VPN vs Proxy vs Tor: zostávajúce anonymné online v roku 2020

Okolo virtuálnych súkromných sietí je veľa zmätkov. Často sa zdajú byť oveľa zložitejšie ako sú a ďalšie možnosti ochrany osobných údajov, ktoré vykonávajú podobné funkcie, bahlia vodu ešte viac. VPN však slúžia na iný účel, ktorý iné triky v oblasti ochrany osobných údajov online nemôžu napodobniť.


V tomto porovnaní VPN a proxy verzus Tor rozlišujeme tri hlavné nástroje ochrany osobných údajov, ktoré ľudia používajú. Diskutujeme o prípadoch použitia každého z nich, ako aj o ich nevýhodách a výhodách. Nakoniec vám dáme naše odporúčanie, aký nástroj použiť.

Aj keď každý má svoj účel, väčšina používateľov pristane v tábore VPN. Je to najobslužnejší a najobľúbenejší trh. Proxy a Tor majú nedostatky ako služby prevádzkované komunitami, zatiaľ čo VPN môžu implementovať správne bezpečnostné a sieťové opatrenia pre bezpečné a spoľahlivé pripojenie.

Čo je proxy?

zastupovanie

„Proxy“ má v sieťovom priestore dosť doslovnú definíciu. Po pripojení na webovú stránku sa vaše pripojenie odošle na server, na ktorom je web hostená. Na tomto serveri sa môže zobraziť množstvo informácií o vašom pripojení vrátane vašej adresy IP a relatívnej polohy. Medzi týmto spojením sú proxy servery, aby to vyzeralo, akoby ste sa nachádzali niekde inde.

Je to „proxy“ pre vaše pripojenie. Ak proxy server funguje ako sprostredkovateľský bod pripojenia, môže prinútiť prijímajúci webový server, aby si myslel, že vaša IP adresa a vaša poloha sa líšia od toho, čo sú..

Pre obchádzanie základných filtrov obsahu sú servery proxy vynikajúce. Akákoľvek aktivita s nízkym podielom online, ktorá vyžaduje jedinečnú adresu IP pre danú lokalitu, je férová hra. Server proxy je možné použiť na odblokovanie videí YouTube, ktoré sú k dispozícii iba v konkrétnych regiónoch alebo na navštívenie webových stránok, ktoré by inak neboli dostupné.

Kľúčom je nízka účasť. Server proxy má do očí bijúci problém v tom, že vaše pripojenie nie je zabezpečené. Aj keď sa pri používaní servera proxy môžete zdať, že ste na inom mieste, základné sledovanie trasy, ktoré sa dá ľahko vykonať online zadarmo, odhalí vašu skutočnú adresu IP a polohu..

Ani vaše pôvodné žiadosti nie sú zabezpečené. Ak robíte niečo pochybné – nie že vás obviňujeme z porušenia zákona o autorských právach súvisiacich s informačnými technológiami (Digital Millennium Copyright Act) – môže to vidieť váš poskytovateľ internetových služieb, vláda alebo ktokoľvek iný, kto má prístup k vášmu toku údajov..  

Napriek tomu majú proxy servery svoje miesto. Existujú rôzne typy serverov, ktoré môžete použiť v závislosti od toho, aký prenos chcete skryť.

Proxy HTTP

Proxy HTTP sú určené výlučne pre webový prenos. Zadáte adresu IP servera proxy, ku ktorému sa chcete pripojiť, v nastaveniach prehliadača a prevádzka bude smerovaná cez tento server. Iný prenos, napríklad peer-to-peer pripojenie, nie je vhodný pre HTTP proxy.

Neexistuje ani šifrovanie. Aj keď servery proxy zvyčajne neposkytujú šifrovanie, neposkytuje sa ani základný protokol SSL / TLS. Rozdiel medzi tými sa dozviete v našom sprievodcovi SSL verzus TLS.

To znamená, že sa musíte uistiť, že sa pripájate na webové stránky, ktoré podporujú TLS, najmä ak vkladáte citlivé informácie. Platí to aj pre e-mail. Viac informácií o povolení šifrovania e-mailov nájdete v našom sprievodcovi bezpečnosťou e-mailov.

SOCKS proxy

Proxy proxy SOCKS sú lepšie ako servery proxy HTTP v tom, že sú agestické z hľadiska prevádzky. S proxy proxy SOCKS môžete posielať všetku komunikáciu, či už ide o základný webový prenos, pripojenie P2P alebo FTP.

Okrem toho majú proxy servery SOCKS rovnaké problémy ako servery HTTP. Nebudete poskytovať šifrovanie mimo toho, čo dodávate, a dopravné zaťaženie a rýchlosť sú vo vzduchu. Navyše, proxy servery SOCKS majú viac režijných nákladov, takže sú zvyčajne pomalšie ako HTTP.

Záujmy proxy

Začiatočníci v oblasti kybernetickej bezpečnosti sa často snažia získať bezplatný proxy server online ako spôsob ochrany pri sťahovaní niekoľkých filmov alebo albumov. Bezplatné servery proxy prichádzajú s mnohými nevýhodami, vrátane nekonzistentnej doby prevádzkyschopnosti, pomalých rýchlostí av niektorých prípadoch škodlivého softvéru. Aj keď možno viete, kde sa človek nachádza, je ťažké určiť, kto ho prevádzkuje, a jeho integritu s kybernetickou bezpečnosťou.

Platenie je najlepší spôsob, ako ísť. TorGuard poskytuje dobrú službu VPN (prečítajte si našu recenziu TorGuard), ako aj proxy servery pre základný webový prenos a e-mail. Aj keď v skutočnosti svoje pripojenie nezabezpečujete, server proxy môže stále skryť vašu adresu IP pre webové úlohy s nízkym rizikom.

Čo je to VPN?

VPN vs proxy

Ak si chcete prečítať podrobnosti o tom, ako služby fungujú, môžete si prečítať naše príručky o zabezpečení VPN a VPN. V tomto článku vám poskytneme všeobecný prehľad a porovnanie VPN s proxy a serverom Tor.

Sieť VPN je ako proxy v tom, že sa pripájate k sprostredkujúcemu serveru, ale vaše počiatočné pripojenie je šifrované. Poskytovatelia, ako je NordVPN (prečítajte si našu recenziu pre NordVPN), používajú pri pripojení k vzdialenému serveru 256-bitové šifrovanie AES, po dosiahnutí servera anonymizujú vašu komunikáciu a odosielajú ju na ľubovoľnú webovú stránku, ku ktorej sa pokúšate získať prístup.

Pokiaľ využívate službu, ktorá neuniká, prečítajte si napríklad našu recenziu Mullvad – prejdete do režimu inkognito online. Trasovanie trasy je takmer nemožné a vaše počiatočné pripojenie zmizne v éteri.

Obavy VPN

VPN však neprichádzajú bez kritiky. Poskytovatelia VPN síce majú chrániť vaše súkromie, ale môžu vidieť váš webový prenos a v niektorých prípadoch ho aj zaznamenať. Poskytovatelia, ako sú IPVanish a HideMyAss, boli chytení červeno-červené za zaznamenávanie užívateľských údajov a ich odovzdávanie vláde.

Viac informácií o týchto incidentoch nájdete v našich recenziách HideMyAss a IPVanish.

Väčšina poskytovateľov v našich recenziách VPN však dokázala, že sa neprihlasuje. Astrill a Goose VPN sú príklady poskytovateľov, ktorí majú afinitu k bezpečnosti a ochrane osobných údajov (prečítajte si našu recenziu Astrill a kontrolu Goose VPN).

Najväčším odstrašujúcim prostriedkom je to, že VPN v takmer každom prípade bude stáť peniaze. Existujú bezplatné možnosti, ale ako vidíte v našej najhoršej bezplatnej príručke VPN, prichádzajú s nezamýšľanými dôsledkami. Jedinou výnimkou je Windscribe, čo je pravdepodobne najlepšia bezplatná VPN v okolí, ako to môžete prečítať v našej recenzii Windscribe..

Aj keď to nie je zadarmo, môžete získať lacnú sieť VPN. Poskytovatelia ako CyberGhost a Private Internet Access ponúkajú neobmedzené plány šírky pásma pre viac zariadení iba za pár dolárov mesačne. Špecifiká sa môžete dozvedieť v našej recenzii CyberGhost a kontrole PIA.

Výhody VPN

Dodatočné náklady sú spojené so zvýšenou bezpečnosťou, spoľahlivosťou a funkciami. StrongVPN, napriek svojim problémom s použiteľnosťou, poskytuje killswitch na Windows, ktorý prerušuje vaše internetové pripojenie, kedykoľvek spadnete zo vzdialeného servera. Chráni vás to pred únikom identifikovateľných údajov, ako to môžete prečítať v našej recenzii StrongVPN.

Navyše, VPN môžu obísť najdrsnejšie geobloky. Napríklad dokonalé súkromie sa prelomí na Netflix, ktorý môžete vidieť v našej kontrole dokonalého súkromia. Aj keď to nie je najlepšia sieť VPN na streamovanie, dostane sa do streamingových platforiem a udržuje slušnú rýchlosť.

VPN sú tiež jediným skutočným riešením pre bezpečné P2P pripojenia. Ako vidíte v našom najlepšom sprievodcovi VPN pre torrenting, VPN poskytujú najlepšiu rovnováhu medzi bezpečnosťou a rýchlosťou pre P2P pripojenia, ktoré proxy a Tor zápasia s.

Čo je Tor?

Tor

Tor by mal byť vrcholom anonymity na internete. Ako však uvidíme, nie je to ani zďaleka pravda. Funguje tak, že odpojí vaše internetové pripojenie z niekoľkých uzlov alebo relé, ktoré prevádzkujú dobrovoľníci. Myslite na to, že používate viac proxy serverov naraz.

Mnoho používateľov tiahne k Toru, pretože je jednoduché ich nastavenie a použitie je zadarmo. Ako každá bezplatná služba, aj keď má nevýhody. Rovnako ako servery proxy, aj výstupné uzly Tor, posledný server, na ktorom sa vaše pripojenie odrazí, sú rozpoznateľné. Z tohto dôvodu môžu webové stránky zakázať tieto adresy IP a vaše pripojenie.

Tor uzly prevádzkujú aj dobrovoľníci, takže je tu otázka vašej bezpečnosti. Mnoho uzlov je škodlivých a do odosielaných paketov pridáva škodlivé údaje. Môže to mať vplyv na vás, aj keď nie veľký, ak používate najlepší antivírusový softvér. Je to väčší problém pre webové stránky, ku ktorým pristupujete.

Webové stránky neblokujú uzly Tor, pretože nenávidia anonymitu a chcú o vás všetky informácie. Robia to preto, lebo neblokovanie je nebezpečné. Nie je jasné, odkiaľ prichádzajú návštevnosti a z ktorých uzlov prešli, takže webové stránky zablokujú vaše pripojenie, pretože ich vystavujú väčšiemu riziku infikovania.

Tor bezpečnosť

Pokiaľ ide o súkromie, nie je tu ani všetko zvukové. Poskytovatelia VPN, ako je VyperVPN (prečítajte si našu recenziu na serveri VyprVPN), neustále tvrdia, že Tor je čiastkové riešenie pre skutočnú anonymitu az dobrého dôvodu. Vedci z Massachusetts Institute of Technology a iní boli schopní zlomiť Tor bez narušenia šifrovania, ktoré používa.

Základným predpokladom je, že niekto, kto sa pripája na spojenie Tor, môže pomocou dopravných odtlačkov prstov určiť, k akému obsahu má používateľ prístup. Dáta je možné monitorovať a pakety spočítať, aby sa určilo, odkiaľ pripojenie prichádza a odkiaľ ide.

Navyše je Tor neustále kontrolovaný vládnymi agentúrami, pretože sa často používa na počítačovú kriminalitu. Ako si môžete prečítať v našom sprievodcovi po hlbokom webe, ktorý je odlišný od temného webu, počítačoví zločinci používajú Tor na pripojenie k temným webovým stránkam v snahe zakryť svoju totožnosť. Kybernetická bezpečnosť je narušená a zameranie sa na Tor zvyšuje riziko použitia.

Má aj ďalšie obavy týkajúce sa použiteľnosti. Tor nepracuje pre pripojenia P2P a je oveľa pomalší ako proxy alebo VPN. Stále šifrujete svoje počiatočné pripojenie, ale pred dosiahnutím cieľa musíte toto spojenie aj odložiť z niekoľkých serverov.

Ktoré by ste mali použiť

VPN vs proxy

Jediným spôsobom, ako skutočne chrániť váš webový prenos, aspoň z týchto troch príkladov, je VPN. Proxy sú riešenia zamerané na pohodlie a rýchlosť, ktoré sú vhodné na obídenie základných geoblokov, a Tor sa zameriava na anonymitu, ktorá núti brutálnu silu za cenu obrovského množstva rýchlosti. Sieť VPN zasiahne strednú úroveň a poskytuje vám dobré rýchlosti pri zabezpečení pripojenia.

To je všetko teoreticky, samozrejme. Existuje veľa pomalých serverov proxy a služieb VPN (pozrite sa na našu kontrolu BoxPN), ale s najrýchlejšími službami VPN zažijete malú až žiadnu stratu spojenia, najmä ak sa pripájate k relatívne blízkemu serveru..

Pripojenie k sieti VPN prostredníctvom servera Tor je najlepším prípadom zabezpečenia, pretože vaša poloha bude zahmlená a vaše pripojenie bude šifrované. To znamená, že pridanie zložitých šifrovacích algoritmov do zmesi s viacerými odrazmi na serveri je receptom na pomalé rýchlosti. Ak je však bezpečnosť veľmi dôležitá, je to konfigurácia, ktorú odporúčame.

Je to nastavenie, ktoré sa má použiť, ak sa snažíte obísť prísnu cenzúru, ako je tá v Číne. Najlepšie VPN pre Čínu často podporujú pripojenie k Toru a potom k VPN serveru. Niektorí poskytovatelia, napríklad AirVPN, to uľahčujú, ako to môžete prečítať v našej recenzii AirVPN.

Ak chcete konfiguráciu použiť, nezabudnite sa pripojiť k sieti Tor a potom k sieti VPN, nie naopak. Týmto spôsobom získate dve vrstvy šifrovania, takže je takmer nemožné sledovať vašu online aktivitu.

Robiť to opačne má niekoľko nedostatkov. Uzly výstupu typu Tor sú často blokované, pretože webové stránky môžu vytvoriť čiernu listinu adries IP výstupného uzla a vaša komunikácia je pri vstupe do výstupného uzla nekódovaná, čím sa otvára možnosť infikovania škodlivým softvérom..

Ignoruje sa tým zníženie rýchlosti, ku ktorému by došlo pri používaní sietí VPN a Tor. Pre väčšinu našich čitateľov ponúkajú siete VPN najlepšiu rovnováhu medzi rýchlosťou a bezpečnosťou. Tor môžu využiť tí, ktorí sa neustále potrebujú pozerať cez rameno, ale poskytovatelia, ako je ExpressVPN, ktoré sme ohodnotili ako najlepší poskytovateľ VPN, ukazujú, že môžete dôverovať službe, ktorá anonymizuje vašu komunikáciu..

Dozviete sa viac o tom, prečo ho hodnotíme ako prvý v našej recenzii ExpressVPN.

Záverečné myšlienky

Pre väčšinu ľudí je VPN tou najlepšou voľbou, ale to by nemalo prekvapiť. VPN sú vyvíjajúci sa trh, na ktorom ľudia držia spoločnosti zodpovedné za svoje bezpečnostné praktiky. Proxy a Tor tento systém zodpovednosti nemajú, takže vaša bezpečnosť zostáva na špekuláciách.

To však neznamená, že nemajú hodnotu. Pripojenie k VPN cez Tor je pomalé, ale efektívne riešenie pre skutočnú anonymitu a proxy servery sú rýchle a lacné riešenie pre základné maskovanie IP. Ako všestranné riešenie sú však VPN najlepšie.

Súhlasíte alebo radšej používate niečo iné? Dajte nám vedieť svoje myšlienky v nižšie uvedených komentároch a ako vždy ďakujeme za prečítanie.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me