Sprievodca geoblokom: Čo to je a ako sa to dá v roku 2020 prekonať?

Môžete si myslieť, že všetko a všetko na internete je prístupné každému, ale bohužiaľ by ste sa mali mýliť. Digitálny svet má viac hraníc, ako si môžete myslieť, a tento sprievodca geoblokom by vám mal pomôcť všetko pochopiť.


Aj keď mnohé krajiny trpia tvrdou cenzúrou, ďalšie bloky a obmedzenia sa vykonávajú aj na celom svete, možno bez toho, aby ste si to uvedomovali. Georestrictions možno nájsť vo forme blokovanej webovej stránky, streamovacej služby alebo dokonca konkrétneho obsahu, ako je napríklad video YouTube. 

Geofiltry sú jednou z najväčších foriem blokovania internetu na celom svete. Či sa nám to páči alebo nie, naša poloha určuje, čo môžeme a čo nevidíme online. Niektoré krajiny, ako napríklad USA a Spojené kráľovstvo, získajú prístup k tonu obsahu, ale iné majú iba malé množstvo obsahu, ktorý je prístupný.

Či už poznáte geobloky alebo nie, s najväčšou pravdepodobnosťou sa pýtate, prečo a ako môžu webové stránky a online služby vedieť, kde sa nachádzame. Toto všetko vysvetlíme a povieme vám, ako môžete obmedzenia obísť.

Čo je to Geoblocking?

Geoblocking je technika, ktorú používajú spoločnosti a ktorá obmedzuje prístup ľudí k obsahu na základe ich geografického umiestnenia. Zamedzuje ľuďom v jednej krajine prístup k obsahu inej krajiny. 

Ako funguje geoblokovanie?

Webové stránky a online služby sú vďaka vašej IP adrese schopné zistiť, kde sa nachádzate. IP adresa môže pre vás vyzerať ako skupina náhodných čísel, ale obsahuje veľa informácií. IP adresy sa prideľujú poskytovateľom internetových služieb, ktorí ich potom prideľujú zákazníkom. 

Vždy, keď sa pokúsite navštíviť web alebo použiť službu online, vaša IP adresa sa odošle spolu so žiadosťou, aby server vedel, kam musí poslať obsah späť. Takto môžu webové stránky a online služby identifikovať vašu polohu.

Keď narazíte na geoblok, môžete byť buď úplne zablokovaný, presmerovaný alebo má čiastočný prístup. Môže sa zobraziť chybové hlásenie o tom, že obsah nie je vo vašej krajine dostupný, alebo si ani nevšimnete, že ste boli presmerovaní na správnu verziu. V každom prípade existuje niekoľko dôvodov, prečo existujú.

Príklady geobloku

Geoblocking existuje už roky. Kódy regiónov DVD sú v podstate ich formou, aj keď sú založené na hardvéri. Možno ste si to neuvedomili, ale geobloky ukladajú aj internetové obchody. Cena, ktorú zaplatíte, sa môže zakladať na tom, kde sa nachádzate. 

Mnoho spoločností sa dopúšťa diskriminácie, pokiaľ ide o cenu, ale môžete tiež zistiť, že váš platobný prostriedok nie je akceptovaný alebo že sa nemôžete zaregistrovať na webových stránkach alebo v službe.. 

Tento typ geobloku sa dostáva do povedomia a EÚ sa stala lídrom v presadzovaní spravodlivých postupov. V roku 2015 sa zaviedla stratégia jednotného digitálneho trhu s cieľom skončiť geografické obmedzenia medzi krajinami EÚ. 

V roku 2018 bolo navyše prijaté nariadenie o geobloku, ktoré zakazuje určité druhy geobloku medzi členskými štátmi EÚ vrátane zákazu prístupu alebo presmerovania bez predchádzajúceho požiadania o povolenie a odmietnutia platby, pretože je z iného členského štátu EÚ.. 

Streamovanie geoblokov

Geoblocking je obzvlášť bežný, pokiaľ ide o streamingové služby. Niektoré spoločnosti sú schopné pôsobiť iba v konkrétnych krajinách alebo regiónoch, takže implementujú geo filter, ktorý zadržiava návštevníkov z iných miest. 

Licenčné dohody a dohody o autorských právach obmedzujú to, čo spoločnosti môžu prúdiť na rôzne trhy, a geobloky sú pre spoločnosti najjednoduchším spôsobom, ako sa držať týchto obmedzení..

Dobrým príkladom je BBC, britský verejnoprávny vysielateľ, ktorý je k dispozícii všetkým obyvateľom Spojeného kráľovstva. BBC začala vysielať v roku 1922, takže zrejme neexistovali žiadne online služby. Aby však držal krok s dobou, spoločnosť BBC spustila v roku 2007 službu streamovania a dobíjania, BBC iPlayer.. 

Aplikácia BBC iPlayer zahŕňa živé televízne vysielanie, športové udalosti, relácie na požiadanie a filmy, ako aj exkluzívny obsah, všetko online, ale je k dispozícii iba pre ľudí vo Veľkej Británii. Ak sa k nemu pokúsite získať prístup mimo regiónu, uvítame správu, ktorá hovorí, že obsah je k dispozícii iba vo Veľkej Británii (môže však pomôcť naša najlepšia služba VPN pre BBC iPlayer)..

To isté platí pre iné platformy na streamovanie a môže byť nepríjemné, keď zistíte, že ak ste na dovolenke, nemáte prístup k službe, za ktorú platíte. 

Geoblokovanie v EÚ

Regulácia EÚ vyžaduje, aby poskytovatelia online obsahu, ako sú Netflix alebo Amazon Prime (prečítajte si našu najlepšiu VPN pre Amazon Prime Video), poskytovali rovnaký rozsah služieb, aj keď je zákazník dočasne v krajine EÚ, ktorá sa odlišuje od toho, ktorý uviedol pri podpise. up. To sa však bude líšiť pre ostatných používateľov z celého sveta.

Tvorcovia videí YouTube majú tiež možnosť umiestniť geobloky na ich obsah, takže môžete nájsť video YouTube blokované. Niektoré krajiny blokujú YouTube úplne, ale je ľahké zistiť, ako sledovať blokované videá YouTube vo vašej krajine.

Navyše, Youku – čínska verzia YouTube – má nejaký vynikajúci čínsky obsah, ako aj anglické predstavenia a filmy. Prístup k nemu však nie je možný mimo Číny, čo nie je prekvapujúce vzhľadom na postoj Číny k cenzúre a jej obmedzujúcemu veľkému firewallu. Ak chcete získať prístup, môže vám pomôcť náš návod na odblokovanie sprievodcu Youku.

Netflix Geoblocking

Komplexné geobloky spoločnosti Netflix neznamenajú len to, že nemôžete pozerať nepárny film alebo reláciu, má inú knižnicu obsahu pre každú krajinu, v ktorej je k dispozícii. Služba streamovania je k dispozícii v 190 krajinách a väčšina toho, čo je k dispozícii, sa vyrába inými spoločnosťami.

Tieto spoločnosti hovoria, kde sa tento obsah zobrazuje, a pretože sieť Netflix často uzatvára dohody s inými sieťami, môže byť obmedzené v tom, aby zobrazovali niečo v tej istej krajine. Navyše, hoci Netflix vyrába čoraz viac svojho vlastného obsahu, niektoré z nich je možné zobraziť iba na určitých miestach.

Netflix v USA má najväčšiu knižnicu, takže je pochopiteľné, že by k nej chceli veľa ľudí prístup. Napríklad, aj keď je to iba za hranicami, geoblokovanie v Kanade odlišuje obsah vo vlastnej verzii Netflixu od verzie v USA..

V službe Cloudwards.net existuje veľa článkov Netflixu, ktoré vám pomôžu preniknúť na zuby. Náš kúsok o tom, ako poraziť zákaz siete Netflix VPN, by vám však mal pomôcť lepšie pochopiť všetky malárie geoblokov. Navyše, aj keď Netflix nie je jedinou streamingovou službou, ktorá má obmedzenia na základe regiónu, poskytuje ďalšiu prekážku, ktorú je potrebné prekonať a ktorú za chvíľu dosiahneme..

Ako obísť Geoblocking

Nie je ťažké obísť geoblokovanie a tí, čo to vedia, už to asi vymysleli. Pretože Netflix poskytuje obsah na základe umiestnenia, ktoré sa zobrazuje na vašej IP adrese, zmenou vašej IP adresy na požadovanú krajinu sa dostanete k takým obmedzeniam (máme veľa článkov o IP adresách, ktoré vás nasmerujú na VPN špecifickú pre danú krajinu).

Jednoduchý spôsob, ako to dosiahnuť, je pomocou servera proxy. Maskuje vašu skutočnú adresu IP svojou vlastnou, čím privádza prijímajúci server k mysleniu, že ste niekde inde. Aj keď to môže byť jednoduchý spôsob, ako obísť regionálne obmedzenia, nie je to najlepší spôsob. 

proxy

Proxy servery sú zlou voľbou, pokiaľ ide o bezpečnosť a zabezpečenie. Aj keď to bude vyzerať, že ste na inom mieste, vaša skutočná adresa IP sa dá zistiť pomocou základného sledovania trasy. Viac sa o tom dočítate v našom sprievodcovi VPN vs. proxy vs. Tor.

Aj keď nechcete zmeniť svoju polohu a chcete používať iba proxy server PornHub, je to zlý nápad. Nebudete chránení pred hromadami škodlivých kontextových okien, ktoré tieto stránky vyvolávajú. Ak ste po nejakej samostatnej akcii, mali by ste vyskúšať našu najlepšiu sieť VPN pre porno.

VPN

Bezpečnejšou voľbou je použitie virtuálnej súkromnej siete. Sieť VPN vám nielen umožní kliknúť na tlačidlo na spresnenie vašej polohy, ale tiež zašifruje vaše pripojenie. Budete tunelovaní prostredníctvom súkromnej siete, ktorá skryje vašu IP adresu a poskytuje ochranu pred inými nebezpečenstvami online, ako je napríklad počítačová kriminalita.. 

Siete VPN sú skvelou voľbou, ak sa ocitnete za regionálnymi blokmi alebo inými prekážkami, napríklad ak ste blokovaní v službe Snapchat alebo ak potrebujete odblokovať Instagram..

Ktorýkoľvek z poskytovateľov v našich recenziách VPN je schopný zmeniť vašu IP adresu na inú adresu. Niektoré majú väčší výber umiestnení na serveri ako iné. 

ExpressVPN, čo je jedna z najlepších možností VPN, do ktorých môžete investovať, má servery v 94 krajinách. HideMyAss má ešte širšie pokrytie so servermi v 190 krajinách, ale celkovo to nie je najlepšia voľba. 

Je to preto, že HideMyAss nie je tak bezpečný ako ExpressVPN, ani vyniká v ďalších funkciách, ktoré sú v ňom zahrnuté. S ExpressVPN môžete ľahko zmeniť svoju polohu a chrániť sa pred akýmikoľvek online nepríjemnosťami, s ktorými sa stretnete. 

Môžete si prečítať našu recenziu ExpressVPN, aby ste videli, aké je dobré, a našu recenziu HideMyAss, aby ste zistili, prečo to samotné neumožňujú..

Dostať sa do Netflixu

Pokiaľ ide o prístup k Netflixu, budete musieť preskočiť ďalšie obruče. Teoreticky by to malo fungovať rovnako ako obchádzanie akéhokoľvek iného geobloku, ale Netflix zaviedol jeden z najmodernejších systémov detekcie VPN, čím sa stal oveľa ťažším procesom..

Distribútori, s ktorými Netflix uzavrel partnerstvo, si uvedomili, že strácajú peniaze, pretože ľudia sledovali predstavenia Netflixu. Vyvíjajú tlak na Netflix, aby zabránili ľuďom používať VPN na prístup k určitým programom a filmom. V januári 2016 spoločnosť Netflix oznámila, že blokuje siete VPN, a preto sa zrodila jej prekážka v sieti VPN.

Od tejto chvíle sa používatelia ocitli za chybou proxy servera Netflix, čo znamená, že ak Netflix nevypnú VPN, nebudú sa môcť vôbec pozerať. To znamenalo, že už nemohli mať prístup do knižnice inej krajiny.

Našťastie si niektoré VPN našli cestu okolo radaru siete Netflix a naša najlepšia súčasť siete VPN pre Netflix má niekoľko dobrých možností..

Záverečné myšlienky

Teraz viete, čo je geoblokovanie a prečo sa používa táto technika. Mnoho spoločností implementuje regionálne obmedzenia, a hoci sú siete Netflix trochu komplikovanejšie, nie je ťažké ich obísť. Potrebujete iba slušnú sieť VPN, ktorá má dobré pokrytie serverom, aby ste obišli väčšinu blokov. Keď si vyberiete, nezabudnite na svoju bezpečnosť. 

Vzhľadom na umiestnenie servera, bezpečnosť a schopnosť dostať sa do siete Netflix je ExpressVPN najlepšou voľbou. Zahŕňa viac ako 90 krajín, má vynikajúcu bezpečnosť a môže sa ľahko dostať do siete Netflix. Navyše má ďalšie užitočné funkcie, vďaka ktorým sa oplatí investovať. V prípade, že si to rozmyslíte, máte k dispozícii aj 30-dňovú záruku vrátenia peňazí.

Dajte nám vedieť o svojich skúsenostiach s geoblokami – a o tom, ako ste sa okolo nich dostali – v sekcii komentárov. Keď ste tu, pozrite sa aj na naše články VPN a články o zábave. Ako vždy, ďakujem za prečítanie.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map