Safari vs Chrome: Cupertino vs Mountain View v roku 2020

Podľa štatistík používania sú Safari a Chrome dva najobľúbenejšie webové prehliadače na svete. Hoci v počítačoch dominuje prehliadač Chrome, v prípade používateľov mobilných telefónov sú tieto dva prehľadávače „krk a krk“. V tejto bitke prehliadača Chrome verzus Safari zistíme, či Safari získal svoj počet používateľov alebo či je to jednoducho výsledok predinštalovania na všetkých zariadeniach Apple.


V tomto článku sa zameriame konkrétne na to, čo tieto dva prehliadače oddeľuje. Ak teda nechcete nechať ujsť žiadne podrobnosti, ktoré nie sú pre toto porovnanie relevantné, prečítajte si celú recenziu prehliadača Chrome a prehliadača Safari.. 

Keďže ide o najobľúbenejší prehliadač v okolí, prehliadač Chrome sa zúčastnil aj niekoľkých našich prehliadačových bojov vrátane prehliadačov Firefox vs Chrome a Opera vs. Chrome..

Nastavenie boja: Safari verzus Chrome

Bitka bude ako vždy pozostávať z piatich kôl, z ktorých každé sa zameriava na kľúčovú časť zážitku z prehliadania. V záujme toho sú tieto kolá funkciami, ľahkým používaním, výkonom, bezpečnosťou a ochranou súkromia. Prehliadač, ktorý vyhrá tri alebo viac kôl, bude vyhlásený za víťaza, ale budeme pokračovať až do konca, aj keď niekto dosiahne predčasné víťazstvo, ako sme videli v našej hre Edge vs. Chrome.

1

Vlastnosti

Prvé hore sú funkcie. Všeobecne povedané, toto kolo zahŕňa všetko, čo vám prehliadač umožňuje, od prispôsobenia jeho vzhľadu a pocitu, až po knižnice rozšírení, synchronizáciu naprieč zariadeniami a menšie funkcie, ako sú zoznamy na čítanie, nástroje na konverziu PDF atď..

safari

Okrem základných funkcií nie je o Safari veľa čo povedať, pokiaľ ide o funkcie. Pre mnohé prehliadače, ako napríklad Firefox (prečítajte si našu recenziu v prehliadači Firefox) alebo Opera (prečítajte si našu prehliadku v Opere), to nie je veľký problém, pretože sú doplnené rozsiahlymi knižnicami rozšírení (v prípade Firefoxu) alebo sú schopné vytvoriť použitie rozšírení prehliadača Chrome (v prípade Opery).

Safari Extensions

Safari to bohužiaľ nechce ustúpiť. Aj keď v obchode s aplikáciami existujú niektoré rozšírenia, výber je neuveriteľne obmedzený, najmä v porovnaní s inými obľúbenými prehliadačmi. Tento problém sa zhoršuje filozofiou dizajnu spoločnosti Apple, ktorá obmedzuje kontrolu používateľov, pretože spôsob prispôsobenia je veľmi malý..

Synchronizácia medzi zariadeniami Safari tiež nie je skvelá. Namiesto priameho prehľadávania sa vaše údaje synchronizujú prostredníctvom iCloud (pre záložky a históriu prehliadania) a Keychain (pre heslá). Aj keď je rozdelenie v poriadku, je to v poriadku, proces je však mätúci a nie je možné synchronizovať napríklad nastavenia a otvorené karty..

Jednou praktickou funkciou stolného počítača, ktorú si Safari zaslúži, je schopnosť napodobňovať zariadenia iOS. To je skvelé, ak potrebujete otestovať web alebo službu alebo ak chcete získať prístup k niečomu, čo je určené pre mobil, na počítači Mac.

Safari sa na mobilných zariadeniach darí o niečo lepšie, pretože je to jeden z mála prehliadačov, ktorý obsahuje podporu rozšírení a doplnkov pre iOS. Mnoho iných prehliadačov sa s tým jednoducho neobťažuje, pretože požiadavky na vývoj rozšírení platformy sú často príliš prísne na to, aby sa oplatilo vynaložiť úsilie.

Safari-Content-blokátory

K dispozícii je tiež zoznam na čítanie, ktorý vám umožňuje offline prístup k webovým stránkam, ako aj prekvapivo kompetentný nástroj na konverziu PDF, ktorý môžete použiť na premenu akejkoľvek webovej stránky na PDF. Môžete tiež požiadať o webovú verziu webovej stránky, ale režim nie je trvalý, takže ste pre každú webovú stránku nútení ju znova zapnúť..

Safari-Reading-List

chróm

Aj keď prehliadač Chrome nemá od začiatku k dispozícii veľa funkcií, vďaka svojej rozsiahlej knižnici rozšírení je to omnoho odpustiteľnejšie. 

V skutočnosti by sa dalo tvrdiť, že riedke vlastnosti prehliadača Chrome sú zámerným dizajnovým rozhodnutím v prospech čistého a prehľadného dizajnu a zároveň umožňujú používateľom vybrať si z množstva rôznych funkcií vo forme rozšírení..

Môžete synchronizovať takmer všetky časti prehľadávania na všetkých zariadeniach vrátane histórie, nastavení, automatického dopĺňania obsahu, otvorených kariet a ďalších. Proces je tiež rýchly a ľahko nastaviteľný a prehliadač sa automaticky synchronizuje s vaším profilom Google v okamihu, keď sa prihlásite do nového zariadenia.

Chróm-ManageSync

Chrome je tiež veľmi dobre integrovaný do rôznych služieb Google. Google Translate – pravdepodobne najlepší bezplatný prekladový softvér – je vstavaný, rovnako ako aplikácie pre Dokumenty Google a Disk, ako aj Gmail..

Chróm-GoogleTranslate

Na mobilnom telefóne je čo povedať, pretože mimo základných funkcií nie je veľa funkcií. Prehliadač Chrome obsahuje aj zoznam na čítanie, ktorý vám umožňuje prístup offline k webovým stránkam, ktoré tam uložíte, ako aj režim na pracovnej ploche, ktorý zostáva trvalý, čo vám ušetrí problémy s jeho opätovnou aktiváciou pri každom otvorení novej webovej stránky..

Chróm-DesktopMode

Okolo jednej myšlienky

Hneď od brány dominuje prehliadač Chrome, vďaka funkcii rozsiahlej knižnice rozšírení a robustnej synchronizácii medzi zariadeniami ľahko porazil Safari o funkciách. 

Aj keď ani jeden prehliadač nemá veľa zabudovaných funkcií alebo prispôsobenia, je to pre Safari oveľa väčší problém ako prehliadač Chrome, pretože prehliadač Chrome sa môže spoľahnúť na tisíce rozšírení, ktoré používateľom umožňujú dramaticky zmeniť ich prostredie prehliadania..

Kruh: Funkcie poukazujú na Google Chrome

Logo Safari
Logo prehliadača Google Chrome

2

Jednoduchosť použitia

Teraz, keď sme sa zaoberali funkciami, je čas pozrieť sa na jednoduché použitie. Toto je zďaleka naj subjektívnejšia kategória a zameriava sa na to, aké ľahké a príjemné je používanie prehliadača. Dizajn rozhrania je tu samozrejme dôležitý, ale rozhodujúce je aj pohodlie. To znamená, že veci ako správa kariet, rozloženie a menšie funkcie kvality života tiež zohrávajú veľkú úlohu.

safari

Počínajúc dobrým správcom kariet Safari je solídny. Namiesto minimalizácie kariet do nečitateľnosti implementuje Safari horizontálne posúvanie, keď dosiahnete určitý počet kariet. Prehliadač ďalej obsahuje prehľad, ktorý predstavuje vaše karty s veľkými ikonami, vďaka ktorým ich ľahko identifikujete a odlíšia sa od seba.

Safari-Tab-Prehľad

Bohužiaľ, prehliadač tiež cíti dosť neohrabaný. Je to zaťažené honosnými, ale zbytočnými a ťažkopádnymi animáciami aj pre tie najjednoduchšie akcie. Okrem toho je lišta úplne skrytá, keď máte otvorenú iba jednu kartu. To je zbytočne mätúce, pretože si nikdy nie ste úplne istí, či ste panel kariet omylom zakázali.  

Rozhranie sa tiež necíti skvele používať na mobilných zariadeniach. Namiesto tradičnejšej ponuky kariet sa Safari pokúša vytvoriť karty tak, aby vyzerali ako balíček kariet. 

Aj keď to zrejme vyzeralo ako šikovný nápad na papieri, v praxi to znamená, že pri rýchlom listovaní po otvorených kartách vidíte iba hornú časť každej stránky, takže je oveľa ťažšie rozlíšiť ich..

Safari-Mobile-Tab-Menu

Nastavenia sa nachádzajú aj mimo prehliadača. Toto je úmyselný štandard, ktorý sa spoločnosť Apple snaží povzbudiť k používaniu všetkých aplikácií, ale ostatné prehliadače, ktoré ponechávajú väčšinu svojich nastavení umiestnených vo vnútri samotnej aplikácie, to vo všeobecnosti ignorujú, čo považujeme za oveľa lepší prístup.

Safari-Mobile-Nastavenia

chróm

Vzhľadom na dominantné postavenie prehliadača Chrome na trhu sa jeho používateľské rozhranie cíti veľmi tradične. Toto však nie je zlá vec, pretože je to skôr dôsledok iných prehliadačov, ktoré vyhovujú štandardom prehliadača Chrome, a nie lenivého dizajnu.. 

Nastavenie a prehliadanie v prehliadači Chrome je také jednoduché, ako to môže byť, a vďaka svojej závislosti na rozšíreniach tretích strán predstavuje prehliadač prehľadné rozloženie, ktoré sa ľahko naviguje..

Chróm-BasicUI

Jednou z fantastických funkcií pohodlia, ktorá v prehliadači Chrome vyniká, je možnosť okamžitého spätného vyhľadávania Google na ľubovoľnom obrázku. Ak chcete otvoriť kontextovú ponuku, stačí kliknúť pravým tlačidlom myši na obrázok, kde budete mať možnosť vykonať spätné vyhľadávanie obrázkov. To vám umožní ľahko nájsť podobné obrázky alebo pôvodný zdroj obrázka.

Chróm-Reverse-Image-Search

Druhé myšlienky

Aj keď toto kolo pre prehliadač Chrome určite nebolo také dôležité, ako predchádzajúce v prípade funkcií, pre spoločnosť Google to bolo stále relatívne ľahké víťazstvo.. 

Napriek vynikajúcej správe kariet Safari vďaka horizontálnemu posúvaniu a praktickej ponuke prehľadu kariet v počítačoch Mac je jeho neohrabaný dizajn v stolnom počítači aj v mobile výrazným kontrastom s prehliadačom Chrome, ktorý mnohými spôsobmi stanovil priemyselný štandard pre používateľské rozhrania prehliadača..

Kruh: Jednoduchý bod použitia pre prehliadač Google Chrome

Logo Safari
Logo prehliadača Google Chrome

3

výkon

Vďaka skóre dva nuly v prospech prehliadača Chrome je obeť prehliadača Google na vrchole víťazstva. Ak ste si však prečítali našu recenziu, viete, že naše ďalšie kritérium – výkonnosť – je pre prehliadač Chrome niečo ako zmiešaná taška. 

Tu sa zameriame na rýchlosť, spotrebu zdrojov a zaťaženie šírky pásma, aby sme určili, ktorý prehliadač si zaslúži vyhrať toto kolo.

safari

Výkon je pravdepodobne najväčšou silou spoločnosti Safari. Mac verzia prehliadača je rýchla, aj keď nie najrýchlejšia, pretože prehliadače ako Firefox a Vivaldi (prečítajte si našu recenziu Vivaldi) ju prekonávajú. 

Avšak na iOS je Safari ľahko najrýchlejší prehliadač, ktorý sme testovali, čo pravdepodobne má veľa spoločného s prehliadačom vyvíjaným samotným Apple, a teda dokonale optimalizovaným pre platformu..

Safari tiež používa veľmi málo pamäte RAM v porovnaní s inými prehliadačmi, najmä s prehliadačmi založenými na prehliadači Chromium (prečítajte si našu recenziu v prehliadači Chromium), čo je obrovský bonus pre staršie zariadenia alebo používateľov, ktorí chcú mať otvorených veľa kariet súčasne..

chróm

Prehliadač Chrome sa tiež darí dobre, pokiaľ ide o výkon. Na stolnom počítači je to jeden z najrýchlejších dostupných prehliadačov, pričom iba Vivaldi je výrazne rýchlejší. To isté platí pre mobilné zariadenia, kde dosahuje aj veľmi dobrú rýchlosť, aj keď nie tak dobré ako Safari.

Využitie pamäte RAM je, žiaľ, veľmi vysoké, čo je problém, pre ktorý je prehliadač Chrome – rovnako ako iné prehliadače založené na prehliadači Chromium – neslávny.

Okrúhle tri myšlienky

Chrome a Safari sú veľmi rýchle prehliadače. Prehliadač Chrome je v počítačoch rýchlejší z nich, zatiaľ čo Safari dosahuje vyššiu rýchlosť v systéme iOS. 

Toto kolo sa teda týka spotreby zdrojov, kde je Safari ľahko víťazom a často využíva iba polovicu pamäte RAM, ktorú prehliadač Chrome dosahuje na dosiahnutie rovnakých výsledkov. Z tohto dôvodu Safari konečne získa bod a tým zabezpečí, aby táto bitka ešte neskončila.

Kolo: Výkonnostný bod pre Safari

Logo Safari
Logo prehliadača Google Chrome

4

zabezpečenia

Teraz, keď Safari zabráni predčasným knockout tým, že vyhrá vo výkone, Chrome dostane ďalšiu šancu na dosiahnutie víťazstva, keď sa dostaneme k bezpečnosti prehliadača. 

Bezpečnosť je často prehliadaným, ale neuveriteľne dôležitým aspektom webových prehliadačov. Osobitnú pozornosť budeme venovať napríklad bezpečným prehliadacím databázam, blokovaniu obsahu, frekvencii aktualizácií a upozorneniam na nezabezpečené pripojenia..

safari

Rovnako ako mnoho iných prehliadačov, aj Safari používa databázu Bezpečného prehliadania spoločnosti Google na ochranu svojich používateľov pred webmi obsahujúcimi programy škodlivého softvéru alebo phishingu. Je to úloha, ktorú databáza robí dobre, aj keď posiela spoločnosti Google značné množstvo informácií o vašom prehliadaní, čo je vážnym problémom ochrany osobných údajov..

Frekvencia aktualizácií je pravdepodobne jedným z najdôležitejších aspektov bezpečnosti prehliadača, keďže počítačoví zločinci neustále hľadajú nové slabiny kódu. Z tohto dôvodu by webové prehliadače mali v ideálnom prípade dostať aktualizáciu zabezpečenia minimálne každé dva alebo tri týždne, ale bohužiaľ Safari zďaleka nedosahuje toto.

Hlavné vydania prehliadača Safari súvisia s aktualizáciami operačného systému, z ktorého vychádza operačný systém OS X, čo je podobný prístup ako Edge spoločnosti Microsoft (prečítajte si našu recenziu Edge). To by nemal byť problém, ak by to nebolo kvôli tomu, že aj malé bezpečnostné záplaty sú medzi sebou malé a vzdialené, zvyčajne prichádzajú raz za dva mesiace..

Pokiaľ ide o blokovanie obsahu, Safari je slušný, ale nie vynikajúci. Kontextové okná sú v predvolenom nastavení blokované a môžete tiež povoliť blokovanie JavaScriptu. Ak však chcete blokovať reklamy, musíte si stiahnuť rozšírenie a výber blokovačov reklám je pre Safari omnoho obmedzenejší ako pre iné prehliadače z dôvodu malej knižnice doplnkov..

Safari-security-Nastavenia

Jediným varovaním, ktoré naznačuje, že sa pripájate k nezabezpečenému pripojeniu, je navyše neprítomnosť zeleného zámku. Je to hrozný spôsob, ako upozorniť používateľov, že sú zraniteľní, pretože je neuveriteľne ľahké vynechať skutočnosť, že visiaci zámok tam nie je, aj keď ste ostražití.

Safari-HTTPS-Visiaci zámok

Z tohto dôvodu sa môžete ľahko ocitnúť v situácii, keď vaše údaje prehliadania môžu byť zachytené a manipulované externými stranami bez toho, aby ste si boli vedomí rizika..

chróm

Prehliadač Chrome je jedným z najbezpečnejších webových prehľadávačov v okolí. Nemalo by sa preto čudovať, že prehliadač používa aj blokovanie webových stránok pomocou škodlivého softvéru Google. Ako sme už uviedli, ide o solídny výber z hľadiska bezpečnosti, prichádza však s vlastným podielom na ochrane súkromia.

Frekvencia aktualizácií prehliadača Chrome je však jedna z najlepších, pretože prehliadač zvyčajne dostane aktualizáciu zabezpečenia do jedného alebo dvoch zistených slabých miest, ako aj všeobecnejšiu opravu každé dva až tri týždne, čo je vynikajúce.

Kontextové okná sú predvolene blokované, stále však budete chcieť stiahnuť jeden z našich najlepších blokátorov automaticky otváraných okien, pretože sú oveľa kompetentnejšie ako predvolená možnosť prehliadača Chrome. Blokovanie reklám si bude vyžadovať stiahnutie rozšírenia, ale rozsiahla knižnica prehliadača Chrome znamená, že v tejto súvislosti máte na výber veľa možností.

Chróm-popups

Nakoniec prehliadač Chrome tiež jasne informuje používateľov, ktorí navštevujú webové stránky, ktoré používajú nezabezpečené pripojenie HTTP, a zobrazujú varovanie, ktoré obsahuje symbol aj text „nezabezpečené“, takže je ťažké minúť.

Chróm-HTTPSWarning

Kolo štyri myšlienky

Aj keď medzi oboma prehľadávačmi existuje niekoľko podobností, Safari nakoniec nemal žiadnu šancu vyhrať toto kolo.. 

Napriek tomu, že používa rovnakú databázu bezpečného prehliadania a umožňuje používateľom blokovať kontextové okná aj JavaScript, malý výber blokovačov reklamy spoločnosti Safari, frekvencia ľadovcovej aktualizácie a hrozivé varovanie HTTP poskytujú prehliadaču Chrome výraznú výhodu. Oba prehliadače tiež používajú na ochranu svojich hesiel systémové poverenia, stále však budete chcieť používať jedného z našich najlepších správcov hesiel..

Kolo: Bezpečnostný bod pre Google Chrome

Logo Safari
Logo prehliadača Google Chrome

5

súkromia

Pretože Chrome v poslednom kole dosiahol tretí bod, v tejto bitke si už zabezpečil celkové víťazstvo. Stále sa však presunieme do nášho posledného kola, aby sme zistili, ako prehliadače porovnávajú údaje o ochrane osobných údajov, čo je kategória, ktorú Chrome v žiadnom zo svojich porovnaní ešte nezískal.. 

V tomto kole je dôležité pamätať na zásady zhromažďovania údajov, záznamy o každej spoločnosti a kontroly súkromia.

safari

Aj keď vám Safari umožňuje blokovať súbory cookie a sledovače, je to všetko alebo nič. V ideálnom prípade by používatelia mali mať možnosť vybrať si a vybrať, aké druhy súborov cookie chcú povoliť, pretože niektoré typy súborov sú oveľa menej škodlivé ako iné..

Safari súkromie, Nastavenie

Prekvapivo, Apple má skutočne pomerne dobré výsledky v oblasti ochrany osobných údajov v porovnaní s inými technologickými gigantmi. Významné škandály v oblasti ochrany súkromia sú pre spoločnosť len zriedkavé a dokonca si kladie za cieľ pozitívny tlak na túto otázku, keď odmietla spolupracovať s orgánmi pri odomykaní šifrovaných zariadení.. 

Je však veľmi možné, že to bola len kúsok PR, pretože existujú dôkazy, že spoločnosť spolupracuje s programom PRISM NSA..

Na druhej strane jej zásady ochrany osobných údajov nie sú skvelé. Podobne ako iné technologické spoločnosti s veľkým množstvom produktov, aj táto zásada nie je špecifická pre žiadny softvér. Tento všeobecný prístup znamená, že je dosť ťažké presne zistiť, čo sa týka samotného Safari a čo sa týka zvyšku softvérovej sady spoločnosti Apple..

Na základe tejto politiky je však zrejmé, že spoločnosť Apple môže zhromažďovať všetky druhy informácií o ľuďoch, ktorí používajú jej produkty, vrátane mien, adries IP, fyzických miest a ďalších informácií.. 

Vyhradzuje si tiež právo zdieľať tieto informácie z rôznych nejasných dôvodov, ktoré by sa dali ľahko uplatniť pri takmer každom scenári. Vyhľadávacie dopyty zhromažďuje aj spoločnosť Apple, ale spoločnosť tvrdí, že nie sú viazané na konkrétnych používateľov.

chróm

Len málo spoločností sa chová súkromne ako Google. Keďže spoločnosť zakladá väčšinu svojho výnosu a obchodného modelu na distribúcii reklám, zhromažďovanie a používanie údajov prehliadania je rozhodujúcou súčasťou jej činnosti.. 

Hoci spoločnosť Google tvrdí, že tieto informácie nepredáva priamo, otvorene pripúšťa, že sa používa na vytváranie reklamných profilov jej používateľov s cieľom poskytovať im relevantnejšie reklamy..

Spoločnosť Google je tiež neuveriteľne nedôveryhodná v tejto otázke a všetko, čo hovorí, by sa malo brať s veľkým zrnom soli. Dôvodom je skutočnosť, že sa v priebehu rokov mnohokrát ukázali nečestní, napríklad keď pokračovali v zhromažďovaní údajov o polohe od používateľov, ktorí sa rozhodli deaktivovať, alebo v tom čase, keď používali autá na zobrazenie ulíc k vyčesaniu nechránených sietí Wi-Fi..

Spoločnosť bola tiež zapojená do programu PRISM NSA, čo znamená, že spoločnosť Google je viac ako šťastná, že vás na požiadanie predá orgánom. Pravidlá ochrany osobných údajov sú tiež nejasné a spletité a je takmer nemožné povedať, ktoré časti sa týkajú skôr prehliadača Chrome, než iných softvérových ponúk spoločnosti..

V predvolenom nastavení je tiež povolených niekoľko funkcií spoločnosti Google, ktoré narušujú ochranu osobných údajov, ako napríklad predpoveď vyhľadávania a návrhy webových adries. Môžete ich kedykoľvek vypnúť, je však ťažké povedať, či to skutočne pomôže, pretože je nemožné vziať spoločnosť Google za slovo. Hoci prehliadač Chrome ponúka niektoré ovládacie prvky ochrany osobných údajov, nie sú také flexibilné, ako by mohli byť.

Chróm-PrivacyControls

Aj keď spoločnosť Google ponúka používateľom spôsob, ako odstrániť to, čo ich spoločnosť má – to je niečo, čo môžete urobiť podľa nášho sprievodcu o tom, ako vymazať svoju históriu Google – opäť je ťažké úplne dôverovať tomu, ako je to efektívne.

Chróm-GoogleServices

Kolo päť myšlienok

Na konci dňa ani jeden prehliadač nie je skvelou voľbou pre ochranu súkromia. Obaja sú prevádzkovaní technikmi, ktorí spolupracovali s orgánmi, keď si myslia, že sa nikto nepozerá, a ich príslušné zásady ochrany osobných údajov sú rovnako vágne. 

Bez ohľadu na to, ktorý z týchto prehliadačov používate, ich postoj k súkromiu znamená, že by ste sa mali pozrieť na nášho sprievodcu anonymným prehliadaním.

Vzhľadom na to, že celý tok výnosov spoločnosti Google sa spolieha na reklamy, sú vaše používateľské údaje pre túto spoločnosť oveľa cennejšie ako pre spoločnosť Apple. To v kombinácii s jasným kontrastom medzi mnohými škandálmi spoločnosti Google v súvislosti s ochranou súkromia a prekvapivo čistými výsledkami spoločnosti Apple znamená, že Safari vezme domov do popredia súkromie a skóre sa zvýši na 3: 2..

Kolo: Ochrana osobných údajov pre Safari

Logo Safari
Logo prehliadača Google Chrome

6

Záverečné myšlienky

Vďaka tomu je naša bitka ukončená. Prehliadač Chrome sa dostal do skvelého štartu tým, že ľahko porazil Safari v oboch funkciách a ľahkom používaní, ale potom stratil určitú dynamiku, keď Safari chytila ​​výhru vo výkone kvôli svojej neuveriteľne nízkej spotrebe zdrojov.. 

To však nestačilo na záchranu Safari, pretože hrozná bezpečnosť prehliadača bola posledným klincom v rakve, napriek tomu, že sa v našom poslednom kole ochrany osobných údajov podarilo zvíťaziť..

Výherca: Chrome

Čo si myslíte o prehliadačoch Chrome a Safari? Súhlasíte s tým, že prehliadač spoločnosti Apple je neohrabaný a nadmerne prepracovaný, alebo ste fanúšikom jeho rozhrania? Prípadne sa viac zaujímate o výkon a súkromie ako o funkcie a zabezpečenie, a preto uprednostňujete Safari? Dajte nám vedieť v komentároch nižšie. Ďakujem za čítanie.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me