Technológia rastie rýchlym tempom as ňou sa rozširujú možnosti vládneho dohľadu. Mnoho ľudí si je vedomých, že dochádza k globálnemu dohľadu, ale chceme sa ubezpečiť, že viete, čo sa deje. Zostavili sme príručku o alianciách Five Eyes, Nine Eyes a 14 Eyes, aby ste videli, ako sú invazívni.


Ľudia sa čoraz viac obávajú toho, koľko toho o nich vie, od histórie prehliadača až po súkromné ​​rozhovory s mamou. Koniec koncov, každý chce nejakú formu súkromia. Svet, v ktorom žijeme, nanešťastie veľa neponúka. 

Mnoho krajín má systémy sledovania, ale krajiny v alianciách Five Eyes, Nine Eyes a 14 Eyes spolupracujú na rozsiahlom zdieľaní údajov. Spravodlivo sa veľká časť tohto dohľadu vykonáva v boji proti terorizmu a organizovanému zločinu. To však nevysvetľuje, prečo sú každý deň špionážni nevinní ľudia. 

Vaše údaje možno zbierať mnohými spôsobmi. V niektorých krajinách, napríklad vo Veľkej Británii, je uchovávanie údajov povinné. Poskytovatelia internetových služieb môžu zhromažďovať vašu históriu prehliadania a s mnohými ľuďmi, ktorí používajú VoIP a aplikácie na odosielanie správ online, sa dá zaznamenať oveľa viac. Môžete zhromažďovať telefónne hovory, textové správy, e-maily a dokonca aj svoju históriu polohy.

Skupina Five Eyes, Nine Eyes a 14 Eyes sú veľkými hráčmi v globálnej pozorovacej hre. Každá zúčastnená krajina môže vykonávať dohľad v konkrétnych regiónoch a zdieľať ho s ostatnými v aliancii.

V tomto článku sa zameriame na to, ktoré krajiny sú v týchto alianciách a čo môžu robiť.

Čo je päť očí?

čo-je-päť oči

Päť očí sú USA, Veľká Británia, Kanada, Austrália a Nový Zéland.

Aliancia Five Eyes, známa tiež ako FVEY, bola založená 14. augusta 1941 a možno ju vysledovať až do obdobia druhej svetovej vojny. Počas druhej svetovej vojny bola dôležitá výmena spravodajských informácií medzi Spojeným kráľovstvom a USA a potom pokračovalo partnerstvo.

V roku 1946 bola prijatá dohoda UKUSA, ktorá formálne nadviazala partnerstvo medzi Spojeným kráľovstvom a USA, ktoré spojilo krajiny spolu so sieťou miest na počúvanie, čo umožnilo zhromažďovanie a zdieľanie spravodajských informácií medzi nimi. Ich sledovacie kapacity sa odvtedy posilnili. 

V priebehu nasledujúcich 10 rokov sa k aliancii pripojili Kanada, Austrália a Nový Zéland. Do roku 1955 bola dohoda aktualizovaná tak, aby boli formálne zahrnuté. To znamená, že to bolo také tajné, že austrálsky premiér mu nepovedal, že existuje až do roku 1973. Navyše skutočnosť, že dohoda existovala, bola známa až do roku 2005 a jej obsah nebol zverejnený až neskôr..

Čo môže urobiť päť očí?

Spravodajstvo Five Eyes obsahuje monitorovací systém, ktorý vyvinuli, zvaný ECHELON, na zber informácií prostredníctvom odpočúvania. Pôvodne sa používal na monitorovanie komunikácií bývalého Sovietskeho zväzu a východného bloku, ale teraz sa používa na monitorovanie súkromnej komunikácie ľudí na celom svete.. 

Je to výkonný nástroj, ktorý dokáže počúvať vaše telefónne hovory a zachytávať ďalšiu online komunikáciu. Môže zhromažďovať a ukladať milióny záznamov informácií. Dôkazy o tomto systéme v priebehu času rástli, ale USA a Veľká Británia jeho existenciu popreli až do konca 90. rokov, kedy bol zverejnený.. 

Od začiatku vojny proti terorizmu v roku 2001 sa rozšírili možnosti sledovania piatich očí, najmä online. V roku 2013 bývalý zmluvný partner pre národnú bezpečnostnú agentúru Spojených štátov amerických Edward Snowden odhalil, aký veľký dohľad sa vykonával, pričom na ceste chytili bežných občanov a najhoršími vinníkmi boli NSA a britské vládne komunikačné riaditeľstvo.. 

Použitá monitorovacia technológia je invazívna a je schopná zhromaždiť väčšinu informácií odoslaných prostredníctvom akejkoľvek linky alebo signálu alebo uložených v zariadení pripojenom k ​​internetu. Snowden vystavil veľa programov dohľadu, vrátane:

  • THINTHREAD, čo je nástroj, ktorý analyzuje vzťahy a vzorce. Monitorom povie, ktoré hovory majú počúvať a čo by mali hľadať.
  • XKEYSCORE, čo je analytický nástroj, ktorý indexuje informácie, ako sú e-mailové adresy, adresy IP, telefónne čísla, metadáta atď. Uložené na viacerých globálnych weboch.
  • TEMPORA, program, ktorý zbiera inteligenciu z podmorských káblových káblov z optických vlákien.

Do dohody Five Eyes patrí aj zhromažďovanie spravodajských informácií bez komunikácie. Existuje mnoho spôsobov, ako to urobiť:

  • SIGINT zbiera údaje z komunikačných systémov, zbraňových systémov a radarov, s ktorými sa aliancia primárne zaoberá. Pre vás to znamená, že je možné sledovať akúkoľvek elektronickú komunikáciu s niekým.
  • HUMINT, ktorý obsahuje údaje získané z ľudského zdroja. To by mohli byť informácie získané špiónmi a výsluchmi.
  • GEOINT, kde sa používajú satelitné snímky, mapy a plány na získanie informácií o ľudskej činnosti.

Hoci väčšina krajín zakazuje svojim vládam špehovať svojich občanov, pokiaľ sa tak nestane s dohľadom, dohoda o piatich očiach poskytuje medzeru. Vďaka tomu môžu iné krajiny špehovať občanov tejto krajiny a zdieľať informácie, ktoré získajú. Existuje len málo dôkazov o tom, ako často sa to stáva, ale existujú prípady, ktoré to dokazujú.

Stručne povedané, aliancia Five Eyes je domovom najmocnejších dozorných agentúr na svete.

Čo je deväť očí?

what-is-deväť-eyes

Aliancia Nine Eyes sa skladá z piatich krajín Eyes plus Dánsko, Francúzsko, Holandsko a Nórsko. Aj keď existujú dôkazy o tom, že existuje deväť očí a 14 očí, vie sa len málo o tom, čo môžu a nemôžu robiť..

Vieme, že skupina Nine Eyes je rozšírením aliancie Five Eyes s podobnou spoluprácou na zhromažďovaní informácií prostredníctvom hromadného sledovania a ich zdieľaní. Toto zdieľanie spravodajských informácií je pre ďalších partnerov obmedzenejšie, ale v Holandsku sa hovorí, že je domovom aspoň jedného špionážneho poľa, ako si môžete prečítať v našej najlepšej VPN pre holandský kúsok..

Hoci päť krajín má medzi sebou dohody o automatickom zdieľaní údajov, ďalšie krajiny sa považujú za členov tretích strán a majú menšie osvedčenie. To znamená, že schopnosti zdieľať spravodajské informácie sú užšie, ale stále sa môžu venovať dohľadu.

Čo je 14 očí?

14 aliancií Eyes je zložených z deviatich krajín Eyes plus z Nemecka, Belgicka, Talianska, Španielska a Švédska. Je to rozšírenie zväzkov Five Eyes a Nine Eyes, ale jeho skutočný názov je SIGINT Seniors Europe.. 

Jeho účelom je koordinovať výmenu spravodajských informácií o vojenských signáloch medzi jej členmi. Zdieľanou inteligenciou môžu byť nespracované údaje, nielen hotové správy. Aj keď vieme, že existuje, existuje len málo informácií o tom, čo robí aliancia 14 Eyes.

Ostatné krajiny sa pripoja k piatim očiam

Niektoré krajiny v sieti tretích strán sa zapojili alebo majú záujem pripojiť sa k aliancii Five Eyes.

USA navrhli, aby sa Francúzsko pripojilo k aliancii Five Eyes, aby sa stalo Six Eyes. Francúzsky prezident Nicholas Sarkozy však chcel získať rovnaké postavenie ako ostatní spojenci. Zahŕňalo by to aj podpísanie dohody bez špionáže, aby sa zaistilo, že krajiny nebudú zhromažďovať informácie o sebe navzájom.

Riaditeľ NSA požiadavku schválil, ale riaditeľ CIA a prezident Barack Obama to neurobili, takže Francúzsko odmietlo. Podľa najnovších správ však Francúzsko s nimi užšie spolupracuje.

Uvádza sa tiež, že Nemecko malo záujem presunúť sa do skupiny Deväť očí, možno dokonca do piatich očí. 

Ostatné krajiny nadviazali partnerstvá v oblasti dohľadu aj s piatimi očami, ako je napríklad 43 očí, čo je 14 očí plus členovia medzinárodných bezpečnostných asistenčných síl v Afganistane. Bola vytvorená pre bezpečnostnú misiu pod vedením NATO v Afganistane. 

Navyše je tu Club de Berne, ktoré je fórom pre služby zdieľania spravodajských informácií v 28 štátoch EÚ, ktoré bolo založené v roku 1971. Je však založené na dobrovoľných výmenách a USA nie sú členmi..

Bezpečnostné obavy obklopujúce Huawei 

Existujú vážne obavy z účasti spoločnosti Huawei na budovaní sietí 5G. Čínsky telekomunikačný gigant nie je vo vlastníctve štátu, ale dôkazy ukazujú, že umožnili Pekingu nainštalovať do svojich telefónov spyware. Spoločnosť Huawei navyše vyrába veľa dielov pre iné telekomunikačné zariadenia, takže kto vie, čo sa deje.

Vzhľadom na to, aká zlá je Čína, nie je dobré zapojiť čínsku spoločnosť do budovania tejto dôležitej infraštruktúry. Po zavedení technológie nebude možné zistiť, čo bude môcť krajina urobiť. Mohlo by to potenciálne umožniť Číne vykonávať dohľad nad všetkými. 

Huawei je jednou z mála spoločností, ktoré vyrábajú vybavenie potrebné pre infraštruktúru 5G, takže nie je veľa možností. 

Tieto obavy spôsobili, že USA prehodnotili, ako sa môžu zdieľať informácie a ako sú spojené so spojencami, ktorí používajú zariadenie, čo by mohlo ovplyvniť alianciu Five Eyes..

Záverečné myšlienky

Nemohlo uniknúť vašej pozornosti, že nás sledujú. Dúfame však, že tento článok vám poskytol podrobnejší pohľad na to, čo sa deje. Bez informátorov a hackerov by sme nevedeli, že polovicu dohľadu vykonávajú naše vlády.

So zlepšovaním technológie sa zvyšuje aj kapacita sledovania. Najlepším riešením je vyzbrojiť sa zabezpečenou sieťou VPN, ktorá vám pomôže zostať v anonymite. V našej bezpečnostnej knižnici nájdete ďalšie užitočné články o zabezpečení online. Ak sme niečo vynechali, dajte nám vedieť v sekcii komentárov. Ďakujem za čítanie. 

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me