Opera vs Firefox: Dva menšie prehliadače Duke It Out v roku 2020

Opera a Firefox sú dva z najstarších aktívnych webových prehľadávačov a obe sa počas svojej dlhej životnosti dramaticky zmenili. Počas svojej existencie obaja zaberali výklenok na trhu s prehliadačmi v porovnaní s bežnejšími prehliadačmi Google Chrome a Internet Explorer (prečítajte si našu recenziu v prehliadači Internet Explorer) pred tým.. 


Dnes je čas postaviť Opera vs. Firefox a zistiť, ktorá z nich sa objaví na vrchole. Aj keď Firefox je stále populárnejšou možnosťou, aj Opera aj Opera sa vo svojich individuálnych recenziách dobre umiestnili. Ak chcete podrobnejšiu analýzu každého z nich, môžete si pozrieť našu prehliadku Firefoxu a prehliadku Opera.

Nastavenie boja: Opera vs. Firefox

Aby sme určili, ktorý prehliadač je lepší, prebehneme dvoma súťažiacimi v piatich kolách, z ktorých každé sa zameriava na zásadný aspekt prehliadania webu. Prvou sú funkcie, po ktorých nasleduje jednoduché použitie, výkon, bezpečnosť a ochrana osobných údajov. Výherca každého kola dostane jeden bod a prehliadač, ktorý dosiahne tri alebo viac bodov, bude vyhlásený za celkového víťaza.

1

Vlastnosti

Ako vždy začneme s funkciami. Rozhodujúce faktory v tomto kole zahŕňajú hlavné vstavané funkcie, ako sú blokátory reklám, knižnice rozšírení a synchronizácia medzi zariadeniami, ako aj menšie funkcie, ako sú nástroje na snímanie obrazovky a čítačky správ..

operný

Aj keď sa mnoho prehliadačov posunulo k minimalistickému prístupu, namiesto toho, aby používateľa ohromilo možnosťami a funkciami, rozhodla sa pre čisté rozloženie a jednoduché používateľské prostredie, Opera však prešla opačným smerom.. 

Namiesto spoliehania sa na rozšírenia tretích strán, ktoré poskytujú najpokročilejšie funkcie, prehliadač prichádza s veľkým počtom funkcií od začiatku..

Opera obsahuje podporu najobľúbenejších aplikácií na odosielanie správ, ako sú Facebook Messenger a WhatsApp, čo vám umožňuje tieto platformy ľahko používať bez toho, aby im bola otvorená karta.. 

Prehliadač ľahko synchronizuje všetky údaje prehliadania medzi zariadeniami a podpora My Flow umožňuje odosielať aj šifrované súbory. Existujú niektoré menšie možnosti prispôsobenia, napríklad témy a tmavý režim, ale nič mimoriadne.

Opera-MessagingApps

V prehliadači je tiež zabudovaný adblocker, čo je niečo, s čím sa väčšina veľkých prehliadačov vôbec neobťažuje, namiesto toho sa spolieha na populárne tretej strany, ako sú Adblock Plus a uBlock Origin. Čítačka správ je ďalšou skvelou malou funkciou, pretože vám poskytuje rýchly prístup k vašim denným správam a použité zdroje sú úplne prispôsobiteľné..

Opera-hlásateľ

Medzi ďalšie drobné funkcie patrí nástroj na vytváranie snímok, ktorý poskytuje oveľa väčšiu flexibilitu pri snímaní snímok obrazovky, ako aj automatická konverzia jednotiek, ako je mena, dátum a čas a merania.. 

To, čo sa hovorí, zoznam doplnkov Opery nie je nič, na čo by sme sa mali zamerať. Keď spojíte svoje špecializované doplnky s doplnkami, ktoré môže použiť tým, že sú založené na prehliadači Chromium, skončíte s rozsiahlou knižnicou.

Firefox

Na rozdiel od Opery, Firefox nie je nabitý funkciami, ale obrovská knižnica doplnkov robí skvelú prácu, aby sa napravila za tento nedostatok. Čo však Firefox robí neuveriteľne dobre, je prispôsobenie, pretože používateľom zostáva veľká miera kontroly nad tým, ako by mal prehliadač vyzerať a cítiť sa, vrátane premiestňovania takmer každej časti rozhrania.

Firefox Prispôsobenie

Synchronizácia údajov medzi zariadeniami je jednoduchý proces a Firefox tiež obsahuje niekoľko veľmi užitočných drobných funkcií, ako je napríklad nástroj na snímanie podobný operám, zobrazenie čitateľa a niekoľko alternatívnych vyhľadávacích nástrojov..

Okolo jednej myšlienky

Oba prehliadače dosiahli v tejto kategórii skóre veľmi vysoké vo svojich recenziách, ale v jednotlivých prehliadačoch sú zreteľné medzery. Firefox sa rozhodol pre čisté rozhranie, ktoré nepreťažuje používateľa funkciami, namiesto toho sa spolieha na rozsiahlu knižnicu doplnkov, ktorá poskytuje pokročilejšie funkcie..

Jeho možnosti prispôsobenia sú na druhej strane iba pre spoločnosť Vivaldi (prečítajte si našu recenziu spoločnosti Vivaldi) a veľkým prínosom je aj pohľad čitateľa, nástroj na zachytenie a jednoduchá synchronizácia.. 

Teraz, keď je však Opera založená na prehliadači Chromium (prečítajte si našu recenziu v prehliadači Chromium), môže ľahko priradiť prehliadaču Firefox k doplnkom kombináciu vyhradených rozšírení Opera s rozšíreniami dostupnými pre všetky prehliadače založené na prehliadači Chromium..

Opera navyše ponúka oveľa viac funkcií zabudovaných priamo do prehliadača. Podpora aplikácií na odosielanie správ, ako aj čítačka správ, predinštalovaný blokovač adblock, nástroj na automatickú konverziu a nástroj My Flow poskytujú jednoznačnú výhodu v tejto kategórii.

Kolo: Funkcie Point for Opera

Logo opery
Logo Firefoxu

2

Jednoduchosť použitia

Keď Opera uchopí vedenie, je čas prejsť k jednoduchému použitiu každého prehliadača. To znamená pozrieť sa na používateľskú skúsenosť, rozloženie, návrh rozhrania a navigáciu.

operný

Aj keď je rozhranie Opery trochu menej tradičné ako iné prehliadače, stále je dosť ľahké omotať hlavu a zvyknúť si. Základy sú podobné iným prehliadačom prehliadača Chromium, existujú však niektoré dômyselné doplnky do používateľského rozhrania, ako je napríklad rýchly prístup k ponuke možností prispôsobenia a panel skratiek na ľavej strane obrazovky..

Opera-CustomizationBar

Neexistuje horizontálne posúvanie kariet, ale máte k dispozícii rozbaľovaciu ponuku so zoznamom všetkých tých, ktoré máte otvorené, ako aj nedávno zatvorených. Môžete tiež vyhľadávať konkrétne slová alebo frázy na kartách, čo uľahčuje vyhľadanie toho, ktoré hľadáte. Ďalšou užitočnou funkciou je, že môžete kliknúť na aktívnu kartu a vrátiť sa na začiatok stránky.

Opera-TabDropdown

Opera vám tiež umožňuje odpojiť videá vysielané na webových stránkach, ako je YouTube, čo vám umožňuje pozerať video na časti obrazovky pri použití inej karty alebo dokonca úplne pomocou iného softvéru..

Opera-DetachedVideo

Bohužiaľ, hlavný mobilný prehliadač Opera, Opera Touch, je dosť neohrabaný, s ovládacími prvkami navigácie skrytými za tlačidlom, ktoré potrebujete na prístup stlačiť a podržať, čo sa rýchlo stáva frustrujúcim.

Firefox

Firefox má tiež skvelé a jednoduché rozhranie, ktoré sa v priebehu rokov vylepšovalo. Karty sú posúvateľné, vďaka čomu je ich správa oveľa jednoduchšia. Keďže prehliadač Chrome začal ovládať väčšinu internetu, niektoré webové stránky alebo aplikácie môžu mať problémy s prehliadačom Firefox v porovnaní s prehliadačmi založenými na prehliadači Chromium..

Firefox TabScrolling

V paneli s adresou je tiež užitočná rozbaľovacia ponuka, ktorá vám poskytuje okamžitý prístup k rôznym alternatívnym vyhľadávacím nástrojom a všetkým vašim posledným hľadaným výrazom..

Druhé myšlienky

Táto kategória bola ďalšou tesnou súťažou, pretože oba prehliadače majú čisté rozhrania a príjemné užívateľské prostredie. Posúvanie kariet Firefoxu je skvelý spôsob, ako zjednodušiť správu kariet. Je to niečo, čo by sme si priali, aby ho viac prehliadačov napodobňovalo, ale nie je to zlé riešenie spoločnosti Opera pomocou rozbaľovacej ponuky a schopnosť vyhľadávať slová a frázy v kartách je skvelá.

Veľmi sa nám páčia odnímateľné videá, pretože značne uľahčujú sledovanie a sprievodcu multitaskingom. Keď to všetko dáte dokopy, Opera odovzdá ďalšie víťazstvo napriek neohrabanej Opera Touch na mobile.

Kolo: Jednoduchý bod použitia pre operu

Logo opery
Logo Firefoxu

3

výkon

Opera je už na vrchole víťazstva dvoch kôl. Zatiaľ však ešte neskončilo, pretože tieto bitky sa môžu rýchlo otočiť, ako sme videli v našich zápasoch medzi Firefoxom a Google Chrome. S ohľadom na to upriamime svoju pozornosť na výkonnosť, kde preskúmame spotrebu zdrojov, rýchlosť a využitie údajov v každom prehliadači.

operný

Opera je rýchly prehliadač, najmä v stolných počítačoch, kde je iba o niečo pomalší ako niektoré najrýchlejšie prehliadače na trhu, ako napríklad Chrome (prečítajte si našu recenziu v prehliadači Chrome). V mobilnej sieti je to skôr zmiešaná taška, pretože Opera Touch dosahuje veľmi dobré skóre, ale Opera Mini robí priepasťou a boduje nižšie ako čokoľvek iné, čím šetrí Microsoft Edge (prečítajte si našu recenziu o Edge).

Čo sa týka zdrojov, Opera nerobí dobre. Jeho spotreba RAM je porovnateľná s prehliadačom Chrome, ktorý je jedným z najhorších prehliadačov na trhu v tejto oblasti. Jeden z mobilných prehliadačov Opera, Opera Mini, je navrhnutý tak, aby minimalizoval spotrebu dát, ale ako už bolo uvedené, táto verzia prehliadača môže byť bolestivo pomalá.

Opera-MiniDataSavings

Firefox

Firefox je jedným z najrýchlejších dostupných prehliadačov. Iba Google Chrome a Vivaldi pracujú vo vyšších rýchlostiach na počítači. V tomto ohľade sa tiež darí na mobilných zariadeniach, kde je to najrýchlejšia možnosť prehľadávania, aj keď nie veľa.

Zatiaľ čo spotreba pamäte RAM je spočiatku vysoká, keď máte otvorených iba niekoľko kariet, spôsob, akým je navrhnutá architektúra prehliadača, umožňuje zanechať výrazne menšiu stopu ako iné prehliadače, čím viac kariet máte otvorených, čo je hlavnou príčinou problémov s RAM pri prehliadaní..

Okrúhle tri myšlienky

Rýchlosť je bezpochyby najdôležitejším faktorom v tomto kole. Aj keď sú oba prehliadače veľmi rýchle, prehliadač Firefox predbieha operu na mobilných aj stolných počítačoch. Firefox tiež robí oveľa lepšie ako Opera, pokiaľ ide o spotrebu zdrojov, používa podstatne menej pamäte RAM, ak máte otvorených veľa rôznych kariet.

Napriek tomu, že sa Opera zameriava na ukladanie mobilných dát pomocou Opery Mini, ktorá je vynikajúcou funkciou pre používateľov s obmedzenou šírkou pásma alebo dátovými balíčkami, Firefox konečne chytí bod kvôli svojej vyššej rýchlosti a nižšej miere využitia pamäte RAM..

Round: Performance Point pre Firefox

Logo opery
Logo Firefoxu

4

zabezpečenia

Vďaka výhre vo výkone sa Firefoxu podarí udržať bitku zaujímavú a Opera predčasne vyhrať. Teraz je však čas na naše štvrté kolo týkajúce sa bezpečnosti, aby sme zistili, či to Firefox dokáže udržať. 

Veľkú úlohu tu zohrávajú dôležité bezpečnostné funkcie – napríklad databázy bezpečného prehliadania, nezabezpečené varovania týkajúce sa pripojenia a frekvencia aktualizácií – a tiež blokovače blokovania a blokovania automaticky otváraných okien..

operný

V porovnaní s inými hlavnými prehliadačmi Opera bojuje s bezpečnosťou. Namiesto používania Bezpečného prehliadania Google na ochranu používateľov pred škodlivým softvérom a phishingovými systémami prehliadač využíva dve ďalšie databázy s názvom Yandex a PhishTank, ktoré sú výrazne menej efektívne ako populárnejšia alternatíva spoločnosti Google..

Používatelia dostanú upozornenie, keď sa pripájajú cez nezabezpečené pripojenie HTTP, a varovanie je jasné a ľahko viditeľné, pretože obsahuje iba slová „nezabezpečené“ v jednoduchom texte a nie iba symbol.

Opera-HTTPWarning

Frekvencia aktualizácií je ďalšou slabinou v bezpečnosti Opery, pretože prehliadač dostáva novú aktualizáciu každé štyri až šesť týždňov, čo je približne polovičná frekvencia ako v základnom prehliadači Chromium. Je to problém, pretože poskytuje počítačovým zločincom náskok pri hľadaní a využívaní medzier v základnom kóde.

Nie je to však všetko zlé, pretože Opera prichádza s predinštalovaným blokom adblocker a blokovaním automaticky otváraných okien. Reklamy a kontextové okná patria medzi najbežnejšie vektory škodlivého softvéru, takže ide o obrovskú ponuku, a to najmä pre menej pokročilých používateľov, ktorí si možno želajú nainštalovať doplnky tretích strán, ktoré vykonávajú túto dôležitú prácu..

Opera-blokovanie reklám

Firefox

Na rozdiel od Opery Firefox používa Bezpečné prehliadanie Google na ochranu používateľov pred škodlivým softvérom a phishingom. Ako už bolo spomenuté, ide o skvelú voľbu zabezpečenia. Aj keď prehliadač obsahuje predinštalovaný blokovač automaticky otváraných okien, neexistuje žiadny vstavaný blokovač adblock. 

Nájsť adblocker medzi mnohými doplnkami Firefoxu je však jednoduchá úloha. Môžete začať s našim zoznamom najlepších blokátorov automaticky otváraných okien, ktoré blokujú aj reklamy.

Firefox tiež varuje používateľov, keď sa pripájajú na web pomocou nezabezpečeného pripojenia HTTP, ale upozornenie je ťažké si všimnúť, pretože je to iba výkričník a neobsahuje žiaden text. 

Frekvencia aktualizácií je však vynikajúca a bezpečnostné dierky sa zvyčajne opravia do jedného dňa od objavenia. Okrem toho sa často vyskytujú pravidelné aktualizácie, pretože sme sa zaoberali našou správou o tom, ktorý webový prehľadávač je najbezpečnejší.

Firefox HTTPWarning

Vaše uložené heslá môžu byť chránené hlavným heslom, ale toto musí byť povolené manuálne. Ak nenastavíte hlavné heslo, neexistuje nič, čo chráni vaše prihlasovacie údaje pred odcudzením kohokoľvek, kto má fyzický prístup k vášmu zariadeniu. Z tohto dôvodu zvážte stiahnutie jedného z našich najlepších správcov hesiel, ak používate Firefox.

Kolo štyri myšlienky

Aj keď Opera má lepšie zabezpečenie uložených hesiel, jasnejšie varovanie HTTP a vstavaný blokovací modul, frekvencia aktualizácií a spoľahlivá ochrana pred škodlivými webovými stránkami sú oveľa dôležitejšími faktormi. Na týchto frontoch je Firefox vynikajúci, vďaka čomu je víťazom v tomto kole aj napriek ďalším drobným nedostatkom a skóre je 2-2..

Kolo: Bezpečnostný bod pre Firefox

Logo opery
Logo Firefoxu

5

súkromia

Ak bude skóre rovnaké, bude posledným kole súkromia tiebreaker. V tomto kole sa pozrieme na to, koľko údajov každý prehliadač zhromažďuje, do akej miery sú príslušné spoločnosti dôveryhodné a samozrejme aké funkcie ochrany osobných údajov prehliadače obsahujú..

operný

Opera robila v oblasti ochrany osobných údajov oveľa lepšie, ale čínski investori ju kúpili v roku 2016. Vzhľadom na doterajšie výsledky čínskej vlády je to pre prehliadač znepokojujúci vývoj.. 

Jej zásady ochrany osobných údajov nie sú o nič lepšie, pretože sa v nej priamo uvádza, že spoločnosť môže zhromažďovať údaje o používateľoch vrátane mien, adries IP a hľadaných výrazov a zdieľať tieto informácie s kýmkoľvek, koho poteší..

Existuje zahrnutá sieť VPN, ale spoločnosť za ňou – SurfEasy – má rovnako znepokojujúce zásady ochrany osobných údajov. Sídli tiež v Kanade, ktorá je členom špionážnej siete Five Eyes. Všetko, čo bolo povedané, môžete vypnúť zber údajov prostredníctvom nastavení a ovládacie prvky sledovania sú slušné. Stále však máte radšej ísť s jedným z našich najlepších výberov VPN.

Opera-PrivacySettings

Firefox

Na druhej strane Firefox vyniká, pokiaľ ide o ochranu súkromia. Spoločnosť Mozilla, ktorá vyvíja prehliadač, je nezisková organizácia, ktorá nezaložila svoje príjmy na reklame alebo predaji informácií o používateľovi.. 

Zásady ochrany osobných údajov Firefoxu sú veľmi jasné v tom, že zhromažďujú iba minimálne údaje o používaní, ktoré sú úplne anonymizované a používajú sa iba na účely vnútorného rozvoja..

Prehliadač navyše obsahuje skvelé ovládacie prvky sledovania, ktoré vám umožňujú presne spravovať, aký druh sledovačov a súborov cookie chcete blokovať podrobne. Aj keď používanie prehliadača Firefox je skvelým prvým krokom k ochrane vášho súkromia, mali by ste si prečítať nášho sprievodcu anonymným prehliadaním bez ohľadu na to, aké ďalšie kroky môžete podniknúť..

Opera-PrivacySettings

Kolo päť myšlienok

Rovnako ako tomu bolo v prípade, keď sa postavil proti prehliadaču Chrome, Firefox rozbije Opera vo finálovom kole svojím všestranným vynikajúcim postojom v oblasti ochrany osobných údajov. Vynikajúca reputácia spoločnosti Mozilla, prísna politika ochrany osobných údajov a nedostatok škandálov sú v ostrom kontraste s rekordom opery od predaja spoločnosti v roku 2016, čo Firefoxu zaisťuje celkové víťazstvo..

Kolo: Ochrana osobných údajov pre Firefox

Logo opery
Logo Firefoxu

6

Záverečné myšlienky

Bola to tvrdo bojovaná bitka medzi dvomi staršími štátnikmi sveta prehliadača. Na začiatku vyzerala opera veľmi dobre, vyhrávala v oboch funkciách a ľahkom používaní, ale Firefox vyhral víťazstvo z čeľustí porážky silným výkonom v zostávajúcich troch kategóriách..

Víťaz: Firefox

Čo si myslíte o Opera a Firefox? Súhlasíte s naším posúdením, že Firefox je silnejšou možnosťou, alebo dávate prednosť lepším funkciám a ľahkému použitiu opery pred výkonom, bezpečnosťou a súkromím? Dajte nám vedieť v komentároch nižšie. Ďakujem za čítanie.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map