Opera vs Chrome: Dva prehliadače urobia v roku 2020 oholenie

Chrome a Opera sú populárnymi prehliadačmi, aj keď v porovnaní so štatútom spoločnosti Google s monštrámi zaberajú vždy viac špecializovanej časti trhu.. 


Boli medzi nimi viac rozdielov, ale odvtedy, čo Opera prešla do prehliadača Chromium v ​​roku 2013, sa tieto dve podoby stali omnoho viac. Tu umiestnime Opera vs. Chrome a dohodneme sa raz a navždy, čo je lepší prehliadač.

Keďže ide o priame porovnanie, zameriame sa skôr na to, čo tieto dva prehliadače oddeľuje, a nie na ich hĺbkové preskúmanie. Ak to hľadáte, môžete si prečítať naše recenzie prehliadača Google Chrome a prehliadky Opera, kde sa podrobnejšie pozrieme na jednotlivé prehliadače.

Nastavenie boja: Opera vs. Chrome

Prehliadač prevedieme päť kôl, z ktorých každé bude stáť jeden bod, čo znamená, že víťaz, ktorý vyhrá tri body, bude víťazom. Začneme s funkciami, nasleduje jednoduché použitie, výkon, bezpečnosť a ochrana osobných údajov, ktoré sú kľúčovými aspektmi webového prehliadača..

1

Vlastnosti

Vykopnutím veci sa pozrieme na funkcie každého prehľadávača. Patria sem napríklad synchronizácia naprieč zariadeniami, knižnice rozšírení, zabudovaná funkčnosť a prispôsobenie.

operný

Opera prichádza s množstvom vstavaných funkcií, veľkých aj menších. K dispozícii je nástroj na snímanie snímok, ktorý vám umožní zachytiť obrazovku po celej webovej stránke bez ohľadu na jej dĺžku. Súčasťou je aj čítačka správ, ktorá vám umožní prispôsobiť zdroje, čo vám umožní jednoduchý prístup k všetkým vašim pravidelným spravodajským informáciám na jednom mieste..

Opera-hlásateľ

Môžete urobiť niekoľko základných úprav, vrátane temných a svetelných režimov, tapiet a motívov. Zahrnutá je aj integrácia s obľúbenými aplikáciami na odosielanie správ, ako sú Facebook Messenger a WhatsApp, a k nim môžete pristupovať prostredníctvom panela skratiek na ľavej strane obrazovky. Je to neuveriteľne pohodlné, pretože týmto aplikáciám nemusíte venovať osobitné karty.

Opera-MessagingApps

V tej istej ponuke si tiež môžete prispôsobiť svoje vlastné odkazy na webové stránky, ktoré často používate, čím získate neustály prístup k nim bez ohľadu na to, ktorá karta je aktívna. 

Synchronizácia medzi zariadeniami je tiež veľmi ľahko nastaviteľná a synchronizuje všetko od záložiek a otvorených kariet až po históriu prehliadania a preferencie. Nielen to môžete tiež odosielať šifrované údaje medzi zariadeniami pomocou funkcie My Flow, ktorá je integrovaná do prehliadača.

Ani so všetkými týmito zahrnutými funkciami Opera neušetrí na rozšíreniach tretích strán. Existuje mnoho špecializovaných doplnkov Opera, a pretože prehliadač je založený na prehliadači Chromium, môže tiež používať veľkú časť rozšírení prehliadača Chrome..

chróm

Aj keď v prehliadači Chrome nie je veľa pokročilých funkcií, knižnica rozšírení je úplne rozsiahla. Skoro akúkoľvek funkciu prehľadávača, na ktorú môžete myslieť, nájdete ako rozšírenie, od blokátorov reklamy a poznámok po bezpečnostné funkcie, nástroje na zachytávanie a oveľa viac.

Synchronizácia prehliadača Chrome medzi zariadeniami je solídna a umožňuje vám synchronizovať každú časť vášho prehliadania. Prehliadač je tiež integrovaný do balíka aplikácií a služieb spoločnosti Google vrátane služieb Google Pay, Drive, Translate a ďalších. Predovšetkým Google Translate je vynikajúca integrácia, pretože je to jednoducho najlepší bezplatný prekladový softvér na trhu.

Chróm-GoogleTranslate

Pokiaľ ide o menšie funkcie, je tu zabudovaná čítačka PDF, ktorá je pekná, aj keď je dosť jednoduchá, chýba jej podpora pokročilejších funkcií, ako sú podpisy alebo dynamické súbory PDF.. 

Keď kliknete pravým tlačidlom myši na obrázok, možnosť kontextového menu vám umožní spätné vyhľadávanie obrázkov, čo je veľmi výhodné. Môžete tiež nakonfigurovať viacerých používateľov, čo je užitočné pre zdieľané počítače aj pre použitie ako špecializované profily prehľadávania.

Chróm-ReverseImageSearch

V mobilných zariadeniach je v porovnaní s počítačom k dispozícii ešte menej pokročilých alebo jedinečných funkcií. Jedinou zaujímavosťou je zoznam čitateľov, ktorý vám umožní ukladať webové stránky, aby ste k nim mali prístup neskôr, keď budete v režime offline..

Okolo jednej myšlienky

Prehliadač Chrome má určite väčšiu knižnicu rozšírení, ale Opera je s mnohými z nich kompatibilná, okrem vlastných vyhradených doplnkov. Toto v skutočnosti neutralizuje najväčšiu výhodu prehliadača Chrome, pokiaľ ide o funkcie, pretože Opera obsahuje omnoho pokročilejšie funkcie zabudované do prehliadača, ako je napríklad nástroj na vytváranie snímok, integrácia správ a čítačka správ..

Kolo: Funkcie Point for Opera

Logo opery
Logo prehliadača Google Chrome

2

Jednoduchosť použitia

Ďalej je ľahké použitie. V tomto kole zmeráme, aké pohodlné je prehliadanie webu s každým prehľadávačom, pričom osobitnú pozornosť venujeme záležitostiam, ako sú správa kariet, návrh rozhrania, rozloženie a funkcie pohodlia..

operný

Rozhranie opery sa ľahko naviguje a je vizuálne príťažlivé. Pretože je založený na prehliadači Chromium (prečítajte si našu recenziu v prehliadači Chromium), je dosť podobný mnohým iným prehliadačom, stále však existujú niektoré jeho časti, ktoré vynikajú. 

Ľahký prístup k webovým skratkám a nastaveniam prispôsobenia je pekný, rovnako ako odnímateľné videá, ktoré vám umožňujú niečo sledovať, aj keď prepnete na inú kartu alebo aplikáciu..

Opera-DetachableVideo

Správa kariet je tiež solídna. Aj keď nedochádza k posúvaniu kariet, existuje rozbaľovacia ponuka, ktorá zobrazuje všetky otvorené karty v zozname. Ak máte ťažkosti s hľadaním konkrétnej karty, môžete vyhľadať aj kľúčové slová alebo frázy. Ďalšou elegantnou funkciou, pokiaľ ide o karty, je to, že môžete kliknúť na ktorúkoľvek z nich a posúvať sa späť na začiatok webovej stránky..

Opera-TabSearch

Nanešťastie je Opera Touch – jeden z mobilných prehliadačov Opera a primárny prehliadač v systéme iOS – beznádejne neohrabaný. Prehliadač z nejakého nevysvetliteľného dôvodu skryje všetky ovládacie prvky navigácie za tlačidlom, ktoré musíte na sekundu klepnúť a podržať, čo je neuveriteľne nepríjemné.

chróm

Používateľské rozhranie prehliadača Chrome je dobre navrhnuté a príjemné na používanie. Nie je tu toho príliš veľa, čo by ho odlišovalo od iných prehliadačov, ale je to hlavne preto, že návrhy ostatných prehliadačov sa v priebehu rokov priblížili k prehliadaču Chrome, pretože jeho používateľská základňa pokračovala v raste.

Bohužiaľ, nedochádza k posúvaniu kariet, čo môže sťažiť nájdenie karty, ktorú hľadáte, ak máte veľa otvorených súčasne. Karty sú však oddelené tak čisto, ako je možné bez rolovania, a favicony sa dajú ľahko identifikovať, dokonca aj keď je ich otvorených veľké množstvo..

Chróm-Tabs

Druhé myšlienky

Ak by toto porovnanie bralo do úvahy iba prehliadače stolných počítačov, pre operu by bolo toto kolo ľahkou výhrou. Bohužiaľ, primárna mobilná verzia prehľadávača na iOS (Opera Touch) je veľmi nepríjemná, čo je v tejto kategórii obrovský problém..

To znamená, že aj napriek športovej nižšej správe kariet Chrome preberie miesto v tomto kole tým, že predstavuje všadepríjemnejšiu používateľskú skúsenosť na stolných aj mobilných zariadeniach..

Kruh: Jednoduchý bod použitia pre prehliadač Google Chrome

Logo opery
Logo prehliadača Google Chrome

3

výkon

Teraz, keď je skóre dokonca 1-1, je čas skontrolovať výkonnosť každého prehliadača. Najdôležitejším aspektom tu bude, samozrejme, rýchlosť, ale dôležitú úlohu budú hrať aj spotreba zdrojov a funkcie na ukladanie údajov.

operný

Opera je rýchly prehliadač, ale stále pomalší ako konkurencia, napríklad Firefox (prečítajte si našu recenziu v prehliadači Firefox) alebo skutočne Chrome. Spotreba zdrojov je tiež veľmi vysoká, pretože prehliadač používa pomerne veľa pamäte RAM, keď otvoríte viac ako niekoľko kariet. To nie je veľmi prekvapujúce, pretože ide o problém zdieľaný väčšinou prehliadačov založených na prehliadači Chromium.

Jedna z mobilných verzií Opera, Opera Mini, je zameraná na úsporu dát, čo z nej robí vynikajúcu voľbu pre ľudí s obmedzenou šírkou pásma. Bohužiaľ, táto verzia Opery je tiež neuveriteľne pomalá, takže je to trochu kompromis medzi rýchlosťou a využívaním údajov.

chróm

Prehliadač Chrome je veľmi rýchly a iba niekoľko prehliadačov, napríklad Vivaldi (prečítajte si našu recenziu Vivaldi), prekonal rýchlosť. Prehliadač bohužiaľ používa aj veľa pamäte RAM, čo je problém, ktorý prehliadač Chrome od svojho vzniku trápi. Na mobilných a stolných počítačoch tiež nič nebráni funkciám na ukladanie údajov.

Okrúhle tri myšlienky

Na konci dňa je najdôležitejším faktorom výkonnosti webového prehliadača jeho rýchlosť. Aj keď je dôležitá aj spotreba zdrojov, týka sa to predovšetkým počítačov s nízkym množstvom pamäte RAM a Opera aj Chrome spotrebúvajú veľké množstvo zdrojov..

Režim ukladania údajov Opera v mobile je vynikajúci, ale nestačí to na vyrovnanie rozdielov v rýchlosti. Z tohto dôvodu Chrome toto kolo zvíťazil a jeho skóre bol 2-1.

Kolo: Výkonnostný bod pre Google Chrome

Logo opery
Logo prehliadača Google Chrome

4

zabezpečenia

Bezpečnosť prehliadača je nekonečná rasa medzi vývojármi a počítačovými zločincami. S prehliadačom Chrome vzdialeným iba jeden bod od víťazstva je čas zistiť, ako dobre každý prehliadač chráni svojich používateľov. Zahŕňa to databázy bezpečného prehliadania, nezabezpečené varovania týkajúce sa pripojenia, frekvenciu aktualizácií a blokátory reklám.

operný

Opera používa dve samostatné databázy na detekciu škodlivého softvéru a phishingu. Yandex chráni pred prvou a PhishTank druhou. Bohužiaľ nie sú také účinné ako iné bezpečnostné databázy, ako je napríklad SmartScreen od Microsoftu, ktoré používajú prehliadače Internet Explorer a Edge (prečítajte si naše hodnotenie Edge) alebo bežnejšie Bezpečné prehliadanie Google..

Frekvencia aktualizácií je tiež nízka, pretože prehliadač dostáva aktualizácie iba približne každých šesť týždňov. V ideálnom prípade by ste chceli, aby sa aktualizácie zverejňovali pravidelnejšie, pričom jedna bude vychádzať najmenej každé dva až tri týždne.

Na druhú stranu, Opera tiež prichádza vopred zabalená s blokátorom ad-blokátorom. Aj keď sú tieto blokovače automaticky otvárané okná v súčasnosti zahrnuté, to isté neplatí pre blokátory reklám, pretože na tento účel je zvyčajne potrebné stiahnuť externý doplnok. Varovanie nezabezpečeného pripojenia je tiež jasné a ľahko si ho môžete všimnúť.

Opera-blokovanie reklám

chróm

Keď sme v našom článku dospeli k záveru, ktorý webový prehliadač je najbezpečnejší, prehliadač Chrome je jedným z najlepších bezpečnostných prehliadačov. Frekvencia aktualizácií je vynikajúca, pričom bezpečnostné záplaty sa zvyčajne objavia do jedného dňa po zistení slabých stránok.

V záujme ochrany používateľov pred škodlivým softvérom a phishingom prehliadač Chrome prekvapivo používa databázu Bezpečného prehliadania Google, ktorá túto úlohu dobre vykonáva. Varovanie o nezabezpečenom pripojení, ktoré sa zobrazuje pri pripájaní prostredníctvom bežného protokolu HTTP (a nie protokolu HTTPS), je tiež jasné a ľahko viditeľné.

Chróm-HTTPSWarning

V prehliadači Chrome je tiež zabudovaný blokovač automaticky otváraných okien, ale ak chcete, aby prehliadač blokoval reklamy, musíte si stiahnuť rozšírenie. Existuje však veľa možností na výber, takže to v skutočnosti nie je problém. Náš zoznam najlepších blokátorov automaticky otváraných okien je dobré začať, pretože blokuje aj bežné reklamy.

Kolo štyri myšlienky

Aj keď Opera prichádza s predinštalovaným blokom reklám, nie je to veľká výhoda, pretože nájsť dobrého blokátora reklamy v prehliadači Chrome je jednoduchá úloha.. 

Okrem toho prehliadač Chrome ponúka oveľa častejšie aktualizácie a lepšiu databázu bezpečného prehliadania. Aj keď sú heslá chránené vašimi systémovými povereniami v oboch prehľadávačoch, stále odporúčame jednu z najlepších možností správcu hesiel.

To všetko dáva prehliadaču Chrome v tejto kategórii významnú rolu a víťazstvo v našom štvrtom kole. Výsledkom je skóre 3: 1, vďaka čomu je prehliadač Chrome víťazom tohto porovnania. V konečnom kole však budeme pokračovať.

Kolo: Bezpečnostný bod pre Google Chrome

Logo opery
Logo prehliadača Google Chrome

5

súkromia

Nakoniec je potrebné preskúmať, ako dobre prehliadače chránia súkromie svojich používateľov. Toto kolo je vždy problémom pre prehliadač Chrome (ako je znázornené v našej bitke prehliadača Firefox verzus Google Chrome), ale Opera nie je v tomto probléme taká veľká.. 

Dôležitými faktormi, ktoré vezmeme do úvahy, sú pravidlá zhromažďovania údajov, škandály s ochranou súkromia, dôveryhodnosť každej spoločnosti a samozrejme všetky funkcie, ktoré používateľom pomáhajú zostať v anonymite online..

operný

Opera bola v súkromí solídna, ale po tom, ako ju v roku 2016 čínski investori kúpili, sa to všetko zmenilo. Vzhľadom na úroveň kontroly, ktorú má čínska vláda nad spoločnosťami v krajine, je to neuveriteľne znepokojujúce pre každého, kto dúfa, že zostane v anonymite pri používaní Opery..

Zásady ochrany osobných údajov sa obrátili aj k horšiemu, pretože Opera si teraz vyhradzuje právo zhromažďovať všetky druhy údajov o používateľoch – vrátane mien, IP adries a histórie prehliadania – a zdieľať ich s kýmkoľvek, kto má radi. Kontroly sledovania a ochrany osobných údajov, ktoré sú súčasťou prehliadača, sú slušné, ale nič mimoriadne.

Spravidla by zahrnutie siete VPN bolo veľkým bonusom k ochrane osobných údajov, ale spoločnosť SurfEasy – spoločnosť poskytujúca službu VPN – má veľmi riskantnú politiku ochrany osobných údajov..

Okrem toho vám VPN umožňuje vybrať si iba medzi tromi regiónmi – Európou, Amerikou a Áziou – čo je prakticky zbytočné, ak chcete obísť geobloky. Okrem toho spoločnosť SurfEasy sídli v Kanade, ktorá je členom špionážnej siete Five Eyes.

Opera-VPN

chróm

Ochrana osobných údajov je v prehliadači Chrome zďaleka najväčší problém. Pretože tok výnosov spoločnosti Google sa spolieha na reklamu, nebude vaše údaje priamo predávať tretím stranám, ale zhromaždí všetko, čo bude v jeho silách, a použije ho na prispôsobenie zobrazovaných reklám..

V predvolenom nastavení je k dispozícii veľa funkcií, ktoré poškodzujú súkromie, napríklad návrhy na vyhľadávanie alebo predpovedanie adresy, ktoré zhromažďujú hľadané výrazy a históriu prehliadania..

Aj keď môžete tieto funkcie vypnúť a dokonca aj odstrániť údaje, ktoré má o vás spoločnosť (pozrite si nášho sprievodcu o tom, ako vymazať svoju históriu Google), je ťažké spoločnosti Google dôverovať, keď sa uvádza, že vám to bráni špehovať..

Chróm-GoogleServices

Táto nedôvera je z veľkej časti spôsobená mnohými škandálmi, do ktorých sa spoločnosť Google zapojila, od spolupráce s programom PRISM NSA až po zhromažďovanie údajov z nešifrovaných sietí WiFi pomocou automobilov Street View..

Aj keď sú ovládacie prvky ochrany osobných údajov a sledovania slušné, nie sú také flexibilné ako ovládacie prvky prehliadača Firefox, takže ak sa chcete chrániť, odporúčame nášho sprievodcu anonymným prehliadaním. Pretože prehliadač Chrome neprichádza so sieťou VPN, ako je napríklad opera Opera, budete si musieť stiahnuť tú najlepšiu sieť VPN pre prehliadač Chrome, ktorá vám umožní kompenzovať.

Kolo päť myšlienok

Táto bola v podstate kravata, pretože Opera aj Google sú hrozné, pokiaľ ide o ochranu súkromia. Obaja majú znepokojujúce a spletité zásady ochrany osobných údajov a zhromažďujú veľa údajov o svojich používateľoch. 

Ani jedna spoločnosť nie je veľmi dôveryhodná, pretože jedna je v súčasnosti založená v Číne a druhá sa v priebehu rokov zapája do nespočetných škandálov..

To znamená, že toto dáme Opere, aj keď je to najtenší možný okraj. Na konci dňa spoločnosť Google zakladá celý svoj obchodný model na zobrazovaní reklám, a hoci VPN zahrnutá v opere nie je skvelá, je lepšia ako nič. 

Realita je taká, že žiadny prehliadač nebude schopný správne chrániť svoju identitu sám, preto zvážte stiahnutie niektorých z týchto 99 nástrojov na ochranu vášho súkromia..

Kolo: súkromný bod pre operu

Logo opery
Logo prehliadača Google Chrome

6

Záverečné myšlienky

Tým sa bitka skončila. Aj keď Opera začala silne zvíťaziť vo funkciách, Chrome potom zaznamenal tri víťazstvá za sebou v ľahkom používaní, výkone a bezpečnosti, čím získal celkové víťazstvo. 

Aj keď záverečné kolo o súkromí bolo v podstate kravatou, keďže obe spoločnosti sú v tomto probléme hrozné, Opera sa tam podarilo vytlačiť výhru a znížiť víťaznú maržu prehliadača Chrome na jediný bod..

Výherca: Chrome

Ak chcete vidieť, ako sa prehliadače Chrome a Opera porovnávajú s inými prehliadačmi, môžete si prečítať naše články o prehliadačoch Chrome a Edge a Opera oproti Firefoxu a zistiť,.

Čo si myslíte o prehliadači Chrome a Opera? Dávate prednosť rozsiahlejšiemu zoznamu funkcií alebo súhlasíte s tým, že vynikajúci výkon a zabezpečenie prehliadača Chrome sú dôležitejšie? Dajte nám vedieť v komentároch nižšie. Ďakujem za čítanie.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map