Čo je to VPN? Vysvetlenie základov v roku 2020

Nemôžete si pomôcť, ale máte pocit, že je ohrozené súkromie. V čase písania správy je neutralita siete minulosťou, poskytovatelia internetových služieb v USA čoskoro budú môcť predávať údaje svojich zákazníkov tretím stranám a všetci sme už roky pod určitým dohľadom. Ak ešte žiadny nemáte, teraz je čas premýšľať o získaní VPN. 


V tomto článku pomôžeme nezainteresovaným osobám pochopiť, čo je virtuálna súkromná sieť, ako je základným kameňom akejkoľvek stratégie ochrany osobných údajov a vysvetliť, ako fungujú VPN. Ak by ste sa chceli viac ponoriť do drsného šifrovania a tak ďalej, odporúčame vám prečítať si nášho sprievodcu o zabezpečení VPN, zatiaľ čo náš online sprievodca o ochrane osobných údajov vám poskytne všeobecný prehľad o tom, ako zostať v bezpečí na internete..

Keď sa všetci zoznámite s VPN, môžete prejsť k nášmu sprievodcovi výberom najlepšej VPN pre vás alebo si vyskúšať niektorú z našich recenzií VPN so svojimi novými poznatkami. Ak chcete preskočiť všetku technickú tabuľku a práve začať s najlepším poskytovateľom služieb všade tam, pozrite si našu recenziu ExpressVPN.

Čo je to VPN?

Ako sme už uviedli, VPN znamená virtuálnu súkromnú sieť. Rovnako ako u mnohých z týchto vecí je vysvetlenie uvedené priamo v názve, všetko, čo potrebujete, je trochu kontextu.

VPN sa vyvinuli z potreby spoločností, aby ľudia mali prístup k počítačovému systému na diaľku, ale s rovnakými povereniami ako niekto, kto sa prihlasoval z domácej siete. To zvyčajne nie je možné – dobre, nie bez kabeláže a nejakého seriózneho know-how – ale nastavením špeciálneho programu, klienta VPN, môžete oklamať počítač, s ktorým hovoríte, že ste členom. rovnakej siete.

V podstate vytvárate sieť v kybernetickom priestore – a tento pojem nenávidíme – čo znamená, že je virtuálny, nie je fyzicky prepojený. Keďže je chránené heslom, je tiež súkromnou virtuálnou sieťou. Sieť VPN je v podstate priestor online, ktorý môžete použiť bez prístupu ostatných ľudí. Je to ako keby ste mali vlastný malý malý internet.

Na čo sa siete VPN používajú??

Ide o to, že tento malý mini-internet nie je sám o sebe veľmi zaujímavý, pokiaľ ho nedokážete naplniť. To robia mnohé spoločnosti, ako aj akademické inštitúcie, ako napríklad Fordham University. Zamestnanci a študenti môžu používať klienta VPN na prihlásenie do lokálneho servera, akoby sedeli pri mainframe a mali k nemu voľný prístup. Využívajú to najmä výskumníci, pretože cena za jeden rok za pripojenie k univerzitnej knižnici je iba zlomkom percenta z toho, koľko stojí registrácia do akademických časopisov..

Hlavným využitím VPN však nie je malá sieť, ktorú si sami vytvoria, ale skôr použitie siete na prístup na internet. Dôvod je pomerne jednoduchý: keď používate sieť VPN, na internete sa nezobrazujete ako „vy“, ale ako sieť. To znamená, že v podstate skrývate svoju identitu za identitou siete, čo vám znemožňuje sledovať vás.

Toto je veľká sila VPN a prečo sú nástrojom číslo jedna, pokiaľ ide o ochranu vašej identity online. Ak napríklad používate VPN na prístup k riskantnej webovej stránke a pokúsi sa vás vystopovať, nájde iba sieť, prostredníctvom ktorej ste získali prístup.

Táto anonymita sa vzťahuje aj na vášho poskytovateľa internetových služieb: vidia iba pripojenie VPN, ktoré ste vytvorili, nič iné. To funguje skvele pre ľudí, ktorí sa obávajú predaja ISP na svojich údajoch, alebo ľudí, ktorí chcú jednoducho prehľadávať porno v pokoji.

Okrem týchto problémov z prvého sveta sú ľudia, ktorí žijú v krajinách, ktoré cenzurujú internet, veľmi spokojní aj s VPN, pretože použitie jedného z nich umožňuje prístup k „skutočnému“ internetu a nie k výstavám psov a poníkov, ktoré uviedla ich krajina. , S podivnými nápadmi, ktoré vychádzajú z politikov v USA aj v Európe, sa však časť rozvinutého sveta môže čoskoro vydať na cestu Číny.

Ako funguje VPN?

Zatiaľ je to dobré: VPN sa zdajú takmer magické, však? Poskytujú anonymitu a umožňujú vám bez obáv prehliadať, že sa na vás niekto pozerá (pokiaľ sa nedotkne vášho ramena, s tým nič nepomáha).

VPN to robia tak, že nahradia vašu IP adresu (IP znamená internetový protokol, ktorý je webovým ekvivalentom vašej ulice) a VPN. Ak by to teraz urobili všetky VPN, bolo by to technicky proxy, služba, ktorá jednoducho presmeruje prenos, ktorý je zo svojej podstaty neistý. Ďalšie informácie o rozdieloch nájdete v článku VPN verzus proxy verzus Tor. Náš najlepší článok o bezplatných serveroch proxy obsahuje zoznam niekoľkých, ktoré nie sú príliš zlé.

Táto neistota spočíva v tom, že čokoľvek pošlete prostredníctvom internetového pripojenia IPv4 alebo IPv6 (štandardný spôsob prenosu bitov a bajtov, ktoré tvoria údaje), tretia strana sa naň jednoducho môže pozrieť a potom si ju prečítať pre seba. internetový prenos je vo svojej podstate nebezpečný, pokiaľ tento prenos nešifrujete.

Toto šifrovanie oddeľuje VPN od proxy serverov. VPN vytvára tzv. Bezpečný tunel medzi počítačom a VPN serverom. Celá vaša prevádzka je smerovaná cez tento tunel a nikto nemôže skontrolovať, čo sa tam deje, kvôli jednej alebo niekedy aj niekoľkým vrstvám šifrovania (prečítajte si našu recenziu služby NordVPN pre jednu službu, ktorá šifrovanie berie zvlášť vážne).

Upozorňujeme, že to znamená, že samotná služba VPN vie, čo máte na starosti, pokiaľ nemá zavedené pravidlo „žiadne záznamy“. Väčšina slušných služieb nebude uchovávať vaše denníky (s výnimkou niektorých základných informácií, známych ako metaúdaje), aj keď je dosť smutno, že existuje aj veľa bezohľadných služieb..

Dobré VPN vs zlé

Nie všetky služby VPN sú vytvorené rovnako. V skutočnosti existuje tak veľa nedôveryhodných služieb, že sme sa rozhodli urobiť článok o piatich najhorších bezplatných poskytovateľoch VPN. Hlavnými trestnými činmi sú, že nemusia vôbec šifrovať vašu komunikáciu (predstavte si, že sa to deje v Číne, povedzme v Číne), alebo ju šifrovať, ale potom vaše údaje predávajú obchodníkom..

Všeobecne možno povedať, že najlepšie služby VPN sú platené, aj keď v našom najlepšom článku o bezplatných sieťach VPN existuje niekoľko výnimiek. Aj keď medzi najlepšími službami existuje veľa rozdielov, všetky majú spoločné niekoľko vecí.

Po prvé, ponúkajú pokročilé šifrovanie. Malo by to byť samozrejmé. Problém je však v tom, že pokročilé šifrovanie trochu spomalí vaše pripojenie k internetu, navyše k spomaleniu, ktoré už zažívate, vysielaním signálu na iné miesto..

Najrýchlejšie služby VPN môžu zaznamenať iba pokles o 10 percent, zatiaľ čo niektoré sa môžu spomaliť na absolútne indexové prehľadávanie. Ďalším trikom je výber poskytovateľa VPN s mnohými servermi roztrúsenými po celom svete, čo uľahčuje nájdenie servera, ktorý vám ponúka slušnú rýchlosť..

Pre siete VPN je k dispozícii niekoľko typov šifrovania, ktoré sa nazývajú protokoly, pričom každý má svoje smery nahor a nadol. Existuje ich príliš veľa, ale najlepšie a najpoužívanejšie je OpenVPN. Medzi ďalšie protokoly patria PPTP, L2TP / IPSec a SSL / TLS. Prečítajte si úplné rozdelenie protokolov VPN, aby ste videli rozdiel medzi nimi.

Užívateľská prívetivosť je ďalšou základnou požiadavkou, najmä ak nie ste najväčší geek v okolí. Všeobecne povedané, chcete hľadať poskytovateľa s jasným rozhraním a nie príliš veľkým množstvom temných tlačidiel; prečítajte si našu recenziu PIA ako príklad dobrých služieb.

Iné aspekty sa môžu medzi jednotlivými osobami mierne líšiť, ale môžu zahŕňať napríklad to, či má služba prepínač zabíjania (ktorý prerušuje vaše pripojenie VPN, ak váš server VPN prestane reagovať), ak vás dostane mimo zákaz siete Netflix a či bude pracovať na mobile alebo nie. V každom prípade však vždy skontrolujte, či máte čo do činenia v dobrej viere alebo s niekoľkými kódovacími kovbojmi pripravenými urobiť pár babiek z proxy, ktoré označili ako VPN..

Čo môžete očakávať od VPN

Zároveň neočakávajte od najlepších VPN služieb príliš veľa. Hoci siete VPN sú skvelým spôsobom, ako sa chrániť online, existujú jednoducho obmedzenia. Koniec koncov, len si vymieňate protokoly, ktoré uchováva váš ISP, s protokolmi, ktoré vedie poskytovateľ VPN. Takmer každá jednotlivá služba tam tvrdí, že nevedie záznamy a kontrola týchto tvrdení je, samozrejme, nemožná.

Na serveri Cloudwards.net odporúčame sieť VPN, keď nemáme žiadne náznaky, že služba vedie záznamy. Aj keď sa to môže zdať ako náhodný spôsob výberu niečoho, je to aj najúprimnejší. Odporúčame napríklad ExpressVPN a CyberGhost, pretože nemáme žiadne dôveryhodné správy, ktoré vedú záznamy, zatiaľ čo v našej kontrole PureVPN odporúčame ľuďom, aby sa zdržiavali inej služby, pretože v minulosti spolupracovali s orgánmi činnými v trestnom konaní..

Nakoniec neexistuje jediný spôsob, ako zaistiť svoju online identitu. Ak je vaším cieľom úplná anonymita, budete sa musieť úplne odrezať od sociálnych médií, pri každej inej aktivite používať inú službu VPN, deaktivovať niekoľko štandardných funkcií prehľadávača a do značnej miery zaplniť celý svoj zážitok z surfovania. Pretože pochybujeme o tom, že by to urobili najrozumnejší ľudia, odporúčame tiež, aby naši čitatelia dodržali svoje očakávania týkajúce sa sietí VPN aj rozumné.

Výsledok? Očakávajte dobrú sieť VPN, ktorá vám zaistí primeranú bezpečnosť, väčšinu času a tiež vám pomôže streamovať relácie zo zahraničia. Ak je vaším cieľom vyhnúť sa najhoršiemu vládnemu dohľadu a zároveň doplniť svoje možnosti zábavy, väčšina VPN, ktoré odporúčame, bude v poriadku. Ak chcete skutočne stmavnúť, možno je temnejšia webová cesta skôr vaša vec.

Záverečné myšlienky

Vzhľadom na to, že sa robia bezpečnostné opatrenia pre domácich majstrov, virtuálna súkromná sieť je prvou obrannou líniou proti ľuďom, ktorí sa snažia špehovať vaše údaje a správanie online, aj keď nie sú dokonalí. Dúfame, že tento článok objasnil niekoľko otázok, ktoré ste mohli mať, a priblížil vás k ochrane vášho súkromia a ochrany osobných údajov pomocou jednej..

Dúfame, že ste si tento článok prečítali rovnako, ako sme ho napísali; dajte nám vedieť svoje myšlienky v komentároch nižšie. Ďakujem za čítanie.

Najčastejšie otázky týkajúce sa VPN

V tejto záverečnej časti sme zhromaždili niektoré z otázok, na ktoré sa nám na Cloudwards.net položili najviac otázok. V nasledujúcich komentároch môžete navrhnúť niekoľko vlastných.

Čo je to VPN a ako to funguje?

Virtuálna súkromná sieť šifruje vašu komunikáciu a presmeruje ju, vďaka čomu je pri prehliadaní neviditeľná a je takmer nemožné, aby vás niekto špehoval. Ako dobrý bonus vám dobrá VPN tiež umožní prístup k geoblokovaným službám, ako je Netflix.

Potrebujem sieť VPN doma?

Závisí to od toho, čo robíte, ale odporúčame vám žalovať VPN doma. Aj keď budete surfovať po najnevinnejších stránkach na webe, obchodníci si tieto informácie môžu vyzdvihnúť a predať ich ďalej. Používanie siete VPN zabráni tomu, aby sa to stalo.

Ako získam VPN?

Prezrite si naše recenzie VPN, vyberte si ten, ktorý sa vám páči a zaregistrujte sa. Takmer všetky siete VPN budú vyžadovať, aby ste na začiatok zaplatili malý poplatok, ale v prípade, že sa vám nepáči, máte zavedené pravidlá vrátenia platby..

Môžem používať sieť VPN zadarmo?

Existuje veľa bezplatných sietí VPN, ale väčšina z nich je úplná blbost a bude predávať vaše dáta ešte ťažšie, ako bude váš poskytovateľ internetových služieb. Samozrejme existuje niekoľko výnimiek, naša obľúbená je Windscribe. Ďalšie informácie o tejto službe VPN nájdete v našej recenzii Windscribe.

Skutočne fungujú siete VPN?

Áno, jednoznačne. Niektoré alebo lepšie ako iné, ale všetky VPN, ktoré sme doposiaľ odporúčali, zaručujú, že počas prehliadania zostanú vaše zabezpečenie a súkromie nedotknuté..

Môžete byť sledovaní, ak používate sieť VPN?

Nie, ak VPN, ktorú používate, má dostatočné zabezpečenie, mali by ste byť v poriadku. Určite však vykonajte svoju povinnú starostlivosť a pred prihlásením na službu si prečítajte niekoľko recenzií online, niektoré sú lepšie ako iné..

Je použitie VPN naozaj potrebné?

Ak by ste chceli nechať svoje osobné údaje mimo voľného trhu, potom áno. Ak si myslíte, že nemáte čo skrývať, odporúčame vám kúpiť si nejaké zásoby na Facebooku a pozerať sa na peňažné prostriedky. Ak ste vo verejnom priestore, napríklad v knižnici alebo kaviarni, určite ho musíte použiť..

Potrebujem na svojom telefóne sieť VPN?

Áno, áno. Smartphony sa stále viac stávajú spôsobom interakcie s webom, a preto ukladajú viac informácií ako kedykoľvek predtým. Používanie siete VPN v telefóne je veľmi dôležité.

Je nezákonné používať VPN?

Nie vo väčšine krajín. Výnimkou sú Čína a Rusko, hoci aj tu sa tieto zákazy VPN uplatňujú zriedka. 

Funguje Netflix s VPN?

Závisí od VPN. Spoločnosti NordVPN, ExpressVPN a CyberGhost majú vynikajúce výsledky, keď prekonali blok VPN spoločnosti Netflix, takže ich skontrolujte.

Je nezákonné používať VPN s Netflixom?

Vôbec nie. Keď vás Netflix chytí pomocou VPN, všetko, čo musíte urobiť, je odpojiť sa a znova sa pripojiť a budete vysielať ako predtým. Robili sme to už roky a nikdy sme nemali žiadne problémy.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me