Čo je SOCKS5? Stručný sprievodca do roku 2020

Pre každého, kto je skúsený v technike, servery proxy sú ľahko zrozumiteľné: jednoducho odovzdajú vaše pripojenie cez server a nahradia vašu IP adresu. To znamená, že existujú rôzne typy serverov proxy, z ktorých niektoré sú zahrnuté v našej najlepšej bezplatnej príručke proxy, ktoré môžu zmeniť rôzne aspekty vášho pripojenia..


Jedným z týchto typov sú SOCKS alebo konkrétnejšie SOCKS5. V tejto príručke sa dozvieme, čo je to SOCKS5, ako sa líši od iných typov proxy serverov a ako môžete bezpečne používať proxy server SOCKS5..

Vo väčšine prípadov by ste nemali používať server proxy, ale existuje niekoľko dôvodov, prečo by ste mali zvážiť server proxy SOCKS5, najmä pre torrenting. Čítajte ďalej, aby ste sa dozvedeli, čo je proxy a ako si ho môžete nastaviť pomocou virtuálnej súkromnej siete.

Čo je SOCKS5?

Predtým, ako pochopíte SOCKS5, musíte pochopiť, čo je to proxy. Našťastie je to pochopenie jednoduchého konceptu. Proxy fungujú ako prostredník pre vaše pripojenie k internetu. Predtým, ako budete cestovať na otvorený internet, vaše pripojenie prejde serverom proxy, čo znamená, že akýkoľvek server po tomto bode bude považovať vaše pripojenie za to, ako keby pochádzalo z servera proxy..

V praxi to znamená, že ak sa snažíte pozerať na USA Netflix napríklad z Veľkej Británie, servery Netflixu zistia proxy server v USA, nie adresu Spojeného kráľovstva. Ako si môžete prečítať v našom sprievodcovi zákazom siete Netflix VPN, nie je to úplne pravda, pretože sieť Netflix zvyčajne dokáže zistiť, že používate server proxy. To znamená, že pre teoretickú demonštráciu predpokladajme, že bude fungovať.

SOCKS5 je internetový protokol, ktorý sa dá použiť na pripojenie k serveru proxy, podobne ako protokol VPN. Ak vidíte proxy server SOCKS5, robí to isté ako akýkoľvek iný server proxy, ale spôsob, akým je pripojenie uľahčené, je iný.

Hoci technickí nováčikovia nemusia vidieť, že ako hlavný rozdiel, proxy servery SOCKS5 vykonávajú oveľa inú funkciu ako servery proxy HTTP. Proxy SOCKS5 sú agnostické, čo znamená, že jednoducho prenášajú všetku komunikáciu, ktorú posielate cez server a príjemcovi..

Najmä serveri SOCKS5 pre vás vytvoria pripojenie TCP, čím dokážu prenášať pakety UDP cez pripojenie. Stručne povedané, odosielate pakety UDP na server, ktoré sa potom posielajú príjemcovi prostredníctvom pripojenia TCP.

To platí pre akýkoľvek server SOCKS. Výhodou SOCKS5 je však autentifikácia. Váš prehliadač musí namiesto toho, aby sa pripojil k serveru, vykonať iba sieťové „handshake“, aby ste zistili, kto ste, že hovoríte, a otvoril pripojenie..

Proxy HTTP fungujú odlišne. Aj keď stále fungujú ako sprostredkovatelia, HTTP proxy môžu a môžu interpretovať prenos, ktorý odosielate cez server. Z tohto dôvodu je možné niektoré údaje ukladať do vyrovnávacej pamäte a doručovať rýchlejšie, s nevýhodou, že môžu spracovávať iba prenos HTTP.

Pre jednotlivých používateľov sú proxy servery SOCKS5 vo všeobecnosti najlepšie z dôvodu ich autentifikácie a akceptácie akéhokoľvek typu prenosu. HTTP proxy servery majú svoje miesto, ak napríklad nastavujete robota pomocou servera proxy na zoškrabovanie údajov webových stránok..

Používať prípady pre SOCKS5 Proxy

Existuje veľa dôvodov, prečo by ste chceli nahradiť svoju IP adresu, ale vo väčšine prípadov ide o geobloky. „Geobloky“ je pojem, ktorý sa týka procesu blokovania prenosu z určitých krajín a účinne obmedzuje, kto môže vidieť, čo je online. Aj keď nejde o cenzúru ako takú, je to bratranec.

Geobloky sú obzvlášť rozšírené medzi streamovacími platformami. Napríklad, Netflix má rôzne knižnice v závislosti od toho, kde sa pripájate na svete (prečítajte si nášho najlepšieho sprievodcu hackami Netflixu, kde nájdete informácie o tom, ako k nim získať prístup), a BBC iPlayer je k dispozícii iba pre obyvateľov Spojeného kráľovstva (prečítajte si našu najlepšiu príručku pre VPN pre BBC iPlayer).

Proxy nie sú najlepšie na to, aby sa pokúsili obísť geobloky, pretože tí, ktorí geobloky zavedú, majú spôsoby, ako ich zistiť. O tom si povieme v nasledujúcej sekcii.

Predovšetkým proxy servery SOCKS5 sú skvelé na torrentovanie. Torrenting, ak neviete, odkazuje na sťahovanie súborov peer-to-peer pripojenie. Váš počítač sa v podstate pripája k viacerým počítačom a každý z nich sťahuje časť súboru.

Okrem právnych problémov, ktoré sa môžu vyskytnúť v súvislosti s torrentovaním (prečítajte si našu nelegálnu príručku týkajúcu sa torrentu). Existujú aj problémy s rýchlosťou. Torrenting vyžaduje veľkú šírku pásma, čo môže spôsobiť, že poskytovateľ internetových služieb obmedzí množstvo údajov, ktoré môžete preniesť naraz..

SOCKS5 proxy pomáha s torrentovaním z dvoch dôvodov. Prvým je nahradenie vašej adresy IP, čo znamená, že váš poskytovateľ internetových služieb by nemal byť schopný znížiť rýchlosť. Mali by ste používať proxy server SOCKS5 s VPN, aby ste sa ubezpečili, že váš poskytovateľ internetových služieb nemôže obmedziť vašu prevádzku, ale k tomu sa dostaneme v nasledujúcej sekcii..

Hlavnou výhodou je to, že proxy servery SOCKS5 ponúkajú užívateľom úplné UDP, čo znamená, že sa môžete pripojiť ku každému vrstevníkovi v roji. Ak sa takto pripojíte, budete zvyčajne môcť sťahovať súbory rýchlejšie, pretože budete dostávať kúsky súboru od všetkých rovesníkov naraz..

Vaše pripojenie však nebude stále šifrované pri použití servera proxy SOCKS5, čo je problém pri torrentovaní. Preto budete potrebovať sieť VPN. Pokračujte ďalej a dozviete sa viac o VPN, prečo sú lepšie ako servery proxy a ako ich môžete používať spolu.

VPN vs proxy

Aj keď servery proxy SOCKS5 poskytujú autentizáciu, neposkytujú šifrovanie. Rovnako ako v prípade akéhokoľvek servera proxy nie je zabezpečené žiadne ďalšie zabezpečenie, takže to, čo prinesiete, je to, čo získate. Proxy proxy HTTPS, ktoré zabezpečujú prenos pre pripojenie SSL / TLS, poskytujú šifrovanie, ale nie viac šifrovania ako bežné internetové pripojenie..

Ak nie ste oboznámení, šifrovanie sa týka skramblovania vašich údajov počas ich prenosu, takže nikto v strede sieťového reťazca nemôže vidieť, čo posielate. Pomocou algoritmu a páru kľúčov prevádza požiadavky z obyčajného textu na šifrový text. Na šifrovanie údajov používate jeden kľúč a príjemca pomocou druhého kľúča na ich dešifrovanie.

Náš popis šifrovania ide do špecifík procesu, je to však všeobecný prehľad. Server proxy neposkytuje žiadne ďalšie šifrovanie, ale siete VPN to umožňujú. Podobne ako server proxy je vaše pripojenie smerované cez vzdialený server, čím sa nahradí vaša adresa IP a informácie o geolokácii. Vaše počiatočné pripojenie k vzdialenému serveru je šifrované.

Je to dôležité, pretože šifrované počiatočné pripojenie sťažuje, ak nie nemožné, sledovanie trasy. Proxy SOCKS5, pretože neposkytujú šifrovanie, umožňujú príjemcovi sledovať trasu, čo im umožňuje vidieť zdroj prenosu mimo proxy. S VPN sa však vzdialený server stáva kamennou stenou.

Vaše pôvodné žiadosti sú šifrované, čo znamená, že vaša zdrojová adresa IP je skryta pred takmer všetkým. Aj keď existujú rozdiely v zabezpečení siete VPN, pokiaľ využívate poskytovateľa z nášho najbezpečnejšieho sprievodcu VPN, budete v poriadku..

ExpressVPN sa radí na prvé miesto v tomto zozname. Okrem toho, že sme testovali najrýchlejšiu sieť VPN, v našom najlepšom sprievodcovi sieťou VPN získala prvé miesto v mnohých kategóriách. Od zabezpečenia cez rýchlosť až po užívateľskú prívetivosť má ExpressVPN všetko v poriadku. Viac sa môžete dozvedieť v našej recenzii ExpressVPN alebo to vyskúšajte s 30-dňovou zárukou vrátenia peňazí.

Aj keď je to pre väčšinu vecí to najlepšie, nie je ExpressVPN pre všetko to najlepšie. Napríklad, ak máte záujem o torrenting, naša najlepšia VPN pre torrenting, NordVPN, by mohla byť pre vás lepšia. Aj keď to nie je také pôsobivé, pokiaľ ide o rýchlosť, NordVPN stojí na rozdiel od ExpressVPN s radom špeciálnych serverov.

Medzi nimi sú servery P2P (torrenting), zahmlené a DoubleVPN. Na účely tohto článku má však ďalšiu výhodu. Môžete použiť proxy server SOCKS5 NordVPN s pripojením VPN, ktoré, ako je uvedené, by malo poskytovať najlepší výkon pri torrentingu.

Viac informácií o spoločnosti NordVPN sa dozviete v našej recenzii spoločnosti NordVPN alebo sa dozviete, ako sa vám to páči s 30-dňovou zárukou vrátenia peňazí..

Záverečné myšlienky

Proxy SOCKS5 sú najlepšou voľbou pre väčšinu používateľov, ale stále prichádzajú s nevýhodami opísanými tu a v našom sprievodcovi VPN vs. proxy vs. Tor. To znamená, že stále môžete využívať svoju moc, najmä na torrentovanie, ak používate proxy SOCKS5 v spojení s VPN.

NordVPN patrí medzi mála, ktoré poskytujú funkčnosť. To znamená, že ak nemáte záujem o torrentovanie, proxy server SOCKS5 je zvyčajne horší ako rýchla sieť VPN, a preto vládne ExpressVPN. Ak však chcete viac možností, prečítajte si naše ďalšie recenzie VPN.

Na čo používate proxy server SOCKS5? Máte tiež VPN? Dajte nám vedieť v komentároch nižšie a ako vždy ďakujeme za prečítanie.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map