Najbezpečnejší webový prehľadávač z roku 2020: Zostaňte v bezpečí online

Internet je plný rizík a počítačoví zločinci sa snažia nájsť zraniteľné miesta a medzery v oblasti počítačovej obrany. Pretože my všetci pristupujeme na internet každý deň cez webové prehliadače, sú to vhodné cesty na útok. Webové prehliadače môžu podniknúť niekoľko krokov, aby vás ochránili, a dnes sa pozrieme na to, ktorý webový prehliadač je najbezpečnejší..


Najprv však musíme objasniť, čo presne znamená bezpečnosť prehliadača a čo vývojári môžu urobiť, aby zabezpečili čo najbezpečnejší prehliadač.

Je dôležité poznamenať, že bezpečnosť a súkromie nie sú rovnaké a tieto dva pojmy sú v skutočnosti často v rozpore. Je to preto, že zvýšenie bezpečnosti často znamená zhromažďovanie ďalších informácií o používateľoch. Ak sa viac zaujímate o ochranu osobných údajov ako o zabezpečenie, prečítajte si aj nášho sprievodcu anonymným prehliadaním.

Ak by ste radšej preskočili rovno do najlepšieho prehľadávača v tomto zozname, môžete pokračovať a stiahnuť si Puffin. 

Ako sme uviedli v našej recenzii, prehliadač Puffin má výnimočne dobré výsledky v oblasti zabezpečenia, a to z veľkej časti v dôsledku neobvyklého spôsobu, akým prevádzkuje webové stránky na svojich vlastných serveroch pred ich prenosom na používateľov. Urobme však krok späť a presne identifikujeme, čo znamená bezpečnosť prehliadača.

Čo robí najbezpečnejší webový prehľadávač

Pretože online prostredie sa neustále vyvíja, aktualizácie a opravy sú zďaleka najdôležitejším aspektom bezpečnosti prehliadača. Ak sa vyskytnú bezpečnostné medzery, vývojári ich musia čo najrýchlejšie uzavrieť, aby zabránili hackerom využiť ich výhody. 

Prehliadač Google Chrome je vynikajúcim príkladom zabezpečeného prehliadača, ktorý dostáva časté aktualizácie zabezpečenia a slabé stránky zvyčajne opravuje za menej ako jeden deň.

Z toho istého dôvodu zvyčajne chcete, aby sa aktualizácie prehliadača automaticky stiahli a nainštalovali. To zaisťuje, že aj ten najnepozornejší používateľ zostane chránený, namiesto toho, aby sa spoliehal na to, že si bude pravidelne kontrolovať nové aktualizácie. Bez bezpečnostných funkcií, ako sú automatické aktualizácie, je ľahké zaostať a zostať zraniteľní, aj keď budete venovať zvýšenú pozornosť.

Rozdiel medzi HTTP a HTTPS je tiež veľmi dôležitý na pochopenie. Keď sa pripájate k webovej stránke cez HTTPS, vaša prevádzka je šifrovaná, takže je zbytočná pre každého, kto ju dokáže zachytiť na ceste. Opak je pravdou pre bežné pripojenia HTTP, ktoré vás otvárajú až po vstrekovanie škodlivého softvéru, krádež identity a ďalšie, ak ich niekto počúva.

Prehliadače by preto mali používateľov jasne informovať, keď sa nachádzajú na stránkach, ktoré nepoužívajú protokol HTTPS. Tenta je vynikajúcim príkladom, pretože uvedené varovanie je jasné a viditeľné, a nie ľahko zmeškateľné varovania Mozilla Firefox alebo Microsoft Edge..

Tenta-HTTPS-Varovanie

Ďalším spôsobom, ako vás môže váš webový prehliadač chrániť, je prostredníctvom databáz bezpečného prehľadávania. Toto sú zoznamy webových stránok, o ktorých je známe, že obsahujú malware, phishingové programy alebo iné škodlivé prvky.

Účelom bezpečného prehľadávania databáz je zabrániť používateľom v prístupe na tieto stránky a vystavovať sa útokom. Existuje niekoľko podobných databáz, ako napríklad systém bezpečného prehliadania Google alebo SmartScreen spoločnosti Microsoft.

Blokátory automaticky otváraných okien prehliadača

Pretože kontextové okná a reklamy sú jednými z najbežnejších vektorov na poskytovanie škodlivého softvéru, prehliadače, ktoré ich blokujú, sú vo všeobecnosti bezpečnejšie. Aj keď takmer všetky moderné prehliadače sú vybavené blokovaním automaticky otváraných okien, často nie sú také dobré, ako by mohli byť. 

Stiahnutie jedného z najlepších blokátorov automaticky otváraných okien je preto skvelý nápad, aby ste si mohli vychutnať maximálnu ochranu.

Chróm-vyskakovacie Blocker

Aj keď menej bežné sú blokovače natívnej reklamy zahrnuté do prehliadačov, ako sú Tenta a Vivaldi, a tieto bezpečnostné prvky sa vo všeobecnosti dajú ľahko nájsť vo forme rozšírení alebo doplnkov tretích strán pre prehliadače, ktoré nie sú vybavené blokovaním reklám..

Tenta-Ad-Blocker

Ďalším bežným mechanizmom doručovania škodlivého softvéru alebo spywaru je JavaScript, takže prehliadače ako Google Chrome alebo Vivaldi, ktoré umožňujú používateľom natívne blokovať skripty na konkrétnych webových stránkach, získavajú za to ďalšie body..

Pretože väčšina dnešných prehliadačov uloží vaše prihlasovacie údaje a heslá pre ľahšie použitie, je ich práca s heslami tiež veľmi dôležitá. V ideálnom prípade je potrebné, aby vaše uložené heslá boli automaticky chránené pomocou systémových alebo účtovných údajov, aby ste sa uistili, že sú bezpečné, aj keď má niekto k vášmu zariadeniu fyzický prístup. 

Napriek tomu by ste si mali stiahnuť jeden z našich najlepších správcov hesiel, aj keď na ochranu svojich hesiel používate prehliadač s bezpečnostnými funkciami.

Vivaldi-Password-Protection

Nakoniec, proces známy ako „pieskovisko“ je ďalším spôsobom, ako môžu webové prehliadače chrániť vás a váš počítač. Izolovaním každej karty a webovej aplikácie vo vlastnom procese (alebo „karanténe“) s obmedzenými oprávneniami môžu prehliadače zaistiť, aby webové stránky nemohli ľahko manipulovať s ostatnými navštívenými webovými stránkami alebo so samotným zariadením.. 

Spoločnosť Google bola prvou spoločnosťou, ktorá to predstavila už v roku 2008, ale odvtedy sa stala štandardnou funkciou.

Task-Manager-Chrome

S týmto pokrytím je čas prejsť si náš zoznam piatich najbezpečnejších internetových prehľadávačov, ako aj niektoré čestné zmienky, ktoré sa na tomto zozname sotva nedostali..

Najbezpečnejší webový prehliadač: Puffin

Puffin využíva radikálny a mimoriadne efektívny prístup k bezpečnosti prehliadača. Skôr než spustenie kódu webovej stránky na miestnom počítači, spracováva Puffin všetko na strane servera, skôr ako používateľovi ukáže zrkadlo webovej stránky.. 

To znamená, že akýkoľvek malware, ktorý sa môže nachádzať na webovej stránke, sa načíta na servery Puffin namiesto vášho vlastného zariadenia, čo znemožňuje infikovať váš počítač týmto spôsobom.

Puffin-Znovu-To-Server

Vďaka tomuto inteligentnému prístupu je väčšina našich vyššie uvedených kritérií irelevantná, pretože v prípade, že sa webový kód nikdy nespustí na vašom počítači, nie sú potrebné žiadne bezpečnostné funkcie, ako sú databázy bezpečného prehliadania, karanténa alebo blokovanie skriptov. Z tohto dôvodu je to ľahko najbezpečnejší internetový prehliadač v okolí.

Aj keď prehliadač nevykonáva skvelú prácu, aby varoval používateľov pred nezabezpečenými pripojeniami, v prípade Puffin sa to skôr týka ochrany súkromia ako zabezpečenia, pretože jediným negatívnym dôsledkom pripojenia cez HTTP s Puffin je to, že niekto mohol počúvať vaše prehliadanie..

Ďalšie dôvody, prečo sa nám páči Puffin

Popri vynikajúcej bezpečnosti tiež vysoko oceňujeme záväzok Puffinu k ochrane súkromia. Cloudový prístup k prehľadávaniu poskytuje ochranu sledovania, vďaka čomu funguje v podstate ako VPN v tom zmysle, že webové stránky vás budú môcť sledovať iba na serveroch Puffin.. 

Nebudete ho však môcť použiť na obídenie geobloku, takže si pozrite náš zoznam najlepších poskytovateľov VPN, ak to potrebujete.

Mobilná verzia Puffin je tiež neuveriteľne rýchla, ale to isté sa, žiaľ, nedá povedať o variante pre stolné počítače. Zahrnuté sú aj niektoré šikovné drobné funkcie, ako napríklad ukladanie súborov priamo do cloudových služieb, ako sú Dropbox a OneDrive, ktoré by podľa nás mali implementovať aj iné prehliadače..

Puffin-Save-To-Cloud

Nakoniec Puffin v porovnaní s inými prehliadačmi tiež používa veľmi málo pamäte RAM a môže vám ušetriť významnú šírku pásma obmedzením množstva údajov, ktoré sa vám posielajú z každej webovej stránky. Viac informácií o všetkých kladoch a záporoch prehliadača nájdete v našej recenzii Puffin.

Tenta

Tenta je výslovne postavená s ohľadom na bezpečnosť a súkromie. Je vybavený bezpečnostnými prvkami a nástrojmi na ochranu osobných údajov, ktoré sú určené na zaistenie bezpečnosti a ochrany používateľov počas ich surfovania po internete. 

Rozšírenie HTTPS Everywhere je zabudované priamo do prehliadača, ktorý núti všetky webové stránky, aby používali zabezpečené pripojenie, kedykoľvek je to možné. Ak sa stále stretávate s pripojením cez bežný protokol HTTP (z dôvodu, že web nepodporuje vôbec protokol HTTPS), zobrazí sa vám jasné upozornenie, že k tomu dochádza.

Okrem toho, pokiaľ povolíte integrovanú vstavanú sieť VPN, všetky vaše údaje histórie prehliadania sú chránené 256-bitovým šifrovaním AES, čo platí aj pre miestne súbory uložené v zariadení Android. Na jednoduché zobrazenie priečinka Tenta je potrebný root prístup k zariadeniu. Aj keď tak urobíte, všetko, čo nájdete, je veľa šifrovaných a nečitateľných súborov..

Tenta blokuje reklamy aj kontextové okná bez potreby doplnku. Okrem toho nastavenie nazývané „prehliadač masky“ blokuje snímky obrazovky, keď je prehliadač otvorený, a môžete tiež nastaviť prehľadávač, aby pri ukončení zavrel všetky otvorené karty. Obidve tieto bezpečnostné funkcie sú peknými doplnkami zabezpečenia a súkromia, ak by niekto na krátky čas získal fyzický prístup k vášmu zariadeniu.

Tenta-Mask-Browser

Vo všeobecnosti by to však nemal byť problém spoločnosti Tenta, pretože v prehliadači môžete nastaviť kód PIN. To znamená, že aj keď niekto má vaše zariadenie, nebude môcť otvoriť prehliadač. Tento kód PIN nie je uložený ani na serveroch spoločnosti Tenta, čím poskytuje dodatočnú bezpečnosť pred narušením a únikom údajov zo strany spoločnosti..

Napriek všetkým týmto skvelým bezpečnostným funkciám však Tenta nemôže s Puffinom celkom konkurovať, pretože počas prehliadania môže byť stále napadnutý škodlivým softvérom, najmä preto, že nijakým spôsobom neblokuje škodlivé webové stránky, ani nemôžete zakázať JavaScript..

Ďalšie dôvody, ktoré sa nám páčia, Tenta

Existuje veľa vecí, ktoré sa o Tente majú veľmi radi, okrem jej vynikajúcej bezpečnosti. Ochrana osobných údajov je rovnako dobrá, pretože zásady ochrany osobných údajov sú jasné a stručné a CloudMosa – spoločnosť, ktorá vyvíja Tenta – nezhromažďuje žiadne osobné údaje o svojich používateľoch.

Dizajn rozhrania je tiež vynikajúci a predstavuje inovatívny prístup k správe kariet nazývaný „zóny“, čo sú v podstate skupiny kariet, ktoré môžete špecializovať na rôzne nastavenia. Okrem toho vám úložisko médií umožňuje sťahovať, ukladať a šifrovať všetky druhy mediálnych súborov, čo vám umožňuje ľahký a súkromný prístup k nim kedykoľvek.

Tenta-Zones

Ak sa v prehliadači stále ešte úplne nerozhodnete, nezabudnite si prečítať našu úplnú recenziu Tenty, kde nájdete úplné rozčlenenie.

Vivaldi

Rovnako ako mnoho iných prehliadačov, aj Vivaldi používa Bezpečné prehliadanie Google na ochranu používateľov pred škodlivými webovými stránkami, ktoré obsahujú programy škodlivého softvéru alebo phishingu. Je to vynikajúca voľba, pretože je to jedna z najlepšie zabezpečených prehľadávacích databáz v okolí.

Frekvencia aktualizácií je tiež prvotriedna, pretože prehliadač v prípade potreby rýchlo prijíma bezpečnostné aktualizácie a nové štandardné vydanie približne raz za týždeň. 

Reklamy sú predvolene blokované tým, čo spoločnosť Vivaldi klasifikuje ako „urážlivé stránky“, hoci prehliadač nevysvetľuje, čo to znamená. Ak chcete blokovať reklamy vo všeobecnosti, musíte si z Internetového obchodu Chrome stiahnuť blokovač reklám.

JavaScript je možné blokovať všeobecne alebo na základe jednotlivých stránok. Ak sa nakoniec pripojíte na web prostredníctvom nezabezpečeného pripojenia HTTP, zobrazí sa vám jasné a viditeľné upozornenie, ktoré vás upozorní na zraniteľnosť.

Vivaldi-JavaScript

Aj keď je bezpečnosť Vivaldiho vynikajúca v porovnaní s väčšinou prehľadávačov, je porazená obrovským počtom bezpečnostných funkcií, ktoré ponúka Tenta, a prehliadaním pomocou cloudu od spoločnosti Puffin, čo je dôvod, prečo prehliadač zaujíma tretie miesto na našom zozname..

Ďalšie dôvody, ktoré sa nám páčia Vivaldi

Vivaldi je jedným z našich najlepších prehliadačov, a to z dobrých dôvodov. Nielen, že je neuveriteľne rýchly, ale tiež používa prekvapivo malé množstvo pamäte RAM. Úroveň prispôsobenia a kontroly nad vzhľadu a dojmom prehliadača je navyše neporovnateľná.

Vivaldi-Prispôsobenie

Správa kariet je tiež vynikajúca, pretože máte k dispozícii množstvo nástrojov na sledovanie vášho prehliadania. Karty môžete pripnúť, hibernácie a stlmiť, ako aj rozdeliť obrazovku medzi viacero webových stránok, vďaka čomu bude multitasking hračkou.. 

Pretože prehliadač je založený na prehliadači Chromium (prečítajte si našu recenziu prehliadača Chromium), väčšina rozšírení prehliadača Chrome, ktoré neupravujú používateľské rozhranie, je kompatibilná s programom Vivaldi..

Vivaldi-Split-Screen

Vivaldi tiež robí skvele s ochranou súkromia. Zhromažďuje iba anonymné údaje o používaní a pravidlá ochrany osobných údajov jasne uvádzajú, že tieto informácie sa nikdy nepoužívajú na nič iné ako na internú analýzu, čo znamená, že sa nikdy nezdieľajú s tretími stranami. Toto a ďalšie informácie sme pokryli v našej recenzii od spoločnosti Vivaldi, takže si to overte, ak ste tak ešte neurobili.

chróm

Frekvencia aktualizácií prehliadača Google Chrome je na špičkovej úrovni. Bezpečnostné záplaty sa zavádzajú do niekoľkých hodín alebo dní od zistenia chyby zabezpečenia spoločnosťou Google. Prehliadač tiež poskytuje používateľom jasné varovanie, keď používajú nezabezpečené pripojenie HTTP a JavaScript môže byť blokovaný úplne alebo pre konkrétne webové stránky..

Aj keď sú automaticky otvárané okná blokované, neexistuje žiadny vstavaný blokovač reklám, ale v Internetovom obchode Chrome je niekoľko bezplatne dostupných. Nie je prekvapením, že prehliadač Chrome používa vlastnú databázu bezpečného prehliadania spoločnosti Google na ochranu používateľov pred škodlivými webovými stránkami, ktoré, ako sme už uviedli, sa v tejto úlohe darí dobre.

Už v roku 2013 sa zistilo, že ku všetkým heslám uloženým v prehliadači Google Chrome je možné bez problémov pristupovať v obyčajnom texte bez potreby akejkoľvek autentifikácie. Odvtedy sa to však zmenilo a heslá sú teraz chránené pomocou systémových poverení..

Chróm-Password-Protection

Aj keď je bezpečnosť prehliadača Google Chrome v podstate identická s technológiou Vivaldi, nedostatok zabudovaného blokovača reklám pre zneužívajúce stránky v prehliadači Chrome poskytuje spoločnosti Vivaldi výhodu, aj keď nie príliš, pretože na tento účel môžete aj tak ľahko pridať rozšírenie.. 

Keďže sa tento článok zameriava predovšetkým na bezpečnosť, odporúčame vám prečítať si našu recenziu prehliadača Google Chrome, aby ste sa dozvedeli všetko o králi webových prehliadačov, ktoré môžete.

Ďalšie dôvody, ktoré sa nám páčia prehliadaču Chrome

Google Chrome je zďaleka najobľúbenejší prehliadač na svete, a to nie je bez dôvodu. Ponúka intuitívny a jednoduchý dizajn, ktorý sa stal priemyselným štandardom.

Chróm-Google, Prekladač

Prehliadač Chrome je tiež veľmi rýchly a prekonáva väčšinu ostatných prehliadačov iba s niekoľkými výnimkami. Jeho obrovská knižnica rozšírení je bezkonkurenčná. Synchronizácia medzi zariadeniami je hračka a prehliadač je dobre integrovaný do rôznych služieb Google.

statočný

Brave je ďalšou vynikajúcou voľbou pre bezpečný webový prehliadač. HTTPS Everywhere je v predvolenom nastavení povolený, a ak by ste sa napriek tomu mali pripojiť k webovej stránke prostredníctvom štandardného protokolu HTTP, Brave v takom prípade jasne upozorní..

Statočné-HTTPS Everywhere

Ponuka štítov uľahčuje sledovanie toho, čo je momentálne blokované na webových stránkach, na ktoré sa pozeráte, a tiež vám poskytuje rýchly prístup k rôznym nastaveniam zabezpečenia. 

Statočné-Shields-Menu

Reklamy a kontextové okná sú v predvolenom nastavení blokované a môžete tiež povoliť blokovanie skriptov. Rovnako ako mnoho ďalších na zozname, Brave používa Bezpečné prehliadanie Google na ochranu pred rôznymi typmi počítačovej kriminality, ako je malware alebo phishing..

Frekvencia aktualizácií systému Brave bohužiaľ nie je čo žiaduce, pretože prehliadač zriedka prijíma aktualizácie častejšie ako raz za tri týždne, čo je z hľadiska zabezpečenia trochu pomalé. To je to, čo pristane na tomto zozname Brave na piatom mieste, nie vyššie.

Ďalšie dôvody, ktoré sa nám páčia

Ako je uvedené v našej recenzii, vynikajúci počet bodov dosiahol v každej kategórii, napriek tomu, že obsadil posledné miesto v tomto zozname. Brave je rýchly a spotrebuje prekvapivo malé množstvo pamäte RAM. Obsahuje tiež niekoľko zaujímavých bezpečnostných funkcií, ako napríklad blokovanie obsahu sociálnych médií a poskytovanie panela kariet v mobile.

Statočné-Shields-Menu

Rovnako ako iné prehliadače prehliadača Chromium, na ktoré sa vzťahuje tento článok, môže Brave využívať aj väčšinu rozšírení prehliadača Chrome, čím výrazne rozširuje možnosti prehliadača v takmer každej oblasti..

Ochrana osobných údajov je tiež prvotriedna a neobvyklým krokom Brave dokonca natívne podporuje Tor, bezplatný softvér s otvoreným zdrojovým kódom, ktorý umožňuje anonymnú komunikáciu (nesmie sa zamieňať so samotným prehliadačom Tor). Ak chcete získať viac informácií o tomto všestrannom vynikajúcom a zabezpečenom prehliadači, pozrite si našu statočnú recenziu.

Čestné uznania

Zoznam piatich najbezpečnejších prehliadačov bude vždy trochu reštriktívny; Tu sú dva prehliadače, ktoré sotva neurobili rez.

Hrana

Bezpečnosť je jediná súčasť prehliadača Microsoft Edge, ktorá si zaslúži chválu. Systém SmartScreen blokuje škodlivé webové stránky a v skutočnosti je na tom lepší ako Bezpečné prehliadanie Google. 

Okraj-HTTPS-Varovanie

Nanešťastie nízka frekvencia aktualizácií (zhruba raz za mesiac) a neuveriteľne ľahko zabudnuteľné upozornenie na nezabezpečené pripojenie bránia prehliadaču Microsoft Edge mimo našich piatich najbezpečnejších prehliadačov. Ak chcete získať ďalšie informácie o prehliadači, prečítajte si našu recenziu na Microsoft Edge.

Firefox

Mozilla Firefox je ďalší prehliadač, ktorý sa sotva nedostal na náš zoznam. Frekvencia aktualizácií je vynikajúca a prehliadač používa Bezpečné prehliadanie Google na ochranu svojich používateľov. 

Firefox-Master-heslo

Napriek tomu má Mozilla Firefox upozornenie na nezabezpečené pripojenie, ktoré si možno len ťažko všimnete, a miestne uložené heslá sú úplne nechránené, pokiaľ manuálne nepovolíte hlavné heslo. Dôkladnejšie prehľadávanie prehliadača nájdete v našej recenzii prehliadača Mozilla Firefox.

Záverečné myšlienky

Pri výbere prehliadača je bezpečnosť dôležitým faktorom. Bohužiaľ, často sa prehliada, pretože nie je tak zreteľná ako iné aspekty prehliadania webu, napríklad výkon alebo funkcie. 

Aj keď vás môže chrániť iba toľko prehliadača (najmä od vás), tu uvedené vám umožní prechádzať internetom s vedomím, že neexistujú žiadne do očí bijúce slabiny alebo slabé miesta, ktoré by vás ohrozili..

Ak máte obavy najmä o bezpečnosť, dôrazne odporúčame Puffin, ale akýkoľvek iný záznam v tomto zozname je tiež solídnou voľbou. Radi by sme sa dozvedeli, čo si myslíte o bezpečnosti vášho prehliadača. Ak to nie je na našom zozname a myslíte si, že si to zaslúži, dajte nám vedieť v komentároch nižšie.

Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, ako sa tieto prehliadače porovnávajú mimo zabezpečenia, prečítajte si naše recenzie prehľadávačov. Ďakujem za čítanie.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map