Existuje rýchly a jednoduchý spôsob komunikácie s niekým online, napríklad okamžitý posol, videorozhovor alebo sociálne médiá. Napriek tomu, že tieto metódy sú lepšie preukázateľné, svet stále posiela denne vyše 280 miliónov e-mailov. Nateraz je jasné, že e-mail je tu, aby tu zostal. Bezpečnosť je však problém, preto tu diskutujeme o najbezpečnejších poskytovateľoch e-mailov.


Problém s e-mailom je jednoduchý. Uvedené protokoly sú zraniteľné voči počítačovým zločincom, ktorí môžu pomocou vášho účtu odosielať spam, hackovať do iných účtov online alebo vymazávať dôležité údaje. O vašu korešpondenciu majú tiež záujem inzerenti, vládne agentúry a poskytovatelia e-mailov.

Ak vás slabosť e-mailu vystraší, zvážte prechod na nového poskytovateľa e-mailu. Pozrime sa na päť, ktoré ponúkajú väčšiu bezpečnosť oproti bežným možnostiam. Pre každú službu zosumarizujeme jej možnosti zabezpečenia, vytvoríme účet, funkcie poštovej schránky a cenové úrovne.

Nezabudnite si pozrieť našu online príručku o ochrane osobných údajov, kde nájdete informácie o spôsobe zabezpečenia vašich údajov. Ďalšie bezpečnostné opatrenia nájdete v našich 99 nástrojoch na ochranu vášho súkromia. Nakoniec sa pozrite na nášho sprievodcu zabezpečením e-mailom, kde nájdete ešte viac tipov.

1. ProtonMail

ProtonMail sa ľahko zaregistruje, prichádza s vysokým štandardom ochrany a ponúka flexibilitu so svojimi mnohými platobnými plánmi. Čerešňa na vrchole je jednoduché, ale moderné rozhranie, ktoré uľahčuje navigáciu v poštovej schránke a prehľadávanie správ.

Služba šifruje správy vždy. Ak je správa na serveroch ProtonMailu, je šifrovaná. Ak si dva účty ProtonMail navzájom posielajú a prijímajú správy, sú šifrované. Používatelia môžu odosielať zabezpečené správy na vonkajšie e-mailové adresy pomocou šifrovacieho kľúča. Príjemca na prístup k správe použije heslo odosielateľa.

ProtonMail používa na šifrovanie správ AES, RSA a OpenPGP. Pripúšťa, že ani nemá prístup k správam používateľa. Je to však dvojsečný meč, pretože nedokáže načítať ani stratené údaje používateľa. To, čo človek obetuje v možnostiach obnovenia, získa súkromie a ochranu.

Vytvorenie účtu je bezbolestný proces. Na to je potrebné zadať používateľské meno a heslo. Máte možnosť pridať e-mail na obnovenie účtu v prípade, že zabudnete aj svoje heslo.

Image-1-ProtonMail-setup-copy

Navigácia v poštovej schránke je podobná ako v službách Gmail, Outlook a Yahoo. ProtonMail ponúka základné funkcie, ako sú vlastné filtre, sedem predvolených priečinkov a štítky pre organizáciu. Má klávesové skratky pre tých, ktorí sa chcú pohybovať po doručenej pošte pomocou klávesnice namiesto myši.

Image-2-ProtonMail klávesnica skratky

Odosielanie e-mailov pomocou protokolu ProtonMail

Image-3-ProtonMail-Predloha

Ak chcete šifrovať správy pre používateľov, ktorí nie sú členmi ProtonMailu, musíte kliknúť na ikonu zámku v dolnej časti navrhnutej e-mailovej správy, vytvoriť heslo a zvoliť možnosť „nastaviť“.

Obrázok 4-ProtonMail šifrovaním-Messages

Vedľa ikony zámku je presýpacie hodiny. Keď to odosielateľi povolia, rozhodnú sa o uplynutí času. E-mail a jeho prílohy sa potom automaticky odstránia v zvolenom čase. ProtonMail, rovnako ako Gmail, podporuje veľkosti príloh až do 25 MB.

Image-5-ProtonMail-expirácia-Time

ProtonMail Pricing

ProtonMail ponúka bezplatnú verziu. Je to obmedzená možnosť s 500 MB úložného priestoru a 150 e-mailov denne, ale nič vás neporuší bez zabezpečenia. Prvý platený program Plus ponúka úložisko s kapacitou 5 GB, 1 000 e-mailov za deň a päť ďalších e-mailových adries za 5 USD mesačne.

Ďalší, Professional, poskytuje rovnaké množstvo úložného priestoru, ale poskytuje neobmedzené množstvo správ, vlastných domén a ďalších funkcií poštovej schránky za 8 dolárov mesačne na používateľa. Špičkový plán, Visionary, zvyšuje úložný priestor na 20 GB a ponúka 50 e-mailových adries za 30 USD mesačne.

Tím za ProtonMail ponúka aj služby VPN. Viac informácií nájdete v našej recenzii ProtonVPN.

Plán: FreePlusProfessionalVisionary
Cena:zadarmo5 dolárov mesačne8 dolárov mesačne30 dolárov mesačne
skladovanie:500 MB5GB5 GB na používateľa20GB
E-maily za deň:1501000neobmedzenýneobmedzený

Zaregistrujte sa do služby ProtonMail

2. Kolab Now

Kolab Now ponúka e-mail, ako aj nástroje na ukladanie súborov a spoluprácu. Údaje používateľov sú bezpečnejšie, pretože sú uložené na serveroch vo Švajčiarsku. Softvér by mohol využívať šifrovanie správ, ktoré nie je k dispozícii prostredníctvom jeho webovej pošty.

Na jej webových stránkach sa uvádza, že neposkytne osobné informácie používateľov, a tým zvyšuje transparentnosť tým, že svoj softvér poskytuje ako zdrojový kód. Používa perfektné utajenie vpred ako dodatočnú vrstvu zabezpečenia v prípade, že dôjde ku kompromitácii súkromného kľúča. Viac informácií o PFS nájdete v našom prehľade konkurentov Dropboxu.

Vytvorenie účtu vyžaduje niekoľko krokov. Prvý požaduje základné informácie: meno a priezvisko, krajina, užívateľské meno a heslo. Druhá ponúka vlastné funkcie, z ktorých si môžete vybrať, napríklad dvojfaktorové overenie pri prihlásení, veľkosť úložného priestoru, synchronizáciu mobilných zariadení a plán platieb..

Image-21-Kolab-Now-Account-Podrobnosti

Plány sa dodávajú v troch variantoch: ročne, štvrťročne alebo mesačne. Čím dlhší je záväzok, tým väčšie sú úspory.

Image-22-Kolab-Now-Options

Zdieľanie Kolab teraz

Táto služba podporuje zdieľanie. Medzi dvoma účtami Kolab Now môžu používatelia zdieľať e-mailové priečinky, skupiny kontaktov, kalendáre a ďalšie.

Image-23-Kolab-Now-Mailbox

Je to výhodné pre používateľov, ktorí chcú kancelársky balík, ktorý je integrovaný do ich e-mailu, čo im ušetrí bolesti pri prepínaní medzi voľne stojacimi aplikáciami. Zároveň nie je konkurentom Dropbox Paper alebo Google Docs.

Image-24 Kolab-Now-Predloha

Funkcia označovania je jednou z najužitočnejších pre organizáciu. Môžete vytvoriť farebne označené značky, ktoré slúžia ako kategórie na zoradenie položiek. Každá položka, či už ide o e-mailovú správu, udalosť v kalendári alebo poznámku, môže zobraziť jednu alebo viac značiek.

Image-25-Kolab-Now-Nastavenia

Teraz Kolab ceny

Presne povedané, spoločnosť Kolab Now neponúka bezplatnú skúšobnú verziu, ale používatelia môžu požiadať o vrátenie platby počas prvých 30 dní. Predplatné je 4,50 $ mesačne. Používatelia, ktorí sa zaviažu na tri mesiace, dostanú zľavu 1%, zatiaľ čo tí, ktorí sa chystajú na tento rok, dostanú zľavu 3%. Akceptuje PayPal, Bitcoin, kreditné karty a priame bankové prevody.

Plán: MonthlyQuarterlyAnnual
Cena:4,50 dolárov mesačnePribližne 12,15 USD štvrťročneAsi 37,80 dolárov ročne

3. CounterMail

Podobne ako ProtonMail, Countermail ponúka dôstojnú úroveň bezpečnosti. Vypnutím bezdiskových webových serverov vo Švédsku bude mať adresa IP používateľa pravdepodobne menej presakovanie. Rozhranie nie je pútavé, ale je to menej dôležité ako bezpečnosť.

CounterMail ponúka viac bezpečnostných opatrení ako jeho neobvyklé servery. Na zabezpečenie e-mailovej komunikácie používa šifrovacie algoritmy, ako napríklad OpenPGP, AES a RSA. Jednou z chladnejších funkcií je voliteľný kľúč USB, ktorý si môžete objednať a vyžadovať kedykoľvek a kdekoľvek sa prihlásite. Toto je dvojfaktorové overenie a pomôže vám zaistiť ešte väčšiu bezpečnosť.

Registrácia je jednoduchá. Vytvorenie účtu trvá niekoľko sekúnd, kým získate prístup k poštovej schránke. Vyžaduje sa iba používateľské meno a heslo.

Image-6-Countermail-setup

Vzhľad poštovej schránky je jednoduchý. V nastaveniach sú tri konfigurácie, ktoré menia poradie zobrazovania okien.

Image-7-Countermail-Mailbox

Ďalšou vynikajúcou funkciou je Safebox. Tam si môžete ukladať webové stránky medzi záložky, zaznamenávať ich prihlasovacie údaje a uverejňovať poznámky. Pri každom prístupe k tomuto osobnému úložnému priestoru budete musieť zadať heslo.

Image-8-Countermail-Sejf

Nastavenia zabezpečenia počítadla

Pod ikonou zámku v hornej časti okna konceptu e-mailu sú tri možnosti zabezpečenia nazývané „šifrovanie“. Prvá digitálne podpíše e-mail, takže niet pochýb o tom, že správa je od vás. Druhá zašifruje správu, ktorej sa budeme venovať v nasledujúcom odseku. Tretí udeľuje povolenie na používanie verejného kľúča, ktorý nie je CounterMail.

Image-9-Countermail-Predloha

Správy odoslané medzi dvoma účtami CounterMail sú automaticky šifrované. Externé e-maily sa nešifrujú, pokiaľ cieľová adresa nepoužíva OpenPGP. Stále však majú digitálny podpis a skryjú vašu IP adresu. Správy umožňujú prílohy s veľkosťou 32 MB alebo menej.  

Obrázok 10-Countermail zašifrovať-Messages

CounterMail Pricing

Skúšobná verzia je platná sedem dní a umožňuje vám posielať e-mailom iba ďalšie adresy CounterMail. Plány CounterMail založené na predplatnom ponúkajú zľavy na dlhšie záväzky. Je to 29 dolárov za 1 GB úložného priestoru a šesťmesačný prístup. Okrem toho plány zvyšujú úložný priestor na 2 GB na 12 a 24 mesiacov a stoja 49 dolárov a 79 dolárov. Užívatelia si môžu kúpiť viac úložiska za jednorazové poplatky.

CounterMail akceptuje kreditné karty, bankové prevody a bitcoiny.

Plán: 6 mesiacov 12 mesiacov 24 mesiacov
Cena:$ 29$ 49$ 79
skladovanie:1 000 MB2000 MB2000 MB

4. Tutanota

Podľa svojej webovej stránky znamená Tutanota „bezpečnú správu“ v latinčine. Jeho servery sídlia v Nemecku a podliehajú prísnym zákonom o ochrane súkromia. Táto právna ochrana predstavuje vonkajšiu prekážku, ktorá bráni dokonca aj Tutanote v prístupe k vašim e-mailom, aj keď môže vidieť odosielateľa, príjemcu a dátumy.  

Šifruje e-maily a kontakty uložené na účte pomocou AES a RSA. Korešpondencia medzi dvoma používateľmi Tutanoty sa šifruje automaticky. Používatelia môžu šifrovať externé e-maily, ale funguje to inak. Externí príjemcovia dostanú e-mailový odkaz, ktorý vyžaduje otvorenie hesla. Zadanie hesla im umožní čítať e-mail a odpovedať zašifrovanou správou.

Proces nastavenia vyžaduje kvôli heslu čas. Pred tým, ako Tutanota umožní pokračovať, musí obsahovať minimálny počet znakov a dosiahnuť primeranú silu.

Image-11-Tutanota-setup

Na konci nastavenia poskytuje kód na obnovenie, čo je jediný spôsob, ako obnoviť účet, ak zabudnete heslo.

Image-12-Tutanota-Recovery

Poštová schránka má čistý a minimálny vzhľad. Priečinky sú umiestnené v bočnom paneli, ktorý sa automaticky skryje – kliknutím na bočnú šípku ho vytiahnete zo ústrania a späť do popredia. Používatelia vytvárajú e-maily kliknutím na veľké okrúhle tlačidlo v pravom dolnom rohu okna prehliadača.

Image-13-Tutanota-Mailbox

E-maily v koši a priečinky so spamom sa automaticky odstránia po 30 dňoch.

Možnosti zabezpečenia Tutanota

V nastaveniach je k dispozícii možnosť dvojfaktorového overovania.

Obrázok-14-Tutanota-Nastavenia

Používatelia majú k dispozícii možnosť šifrovania na vytvorenie hesla pre svoje správy. Keď používatelia zadajú externú e-mailovú adresu príjemcu, zobrazí sa ako ikona s červeným zámkom. Meter pod poľom zobrazuje silu hesla. Keď odosielateľ dokončí heslo, musí ho poslať príjemcovi. E-maily môžu podporovať prílohy až do 25 MB.

Obrázok-15-Tutanota zašifrovať-Messages

Ceny v Tutanote

Bezplatná verzia Tutanoty je vynikajúca a poskytuje až 1 GB úložného priestoru.

Najlacnejším plateným programom je prémia, ktorá ponúka päť e-mailových adries, pravidlá doručenej pošty a podporu pri riešení problémov približne za 2 doláre mesačne. Verzia Pro je asi 7 dolárov mesačne a poskytuje 10 GB úložného priestoru, až 20 e-mailových adries a možnosti prispôsobenia zobrazenia webovej stránky. Tutanota dokonca ponúka zľavy v niektorých krajinách.

Plán: FreePremiumPro
Cena:zadarmoPribližne 2 doláre mesačneAsi 7 dolárov mesačne
skladovanie:1GB1GB10GB
E-mailové aliasy:1520

5. Hushmail

Hushmail ponúka šifrované a nešifrované správy. Pri odosielaní e-mailov na externé adresy je flexibilný, ale tiež neuplatňuje prísne zabezpečenie, ktoré môžu mnohí očakávať. Vedie záznamy o vašej IP adrese a niektorých údajoch, ale na svojej webovej stránke je priamo o tom, čo monitoruje.

Hushmail používa OpenPGP na šifrovanie e-mailov a samotných kľúčov. Používatelia môžu odosielať a prijímať šifrované e-maily na externé adresy, pokiaľ používajú OpenPGP. Táto služba vyhľadáva správy na prítomnosť vírusov, ale nemôže im zabrániť v infikovaní počítačov.

Prvá časť nastavenia vyžaduje užívateľské meno a prístupovú frázu, ktorú Hushmail navrhuje vytvoriť päť alebo viac slov. V skutočnosti to vyžaduje iba osem znakov a nie je viazané na kontrolu sily.

Image-16-Hushmail-Account

Používatelia potrebujú na vytvorenie účtu mobilný telefón s textovými správami. Ak používatelia stratia prístupovú frázu, nemôžu ju pre osobné účty obnoviť. Účty sa automaticky deaktivujú po troch týždňoch, ak sa používatelia neprihlásia.

Image-17-Hushmail-Account-Activation

Odosielanie správ pomocou služby Hushmail

Rozhranie poštovej schránky je priame a elegantné. V predvolenom nastavení sú bezpečnostné funkcie vypnuté, takže používatelia budú musieť zapnúť predvoľby. V dolnej časti odchádzajúcich správ je možnosť nastaviť digitálny podpis. Ak chcú používatelia chrániť svoj účet, môžu povoliť nastavenie verifikácie v dvoch krokoch.

Image-19-Hushmail-Mailbox

Posielanie šifrovaného e-mailu je rovnako jednoduché ako začiarknutie políčka v navrhnutej správe. Keď externé adresy prvýkrát dostanú šifrovanú správu, musia odpovedať na bezpečnostnú otázku vytvorenú odosielateľom. Potom budú mať prístup k ďalším správam pomocou prístupovej frázy, ktorú vytvoria na webových stránkach spoločnosti Hushmail.

Neexistuje žiadna kontrola pravopisu. Jednotlivé prílohy musia mať veľkosť 20 MB alebo menej.

Image-20 Hushmail-Predloha

Hushmail Pricing

Bezplatná skúšobná verzia ponúka službu Hushmail Premium na 14 dní s úložným priestorom 25 MB. Prístup na svoje služby cez web, mobil a stolný počítač stojí rok 50 dolárov. Úložný priestor sa zvýši na 10 GB, v priebehu nečinnosti sa nezobrazia žiadne reklamy a účty.

Plán: Premium
Cena:50 dolárov ročne
skladovanie:25 MB

Záverečné myšlienky

Internet je desivé miesto. Aj keď žiadny poskytovateľ e-mailov nie je stopercentne imúnny voči hrozbám, vyššie uvedené poskytujú takú úroveň zabezpečenia, ktorá v bežných službách veľmi chýba. Či už hľadáte bezpečnejšieho poskytovateľa citlivých pracovných e-mailov alebo z osobného presvedčenia, s ktorýmkoľvek z nich je ťažké pokaziť sa.

Okrem webovej pošty ponúkajú takmer všetky služby, ktoré sme navrhli, mobilné verzie pre systémy iOS alebo Android. Jediná, ktorá nemá mobilnú aplikáciu, je Hushmail, ale existujú „hacky“, ktoré môžu váš prehliadač nasmerovať na jeho server a získať prístup k e-mailu..

Ak žiadny z piatich vyššie nezasiahne vašu fantáziu, máme šiesteho uchádzača. V rámci svojich služieb VPN ponúka TorGuard zabezpečené e-mailové účty. Ak sa chcete dozvedieť viac o tejto službe zameranej na bezpečnosť, prečítajte si našu recenziu TorGuard.

Ktorého poskytovateľa e-mailových služieb sa cítite bezpečne používať? Chýba nám niečo? Dajte nám vedieť v komentároch a ďakujeme za prečítanie.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me