IPv4 vs IPv6: Ako dva protokoly prevádzkujú internet v roku 2020

Možno ste to ešte nepočuli, ale internet sa minul. V skutočnosti to už bolo. Americký register pre internetové čísla oznámil, že jeho skupina bezplatných adries IPv4 v roku 2015 dosiahla nulu, a africké sieťové informačné centrum bolo medzi poslednými regionálnymi internetovými registrami, ktoré v roku 2017 oznámili vyčerpanie IPv4..


Dlho očakávaný deň, kedy dôjde internet na adresy, prišiel a predstavuje posun paradigmy vo vývoji internetu. Nie je však dôvod na obavy, pretože kolektívny internet sa nevypína. Je to viac než len to.

IPv4 je chrbtovou kosťou internetu od svojho vzniku a prenáša ju zo siete štyroch pripojených počítačov v roku 1969 na internet vecí dnes. Vyčerpanie adries IPv4 bolo predpovedané na roky a teraz, keď sa to stalo, sme urýchlili potrebu IPv6, jeho dlhodobo udržiavaného nástupcu..

Aj keď je IPv6 na celom svete k dispozícii od roku 2012, zaznamenala sa pomalá, ak sa zvyšuje miera prijímania. V tomto porovnávaní IPv4 vs IPv6 si predstavíme presnejšie rozdiely medzi nimi a povieme vám, prečo je potrebné IPv6, aj keď to nie je celkom také, kde by malo byť. Budeme tiež diskutovať o tom, aký vplyv má protokol IPv6 na používateľov virtuálnej súkromnej siete, pretože tu sú siete VPN trochu veľké.

Čo znamená IP

čo je IP

Písmená „IP“ znamenajú „internetový protokol“, čo je sada pravidiel upravujúcich spôsob prenosu paketov cez internet. Protokol, aspoň v súvislosti so sieťou, jednoducho štandardizuje spôsob, akým stroje komunikujú. Pakety sú zapuzdrené kúsky údajov a všetko na internete sa na nich spolieha. Všetky webové stránky, e-maily a okamžité správy zahŕňajú odosielanie a prijímanie sieťových paketov.

Podrobná história internetového protokolu nespadá do rozsahu tohto článku, ale bola vytvorená dvoma počítačovými vedcami, Vint Cerfom a Bobom Kahnom v roku 1974. Cerf a Kahn vytvorili, čo by sa stalo prvou verziou sady TCP / IP, určené na nahradenie protokolu Network Control Program alebo NCP, ktorý poháňal ARPANET, ktorý bol v podstate prvý internet.

Vynález Protokolu o riadení prenosu (TCP) a IP, ako aj ARPANET umožnil nielen IP adresy, ale aj moderný internet, ktorý si dnes užívame..

Ako TCP a IP spolupracujú

Smerovanie a doručovanie paketov závisí od jedného rozhodujúceho prvku: IP adries. Kategorizujú sieťové zariadenia s jedinečným číslom, ktoré umožňuje komunikáciu cez sieť založenú na IP, ktorú nazývame internet.

Sada protokolov TCP / IP je de facto štandardom pre komunikáciu na internete. Bez adries IP by nebolo kam odosielať ani prijímať údaje.

TCP a IP pracujú unisono pri odosielaní a prijímaní paketov. TCP je zodpovedný za rozdelenie údajov na bity, ich zapuzdrenie do paketov a ich opätovné zostavenie v mieste určenia. IP je zodpovedný za spoľahlivý prenos paketov. Základným pilierom procesu IP je adresa IP každého príjemcu siete.

Môžete ho spojiť s poštovým systémom. Poštová služba umožňuje zasielanie balíka alebo listu, paketu, prostredníctvom poštového systému TCP / IP bez fyzického alebo priameho spojenia medzi odosielateľom a príjemcom. Pretože poštová služba doručuje poštu po celej krajine, na internete potrebuje každý príjemca jedinečnú adresu, adresu IP, z ktorej môže odosielať alebo prijímať poštu.

IPv4 vs. IPv6

IPv4 vs. IPv6

Existujú dve verzie adries IP: IPv4 a IPv6. Ako už názov napovedá, IPv4 je štvrtá verzia balíka TCP / IP. Verzie 0 až 3 boli experimentálne, vďaka čomu bol IPv4 prvou experimentálnou hlavnou verziou pre výrobu. IPv4 bol nasadený na ARPANET v roku 1983 a stále ovláda väčšinu internetu.

To nás privádza k úplnému kruhu našich ťažkostí. Keď bol IPv4 nasadený v osemdesiatych rokoch, jeho dizajn nemohol predvídať rozmach internetu koncom 90. rokov a po tisícročia. Rastúci počet používateľov v spojení s príchodom stále zapnutých a IoT zariadení urýchlil vyčerpanie adries IPv4..

Navyše, veľa IP adries sa premrhalo v prvých dňoch IPv4, keď spoločnosti a inštitúcie dostávali omnoho viac adries, ako by kedy mohli použiť..

IPv4 používa 32-bitové adresy, čo sa rovná 4 bajtom. To obmedzuje oblasť adries pre IPv4 na približne 4,3 miliardy jedinečných adries. To znie ako veľa, kým nezohľadníte odhadovaných 7,5 miliardy ľudí na svete. Adresu prideľuje päť regionálnych internetových registrov, z ktorých každý slúži inej časti sveta. Všetci oznámili vyčerpanie svojich adries IPv4.

Zdá sa, že napriek digitálnemu rozmachu naďalej pripájame viac zariadení a používateľov k internetu s internetom. Je to vďaka prekladu sieťových adries.

Internet je po vyčerpaní protokolu IPv4 veľmi závislý od prekladu sieťových adries. Umožňuje používať jednu adresu IP pre skupinu zariadení, v podstate recykláciu IP adries. V prípade siete NAT funguje zariadenie, napríklad smerovač, ako agent medzi súkromnou sieťou a verejnou sieťou, napríklad internet. Potom prevedie súkromné ​​adresy zariadení za nimi na jednu jedinečnú adresu.

NAT nielen pomáha chrániť IP adresy, ale tiež zvyšuje bezpečnosť skrývaním väčšiny siete na jednej IP adrese. NAT je možné nakonfigurovať v rôznych formách tak, aby poskytoval ochranu firewallu, filtroval prenos a zvýšil správu siete. Neexistuje nič také, ako by bolo príliš bezpečné v internetovom rozmachu s počítačovou kriminalitou.

Nevyhnutnosť vyčerpania IPv4 sa nepredvídala, pretože IPv6 bol vo vývoji už v roku 1994 a technicky dostupný od roku 1998..

IPv6 a budúci internet

IPv6 vyrieši problém IPv4 ponúknutím 128-bitových alebo 16-bajtových adries. To znamená, že skupina adries pre IPv6 je približne 340 undeciliónov alebo 340 biliónov biliónov biliónov, čo je nepredstaviteľne veľké množstvo. IPv6 bude vyžadovať hexadecimálny formát na zobrazenie adresy a mal by ponúkať dostatočnú kapacitu na saturáciu generácií zariadení vyžadujúcich spojenie.

IPv6 v určitom okamihu nahradí IPv4. V súčasnosti na IPv6 beží iba asi 25 percent internetového prenosu. Pokiaľ ide o spotrebiteľov, na prípravu na IPv6 sa toho veľa nestačí. Poskytovatelia internetových služieb povedú prechod. Ak je vaše zariadenie staršie ako niekoľko rokov, pravdepodobne nie je kompatibilné s protokolom IPv6.

Pomalé prijatie IPv6

implementácia IPv6

Poskytovatelia internetových služieb, ako aj mobilní operátori, budú do veľkej miery zodpovední za to, že sa väčšina z nás dostane do krajiny IPv6. Veľké podniky, dátové centrá a poskytovatelia cloudu sa postarajú o svoju vlastnú migráciu. Poskytovatelia internetových služieb však ťahajú za nohy, ako sa zdá, že sa týkajú aktualizácií.

Na ich obranu je časť pragmatická. IPv6 nie je navrhnutý tak, aby bol spätne kompatibilný s IPv4. To znamená, že v súčasnosti IPv4 a IPv6 koexistujú ako paralelné siete. Doteraz neexistoval žiadny stimul pre poskytovateľov internetových služieb, operátorov, webových hostiteľov atď., Aby boli aktívny v pripravenosti na IPv6. Aktualizácia serverov, smerovačov a prepínačov pri zavádzaní IPv6 stojí čas a peniaze.

Hardvérová podpora vo všeobecnosti brzdí internet z hromadného prechodu na IPv6. Poskytovatelia internetových služieb musia nielen modernizovať svoje vybavenie, ale musia sa tiež zaoberať vybavením poskytnutým zákazníkom. Na to, aby IPv4 a IPv6 mohli fungovať súčasne, vyžaduje hardvér s dvoma zásobníkmi.

Hardvér s dvoma zásobníkmi je meč s dvoma hranami. Hoci prechod na IPv6 teoreticky zjemňuje, je to drahé. Vytvorila tiež problémové miesto v zavádzaní IPv6 v tom, že vytvorila bezpečnostnú sieť a zachovala množstvo sietí IPv4 na svojom mieste. Vyvíja sa riešenie nazvané ľahký 4over6 alebo lw4o6, ktoré umožňuje prenos IPv4 cez sieť iba IPv6, čo by mohlo uľahčiť väčšie nasadenie IPv6..

Okrem podpory hardvéru chýba aj rozsiahla podpora softvéru a vývoja. Mnoho používateľov sa môže pri pokuse o pripojenie cez IPv6 stretnúť s chybami prístupu do siete. To je zvyčajne nedostatok podpory IPv6 na úrovni ovládačov a firmvéru. Väčšina operačných systémov podporuje nový štandard, ale ako ukazuje spoločnosť Microsoft, aktualizácie systému Windows nie sú nad touto podporou.

Nasadenie sietí IPv6 navyše vyžaduje zmeny v systéme doménových mien a záznamov DNS, ako aj osobitné úvahy pre konfigurácie DNS, ako sú SLAAC a DHCP..

Používatelia narazili na problémy s DNS v sieťach iba s protokolom IPv6. Spustenie testu IPv6 je dobrý spôsob, ako zachytiť problémy s DNS. Ak si nie ste istí, prečo by to bol problém, prečítajte si nášho sprievodcu, aby ste sa dozvedeli viac o tom, čo sú záznamy DNS.

Bezpečnostné hrozby IPv6

Existujú aj problémy s bezpečnosťou, vďaka ktorým je migrácia IPv6 výzvou. Teoreticky by mal protokol IPv6 ponúkať väčšiu bezpečnosť ako protokol IPv4, pretože do neho je zapečatený protokol IPSec, čo znamená, že internetový prenos je šifrovaný od začiatku do konca. Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, prečo je toto šifrovanie dôležité, prečítajte si náš popis šifrovania.

Dual-stacking umožňuje dva protokoly IP v hre, čo znamená, že oba musia byť chránené. Mnohí by mohli predpokladať, že prienik IPv6 do IPv4 nie je možný, mali by sa však mýliť. Protokol IPv6 sa dá použiť na obídenie bezpečnosti protokolu IPv4 pri útokoch, ako je napríklad únos. Viac informácií o týchto útokoch sa dozviete v našom vysvetlení únosu v prehliadači.

Konfigurácia DNS pre IPv6 sa bude líšiť od IPv4. Okrem problémov s pripojením existuje aj vyššie riziko útokov DNS, najmä útokov so zosilnením DNS. Zvyčajne sa používajú na posilnenie distribuovaných útokov na odmietnutie služby alebo botnetov.

Vysvetľujeme, čo sú útoky DDoS a ako ich môžete všade zmierniť. Ak si nie ste istí, čo je botnet, máme to tiež zakryté.

IPv6 a VPN

IP a VPN

Ďalším problémom týkajúcim sa bezpečnosti a ochrany súkromia IPv6 je nedostatok kompatibility s VPN. Mnoho poskytovateľov VPN neaktualizovalo svoj hardvér ani softvér tak, aby obsahoval protokol IPv6. Mnoho z nich stále podporuje iba adresy IPv4, čo znamená, že vaša adresa IP zostáva nezmenená a prevádzka protokolu IPv6 bude smerovaná prostredníctvom poskytovateľa internetových služieb..

Je to problematické a protikladné pre účely VPN. Tí, ktorí nepodporujú alebo nechránia prenos IPv6, nie sú vystavení únikom len IPv6, ale aj únosom DNS. Ak si nie ste istí, ako sieť VPN spracováva prenos IPv6, server ipleak.net je dobrým testom.

Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, čo sa môže stať, keď vaša prevádzka opustí tunel VPN, prečítajte si nášho sprievodcu únikom DNS.

Je potrebné poznamenať, že ochrana pred únikom VPN IPv6 a podpora protokolu IPv6 sú dve rôzne veci. Prvý z nich zvyčajne iba deaktivuje IPv6, zatiaľ čo druhý efektívne a bezpečne smeruje prenos IPv6 cez siete IPv6..

Mnohí z tých, ktorí sú na zozname našich najlepších poskytovateľov VPN, odporúčajú zakázať IPv6, vrátane služieb NordVPN a ExpressVPN, ktoré patria medzi naše najlepšie odporúčania. Žiadny poskytovateľ neposkytol podporu pre IPv6 a obaja odporúčajú jeho deaktiváciu. Aj keď je to sklamaním pre tých, ktorí chcú skočiť na palubu s IPv6, nie je to nič neobvyklé.

Napriek tomu by ste sa mali pozrieť na našu recenziu spoločnosti NordVPN a kontrolu Express VPN, aby ste zistili, prečo týmto poskytovateľom odporúčame.

Pre tých, ktorí hľadajú úplnú podporu IPv6, s potešením oznamujeme, že CyberGhost podporuje a smeruje prenos IPv6 cez šifrovaný tunel. Služba nie je len jednou z najrýchlejších sietí VPN, ktorú sme testovali, je to dobrá voľba na streamovanie takmer všetkého. Prečítajte si viac v našej recenzii CyberGhost.

Záverečné myšlienky

Prechod na IPv6 je nevyhnutný, pretože nás už viac neprenáša, aj keď sa naň pravdepodobne budeme držať. Protokol IPv6 je však ešte stále v plienkach, relatívne povedané, a ešte musí prejsť.

Ak zistíte, že váš preferovaný poskytovateľ VPN neposkytuje podporu IPv6, nemajte obavy. Prijímanie IPv6 sa zvyšuje, takže poskytovatelia VPN by mali začať s plánovaním prijímania, ak tak ešte neurobili. Ak je pre vás kritická podpora IPv6, odporúčame vám CyberGhost. V opačnom prípade vyberte poskytovateľa spomedzi našich recenzií VPN, ktorý najlepšie dosiahne rovnováhu medzi zabezpečením a funkciami, ktoré sú pre vás najvhodnejšie.

Okrem toho, ak váš hardvér, poskytovatelia internetových služieb a VPN podporujú protokol IPv6, pri jeho používaní nie je nijako škodlivé. Nezabudnite, že webové stránky IPv6 sú menšinou. Protokol IPv6 sa zatiaľ nemusí obávať. Neexistuje prepínač, ktorý by umožňoval prepnúť internet z internetu. Poskytovatelia internetových služieb a spoločnosti v oblasti infraštruktúry, ako napríklad Cloudflare, urobia väčšinu ťažkých problémov pre spotrebiteľov.  

Keď sa svet pomaly odchyľuje od úctyhodného protokolu IPv4, ktorý nám tak dlho slúžil, ubezpečte sa, že výhody internetového protokolu IPv6 stoja za námahu. Dúfajme, že sme o tom pomohli vyčistiť vzduch a vysvetlili, prečo je potrebné uskutočniť prechod. Zanechajte nám komentár alebo tweet a povedzte nám, čo si myslíte o IPv6. Vďaka za prečítanie.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map