Internetová cenzúra v Číne: Ako Stredné kráľovstvo blokuje web

Ak ste sledovali správy, pravdepodobne viete, že čínsky silák Xi Jinping posilnil jeho priľnavosť nad krajinou počas posledného zhromaždenia komunistickej strany. Aj keď sa väčšina spravodajstva zameriavala na novovzniknutý štatút spoločnosti Xi, vyskytli sa aj znepokojujúce správy týkajúce sa cenzúry v Číne (ktorá v tomto prípade zahŕňa Hongkong a Macao)..


Aj keď teraz existuje veľké množstvo vynikajúcich zdrojov na Veľkej bráne firewall, redakčný tím služby Cloudwards.net sa rozhodol poskytnúť súhrnný prehľad o tom, prečo a čo všetko to funguje. Dáme vám tiež predstavu o tom, ako obísť čínsku cenzúru. 

Pre tých, ktorí sa chcú dozvedieť viac, poďme sa ponoriť do bláznivého sveta cenzorov a komunistických aparátov. Nechajte pri dverách pocit normálu.

Cenzúra v Číne

cenzúra

Pravdepodobne viete, že Čína prísne kontroluje, ku ktorým častiam internetu majú ľudia prístup. Komunisticky kontrolovaný štát to robí pomocou Veľkej brány firewall, ktorá je súborom protokolov, ktoré umožňujú cenzorom regulovať prístup k všetkému, čo považujú za vhodné (alebo skôr nevhodné) na verejnú spotrebu. Veľký firewall je správne súčasťou projektu Golden Shield, ktorý je spoločným názvom všetkých iniciatív zameraných na cenzúru čínskeho internetu..

Veľký firewall je starý ako internet v Číne, s podobnou alebo inou podobou, ktorá existuje už od položenia prvého kábla, okrem cenzúry tradičných médií, ktorá existovala už dávno. Podrobnejšie sa pozrieme na to, ako a prečo ďalej, ale v krátkosti to znemožňuje ľuďom v Číne prístup na akékoľvek stránky, ktoré sú považované za nepovolené z akéhokoľvek dôvodu..

Blokované stránky siahajú od celkom zrejmých, napríklad porno (nie o tom, že o tom vieme nič), až po úplne hlúpe správy ako blog o mestskom prežití alebo dokonca Facebook a Twitter. Toto všetko je jednoduché: ubezpečte sa, že Číňania nie sú na jednej strane vystavení diabolským cudzím vplyvom, na druhej strane povstalecké ideály..

Napríklad z tohto posledného dôvodu je mnoho normálne prístupných miest, ako sú BBC a CNN, zatvorené okolo 4. júna, keď si skupina pre ľudské práva na celom svete (áno, dokonca aj v Číne) pamätá masaker na Námestí nebeského pokoja, keď ľudová Oslobodená armáda (PLA) zabila civilistov po stovkách.

Príkladom zahraničného vplyvu sú správy Bloombergu, ktoré boli v Číne dočasne zatemnené, keď sa zistilo, že reportéri agentúry sa dostávajú príliš blízko k tajomstvám jedného z najbohatších mužov Stredného kráľovstva. Na oplátku za to, že mu bol znova povolený prístup, hlavný redaktor v tom čase údajne špikoval (to je časopis na zabíjanie príbehu) niekoľko kúskov, ktoré vrhajú zlé svetlo na to, ako sa v krajine vedie..

Ako Čína cenzuruje web

Teraz existuje veľa krajín, ktoré nejakým spôsobom blokujú web, ale na ľudovej republike je úžasné vynaliezavosť, ktorá sa týkala problému. Od zacieľovania kľúčových slov na veľkoobchodné vypínanie serverov, čínske cenzory zostúpili na neautorizovaný obsah, ako je armáda.

V roku 2013 CNN informovala, že Golden Shield zamestnáva okolo dvoch miliónov ľudí, ktorí hliadkujú všetok internetový prenos, a existujú náznaky, že tento počet sa odvtedy zvýšil. Aj keď sa to môže javiť ako pokles vedra v porovnaní s celkovou populáciou takmer 1,4 miliardy ľudí, ukazuje to, ako vážne cenzúra strana a štát prijímajú; Napríklad CHKO má v zbrojení okolo 2,3 milióna mužov.

Aj keď jednoducho obmedzíme informácie, ktoré prichádzajú, stále hovoríme petabajty údajov každú sekundu, ktoré je potrebné skontrolovať na podozrivý obsah. Aj keď by ste si mohli myslieť, že sa cez ňu preosejú rukou (do určitej miery to je to, čo robí Irán), urobiť tak do tej miery, že by sa Čína usilovala o to, aby si vyžadovala ešte viac ľudí, ako má Čínska ľudová republika k dispozícii.

Odpoveďou na tento konkrétny problém je samozrejme zacielenie na kľúčové slová. Rovnako ako NSA, FBI a zvyšok abecedy môžu pomocou vlečných sietí veľkoobchodne loviť pomocou e-mailov, ktoré hľadajú slová ako „bomba“, „prezident“, „teror“ atď., Cieľové výrazy čínskej vlády, ktoré považuje za podvratné a ktoré si ľudia nechajú vyskúšať výsledné zoznamy.

Okrem toho to funguje ako kúzlo: keď bol Fergus v roku 2015 v Hongkongu, hľadal výraz „Dalajláma“ a stretol sa so správou „Nenašli sa žiadne výsledky“..

Aj napriek tomu sa však cenzory natiahli na svoje hranice a nedávno sa zistilo, že čínska vláda drasticky zlepšila niekoľko foriem AI, ktoré jej pomáhajú blokovať obsah od jej občanov. Štúdia v Stanforde, ktorú sme spojili s predchádzajúcimi tvrdeniami, podľa ktorých niekoľko západných spoločností pomohlo čínskej vláde to dať dohromady, čo podľa nášho názoru slúži ako zaujímavá strana pre ich konkrétnu morálku.

V čase písania správy sa vie len veľmi málo o tom, ako presne sa tieto AI správajú, keďže sa dá všeobecne povedať, že nepríjemné režimy zvyčajne nechcú odhaliť, ako bežne rutinne porušujú ľudské práva. Vieme však, že filter je smiešne efektívny a zastavuje veľké množstvo premávky hneď po tom, ako pristane na čínskom prístupovom bode. Hurá pre inžinierov, myslím?

Riešenia cenzúry Lo-Tech

Čína okrem zamestnávania armády geekov a spoločníkov AI blokuje web jednoduchšími spôsobmi. Najtechnickejšie z nich je tlačidlo, ktoré v podstate iba vypne čínsky internet alebo prinajmenšom problematickú časť.

Publikácia, ktorá je viac náchylná na fantáziu ako Cloudwards.net, by pravdepodobne viedla k presvedčeniu, že v dowdskej pekinskej kancelárii je v skutočnosti veľké červené tlačidlo, ktoré má vedľa nej prepracovanú uniformu červeného tváre. Jedinou úlohou tohto uniformovaného muža je zabiť gombík zakaždým, keď v Nikde nie je nikto, Alabama uverejní príspevok „Jinping suxxor“, zatiaľ čo kričí niečo primerane komunistického.

Bohužiaľ to tak nie je, ale v praxi je to viac-menej to isté: Čína môže a občas tak jednoducho vypne celé kusy internetu, pretože v ich systéme sa objavilo niečo útočné. Na rozdiel od akejkoľvek demokracie, internet tečie do krajiny iba v určitých bodoch, takže je ľahké ju jednoducho prerušiť.

Komunistická strana používa zbytočné gombíky, ktoré používa niekoľko taktík, ktoré študenti sovietskeho Ruska alebo iných nepríjemných krajín poznajú. Hlavným je to, že publikácie sú zodpovedné za to, čo je vytlačené, takže ak niekto vstúpi na vaše fórum – napríklad teenager z našej malej fikcie vyššie – a ak hovorí o režime niečo zlé, ste zodpovední a zatvorení.

Výsledkom je to, že väčšina čínskych webových stránok, ako aj tradičnejších mediálnych autocenzorov alebo zamestnáva špeciálnych cenzorov (ktorí môžu alebo nemusia byť členmi strany), aby sa ubezpečili, že všetky informácie, ktoré prezentujú, prechádzajú. Ak by ste sa chceli dozvedieť viac o tom, ako to funguje v praxi, radi by sme odporučili vynikajúci a tiež veľmi zábavný kúsok od Mitcha Moxleyho..

Ako sa vyhnúť čínskej cenzúre

Teraz, keď máme hrubú predstavu o tom, ako to všetko funguje, čo môžu ľudia v Číne alebo návštevníci krajiny urobiť, aby sa vyhli cenzúre? Nie, že vám odporúčame zaviesť plány na zvrhnutie režimu počas vašej prehliadky terakotových bojovníkov a Zakázaného mesta, nezabudnite, ale bolo by pekné zverejniť svoje skúsenosti na Facebooku alebo byť schopný vyslať nepárny tweet.

Najjednoduchším spôsobom je použitie VPN, čo robia pracovníci v oblasti ľudských práv, ako aj čínski podnikatelia, ktorí chcú zarobiť pár dolárov, už mnoho rokov, napriek mnohým zásahom proti ich používaniu. Máme zoznam najlepších sietí VPN pre Čínu, hoci s nejakým vlastným experimentovaním by ste pravdepodobne našli iného z našich najlepších poskytovateľov VPN, ktorý túto úlohu tiež plní..

Ak si nie ste istí, či budete VPN vôbec potrebovať, máme tu na Cloudwards.net zostavený jednoduchý nástroj, ktorý vám umožní skontrolovať, či sú vaše obľúbené stránky blokované alebo nie. Jednoduchým zadaním adresy môže nástroj rýchlo skontrolovať, či prechádza kontrolami čínskeho obsahu alebo nie. Môžete si to vyskúšať sami.

Otestujte, či je web zablokovaný v Číne

Používanie siete VPN je pre cudzincov najjednoduchším spôsobom prístupu k bezplatnému internetu, ale Číňania museli vyvinúť iné spôsoby komunikácie, často preto, že sú vystavení oveľa väčšiemu riziku zásahov, ktoré sme spomenuli – zatknutie cudzinca za používanie VPN by bolo neprimerané pozor na praktiky komunistického režimu.

Kritici vlády v Číne v súčasnosti používajú na komunikáciu stránky, ktoré schválila vláda, ako Baidu a Weibo, ale samozrejme nie priamo (pokiaľ sa skutočne necítia, že majú nejaký uniformovaný kriminálnik na čaj). Namiesto toho používajú na komunikáciu slovné hračky a iné formy slovného spojenia v často homofonickom čínskom jazyku. O tom, ako dôkladne sa dozviete, sa dočítate v tomto článku o nedávnom zákaze trestných činov, ktorý strana zaviedla.

Toto samozrejme nie je nepriestrelný spôsob komunikácie, ale umožňuje ľuďom aspoň odfúknuť trochu pary a povedať si, čo sa skutočne deje, keď sú unavení z čítania toho istého starého pohonu, ktorý čítajú každý deň v noviny.

záver

To je v skratke to, ako funguje čínska cenzúra a ako sa môžete obísť. Predtým, ako si myslíte, že je to niečo, s čím sa musia vysporiadať iba občania a návštevníci určitých krajín, existuje šanca, že ľudia vo vyspelejších, demokratických krajinách sa môžu ocitnúť v situácii, že budú potrebovať VPN, aby jednoducho skontrolovali svoj e-mail alebo zverejnili svoje mienky.

Čína nedávno začala vyvážať svoju konkrétnu značku nepriateľstva tlače do Turecka, zatiaľ čo v Spojených štátoch budú poskytovatelia internetových služieb čoskoro schopní predávať údaje o prehliadaní zákazníkov (akoby PRISM a Patriot Act nestačili). Celkovo vzaté, zo sveta sa stáva strašidelný svet, dúfajme, že v USA ani EÚ nebudeme v dohľadnej dobe zverejňovať nástroj na cenzúru, aký je uvedený vyššie..

Dúfame, že sa vám náš príspevok páčil, a uvítali by ste akúkoľvek diskusiu v komentároch nižšie. Ďakujem za prečítanie a zostaň v bezpečí.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me