Firefox vs Google Chrome: Outfoxing the Competition v roku 2020

Firefox a Google Chrome sú dva z najpopulárnejších a najpoužívanejších prehliadačov na svete. Sú to spoľahlivé možnosti na prehliadanie webu, s vynikajúcimi knižnicami doplnkov, čistými používateľskými rozhraniami a skvelým výkonom.


Aby sme vám pomohli urobiť informovanejšie rozhodnutie pri výbere toho, ktoré chcete použiť, rozhodli sme sa v tomto prehliadaní prehliadača Firefox verzus Google Chrome postaviť proti sebe..

Pokiaľ ide o podiel na trhu, prehliadač Chrome je určite dominantný, ale prehliadač Firefox je už oveľa dlhší čas a vždy bol niečoho slabého. Podobné skóre dostávajú vo väčšine našich kategórií, s výnimkou súkromia, takže to príde až po drôt.

V tomto článku sa porovnajú iba dva prehliadače, takže ak si želáte podrobnejšie rozpis každého z nich a ako sa im darí pri pohľade na celú zostavu dostupných webových prehliadačov, môžete si prečítať našu recenziu prehliadača Firefox a prehliadača Google Chrome..

Nastavenie boja: Firefox vs. Chrome

Prejdeme prehliadačmi do piatich samostatných kategórií a za každé kolo získame jeden bod. Tieto kolá zahŕňajú: vlastnosti, jednoduché použitie, výkon, bezpečnosť a súkromie. 

Prehliadač, ktorý dokáže získať najmenej tri body, bude vyhlásený za víťaza. Ako už bolo spomenuté, bude to blízka vec, takže pochybujeme, že čoskoro uvidíme jasného víťaza.

1

Vlastnosti

V prvom kole sa pozrieme na funkcie. Medzi dôležité faktory patria rozšírenia, prispôsobenie, synchronizácia a funkcie pre mobilné zariadenia, ako aj drobné funkcie, ako sú nástroje na snímanie a režimy čítania.

Firefox

Firefox má veľkú doplnkovú knižnicu, a hoci nie je taká veľká ako prehliadač Chrome, stále tu nájdete takmer všetko, čo chcete.

Prehliadač tiež obsahuje slušné množstvo menších vstavaných funkcií, ako je napríklad nástroj na snímanie. To je neuveriteľne užitočné pri snímaní snímok obrazovky, ktorý vám umožňuje odfotiť celú obrazovku, vybrať konkrétnu oblasť alebo vytvoriť obrázok celej webovej stránky bez ohľadu na dĺžku..

FirefoxCaptureTool

Medzi ďalšie drobné funkcie patrí režim čítania, ktorý odstraňuje všetok obsah, ktorý nesúvisí s hlavným textom článku, vytvára čisté rozhranie, ktoré je ideálne na čítanie, ako aj základnú čítačku PDF a množstvo alternatívnych vyhľadávacích nástrojov dostupných vždy pod adresou. bar.

K dispozícii je tiež pomerne široká škála možností prispôsobenia, pretože prehliadač umožňuje presunúť väčšinu prvkov používateľského rozhrania kamkoľvek chcete..

V mobilnom telefóne sa Firefox určite prikláňa skôr k čistému a jednoduchému používateľskému prostrediu než k zabaleniu prehľadávača plného funkcií. Existuje však niekoľko elegantných funkcií. K dispozícii je vstavaná čítačka QR, čo môže byť užitočné, ako aj nočný režim, ktorý vám šetrí oči a stolný režim, ak nechcete radšej riešiť zle vyrobené verzie mobilných telefónov niektorých webových stránok..

Google Chrome

Ako už bolo spomenuté, knižnica rozšírení prehliadača Chrome je na špičkovej úrovni, takže prehliadač získa v tejto kategórii úplné známky.

Prehliadač je tiež veľmi dobre integrovaný s ostatnými službami Google, ako sú Gmail, Dokumenty Google a – možno najdôležitejšie pre prehliadanie – Google Translate. Ide o najlepšiu službu automatického prekladu, ktorá je v tejto chvíli k dispozícii, čo vám umožní ľahko prekladať webové stránky takmer vo všetkých jazykoch.

ChromeGoogleTranslate

Prehliadač je veľmi jednoduchý na nastavenie a prístup k viacerým používateľom. Je to skvelé, aj keď počítač používate len vy, pretože si môžete prispôsobiť profily používateľov na rôzne účely, napríklad do práce alebo zábavy. Prehliadač Chrome má tiež vstavanú čítačku PDF, hoci je dosť jednoduchá.

Pokiaľ ide o prispôsobenie, nie je toho veľa, čo vám prehliadač Chrome umožňuje meniť, takže ak chcete zmeniť vzhľad prehliadača, bude to potrebné prostredníctvom rozšírení tretích strán..

V mobilných zariadeniach nie je potrebné spomenúť veľa funkcií. Existuje však aj režim pracovnej plochy a zoznam prečítaných položiek, ktorý vám umožňuje ukladať a organizovať webové stránky na neskoršie čítanie, aj keď ste offline..

Okolo jednej myšlienky

Hneď vedľa netopiera máme veľmi blízke kolo. Ani jeden prehliadač nie je mimoriadne funkčný, ale nahradí ho veľkými knižnicami rozšírení, hoci prehliadač Chrome je väčší. Prehliadač Chrome potom zvyšuje svoju vedúcu pozíciu vďaka spoľahlivej integrácii s ostatnými službami Google a podpore pre viacerých používateľov. 

Firefox však na mobilných zariadeniach funguje lepšie, má nočný režim a čítačku QR kódov. Firefox tiež prichádza s menšími funkciami ako jeho konkurent, napríklad režim čítania, alternatívne vyhľadávacie nástroje a nástroj na snímanie.. 

Používateľom tiež umožňuje prispôsobovať veľké časti rozhrania, čo prehliadač Chrome nerobí, s výnimkou rozšírení tretích strán. To všetko umožňuje Firefoxu v prvom kole chytiť víťazstvo, aj keď nie príliš.

Kolo: Funkcie poukazujú na Firefox

Logo Firefoxu
Logo prehliadača Google Chrome

2

Jednoduchosť použitia

Ďalej budeme porovnávať jednoduchosť používania prehľadávačov, berúc do úvahy veci ako návrh rozhrania, navigácia, správa kariet a prípadné problémy s kompatibilitou webových stránok..

Firefox

Firefox má veľmi čisté používateľské rozhranie, ktoré vám ľahko zabalí hlavu a naviguje. Rozloženie je jednoduché a rôzne funkcie sa nachádzajú tam, kde by ste ich očakávali. 

Spravovanie kariet je jednoduché, pretože ak máte príliš veľa otvorených súčasne, prehliadač používa horizontálne posúvanie, a nie ich minimalizovať. Môžete tiež pripnúť a stlmiť karty a odoslať ich na iné zariadenie.

FirefoxCustomization

Bohužiaľ, neuveriteľný podiel prehliadača Chrome na trhu medzi webovými prehliadačmi znamená, že niektorí vývojári si vytvárajú svoje webové stránky iba s ohľadom na to (a v konečnom dôsledku aj iné prehliadače založené na prehliadači Chromium).. 

To znamená, že sa občas môžete stretnúť s webmi, ktoré s prehliadačom Firefox nefungujú správne. Na opačnej strane môžu veľmi staré stránky s Firefoxom niekedy lepšie fungovať, ak boli navrhnuté pred vzostupom prehliadača Google.

Google Chrome

Rozhranie prehliadača Chrome je tiež dobre navrhnuté a citlivé. Pretože veľa prehliadačov je založených na prehliadači Chromium (prečítajte si našu recenziu prehliadača Chromium), pre väčšinu ľudí je používateľské rozhranie známe a ľahko použiteľné. Keď kliknete pravým tlačidlom myši na obrázok, máte možnosť urobiť pre neho spätné vyhľadávanie obrázkov, čo je veľmi užitočné.

Správa kariet je tiež dobrá, pretože karty môžete pripnúť a stlmiť. Chrome však, žiaľ, neprichádza s posúvaním kariet, čo znamená, že pri minimálnom otváraní kariet v rovnakom čase karty aj naďalej minimalizuje.. 

Karty sa však stále dajú veľmi ľahko rozlíšiť, pretože prehliadač Chrome vždy zobrazuje ikonu favicon karty ako celok a medzi susednými kartami je zreteľná zmena odtieňa..

GoogleTabs

K otvoreným kartám na počítači môžete tiež ľahko pristupovať z mobilného zariadenia, pretože sú uložené v samostatnej ponuke kariet. To znamená, že ich nemusíte vopred posielať na konkrétne zariadenie, aby ste k nim mali prístup.

Druhé myšlienky

Bitka zostáva krkom a krkom v druhom kole, pretože ani dva prehliadače v tejto kategórii príliš neoddeľujú. Obaja majú dobre navrhnuté, čisté a ľahko zrozumiteľné užívateľské rozhranie.

Aj keď má Firefox horizontálne posúvanie kariet, aj v prehliadači Chrome je stále ľahké ho spravovať. Avšak voľba kontextového menu pre spätné vyhľadávanie obrázkov na Google je neuveriteľne užitočná a Firefoxu jej chýba.

Prehliadač Chrome v mobile tiež umožňuje zobraziť všetky karty otvorené na vašich zariadeniach priamo v ponuke kariet bez toho, aby ste ich museli posielať manuálne. Vďaka prepínaniu medzi počítačom a stolným počítačom je preto ľahšie vybrať si miesto, kde ste prestali. Tieto malé výhody dávajú prehliadaču Chrome nepatrnú výhodu a víťazstvo v tomto kole.

Kruh: Jednoduchý bod použitia pre prehliadač Google Chrome

Logo Firefoxu
Logo prehliadača Google Chrome

3

výkon

Po prepojení dvoch prehliadačov prejdeme k meraniu výkonnosti každého z nich. To znamená pozrieť sa na rýchlosť a spotrebu zdrojov. Dôležité je tiež využitie údajov, ako aj to, či prehliadače prichádzajú so zabudovanými spôsobmi, ako ich obmedziť.

Firefox

Firefox je jedným z najrýchlejších webových prehliadačov, a to v stolných aj mobilných zariadeniach. Aj keď je spotreba RAM vysoká, prehliadač sa darí dobre pri veľkom zaťažení (viac ako 20 až 30 kariet), pričom v takýchto scenároch používa relatívne málo zdrojov na kartu..

Aj keď neexistuje režim na ukladanie údajov, môžete sa rozhodnúť zakázať obrázky v mobile, čo vám môže ušetriť značné množstvo šírky pásma, ak máte obmedzený plán..

FirefoxDisableImages

Google Chrome

Prehliadač Google Chrome je tiež veľmi rýchly prehliadač na všetkých zariadeniach, ale najmä na stolných počítačoch. Spotreba pamäte RAM je však neuveriteľne vysoká, čo je problém, pre ktorý je prehliadač Chrome notoricky známy. Funkcie na ukladanie údajov tiež nič nestoja, čo je problém pre mobilných používateľov s obmedzenou šírkou pásma.

Okrúhle tri myšlienky

Toto je ďalšie úzke kolo, pretože oba prehliadače dosahujú v tejto kategórii vysoké skóre. Oba prehliadače sú veľmi rýchle, pričom Chrome je o niečo rýchlejší na počítači a Firefox o niečo rýchlejší na mobilných zariadeniach. Obaja majú tiež hlad po zdrojoch, hoci Firefox sa stáva efektívnejším ako Chrome, čím viac kariet máte otvorených.

Príbeh je podobný pri využívaní údajov, kde sú oba prehliadače takmer rovnaké. Firefox vám však umožňuje zakázať všetky obrázky v mobile, čo je užitočná funkcia, ak máte málo údajov. Táto funkcia, spárovaná s lepším výkonom pri veľkom zaťažení, umožňuje Firefoxu prekonať ďalšie víťazstvo v treťom kole.

Round: Performance Point pre Firefox

Logo Firefoxu
Logo prehliadača Google Chrome

4

zabezpečenia

Keď Firefox znova získa vedenie, je čas sa pozrieť, aký druh zabezpečenia každý prehliadač ponúka. Preskúmame blokovanie automaticky otváraných okien a blokovanie reklám – či už sú zabudované alebo dostupné ako rozšírenia, databázy bezpečného prehliadania alebo nezabezpečené upozornenia na pripojenie – a ako dobre prehliadače chránia vaše prihlasovacie údaje a ich aktualizáciu. kmitočet.

Firefox

Firefox je dodávaný so vstavaným blokátorom automaticky otváraných okien, ale bez blokovania reklám. Môžete si však vybrať z množstva možností spomedzi veľkej knižnice doplnkov Firefoxu, vrátane niektorých z našich najlepších blokátorov automaticky otváraných okien.. 

Prehliadač používa databázu bezpečného prehliadania spoločnosti Google na ochranu používateľov pred webmi so známym škodlivým obsahom. Táto funkcia je v predvolenom nastavení zapnutá, čo je dobré z hľadiska zabezpečenia, ale z hľadiska ochrany súkromia. Prehliadač navyše dostáva časté aktualizácie, ktoré sa sťahujú automaticky.

Firefox vás upozorní, keď pristupujete na web prostredníctvom nezabezpečeného (nie HTTPS) pripojenia, ale upozornenie je dosť malé a ľahko zmeškateľné, pretože neobsahuje žiadny text..

FirefoxHTTPWarning

Môžete nastaviť hlavné heslo na ochranu všetkých svojich prihlasovacích údajov uložených v prehliadači. Musíte to však urobiť ručne, takže pravdepodobne existuje veľa používateľov s heslami úplne nechránenými od kohokoľvek s fyzickým prístupom k ich zariadeniam. Ak sa vás to obáva, pozrite si niektoré z najlepších správcov hesiel.

Google Chrome

Mnohé z tých istých vecí, ktoré boli spomenuté vyššie, sa vzťahujú aj na prehliadač Google Chrome. V internetovom obchode Chrome je k dispozícii zabudovaný blokovač automaticky otváraných okien a množstvo blokovačov reklamy tretích strán. Prekvapujúce je, že prehliadač tiež používa Bezpečné prehliadanie Google na blokovanie škodlivých webových stránok.

Varovanie, ktoré dostanete, keď sa pomocou prehliadača Chrome pripájate na web pomocou štandardného pripojenia HTTP, je jasné a ľahko si ho môžete všimnúť. Prehliadač navyše dostáva časté aktualizácie, zvyčajne každých niekoľko dní, ktoré sa inštalujú bez potreby zásahu používateľa. Prehliadač Chrome tiež chráni vaše heslá dobre a na prístup k nim vyžaduje systémové poverenia vášho zariadenia.

ChromeHTTPWarning

Kolo štyri myšlienky

Toto bolo ďalšie úzke kolo, pretože oba prehliadače obsahujú väčšinu rovnakých bezpečnostných ochrán, ako je napríklad Bezpečné prehliadanie Google, blokovanie automaticky otváraných okien, desiatky rozšírení blokujúcich reklamu a upozornenia na nezabezpečené pripojenie. Obaja tiež dostávajú časté aktualizácie a bezpečnostné chyby, kedykoľvek sa objavia.

Keď sme v našom článku dospeli k záveru o tom, ktorý webový prehliadač je najbezpečnejší, prehliadač Chrome má malú výhodu, pretože lepšie chráni heslá používateľov a v predvolenom nastavení ich uzamkne za systémovými povereniami zariadenia. hlavné heslo. 

Varovanie prehliadača Chrome o nezabezpečenom pripojení je tiež oveľa ľahšie zistiť ako u prehliadača Firefox. Tieto dva faktory umožňujú prehliadaču Chrome mierne predbiehať sa a vyhrať toto kolo, takže prehliadače zostanú zviazané.

Kolo: Bezpečnostný bod pre Google Chrome

Logo Firefoxu
Logo prehliadača Google Chrome

5

súkromia

Je čas rozhodnúť sa o tejto konkurenčnej bitke a všetko sa končí v tomto poslednom kole súkromia. Preskúmame históriu a spoľahlivosť každej spoločnosti, jej zásady ochrany osobných údajov a vstavané funkcie ochrany osobných údajov, ako sú napríklad ochrana sledovania, VPN alebo servery proxy.

Firefox

Firefox je skvelý s ochranou súkromia. Spoločnosť je nezisková organizácia a nezískava žiadne príjmy z reklám, čo znamená, že je oveľa ľahšie veriť tomu, čo hovorí Firefox o ochrane vašich údajov.. 

Zásady ochrany osobných údajov spoločnosti Mozilla jasne stanovujú, aké informácie zhromažďujú a na čo sa používajú alebo nepoužívajú, ako aj to, že z akéhokoľvek dôvodu nikdy nepredávajú ani neposkytujú vaše údaje tretím stranám..

Prehliadač má tiež vynikajúcu kontrolu ochrany sledovania, ktoré sú veľmi flexibilné. Môžete jednotlivo blokovať sledovače, súbory cookie, kryptografy a tlačiarne prstov, čo vám umožní vybrať a vybrať presne to, čo chcete povoliť.

FirefoxTrackingProtection

Google Chrome

Ochrana osobných údajov je pravdepodobne najväčšou slabinou prehliadača Chrome. Spoločnosť Google je známa zhromažďovaním všetkých údajov o svojich používateľoch a jej celý obchodný model je založený na použití týchto údajov na generovanie výnosov z reklám.. 

Aj keď je možné odstrániť údaje, ktoré má spoločnosť Google od vás (prečítajte si nášho sprievodcu o tom, ako odstrániť svoju históriu Google), je ťažké uveriť tomu, ako je to efektívne. Je to preto, že spoločnosť sa podieľala na rôznych škandáloch v oblasti ochrany súkromia, ako je napríklad spolupráca s programom PRISM NSA a pokračovanie v zhromažďovaní údajov o polohe, aj keď používatelia vypínajú služby určovania polohy..

V prehliadači Chrome je v predvolenom nastavení povolených veľa služieb Google, ktoré zhromažďujú veľa údajov o používateľoch, napríklad predpovedanie adresy URL a návrhy na vyhľadávanie. Zásady ochrany osobných údajov sú tiež zbytočne komplikované a ťažko čitateľné, takže pre väčšinu používateľov je ťažké presne sledovať, aké informácie zhromažďuje prehliadač Chrome. Prehliadač však má silnú ochranu sledovania, takže je to malá strieborná podšívka.

GoogleTrackingProtection

Kolo päť myšlienok

Toto bolo prvé kolo, kde sa skutočne nekonala žiadna súťaž. Prehliadač Chrome – a dokonca aj samotný Google – je známy tým, že nezohľadňuje súkromie používateľov. Medzitým bol Firefox oveľa viac nad tabuľkou. 

V oboch prehliadačoch je zabudovaná veľmi dobrá ochrana sledovania, ale pomocou prehliadača Firefox máte väčšiu kontrolu nad tým, aký druh sledovačov chcete blokovať..

Neobsahuje žiadny druh VPN ani proxy, ale toto nie je presne štandardná funkcia väčšiny prehliadačov. Ak hľadáte niečo, čo hľadáte, pozrite si náš zoznam najlepších poskytovateľov VPN. 

Okrem toho rôzne škandály spoločnosti Google týkajúce sa ochrany osobných údajov a, úprimne povedané, hrozné pravidlá ochrany osobných údajov sú v ostrom kontraste s oveľa čistejším záznamom spoločnosti Mozilla a jej veľmi stručným a ľahko pochopiteľným vyhlásením o ochrane osobných údajov. Aj keď však používate prehliadač Firefox, budete si chcieť prečítať nášho sprievodcu anonymným prehliadaním, aby ste sa uistili, že ste chránení.

Kolo: Ochrana osobných údajov pre Firefox

Logo Firefoxu
Logo prehliadača Google Chrome

6

Záverečné myšlienky

Táto bitka bola krk a krk hneď od začiatku, s veľmi blízkymi výsledkami v prvých štyroch kolách, pričom prehliadače zostali zviazané. Firefox vyhral úzke víťazstvá v kolách funkcií a výkonu, zatiaľ čo Chrome urobil to isté s ľahkosťou použitia a bezpečnosťou..

víťaz: FireFox

Firefox sa mu však nakoniec podarilo priviesť domov tým, že Chrome v kole ochrany osobných údajov uspel, čím sa stal víťazom tohto porovnania. Posledné kolo bolo prvé, ktoré nebolo extrémne úzkym víťazstvom, čo z neho robí vhodný koniec pre našu bitku.

Čo si myslíte o prehliadačoch Firefox a Chrome? Súhlasíte s naším posúdením, že prehliadač Firefox prináša deň, alebo si myslíte, že si ho Chrome namiesto toho zaslúži? Dajte nám vedieť v komentároch nižšie. Ako vždy, ďakujem za prečítanie.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me