ExpressVPN vs PIA: V roku 2020 došlo k zníženiu dvoch rýchlych sietí VPN

ExpressVPN je už nejaký čas na vrchole našich rebríčkov VPN a je dokázané, že si v tejto chvíli získal svoje miesto. Ak sa pozriete na našu recenziu ExpressVPN, uvidíte, že sa nám takmer nič nepáči. Je rýchly, ľahko použiteľný a má rozdelené tunelovanie, vysoko dopytovanú a ťažko vyhľadateľnú funkciu. 


Súkromný prístup na internet alebo PIA je v našich rebríčkoch často vysoký a je známou značkou ako ExpressVPN, ale vždy mal niekoľko nedostatkov. Pri našej kontrole siete PIA VPN sme zistili, že to trochu chýba, pokiaľ ide o streamovanie výkonu a umiestnenie serverov. 

Spoločnosť PIA nedávno vykonala určité vylepšenia svojho softvéru a pridala rozdelené tunelovanie, čo je jedna z výhod podpisu ExpressVPN oproti väčšine svojich konkurentov. S touto zmenou sa PIA začala zasahovať na územie ExpressVPN, preto sme si mysleli, že by bolo vhodné mať rovnocennú kombináciu ExpressVPN verzus PIA, aby sa zistilo, či ExpressVPN dokáže obhájiť svoju rozdelenú tunelovú korunu.. 

Nastavenie boja: PIA vs ExpressVPN

Aby sme zabezpečili spravodlivé porovnávanie ExpressVPN verzus súkromný prístup na internet, musíme stanoviť niektoré základné pravidlá. Naše porovnanie sme rozdelili do deviatich kôl. V každom kole skúmame jeden aspekt výkonu VPN, napríklad rýchlosť alebo bezpečnosť. 

Pozeráme sa na výkonnosť každej VPN v tejto kategórii a potom sa rozhodneme, ktorá z nich je v danej oblasti lepšia. Každé kolo, ktoré VPN získa, získa jeden bod a VPN s najväčším počtom bodov na konci nášho zápasu vyhrá.

1

rýchlosť

Ak prejdete na článok s najrýchlejšími sieťami VPN, uvidíte, že ExpressVPN a PIA sú už dve najrýchlejšie dostupné siete VPN. Dnes však obidve mali v porovnaní s normami trochu drsné predstavenie. Mohlo by to byť spôsobené zvýšenou prevádzkou vzhľadom na súčasné udalosti, ale bez ohľadu na dôvod sa zdalo, že do istej miery ovplyvnilo obe služby VPN..

Rýchlosti PIA

Miesto: PingDownloadUpload
nechránený6289,38344,82
U.S..5124,49298,08
Spojené kráľovstvo86142,84271,20
Hong Kong22592,97234,88
Izrael152111,63317,28
švajčiarsko1053.22283,10

Obe siete VPN poskytli späť iba asi polovicu šírky pásma, keď sme boli na lokálnych serveroch v USA, a vzdialenejšie servery sa nedali oveľa lepšie. PIA má silnú výhodu oproti rýchlosti ExpressVPN v rýchlosti nahrávania plošne, zatiaľ čo ExpressVPN má o niečo lepšiu rýchlosť sťahovania v každej lokalite okrem Izraela. 

Rýchlosti ExpressVPN

Umiestnenie: PingDownloadUpload
nechránený6289,38344,82
U.S..11140,19141,38
Spojené kráľovstvo79202,28189,46
Hong Kong21897,65184,06
Izrael14257.0025.56
švajčiarsko104130,41169,85

ExpressVPN taktiež ponúka nižšie pingové časy na všetkých miestach okrem jedného. Čas pingov a rýchlosť sťahovania majú oveľa väčší vplyv na priemerné používateľské skúsenosti ako rýchlosť nahrávania, čo, keď raz prekročí určité minimum, zvyšuje hlavne výkon nahrávania veľkých súborov.. 

Výkon tohto najhoršieho servera VPN je tiež jedným z rozhodujúcich faktorov v tomto kole. Odľahlá poloha ExpressVPN v Izraeli mala stále slušný výkon a cítila sa rýchlo a pohotovo. ExpressVPN získal viac ako 50Mbps šírky pásma, čo je viac ako dosť pre streamovanie v HD.

Najslabším článkom PIA však bolo Švajčiarsko. Tu sme videli iba 3 Mbps, čo spôsobovalo, že surfovanie na webe bolo bolestivo pomalé a streamovanie bolo možné iba vo veľmi malom rozlíšení. ExpressVPN získal väčšinu miest v rýchlosti sťahovania aj v čase pingu a celkovo sa cítil oveľa lepšie, pokiaľ ide o rýchlosť odozvy a načítanie.

Kolo: Rýchly bod pre ExpressVPN

Logo ExpressVPN
Logo súkromného prístupu na internet

2

Streaming

Zatiaľ čo niektoré služby VPN ponúkajú špecializované streamingové servery, ani ExpressVPN, ani PIA sa nevyberú touto cestou (pozrite si náš prehľad Windscribe, kde nájdete príklad VPN so vyhradenými streamingovými servermi.)

Napriek tomuto nedostatku dedikovaných serverov robí ExpressVPN vynikajúcu prácu, pokiaľ ide o streamovanie. V skutočnosti si zaslúžil niektoré z najlepších miest v mnohých našich najlepších zoznamoch streamov, ako je naša najlepšia sieť VPN pre Hulu a najlepšia sieť VPN pre články Netflix.. 

Netflix, Amazon Prime Video, Hulu a dokonca aj BBC iPlayer fungujú po pripojení k ExpressVPN bezchybne. V dobe načítania je malý alebo dokonca žiadny výrazný rozdiel a videá sa takmer vždy načítajú pri plnom vysokom rozlíšení, ktoré vyzerá pekne a ostro.

Na druhej strane PIA zápasí porovnaním pri streamovaní. Počas nášho testovania sme dostali Netflix do činnosti, ale načítanie videa trvalo veľmi dlho, okolo 30 až 45 sekúnd. Okrem toho nás všetky zablokovali Hulu, Amazon Prime Video a BBC iPlayer. To znamená, že ExpressVPN je v tomto kole jasným víťazom. 

Kolo: Streamingový bod pre ExpressVPN

Logo ExpressVPN
Logo súkromného prístupu na internet

3

Bezpečnosť a súkromie

ExpressVPN aj PIA pokrývajú najzákladnejšie bezpečnostné funkcie, ktoré očakávame od všetkých sietí VPN, napríklad prepínač zabíjania a nejaký spôsob automatického pripojenia. Prepínač usmrcovania ExpressVPN je jednoduchší ako prepínač PIA a je buď zapnutý alebo vypnutý. Keď je zapnutá, automaticky blokuje všetok internetový prenos, ak sa VPN odpojí, čo je presne to, čo by mal vypínač zabíjania robiť. 

Na druhej strane prepínač PIA na zabíjanie má tri možnosti. Môže byť nastavený na vypnutý, automatický alebo vždy. V režime „auto“ blokuje iba komunikáciu mimo siete, keď je sieť VPN zapnutá, a v režime „vždy“ blokuje všetku komunikáciu, ak je sieť VPN vypnutá. 

Nastavenie „vždy“ je jediné, ktoré zaisťuje, že vaša prevádzka sa zastaví, ak sa VPN neočakávane odpojí, ale toto nastavenie tiež zastaví všetku komunikáciu, keď sa VPN zámerne vypne. To dáva spínaču ExpressVPN na zabitie miernu výhodu v použiteľnosti a bezpečnosti.

Pokiaľ ide o možnosť automatického pripojenia, obe siete VPN majú iba základné začiarkavacie políčko, ktoré vám umožní povedať sieti VPN, aby sa pri štarte pripojila k najnovšiemu umiestneniu. Testovali sme tiež ochranu pred únikom údajov z každej siete VPN a zistili sme, že obidve boli schopné udržať naše IP adresy a dotazy DNS v bezpečí a súkromí. 

Okrem toho obaja poskytovatelia ponúkajú podobnú množinu protokolových možností. ExpressVPN štandardne používa OpenVPN spárovaný so šifrovaním AES-256, čo sa v súčasnosti považuje za zlatý štandard pre zabezpečenie VPN. ExpressVPN tiež umožňuje používateľom nastaviť protokol na IKEv2 alebo L2TP IPSec, ale tieto možnosti sú pre takmer každú aplikáciu horšie ako OpenVPN.. 

protocol-options expressvpn-review-

PIA tiež používa štandard OpenVPN, ale namiesto toho používa AES-128. Viac informácií o tom, čo to znamená, nájdete v našom článku o šifrovaní, ale v skratke to jednoducho nie je také dobré ako AES-256. Túto predvolenú možnosť však môžete prepnúť na AES-256, čo odporúčame všetkým používateľom PIA. 

Okrem toho má PIA tiež niekoľko ďalších možností protokolu, vrátane protokolu IP2 protokolu L2TP a protokolu PPTP. V tomto prípade sa to však musí urobiť tak, že sa od spoločnosti PIA požiada o potrebné poverenia, než o zmenu nastavenia v klientovi, ako to robí ExpressVPN.. 

Môžete si prečítať naše zhrnutie protokolu VPN, aby ste sa dozvedeli viac o všetkých týchto možnostiach, ale opäť je to krátke a sladké, že OpenVPN je jediný, ktorý skutočne naliehame na ľudí, aby používali. 

Hoci sú ExpressVPN a PIA celkovo podobné, pokiaľ ide o bezpečnosť – a dokonca aj v politike ochrany osobných údajov – existuje niekoľko malých faktorov, ktoré v tomto kole dávajú ExpressVPN výhodu. Lepšie predvolené nastavenia a ľahší prístup k možnostiam protokolu mu poskytujú malú výhodu, ale jeho umiestnenie ho posúva cez okraj a zaisťuje ho.

ExpressVPN sídli na Britských Panenských ostrovoch, ktoré majú niektoré z najlepších zákonov na ochranu súkromia na internete. V porovnaní so zákonmi v USA, kde sa nachádza súkromný prístup na internet, sú vaše údaje na Britských Panenských ostrovoch oveľa lepšie chránené. Tento malý rozdiel je rozhodujúcim faktorom medzi týmito dvoma veľmi bezpečnými sieťami VPN. 

Kolo: Miesto bezpečnosti a ochrany osobných údajov pre ExpressVPN

Logo ExpressVPN
Logo súkromného prístupu na internet

4

torrenting

ExpressVPN je vždy najrýchlejšia VPN, ktorú testujeme na papieri, ale predtým sme ju videli v porazenej rýchlosti, napríklad v článku ExpressVPN vs NordVPN. To znamená, že stále existuje medzi najlepšími, čo sa týka torrentu. 

Testovali sme výkon torrentovania každej VPN pomocou testovacieho sťahovania 1,4 GB, ktoré je približne rovnako veľké ako epizóda HD 30-minútovej televíznej show. ExpressVPN dosiahol rýchlosti asi 5 MB / s do konca prvej minúty, a to bolo až 7 MB / s asi minútu a pol. 

Do konca druhej minúty sa veci stále zrýchľovali pomaly, ale dôsledne na približne 10 MB / s, čo je o miesto, kde sa sťahovanie ustálilo, až kým sa neskončilo po troch minútach a 35 sekundách..

PIA sledovala veľmi podobnú krivku, ale iba o niečo pomalšiu. Sťahovanie sa uskutočňovalo rýchlosťou približne 4 MB / s po prvej minúte a 7 MB / s do konca druhej minúty. Toto bolo až 9 MB / s asi dve a pol minúty a krátko potom došlo k náhlemu nárastu rýchlosti, ktorý dosiahol najvyššiu rýchlosť sťahovania rýchlosťou až 13 MB / s.. 

Tento prudký nárast rýchlosti pomohol dokončeniu sťahovania o tri minúty a 35 sekúnd. Toto je prakticky rovnaké množstvo času, aké ExpressVPN trvalo. Obe siete VPN sa pri našom testovacom stiahnutí darili veľmi dobre a celú epizódu sme pripravení pozerať za pár minút. Toto kolo je príliš blízko na to, aby sme mohli zavolať, preto toto kolo označujeme ako kravatu.

Kolo: Torrenting Žiadny jasný víťaz, body za oba

Logo ExpressVPN
Logo súkromného prístupu na internet

5

Umiestnenie servera

V určitom okamihu je ťažké presne sledovať presný počet serverov, ktoré má veľký poskytovateľ VPN. To, čo vieme, je isté, že obe verzie ExpressVPN a PIA majú celkovo viac ako 3 000 serverov, čo ich stavia do rovnakej hornej časti veľkosti siete serverov.. 

Tam, kde sa tieto rozdiely líšia, je, ako sú tieto servery rozmiestnené. „Súkromné ​​má servery na 49 miestach po celom svete a tieto servery sú rozmiestnené iba v 29 krajinách. ExpressVPN má na porovnanie servery v 151 lokalitách v 95 krajinách. 

Aj keď to ešte neprináša ExpressVPN na číslo jedna, pokiaľ ide o veľkosť siete – prečítajte si našu recenziu HideMyAss, aby ste sa o tom dozvedeli – predstihuje to však pred súkromným prístupom na internet..

Round: Server Locations Point for ExpressVPN

Logo ExpressVPN
Logo súkromného prístupu na internet

6

Súčasné pripojenia

S cieľom zabrániť ľuďom v zdieľaní účtov s priateľmi a obmedziť zaťaženie šírkou pásma v serverových sieťach ukladajú takmer všetky siete VPN limit na počet zariadení, ktoré môžete pripojiť naraz na jeden účet..

Limit ExpressVPN na to je skromných päť zariadení. PIA umožňuje užívateľom mať dvojnásobok, a to až 10 zariadení súčasne. Je zrejmé, že PIA tu ponúka lepšiu možnosť a vyhráva toto kolo.

Kolo: Súčasné miesto pripojenia pre súkromný prístup na internet

Logo ExpressVPN
Logo súkromného prístupu na internet

7

stanovenie ceny

Ako sme videli počas tohto zápasu, ExpressVPN má špičkový výkon, ktorý ho umiestňuje ako priekopníka v odbore. Predpovedateľne to znamená, že ExpressVPN prichádza s pomerne strmou cenovkou.

ExpressVPN je jednou z najdrahších sietí VPN na trhu. Jeho mesačný plán je približne taký drahý, ako sa blíži, a ďalšia možnosť, ktorou je šesťmesačný plán, nie je oveľa dostupnejšia. Najlepším riešením je 15-mesačný plán, ktorý sa stále dodáva s takmer rovnakými mesačnými nákladmi ako nákup mesačného plánu súkromného prístupu na internet..

Cena PIA je lepšia na všetkých úrovniach ako ExpressVPN. Šesťmesačný plán prekonáva všetky ceny ExpressVPN a jednoročné alebo dvojročné plány túto cenu výrazne znižujú. Súkromný prístup na internet je pravdepodobne jednou z najvýhodnejších cien VPN najvyššej úrovne. 

Žiadny z týchto poskytovateľov neponúka žiadny bezplatný program, takže ak máte záujem chrániť svoje súkromie online bezplatne, pozrite si našu recenziu ProtonVPN. Obe siete VPN majú 30-dňovú záruku vrátenia peňazí, ktorá prinajmenšom ponúka spôsob, ako vyskúšať službu bez rizika..

Čo sa týka platobných možností, PIA aj ExpressVPN akceptujú kreditné a debetné karty, PayPal alebo bitcoiny. To je skvelé pre tých, ktorí sú mimoriadne oboznámení s bezpečnosťou, pretože to znamená, že sa môžete zaregistrovať iba pomocou e-mailovej adresy. 

Okrem toho má ExpressVPN asi tucet ďalších typov platieb, ktoré môžete použiť, vrátane vecí ako Sofort, UnionPay a Alipay. PIA akceptuje celkovo menej platobných metód od tretích strán, ale akceptuje niekoľko ďalších foriem kryptom, ktoré ExpressVPN vynecháva, napríklad Ethereum a Litecoin..

Aj keď je ExpressVPN pravdepodobne najlepšou VPN na dnešnom trhu, jej tvorba je určite slabá stránka. Takmer každá sieť VPN bude dostupnejšia ako ExpressVPN, ale dostanete to, za čo platíte. Toto kolo sa však zameriava iba na tvorbu cien, takže súkromný prístup na internet vyhráva toto kolo za to, že je oveľa dostupnejšia.

Kolo: Cenový bod pre súkromný prístup na internet

Logo ExpressVPN
Logo súkromného prístupu na internet

8

Užívateľská prívetivosť

PIA aj ExpressVPN sa uberajú cestou kompaktného a zjednodušeného používateľského rozhrania, na rozdiel od väčšieho softvéru založeného na mapách, ako je napríklad NordVPN, o ktorom si môžete prečítať v našej recenzii NordVPN..

expressvpn-review-start

Obidve siete VPN majú veľké tlačidlo, ktoré zaberá asi polovicu okna, ktoré vám umožňuje pripojenie kliknutím naň. Pod týmto rozhraním je každé rozhranie tiež vybavené malým poľom, ktoré ukazuje, kde sa bude vaše pripojenie vytvárať. Kliknutím na túto položku v niektorom softvéri sa dostanete na zoznam serverov. 

Súkromný prístup na internet zobrazuje trochu viac informácií ako ExpressVPN, ak kliknete na šípku v dolnej časti okna. Toto rozbalené zobrazenie zobrazuje čas pripojenia, veľkosť šírky pásma, ktorú používate, a niekoľko možností nastavenia.

pia-review-rozšíril-view

Po prechode do ponúk nastavení sú medzi nimi stále veľmi podobné veci. Na rozdiel od niektorých užívateľsky príjemnejších sietí VPN nemá PIA ani ExpressVPN v nastaveniach veľa vysvetlení toho, čo jednotlivé možnosti robia. 

Webové stránky ExpressVPN majú celkovo menej zreteľný vzhľad a je omnoho ľahšie sa v nich navigovať. Nastavenie účtu je vždy o niečo jednoduchšie so spôsobom, akým sa objaví okno platby, a skúsenosti na webových stránkach ExpressVPN sú o niečo efektívnejšie.. 

Vzhľadom na to, ako subjektívne je toto kolo a do akej miery sú tieto dva programy podobné, je veľmi ťažké posúdiť. Súkromný prístup na internet má však temný režim a stále trochu viac informatívne rozloženie, takže toto kolo udeľujeme PIA, ale iba veľmi úzko a z trochu subjektívnych dôvodov.. 

Kolo: Miesto priateľskej k súkromnému prístupu na internet

Logo ExpressVPN
Logo súkromného prístupu na internet

9

Vlastnosti

PIA aj ExpressVPN majú teraz to, čo je pravdepodobne najužitočnejšie a zároveň najťažšie nájsť funkciu pre VPN práve teraz: rozdelené tunelovanie. ExpressVPN to má už nejaký čas a je to niečo, na čo sme sa už predtým podrobne zaoberali. 

Rozdelené tunelovanie ExpressVPN je osvedčená funkcia, ktorá vám umožňuje vytvoriť zoznam programov, ktoré sú buď oslobodené od používania pripojenia VPN, alebo musia používať pripojenie VPN, ak je k dispozícii..

expressvpn-review-nastavenia

Súkromný prístup na internet iba nedávno pridal rozdelené tunelovanie a funkcia je stále vo verzii beta. Funguje to rovnako ako rozdelené tunelovanie ExpressVPN a umožňuje vám definovať zoznam aplikácií, ktoré sú vyňaté z používania pripojenia VPN alebo naopak.. 

Skutočnosť, že rozdelené tunelovanie PIA je v beta verzii, je však viditeľná. Keď sme sa ho snažili nakonfigurovať a pridať programy do zoznamu výnimiek, často by sa pred návratom vrátilo na päť až 10 sekúnd do stavu „neodpovedá“ a potom by sa vrátilo.

pia-review-split-tunelovanie

Okrem rozdeleného tunelovania ponúka ExpressVPN iba niekoľko menších doplnkov, napríklad panel skratiek. Po pripojení k sieti VPN sa zobrazí rad ikon, ktoré si môžete prispôsobiť tak, aby vám umožnili rýchlo spustiť vaše obľúbené programy alebo weby, keď ste na chránenom pripojení.. 

Naopak, prístup k súkromnému internetu má dvojicu pútavých vylepšení zabezpečenia. Prvým je, že PIA ponúka proxy s vaším účtom VPN. Ak si prečítajte článok v článku VPN verzus proxy verzus Tor, uvidíte, že servery proxy sú vo všeobecnosti omnoho menej zabezpečené ako siete VPN, ale server PIA používa server proxy ako pridanú vrstvu zabezpečenia pre VPN, nie ako samostatné bezpečnostné opatrenie.. 

To vám umožní pridať ďalší skok v pripojení, čím sa zvýši bezpečnosť bez toho, aby to malo rovnaký vplyv na výkon ako niečo ako dvojitá sieť VPN. Súkromný prístup na internet ponúka aj to, čo sa nazýva PIA Mace, čo je v podstate blokovanie reklám, ktoré blokuje aj škodlivý softvér a sledovače, aby sa zlepšilo vaše online súkromie.. 

Aj keď je to užitočné na zabránenie tomu, aby používatelia omylom prešli na nebezpečný web, jednoducho nie je taký dobrý ako niečo ako antivírusový program. Pozrite sa na našu antivírusovú recenziu Bitdefenderu, kde nájdete vynikajúci príklad. 

PIA má za posledných pár rokov stále viac a viac funkcií, takže problematické a závratné tunelovanie v štiepení je trochu sklamanie. Akonáhle sa uzly vyžehlia, PIA bude uchádzačom o kráľa štiepaného štiepenia, ale zatiaľ vládne ExpressVPN.

Keďže blokovače reklám a škodlivého softvéru sú desiatimi desiatkami a dobre nakonfigurovaná sieť VPN je dostatočnou bezpečnosťou pre väčšinu ľudí bez pridaného servera proxy, funkcie PIA prinášajú menej príťažlivosti ako rozdelené tunelovanie ExpressVPN, čo znamená, že ExpressVPN preberá toto kolo.

Kolo: Funkcie bodu pre ExpressVPN

Logo ExpressVPN
Logo súkromného prístupu na internet

10

Záverečné myšlienky

S konečným skóre šesť až štyri, ExpressVPN zabezpečuje ďalšie víťazstvo. Zatiaľ čo spoločnosť PIA od poslednej kontroly vykonala niekoľko vylepšení a pridala niektoré funkcie, problémy s rozdelením tunelov pri štiepaní, ktoré sa stále testuje, ho výrazne brzdili. 

Víťaz: ExpressVPN

Rýchlosť, jednoduchosť použitia a plne funkčné štiepanie tunelov ExpressVPN boli pre PIA príliš veľké na prekonanie. Ak máte skúsenosti s niektorou z týchto sietí VPN, vždy sa o tom radi dozvieme v komentároch nižšie. Ako vždy, ďakujem za prečítanie. 

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me