Chromium vs Chrome: Rodič a dieťa Duke It Out v roku 2020

Chrome a prehliadač Google Chrome sú podobné prehliadače v mnohých ohľadoch. Pretože prehliadač Chromium poskytuje väčšinu kódu, na ktorom je prehliadač Chrome založený, môže byť niekedy ťažké ho rozlíšiť. Existuje však niekoľko malých rozdielov, ktoré ich oddeľujú. V snahe objasniť zmätok ich staviame proti sebe v tejto bitke prehliadača Chromium verzus Chrome.


Vzhľadom na ich podobnosť dostali oba prehliadače veľmi blízko skóre vo väčšine kategórií. Aj keď je prehliadač Chrome určite populárnejší, nie je to prekvapujúce, pretože prehliadač Chromium je určený predovšetkým vývojárom na testovanie svojich webových stránok alebo softvéru, a nie na široké verejné použitie..

Aj keď sa v tomto článku zameriame na to, ako sa prehliadače navzájom porovnávajú, môžete si pozrieť podrobnú analýzu každého prehliadača v prehliadači Chrome a prehliadači Chromium..

Nastavenie boja: Chromium vs. Chrome

Podobne ako v našich ostatných prehliadačoch, aj v piatich samostatných kolách súťažíme. Súťažiaci získajú jeden bod víťazom každého kola. Tieto kolá sú usporiadané v poradí: vlastnosti, jednoduché použitie, výkon, bezpečnosť a súkromie. 

Prvý prehliadač, ktorý získa tri body, vyhrá, ale budeme pokračovať vo všetkých piatich kolách, aby sme dostali úplný obraz, aj keď jedno z nich dosiahne víťazstvo skoro.

1

Vlastnosti

Začneme s funkciami, kde sa pozrieme na synchronizáciu naprieč zariadeniami, dostupné rozšírenia a mobilnú verziu každého prehľadávača, ako aj ďalšie drobné prvky..

chróm

Chromium má prístup k rovnakej obrovskej knižnici rozšírení, akú používa prehliadač Chrome. Okrem toho si môžete stiahnuť rozšírenia, ktoré nepochádzajú z Internetového obchodu Chrome, čo vám ponúka ešte širšiu škálu možností. 

Aj keď je možné integrovať služby Google – napríklad synchronizáciu, preklad a ďalšie -, musíte si manuálne zaobstarať príslušné kľúče API, čo môže byť zdĺhavý proces. V prehliadači tiež chýbajú licenčné mediálne kodeky, ako napríklad „.aac“, „.h264“ a „.mp3“, takže ich budete musieť nainštalovať manuálne, ak chcete používať prehliadač pre služby ako Netflix..

Chróm-NetflixError

Okrem toho nie je podporovaná ani podpora programu Adobe Flash, ale toto nie je veľká vec, pretože táto technológia je už roky na ceste von. Pokiaľ ide o menšie funkcie, prehliadač Chromium je dodávaný so vstavanou základnou čítačkou PDF a možnosťou spätného vyhľadávania obrázkov kliknutím pravým tlačidlom myši na obrázok.

chróm

Keďže prehliadače zdieľajú svoju knižnicu rozšírení, prehliadač Chrome má prístup k takmer rovnakému počtu rozšírení tretích strán ako prehliadač Chromium. Výhrada je obmedzená na tie, ktoré môžete získať v Internetovom obchode Chrome..

Prehliadač Chrome je tiež dobre integrovaný do rôznych služieb Google, ako je napríklad synchronizácia medzi zariadeniami a vaším účtom. Ďalšou službou je Google Translate, ktorá vám umožňuje ľahko preložiť akúkoľvek webovú stránku v 103 rôznych jazykoch so slušnou mierou presnosti v porovnaní s inými prekladateľskými službami..

Chróm-GoogleTranslate

Podobne ako prehliadač Chromium obsahuje prehliadač Chrome rovnakú základnú čítačku PDF a možnosť priameho spätného vyhľadávania obrázkov.

Okolo jednej myšlienky

Ako vidíte, z hľadiska funkcií je Chrome a Chromium len veľmi málo. Obaja majú prístup k veľkému počtu rozšírení a majú rovnaké menšie a mobilné funkcie. 

Prehliadač Chrome je však oveľa lepšie integrovaný s ostatnými službami Google, ale s podporou synchronizácie a zabudovaným prekladačom Google, zatiaľ čo prehliadač Chromium vyžaduje, aby ste na tento účel pridali kľúče API. 

Ďalším veľkým rozdielom medzi nimi je absencia licenčných mediálnych kodekov a podpora formátu Flash v prehliadači Chromium, čo si vyžaduje ďalší krok počas inštalácie, ak chcete prehliadač používať na akýkoľvek druh streamovacej služby.. 

Tieto faktory dávajú prehliadaču Chrome nepatrnú výhodu a v tomto kole mu víťazstvo odovzdávajú, napriek obmedzeniam, odkiaľ môžete nainštalovať rozšírenie.

Kruh: Funkcie poukazujú na Google Chrome

Logo prehliadača Google Chrome
Logo Chromium

2

Jednoduchosť použitia

Teraz, keď sme pokryli rozdiely vo funkciách medzi týmito dvoma prehliadačmi, je čas prejsť na jednoduché použitie. Tu preskúmame rozhrania každého prehľadávača, aké pohodlné sú na inštaláciu, používanie a aktualizáciu, ako aj správu kariet a menšie funkcie pohodlia..

chróm

Chróm má čisté a zrozumiteľné používateľské rozhranie. Pretože prehliadač je základom pre mnoho ďalších, napríklad Opera alebo Brave (prečítajte si našu prehliadku Opera a Brave review), väčšina ľudí to bude veľmi dobre oboznámená. Karty môžete stlmiť a pripnúť. Aj keď nie je možné posúvanie kariet, stále sú jasne oddelené a ľahko identifikovateľné.

Chróm-Tabs

Aj keď je prehliadač k dispozícii na všetkých troch hlavných platformách stolových počítačov (Windows, MacOS a Linux), neexistuje žiadna verzia pre iOS, ktorá obmedzuje prehliadač Chromium na mobilných zariadeniach iba na zariadenia s Androidom. Toto je veľká rana pre ľahké používanie prehliadača, pretože schopnosť bezproblémovo pokračovať v relácii prehliadania na rôznych zariadeniach je v súčasnosti v súčasnosti štandardnou funkciou..

Proces inštalácie chrómu je navyše zbytočne komplikovaný a neohrabaný. Je to ešte horšie, ak chcete pridať ďalšie funkcie, ako sú služby Google alebo licenčné mediálne kodeky. Aktualizácia je tiež bolesť, pretože najjednoduchší spôsob, ako inovovať na novšiu verziu, je jednoducho odstrániť prehliadač a preinštalovať od nuly..

chróm

Podobne ako prehliadač Chromium, aj prehliadač Chrome má dobre navrhnuté a ľahko použiteľné rozhranie, pretože základné používateľské rozhranie je medzi nimi rovnaké. Prehliadač Chrome je k dispozícii aj na všetkých hlavných platformách v stolnom aj mobilnom zariadení a môžete ľahko odosielať karty medzi zariadeniami alebo dokonca vidieť, ktoré karty sú momentálne otvorené na inom zariadení..

Chróm-OtherDeviceTabs

Správa kariet na počítači je tiež rovnaká, pretože neexistuje žiadne horizontálne posúvanie kariet. Máte tiež možnosť ignorovať jednotlivé karty alebo ich pripnúť, aby sa nedali náhodne zatvoriť.

Druhé myšlienky

Skutočná skúsenosť používateľov je pre oba prehliadače veľmi podobná, ale ťažkopádny proces inštalácie je vážnym zásahom do ľahkého používania prehliadača Chromium. Toto je umocnené nedostatkom verzie iOS, čo si vyžaduje použitie prehliadača Chrome, ak používate iPhone a chcete synchronizovať údaje prehliadania.

Chrome okrem toho uľahčuje odosielanie kariet na rôzne zariadenia, čo v prehliadači Chromium úplne chýba. Vzhľadom na to Chrome v tomto kole ľahko zvíťazí, spevní svoje vedenie a skóre zvýši na 2: 0.

Kruh: Jednoduchý bod použitia pre prehliadač Google Chrome

Logo prehliadača Google Chrome
Logo Chromium

3

výkon

Vďaka prehliadaču Chrome na pokraji víťazstva je čas ísť na výkon. Znamená to vyhodnotenie rýchlosti, spotreby zdrojov a spotreby údajov každého prehľadávača, ako aj prípadné problémy so stabilitou.

chróm

Chróm je neuveriteľne rýchly, v skutočnosti rýchlejší ako akýkoľvek iný prehliadač, ktorý sme testovali, s výnimkou Vivaldiho (prečítajte si Vivaldiho recenziu), ktorá má podobnú rýchlosť. 

Spotreba zdrojov je však veľmi vysoká, takže ak by ste chceli nechať otvorené veľa kariet súčasne, rýchlo vám dôjde nedostatok pamäte. V prehliadači navyše nie sú obsiahnuté žiadne funkcie na ukladanie údajov.

Pokiaľ ide o výkon, skutočným nechtom v truhli Chromium je stabilita. Pretože prehliadač Chromium je určený pre vývojárov a nedostane ho kdekoľvek v blízkosti testovania používateľov, ktoré prehliadač Chrome robí, najnovšia verzia môže často obsahovať chyby, ako aj rôzne úrovne výkonu a občasné bezpečnostné medzery..

chróm

Prehliadač Chrome, aj keď nie taký rýchly ako prehliadač Chromium, patrí medzi najrýchlejšie prehliadače, ktoré sme testovali, a to v mobilných aj stolných počítačoch. Spotreba pamäte RAM je opäť vysoká, čo je problém, ktorý zdieľajú všetky prehliadače založené na prehliadači Chromium. 

Neexistujú tiež žiadne funkcie určené na obmedzenie využívania údajov, takže používatelia s obmedzenou šírkou pásma by mohli hľadať alternatívy, ako je napríklad Puffin (prečítajte si našu recenziu v Puffine)..

Okrúhle tri myšlienky

To bolo ďalšie veľmi tesné kolo medzi dvoma prehliadačmi. Aj keď je prehliadač Chromium o niečo rýchlejší ako jeho obľúbenejší brat, nesie so sebou aj stále riziko problémov so stabilitou, pretože nie je určené pre široké použitie v verejnosti. To znamená, že je oveľa pravdepodobnejšie, že obsahuje rôzne chyby a nedostatky.

Z tohto dôvodu Chrome v tejto kategórii zvíťazil, napriek jeho pomalšej rýchlosti, ktorá skóre zvyšuje na 3-0. Vďaka tomu získa Chrome celkové víťazstvo ešte predtým, ako sa dostaneme do dvoch konečných kategórií. Budeme však pokračovať, pretože stojí za to preskúmať, ako sa porovnávajú v oblasti zabezpečenia a súkromia, a to aj napriek rozhodnutiu o víťazovi.

Kolo: Výkonnostný bod pre Google Chrome

Logo prehliadača Google Chrome
Logo Chromium

4

zabezpečenia

V tomto kole sa zameriame na to, ako dobre funguje každý prehliadač. Dôležitými faktormi sú tu databázy bezpečného prehliadania, upozornenia na pripojenia HTTP, frekvencia aktualizácií, ako aj blokovanie reklám a automaticky otváraných okien.

chróm

Chromium používa Bezpečné prehliadanie Google na ochranu pred škodlivými webovými stránkami, škodlivým softvérom a phishingovými schémami. Prehliadač vám navyše dáva jasné varovanie vždy, keď sa pripájate na web prostredníctvom nezabezpečeného pripojenia HTTP. 

Kontextové okná sú v predvolenom nastavení blokované. Aj keď neexistuje žiadny zabudovaný blokovač reklám, na tento účel je k dispozícii množstvo rozšírení..

Chróm-PopUpBlocker

Najväčšou chybou v zabezpečení prehliadača Chromium je nedostatok automatických aktualizácií. Aj keď je frekvencia aktualizácií dobrá, používatelia musia manuálne odinštalovať prehliadač a stiahnuť najnovšiu verziu od začiatku, ak chcú ostať v najnovšej verzii.. 

To nepochybne spôsobuje, že veľa používateľov je zraniteľných voči rôznym bezpečnostným zneužitiam, s ktorými sa nemusíte viac zaujímať v iných prehliadačoch, ktoré dostávajú automatické aktualizácie..

chróm

Nie je prekvapením, že prehliadač Chrome používa tiež ochranu Google Bezpečné prehliadanie. Rovnaké upozornenie ako v prehliadači Chromium sa zobrazuje pri prehliadaní nezabezpečeného pripojenia a automaticky otvárané okná sú predvolene blokované. Nainštalovanie blokovania reklám je jednoduché, pretože v Internetovom obchode Chrome je na výber nespočet možností.

Chróm-HTTPWarning

Frekvencia aktualizácií je tiež vynikajúca, ako je uvedené v našom článku o najbezpečnejších možnostiach webového prehľadávača. Je to dôležité, pretože vývojári neustále bojujú s počítačovou kriminalitou, takže je dôležité čo najskôr zapojiť všetky bezpečnostné medzery..

Kolo štyri myšlienky

Chromium aj Chrome si zabezpečujú dobre. Využívajú Bezpečné prehliadanie Google na ochranu používateľov pred škodlivými webovými stránkami a majú jasné varovanie, keď prehliadate nezabezpečené pripojenie..

Frekvencia aktualizácií je tiež skvelá. Oba prehliadače dostávajú novú aktualizáciu každých pár dní. Aj keď ani jeden nemá zabudovaný blokovací modul adblocker, dá sa ľahko nájsť ako rozšírenie a oba predvolene blokujú kontextové okná..

Hlavným rozdielom medzi týmito dvoma v tejto kategórii sú automatické aktualizácie. Zatiaľ čo prehliadač Chrome sťahuje a inštaluje nové aktualizácie bez potreby manuálneho vkladania údajov od používateľa, nie je to súčasť prehliadača Chromium. 

To znamená, že používatelia sa môžu rýchlo ocitnúť v neaktuálnej verzii, čo ich robí neuveriteľne zraniteľnými voči rôznym druhom počítačových útokov. Vďaka tomu Chrome chytí ďalšie víťazstvo a skóre sa zvýši na 4-0.

Kolo: Bezpečnostný bod pre Google Chrome

Logo prehliadača Google Chrome
Logo Chromium

5

súkromia

V našom poslednom kole sa zaoberáme ochranou súkromia týchto dvoch prehliadačov. Patria sem služby, ktoré zaznamenávajú vašu históriu prehliadania, škandály v oblasti ochrany súkromia, zásady zhromažďovania údajov a na čo presne sa vaše údaje používajú, keď boli zhromaždené.

chróm

Aj keď je prehliadač Chromium otvoreným zdrojom, štandardná verzia prehliadača stále obsahuje množstvo spätných volaní spoločnosti Google. V predvolenom nastavení sú tiež zahrnuté a povolené funkcie, ako sú automatické dokončovacie adresy URL a návrhy na vyhľadávanie, ktoré spoločnosti Google umožňujú zhromažďovať a analyzovať vaše prehľadávanie a históriu vyhľadávania..

Existuje však verzia prehliadača Chromium bez všetkých týchto funkcií, ktorá tiež odstraňuje rôzne skryté spätné volania materskej spoločnosti. Tento jav sa nazýva „nangoogled“ Chromium a dobrovoľníci ho udržiavajú v snahe poskytnúť verziu s lepším zabezpečením ochrany osobných údajov ako prehliadač Chrome aj Chromium Standard..

Chróm-Ungoogled

chróm

Chrome je neslávne známy pre svoje zlé súkromie. Celý obchodný model spoločnosti Google je založený na reklamách a hoci svoje používateľské údaje nepredáva iným spoločnostiam, vo svojich zásadách ochrany osobných údajov pripúšťa, že vaše informácie použije na prispôsobenie reklám, ktoré vám zobrazujú,.

Aj keď môžete vypnúť služby, ako je napríklad automatické dopĺňanie adries URL a návrhy na vyhľadávanie, spoločnosti Google je ťažké veriť, keď sa hovorí, že to zastaví zobrazenie histórie prehliadania.. 

Dôvodom je skutočnosť, že spoločnosť sa podieľa na viacerých škandáloch v oblasti ochrany súkromia, ako je spolupráca s programom PRISM NSA a pokračovanie v zhromažďovaní údajov o polohe, a to aj napriek tomu, že používatelia im odmietnu povolenie..

Chróm-GoogleServices

Pravidlá ochrany osobných údajov, ktoré sa vzťahujú na prehliadač Chrome aj Chromium, sú tiež hrozné, pretože je ťažké presne určiť, ktoré údaje spoločnosť zhromažďuje a koľko môžete urobiť, aby ste ich zastavili..

Kolo päť myšlienok

Pokiaľ ide o ochranu osobných údajov, prehliadač Chrome ani prehliadač Chromium nemajú dobré výsledky. Keďže ich vlastnia a vyvíjajú väčšinou spoločnosti Google, zdieľajú spoločné zásady ochrany osobných údajov a hroznú povesť pri zhromažďovaní údajov. 

Služby ako automatické dopĺňanie adries URL a optimalizované návrhy vyhľadávania sú v oboch prehliadačoch predvolene povolené, čo spoločnosti Google umožňuje prístup k celému prehľadávaniu a histórii vyhľadávania..

Našťastie môžete vymazať údaje, ktoré o vás spoločnosť Google uložila. Postupujte podľa nášho sprievodcu, ako vymazať svoju históriu Google. Keďže spoločnosť Google je v tomto probléme nedôveryhodná, odporúčame vám tiež prečítať si nášho sprievodcu anonymným prehliadaním, aby ste sa uistili, že lietate pod radarom..

Napriek podobnostiam jej existencia verzie „ungoogled“ prehliadača Chromium dáva výhodu. Aj keď nejde o štandardnú verziu prehľadávača, napriek tomu vám umožňuje odstrániť všetky rôzne spätné volania spoločnosti Google a vyriešiť tak mnohé obavy týkajúce sa ochrany osobných údajov, ktoré sú vlastné produktom spoločnosti.. 

Z tohto dôvodu sa v prehliadači Chromium konečne podarí dosiahnuť bod, takže konečné skóre je 4-1.

Kolo: súkromný bod pre prehliadač Chromium

Logo prehliadača Google Chrome
Logo Chromium

6

Záverečné myšlienky

Aj keď išlo o blízku súťaž v kolách funkcií a výkonnosti, prehliadač Chrome stále zvládal ľahké víťazstvo tým, že ich obhájil tak, že ich vyhral, ​​a tiež porazil prehliadač Chromium v ​​jednoduchosti použitia a bezpečnosti.. 

Vyzeralo to, že prehliadač Chrome by mohol vytiahnuť čistú ranu, ale jej hrozné súkromie jej to zabránilo a umožnilo prehliadaču Chromium dosiahnuť bod, keď sa bitka blížila ku koncu.

Víťaz: Google Chrome

Aj keď je prehliadač Chrome nesporným víťazom tohto porovnania, pre bližšiu súťaž si môžete pozrieť našu bitku o prehliadač Firefox verzus Google Chrome.. 

Zatiaľ by sme chceli vedieť, čo si myslíte o prehliadačoch Chrome a Chromium. Súhlasíte s tým, že si Chrome zaslúži výhru, alebo je existencia „nezmrznutého“ prehliadača Chromium a jeho vynikajúce súkromie dosť na to, aby zmierňovalo úzke víťazstvá bývalého prezidenta v iných kategóriách? Dajte nám vedieť v komentároch nižšie. Ako vždy, ďakujem za prečítanie.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map