Ako zmeniť svoju adresu DNS v roku 2020

Zakaždým, keď do panela s adresou v prehľadávači zadáte adresu webovej stránky, spustí sa komplexná séria udalostí, ktoré spoja váš počítač s webovou stránkou. Súčasťou tohto procesu je, aby počítač získal adresu IP servera tejto webovej stránky.


Tieto informácie poskytuje váš počítač pomocou systému DNS alebo názvu domény. Je to „sprostredkovateľ“, ktorý pripomína prevádzkovateľa starodávnej telefónnej ústredne. Váš počítač kontaktuje server DNS a oznámi mu adresu URL pre web, ktorý sa snažíte osloviť. DNS potom poskytne adresu tejto webovej stránky a pripojí vás k nej.

Táto štruktúra znamená, že DNS, ktorý používate, vidí vaše návyky prehliadania, odopiera vám prístup na určité webové stránky a ovplyvňuje výkon.

Našťastie existujú poskytovatelia DNS tretích strán, ktorí sú bezplatní a ľahko sa nastavujú. Pokračujte v čítaní a my sa podrobnejšie venujeme výhodám zmeny DNS a ako to urobiť.

Ako môže váš DNS ovplyvniť výkon

zmeniť DNS

Vaše pripojenie musí prechádzať serverom DNS takmer vždy, keď sa chce pripojiť k webovej stránke. Aj keď niektoré často navštevované webové stránky možno ukladať do vyrovnávacej pamäte lokálne kvôli rýchlejšiemu prístupu, vždy, keď navštívite novú webovú stránku alebo je vyrovnávacia pamäť vymazaná, žiadosť o informácie musí prejsť cez DNS.

To pridáva malé, ale viditeľné oneskorenie v čase, ktorý prehliadaču potrebuje na načítanie webovej stránky. Ak zmeníte DNS na rýchlejší, váš prehliadač sa bude cítiť omnoho šikovnejší, ak používate suboptimálny.

Aby to bolo jasné, nezlepší to rýchlosť sťahovania. Zníži sa však čas, ktorý musíte počkať na načítanie webovej stránky.

Zlepšenie zabezpečenia pomocou lepšieho DNS

Ak ste personálom zameraným na bezpečnosť, keďže všetci by sme mali byť vo veku úniku podnikových údajov a počítačovej kriminality, zmena vašej DNS je rozhodujúca. Predvolený DNS bude častejšie ako ten, ktorý poskytuje poskytovateľ internetových služieb.

Poskytovateľ internetových služieb môže protokolovať dopyty, ktoré váš počítač posiela na svoj server DNS na účely ťažby údajov. Vedieť, ktoré webové stránky často navštevujete, je pre mnoho spoločností cenné a sú ochotné za tieto údaje zaplatiť váš najvyšší dolár poskytovateľa internetových služieb. Ak nechcete, aby niekto čítal vašu internetovú históriu, je dôležité zbaviť DNS vášho ISP. To znamená, že vďaka nariadeniam EÚ je to konkrétne problém v USA.

Prechod na iný server DNS výrazne zvýši vaše súkromie online, ale nie je ani zďaleka dokonalý. Ak sa chcete stať prakticky nevysledovateľným online a zabezpečiť, aby bola vaša činnosť bezpečná a súkromná, zvážte získanie virtuálnej súkromnej siete. Aj keď skúmanie sietí VPN nespadá do rozsahu tohto článku, mali by ste si prečítať viac informácií v našom článku o článku VPN.

Verejné DNS môže zmeniť svet

Krajiny alebo spoločnosti budú niekedy chcieť uzákoniť politiku cenzúry internetu. Odopieranie prístupu niekomu na určitú webovú stránku môže byť rovnako jednoduché ako ponechanie informácií o IP pre servery DNS.

Napríklad v roku 2014 sa turecká vláda pokúsila cenzurovať Twitter tým, že prikázala poskytovateľom internetových služieb odmietnuť žiadosti o DNS. Spočiatku to bolo účinné na zabránenie zasielania informácií do krajiny a von z krajiny v období nepokojov a sťažilo sa podávanie správ v teréne (viac informácií nájdete v našej najlepšej príručke VPN pre Turecko)..

Ľudia sa však rýchlo dohnali. Verejná kampaň začala informovať ľudí, že by mohli zmeniť svoje DNS na Google DNS. Tým sa Twitter a ďalšie webové stránky dostali späť do rúk ľudí v Turecku.

V niektorých krajinách sa používajú ešte komplikovanejšie metódy cenzúry. Hoci odmietnutie žiadostí o DNS je malou časťou internetovej cenzúry v krajine, ako je Čína, získanie prístupu k webovým stránkam môže byť oveľa ťažšie. Z tohto dôvodu, ako aj z hľadiska bezpečnosti, vás žiadame, aby ste sa zamerali na získanie siete VPN. Prečítajte si nášho najlepšieho sprievodcu VPN a zistite, ktorí poskytovatelia vám poskytnú najlepšiu hodnotu.

Najlepšie možnosti pre verejné DNS

Existuje veľa poskytovateľov DNS, takže sa pozrieme na tri najlepšie možnosti pre väčšinu ľudí.

Po prvé, existuje verejný server DNS spoločnosti Google, ktorý má ľahko zapamätateľnú adresu 8.8.8.8. Od roku 2014 je to najväčší verejný server DNS na svete a bolo vynikajúce pri poskytovaní otvorenejšieho internetu pre mnoho ľudí. Je to tiež solídny čas odozvy.

To znamená, že z dôvodu ochrany súkromia medzi vami služba Google DNS zaznamenáva a ukladá informácie. Odstráni vašu adresu IP zo servera do 48 hodín, ale ďalšie informácie, ako napríklad miesto a poskytovateľ internetových služieb, sa uložia natrvalo.

Ak chcete najbezpečnejší a súkromný DNS, spoločnosť s názvom Cloudflare ponúka 1.1.1.1. Je rýchly a neukladá údaje. Cloudflare uchováva protokoly holých kostí o požiadavkách DNS po dobu 24 hodín, aby mu pomohol ladiť systém, ak sa niečo pokazí, ale potom sa všetky informácie zo systému odstránia..

A nakoniec, ak sa jednoducho snažíte dosiahnuť vynikajúci výkon, existuje bezplatný softvér na porovnávanie DNS, ktorý vám môže povedať, čo je najrýchlejší DNS vo vašej oblasti. Tento softvér sa ľahko používa a poskytuje vám jasnú najlepšiu voľbu pre rýchlosť a výkon.

Výsledky adresy DNS

Ako zmeniť DNS

Windows 10

Krok 1: Otvorte ponuku Štart a prejdite na ovládací panel. Môžete sa tam dostať zadaním do ponuky Štart, keď bude hotová.

DNS Address-StartMenu

Krok 2: Na ovládacom paneli vyberte možnosť „sieť a internet“.

Ovládací panel DNS

Krok 3: Kliknite na položku Centrum sietí a zdieľania.

DNS Address-NetworkCenter

Krok 4: Na ľavej strane vyberte možnosť „zmeniť nastavenia adaptéra“.

Adaptér adresy DNS

Krok 5: Pravým tlačidlom myši kliknite na pripojenie, ktoré chcete nakonfigurovať, a vyberte „vlastnosti“. Aby ste to mohli urobiť, musíte byť správcom svojho počítača.

Vlastnosti adresy DNS

Krok 6: Po otvorení ponuky vlastností dvakrát kliknite na „internetový protokol verzie 4 (TCP / IPv4)“.

Adresa DNS-IPv4

Krok 7: V nasledujúcom okne prepnite možnosť „získať adresu servera DNS automaticky“ na „použite nasledujúcu adresu servera DNS“ a potom zadajte adresu DNS, ktorú chcete použiť..

Ak plánujete používať cloudflare, 1.1.1.1 by malo byť v preferovanom serverovom poli a 1.0.0.1 by malo byť v alternatívnom poli. Pre Google je preferované 8.8.8.8 a alternatíva 8.8.4.4. Táto redundancia umožňuje počítaču normálne fungovať, ak je niektorý zo serverov vypnutý.

Krok 8: Stlačte „ok“ a vráťte sa do okna vlastností. Posuňte zobrazenie nadol a vyhľadajte „internetový protokol verzie 6 (TCP / IPv6)“. Dvakrát kliknite na to a urobte to isté, čo ste urobili pre IPv4. Prepnite „získať adresu servera DNS automaticky“ na „použiť nasledujúcu adresu servera DNS“, ale napíšte tento čas:

Google: 2001: 4860: 4860 :: 8888 prednostne a 2001: 4860: 4860 :: 8844 alternatívne.

Cloudflare: 2606: 4700: 4700 :: 1111 pre preferovaných a 2606: 4700: 4700 :: 1001 pre alternatívy.

Mobil (Android a iOS)

V systémoch Android a iOS sa zmena DNS musí vykonať podľa siete a niekedy aj podľa aplikácie. Táto metóda sa líši aj od verzie k verzii, najmä v prípade systému Android. Je to časovo náročné a písanie sprievodcu je nepraktické z dôvodu zmien a požiadaviek.

Našťastie Cloudflare ponúka aplikáciu pre Android a iOS. Odporúčame vám ho používať, pretože sa ľahko inštaluje a na fungovanie potrebuje iba jedno stlačenie tlačidla. Navyše zabraňuje skĺznutiu vecí cez trhliny.

Záverečné myšlienky

Ak hľadáte súkromnejší, rýchlejší alebo otvorenejší spôsob prístupu na internet, zmena DNS môže byť dlhá cesta. Je ľahké to urobiť a trvá len pár minút. Je to zadarmo.

Zmena DNS neznamená, že vaše pripojenie na internet bude bezpečnejšie. Ak hľadáte najbezpečnejšie a najbezpečnejšie pripojenie, odporúčame vám pozrieť si naše recenzie VPN. Začíname s bezplatným VPN je skvelý spôsob, ako zistiť, či je to pre vás.

Zmenili ste svoje DNS? Dajte nám vedieť, ako to dopadlo v komentároch nižšie. Vďaka za prečítanie.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me