Silné heslo je vaša prvá obranná línia proti počítačovej kriminalite. Koniec koncov, niektoré z vašich najdôležitejších informácií sú zamknuté za hŕstkou postáv a nie je nedostatok ľudí, ktorí hľadajú akékoľvek prostriedky, ktoré by im umožnili zistiť tieto postavy. Neboj sa však, ukážeme vám, ako nastaviť silné heslo. 


Pre krátku odpoveď je potrebné, aby si generátor hesiel vytvoril silné heslo, ktoré na vytvorenie niečoho jedinečného používa kombináciu písmen, číslic a špeciálnych znakov. Budete tiež musieť použiť správcu hesiel, ktorý vezme tieto náhodne vygenerované heslá a uloží ich v bezpečnom trezore.

Naším odporúčaním je 1 heslá, ktoré kombinuje množstvo funkcií, vynikajúcu bezpečnosť a nezmyselný dojem používateľa za pomerne nízku cenu. Môžete si prečítať našu recenziu 1 hesiel, aby ste zistili, prečo ju hodnotíme ako najlepšieho správcu hesiel v okolí, alebo si ju vyskúšať pomocou 30-dňovej bezplatnej skúšobnej verzie.

Čo robí niektoré heslá slabými?

slabé heslo

S minimálnymi požiadavkami na heslo na takmer všetkých webových stránkach má väčšina ľudí pochopenie toho, čo zaisťuje bezpečné heslo. Mali by ste použiť veľké písmená, pár číslic a, ak sa na to skutočne cítite, špeciálnu postavu alebo dve. Aj keď je ľahké pochopiť, čo robí bezpečné heslo, nie je také ľahké pochopiť, čo robí slabé. 

Pokiaľ ide o bezpečnosť vašich hesiel, jedná sa výlučne o kurzy, ktoré preskúmame v tejto príručke. Útočníci, ktorí chcú získať prístup k svojim heslám, zvyčajne tak robia spustením programu, ktorý dokáže uhádnuť možné kombinácie. Na základe súboru kritérií dokáže zariadenie zistiť vaše heslo jednoducho tak, že vynúti každú možnú kombináciu znakov. 

Predstavte si napríklad, že ste vedeli, že heslo pre niekoho účet bolo ohrozené tromi jednocifernými číslami vrátane nuly až deviatich. Existuje iba 1 000 možných kombinácií týchto troch čísel, takže ak ste vyskúšali každú možnú kombináciu, určite nájdete správne heslo. 

To je logika, ktorá robí heslo silným a slabým. Čím viac možných kombinácií má vaše heslo, tým ťažšie je vyvolať útok sily. Toto je definujúci princíp, pokiaľ ide o nastavenie silných hesiel. Cieľom je, aby bolo vaše heslo dlhé, jedinečné a náhodné, čo umožní počítaču uhádnuť.

Heslá vs. prístupové frázy

silné heslo

Mnohí používajú „heslo“ a „prístupové frázy“ zameniteľne a odkazujú na kľúč, ktorý používate na zabezpečenie svojich účtov online. Vo svete online bezpečnosti však majú tieto dve vety veľmi odlišné významy.

Rýchle vyhľadávanie Google o tom, ako nastaviť silné heslo, bude mať za následok zoznam článkov s podrobnosťami o tom, ako je prístupová fráza prospešná pre zabezpečenie vašich online účtov. To je pravda, aj keď to nie je najlepšie riešenie. Heslo je séria slov – zvyčajne tri alebo štyri – písaná v poradí, ktoré si ľahko zapamätáte. 

Príkladom prístupovej frázy môže byť „yellowdogballoon“. Existuje niekoľko výhod pre heslo, ako je toto, oproti niečomu ako „dog805“. Je dlhé, slová medzi sebou skutočne nemajú žiadny vzťah a stroj je ťažké uhádnuť nielen slová, ale aj poradie, v ktorom sa nachádzajú.. 

Heslo je navyše ľahko zapamätateľné, a preto je považované za ideálne riešenie na zabezpečenie svojich online účtov. Oveľa lepšie riešenie je dlhé, náhodné heslo, ktoré si ukladáte pomocou správcu hesiel. Iste, zväzok drobností nie je ľahké alebo dokonca možné zapamätať, ale je to bezpečnejšie. 

Členenie matematiky

šifrovanie

Správcovia hesiel zvyčajne prichádzajú s generátorom hesiel (ak nie, môžete použiť vlastný generátor hesiel). Tieto nástroje používajú na vytvorenie nového hesla generátor náhodných čísel so zoznamom kritérií, napríklad počet znakov a určité písmená. Toto riešenie je oveľa zložitejšie ako prístupová fráza. 

Predtým, ako sa dostaneme k matematike, porozprávajme sa o tom, ako dochádza k útokom na heslo. Keď hacker ukradne heslá, sú v hashovanej podobe, čo ich robí nečitateľnými. S cieľom odhaliť heslá útočník používa program, ktorý dokáže uhádnuť možné heslá a kombinácie, ktoré sa často označujú ako slovníkový útok. 

Na základe vyššie uvedeného príkladu „yellowdogballoon“ a približne 470 000 slov v Oxfordskom anglickom slovníku existuje 1 03823e + 17 možných kombinácií trojslovných prístupových fráz (viac ako 103 štvornásobok, pre tých, ktorí nie sú oboznámení s vedeckým zápisom).. 

Rovnakú matematiku môžeme použiť na heslo s rovnakým počtom znakov, hoci každý znak je jedinečný. Na americkej klávesnici je 94 možných znakov bez medzier. Ak použijeme rovnaký permutačný výpočet so 16 premennými namiesto troch, dostaneme 3,7157429083e + 31 – alebo 37,16 oktillionu – možné kombinácie. 

Prístupová fráza je stále lepším riešením, ako používať rovnaké ľahko zapamätateľné heslo vo všetkých účtoch. 

S prihliadnutím na skutočnosť, že správcovia hesiel existujú, sa však používanie prístupových fráz snaží vyriešiť problém, ktorý nemusí existovať. Podľa čísel sú náhodne vygenerované heslá bezpečnejšie, takže je v boji proti počítačovej kriminalite nevyhnutný správca hesiel.

Tipy na nastavenie silného hesla

silné heslo

Po poskytnutí istých informácií o tom, čo robí niektoré heslá bezpečnejšími ako iné, je čas prejsť si naše štyri tipy na nastavenie silného hesla.. 

Toto sú základné zásady pri registrácii k účtu, ale môžete hoopla preskočiť pomocou generátora hesiel v ľubovoľnom správcovi hesiel. Existuje aj veľa bezplatných možností, ako si môžete prečítať v našej najlepšej bezplatnej príručke na správu hesiel. 

Nech je to náhodné

Náhodnosť je názov hry, pokiaľ ide o nastavenie silného hesla. Aj keď je skutočná náhodnosť trochu fenoménom, s generátorom hesiel sa môžete celkom blízko. Ideálne je, keď sa zaregistrujete pre nový účet online, vygenerujete si heslo pomocou správcu hesiel. 

Napríklad LastPass dokáže rýchlo vygenerovať a vyplniť jedinečné heslo vždy, keď sa zaregistrujete pre nový účet (ďalšie informácie nájdete v recenzii LastPass). Dôležité je, že heslo by sa nemalo rozpoznávať prostredníctvom žiadneho vzoru.

Nech je jedinečný

Samostatne by náhodnosť mala viesť k tomu, aby bolo vaše heslo jedinečné, ale tento tip nie je zameraný. Každý z vašich online účtov by mal mať iné heslo vygenerované pomocou správcu hesiel. Týmto spôsobom sa výrazne zvyšuje počet možných kombinácií hesiel vo vašich účtoch. 

Logika tohto postupu nie je ťažké zistiť. Ak útočník zistí heslo pre jeden z vašich účtov, má heslo pre všetky z nich. Jedinečné heslá vo vašich účtoch navyše poskytujú určitú kontrolu nad poškodením. 

Mnoho online služieb má neúčinné bezpečnostné postupy, čo umožňuje chytrému útočníkovi zistiť svoje heslo. Ak by k nemu mali prístup, prinajmenšom si prelomia iba jedno heslo. Preto je potrebné zmeniť iba jedno heslo.  

Dlhšie je lepšie

Ako je uvedené vyššie, čím viac znakov má heslo, tým tvrdšie je rozlúštiť. V uvedenom príklade sme použili 16 náhodných znakov, čo viedlo k 37 kombináciám, ktoré sú možné v okamihu 37 miliónov. Po posunutí nadol na 10 náhodných znakov sú možné kombinácie okolo 53 kvintiliónov (18 núl po 53). 

Je to masívne číslo podľa ľubovoľnej metriky, ale nie je také masívne ako 16 znakov. Každá ďalšia postava, ktorú do svojho hesla pridáte exponenciálne, zvyšuje počet možných kombinácií, ktoré by vaše heslo mohlo mať, takže je oveľa ťažšie rozlúsknuť. Odporúčame kdekoľvek nad 12 znakov, ale vyššie sú samozrejme lepšie.

Zmeňte to často

Zmena hesiel je často dobrým bezpečnostným postupom, aj keď únavným. Našťastie moderní správcovia hesiel uľahčujú aktualizáciu veku vašich hesiel. Napríklad, Dashlane ponúka informačný panel totožnosti, ktorý zobrazuje všetky vaše staré heslá, ako aj to, či sa vaše heslá zobrazujú na tmavom webe (prečítajte si našu kontrolu Dashlane).. 

Dashlane tiež obsahuje automatický menič hesiel, ktorý môže aktualizovať vaše prihlasovacie údaje pomocou silného hesla jediným kliknutím. Zoznam podporovaných stránok nepokrýva všetko, ale stále sa zobrazujú niektoré hlavné platformy, napríklad Reddit. 

Aktualizácia slabého hesla na iné slabé heslo samozrejme problém skutočne nevyrieši. Cieľom zmeny hesiel je často prechod zo zabezpečeného hesla na iné, čo sťažuje presnú identifikáciu prihlasovacích údajov pre jeden účet..

Zadajte správcu hesiel

Našťastie sa nemusíte báť žiadneho z týchto tipov, pokiaľ používate správcu hesiel. Tieto nástroje vám umožňujú ukladať vaše prihlasovacie údaje do šifrovaného úschovne a automaticky ich dopĺňať v prehliadači. Okrem toho, aby boli vaše heslá bezpečnejšie, správcovia hesiel uľahčujú prehliadanie. 

K dispozícii je nespočet možností, s nástrojmi ako Dashlane, 1Password, Keeper a Bitwarden, ktoré sú na špičke zoznamu (prečítajte si našu recenziu Keeper a Bitwarden review). 

Hoci väčšina správcov hesiel je zameraná na jednotlivcov, existuje veľa možností pre viacerých používateľov, ako môžete vidieť v našom najlepšom správcovi hesiel pre rodiny a najlepšom správcovi hesiel pre sprievodcov malých firiem.. 

Brankár-Slider1

Správca hesiel, ktorý je centrálnym centrom všetkých vašich prihlásení, je nevyhnutným nástrojom každého moderného prehliadača. Jedným z nich môžete prestať bojovať do kopca s pokusom zapamätať si heslá pre všetky svoje účty a zároveň pridať bezpečnosť online pomocou dlhých náhodne vygenerovaných hesiel pre každý z vašich účtov..

Záverečné myšlienky

Aj keď je dôležité pamätať si na naše tipy na nastavenie silného hesla, nemali by ste sa s nimi obávať, ak používate správcu hesiel. Umožňujú vám vytvárať dlhé, náhodné a jedinečné heslá pre každý z vašich online účtov, čo pomáha v zabezpečení a použiteľnosti v prehliadači.. 

Pokiaľ ide o zabezpečenie online, existuje veľa ďalších dôležitých nástrojov vrátane antivírusu a virtuálnej súkromnej siete. Žiadna z nich však nie je taká lacná a ľahko implementovateľná ako správca hesiel. 

Ako zabezpečujete svoje heslá? Dajte nám vedieť v komentároch nižšie a ako vždy ďakujeme za prečítanie. 

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me