Ako šifrovať zariadenia Android v roku 2020

Vďaka pravidelnému porušovaniu údajov, únikom údajov a hackerom venujú používatelia stále väčšiu pozornosť online bezpečnostnej a šifrovacej technológii. Niekto, kto získa fyzický prístup k vášmu zariadeniu, je často prehliadanou cestou útoku. Aby sme tomu zabránili, ukážeme vám, ako šifrovať zariadenia Android a zaistiť bezpečnosť vašich aplikácií, účtov a osobných údajov.


Ako povoliť šifrovanie v systéme Android

Povolenie šifrovania zariadenia na vašom zariadení s Androidom je veľmi jednoduchý proces a mnoho telefónov ho dokonca povolí hneď po vybalení z krabice. Na dokončenie procesu šifrovania musí byť váš telefón bez rootov (o tom sa budeme baviť neskôr), zapojený a musí zostať najmenej 80 percent batérie.

Ak je proces z akéhokoľvek dôvodu prerušený, pravdepodobne stratíte prístup ku všetkým údajom vo vašom zariadení. Preto je vhodné najprv spustiť úplnú zálohu, aby ste boli v bezpečí. Najlepším spôsobom, ako zálohovať údaje, je použitie aplikácie zálohovania online, takže ak ešte nemáte záložku online, prejdite na našu najlepšiu online zálohu pre mobilného sprievodcu..

IDrive-Android

Aj keď vyhradená služba zálohovania je vždy vaša najlepšia stávka, aj v systéme Android je zabudovaná funkcia zálohovania. Aj keď to nie je také dobré, ako povedzme, IDrive (prečítajte si našu recenziu IDrive), ktorá je našou najlepšou voľbou pre zálohovacie služby pre mobilné zariadenia, stále je dosť dobrá na jednorazovú prácu, takže prejdite k nášmu sprievodcovi o tom, ako zálohovať Android, aby ste sa naučili všetko o tom.

Android-Backup

Proces šifrovania zariadenia sa mierne líši v závislosti od verzie vášho systému Android, preto postupujte podľa príslušných krokov pre svoju verziu systému Android. Môže sa tiež líšiť v závislosti od toho, čo spoločnosť vyrobila, pretože rôzni výrobcovia OEM (výrobcovia originálnych zariadení) niekedy majú rôzne možnosti ponuky.

Ak si nie ste istí, ktorá verzia systému Android je v telefóne spustená, môžete to ľahko skontrolovať zadaním nastavení, klepnutím na „o telefóne“ a posúvaním nadol do sekcie s názvom „Verzia pre Android“, kde by sa malo zobraziť číslo verzie.

Android-Version Číslo

Šifrovanie Android 4.4 a nižší

Ak je na vašom zariadení spustený systém Android 2.3 (Perník), najlepšou voľbou pre prístup k funkcii šifrovania je registrácia do servera Microsoft Exchange a týmto spôsobom vaše zariadenie šifrovať. Ak je vaším telefónom Samsung Galaxy S, S2 alebo S Plus, môžete si stiahnuť aplikáciu, ktorá umožní šifrovanie bez potreby účtu Exchange..

Screenlock44

V prípade systému Android 3.0 (Honeycomb) a vyššie je proces podstatne jednoduchší. Najprv musíte povoliť obrazovku uzamknutia, ktorú nájdete zadaním nastavení a výberom možnosti „zabezpečenie“. Odtiaľ klepnite na „Zámok obrazovky“ a vyberte preferovaný spôsob autentifikácie.

Šifrovanie-Phone44

Po nastavení obrazovky uzamknutia sa môžete vrátiť k bezpečnostným nastaveniam a klepnúť na „šifrovať telefón“. Zobrazí sa úvodné upozornenie, po ktorom nasleduje výzva na metódu overenia (napríklad váš PIN).

Warnings44

Po zrušení druhého upozornenia zariadenie začne proces šifrovania. Toto by malo trvať asi hodinu a proces nemožno prerušiť, preto nezabudnite zariadenie nechať samotné, kým sa neskončí. Po dokončení sa zariadenie reštartuje a všetky vaše údaje by sa teraz mali šifrovať a chrániť pred možným krádežím.

Encrypting44

Ako šifrovať Android 4.4 a nižší

 1. V ponuke aplikácií otvorte nastavenia systému Android
 2. Klepnite na „zabezpečenie“
 3. Ak nie je nastavená žiadna uzamknutá obrazovka, klepnite na „Uzamknutie obrazovky“
 4. Vyberte si preferovaný spôsob autentifikácie (snímka, vzor, ​​PIN alebo heslo)
 5. Vráťte sa na nastavenia zabezpečenia
 6. Klepnite na „šifrovať telefón“
 7. Zrušiť prvé upozornenie
 8. Zadajte svoj PIN alebo heslo
 9. Zamietnuť druhé upozornenie
 10. Počkajte na šifrovanie vášho telefónu

Šifrovanie Androidu 5.0 a vyššieho

Ak vaše zariadenie s Androidom používa verziu 5.0 a vyššiu, je pravdepodobné, že šifrovanie je už predvolene povolené. Ak to tak nie je, kroky na jeho aktiváciu sú opäť dosť jednoduché. Presný názov ponúk sa môže mierne líšiť v závislosti od výrobcu vášho telefónu, ale celkovo by nemal byť príliš veľký rozdiel.

Android-Settings50

Začnite zadaním nastavení systému Android a prejdite do ponuky „Zabezpečenie“ (niekedy nazývanej „Zabezpečenie“) & location “). Odtiaľ sa už môže zobraziť záznam na zašifrovanie telefónu. Ak nie, vyhľadajte ponuku s názvom „šifrovanie“ & poverenia “, kde nájdete vyššie uvedené nastavenie.

Android-Security-Settings50

Ak je váš telefón už v predvolenom nastavení zašifrovaný, povie to tu, a ak áno, vaša práca je hotová a ostatné kroky môžete ignorovať. Na druhej strane, ak to nie je šifrované, pokračujte klepnutím na nastavenie „šifrovať telefón“. V tomto okamihu sa vám zobrazia dve samostatné upozornenia, ktoré sa vzťahujú na všetky opatrenia uvedené vyššie v tomto článku..

Warnings50

Keď sa dotknete týchto upozornení, váš telefón začne proces šifrovania. Dokončenie by malo trvať asi hodinu, takže jednoducho položte telefón a nechajte ho na pokoji, kým sa proces neskončí. Je to dôležité, pretože akékoľvek prerušenie môže mať za následok úplnú stratu všetkých vašich údajov bez možnosti ich obnovenia, pretože už bude čiastočne šifrovaná..

Aj keď systém Android 5.0 a novší nevyžaduje od používateľov zapnutie uzamknutej obrazovky, aby bolo možné šifrovanie zariadenia, napriek tomu sa dôrazne odporúča, aby ste tak urobili, pretože šifrovaný telefón bez nejakej formy overenia nie je vôbec vôbec chránený.

Ako šifrovať Android 5.0 a vyššie

 1. Zadajte nastavenia systému Android
 2. Klepnite na „zabezpečenie“ alebo „zabezpečenie“ & location “
 3. Vyberte „šifrovanie“ & poverenia “alebo„ šifrovať telefón “
 4. Zrušiť varovania
 5. Počkajte na šifrovanie vášho telefónu

Čo sa stane, keď zašifrujete telefón

Šifrovanie je v zásade proces, ktorý používa kľúč na „zašifrovanie“ údajov používateľa, vďaka čomu je nečitateľný pre každého bez kľúča, aby ho znova „rozšifroval“.. 

Je zrejmé, že za scénami je omnoho viac, pričom rôzne formy šifrovania vykonávajú zamýšľanú úlohu rôznymi spôsobmi. Podrobnejší pohľad na technológiu šifrovania všeobecne nájdete v našom popise šifrovania.

Zariadenia so systémom Android 6.0.1 (Marshmallow) a starším používajú šifrovanie na celom disku založené na dm-krypte a sú chránené 128-bitovým kľúčom AES. Pretože na disku nie je možné čítať bez overenia, žiadne aplikácie nebudú môcť vykonávať svoje úlohy, ak sa vaše zariadenie reštartovalo a ešte ste nezadali heslo.. 

Z veľkej časti to nie je veľký problém. V prípade neočakávaného reštartu sa však niektoré aplikácie, ako napríklad alarmy a pripomenutia, nespustia, kým sa používatelia neoveria..

Zmeny šifrovania v systéme Android 7.0

Tento problém bol vyriešený v systéme Android 7.0 (Nougat), ktorý zmenil proces šifrovania na súborový a zaviedol „priame zavedenie“, čo umožňuje určitým aplikáciám (napríklad alarmy) pracovať v obmedzenej kapacite, a to aj bez prihlásenia do zariadenia pomocou hesla alebo kódu PIN. Nové šifrovanie založené na súboroch tiež zvýšilo veľkosť kľúča na 256-bitovú verziu AES, čo výrazne zlepšilo zabezpečenie.

Pri oboch metódach je šifrovanie jednosmerné, čo znamená, že po dokončení procesu a šifrovaní zariadenia už nie je možné ho znova vypnúť bez vykonania úplného obnovenia továrenských nastavení na šifrovanom zariadení..

Okrem toho sa môže vyskytnúť mierny zásah do výkonu – najmä ak je vaše zariadenie staré – pretože všetky súbory v telefóne musia byť pri pokuse o prístup k nim dešifrované v reálnom čase. Pre novšie a výkonnejšie zariadenia by to však malo byť sotva viditeľné, pretože by to malo byť viac ako schopné vykonávať ďalšie výpočty..

Ak je vaše zariadenie zakorenené – čo znamená, že ste získali úplný prístup správcu (alebo rootovský prístup) k subsystémom Android – nemožno ho šifrovať okamžite. Skôr musíte zariadenie najskôr odblokovať a až potom ho znova zakódovať, povolte šifrovanie. 

Toto je nesmierne dôležité mať na pamäti, pretože pokus o zašifrovanie zakoreneného zariadenia môže mať katastrofálne následky pre všetky údaje, ktoré ste nezálohovali..

Môžem šifrovať svoj telefón s Androidom? 

Šifrovanie bolo do telefónov s Androidom pridané úplne vo verzii 2.3 (Gingerbread), ktorá bola vydaná v roku 2010. To znamená, že nastavenie nebolo ľahko dostupné bez niektorých hackov pred verziou 3.0 (Honeycomb) na tabletoch a verziou 4.0 (Ice Cream Sandwich) ) pre smartfóny vydané v roku 2011. 

Pokiaľ teda pred takmer desiatimi rokmi nepoužívate verziu systému Android, mali by ste byť schopní svoje zariadenie ľahko šifrovať a zabezpečiť ochranu svojich osobných údajov. Na druhej strane, ak stále používate zariadenie so systémom Android 2.3, proces sa stáva podstatne komplikovanejším a vyžaduje si aplikácie a účty tretích strán.

Záverečné myšlienky

Tam to máte, všetko, čo potrebujete vedieť o šifrovaní telefónu alebo tabletu s Androidom. Je pravdepodobné, že v prípade nových zariadení je šifrovanie zariadení už povolené, ale ak nie, je to jeden z najväčších krokov, ktoré môžu používatelia podniknúť, aby boli chránení v prípade odcudzenia alebo straty zariadenia..

Ako posledné upozornenie sa uistite, že ste vykonali odporúčané bezpečnostné opatrenia pred začatím procesu šifrovania. Zálohujte svoje citlivé údaje pomocou najlepšieho cloudového úložiska pre Android, ako je napríklad Sync.com, čo je vynikajúca voľba (prečítajte si našu recenziu na Sync.com).

Musíte sa tiež uistiť, že zariadenie nie je zakorenené a nechajte ho na pokoji a pripojte ho, až kým sa šifrovanie nedokončí. Nedodržanie týchto bezpečnostných pokynov môže mať za následok stratu všetkých vašich údajov bez možnosti ich opätovného získania.

Čo si myslíte o našom sprievodcovi? Bolo pre vás ľahké sledovať, alebo bol niektorý z našich krokov nejasný? Možno ste narazili na nejakú chybu alebo problém, ktorý nie je uvedený v tejto príručke? Dajte nám vedieť v komentároch nižšie. Ďakujem za čítanie.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map