Štadión Google vs Shadow: Goliath a David Meet v roku 2020

Google Stadia a Shadow sú dve najväčšie mená v oblasti cloudových hier. Obaja ponúkajú vynikajúce zážitky zo vzdialeného hrania hier a získavajú miesta v našom najlepšom sprievodcovi cloudovými hrami. V tomto porovnávaní Google Stadia vs Shadow však môže zvíťaziť iba jeden. 


Porovnávame služby v oblasti podpory hier, podpory zariadení, pokrytia, výkonu, určovania cien, jednoduchého používania a funkcií, aby sme zistili, ktorá z nich je pre vaše peniaze lepšou možnosťou. Štadión Google a Shadow používajú veľmi odlišné prístupy k cloudovým hrám a všetky tieto rozdiely budeme brať do úvahy v tejto príručke.. 

Napriek tomu by ste sa mali pozrieť na našu recenziu Google Stadia a Shadow review. Toto porovnanie Google Stadia vs Shadow slúži nielen na porovnanie týchto dvoch, ale neponecháva veľa priestoru na rozprávanie o ďalších možnostiach. Prinášame ďalšie cloudové herné služby pre referenčné body, ale toto porovnanie je zamerané hlavne na našich dvoch konkurentov.

Nastavenie boja: Google Stadia vs Shadow

Máme sedem kôl porovnávajúcich Google Stadia a Shadow v rôznych kategóriách. Každé kolo stojí za bod a my mu pridelíme body, podľa toho, ktorá služba je v konkrétnom kole lepšia. Na konci zhromaždíme konečné skóre a vyhlásime víťaza. 

Udelenie bodu však nie je vždy jasné. S tým, ako je mladé cloudové hry ako technológia, je ťažké povedať, že jedna služba je v určitých kategóriách presvedčivo lepšia ako druhá. Napríklad Google Stadia pokrýva omnoho viac krajín ako Shadow, ale to nezmení nič, pokiaľ žijete v oblasti, kde je podporovaný Shadow.. 

Z tohto dôvodu odporúčame používať naše skóre ako indikátory a nie ako konkrétnu odpoveď. Niektoré kolá, napríklad predstavenie, sú jasné. Iné však závisia od miesta, kde sa nachádzate, od vášho rozpočtu a ďalších. 

Namiesto toho, aby ste výhercov iba preskakovali, odporúčame prečítať si každé kolo tohto porovnania Google Stadia vs Shadow, aby ste získali predstavu o tom, prečo sme si vybrali jednu službu pred druhou.

1

Knižnica hier

Pokiaľ ide o podporu hier, medzi štadiónmi Google a Shadow skutočne neexistuje žiadna súťaž. Ako sme už uviedli, Stadia je veľmi podobná konzole v hrách, ktoré podporuje, iba niekoľko titulov sa prepravuje so službou a niekoľko ťažkých hitárov sa vydalo na cestu od tej doby. 

Shadow, na druhej strane, podporuje každú vytvorenú počítačovú hru. Alebo aspoň každá počítačová hra, ktorá môže bežať na Windows 10. Ako sa dostaneme do nižšie uvedeného kola „Funkcie“, Shadow vám poskytuje plne funkčnú pracovnú plochu Windows 10. Akákoľvek hra, ktorá by mohla bežať na lokálnom počítači so systémom Windows 10, sa môže spúšťať pomocou aplikácie Shadow. To zahŕňa aj hry z platforiem ako GOG. 

Shadow nie je jediná platforma na podporu hier v Steam a podobne – prečítajte si našu recenziu GeForce Now pre ďalší príklad – je to však jediná platforma cloudových hier, ktorá vám poskytuje plnú vzdialenú plochu. Z tohto dôvodu nemá Shadow rovnaké problémy s licenciami, aké sa vyskytli v GeForce Now v posledných mesiacoch.

shadow-parný nainštaluje

Napriek tomu budete musieť kúpiť hry so Shadow. Na rozdiel od služby PlayStation Now, Shadow pracuje iba s tituly, ktoré ste si už zakúpili v službe Steam, Epic Games Store, Uplay and Origin (prečítajte si našu recenziu v službe PlayStation Now). V tomto bode je ľahké odpustiť, ako často sa hry na týchto platformách predávajú. 

Je ešte ľahšie odpustiť, keď zvážime ceny Stadie. So službou spoločnosti Google v oblasti cloudových hier budete musieť kúpiť aj hry, ale tieto hry fungujú iba na štadióne. Okrem toho spoločnosť Google účtuje plnú cenu za hry, pričom iba členovia Stadia Pro dostávajú z času na čas malé zľavy. V praxi by to mohlo znamenať zaplatenie 59,99 dolárov za hru, ktorá stojí Steam najmenej 20 dolárov. 

Knižnica Stadie je tiež veľmi obmedzená. Iste, existujú ťažkí hitteri, ako Final Fantasy XV a Doom Eternal, ako aj nadchádzajúce vydania ako Cyberpunk 2077. Všetky tieto hry však môžete hrať aj na Steam with Shadow. Okrem toho tieto hry budete stále vlastniť, ak sa rozhodnete pre kúpu herného počítača za hranicami. Tieň je lepšia voľba bez ohľadu na to, ako sa na to pozeráte.

Round: Game Library Point pre Shadow Cloud Gaming

Logo Google Stadia
Logo Shadow Cloud Gaming

2

stanovenie ceny

Shadow ručne stiahol naše prvé kolo, ale čo sa týka cenotvorby, je to zaujímavé. Počínajúc tieňom, má tri úrovne služieb, hoci v čase písania je k dispozícii iba jedna. Základný plán, Boost, beží 12 dolárov mesačne, keď sa účtuje ročne a prichádza s 256 GB úložného priestoru a streamovaním 1080p.

Nad tým je plán Ultra a Infinite, ktoré ponúkajú streamovanie 4 000, hoci množstvo úložného priestoru sa líši. Aj keď 12 dolárov mesačne nie je zlé na streamovanie 1080p, vyššie úrovne spoločnosti Shadow majú dosť peňazí. Napríklad, Nekonečný plán beží 50 dolárov mesačne, ak sa účtuje mesačne. 

Tieň spoplatňuje viac ako všetky ostatné služby cloudových hier, ale ponúka aj viac ako všetky ostatné služby cloudových hier. Stadia môže streamovať rýchlosťou 4 kB, ale iba s Chromecastom Ultra a väčšina ďalších služieb je uzamknutá na 1080p alebo dokonca 720p. Shadow je lídrom v tomto odvetví a jeho cena sa zhoduje. 

Stadia je oveľa skromnejšia a pre Stadia Pro beží mesačne len 10 dolárov. S bezplatným programom príde nejaký čas v roku 2020. Predplatná Stadia je lacnejšia. To však nie je faktoring v prípade ovládača Stadia $ 70 a Chromecastu $ 70, ktoré sú potrebné na streamovanie na vašom televízore v 4K HDR.. 

Momentálne sa už nemôžete prihlásiť na odber Stadia. Jediným spôsobom, ako získať prístup k cloudovej hernej platforme spoločnosti Google, je kúpiť si Premiere Edition 130 dolárov, ktorý je dodávaný s Chromecastom, radičom a tromi mesiacmi Stadia Pro. Budete si tiež musieť kúpiť hry na trhovisku Stadia, ktoré, ako sme už spomenuli, je zvyčajne drahšie ako Steam. 

Toto kolo je chaotické, pretože sa zaoberáme službami, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii, ako aj službami, ktoré budú dostupné v budúcnosti. Na základe toho, čo je teraz k dispozícii, je spoločnosť Shadow jasným víťazom, pretože na začatie nepotrebujete žiadny proprietárny hardvér. V budúcnosti je však Stadia lepšou voľbou so svojím bezplatným plánom, takže v tomto kole dávame víťazstvu.

Kolo: Cenový bod pre Štadión Google

Logo Google Stadia
Logo Shadow Cloud Gaming

3

Vlastnosti

Aj keď spoločnosť Google urobila veľké kroky, aby súťažila s funkciami herného počítača alebo konzoly, ešte tam nie je celkom. Shadow sa na to nevynaložil, ale nemusí. Namiesto toho vychádza zo súboru služieb, ako sú Steam a Windows samotný, aby používateľom poskytoval plný zážitok. 

Viac sa o tom porozprávame v nižšie uvedenom kole „jednoduchosť použitia“, ale spoločnosť Shadow ponúka predplatiteľom počítač so systémom Windows 10 v cloude. Okrem hrania obľúbených hier môžete nainštalovať aj požadovaný softvér, prispôsobiť nastavenia systému Windows a prehliadať internet pomocou vzdialeného počítača..

tieňovej-Windows-nastavenia

Funkcie štadiónu sa viac zameriavajú na hry, podporu úspechov a zoznamov priateľov, ako aj hlasový rozhovor. Spoločnosť Shadow tieto funkcie podporuje, ale riešia sa prostredníctvom iných platforiem. Napríklad môžete použiť Discord na chat a Steam na dosiahnutie úspechov, rovnako ako na počítači. 

Najväčší rozdiel medzi nimi je hardvér. Stadia podporuje rad radičov tretích strán, ale iba na počítačoch PC a Android. Ďalej sa mení spôsob, akým tieto ovládače pripájate, v závislosti od zariadenia, ktoré používate. Niektoré radiče podporujú pripojenie Bluetooth a pevné pripojenie, zatiaľ čo iné potrebujú pevné pripojenie.

Shadow nemá tieto prekážky. Ak môžete radič bežne pripojiť k systému Windows, môžete ho pripojiť k aplikácii Shadow, či už prostredníctvom rozhrania Bluetooth alebo kábla USB. Môžete tiež použiť zariadenia podobné Nintendo Switch určené pre smartphony, napríklad Razer Junglecat. 

Štadión má viac funkcií v tom zmysle, že spoločnosť Google vytvorila systémy špeciálne pre túto platformu. Shadow nemá nič proprietárne, ale skôr čerpá z bohatstva funkcií systému Windows a softvéru, ktorý pracuje na OS. Z tohto dôvodu je Shadow víťazom tohto kola. 

Kolo: Funkcie poukazujú na Shadow Cloud Gaming

Logo Google Stadia
Logo Shadow Cloud Gaming

4

výkon

Pre všetky rozdiely medzi Štadiónmi Google a Shadow je najväčší výkon. Napriek krehkému prísľubu spoločnosti Google o dodávaní 4K HDR hier bez ohľadu na to, akú obrazovku používate, služba klesá, pokiaľ ide o výkon. Shadow, na druhej strane, je najbližšou vecou, ​​ktorú sme videli pri hraní s miestnymi hrami.

štadióny-game-Slider1

Ak použijete ovládač Stadia a Chromecast Ultra, ponuka spoločnosti Google funguje dobre na niekoľkých frontoch, hoci na ostatných zlyháva. Radič Stadia skutočne používa WiFi namiesto Bluetooth, čo vedie k oveľa menšiemu oneskoreniu pri vstupe. Na základe našich testov to však skutočne funguje proti službe. 

Namiesto konzistentného vstupného oneskorenia majú rôzne prvky hry rôzne oneskorenie. V Destiny 2 by vibrácie ovládača, animácie pištole a zvuk začali pri streľbe na rôznych miestach. Žiadny z nich nie je príliš ďaleko za vstupom, ale je to oveľa viditeľnejšie, pretože nie sú synchronizované.

Tento problém sa našťastie pri hraní v prehliadači nenachádza. Namiesto toho je nahradená miernym – ale stále viditeľným – množstvom vstupného oneskorenia, ktoré nasleduje po každej akcii. Aj s tým je Google ťažké zaviniť. Vstupné oneskorenie je rovnaké ako pri hre s cloudovými hrami a Google je zďaleka najhorší páchateľ na tejto prednej strane (prečítajte si našu recenziu spoločnosti Blacknut, aby ste sa o ňu naozaj dozvedeli)..

štadióny-game-slider2

Aj keď vstupné oneskorenie je štandardom pre väčšinu cloudových herných služieb, našťastie je Shadow našťastie ďaleko od štandardu. Počas nášho testovania Doom 2016, Counter-Strike: Global Offensive a Cuphead sme nevideli žiadne vstupné oneskorenie. V slepej skúške medzi Shadowom a miestnym herným počítačom by sme nedokázali povedať rozdiel.

Pri streamovaní so Shadowom existujú nejaké čkanie vo forme video artefaktov a koktanie, ale tie sú málo a ďaleko pozadu a nikdy nezničia zážitok. Aj keď by sme odporúčali Shadow v akejkoľvek konkurenčnej aplikácii s hrami ako CS: GO a Fortnite, funguje to dokonale pre takmer každý iný účel. 

Každá služba v oblasti cloudových hier má momentálne problémy, od obmedzeného rozlíšenia služby PlayStation Now po vstupné oneskorenie Google Stadia. Tieň má určité problémy, aj keď sú oveľa menej závažné ako konkurencia. Ak sa chcete dostať do cloudových hier a všetko, na čom vám záleží, je výkon, Shadow je ľahký predaj.

Kolo: Výkonnostný bod pre Shadow Cloud Gaming

Logo Google Stadia
Logo Shadow Cloud Gaming

5

Podpora platformy

Po spustení bola podpora platformy Stadia priepastná a fungovala iba na zariadeniach Pixel, Chromecast Ultra a Chrome. Od tej doby však spoločnosť Google platformu vybudovala a pridala podporu moderným telefónom s Androidom a väčšine radičov tretích strán. Problém prehrávania na vašom televízore však ešte nebol úplne vyriešený. 

Na hranie Stadia na vašom televízore budete potrebovať Chromecast Ultra a radič Stadia. Na telefóne alebo notebooku môžete používať vstupy, ako je radič Xbox One a DualShock 4, ale hranie v televízii vyžaduje radič Stadia. Iba tak získate 4K HDR. Prehrávanie prehliadača je uzamknuté pri 1080p. 

Shadow má oveľa širšiu podporu s natívnymi aplikáciami pre Windows, MacOS, Ubuntu, Android a iOS. Spoločnosť Shadow okrem toho spolupracuje so spoločnosťou LG na tom, aby jej aplikácie priniesli do inteligentných televízorov. Medzi platformami, ktoré podporuje program Shadow, skutočne zachytáva myšlienku hrania bez ohľadu na obrazovku, na ktorej sa práve nachádzate. 

Stadia sa priblíži, oveľa viac ako služby ako PlayStation Now a Project xCloud, ale ešte nie je úplne vyvinutá (prečítajte si našu recenziu projektu xCloud). Kým spoločnosť Google neuvoľní aplikáciu, ktorá môže bežať na televízoroch bez potreby Chromecastu, je tieň lepšou voľbou. To nehovorí o nedostatku podpory pre iOS na štadióne.

Kolo: Platform Support Point for Shadow Cloud Gaming

Logo Google Stadia
Logo Shadow Cloud Gaming

6

Jednoduchosť použitia

Používanie všetkých problémov so službou Google Stadia je ako kúzlo. Nastavenie proprietárneho hardvéru a synchronizácia účtu Google je zahrnutý proces, ktorý však nie je neúnosný. Zdá sa, že Google pri vydávaní Stadia zabudol na veľa kritických prvkov, ale používateľské prostredie nie je medzi nimi. 

štadióny regulátor párovanie

Po spárovaní ovládača a odoslaní pozvaného kódu – kombinácia potrebná na aktiváciu vášho predplatného Stadia Pro – môžete skočiť priamo do akcie. Odberatelia Stadia Pro majú prístup k celej rade hier zadarmo, vrátane Destiny 2 a Samurai Shodown. Keďže ide o službu hazardných hier typu cloud, nemusíte tieto hry sťahovať, ale musíte ich „nárokovať“. 

Nárokovanie hry ju pridá do vašej knižnice. Kúzlo prichádza, keď idete na spustenie hry. Vaša hra sa spustí bez toho, aby ste museli skontrolovať aktualizácie alebo záplaty. Od nastavenia trvá spustenie hry iba pár sekúnd, bez ohľadu na to, či vyberáte z bezplatných titulov alebo si niečo kupujete v obchode Stadia.. 

Tieň sa ľahko používa, ale to naozaj nie je prekvapením. Okrem spúšťača holých kostí, ktorý zobrazuje najnovšie správy, je Shadow iba systémom Windows 10. Ak sa dokážete vydať na cestu okolo PC, môžete sa vydať na cestu okolo tieňa. Jediným rozdielom je niekoľko klávesových skratiek, ktoré sa dajú spustiť zo vzdialeného počítača.

tieňový startup

Tieto klávesové skratky však nikdy nebránia skratkám systému Windows. Na vyhľadávanie môžete stále použiť kláves „Windows + S“ a „CTRL + C“ na kopírovanie textu do schránky. Mimo mierne priehľadného loga Shadow v rohu obrazovky by sme si ťažko všimli rozdiel medzi týmto a bežnou pracovnou plochou Windows 10. 

Čas je najväčšou prekážkou Shadowa. Štadión je vynikajúci v tom, že môžete začať hrať hry behom niekoľkých sekúnd. Tieň potrebuje na konfiguráciu svojho počítača nielen hodinu, ale aj čas na stiahnutie hier. Budete musieť počkať, kým si svoje hry nainštalujete tak, ako by ste boli na počítači so systémom Windows.

shadow-sign-up

Shadow je v podstate hranie počítačových hier v cloude a pre všetky výhody, ktoré prichádzajú s týmto systémom, existujú aj určité nevýhody. Štadión ponúka systém postavený od základov na streamovanie videohier, a preto je schopný poskytnúť oveľa efektívnejší systém. Aj keď Shadow nie je ťažké používať, v žiadnom prípade to nie je také tekuté ako Stadia.

Kruh: Jednoduchý bod použitia pre Štadión Google

Logo Google Stadia
Logo Shadow Cloud Gaming

7

krytie

Naše posledné kolo je rovnako polarizované ako naše prvé, aj keď nie rovnakým spôsobom. Tieň je k dispozícii iba v kontinentálnom USA a dokonca ani v niektorých štátoch to nie je tak podporované ako iné (viac o tom za minútu). Štadión s mohutnou sieťou spoločnosti Google v ťahu je k dispozícii v krajinách po celom svete. 

Cloudové hry spoločnosti Google zasahujú do Belgicka, Kanady, Dánska, Fínska, Francúzska, Nemecka, Írska, Talianska, Holandska, Nórska, Španielska, Švédska, Spojeného kráľovstva a USA – alebo, pre presnejšiu definíciu, do väčšiny zo Severnej Ameriky a Európy. Jeho šírenie je omnoho väčšie ako tieň a na rozdiel od Vortexu je spoločnosť Google schopná primerane obslúžiť všetky tieto oblasti (prečítajte si našu recenziu Vortexu).. 

Hoci je Shadow k dispozícii v 48 kontinentálnych štátoch, iba 38 z nich je plne podporovaných. Medzitým sú Washington, Idaho, Montana, Wyoming, Utah, Colorado, Arizona, Alabama, Gruzínsko a Florida známe ako „režim prieskumu“, takže faktory ako terén a infraštruktúra môžu znamenať, že budete mať podoblasť.

tieňový pokrytie

Pre štáty, ktoré Shadow plne podporuje, neexistuje lepšia možnosť. Stále sú milióny potenciálnych používateľov v USA zasiahnutí horšou skúsenosťou a tí v zahraničí nemajú vôbec na výber. Stadia má určité chyby, ale pokrytie nie je jednou z nich, služba, ktorá dokáže adekvátne slúžiť hrám v Severnej Amerike a Európe. 

Kolo: Miesto pokrytia pre Štadión Google

Logo Google Stadia
Logo Shadow Cloud Gaming

8

Záverečné myšlienky

Tento zápas Google Stadia vs Shadow je blízko, oveľa viac ako naše ďalšie porovnania. Napriek tomu, so štyrmi výhrami zo siedmich kôl, Shadow je náš šampión. Aj keď Stadia urobila dobrý boj, nemôže konkurovať nekompromisnému výkonu služby Shadow a funkciám, ktoré sú súčasťou úplnej inštalácie systému Windows..

Výherca: Shadow

Ponuka spoločnosti Google má svoje opodstatnenie a keď sa uvoľnia sľúbené funkcie a keď sa do služieb dostane viac hier, Stadia bude silou, ktorú treba počítať. Teraz sa však cíti nespokojný a neúrodný a vzhľadom na doterajšie výsledky spoločnosti Google týkajúce sa opustenia služieb, ktoré nie sú okamžite úspešné, to nie je pre budúcnosť dobré. 

Súhlasíte s tým, že Shadow je lepšia možnosť, alebo ste fanúšikom Stadia? Dajte nám vedieť svoje myšlienky v nižšie uvedených komentároch a ako vždy ďakujeme za prečítanie.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me