Čo je to Torrenting? 4 veci, ktoré potrebujete vedieť

Pravdepodobne ste už počuli o internetovom pirátstve a porušovaní autorských práv a že je to možné pomocou tzv. Torrentingu. Ale čo presne torrentuje? Ako to funguje? V tomto článku vám Cloudwards.net vysvetlí, čo je to torrenting, riziká spojené s torrentingom a ako môžete začať a sťahovanie súborov sami..


Skôr ako začneme, uvedomte si, že torrentovanie je druh zdieľania súborov a nie je vo svojej podstate nezákonné. Väčšina obsahu, ktorý nájdete na stránkach torrentu, je však materiál chránený autorskými právami a jeho sťahovanie nie je povolené; ak torrentujete film, knihu alebo hru, porušujete zákon. To, čo robíte, je len na vás, ale viete, že to robíte na základe vlastnej pozornosti.

Ako Torrenting funguje

Keď niečo sťahujete z Internetu, zvyčajne kliknete na tlačidlo preberania a súbory prídu do vášho počítača ako manna z neba. Torrenting funguje inak ako to, že namiesto prevzatia súboru z jedného servera a jeho stiahnutia z jedného servera, torrent (tiež nazývaný „sledovač“) rozbije veľký súbor a rozseká ho na malé kúsky, nazývané „pakety“. “

Tieto pakety sa nachádzajú na serveri v celom rozsahu (nazývanom „sejačka“), ale zdieľajú sa aj v sieti počítačov, ktoré tiež sťahujú ten istý súbor, aký ste. Všetci títo „rovesníci“ (alebo „pijavice“ v torrentspeak) majú mierne odlišné časti toho istého súboru. Súbor torrent, ktorý ste stiahli, sleduje, kto má daný paket a strieda sa z miesta, z ktorého sťahujete.


© Wikipedia

Každý pijavica sa chová ako malý mini-server. Toto významne znižuje celkové zaťaženie siete a je veľmi zaujímavé pre ľudí, ktorí pracujú s obmedzenou šírkou pásma; Nevýhodou je, že počas sťahovania tiež nahrávate, čím zvyšujete zaťaženie internetového pripojenia.

Výsledkom je, že proces sťahovania je v priemere pomalší ako pri priamom sťahovaní; spravidla je to na začiatku oveľa pomalšie a potom sa zrýchľuje. Súvisí to s tým, že rýchlosť sťahovania a rýchlosť nahrávania sú do určitej miery prepojené: čím viac prispievate k torrentu, tým viac môžete vstávať na oplátku.

Ďalším faktorom, ktorý spomaľuje torrenty, je to, že pripojenie k stiahnutiu je vo všeobecnosti oveľa menej stabilné, takže očakávajte viac prerušení, ako ste zvyknutí pri priamom sťahovaní. Ak sa nachádzate vo veľmi rýchlom spojení, rozdiel je zanedbateľný, ale ľudia s pomalším pripojením môžu byť pri neustálom spomalení frustrovaní..

Riziká torrentu

So skutočným procesom torrentingu je spojené len veľmi malé riziko: keďže ho sťahujete zo siete rovesníkov, pravdepodobnosť, že počítačový vírus zachytí jazdu, je menšia ako v prípade pravidelného sťahovania. Tomu pomáha aj komunita torrentov, pretože väčšina ľudí zanechá pod torrentom komentáre, ktoré vám povedia, či je dobré alebo zlé.

Stále sa oplatí dávať pozor na trollov, ktorí ukladajú súbory naložené vírusom, a nezabudnite, že keď sa zdá, že niečo je príliš dobré na to, aby to bola pravda, zvyčajne to tak je. Najlepšie je vyhýbať sa používateľom, ktorí nevedia, a tiež pred torrentom, ktorý pod nimi nemá žiadne komentáre, alebo môžete zistiť, že sa váš počítač stal obeťou zločincov alebo obzvlášť nepríjemného žartu..

Porušenie autorských práv a porušenie autorských práv


© PRSA-NY

Ako sme už uviedli, sťahovanie materiálov chránených autorskými právami je nezákonné a hrozba podania žaloby je pravdepodobne najväčším rizikom pri torrentovaní. Aktivisti proti pirátstvu tvrdia, že porušenie autorských práv (väčšina z toho je spôsobená prostredníctvom torrentingu) stojí americkú ekonomiku 250 miliárd dolárov ročne a nezneužíva ich ľahnutím..

Či je toto číslo správne, je sporné, ale zásah proti porušovaniu autorských práv je určite realitou. Niektoré krajiny úplne zastavili prístup na stránky na zdieľanie súborov, napríklad The Pirate Bay a Kickass Torrents, zatiaľ čo ľudia z USA boli žalovaní za nezákonné sťahovanie filmov. Všeobecne tieto obleky prídu k ničomu, ale môžete mať smolu a získať sudcu, ktorý bude robiť to držať.

Najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť tejto konkrétnej odrážke, je buď zastaviť torrenting, alebo s väčšou pravdepodobnosťou použiť VPN na maskovanie vašej digitálnej stopy. Zostavili sme zoznam najlepších VPN pre torrenting, ale ak sa rozhodnete použiť inú, viem, že nie všetky VPN sú v tomto ohľade vytvorené rovnako..

Potrebujete sieť VPN, ktorá skryje vašu cestu sťahovania a nahrávania. Nielen stránky, ktoré navštevujete a uprednostňujete, majú tiež prepínač zabíjania, takže pri výpadku siete VPN sa vám neotáča otvoreným pripojením. Maskovanie DNS je užitočným bonusom rovnako ako akékoľvek iné bezpečnostné opatrenia.

Začíname s Torrentingom

Keď sa táto technológia a právne veci stanú prekážkou, dostaneme sa k zábavnému kúsku: torrentingu. Teraz vám skutočne neodporúčame, aby ste začali bez pripojenia k nejakej VPN, takže si pozrite náš najlepší článok o VPN a potom sa k nám vráťte, najmä ak žijete v USA, Európe alebo Kanade. Hoci poskytovatelia internetových služieb prestali posielať oznámenia o autorských právach, je pre vás lepšie byť v bezpečí ako ľúto.

Pred nájdením torrentov musíte mať špeciálny program, aby ste sa mohli pripojiť k sejačkám a pijavcom nazývaným „klient“. Existuje veľa z čoho vyberať, ale µTorrent, Transmission a BitTorrent sú najobľúbenejšie, pričom Transmission je mojím osobným favoritom pre jeho jednoduché rozhranie.

S nainštalovanou a spustenou sieťou VPN môžete teraz ísť na internet a nájsť stránky, na ktoré sa vzťahuje torrent. Dva z najväčších webov sú The Pirate Bay a Kickass Torrents, ale keď sa veľa pohybujú, je pre vás najlepšie ich nájsť sami (orgány činné v trestnom konaní ich prenasledujú po celom svete v Tomovi & Prenasledovanie v štýle Jerry). Ďalšou možnosťou je vyskúšať náš najlepší článok o alternatívnych torrent stránkach.

Pirate Bay má na tom najviac vecí a je celkom ľahké ju vyhľadať; ako bonus je v sekcii s komentármi zvyčajne viac ľudí, ktorí hovoria o torrente, ktorý chcete, takže môžete začať tam. Stačí zadať to, čo chcete nájsť (nezabudnite kliknúť na kategóriu, v ktorej bude alebo sa presne dozviete, aký je pravdivý článok 34) a dostanete sa k výsledkom.

Budete chcieť nájsť „zdravý“ torrent, ktorý má veľa sejačiek a pijavíc (za názvom torrentu sú čísla, žiadna snímka obrazovky, pretože …), napriek tomu však nie je príliš zlý. , Všeobecne povedané, tri pijavice na sejačku sú veľmi dobré, zatiaľ čo viac ako päť na sejačku to tlačí.

Prečítajte si komentáre naozaj rýchlo, aby ste sa uistili, že nemáte čo do činenia s podvodom. Pamätajte však, že stále existuje internet, takže trollovia sú hojní. Keď budete spokojní, kliknite na možnosť „Získať tento torrent“ a ste preč. V Pirate Bay sa používajú magnetické odkazy, takže po kliknutí budete pravdepodobne dobrí, ale ak pôjdete na Kickass Torrents, budete musieť nájsť stiahnutý torrent súbor sledovača a otvoriť ho ručne. V každom prípade zostáva iba čakať na dokončenie sťahovania.

Záverečné myšlienky

A to je naozaj všetko. Pamätajte, že keď je zdieľanie súborov legálne, porušenie autorských práv nie je. Vždy používajte sieť VPN, v tomto prípade je našou najobľúbenejšou stránkou ExpressVPN (prečítajte si našu recenziu ExpressVPN, aby ste zistili prečo), aby ste sa uistili, že za vás Johnny Law nedostanete. Okrem toho, šťastný lov!

Čo si myslíte o torrentingu? Máte nejaké otázky po prečítaní tohto článku? Dajte nám vedieť v komentároch nižšie, ďakujeme za prečítanie.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map