Ako funguje cloudové hry? Príručka na rok 2020

Cloudové hry, podľa mnohých spoločností vstupujúcich na pole, sú budúcnosťou hier. Aj keď sa to posunie trochu ďalej – miestne hry budú dominovať po celé desaťročia – cloudové hry môžu byť o niekoľko rokov vážnou alternatívou. Niektoré služby, ako napríklad Shadow a PlayStation Now, to predvádzajú. 


Technológia, ktorú používa cloudové hry, existuje už mnoho rokov, takže nejde o nedostatok technológie, ktorá bráni cloudovým hrám dosiahnuť hlavný prúd. Infraštruktúra, kapacita siete a technológia vzdialeného vstupu zohrávajú veľkú úlohu v tom, ako hladký je váš herný zážitok, nielen rýchlosť internetu. 

V tejto príručke sa budeme venovať tomu, ako fungujú hry založené na cloudu, aby ste pochopili, či je to pre vás vhodné riešenie. Ďalej budeme hovoriť o niektorých problémoch, ktoré s tým súvisia, ako aj o obmedzeniach technológie v súčasnom stave. Na ceste vám prinesieme niekoľko možností od nášho najlepšieho sprievodcu cloudovými hrami, ktorý ilustruje naše body.

Čo je cloudové hry?

cloudové hry

Predtým, ako sa pozriete na to, ako funguje cloudové hry, musíte pochopiť, čo to je. Aj keď „cloudové hry“ sú frázy vrhané okolo, možno ich označiť aj ako „vzdialené výpočty“. Platforma cloudových hier v podstate umožňuje vzdialený prístup k počítaču, a to buď ponúka plnú pracovnú plochu alebo ju obmedzuje iba na spúšťač hier..

V podstate odosielate príkazy do vzdialeného zariadenia povedzme napríklad presunutím kurzora alebo zadaním hesla. Vzdialený počítač prijme tento príkaz a vykoná ho ako každý normálny počítač. To, čo sa deje na tomto vzdialenom počítači, je potom streamované na vás a pri malej latencii sa môže zdať ako v reálnom čase. 

Ako v prípade streamingových platforiem, ako je Netflix, cloudové herné služby prijali rôzne spôsoby kódovania videa. To umožňuje platformám ako Shadow alebo Vortex prispôsobiť tok videa na základe vašej rýchlosti internetu. Ak vaše pripojenie poklesne, vo videu sa zobrazí viac artefaktov kompresie. 

Stručne povedané, cloudové hry sú tokom videa, ktorý môžete ovládať. Pre niektoré platformy to znamená, že môžete ovládať celý zážitok z pracovnej plochy, zatiaľ čo u iných je to obmedzené na samotnú hru. Je to základný prehľad, ale je trochu zložitejší. Presnejšie povedané o fungovaní cloudových hier a obmedzeniach, ktoré s tým súvisia.

Ako funguje cloudové hry?

cloud computing

Cloudové hry sú dosť jednoduché, ak viete, ako fungujú streamingové platformy, ako je Netflix. Keď sa pripájate k Netflixu, posielate požiadavku na server, v ktorom je uložený obsah, ktorý chcete streamovať. Po odoslaní tejto žiadosti vám spoločnosť Netflix začne nakŕmiť obsah uložený na serveri v streame, odtiaľ názov. 

S hrou môžete robiť to isté, stačí to urobiť viackrát. Pri hraní videohier neustále zadávate príkazy a hra na to reaguje. Napríklad na počítači by stlačenie klávesu „W“ znamenalo, že vaša postava sa posunie vpred, a stlačenie tlačidla „A“ na Xboxe môže znamenať, že vaša postava skočí. 

Pri hraní hry v cloude stále zadávate príkazy, ale robíte to prostredníctvom siete. Vzdialený počítač spúšťa inštanciu hry, ktorú hráte, a obrazovka sa vám streamuje. Vaše vstupy sa odosielajú po sieti, vzdialený počítač odpovie na každý odoslaný príkaz a stream, ktorý vidíte, je aktualizovaný. 

To všetko sa deje v priebehu niekoľkých milisekúnd, ktoré si niekedy môžete všimnúť (viac o tom v ďalšej časti). Aj keď všetky cloudové hry fungujú vyššie opísaným spôsobom do určitej kapacity, nie všetky platformy dodávajú obsah rovnakým spôsobom.

Napríklad Shadow vám umožňuje plný prístup k vzdialenému počítaču so systémom Windows (prečítajte si našu Shadow review), zatiaľ čo Vortex obmedzuje váš prístup k platforme DRM, ktorú hra používa (prečítajte si našu Vortex review). Obe platformy dodávajú prúd cez sieť, ale umožňujú iný prístup k tomuto vzdialenému počítaču. 

Stroje, ku ktorým sa pripájate, sú zvyčajne servery vo vnútri dátového centra. V prípade služby PlayStation Now sa k nej pripojíte pravdepodobne niekoľko serverov umiestnených v dátových centrách, ktoré prevádzkujú sieť PlayStation Network (prečítajte si našu recenziu v službe PlayStation Now). V prípade Blacknut je to pravdepodobne prenajatý priestor na serveri z existujúcej cloudovej siete ako AWS (prečítajte si našu recenziu Blacknut). 

Poloha dátového centra je dôležitá – o tom hovoríme v ďalšej časti – ale aj infraštruktúra. Mnoho služieb v oblasti cloudových hier používa zdieľané servery. To znamená, že server je vybavený množstvom koňa v oddeleniach CPU a grafiky, ale používatelia musia tieto zdroje zdieľať.

Pretože zdroje sú obmedzené, faktory, ako napríklad počet používateľov pristupujúcich na server, spôsobujú spomalenie. To by mohlo mať formu koktania, zníženej kvality obrazu a oneskorenia. Aj keď je ľahké tieto problémy pripísať pomalému internetovému pripojeniu, problém zvyčajne spočíva v tom, ako sa udržiavajú servery a používatelia. 

Niektoré služby v oblasti cloudových hier, napríklad Shadow, však využívajú vyhradené zdroje. Mohlo by existovať, povedzme, 10 grafických kariet a CPU GTX 1080, ktoré by ich sprevádzali na jednom serveri, ale zdroje servera sú segmentované a vyhradené jedinému používateľovi.. 

V prípade služby Shadow získate špecializované úložisko, pamäť RAM a grafiku a nie je divu, že kvalita prekoná konkurenciu aj pri skromnom pripojení..

Zaoberanie sa latenciou a šírkou pásma

šírka pásma hry v cloude

Dva faktory, ktoré je potrebné vziať do úvahy pri hovorení o cloudových hrách, sú latencia a šírka pásma. Hráči pravdepodobne poznajú latenciu alebo, ako sa často hovorí, „ping“. Váš ping je to, ako dlho trvá – zvyčajne v milisekundách -, kým sa vstup pošle cez sieť pri spiatočnej ceste. To bol kľúčový faktor, na ktorý sme sa pozreli v našej najlepšej príručke VPN pre hranie hier.

Latencia sa používa na meranie toho, aké je vaše pripojenie pri hraní hier online, pretože záleží len na vašich požiadavkách. Ak hráte hru s priateľom online, existujú dve miestne relácie tejto hry, jedna pre každého z vás. 

Z tohto dôvodu nie je potrebné prenášať žiadne herné dáta cez sieť. Každý z vás má prístup k rovnakým textúram, hudbe a animáciám. Jediné údaje, ktoré je potrebné preniesť cez sieť, sú vstupy. 

Napríklad, ak hráte kolo Counter-Strike: Global Offensive s pingom 85 milisekúnd a vystrieľate svojho kamaráta v hre, znamená to, že to trvá celkom 85 milisekúnd, kým sa tento vstup odošle na váš vstup. priateľ a vrátiť sa k vám. 

Latencia je hlavne faktorom toho, ako ďaleko je server od vášho fyzického umiestnenia. Čím bližšie ste k serveru, ku ktorému sa pripájate, tým je vo väčšine prípadov nižšia latencia. 

V prípade online hier nie je dôležitá šírka pásma – maximálne množstvo dát, ktoré je možné preniesť, pretože prenášate iba malé kúsky údajov. Pre hry v cloude je však kľúčovým ukazovateľom šírka pásma. 

Rovnako ako pri hraní hier online, vaša latencia je dôležitá pri určovaní toho, ako dlho trvá, kým sa vaše vstupy zaregistrujú. Na rozdiel od hrania online však je potrebné veľa údajov preniesť cez sieť. 

Vykreslenie hry sa deje na vzdialenom serveri, čo znamená, že prostriedky, ktoré sú tam skutočne, vytvárajú obraz. Potom sa do vášho zariadenia odošle videostream tohto vykreslenia. Tento stream sa aktualizuje na základe vašich vstupov.

Z tohto dôvodu platformy cloudových hier nevyžadujú vysokú rýchlosť sťahovania. Tieň vyžaduje najvyššiu rýchlosť 15 Mbps, ale videli sme už len 5 Mbps. Pre porovnanie Netflix odporúča rýchlosť sťahovania 4 Mb / s pre streamovanie 4K videa. Oveľa dôležitejšia je vaša šírka pásma a latencia. 

Preplnené siete, ktoré majú príliš malú šírku pásma, spôsobia problémy, pretože pri hraní v sieti je kľúčová citlivosť vašich vstupov.. 

Pri opätovnom porovnaní so streamovaním videa nie je šírka pásma príliš znepokojujúca. Obmedzené množstvo šírky pásma môže stále viesť k primeraným výsledkom, pretože do toku videa neodosielate žiadne vstupy. Nemusíte reagovať, takže si nevšimnete rozdiel. 

Vzhľadom na neustále sa meniacu povahu hrania však táto schopnosť reakcie môže priniesť alebo prerušiť zážitok. Na cloudové hry potrebujete pevné pripojenie k internetu a uzavreté dátové centrá. Rovnako dôležité je však to, ako rýchlo môže vzdialený počítač odpovedať na vaše požiadavky.

Obmedzenia hrania v cloude

cloudové hry

Najväčším obmedzením v oblasti cloudových hier je infraštruktúra. Mnoho služieb v oblasti cloudových hier v súčasnosti využíva existujúce dátové centrá alebo prenajíma priestor z veľkého cloudu na spustenie svojej platformy, ktorú je ťažké ovládať. Okrem toho v posledných rokoch došlo k prudkému nárastu cloudových hier, čo spôsobilo, že mnoho spoločností uviedlo výrobky na trh príliš rýchlo. 

Rýchly pohľad na hľadané výrazy to podporuje. Hoci termín „cloudové hry“ má objem vyhľadávania iba 34 000 za mesiac, podľa Ahrefov sú populárne platformy ako Stadia omnoho vyššie. Napríklad „štadióny“ majú globálny objem vyhľadávania 233 000 mesačne a „geforce now“ má objem vyhľadávania 237 000 mesačne (prečítajte si našu recenziu GeForce Now).

Kvôli nárastu popularity sa ešte musí realizovať plne vybavená služba cloud-gaming. Spoločnosť Shadow sa blíži svojou obmedzenou dostupnosťou a špecializovaným hardvérom, ale aj platformy ako PlayStation Now, ktoré sa už niekoľko rokov snažia poskytnúť konzistentný zážitok. Služby ako Loudplay jasne ukazujú napoly upečenú mentalitu. 

Uskutočnilo sa však niekoľko krokov správnym smerom. Dostupnosť internetu s optickými vláknami v štátoch zaistila veľkú šírku pásma, ktorá sa dá obísť, a nárast dvoj- alebo trojpásmových smerovačov môže zabezpečiť, že odosielate údaje na frekvencii, ktorá nie je preťažená prevádzkou..

Zdá sa, že najväčším obmedzením sú vzdialené počítače. Zdieľanie serverových zdrojov a nevýraznej sieťovej kapacity vedie k zlej hernej skúsenosti, čo je v súčasnosti správne spojené s cloudovými hrami. Avšak s možnosťami ako Stadia, GeForce Now a Shadow around, zážitok z hrania cloudových hier „choď kamkoľvek, urob niečo“ môže byť hneď za rohom.

Záverečné myšlienky

Hoci cloudové hry sa ešte úplne nerealizovali, je to oveľa lepšie ako pred niekoľkými rokmi. PlayStation Now ponúka pôsobivý zážitok pre fanúšikov Sony, zatiaľ čo Shadow predstavuje hry s takmer nulovou latenciou na PC. Ďalšie možnosti, ako sú Vortex a Blacknut, sú v poriadku, ale nikde v blízkosti špičkových psov. 

Celý zážitok je stále o niekoľko rokov voľný, ale teraz existujú možnosti, ktoré sa priblížia.

Čo si myslíte o cloudových hrách? Máte ešte nejaké otázky? Dajte nám o nich vedieť v komentároch nižšie. Ako vždy, ďakujem za prečítanie. 

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map