LibertyBASIC ile Kendi Ücretsiz Dosya Yedekleme Yardımcı Programı Nasıl Oluşturulur

Yoğun talep üzerine, size bir Windows programlama aracı olan LibertyBASIC ile basit ama etkili bir ücretsiz dosya yedekleme yardımcı programı nasıl oluşturulacağına dair bu öğreticiyi sunuyoruz. Daha önceki bir makalede, kendi ücretsiz masaüstü dosya yedekleme yardımcı programınızı oluşturmak için basit bir algoritma gösterdik. Bugün programı sizin için oluşturarak bir adım daha ileriye gidiyoruz.


Bu, tam kodlanmış örneklerle adım adım açıklamalı bir öğretici olacaktır. Programımıza SimpleBackupTool adı verilir ve tamamen bir Windows programlama aracı olan LibertyBASIC ile geliştirilmiştir. LibertyBASIC’i tanımak veya derleyiciyi indirmek için (Windows için ücretsiz deneme sürümü) LibertyBASIC web sitesini ziyaret edin.

LibertyBASIC’i seçtik, çünkü herkes hızlı bir şekilde öğrenebilen basit bir dildir. Tamam başlayalım.

SimpleBackupTool hakkında

Basit Yedekleme Aracı

SimpleBackupTool, önceki makalemizde gösterdiğimiz algoritmaya dayanmaktadır. Aşağıdakileri yapabilen temel bir masaüstü dosya yedekleme programıdır:

 1. Yedekleme başına birden çok dosya kopyası (20x’e kadar desteklenir)
 2. Çok klasörlü yedekleme (yalnızca ilk katman)
 3. Gerçek zamanlı bildirimler (Meşgul / Boşta “LED” göstergesi, durum mesajları)

SimpleBackupTool ile, hedef klasörlerdeki (ancak klasörler içindeki klasörler değil) tüm dosyaları tercih ettiğiniz kadar fazla yedeklilik için 20 kata kadar yedekleyebilirsiniz. Belki ek işlevsellik veya program özellikleri eklemek için devam ederken kodu değiştirmekten çekinmeyin. Ama olduğu gibi oldukça kullanışlı.

Şimdi içine bakalım: Herhangi bir program geliştirmenin ilk adımı, programın işlevlerini gerçekleştirmek için parçaların birlikte nasıl çalıştığını gösteren bir algoritma oluşturmaktır. Yine böyle çalışır:

dosya yedekleme
© Cloudwards.net

Bu nedenle, önceki makalemizde belirttiğimiz gibi, SimpleBackupTool’da beş bileşene sahibiz: yedekleme kaydı, yedekleme nöbetçisi (denetleyici), kopya aracısı (yedekleme aracısı), kullanıcı girişi ve rapor yöneticisi.

Yedek Kayıt Defteri

Yedek Kayıt Defteri, yedeklenecek klasörlerin listesini içeren basit bir TXT dosyasıdır. Burada listelenen klasörlerdeki tüm dosyalar yedeklenir (ancak bu klasörlerdeki klasörler değil). Bu nedenle, SimpleBackupTool’u kullanırken tüm verilerinizi mümkün olduğunca tek katmanlı klasörlerde tutun.

Yedek Kayıt Defteri

Yukarıdaki resimde, kayıt defterinde yedeklenecek iki klasör gösterilmektedir: “C: \ test1 \” ve “C: \ test2 \”.

Bu dosyayı gerektiği şekilde yeni yedekleme hedefleriyle güncellersiniz. Ayrıca, tüm dosyaların yukarıdaki resimde gösterildiği gibi “” Backup-27 Kasım 2013 ”gibi tarihe göre otomatik olarak adlandırılan aynı klasöre yedeklendiğini unutmayın..

Kullanıcı Girişi

SimpleBackupTool’un bu sürümü için kullanıcı girişi kopya derinliği ile sınırlıdır (her dosyayı kaç kez yedeklemek istediğiniz). Bu, kopya derinliği seçici kullanılarak seçilir (ilk resimde gösterilmiştir).

Daha karmaşık uygulamalar için diğer kullanıcı girişi örnekleri şunları içerebilir:

 • Dinamik yedekleme konumları
 • Otomatik yedekleme zamanlaması
 • Şifreleme anahtarları, şifreler
 • Sıkıştırma seçenekleri
 • Arşivleme seçenekleri

Rapor Yöneticisi

Rapor Yöneticisi gerçek zamanlı güncellemeleri işlemek içindir. SimpleBackupTool’un bu sürümü için, meşgul / boşta “LED” göstergesi ve gerçek zamanlı durum isteminden (ilk resimde gösterilmektedir) oluşur..

Yedek Nöbetçi (Denetleyici)

Backup Sentry tüm uygulamayı kontrol eden mantıktır. Bu durumda, GUI (Grafik Kullanıcı Arayüzü) uygulamasının arkasında gizlenir.

Bu, dosyaları yedekleyen tüm zor işi yapan adamdır. Onu göremezsiniz çünkü o perde arkasında çalışan gerçek bir underdog. SimpleBackupTool ile, 1-sample.txt, 2-sample.txt ve benzeri bir sayı ile birden çok dosya yedeklemesinin önüne eklenir.

8 Ekran görüntüleri: SimpleBackupTool in Action

Tamam SimpleBackupTool’un bazı ekran görüntülerini çalışırken görelim.

Yedekleme Ekran Görüntüleri

Artık işe yaradığını bildiğinize göre, nasıl çalıştığını görebilmeniz ve belki de kendi değişikliklerinizi ekleyebilmeniz için bir kod açıklamasını yapalım.

Kod İzlenecek Yol: SimpleBackupTool

Unutmayın, bu kod tamamen LibertyBASIC’te. Devam etmeden önce LibertyBASIC’inizi fırçalamak isteyebilirsiniz – başlamak kolaydır, başlamak için web sitesindeki veya derleyicideki dersleri ve örnek programları kullanın!

SimpleBackupTool tam kaynak kodu için bu bağlantıyı tıklayın. Devam etmek için buna ihtiyacınız olacak.

Aşağıdaki 4 parçalı adım adım kodun kilit bölümlerini açıklamaktadır. Ayrıca kodu derleyicinize yapıştırabilir ve SimpleBackupTool’u kullanmak için programı ÇALIŞTIRABİLİRSİNİZ!

Bölüm I: Başlangıç ​​Ayarları

Bu programın kayıt defteri ve yedekleme klasörünü oluşturan ve olayları dinleyen ilk bölümüdür.

SimpleBackupTool için Başlangıç ​​Ayarları

İkinci bölüme bakalım – kayıt defteri nasıl yüklenir.

Bölüm II: Kayıt Defterinin Yüklenmesi

Kodun bu bölümü kayıt defteri listesini programın belleğine yükler, böylece bu listedeki konumlara gerçek zamanlı olarak yedekleme için erişilebilir.

Kayıt Defterini Yükleme - SimpleBackupTool

Bölüm III: Yedekleme

İzlenecek yolun bu kısmı, bir döngü işleminde yedeklemenin gerçekte nasıl yapıldığına bakar. Hedef klasörlerin sayısını ayırıyoruz (bu verilerin belleğe kaydedildiğini hatırlayın).

Daha sonra, klasörlere sırayla erişmek ve gerçek kopyalama işlemine beslenecek bu klasörlerdeki dosyaların bir listesini ayıklamak için bir toplu işlem (döngü yapılandırması) kullanılır ve bu seçili kopya derinliğine göre çoğaltılır.

SImpleBackupTool'da Yedekleme

Bölüm IV: Program GUI (Grafik Kullanıcı Arayüzü)

Son olarak, SimpleBackupTool için GUI’yi oluşturan koda bir göz atacağız.

Basit Yedekleme Aracı GUI

Kod, yükseklik, genişlik ve konum dahil olmak üzere GUI için pencere özelliklerini kontrol eder. Ayrıca, penceredeki nesneler için düğmeler, statik metin nesneleri, grafik kutusu (“LED”) ve birleşik kutu (kopya derinliği seçici) gibi özellikleri ayarlar..

Nesne özellikleri kümesi, konum, boyut ve olay işleyicilerini (program tıklatıldığında veya ayarlandığında nereye gider) içerir. Olay işleyicileri, olay başlatıldığında gerçekleştirilecek eylemlerin listesini içeren [loadRegistry] gibi bir “şube etiketine” bağlanır.

Kod sonunda pencereyi adlandırır – bu durumda “Basit Yedekleme Aracı” ve onu başlatır, görüntüleme seçeneklerini ayarlar ve aynı anda olayları dinler.

Sonuç

Merhaba! Bu yayını okumaktan keyif aldığınızı ve çok şey öğrendiğinizi umarız. Aşağıda ele aldığımız konuların bir listesi verilmiştir: Windows programlama aracı LibertyBASIC ile basit yedekleme araçlarının nasıl oluşturulacağına baktık.

Basit ve ücretsiz bir masaüstü yedekleme programı olan SimpleBackupTool’u bölüm bölüm 4 bölüm kod kodunu kullanarak analiz ettik. Kendi başınıza derlemek ve istediğiniz şekilde kullanmak veya değiştirmek için size tam SimpleBackupTool kaynak kodunu sunduk

SimpleBackupTool ile ilgili sorularınız için lütfen [e-posta korumalı] adresine bir e-posta gönderin. Bu gönderiyi yanıtlamak isterseniz, bize bir yorum gönderin! Sizden duymak isteriz.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map