Bulut Depolama için Verilerinizi Şifreleme

Son birkaç yıldır, çevrimiçi gizlilik teknolojinin en baskın konularından biri olmuştur. Bireyin çevrimiçi ayak izine sahip olma hakkı, NSA gözetimi, ünlü telefon korsanları ve en son Facebook veri tartışmaları hakkındaki sorular sadece birkaç örnektir.  


İnternetin yararlarından vazgeçmezken kötüye kullanım potansiyelini sınırlamak isteyenler için, çevrimiçi gizlilik kılavuzumuzda bulunanlar gibi maruz kalan kişisel veri miktarını sınırlamanın çeşitli yolları vardır. Bu makalede, bulut depolama gizliliği konusuna ve orada tuttuğunuz dosyaların nasıl korunacağına odaklanacağız, böylece yalnızca şifresini çözebilirsiniz.

Yaklaşım bazen sıfır bilgi şifrelemesi olarak adlandırılır ve burada Cloudwards.net’te favori bir konudur. Sıfır bilgi bulut depolama hizmetleri, en iyi bulut depolama konusundaki sıralamamıza hakimdir, aslında, çoğunlukla güvenlik konusundaki güçlü yaklaşımları nedeniyle.

Dropbox, Google Drive ve bulut depolama incelemeleri kitaplığımızda bulunan diğer hizmetlerin çoğu aynı avantajı sunmasa da, üçüncü taraf yazılımlar bunu değiştirebilir. Birazda, dosyalarınızı gizli tutmak için en iyi Boxcryptor’dan birini nasıl kullanacağınızı göstereceğiz.

Verilerinizi bulut depolama için nasıl şifreleyeceğimize geçmeden önce, biraz daha ayrıntılı olarak isteyebileceğiniz nedenleri inceleyelim.

Yönetilen Şifrelemeyle İlgili Sorun

Neredeyse tüm bulut depolama hizmetleri, Amazon Drive gibi birkaç önemli istisna dışında müşterilerin sunucularında depoladığı verileri şifreler (Amazon Drive incelememizi okuyun). Ancak, bu hizmetlerin çoğunun şifreleme için kullanılan anahtarları da yönetmesi, dosyalarınızın olması gerekenden daha savunmasız olduğu anlamına gelir.

Birçok bulut depolama hizmeti finansal kazanç için bu güvenlik açığından yararlanmasa da, şirketler para kazanıldığında her zaman etik yolu izlemez. Google, kendi hizmet şartlarında, pazarlama analizi için gönderilen, alınan ve depolanan verileri tarayabileceğini belirtmektedir:

“Otomatik sistemlerimiz, özelleştirilmiş arama sonuçları, uyarlanmış reklamcılık, spam ve kötü amaçlı yazılım tespiti gibi kişisel olarak alakalı ürün özellikleri sağlamak için içeriğinizi (e-postalar dahil) analiz eder. Bu analiz, içerik gönderilirken, alınırken ve depolandığında gerçekleşir. ”

Google’ın bulut depolama pazarındaki en yakın rakiplerinden biri olan Dropbox, gizlilik şartlarında benzer ödenekler yapmaz. Aslında, terimler çok açık bir şekilde, “Eşyalarınız sizin.” Ancak bu, Dropbox’ın kısmen korsan içeriği engellemek için verilerinizi de taradığı gerçeğini değiştirmez.

Bunun da ötesinde, Dropbox, Google Drive, OneDrive ve diğer ABD tabanlı bulut hizmetleri yasal olarak zorlanan devlet veri taleplerine tabidir. Bu, NSA PRISM girişimi gibi kitlesel gözetim programlarını besleme taleplerini de içerir..

Son olarak, bulut depolama ile ilgili en önemli sorun olan veri ihlalleri ile siber suçlar hakkında endişelenmeniz gerekir. Bulut hizmetleri genellikle kötü niyetli saldırıları önlemek için oluşturulmuş güvenli veri merkezlerinde veri barındırırken, bu tür önlemler tarihsel olarak iç tehditlerden ziyade dış tehditlere karşı koruma sağlamak için tasarlanmıştır (ör. İhmalkar veya yaramaz çalışanlar).

Verileriniz, unutmayın, paraya değer. Bir şirket tamamen güvenilir gibi görünse bile, bir kediyi kaplamanın birden fazla yolu vardır. En iyi yaklaşım, bulut hizmetlerine yalnızca verilerinizle gerektiği kadar güvenmektir ve aksi takdirde gizliliği kendi ellerinize almaktır.

Kolay Rota: Sıfır Bilgi Bulutu Depolaması

Bulut verilerinizi pazarlama, gözetim ve siber suçlar gibi gizlilik sorunlarından korumanın en iyi yolu, dosyalarınızın şirket elinden çözülmesini sağlamaktır. Çözüm, internetin bazı köşelerinin daha önce kullandığımız bir ifade olan sıfır bilgi şifrelemesini çağırmak için aldığı özel, uçtan uca şifrelemedir..  

Sıfır bilgi şifrelemesi, dosyalarınızı makinenizden ayrılmadan önce şifrelediğiniz ve buluttan tekrar indirilene kadar şifresi çözülmeyeceği anlamına gelir. Belirlediğiniz bir şifreye bağlı şifre çözme anahtarını yalnızca siz bilirsiniz, yani NSA yöneticisi veri merkezi kapılarına vursa bile bulut sağlayıcınız dosyalarınızı çözemez..

Basitliği tercih edenler için, dosyalarınızı korumak için sıfır bilgili bir bulut depolama hizmetine kaydolabilirsiniz. Orada bu kadar çok seçenek olmasa da, grubun en iyisi yetenekli Dropbox alternatiflerinden daha fazlası. Paramız için, sadece üstün güvenlik sağlamakla kalmayıp aynı zamanda büyük bir değer sağlayan Sync.com’u da seviyoruz, ayda 2 TB depolama alanı var..

Sync.com ile, sisteminizde yüklü olan senkronizasyon klasörüne bıraktığınız herhangi bir dosya, özel şifreleme kullanılarak otomatik olarak karıştırılır. Sync.com incelememizde daha ayrıntılı olarak tartıştığımız işlemi kolaylaştırmak için yapmanız gereken hiçbir şey yok.  

Bununla birlikte, Sync.com’u istediğimiz kadar, Google Drive incelememizde veya en iyi kurumsal senkronizasyon ve paylaşım hizmetlerinin çoğunda tartışılan işbirliği özelliklerine sahip değildir. Ancak bu, gizliliğinizden vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmez. Bu sadece onu korumak için biraz daha fazla iş yapmanız gerektiği anlamına gelir.

Biraz Daha Az Kolay Rota: Sıfır Bilgi Şifreleme Hizmetleri

Bu makalenin geri kalanında dosyaları buluta göndermeden önce nasıl şifreleyeceğinize bakacağız. Neyse ki, ekstra bir güvenlik katmanı sağlamak için bulut depolamada büyük adlarla entegre olan bir avuç sıfır bilgi aracı var.

nCrypted Cloud ve Sookasa iki iyi seçenektir, ancak ikisi de Boxcryptor’ın çok yönlülüğünü ve değerini sunmaz. Sevdiğimiz şeylerden biri, Boxcryptor’un hazırda 20’den fazla farklı bulut depolama sağlayıcısıyla entegre olması.

Liste Dropbox, Google Drive, Egnyte Connect, OneDrive, Box ve Amazon Drive’ı içerir. Ayrıca, Boxcryptor’ı WebDAV’ın minimum çalışma kapasitesine sahip herhangi bir bulut hizmetiyle kullanabilirsiniz.

Hizmetin avantajları ve dezavantajları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız tam bir Boxcryptor incelememiz var. Şimdi, Boxcryptor’un nasıl kullanılacağına daha yakından bakalım.

Kayıt ve Kurulum Boxcryptor

Google’ın pazarlama ekibini ve kara site NSA ineklerini aşmak için dosyalarınızı Boxcryptor ile karıştırmaya başlamadan önce bir hesap oluşturmanız gerekir. Boxcryptor, ticari olmayan kullanım için tek bir bulut depolama hizmetiyle entegre etmek için kullanılabilecek ücretsiz bir hesap sunar. Ticari kullanım için veya sınırsız bulut depolama hizmetlerine entegre olmak için abone olmanız gerekir.

Kaydolduktan sonra, Boxcryptor uygulamasını indirip yükleyebilirsiniz.

Bundan sonra, Boxcryptor size özellikleri hakkında hızlı bir tur verecektir. Ardından, bu özellikleri nasıl kullanacağınızı gösteren bir eğitici var. Öğreticiyi tamamlamayı seçebilirsiniz veya.

Boxcryptor’ı Bulut Deponuza Bağlayın

Boxcryptor bilgisayarınızda dosya sisteminizden erişebileceğiniz veya Boxcryptor görev çubuğu simgesine sağ tıklayıp “aç” ı seçebileceğiniz sanal bir sürücü oluşturur.

Bu sürücü, Boxcryptor’un koruduğu tüm dosyaları tek bir yerde koruduğu tüm dosyaları koyar, ki bu da oldukça uygundur. Ancak, önce bu hizmetler ve Boxcryptor arasındaki entegrasyonu kurmanız gerekir.

Bunu yapmak için, Boxcryptor görev çubuğu simgesine sağ tıklayın ve “ayarlar” a tıklayın. Üstte birkaç sekme bulunan bir kontrol paneli açılır. “Yerler” sekmesi, bulut depolama bağlantısı oluşturabileceğiniz yerdir..  

Boxcryptor ile ilgili güzel şeylerden biri, yüklediğiniz herhangi bir bulut depolama hizmetini kutudan çıktığı sürece otomatik olarak algılamasıdır. Tek yapmanız gereken, dosyaları şifrelemek istediğiniz hizmetin yanındaki radyo düğmesini tıklamaktır ve entegrasyon kurulur.

Bundan sonra, bu hizmet Boxcryptor sanal sürücünüzde görünecektir.


© Cloudwards.net

Boxcryptor ile Dosyaları Şifrele

Artık Boxcryptor’ı Dropbox’a bağlamış olsak da, bu, test bilgisayarımızdaki tüm Dropbox dosyalarının otomatik olarak şifreleneceği anlamına gelmez. Dropbox’a gönderilen klasörleri ve dosyaları manuel olarak şifrelemeliyiz.

Bunu yapmak için şifrelemek istediğiniz nesneyi, klasörü veya dosyayı sağ tıklayın ve “Boxcryptor > şifrelemek.”

İleride, bu nesne bulutta korunacak.

Bireysel dosyaları ayrı ayrı şifrelemek uzun zaman alabileceğinden ve yanlış adımlara yol açabileceğinden, bulut depolama hesabınız için özel bir şifreleme klasörü oluşturmanızı öneririz. Bu şekilde, dosyaları şifrelenmesini istediğiniz klasöre taşıyabilirsiniz..

Son bir notta, dosya adları Boxcryptor tarafından otomatik olarak şifrelenmez. Boxcryptor kontrol panelinin güvenlik sekmesindeki bir geçişi tıklatmanız gerekir.

Bu özellik, bu arada, ücretsiz hesaplarda mevcut değildir. Dosya adlarının kendileri hakkında bir kişiye adil bir miktar söylemek için kullanılabileceği göz önüne alındığında, yalnızca bir bulut depolama hizmeti kullansanız bile bir aboneliği göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz.

Son düşünceler

Çevrimiçi gizliliğinizi, web sitelerine göz atarken veya torrent kullanırken en iyi VPN hizmetlerinden birini kullanmaktan, “iloveApplexoxo” dan daha karmaşık şifreler oluşturmak için bir bulut şifre yöneticisi kullanmaya kadar çevrimiçi gizliliğinizi korumanın birçok yolu vardır. Bulutta depolamak istediğiniz dosyaları özel olarak şifrelemek, yapabileceğiniz en kolay şeylerden biridir.

Sync.com veya pCloud gibi en iyi sıfır bilgili bir hizmetle gittiğinizde veya dosyaları korumak için Boxcryptor’ı kullansanız da, kişisel fotoğraflarınızın, belgelerinizin ve diğer dosyalarınızın bir pazarlama veya devlet veritabanına veya kimlik için kullanılma şansını sınırlayabilirsiniz hırsızlık veya şantaj.

Sorusu olan? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin ve okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me