2020’de Mac’inizi Yedekleme

Macintosh bilgisayarınızı yedeklemek bir acı olmak zorunda değildir. Neyse ki, Macintosh işletim sistemi bir yedekleme almak için en kolay biridir. İster yerleşik Time Machine’i kullanın ister harici bir çözüm tercih edin, Macintosh’unuz için ilk yedeklemeyi almak çok kolaydır.


Tabii ki, işleri daha hızlı hale getirmek için hangi dosyaları yedeklemek istediğinizi bilmek her zaman iyidir. Bu şekilde sağlıklı, uzun ömürlü ve sizi her türlü veri felaketinden koruyan bir yedekleme stratejisi geliştirebilirsiniz..

Bu makalede Mac’inizi nasıl yedekleyeceğinize bakacağız. Bu makalenin, verilerinizi Mac’e yedeklemek için kullanabileceğiniz çözümleri hızlı bir şekilde gözden geçirmesi gerekiyor. Şu anda, dosyalarınızı bir Macintosh bilgisayarda yedeklemek için eksiksiz bir kılavuz üzerinde çalışıyoruz. Bizi izlemeye devam edin!

Time Machine Nasıl Kullanılır

Time Machine, Mac OS X’in “Leopard” sürümünde tanıtılan Macintosh bilgisayarınızla birlikte gelen yerleşik bir yedekleme sistemidir. Dolayısıyla, 10.5’in altında bir Macintosh kullanıyorsanız, bu özelliği kullanamazsınız. Mac’iniz destekliyorsa sisteminizi güncellemenizi önemle öneririz. 

Makine Kurulumu

İlk olarak, Sistem Tercihleri’ne gidin ve Time Machine’i seçin. Burada ilk menü ve Time Machine kurulumunuzun durumu bulacaksınız. Yeni başlıyorsanız, büyük olasılıkla kapalı.

Tercih Bölmesinden Başlangıç ​​Zamanı Makinesi

Yedekleme Diskinizi Seçme

Time Machine, harici bir sabit sürücüye, Time Capsule’a veya ağa bağlı bir depolama birimine (NAS) yedekleme yapmanızı sağlar. Ağ sürücünüzü Mac’inize bağlamayı asla unutamayacağınız için genellikle bir ağ sürücüsüne yedekleme yapmak daha uygundur. Bu şekilde dosyalarınızın her zaman en güncel sürümlerini koruyacaksınız.

Time Machine - Yedekleme Diskinizi Seçin

Disk Seç düğmesine basın ve yedeklemenizin gitmesini istediğiniz bir hedef seçin. İşletim sisteminizle aynı sabit sürücüdeki bir yedekleme çok mantıklı olmadığından, aslında harici bir sürücüde olduğundan emin olun.

Ayrıca, makinenizi tamamen yedeklemek için bu sabit sürücüde yeterli alanınız olduğundan emin olun.

Yedeklemenizi Şifreleyin

Dosyalarınızı yedeklemeye başlamadan önce, yedeklemelerinizi şifrelemenizi öneririz. Yedeklemeyi Şifrele onay işaretini işaretlediğinizde Time Machine yedek şifrelemeniz için güvenli bir şifre seçmenizi isteyecektir.

Time Machine Yedekleme Şifrelemesi

Bu nedenle, harici sabit sürücüleriniz tehlikeye atılmış olsa bile, hiç kimse parolanız olmadan yedeklerinizi okuyamaz. Bu nedenle, en az 8 ila 10 basamaklı güvenli bir şifre seçtiğinizden emin olun.

Yedeklenecek Dosyaları Seçin

Time Machine ile tam sistem kopyası yapmanızı öneririz. Bu, ne tür dosyaları yedeklemek istediğinizi düşünmek için acıyı kaldıracaktır. Ancak, yalnızca dosyaları boşaltmak için kullandığınız geçici klasörleriniz varsa, disk alanından tasarruf etmek için bunları yedeklemenizden çıkarmak isteyebilirsiniz.

Time Machine - Yedekleme için Klasörü Hariç Tut

Ve bizim durumumuzda, İndirilenler klasörünü hariç tuttuk, çünkü içindeki tüm dosyalar bizim için önemli değil ve hemen hemen değiştirilebilir.

İçiniz Rahat olsun

Tebrikler! Şimdi ilk yedeklemenize gidiyorsunuz. Ancak, her zaman bir yedeklemenin yeterli olmadığını öneririz, bu nedenle bu kılavuzu okumaya devam ettiğinizden emin olun. Bulut depolama da dahil olmak üzere yedekleme yığınınıza eklemek için daha fazla seçenek ele alacağız.

Time Machine’i sevmiyor musunuz? SuperDuper’i deneyin!

Yedeklemeleriniz için yerleşik Time Machine’i kullanmak istemiyorsanız veya biraz daha fazla özelleştirmeye ihtiyacınız varsa, Mac için SuperDuper! Adlı bir yazılımı denemek isteyebilirsiniz. Superduper ile ilgili en iyi şey, tüm işletim sisteminizden önyüklenebilir bir disk görüntüsü oluşturabilmenizdir..

Bu, bir sabit sürücü arızasından sonra çok hızlı bir şekilde çalışan bir bilgisayar alacaktır. Ayrıca, kullanımı oldukça kolaydır. Nasıl olduğunu görelim.

Sabit Sürücünüzü Başka Bir Yere Kopyalayın

Süper! oldukça açıklayıcı. İlk adımda, ideal olarak harici bir yere bağlı olan ve USB veya ağınız üzerinden başka bir diske kopyalamak istediğiniz bir sabit sürücü seçebilirsiniz. İsterseniz, yalnızca bir disk görüntüsü de oluşturabilir ve yerel olarak saklayabilirsiniz, ancak bu önerilen bir çözüm değildir.

Super Duper - Yedeklemenizi Seçin

Yedeklemek İstediğiniz Dosyaları Seçin

Süper! hangi dosyaları yedeklemek istediğinizi seçmenizi sağlar. Tüm dosyaları veya belirli kullanıcı dosyalarını yedekleyebilirsiniz.

SuperDuper Hangi Dosyaları Yedeklemek İstiyorsunuz?

Yedeklemenizi Zamanlayın

Süper! bazı gelişmiş yedekleme zamanlama seçenekleri ile birlikte gelir. Macintosh’unuzun yedeklemesini istediğiniz günleri, Macintosh’unuzu ne sıklıkta ve ne zaman yedeklemek istediğinizi seçebilirsiniz..

Super Duper Yedeklemelerinizi Zamanlayın

Böylece, yedeklemenizi ofiste olduğunuzda ve eve geldiğinizde çalışacak şekilde ayarlayabilirsiniz..

Şimdi Kopyala düğmesine basın

Şimdi Kopyala düğmesine bastığınızda SuperDuper! önce hedef diskteki verileri siler ve ardından yedeklemeniz için tüm dosyalarınızı kopyalar. Ayrıca SuperDuper! burada bu makalede ayrıntılı olarak ele alamadığımız bazı ilginç gelişmiş yedekleme seçenekleri var.

Örneğin, ne SuperDuper! yedekleme tamamlandıktan sonra, örneğin bir Shell betiği çalıştırın veya bilgisayarınızı kapatın..

Yalnızca Bir Yedeklemeye Yapmayın

Dosyalarınız için en az iki yedeklemenizi öneririz. İdeal olarak bir bulut depolama / çevrimiçi yedekleme hizmeti ile bir yerinde, harici bir sabit sürücüde veya NAS’da ve diğerinde kapalı bir yedek. Bu örnekte, dosyalarınız için kolay çevrimiçi yedeklemeye izin verecek SOS Çevrimiçi Yedekleme kullanacağız.

SOS Online Backup’a Kaydolun ve Ücretsiz Deneyin

SOS çevrimiçi yedeklemesini 14 gün boyunca risksiz olarak test edebilir ve ihtiyaçlarınıza uygun olup olmadığını görebilirsiniz. SOS Online Backup, dosyalarınız için çok güvenli ve hızlı bir çevrimiçi yedekleme çözümüdür.

SOS Çevrimiçi Yedekleme İncelemesi
© Cloudwards.net

Backblaze veya Carbonite gibi sınırsız çevrimiçi yedekleme sunmaz, ancak yeni başlıyorsanız bu gerekli olmayabilir. Standart plan, yedeklemeleriniz için size 50GB verir.

SOS Çevrimiçi Yedeklemeyi Kurma

SOS Çevrimiçi Yedekleme’yi kurmak çok zor değil. Yedeklemek istediğiniz dosyaları seçmenizi isteyecek ve sisteminizi buna göre analiz edecektir..

SOS Online Backup Yedekleme için Dosyalarınızı Seçin

Çevrimiçi yedekleme hizmetleri genel olarak uygulama veya sistem dosyalarını yedeklemez, bunun yerine fotoğraflar veya videolar gibi bir sabit sürücü arızası durumunda kurtarılabilen veya kurtarılamayan diğer tüm dosyaları yükler.

SOS Online Backup - İçerik Türlerini Göster

Ayrıca SOS Online Backup, yedekleme için planladığınız dosya türlerine mükemmel bir genel bakış sunar.

Yedeklemenizi Başlatmak için “Başlat” düğmesine basın

Dosyalarınızı seçtikten sonra yapmanız gereken tek şey Başlat düğmesine basmaktır ve yedeklemeniz buluta gider. Sahip olduğunuz dosya miktarına bağlı olarak, tam bir yedeklemenin tamamlanması günler hatta haftalar alabilir.

SOS Online Backup - Yedeklemenizi Başlatın
© Cloudwards.net

Bu yüzden sabırsız olma. Çevrimiçi yedekleme, bu durumda, ikincil yedeklemeniz olacaktır, bu nedenle bir Time Machine yedeklemesini veya başka bir yerel yedeklemeyi tamamladığınızı varsayıyoruz. Normalde, SOS Online Backup dosyalarınızı sürekli olarak yedekler, yani bilgisayarınızda bir dosya değişikliği olduğunda SOS Online Backup dosyalarınızı sunucularına aktarmak için devreye girer.

SOS Çevrimiçi Yedekleme Yedeklemenizi Zamanlama

Bununla birlikte, yedeklemenizi ihtiyaçlarınız için de planlayabilirsiniz; saatlik, günlük veya aylık yedeklemeler. Bu şekilde ofisteyken veya bilgisayarınızı hiç kullanmadığınızda yedekleme yapabilirsiniz. 

Sonuç

Açıklanan adımları uyguladıysanız, yedek olmayan diğer tüm insanlardan birkaç adım öndesiniz demektir. İki yedekle, verilerinizin güvenli olduğunu bilerek güvenlik yastığınıza yaslanabilirsiniz.

Başka bir makalede, veri kaybı durumunda dosyalarınızı nasıl geri yükleyeceğinizi ele alacağız. Bizi izlemeye devam edin! Deneyiminizi paylaşın! Time Machine veya diğer yedekleme çözümleriyle yedekleme stratejiniz nedir? Hangi çevrimiçi yedekleme hizmeti kullanılacak ve önerilecek? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlarda bırakın.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me