En İyi Mac Yedekleme: Time Machine vs Arq vs Duplicati vs Cloudberry Backup

En iyi Mac yedekleme çözümünü arıyorsanız, doğru yere geldiniz. Bu toplama sırasında, Cloudwards.net her biri hem yerel hem de bulut yedekleme özelliklerine sahip üç Time Time alternatifine bakacak: Arq, Duplicati ve CloudBerry Backup.


CloudBerry Backup’ı sunmadan önce üçünü ve Time Machine’i depolama, özellikler ve desteğe göre değerlendireceğiz – uh, bir kazananı belirtmeden önce. Gerilim aşikardır.

İCloud alternatifleri arıyorsanız, Mac için en iyi bulut depolama alanı hakkındaki makalemize de göz atın..  

Savaş

Time Machine, Apple’ın MacOS ile ücretsiz gelen kendi yedekleme çözümüdür. Bu nedenle, çoğu zaman tüketicilerin baktığı tek araçtır. Bununla birlikte, buluta yedeklenen birkaç tane de dahil olmak üzere çok daha iyi seçenekler var. En popüler üçü Arq, Duplicati ve CloudBerry Yedekleme’dir (CloudBerry Yedekleme incelememizde nedenini okuyun), her biri seçtiğiniz bulut depolama alanı ile entegre olmanızı sağlar.

Yaklaştıkça, neyle ilgili olduklarını görmenize yardımcı olmak için üç çözüm boyunca dört çözümü de yıkacağız.

Birinci Tur: Depolama Seçenekleri

İlk turumuzda, maliyet dahil dört hizmetin her birinin sağladığı depolama seçeneklerine bakacağız.

Zaman makinesi

Time Machine’in bir maliyeti yoktur ve Mac OS’de zaten yüklü olarak gelir. Yapmanız gereken tek şey kurmak. Bununla birlikte, depolama seçeneklerine gelince, Apple gibi birçok şey gibi Time Machine de diğerleriyle her zaman iyi oynamaz. Yani, izin verdiği depolama seçenekleri, bakacağımız diğer üç araçla karşılaştırıldığında oldukça sınırlıdır.

Bir seçenek, Time Machine için özel olarak tasarlanmış WiFi özellikli bir harici sabit sürücü olan Airport Time Capsule’e yedekleme yapmaktır. Birkaç farklı depolama kapasitesi var, ancak Apple’ın çoğu şeyi gibi 300 dolardan başlayarak biraz pahalı olabilirler..

Alternatif olarak, kullanılabilir herhangi bir harici sürücü veya ağ sürücüsü içeren yerel diske yedekleme yapabilirsiniz. Ancak bu hemen hemen öyle. Bir bulut çözümü olmadığı için dosyalarınıza hiçbir yerden erişemez ve hibrit bir yedekleme planı oluşturmak için kullanamazsınız.

Arq

Arq, seçimden hoşlanan kullanıcıların kesinlikle seveceği bir depolama alanına yaklaşıyor: Hangi bulut platformuna yedekleyeceğinizi seçmenize izin veriyor.

Seçenekler arasında Dropbox, Google Drive ve OneDrive gibi popüler bulut depolama platformları bulunur. Bu hizmetlerden biriyle Arq kullanmanın avantajı, sıradan bir bulut depolama platformunu, tipik olarak yapmayacakları bir yedekleme çözümüne dönüştürmenize izin vermesidir..

Bunun nedeni, IDrive, CrashPlan ve Backblaze gibi bulut yedekleme hizmetlerinin aksine bulut depolama hizmetlerinin yedekleme zamanlayıcılarını içermemesidir. Depolama yolunda fazla bir şeye ihtiyacınız yoksa, bu aslında uzun vadede paradan tasarruf etmenizi sağlar, çünkü bir yedekleme hizmeti aboneliği için ödeme yapmanız gerekmez.

Arq yazılımının kendisi bilgisayar başına 49.99 dolara mal oluyor ve sadece bir kez ödeme yapmanız gerekiyor.

Diğer depolama seçenekleri arasında Amazon S3, Amazon Glacier, Google Cloud Storage, Backblaze B2 ve Wasabi bulunur; bunların her biri gigabayt depolama alanı için ücretlendirilir; bu da onları ölçeklenebilir ve işletmeler için ideal hale getirir.

Arq ayrıca bir sunucuya yedekleme yapmak için FTP’yi destekler ve harici veya ağ sürücüleri de dahil olmak üzere dosyaları bir NAS’a veya sisteminizdeki bir konuma yedeklemek için kullanılabilir.

Duplicati

Duplicati, Arq gibi çalışır, çünkü Mac’inizi bir dizi farklı bulut depolama hizmetine yedeklemenizi sağlar. Aslında, seçenekler çok daha geniştir. Duplicati, Arq’ın sahip olduğu seçeneklerin çoğunu ve ayrıca Azure, MEGA ve Jottacloud gibi hizmetleri içerir (ilgilenenler için bir MEGA incelememiz ve bir Jottacloud incelememiz var).

FTP, SSH veya WebDAV kullanarak dosyaları sunucuya da aktarabilirsiniz. Ayrıca, Duplicati yedekleme dosyalarını yerel bir sürücüye veya NAS’a kullanabilir.

Arq’dan daha fazla seçeneğe ek olarak, Duplicati de açık kaynak kodlu ve tamamen ücretsizdir, bu yüzden size 50 $ tasarruf sağlayacaktır.  

CloudBerry Yedekleme

Windows için CloudBerry Backup, dosyalarınızı yedeklemek için elli farklı bulut entegrasyonu seçeneği sunar. Yazılımın Mac sürümü o kadar etkileyici değil, ama yine de güzel bir seçim var.

Popüler seçimler Amazon S3, Amazon Glacier, Microsoft Azure, Google Cloud Storage, OpenStack ve RackSpace’dir. Ayrıca doğrudan dosya sisteminize de yedekleyebilirsiniz, bu da yine yerel veya ağ sürücüsüne yedekleme yapabileceğiniz anlamına gelir.

Mac için CloudBerry Backup’ın iki sürümü vardır: ücretsiz bir sürüm ve “Pro” adlı ücretli bir sürüm. Pro, kalıcı bir lisans için 29,99 ABD dolarıdır ve hem sıkıştırma hem de şifreleme özellikleri ekler.

Birinci Tur Düşünceler

Dosyaları yedeklerken hem yerel hem de uzaktan bulutta saklayabilme özelliği büyük bir avantajdır. Yerel depolama, verilerinizin bir kopyasını elinizin altında tuttuğunuz anlamına gelir; bu, özellikle Mac’inizin Thunderbolt 2 bağlantısından yararlanabiliyorsanız daha hızlı bir şekilde geri yüklenebilir.

Bu arada uzaktan, bulut depolama, verilerinizin güvenli bir veri merkezinde yedeklenmiş bir kopyasına sahip olduğunuz anlamına gelir. Burada, bir sunucunun arızalanması durumunda verileriniz yedek sunucularda yedeklenir ve sunucu tesisleri genellikle hem doğal afetlere hem de sanal saldırılara dayanacak şekilde oluşturulur. Uzaktan depolama ayrıca verilerinize her yerden erişebileceğiniz anlamına gelir.

Yerel ve bulut depolamanın avantajları ve neden birlikte daha iyi oldukları hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz..  

Time Machine yalnızca yerel depolama alanı yedeklemesi sağlar, bu yüzden bu tur için dikkate alalım.

Kalan üç hizmetten Duplicati, Dropbox Plus’tan Amazon S3’e kadar seçeneklerle en iyi tüketici ve iş bulut depolama entegrasyonlarını sunar. Ayrıca, ücretsiz.

Birinci Tur Birincisi: Duplicati

İkinci Tur: Yedekleme Özellikleri

İkinci turumuzda, temel yedekleme yeteneklerine bir göz atacağız ve aynı zamanda kullanıcı deneyimine de göz atacağız.

Zaman makinesi

Time Machine, basit sihirbazı ile yedekleme planları oluşturmak için kolay bir yol sağlar. Sadece uygulamayı başlatın ve size her şeyden geçecek.

İlk adım bir yedek disk konumu seçmektir. Harici sabit sürücünüzü USB, FireWire veya Thunderbolt ile Mac’inize bağlamanız gerekir. Alternatif olarak, ağınızdaki bir Zaman Kapsülü veya macOS sunucusu seçebilir veya harici depolama alanınızı bir Apple Havaalanı Baz İstasyonu’na bağlayabilirsiniz..

Bu yapıldıktan sonra, “yedekleme diskini seç” i tıklayın ve size yedekleme seçeneğini seçin.

Bundan sonra yedeklemeniz çalışacaktır. Diğer yedekleme çözümlerinin aksine, Time Machine varsayılan olarak Mac’inizdeki her şeyi yedekler, ancak isterseniz dosyaları ve klasörleri hariç tutabilirsiniz. Ayrıca son 24 saat için saatlik yedeklemeler, geçen ay için günlük yedeklemeler ve önceki tüm aylar için haftalık yedeklemeler alır.

Ayrıca dosyaları depoya göndermeden önce şifrelemek için bir düğme onay kutusu ve yedeklemeyi kapatıp açmak için bir geçiş kutusu da vardır..

Bununla birlikte, yedeklemenizi özelleştirmek için yapabileceğiniz çok fazla şey yok.

Arq

Arq’ın da oldukça basit bir arayüzü var. Time Machine gibi, oldukça sıkıcı, ama işi hallediyor.

Başlatın ve yedeklemek istediğiniz bulut depolama alanını veya yerel hedefi seçin. Amazon S3 veya Google Cloud gibi bir hizmetle gidiyorsanız, hizmetin kendisinden aldığınız erişim bilgilerine girmeniz gerekir..

Google Drive veya Dropbox gibi bir hizmet kullanıyorsanız, bulut depolama hesabınızda oturum açmanız yeterlidir.

Arq otomatik olarak masaüstü, belgeler, indirmeler ve resimler gibi yedekleme için belirli klasörleri olacaktır. İsterseniz bu seçimleri hem klasörde hem de dosya düzeyinde düzenleyebilirsiniz.

Arq, yükleme boyutunu azaltmak için dosyaları sıkıştırır, bu da daha sonra kurtarmayı hızlandıracaktır. Aynı içeriğin yüklenmediğinden emin olmak için tekilleştirme gerçekleştirir ve dosyaları bilgisayarınızdan çıkmadan önce şifrelemenize olanak tanır. Son olarak Arq, blok düzeyinde aktarımlar gerçekleştirir, böylece dosyaların yalnızca değişen bölümleri yüklenir. Bu yine işlerin hareket etmesine yardımcı olur ve uygulama tarafından kullanılan bant genişliğini azaltır.

Arq, Time Machine gibi kademeli olarak yedekleme yapar. Dosyaları son 24 saatte bir saatte yedekler, geçmiş ayın günlük yedeklemelerini ve her ayın haftalık yedeklemelerini korur. Yedeklemeyi manuel olarak çalıştırmaya zorlamak dışında zamanlamayı değiştirmenin bir yolu yoktur.  

Duplicati

Duplicati, yedekleme yönetimine web tabanlı bir yaklaşım benimser ve açık kaynaklı bir ürün için olağandışı olan Time Machine veya Arq ile elde ettiğinizden genellikle daha estetik bir görünüm sağlar..

“Yedekleme ekle” yi tıkladığınızda Duplicati, dosya göndermek için bir yer seçmek de dahil olmak üzere bir yedekleme planı oluştururken size yol gösterir. Arq’da olduğu gibi, uzaktan depolama yapıyorsanız erişim anahtarlarını girmeniz veya bulut depolama alanınıza giriş yapmanız gerekir.

Ayrıca hangi dosyaları yedeklemek istediğinizi de seçmeniz gerekir. Time Machine ve Arq’ın aksine, Duplicati sadece yedekleme için her şeyi etiketlemez. Ancak, zaman kazanmak için üst düzey klasörler seçebilirsiniz. Duplicati, yerden tasarruf etmek için sistem ve geçici dosyaları hariç tutmanıza olanak tanır. Belirli dosya türlerini yok saymak için özel filtreler de ayarlayabilirsiniz.

Ardından, bir program belirlersiniz. Burası Duplicati’nin kendisini Time Machine ve Arq’tan ayırmaya başladığı yerdir, çünkü size özelleştirmek için daha fazla seçenek sunar.

Yedeklemenin hangi günlerde ve hangi saatlerde çalışacağını seçebilirsiniz. Yedeklemeyi birkaç dakika, saat, günde bir, haftada bir veya ayda bir çalıştırmayı seçebilirsiniz. Yedeklemeyi yıllık olarak çalıştırma seçeneği bile vardır.

Duplicati ayrıca dosyaları sıkıştırır ve tekilleştirmeyi çalıştırır. 2016 itibariyle, Duplicati artık blok düzeyinde yedeklemeyi de kullanıyor. Web kullanıcı arayüzünü kullanmak istemiyorsanız Duplicati’nin bir komut satırı arayüzü de vardır.

CloudBerry Yedekleme

CloudBerry yedeklemesi hem Time Machine hem de Arq gibi bir masaüstü istemcisi kullanır, ancak çok daha iyi tasarlanmıştır. Aslında, daha iyi görünen, daha fazla özelliğe sahip ve kullanımı kolay bir sihirbazla Duplicati’nin web arayüzünden daha iyi tasarlanmış.

Geliştiricilerin gerçekten kullanıcı deneyimi hakkında düşünmek ve geri bildirimleri dinlemek için zaman harcadıkları açıktır.

Bir yedekleme planı oluşturmak için uygulamayı başlatın ve “yedekleme dosyaları” nı tıklayın. Araç, deneyimsiz kullanıcıların bile takip edebileceği kadar kolay olması gereken süreç boyunca size yol gösterecektir..  

Yedekleme hedefinizi seçmeniz gerekir. Amazon S3 gibi uzak bir yerse, kimlik bilgilerinizi almanız ve girmeniz gerekir.

Bu arada, S3 hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, şimdi Amazon S3 ile yedeklemenin nasıl çalıştığına dair bir başlangıç ​​kılavuzumuz olduğunu belirtmek için iyi bir zaman. Kılavuzumuz yalnızca S3’ü nasıl kuracağınızı göstermekle kalmaz, aynı zamanda verilerinizi oraya nasıl ulaştıracağınıza örnek olarak CloudBerry Backup’ı kullanır.

Yedeklenecek içeriği seçerken CloudBerry Backup, tüm Macintosh HD’nizi seçmenize veya belirli klasör ve dosyaları seçmenize olanak tanır.

Burada çok fazla dosya yakalama konusunda endişelenmeyin. Bir sonraki ekran, Duplicati’nin size sunduğu filtrelerin çok üzerinde filtre seçenekleriyle seçenekleri daraltmanızı sağlar. Seçenekler, belirli dosya türlerini hem hariç tutma hem de dahil etme yeteneğini içerir.  

Bu, önceki adımda yedekleme için tüm sabit sürücünüzü seçebileceğiniz ve ardından her şeyi almaktan kaçınmak için yedeklemeyi burada dokümanlara, fotoğraflara ve videolara sınırlandırabileceğiniz anlamına gelir. CloudBerry Backup, sistem dosyalarını zaten otomatik olarak atlar, ancak gerekirse bu seçeneği kapatabilirsiniz.

Aracın farklı şekilde yapılmasını istediğimiz tek şey, .doc, .jpg ve .mpv gibi belirli yaygın dosya türlerini otomatik olarak seçmektir, böylece bunları manuel olarak girmek zorunda kalmadık. Yine de özelliği beğendik.

CloudBerry Backup ayrıca dosya boyutlarını azaltmak için bir sıkıştırma özelliğine sahiptir. Program ayrıca AES kullanarak buluta gönderilmeden önce istemci tarafındaki dosyaları şifreleyebilir. Başka bir seçenek de, kendi dosya saklama politikanızı oluşturma ve size diğer üç hizmetin sunmadığı bir dereceye kadar sürüm kontrolü.

CloudBerry Backup ile kullanılabilen zamanlama seçenekleri, Duplicati’ninkiyle eşleşerek günlük, haftalık veya aylık yedeklemeler ayarlamanıza olanak tanır. Yedeklemeleri bir dakika gibi kısa aralıklarla da çalıştırabilirsiniz.

CloudBerry Backup ayrıca, yedeklemelerinizin her zaman çalıştığından emin olmanızı ve izlemenizi engelleyen bildirimleri de destekler. Yedeklemeniz tamamlandığında veya başarısız olduğunda e-postayla bildirim alabilirsiniz.

Bildirimleri ayarladıktan sonra yedekleme planınız tamamlanır. İzleyebilir ve ileride kullanıcı arayüzünden hızlı değişiklikler yapabilirsiniz.

Planlanmış olanı beklemek istemiyorsanız manuel yedeklemeyi başlatmak için bir “oynat” düğmesi de vardır..

Yuvarlak İki Düşünce

Time Machine ve Arq kullanımı yeterince kolaydır, ancak her ikisi de oldukça sıkıcı arayüzlere ve yedekleme planları oluşturmak için sınırlı özelliklere sahiptir. İkisi de tartışılmaz.

Duplicati, ücretsiz bir yedekleme hizmeti için oldukça iyidir. Belirli dosya türlerini yok saymak ve özel bir zamanlama oluşturmak için filtreler ayarlayabildiğiniz için teşekkür ederiz. Ancak CloudBerry Backup konuşabiliyorsa, büyük olasılıkla “bu sevimli” der.

CloudBerry Backup, Time Machine, Arq veya Duplicati’den çok daha iyi yedekleme özellikleri sunar. Yalnızca belirli dosya türlerini yedekleme olanağı, dosyaları gözden kaçırmanızı ve aynı zamanda yerden tasarruf etmenizi sağlar. Tutma kontrolü, fidye yazılımının neden olduğu durumlar da dahil olmak üzere yanlışlıkla üzerine yazma ve dosya bozulmalarıyla uğraşmak için mükemmeldir..

Zamanlama özellikleri, yedeklemelerin çalışmanıza müdahale etmesini engeller ve bildirimler, bakmadığınızda neler olup bittiğini size bildirir.  

Birinci tur, ihtiyaçlarınızın ne olduğuna bağlı olarak yakın bir çağrı oldu. İkinci raunt değil.

İkinci Tur Birincisi: CloudBerry Yedeklemesi

Üçüncü Tur: Destek

Üçüncü turumuzda, mevcut destek kanallarına ve kaynaklara hızlı bir şekilde bakacağız.

Zaman makinesi

Apple, Time Machine’e adanmış genel bir destek sayfası tutar. Burada, sorun gidermeyle ilgili temel bilgiler ve kılavuzlar hakkında makaleler bulabilirsiniz. Genel olarak, bu makalenin yazıldığı tarihte yalnızca 12 makaleyle ilgili çok fazla bilgi yok.

Aradığınızı bulamazsanız doğrudan Apple ile iletişime geçebilirsiniz. Apple’ın birden fazla ülkede destek ağları vardır, bu yüzden doğru olanı seçtiğinizden emin olun.

Doğrudan destek seçenekleri arasında sohbet ve telefon bulunur. Apple, ne bekleyeceğinizi bilmeniz için bekleme sürelerini yayınlar; desteğini test ettiğimizde, zamanlar iki dakikadan azdı.

Alternatif olarak, diğer Mac kullanıcılarından yardım almak için Apple desteğine bir e-posta gönderebilir veya Apple topluluklarına gidebilirsiniz.

Apple’ın büyüklüğündeki bir şirketten beklediğiniz gibi destek seçeneklerinin mükemmel olduğu sorusu yoktur. Öte yandan, Apple’ın bu kadar çok farklı ürünü desteklemesi, yedekleme konusunda bilgili birini bulmayı zorlaştırıyor.

Arq

Arq, herhangi bir sorunla karşılaşırsanız e-posta desteği sunar. Arq ile yanıt süresini test ettik ve iki gün içinde bir cevap aldık. Yedeklemenin potansiyel önemi göz önüne alındığında daha hızlı bir yanıt almak isterdik, ancak bu şimdiye kadar gördüğümüz en kötü yanıt süresi değil.

Sohbet, Time Machine’de olduğu gibi bir seçenek değil, ancak Arq’ın göreceli boyutu göz önüne alındığında bu gerçekten sürpriz değil. Ayrıca test etmediğimiz Arq’a yardım için bir tweet gönderme seçeneği de var.

Arq ayrıca belgelere sahip bir destek sayfası bulundurur. Genel olarak, bu kaynak Apple’ın Time Machine sayfasından çok daha iyiydi; başlangıç, yedekleme, geri yükleme, optimizasyon ve yapılandırma kategorileri.

Duplicati

Duplicati bu toparlanmada şimdiye kadar çok başarılı olsa da, destek gerçekten grubun geri kalanının gerisinde kaldığı bir alandır. Bunun nedeni, açık kaynaklı bir uygulama olması ve bunların arkasındaki para eksikliği nedeniyle çok kötü destek alma eğilimi göstermesidir..

Kısacası, resmi bir destek sayfası veya destek e-postası yoktur. Yardıma ihtiyacınız varsa Duplicati’nin GitHub wiki sayfasına gitmeniz ve birisinin yanıt gönderdiğini ummanız gerekir. Alternatif olarak, yeni bir GitHub sorunu açabilir ve hızlı bir yanıt almayı umabilirsiniz.

CloudBerry Yedekleme

CloudBerry Labs, özellikle CloudBerry Backup için ayrıntılı destek belgeleri sayfası ve SSS sağlar. Şirket ayrıca bir Reddit sayfası tutar ve topluluk yardımına erişmek istiyorsanız Sunucu Hatası’nda etkindir.

Doğrudan bir destek temsilcisiyle iletişim kurmayı tercih ediyorsanız, CloudBerry Labs ile bir bilet açabilirsiniz. Bu bilet sistemi sizi asılı bırakmayacak; limboda olmadığından emin olmak istediğinizde bilet durumunuzu kontrol edebilirsiniz.

Şansı vardır, asla buna ulaşmaz. Destek yanıt sürelerini birkaç kez test ettik ve genellikle hafta içi bir saat içinde yanıtlar aldık.

Yuvarlak Üç Düşünce

Apple’ın sohbet telefonu desteği avantajı var, ancak Time Machine için cevap almak hala sorunlu olabilir. Şirketin çok fazla farklı ürünü var ve Time Machine için doğrudan destek hattı yok.

Arq desteği sadece iyidir, Duplicati bir GitHub wiki’sine güvenir.

Bu arada CloudBerry Backup, yedekleme konusunda uzmanlaşmış ve birçok iş istemcisine sahip bir şirketin ürünü olmanın avantajlarından yararlanır. Destek kaynakları derin ve yanıt süreleri çok hızlı.

Üçüncü Tur Birincisi: CloudBerry Yedeklemesi

Karar

En çok kullanılanı tahmin etmeye çalışırken, aklımızda Time Machine’in öne çıkardığımız dördün en zayıf yedekleme seçeneği olduğuna şüphe yok. Yalnızca yerel yedeklemeyi destekler ve özelliklerin dışında pek bir şey yoktur. Tek kurtarıcı kalitesi hakkında ücretsiz olması. Ancak Duplicati de öyle ve hem Arq hem de CloudBerry Backup bankayı tam olarak kırmıyor.

Kalan üç hizmetten, koşucu koşucusu kupasını Duplicati’ye vermemiz gerekiyor. En yüksek kalite esnekliğidir: Amazon S3, Google Cloud ve Azure gibi raf üstü yedekleme depolama seçeneklerini kullanabilir veya yedeklemeye dönüştürmek için tercih ettiğiniz bulut depolama platformuna dosya gönderebilirsiniz.

Bununla birlikte, seçenekler konusunda CloudBerry Yedekleme’den biraz daha esnek olsa da, CloudBerry Yedekleme’nin Duplicati’den daha iyi bir özellik kümesi ve desteğine sahip olduğu konusunda hiçbir soru yoktur. Bu nedenle Mac yedeklemesi için bu dört seçenek arasından bir numaralı tercihimiz.

Kazanan: CloudBerry Yedekleme

Her neyse, bu bizim konumumuz. Sizi aşağıdaki yorumlarda kendi düşüncelerinizi anlatmaya davet ediyoruz.

İş yedekleme seçeneği olarak CloudBerry Yedekleme hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Acronis, StorageCraft ve Macrium’u içeren SMB yedekleme makalemizi okuyun. Ayrıca en iyi Windows sunucu yedekleme ve en iyi görüntü tabanlı yedekleme seçeneklerinin gözden geçirilmesi ile ilgili makalemizde de yer almaktadır..

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map