İşletmeniz için sınırsız yedekleme çözümü mü arıyorsunuz? İyi (ya da kötü) haberler, kafanızı sarmak için gerçekten sadece iki seçenek olması: Backblaze ve CrashPlan. Diğer birçok yedekleme çözümü yedekleme alanını kaplar ve arttırmak için daha fazla ödeme yapmaya zorlar.


Bazı yedek alıcılar için karar daha da kolaylaşır – Backblaze aboneliği, CrashPlan’ın aylık maliyetinin yaklaşık yarısı kadardır. Bununla birlikte, genellikle yazılım çözümleri söz konusu olduğunda olduğu gibi, sonuçta tüm hikaye değildir.

Daha önce, bilgili işletme kullanıcılarının, ticari alıcıların en iyi çevrimiçi yedeklemesinde dikkate almaları gereken bir dizi ek ölçüt hakkında yazmıştık. Liste, diğer kriterlerin yanı sıra kullanım kolaylığı, güvenlik ve destek içerir.

İşletmenizin yedekleme ve olağanüstü durum kurtarma planı hakkında bir karar vermeden önce hem Backblaze for Business incelememize hem de CrashPlan incelememize göz atmanızı tavsiye etsek de, yan yana karşılaştırmanın bilgilendirici ve yararlı olabileceğine de karar verdik..

Yakında, bu iki hizmet olan Backblaze veya CrashPlan’dan hangisinin bugün iş için en iyi sınırsız yedek olarak tanınmayı hak ettiğini anlamak için fiyat etiketinin ötesine bakacağız..

Sınırsız Yedeklemenin Artıları ve Eksileri

Karşılaştırmamıza başlamadan önce yapılacak ilk şey, işletmenizin gerçekten sınırsız yedeklemeye ihtiyaç duymasını sağlamaktır. Çünkü “sınırsız” kelimesi, diğer tüm düşüncelerin aniden daha az önemli görünmesini sağlayan baştan çıkarıcı bir çekiciliğe sahiptir. Tetiği mutlu etmek kolaydır ve çevrimiçi yedekleme ile bu iyi bir şey değildir.

Bunun nedeni, başlangıçta dosyalarınızı yedeklemenin uzun zaman almasıdır. Buluta göndermek için terabaytlarca veri varsa, aylara bakabilirsiniz. Yani, verilerinizi yedekledikten sonra, hizmetleri değiştirmek büyük bir güçlüktür.

Birçok KOBİ sahibi için sınırsız yedekleme çözümünde gerçek bir değer vardır. Günümüzde işletmelerin çok sayıda veriyi hızlı bir şekilde toplamak için muazzam müşteri veritabanlarına sahip işletmeler olması gerekmez. Müşteri bilgileri, medya dosyaları, finansal kayıtlar ve her türlü dosya, büyük ve küçük modern girişimlerin belkemiğini oluşturur.

Bu verilerin kaybedilmesi, işletmenizi gerçek anlamda bağlayabilir. Öte yandan, MozyPro (MozyPro incelemesi) veya Amazon Web Services gibi ölçeklenebilir seçeneklerle çalışırken hepsini buluta yedeklemek de pahalıya mal olabilir. Backblaze veya CrashPlan gibi düşük maliyetli, sınırsız bir yedekleme çözümü ile bu konuda endişelenmenize gerek yok – bu hizmetler özel ihtiyaçlarınıza uygun olduğu sürece.

Bununla birlikte, bazı şirketler için Backblaze veya CrashPlan’ı kullanmak da oldukça fazla paraya mal olabilir. Bunun nedeni, her iki hizmetin abonelik başına yalnızca bir cihazı desteklemesidir. Yedeklemek için bir düzine bilgisayarınız varsa, bunun yerine sınırsız cihaz için yedeklemeyi destekleyen sınırlı bir hizmete devam etmek daha iyi olabilir. İyi bir örnek, aldığınız yedekleme alanını sınırlamasına rağmen, çevrimiçi yedekleme kılavuzumuzdaki en iyi toplam değer olarak yer alan IDrive İş’dir (IDrive İş incelememizi okuyun).

Hem Backblaze hem de CrashPlan ile ilgili diğer bir sorun, her ikisinin de NAS veya sunucu yedeklemesi için kullanılamamasıdır. Bu ihtiyacınız olan bir şeyse, yine en iyi sunucu yedeklemelerinden biri olan ve akıllı telefonları da yedekleyebilen IDrive’ı işaret ederiz. CloudBerry Backup, özellikle işletmeniz için karma bir yedekleme planı tasarlamak istiyorsanız, iyi bir seçenektir. Backblaze’in uygun fiyatlı bulut altyapı hizmeti Backblaze B2 ile bile çalışır.  

Bu uyarılar yoldan çekilince, eğlenceli şeylere geçelim.

Sınırsız Yedekleme Üstünlüğü Savaşı: Backblaze vs CrashPlan

Daha önce Backblaze’nin CrashPlan’dan daha ucuz bir seçenek olduğunu belirtmiştik. Backblaze aboneliğinin gerçek maliyeti bilgisayar için aylık 5 $ ‘dır. Bir yıllığına kaydolursanız, ayrıca iki ay ücretsiz olarak alırsınız. İki yıllık bir Backblaze aboneliği size beş ücretsiz ay kazandıracak. CrashPlan, bu arada, bilgisayar başına aylık 10 ABD dolarıdır ve peşin ödeme için indirim yapılmaz. 

Bilgisayar Başına Maliyet: Sırlama: CrashPlan:
Aylık abone:5 $10 $
Yıllık Abonelik:50 $ (2 ay ücretsiz)120 $ (ay ücretsiz)
Yıllık Abonelik:95 $ (5 ay ücretsiz)240 $ (ay ücretsiz)

CrashPlan hala SOS Online Backup ve MozyPro gibi popüler ama pahalı çevrimiçi yedekleme hizmetlerine göre iyi bir anlaşma. Bununla birlikte, daha pahalı olduğu gerçeğini dolaşmak yok.

Bundan sonraki adım, işletmenizin CrashPlan’a fazladan para harcamasının veya Backblaze ile gitmenin faydalı olup olmadığına karar vermenize yardımcı olmaktır. Sonuçta, bu sorunun evrensel olarak doğru bir cevabı yoktur. Her iki plan da sınırsızdır, ancak hepsine uyan tek bir boyut değildir..

CrashPlan ve Backblaze: Savaş Turları

1

Yedekleme Süreci

Öncelikle Backblaze ve CrashPlan ile kullanılabilen yedekleme özelliklerini karşılaştıracağız. Yetenekle birlikte kullanıcı deneyimini ve genel hızı göz önünde bulundurarak genel yedekleme sürecine de bakacağız.

Backblaze

Backblaze’nin diğer çevrimiçi yedekleme hizmetlerinden kesin olarak daha iyi yaptığı tek şey kullanım kolaylığıdır – en azından yedekleme planları oluşturma konusunda. Çünkü Backblaze istemcisi işin çoğunu sizin için yapıyor.

Kurulumdan sonra yazılım bilgisayarınızı tarar ve türe göre dosya arar. İşletim sistemi, uygulamalar ve geçici dosyalar dışındaki hemen hemen tüm dosya türlerini içerir, ancak Backblaze’a gerekirse bunları yakalamasını bildirebilirsiniz..

Taramanın bulduğu her şey yedekleme planınıza eklenir.

Dosya türüne göre yedeklemenin yararı, çoğu yedekleme hizmetinde yaptığınız gibi klasörleri ve dosyaları manuel olarak etiketlememenizdir. Bunu yapmak daha fazla zaman alır ve dosyaların gözden geçirilmesine ve yedekleme planınızda kritik boşluklara yol açabilir.

Bu anlamda Backblaze gerçek bir kur ve unut yedekleme çözümüdür. Bilgisayarınızda nerede olurlarsa olsunlar, tüm e-posta dosyalarınız, belgeleriniz, resimleriniz, videolarınız, muhasebe dosyalarınız ve diğer her şey korunacaktır..

Yedeklemek istemediğiniz belirli dosya türleri varsa, sınırsız yedekleme alanına sahip olsa da, çoğu kişi için gerekli olma olasılığı düşük olan dosyaları hariç tutma listesine ekleyebilirsiniz..

Belirli klasörleri veya sürücüleri de hariç tutabilirsiniz. Masaüstü istemcisinin kendisi olması gerektiği gibi karmaşıktır, yani hiç de karmaşık değildir. Yedeklemeyi duraklatmak ve başlatmak için bir düğme, geri yükleme seçenekleri için bir düğme ve ayarlar için üçüncü bir düğme var. Bu kadar.  

Backblaze varsayılan olarak sürekli yedeklemeye, yani dosyalar bilgisayarınıza yeni eklendikçe veya herhangi bir şekilde değiştirildikçe buluta gönderilir. İsterseniz, sürekli yedeklemeyi kapatabilir ve bunun yerine zamanlanmış yedeklemeleri tercih edebilirsiniz, örneğin bir gecede çalışmasını istiyorsanız, diğer işlerinize müdahale etmeyecek şekilde.

Backblaze zamanlama seçenekleri diğer birçok yedekleme istemcisiyle karşılaştırıldığında sınırlıdır. Örneğin, yalnızca belirli günlerde yedekleme çalıştırma seçeneği yoktur. Bununla birlikte, test sırasında Backblaze ile sistem kaynaklarımızı etkileyen herhangi bir sorunla karşılaşmadık, bu nedenle maksimum koruma sağlamak için sürekli yedeklemeyi bırakmak en iyisidir.

En son Backblaze for Business incelememiz için yapılan testler sırasında müşteri, test bilgisayarımızdaki 90 GB’lik verileri yedekleme için etiketledi. İstemcinin ilk yedekleme hızını tahmin etmek için bir düğmesi vardır ve yaklaşık dört gün süreceğini hesaplamıştır. Bu, 20 Mbps yükleme hızlarıyla bir WiFi bağlantısı üzerinden yapıldı.

Yaklaşık 12 saat sonra, yedeklememiz yüzde dokuz tamamlandı, 12.5’ten kısa sürdü ve Backblaze’in tahminine dayanmalıydı, ama çok fazla değil. Kesin olmak zor olsa da, Backblaze’ın günde 16 ila 20GB civarında yedekleme yapmak üzere olduğunu hesaplıyoruz.  

Sürekli performans açısından Backblaze, blok düzeyinde yedekleme kullanımı sayesinde sorunsuz çalışır, yani bir dosyanın yalnızca değişen bölümleri (blokları) buluta gönderilir – tam dosyanın zaten yedeklendiği varsayılarak.

CrashPlan

CrashPlan, dosya türüne göre yedeklemeyerek kullanım kolaylığı söz konusu olduğunda bir fırsatı kaçırır. Bu, CrashPlan ile yedeklemenin zor olduğu anlamına gelmez; Backblaze ile olduğu kadar mutlu bir şekilde basit değil.

CrashPlan ile, masaüstü istemcideki yedekleme görünümünü kullanarak yedeklemek istediğiniz tüm klasör ve dosyaları etiketlemeniz gerekir.

Bu biraz zaman alabilir ve dosyaları kaçırmak kolaydır. Bununla birlikte, CrashPlan size sınırsız yedekleme alanı sağladığından, sürücü klasörünüzü yedekleme için etiketleyebilirsiniz, bu da her şeyi kapacak ve sorunu biraz çözecektir..

Bunu yaparsanız muhtemelen sistem ve geçici dosyaları yedeklemenizden çıkarmak istersiniz, çünkü bunları eklemek bant genişliğini tüketir ve daha sonra bilgisayarınız için sorun yaratmadan kurtarma için kullanılamaz. Uzantı tarafından hariç tutma eklemeniz gerektiğinden, bu yine zaman alacaktır.

Yedekleme planınızı oluşturduktan sonra, CrashPlan Backblaze’nin yaptığı gibi sürekli olarak yedekleme yapar, böylece dosyalar yedekleme planının bir parçası olan klasörlerde tutulduğu sürece, her şeyin korunacağından emin olabilirsiniz..

CrashPlan istemcisi Backblaze ile elde ettiğiniz kadar az değil, ama yine de mükemmel. Sol taraftaki gezinme sekmeleri ve bol miktarda beyaz alan, modern ve sezgisel bir his verir.

Yedeklemeyi haftanın yalnızca belirli günlerinde çalışacak şekilde ayarlayabilme özelliğiyle Backblaze ile elde ettiğinizden daha gelişmiş zamanlama seçenekleri bulacaksınız. Daha kullanışlı olan, istemciye bilgisayar etkin olarak kullanılırken yedekleme işlemleri için CPU’nun yalnızca bir yüzdesini kullanmasını bildiren bir özelliktir.

CrashPlan, dizüstü bilgisayarınızın pili azaldığında yedeklemeyi otomatik olarak durdurabilir, bu da güzel bir eklentidir. Bunun ötesinde, Backblaze’ın sahip olmadığı ayarlarda, kullanıcılara olup bitenler üzerinde daha fazla güç sağlayan başka kontroller de var.

CrashPlan, yalnızca değişen dosyaların bölümlerini yeniden kopyalayarak blok düzeyinde yedeklemeyi de içerir. Sonuçta, ilk yedeklemenizi geçtikten sonra nispeten pürüzsüz hizmeti.

Ancak bu biraz zaman alabilir. Testlerimizde, 20 Mbps WiFi yükleme bağlantımızla günde sadece 8 GB yedekleme yapabildik. Ortalama müşteri yükleme hızı olarak CrashPlan’ın sunduğu şeyden sadece utangaç: günde 10 GB.  

Birinci Tur Düşünceler

Backblaze ve CrashPlan arasında, Backblaze’nin kur ve unut tasarımı sayesinde kullanımı daha kolay bir hizmet olduğu sorusu yoktur. Aslında, kur ve unut olarak adlandırmak muhtemelen daha uygun, çünkü gerçekten ayar gerektiren çok az şey var.

CrashPlan biraz daha çalışma gerektirecek. Bununla birlikte, yedekleme işlemlerinin sistem kaynağı etkisini planlamak veya sınırlamak için Backblaze’den daha fazla özelleştirme seçeneği sunar.

Daha sonra, CrashPlan mevcut bant genişliği ve bilgisayar gücünü çok az kullanıyor gibi görünüyor, bu ayarlarla uğraşmak biraz aptalca görünüyor. Backblaze de değil, ama dosyaları buluta CrashPlan’dan almaktan çok daha iyi bir iş çıkarıyor.

Birinci aşama, basitlik ve daha iyi yedekleme hızları kombinasyonu için Backblaze’a gidiyor.

Round: Backblaze için Yedekleme İşlem Noktası

Sırtı Logo
Küçük İşletmeler için CrashPlan Logosu

2

Kurtarma işlemi

Şimdi, bunun tersini düşüneceğiz: dosyaları buluttan geri alma. Kurtarma özellikleri, işletmelerin sabit sürücü çökmesinden sonra yedeklemelerine (pun alert) ve hızlı bir şekilde çalışmalarına yardımcı olur.

Backblaze

Backblaze, masaüstü istemcisinde bir “geri yükleme seçenekleri” düğmesine sahipken, bu düğmeye basmak sizi Backblaze.com’a gönderir. Hesabınızda oturum açmanızı gerektiren tüm kurtarma işlemleri orada gerçekleşir.

Giriş yaptıktan sonra, dosyaları geri yüklemek için size üç seçenek sunulur: bir .zip dosyası, USB flash sürücü ve USB sabit sürücü indirin.

Çoğu durumda, muhtemelen ilk seçeneği kullanmak istersiniz. Son ikisi Backblaze’nin kurye kurtarma hizmetinin bir parçası. Hizmet pahalı görünüyor, ancak depolama cihazını 30 gün içinde Backblaze’ye geri gönderirseniz geri ödeme alırsınız.

Zip dosyası kurtarma, geri yüklemek için seçtiğiniz tüm dosyalardan oluşan bir zip dosyasını bilgisayarınıza indirir. İşlem kolaydır, ancak Backblaze tek zip dosyası kurtarmayı dosya başına 500 GB ile sınırlar. Aynı zamanda beş istekle de sınırlısınız.

Backblaze’nin kullanıcılara dosyaları orijinal konumlarına geri yükleme seçeneği sunmaması daha da garip ve rahatsız edici. Bu, zip dosyanız hazır olduğunda (Backblaze size bildiren bir e-posta gönderecektir), her şeyi kendinize ait olduğu yere geri koymanız gerekir.  

Hareket halindeyseniz, Android ve iOS uygulamalarıyla akıllı telefonunuzda yedeklediğiniz dosyalara erişebilirsiniz. Uygulama tasarımı oldukça basittir ve size başkalarıyla da dosya paylaşma seçeneği sunar.

Son bir notta, Backblaze, mevcut dosya aradığınız şey değilse dosyaların önceki sürümlerini kurtarmanıza izin verir. Sürüm geçmişine erişim, ransomware’in neden olduğu bozulmalar dahil olmak üzere istenmeyen dosya değişiklikleri veya dosya bozulmalarıyla karşılaştığında uygundur..

Ancak, önceki sürümler yalnızca 30 gün boyunca saklanır ve Backblaze sınırsız depolama alanı sağladığından çok kötü olan sürüm oluşturma politikasını değiştirmenin bir yolu yoktur..  

CrashPlan

CrashPlan, dosyaları seçmenize ve doğrudan masaüstü istemcisinden geri yüklemenize izin verir, bu da kendi lehine bir artıdır. Sadece “geri yükle” sekmesine tıklayın ve istediğiniz tüm dosyaları işaretleyin. Backblaze’de olduğu gibi, aynı anda kaç dosya indirebileceğiniz konusunda bir sınırlama yoktur.  

Dosyalarınızı yeni bir konuma indirmeyi veya orijinal konumlarına geri yüklemeyi seçerek dosya sisteminizi yeniden yapılandırmanızdan kurtarabilirsiniz. CrashPlan, geri yükleme işleminin bir parçası olarak dosya izinlerini ve dosya adlarını değiştirmenize bile izin verir.

Sürüm geçmişinize erişmenizi sağlayan “sürüm” için de bir geçiş var. CrashPlan aslında “sınırsız” söz konusu olduğunda parasını ağzına koyar ve yedekleme planınızın sürüm politikasını değiştirerek istenirse sınırsız sürümleri saklamanızı sağlar.

CrashPlan ayrıca Android, iOS ve Windows Phone için mobil uygulamalara ek olarak dosyaları doğrudan tarayıcı arayüzünden kurtarmanıza izin verir.

Yuvarlak İki Düşünce

2016 yılının başlarına kadar, CrashPlan bir kurye kurtarma hizmeti sundu. Umarım, şimdi şirket tamamen ticari müşterilere odaklanmıştır (ev kullanıcıları binaları boşaltmak için Ekim 2018’e kadar var), bu yetkiler eski haline getirmeyi düşünecektir. Kurye hizmeti, önemli miktarda veri kaybeden ve hızla geri ihtiyacı olan işletmeler için son derece değerli olabilir..

Kurye kurtarma, Backblaze’nin kurtarma söz konusu olduğunda CrashPlan’a göre sahip olduğu tek gerçek avantajdır. CrashPlan, masaüstü istemcisinden ve orijinal konumlarından dosya kurtarmanıza olanak tanır; Backblaze bunlardan hiçbirini yapmaz, sizi çevrimiçi kurtarma başlatmaya zorlar, 500 GB’tan büyük olmayacak bir zip dosyası bekler ve hazır olduktan sonra dosya sisteminizi yeniden oluşturur.

CrashPlan, eski dosya sürümlerini süresiz olarak korurken sürüm oluşturmaya çok daha iyi bir yaklaşıma sahipken, Backblaze sadece 30 gün boyunca saklıyor.

Yuvarlak: Küçük İşletmeler için CrashPlan için Kurtarma İşlem Noktası

Sırtı Logo
Küçük İşletmeler için CrashPlan Logosu

3

Yönetici araçları

İşletmeniz için başarılı bir yedekleme planının uygulanmasının bir parçası, planın planlandığı gibi gerçekten devam ettiğine dair yeterli gözetimi sürdürmektir. Yalnızca faturalandırmayı yönetmenize değil, aynı zamanda yedekleme istatistiklerini görüntülemenize ve raporları çalıştırmanıza izin veren yönetici araçları çok yardımcı olur. Üçüncü raunt, Backblaze ve CrashPlan için bu özelliklere hızlı bir şekilde göz atacak.

Backblaze

Backblaze, web arayüzü üzerinden hesap denetimi sağlar. Hesabınızda oturum açın ve Backblaze for Business’a kaydolduysanız, sol marjın yaklaşık yarısında bir “işletme grubu” başlığı olacaktır. Bu başlığın altında, “grup yönetimi”, “davet et ve geliştir” ve “kullanıcılar / bilgisayarlar” için bağlantılar bulacaksınız.

Grup yönetimi, Backblaze için aynı kredi kartı altında faturalandırılan kullanıcı koleksiyonları olan gruplar oluşturmanıza olanak tanır. Temel olarak, işletme sahibi olarak, çalışanlarınıza hizmet ödemek için bir grup oluşturmanız gerekir. Bu, yalnızca Backblaze çevrimiçi yedekleme için değil, aynı zamanda Backblaze B2 hizmeti için de ödeme yapmanıza olanak tanır.

Grubunuz oluşturulduktan sonra, iş gücünüzün kaydolmak için kullanabileceği bir davet bağlantısı oluşturabilirsiniz. Tahmin edebileceğiniz gibi, davet ve onay süreci, işletme grupları başlığının altındaki davet et ve onayla bağlantısını tıklayarak yönetilir.

Oradan, Slack gibi başka bir kanala yapıştırmak için davet bağlantısını kopyalayabilir veya davet bağlantısını e-postayla gönderebilirsiniz. Ayrıca, kullanıcı tabanınız için yedekleme yazılımını uzaktan yüklemenizi sağlayan bir Uzaktan Yönetim ve İzleme (RMM) seçeneği de vardır. RMM’yi kullanmak için Munki gibi bir RMM aracına yatırım yapmanız veya dağıtımı kendiniz kodlamak için kodlama parçalarına sahip olmanız gerekir.

Son iş grupları bağlantısı, kullanıcılar / bilgisayarlar, her şeyin düzgün çalışmasını sağlamak için monitör yedekleme verilerini kullanalım. Ayrıca, kullanıcı grubunuz tarafından yedeklenen dosyalara erişmenize izin verir, bu grubun sahip olduğu kişiler size izin verdikleri sürece.

Yedekleme işlemleri için özet e-postalar almak için Backblaze’i de ayarlayabilirsiniz. Varsayılan olarak, bunlar yalnızca aylık olarak gönderilir, ancak bu frekans değiştirilebilir.

CrashPlan

CrashPlan, işletme hesabınız altında korunan bilgisayarları yönetmek için çok güzel tasarlanmış bir yönetici portalına sahiptir. Birincil görünüm, depolama kullanımını kontrol etme istatistiklerine ve önceki aya ait dosya geri yüklemelerine ilişkin istatistikleri içeren bir gösterge tablosudur.

Sol kenar boşluğu boyunca kullanıcılar, cihazlar, uygulama indirmeleri, ayarlar ve hesap için ek sekmeler bulunur. Kullanıcıların ve cihazların ek sekmeli genişletilebilir menüleri de vardır. Kullanıcılar altında, etkin kullanıcıları ve devre dışı bırakılan kullanıcıları görüntüleme, hesap davetlerini yönetme ve yönetici ayrıcalıkları atama seçeneklerini bulacaksınız.

Bu arada cihazlar, her kullanıcıya ait belirli cihazların kullanımını görüntülemek için bazı güzel seçeneklere sahiptir. Buna toplam kullanılan depolamaya ek olarak bağlantı durumunu ve geri yükleme sayısını görüntüleme dahildir.

Cihazın ana okumasının altında, uyarılarla birlikte o cihazın istemci ayarlarını kontrol edebilirsiniz. Yönetici portalı ayarları görünümüne giderek ekibiniz için istemci ayarlarını da zorunlu kılabilirsiniz..

Seçenekler, kontrolünüz altındaki bilgisayarlar için bir yedekleme zamanlaması ayarlamayı ve özel şifreleme gerektirmeyi içerir. İş gücünüz için yedekleme durumlarını izlemek üzere yönetici konsoluna giriş yapmayı tercih etmiyorsanız, yakın zamanda yedeklenmemiş cihazlar için otomatik raporların dağıtımını da ayarlayabilirsiniz..

Yuvarlak Üç Düşünce

Backblaze, 2017 yılı başlarında KOBİ çevrimiçi yedekleme çözümü olarak etkili bir şekilde kullanılmasına izin veren “gruplar” işlevini tanıttı. Muhtemelen, on bir ay sonra bu yazıdan sonra yönetici deneyimi oldukça zor geliyor. Daha fazla ayar ve daha kapsamlı bir gösterge tablosu için seçenekler görmek istiyoruz.

Bu arada CrashPlan bunları zaten yapıyor ve iyi yapıyor.

Round: Yönetici Araçları CrashPlan for Small Business

Sırtı Logo
Küçük İşletmeler için CrashPlan Logosu

4

Güvenlik

Bulutlardaki veri güvenliği 90’lı yılların ortalarından beri gündemde bir konu olmuştur ve son yıllarda KOBİ’lerle ilgili bir dizi yüksek profilli veri ihlali ve diğer güvenlik sorunları sadece ateşi körükledi.

Daha sonra, NSA’nın terör eylemiyle ilgili bilgileri taramak için bulut hizmetlerinden veri aldığı kötü şöhretli PRISM girişimi gibi sorunlar var. Bu, çoğu insanı yasal olarak etkilemezken, hükümetin verileri çok gizli bir veritabanına aktarması, kişinin bilmediğimiz başka neler olup bittiğini merak etmesine neden olur. Verilmiş, daha kötü olabilir.

Bununla birlikte, bulut güvenliği hakkındaki endişelerin çoğu, bulut hizmetleri verilerinizi karıştırmak ve veri merkezlerini korumak için gerekli önlemleri aldığı ve iki faktörlü kimlik doğrulama ve sıfır bilgi şifrelemesi gibi ek özellikler sağladığı sürece asılsızdır. Bu turda Backblaze ve CrashPlan’da durumun böyle olup olmadığını göreceğiz.

Backblaze

Backblaze, verileri hem aktarımda hem de beklemede şifreler, bu da verilerinizin güvenli olduğundan emin olmak için birinci adımdır. Kullanılan şifreleme seviyesi AES-126’dır. Gelişmiş şifreleme standardını temsil eden AES, NIST tarafından önerilen protokol ve bugün çoğu finansal kurum tarafından kullanılan protokoldür..

AES-126, AES-256 kadar güçlü olmasa da, ikisinin de kırılabilir olduğu bilinmemektedir ve karmaşık olmadığı için dosyaları daha hızlı şifreler ve aktarır. Aktarılan yedek dosyaları, çevrimiçi dinlemenin önlenmesi için TLS / SSL ile de korunur. Sonuç olarak, şifreleme anahtarlarınız olduğu sürece dosyalarınız oldukça güvenli olmalıdır.

Varsayılan olarak, bu anahtarlar Backblaze’nin veri merkezinde depolanır. Varsayımsal olarak, bir Backblaze çalışanı, mahkeme emri yoluyla bir devlet kurumu veya şifreleme anahtarınızın saklandığı sunucuyu ihlal eden bir hacker, dosyalarınızın düz metin kopyalarının şifresini çözebilir ve görüntüleyebilir.

Bu sizi endişelendirirse, Backblaze bunun yerine özel şifrelemeyi seçmenize izin verir ve Backblaze’i genellikle sıfır bilgi hizmeti olarak adlandırılan şeye dönüştürür. Özel şifreleme açıkken Backblaze, parolanızı kaybederseniz sıfırlayamaz, ancak dosyalarınız için şifreleme anahtarlarına yalnızca siz erişebilirsiniz, yani yalnızca şifresini çözebilirsiniz.

Birisi Backblaze şifrenizi bilmedikçe bu doğrudur. Zayıf parolalar, kırılma zorluğunu kırmak için 126 bit şifreleme anahtarlarından çok daha kolaydır ve birçok işletme için ortak bir güvenlik boşluğudur..

Bu sorun için bir çözüm olarak Backblaze, bilgisayarınız için iki faktörlü kimlik doğrulamayı açmanıza ve Backblaze yönetici konsolu aracılığıyla ortaklarınız için zorunlu kılmanıza olanak tanır. Bu özellik sayesinde, tanımadığınız bir makineden her giriş yaptığınızda, cep telefonunuza kısa mesajla gönderilen özel bir güvenlik kodu girmeniz istenir..

Bu şekilde, birisinin şifrenizi çalması durumunda, yedek hesabınıza erişmeden önce telefonunuzu çalması gerekir – bunun yerine bilgisayarınızı çalmadıkça sabit diskinizi her zaman şifrelemeniz gerekir.    

CrashPlan

CrashPlan, hem AES hem de TLS / SSL kullanarak Internet üzerinden transit olarak dosyalarınızı şifreleyerek Backblaze’e benzer önlemler alır. Şifreleme seviyesi aslında daha güçlü, CrashPlan 126 bit yerine 256 bit seçiyor.

Dosyalar CrashPlan’ın veri tesislerinde beklemedeyken de aynı şifreleme korunur ve böylece dosyalarınızın saklandığı bir sunucuyu ihlal eden herkesin şifreleme anahtarlarınız olmadan bunları deşifre edememesi sağlanır.

Anahtarlar, karşılık gelen dosyalardan ayrı bir dosya sunucusunda tutulur ve bu, bir şekilde elde edilirse olası hasarı sınırlar. Ancak, bunların hepsi vicdansız bir çalışan veya zorlayıcı bir devlet kurumu tarafından geri alınabilir, bu nedenle CrashPlan’ın özel şifreleme seçeneğinden faydalanmak en iyisidir.

Backblaze’de olduğu gibi, özel şifrelemeyi seçmek, şifrenizi kaybederseniz verilerinize erişiminizi kaybettiğiniz anlamına gelir, bu yüzden bir bulut şifre yöneticisi gibi güvenli bir yerde saklayın..

Backblaze’den farklı olarak, CrashPlan iki faktörlü kimlik doğrulama için yerel bir seçenek sunmaz. Bununla birlikte, hem sizin hem de iş arkadaşlarınızın güçlü şifreler oluşturmak için uygun adımları attığından emin olmak istersiniz..

Öte yandan, CrashPlan’ın daha önce tartışıldığı gibi sürüm oluşturma politikası, size fidye yazılımlarından Backblaze tarafından verilen 30 günlük saklama süresinden daha iyi koruma sağlar.

Yuvarlak Dört Düşünce

Bu tur zor bir çağrı. CrashPlan’ın daha güçlü şifreleme protokolü, bu noktada bir güvenlik sorunu olmayan yavaş veri aktarım hızlarına çok az katkıda bulunabileceği gerçeği dışında, bu noktada biraz tartışmalı bir noktadır. Bu iki hizmet arasındaki temel farklar, Backblaze’in iki faktörlü kimlik doğrulaması sağlaması ve CrashPlan’ın çok daha güçlü bir sürüm oluşturma politikası olması.

Hem CrashPlan’ın iki faktörlü kimlik doğrulaması eksikliği hem de Backblaze’in 30 günlük sürüm oluşturma politikası oldukça büyük eksikler. Backblaze, oldukça hızlı davrandığınız sürece sizi fidye yazılımlarına karşı korumanıza yardımcı olacak sınırlı bir sürüm içerdiğinden, güvenlik söz konusu olduğunda avantaj sağlıyoruz.

Yuvarlak: Sırtı için Güvenlik Noktası

Sırtı Logo
Küçük İşletmeler için CrashPlan Logosu

5

Destek

İyi bir yedekleme planı için teknik sorunlar ve diğer endişeler için hızlı ve yetkin destek şarttır. Çoğu yedekleme çözümünün e-posta desteği vardır, ancak uygun personel olmadan yanıt almak için günler bekleyebilirsiniz.

En iyi yedekleme çözümleri, sohbet veya telefon yoluyla canlı destek sağlar. Son turumuzda, çevrimiçi bilgi tabanlarına bakmanın yanı sıra Backblaze ve CrashPlan arasındaki destek kanallarını karşılaştıracağız.

Backblaze

Telefon desteğine ihtiyacınız varsa, Backblaze’de muhtemelen şansınız kalmamıştır. Şirket, satın alınabilir 7/24 telefon desteği sağlıyor, ancak yalnızca bulut altyapı hizmetini kullanıyorsanız Backblaze B2.

Hem ev hem de iş amaçlı Backblaze çevrimiçi yedeklemesinin düzenli kullanıcıları, ajanlarla konuşmak için canlı sohbetten yararlanabilir. Ne yazık ki, bu destek kanalı yalnızca çalışma saatlerinde (Pazartesi-Cuma, 09: 00-17: 00, PST) açık olmasıyla sınırlıdır..  

Tüm bunlar hayal kırıklığı yaratıyor olsa da, Backblaze çok hızlı, 24 saat e-posta desteği ile kendini önemli ölçüde kullanıyor. Testte, sık sık iki saat içinde sorulara yanıtlar aldık. Bu, bazı işletme kullanıcıları için işe yaramayacak, ancak çoğu için yeterli olmalı.

Hem canlı sohbet hem de e-posta yoluyla destek etkileşimleri bulduk, genellikle net ve anında yanıtlar veriyor.

Birkaç saat bekleyemezseniz, Backblaze de iyi bir çevrimiçi destek merkezi tutar. Site, ihtiyaçlarınıza uygun makaleleri bulmayı kolaylaştırmak için kategoriye ayrılmıştır. Başlamak için alt bölümler, lisanslama ve sık sorulan sorular içeren özel bir iş yedekleme kategorisi bile vardır. Destek sitesi de aranabilir.

CrashPlan

CrashPlan ayrıca canlı sohbet desteği sağlar ve iş saatleriyle sınırlar, ancak bu saatler Pasifik Standart Saati yerine Merkezi Saat’tir. Kesin saatler Pazartesi’den Cuma’ya kadar sabah 7’den akşam 7’ye kadar olup, Backblaze tarafından sağlanan saatlerden daha fazla kullanıcı için daha iyi çalışması gerekir (en azından ABD’de).

CrashPlan bir kez telefon desteği de sunarak Backblaze. Destek teknisyenlerine canlı sohbetin sunulduğu saatlerde telefonla ulaşılabilir.

CrashPlan ayrıca 7/24 izlenen e-posta tabanlı destek için bir bilet sistemine de sahiptir. Biletler, bildirilen sorunun ne kadar etkili olduğuna bağlı olarak tetiklenir, bu nedenle kritik sorunlar sıranın en üstüne çıkarılır. CrashPlan desteği ile ilgili deneyimlerimize dayanarak düşük öncelikli sorunlara yanıt süreleri, hafta sonları bile genellikle 12 saatin altındadır.  

CrashPlan destek sitesi ayrıca bir yönetici kılavuzu, genel kullanım kılavuzu, sürüm notları ve makaleler şeklinde yardım sağlar. Arama çubuğu, ilgili yardımı daha hızlı bulmanızı sağlar. Duyuruları ve hizmet durumu güncellemelerini bulabileceğiniz bir CrashPlan topluluğu da var.

Beşinci Tur Düşünceler

Her iki yedekleme hizmeti de işleri kendi başlarına bulmayı tercih edenler için bol miktarda malzeme sağlar. Destek makalelerinin ayrıştırılması ve çok çeşitli konuları kapsaması genellikle kolaydır. Her ikisi de 7/24 e-posta yanıtı sağlıyor, ancak Backblaze müşterilere geri dönmede daha zamanında görünüyor.

Her ikisi de çalışma saatlerinde canlı sohbet sağlar, CrashPlan Backblaze’den daha büyük bir çalışma penceresi sağlar.

Sonuç olarak, oldukça eşit bir şekilde eşleştirilirler. Muhtemelen en büyük fark yaratan ve bazı işletme kullanıcılarını sallayacak olan kişi, CrashPlan’ın telefon desteği sağlaması ve Backblaze’ın bunu ödemeye istekli bir B2 müşterisi değilseniz.

Yuvarlak: Sırlama için Destek Noktası

Sırtı Logo
Küçük İşletmeler için CrashPlan Logosu

6

Karar

Sonuç olarak, hem Backblaze hem de CrashPlan küçük ve orta ölçekli işletmeler için çok iyi yedekleme hizmetleri. Bu iyi, çünkü aynı zamanda şu anda işletmeler için mevcut olan sadece iki abonelik tabanlı, sınırsız çevrimiçi yedekleme seçeneği.

Backblaze’nin maliyetin yarısına (veya daha azına) sahip olmasına rağmen, ikisi arasında seçim yapmak kolay değildir. Backblaze, daha ucuz olmasının yanı sıra, çok daha kolay uygulama sağlayarak işleri basit tutmak isteyenler için mükemmel hale getirirken, tüm kritik dosyaların kesinlikle korunmasını sağlar.

İki faktörlü kimlik doğrulama başka bir avantajdır. Backblaze ayrıca daha hızlıdır ve kurye kurtarma hizmeti sunar ve bu, birçok KOBİ sahibini, şirketleri için en iyi seçim olduğuna haklı olarak ikna edecektir..

Ancak nihayetinde, bu savaşı CrashPlan’a veriyoruz. Bu kararı vermedeki birincil faktör, her şeyin iş yedekleme politikanıza uygun olmasını sağlamak için kapsanan cihazları izlemek için gerekli olan çok daha iyi yönetici portalıdır. CrashPlan, çimdiklemek için daha fazla istemci ayarına sahip olmak, daha kullanıcı dostu bir kurtarma işlemi, daha iyi bir sürüm politikası ve telefon desteği de dahil olmak üzere, diğer bazı kilit alanlarda da arka planda performans gösterir.

Her şeyi yanlış anladık mı? Aşağıdaki yorumlarda bizi ikna edin. Okuduğunuz için teşekkürler!

Son Kazanan: CrashPlan

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me