WordPress.com İnceleme – Hayır, Diğer – 2020 Güncellendi

WordPress.com İncelemesi

WordPress, web siteleri dünyasında bir devdir, ancak bu inceleme ticari .com rakibi hakkındadır. Çok doğru yapıyor, ancak bu tam WordPress incelemesinde okuyabileceğiniz gibi belirli önemli alanlarda yayın yapamıyor.


WordPress dediğinizde, çoğu insan WordPress.org’u düşünüyor, ancak bu incelemede bahsettiğimiz şey bu değil. WordPress.com, Auttomatic tarafından sunulan ve ücretsiz sürüme benzer özelleştirme özellikleri sunan ücretli bir araçtır, ancak web sitesi oluşturucunun kullanımı çok daha kolaydır ve en iyi web sitesi oluşturucular listemiz arasında bir yer bulmuştur.

WordPress çevrimiçi dünyada bir devdir. Auttomatic’in yazılımı kullanılarak 172 milyondan fazla web sitesi oluşturuldu. Araç verimli, karmaşık, harika bir destek sunuyor ve sonuçlar iyi görünüyor. Bu tam WordPress.com incelemesinde tüm özelliklerini inceleyeceğiz.

wordpress karşılaştırma

Güçlü & Zayıf Yönler

WordPress.com için alternatifler

Özellikleri

WordPress.com size birçok araç sunar ve yayınlamadan önce yeni bir makalenin incelenmesi gerekip gerekmediği gibi küçük ayrıntıları düzenlemenizi sağlar.

WordPress.com Bloglama 

WordPress.com ile blog yazma “makaleler” sekmesine erişilerek yapılır. Yayınları hızlı bir şekilde eklemenizi, yönetmenizi veya silmenizi sağlayan basit bir arayüzdür. Taslaklar, özel bağlantılar oluşturabilir ve hatta platformunuza bir yazar ekibi ekleyebilirsiniz. Bu şekilde, serbest çalışanlarla çalışmak zorunda kalırsanız, iş akışı kolaylaştırılır. En iyi proje yönetimi yazılımımız bunu daha iyi yapıyor.

wordpress-blog

En iyi şey, meta verilerin, etiketlerin, gönderi kategorilerinin ve sosyal etkileşimlerin düzenlenebilir olmasıdır, bu da kullanıcıya çok fazla kontrol sağlar. WordPress.org platformu kadar çok yönlü değil, ancak kullanımı daha kolay.

WordPress.com ile SEO

WordPress.com’u Kişisel planını kullanarak inceledik, bu nedenle yerleşik arama motoru optimizasyon düzenleyicisini denemedik. Bununla birlikte, iyi bir Google sıralamasının ilk adımı olan herhangi bir plandaki “ayarlar” sekmesinden çok sayıda meta veri değiştirebilirsiniz..

Bunun da ötesinde, WordPress.com, anahtar kelimeleri hedeflemenize, içeriğinizin performansını analiz etmenize ve belirli bir makalenin nasıl performans göstereceğine ilişkin tahminleri görmenize olanak tanıyan Yoast SEO ile entegre olur. Sürükle ve bırak platformu için SEO işlevlerinden ödün vermek istiyorsanız, uKit incelememizi okuyun. O kadar güçlü değil, ama kullanımı daha kolay.

WordPress.com Eklentileri

Teorik olarak, bir eklenti eklemek kolaydır. “Araçlar” menüsünü açmanız ve her eklenti için talimatları izlemeniz yeterlidir. Sorun eklentileri yapılandırmak, temel arayüzden daha zor olan “WP admin” alanını kullanmak anlamına geliyor.

Mantıksız. İnsanların bir WordPress.com aboneliği satın almasının tek nedeni, WordPress.org arayüzünden daha kolay kullanımdır, ancak “WP admin” karmaşıklık bakımından karşılaştırılabilirdir.

Bununla birlikte, harika eklentiler var. Örneğin, sayfanızı IP adreslerine göre otomatik olarak ziyaretçiler için çeviren Google Dili ile entegre edebilirsiniz. Güzel bir eklenti, ancak tam teşekküllü bir yerelleştirme aracı değil. Bunu arıyorsanız, Voog incelememizi okuyun.

Öte yandan, eklentiler için WordPress.org’u tavsiye ediyoruz. Üçüncü taraf eklentiler açısından daha zengindir ve kullanım kolaylığı konusunda endişeleriniz varsa, eklentileri aynı zamanda bir web sitesi tasarlama işini yapan görsel editörleri de içerir..

WordPress E-ticaret

WordPress’in e-ticaret sistemi çok yönlüdür. Resim ekleme, farklı para birimlerinde fiyat belirleme veya gönderim bilgileri ekleme gibi temel ürün düzenleme seçeneklerine sahiptir. Ürünler kategorilere ayrılabilir, onlar için varyasyonlar oluşturabilir ve PayPal veya Stripe ile ödeme alabilirsiniz. Bir promosyon düzenleyicisiyle indirimler ve kuponlar da oluşturabilirsiniz. 

Ne yazık ki, form düzenlemede olduğu gibi, özel teşekkür sayfaları oluşturarak veya satın alma işleminden sonra e-posta yanıtlarını otomatikleştirerek fazladan ilerleyemezsiniz. Bu temel e-ticaret motorunun bir sınırlamasıdır, ancak WooCommerce ile entegre ederek bunları yapabilirsiniz.

Söylediğimiz gibi, zor. Daha kullanıcı dostu bir platform için, bu seçeneklerin daha fazla kişi tarafından erişilebilir olmasını sağlayan Shopify’ı deneyin. Yine de parkta bir yürüyüş değil, bu yüzden platforma bir adım atacaksanız başlangıç ​​seviyesindeki Shopify kılavuzumuzu okuyun.

Özelliklere genel bakış

WordPress.com Logosuwordpress.com

Aylık $ 300’dan başlayan fiyatlarla

tasarlamak

Hazır Temalar

Form Oluşturucu

HTML Düzenleyici

Forum Desteği

Vektör sanat gallary

Ses

HD Video

Kullanılabilirlik

Sürükle ve Bırak arayüzü

SEO Editörü

Mobil Destek

Uygulama Merkezi

Blog Desteği

e-Ticaret Desteği

Sayfa Editörü

Hizmetler

SEO

Pazarlama

Web sitesi tasarımı

Ekstralar

SSL Sertifikası

Alan adı

Reklam Kredileri

Site İncelemesi

Destek

Yardım Merkezi

forum

Canlı sohbet

Telefon

E-posta

7/24 Destek

Video Eğiticileri

Metin Eğiticileri

Çeşitli

Ücretsiz Plan

Fiyatlandırma

Blogger planı ayrıntılı değildir, ancak yalnızca bir platformun düşüncelerinizi paylaşmasını istiyorsanız işinizi yapar. Bir alan adı, e-posta desteği, temel tasarım özelleştirmesi, ücretsiz temalar ve bahsettiğimiz özelliklerin temel bir sürümünü alırsınız. Maalesef, aldığınız ücretsiz alan adı, SEO için ideal olmayan bir .blog alanıdır ve 6 GB depolama alanı, bir yıllık yayınlamadan sonra çok az olabilir.

Kişisel plan, Blogger planına yapılan bir yükseltmedir. Hiçbir şeyi büyük ölçüde değiştirmez. Size sadece düzenli bir alan adı, daha fazla depolama alanı ve daha gelişmiş özellikler sunar. 

Premium plan, sınırsız premium temalar, gelişmiş tasarım seçenekleri ve temel pazarlama araçları ile birlikte gelir.

İş ve e-Ticaret planları size SEO araçlarına, kişiselleştirilmiş yardıma, gelişmiş e-ticaret özelliklerine erişmenizi sağlar ve daha pahalı olanı en iyi nakliye şirketleriyle entegrasyon sağlar. 

Tamamen, piyasa ortalamasının altında olan iyi bir fiyatlandırma şeması.

Bunun üzerine, herhangi bir plan satın aldıktan sonra 30 gün içinde tam bir geri ödeme alabilirsiniz, soru sorulmadı. Tüm planlarda, satın aldıktan sonraki 48 saat içinde iade edilebilir bir alan adı da alırsınız. Son olarak, aracı Blogger’ın size daha az depolama ve özelleştirme sağlayan eski sürümlerinden biri olan ücretsiz planı kullanarak ekli dizeleri olmadan deneyebilirsiniz.

tasarlamak & Araçlar

WordPress.com’u kullanmaya başlamak için bir web sitesi kategorisi seçmeniz, bir etki alanı bulmanız, planınızı seçmeniz ve ardından web sitenizi düzenlemeye başlamanız gerekir. Fiyatlandırma planları sekmesini birkaç kez kapatırsanız, size aracın ücretsiz bir sürümünü deneme şansı sunulacağını unutmayın.

Aracın ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamadığını görmek için bir plan satın almadan önce ücretsiz olarak denemenizi öneririz. Ne olursa olsun, birkaç menüyü kullanarak web sitenizin içeriğini ve stilini düzenleyebilirsiniz..

“İstatistikler” menüsü Jetpack eklentisi tarafından desteklenir ve kitleye genel bakış sunar. Bir Google Analytics raporu kadar gelişmiş değil, ancak nasıl ilerlediğinizi görmek harika. Mükemmel bir özellik, en son makalenizin nasıl performans gösterdiğini hızlı bir şekilde görebilmenizdir, bu da bir web sitesinin içerik gelişiminde kısa bir güncelleme istediğinizde yardımcı olur.

wordpress-son

“Site” sekmesi, yayınlanan içeriği yönetmenizi sağlar. “Sayfalar”, “makaleler”, “medya” ve “yorumlar” olarak ayrılmıştır, dolayısıyla içeriği analiz etme konusunda çok fazla esneklik vardır. Örneğin, kişilerin yayınlarınızda yorum yaptıkları şeyleri hızla gözden geçirebilir ve bu da kuruluşunuzun topluluk çabalarını kolaylaştırır.

Ayrıca, “medya” sekmesi WordPress.org’daki kadar gelişmiştir. Bu, resimleri daha iyi boyut, meta açıklamalar ve alternatif metin için değiştirebileceğiniz anlamına gelir. Harika bir araçtır, çünkü medya içeriği Google tarafından uygun şekilde dizine ekleme ve sıralama için temeldir.

“Tasarım” menüsü yükseltmelerle yapabilirdi. WordPress.org’daki tema düzenleyicinin daha iyi görünen bir sürümüdür, ancak aynı sınırlamalardan muzdariptir. Örneğin, başlığı yeniden boyutlandırmak büyük bir mücadeledir. Öte yandan, menüyü kullanarak CSS snippet’leri ekleyebilirsiniz, böylece tema modlarından daha fazlasını sunar.

WordPress.com web sitelerinin görünümünden memnun değilseniz, Squarespace’i deneyebilirsiniz. Bloglama açısından o kadar güçlü değil, ama yaklaşıyor ve çarpıcı web siteleri yaratıyor. Daha fazla bilgi için Squarespace incelememizi okuyun.

WordPress Araçları

“Araçlar” sekmesi eklentilere ve desteklenen entegrasyonlara odaklanır. Araç setinize Sayfa Oluşturucu, Yoast SEO, WooCommerce ve Google Analytics eklemek için kullanabilirsiniz, ancak aynı zamanda yenilikçi uzantılara sahiptir. Örneğin, serbest yazarlarla daha iyi işbirliği için Upwork ile entegre olabilir.

wordpress-plugins

“Yönetici” menüsü arka uç ayarlarını yapmanızı sağlar. Buradan, web sitenizin dilini, adresini, sloganını, başlığını ve hatta saat dilimini değiştirebilirsiniz. Ayrıca, yorumları yönetmek için düzinelerce komut alırsınız, bu da platformun blogculara yardım etmeye odaklandığını tekrar gösterir.

Olsa da, olumsuz yanı vardır. WordPress.com bir sürükle ve bırak editörü değildir. WordPress.org’da olduğu gibi düzenleme de formlara dayanır ve tasarımı ve içeriği ayrı ayrı değiştirirsiniz.

WordPress.org’da olduğu gibi, bu büyük bir sorun yaratıyor. Kelimeler ve görsellerle ayrı ayrı çalıştığınız için bir sayfayı düzenleyemez ve sonucu gerçek zamanlı olarak göremezsiniz. Ayrıca tasarım seçimleri yaparken de sorunla karşılaşıyorsunuz. Bir yazı tipi veya renk paleti olsun, küçük bir seçenekler listesinden değiştirirsiniz, ancak sonuçları anında görmezsiniz. Bu web sitesi oluşturma sürecini kırar.

Kapak tarafında, temalar duyarlı ve estetik olarak hoştur. 294 şablon arasından seçim yapabilirsiniz, ancak bunlar da hatasız değildir. Farklı temalar, tema düzenleyiciden renkler veya yazı tipleri gibi farklı yönleri düzenlemenize olanak tanır, böylece bu seçeneklerin nerede olduğunu bulmakta zorlanabilirsiniz..

Sayfadaki medyayı düzenleyebiliyorsanız da yardımcı olacaktır. Bu şekilde daha hızlı ve çoğu web sitesi üreticisi bunu yapmanıza izin veriyor. Ne yazık ki, bu seçenekler sadece sürükle ve bırak web sitesi oluşturucu ile mümkündür. Aradığınız şey buysa, Weebly incelememizi okuyun.

Kullanım kolaylığı

WordPress.com’un kullanıcı arayüzünü kullanmak, WordPress.org’daki arayüzden daha kolaydır. Platformun en önemli satış noktası budur. Daha iyi tasarlanmış, düzenli ve menüler daha hızlı gezinme için daha iyi etiketlenmiş. Ayrıca, dili anlamak çok daha kolaydır. Geliştiricilerin bu platformu başlangıç ​​dostu yapmak için çaba gösterdikleri açıktır. 

Hızlı bir öğretici kullanabilir, ancak birkaç seans olmadan bir özetini alabilirsiniz. Sorun şu ki, bilgi merkezini okumazsanız bilmediğiniz birçok yardımcı araç var. Örneğin, bir kişinin bir makaleye yorum yapma sayısını sınırlayabilirsiniz; bu, spam’i durdurmak için harikadır, ancak seçenek birkaç menü ve sekme altında gizlidir.

Bir blogun bakımı, WordPress.org ile elde ettiğinizle aynı kontrolle yapılamaz. Örneğin, düzenleyebileceğiniz meta veriler basitleştirilmiştir, ancak bu blog yazmanın daha kolay olduğu anlamına gelir. Daha az eklenti olmasına rağmen, kullanıcı için daha az kontrol anlamına gelir, bu da Yoast SEO veya OptinMonster’ın yapabileceklerine aşina olmayan bir kişi için daha az karışıklık olduğu anlamına gelir.

Destek

WordPress.com’un bilgi merkezi, gözden geçirdiğimiz en iyilerden biridir. Belirsiz konularda tonlarca kategori içermez, bunun yerine ortalama kullanıcı için bir yolculuk oluşturur.

wordpress destek

Web sitesi oluşturma sürecini, WordPress.com’un tüm yönleriyle ilgili kaliteli kılavuzlara ve video eğiticilerine sahip dört adıma ayırır..

wordpress-öğreticiler

Bu, herhangi bir zamanda ekran sohbetinden de alınabilir. Bu yeterli değilse, bir bilet göndererek, Auttomatic’in “mutluluk mühendisleriyle” sohbet ederek veya WordPress’in forumlarında bir sorgu göndererek geliştiricilerle iletişim kurabilirsiniz. Bir web sitesi geliştirmede size destek olacak her şeye sahip çok yönlü bir sistemdir.

Ne yazık ki, kişiselleştirilmiş destek ve Otomatik temsilcilerle sohbet sadece daha pahalı planlarda mevcuttur. Daha düşük bir fiyata kaliteli destek arıyorsanız, Site123 incelememizi okuyun.

Karar

Kullanımı daha kolay ve iyi içerik yönetim sistemi işlevlerine sahip bir WordPress.org sürümü istiyorsanız, WordPress.com’u deneyin. Sürükle ve bırak deneyimini arıyorsanız, hangisinin size uygun olduğunu görmek için en iyi web sitesi oluşturucularımıza göz atın. Genellikle Wix’i öneriyoruz. Nedenini bulmak için Wix incelememizi okuyun.

Farklı bir şey istiyorsanız, en iyi web barındırma sağlayıcıları makalemizi okuyun. WordPress.org’u bu sağlayıcılarla kullanmanızı öneririz, ancak etrafına bakın ve bir şeyin ilginizi çekip çekmediğini görün.

WordPress.com analizimize katılıyor musunuz? Aşağıda bize bildirin ve okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me