Weebly İnceleme – Güncellendi 2020

Weebly İncelemesi

Weebly, eski ve en güvenilir web sitesi üreticilerinden biridir ve iyi bir nedenden dolayı: kullanımı kolaydır ve bazı harika tasarım seçeneklerine sahiptir. Sizin için doğru oluşturucu olup olmadığını öğrenmek için Weebly incelememize göz atın.


Weebly, her ay 325 milyon kullanıcı kitlesine 40 milyondan fazla web sitesi sunmaktadır. Hazır tasarım şablonları ve mükemmel e-ticaret araçlarıyla nedenini hayal etmek zor değil. İkisi de elimizde, Weebly’nin neden en iyi web sitesi oluşturucular arasında yer aldığı açıktır.

2006’da üç Penn State mezunu Weebly’yi yarattı. O zamanlar, diğer öğrencilerin çevrimiçi bir portföy oluşturmaları ve sürdürmeleri için bir yol olarak düşünülmüştü. Ancak, bir yıl ve biraz yatırımcı para sonra, Weebly ilk WYSISYG (ne görürsen onu alırsın) web bina arayüzlerinden birini başlattı, ciddi bir web sitesi oluşturucu olarak iddiasını belirtiyor.

O zamandan beri şirket, yeni özellikler uygulayarak ve yeni şablonlar sunarak inşaatçıyı büyütmeye devam etti. Eski favoriyi, Weebly’nin topuklarında kıvranan bir rakip denizinde bugünün standartlarına nasıl uyduğunu görmek için denedik. Her şey mükemmel olmasa da, bir şey kesin, Weebly hala işiniz için güçlü bir rakip.

weebly arayüzü

tuhaf kenar çubuğu

weebly blog seçenekleri

weebly seo seçenekleri

weebly uygulama merkezi

Önceki

Sonraki

Weebly için alternatifler

Güçlü & Zayıf Yönler

Özellikleri

Weebly, sitenizi oluşturmak ve yönetmek için şaşırtıcı miktarda özellik ile birlikte gelir. Diğer birçok inşaatçı aynı işlevleri yerine getirebilirken, çok azı yerleşik her şeyle birlikte gelir. Weebly ile ihtiyacınız olan araçlar parmaklarınızın ucunda, herhangi bir niş talebi için büyük bir uygulama mağazası ile.

Yine de dahil olanlarla başlayalım. Weebly size en başından itibaren form ve blog desteği verir, başka bir uygulamaya gerek yoktur. Form oluşturucu daha az gösterişli, emin, ancak yine de inanılmaz derecede faydalı. Kullanıcı arayüzünün geri kalanıyla aynı sürükle ve bırak arayüzünü kullanır, yani formları sezgisel olarak taslak haline getirebilir ve veri toplayabilirsiniz.

weebly form editörü

Bloglama, en azından ilk bakışta, daha ilginç. Weebly, bir blog oluşturma yönteminize biraz farklı bir yaklaşım getiriyor. Bir uygulama yüklemek ve WordPress gibi bir arka uç arabirimi kullanmak yerine, bir blog sayfası ekleyebilir ve düzenleyiciden yayınlar hazırlayabilirsiniz. İlk başta mantıksız ama zamanla daha iyi hale geliyor.

Yine de herkes form yazabilir ve formlar oluşturabilir, bu nedenle Weebly’nin özellik kümesi yalnızca harici uygulamalarla gerçekten ilginç hale gelir. Bu kötü çocukları doğrudan kullanıcı arayüzünden yükleyebilir ve sitenizdeki öğeleri istediğiniz gibi sürükleyebilirsiniz. Bulduğumuz bazı favoriler Printful yerine getirme, Easy Magazine ve PinPoll idi..

weebly uygulama merkezi

Uygulamalara doğrudan (editörde bulundukları için) bağlantı veremesek de, hepsinin üçüncü taraf olduklarını söyleyebiliriz. Çoğu uygulamanın birinci taraf olduğu Wix’in aksine, Weebly’nin pazarında çok çeşitli seçenekler vardır (burada nasıl farklı olduğuna dair Wix incelememizi okuyun).

Ancak bu biraz çift kenarlı bir kılıçtır. Daha fazla seçenek olsa da, orada da çok fazla önemsiz var. WordPress eklentilerine daha önce göz attıysanız, düşük puanlara sahip bir niş uygulamalar listesinde kaydırma hissini kesinlikle bileceksiniz. WordPress kadar toplu olmasa da, iyi şeyleri bulmak için biraz eleme yapmanız gerekecek.

Bu küçük yakınma ile bile, özelliklerle ilgili herhangi bir sorun bulmak zor. Weebly, kapıyı desteklemek için bol miktarda uygulama içeren önemli miktarda güç içerir. İhtiyacınız olanı bulmak için etrafta kazmanız gerekebilse de, kesinlikle orada ve biraz ekstra çalışma kimseye zarar vermez.

Weebly Özelliklerine Genel Bakış

Weebly Logosuwww.weebly.com

5 GB için ücretsiz

tasarlamak

Hazır Temalar

Form Oluşturucu

HTML Düzenleyici
Sınırlı

Forum Desteği

Vektör sanat gallary

Ses

HD Video

Kullanılabilirlik

Sürükle ve Bırak arayüzü

SEO Editörü

Mobil Destek

Uygulama Merkezi

Blog Desteği

e-Ticaret Desteği

Sayfa Editörü

Hizmetler

SEO

Pazarlama

Web sitesi tasarımı

Ekstralar

SSL Sertifikası

Alan adı

Reklam Kredileri

Site İncelemesi

Destek

Yardım Merkezi

forum
0

Canlı sohbet

Telefon

E-posta

7/24 Destek
0

Video Eğiticileri

Metin Eğiticileri

Çeşitli

Ücretsiz Plan

Fiyatlandırma

Weebly hayatına ücretsiz bir web sitesi oluşturucu olarak başladı, ancak çok daha büyük bir şeye dönüştü. Yine de temeli ücretsizdir. Ücretsiz plan, kullanıcı arayüzüne tam olarak erişmenizi sağlar, ancak sitenizde bir Weebly alt alan adı ve görüntülü reklamlar kullanmak zorunda kalırsınız. Yine de, serbest plan şaşırtıcı derecede iyi. Sitenizde tam SSL güvenliği, sohbet ve e-posta desteği, ücretsiz SEO araçları ve topluluk forumuna erişim elde edersiniz.

Bununla birlikte, kendi alan adınızı kullanmak istiyorsanız, Connect’e yükseltmeniz gerekir. Bu, ücretsiz olanla aynı plan, ancak Weebly tarafından sağlanan bir alan yerine kendi alanınızı kullanabilirsiniz. Çok heyecan verici değil, hayır, ancak ayda 4 dolar, Wix’teki aynı plandan hala daha ucuz.

Starter, Weebly’deki ilk gerçek plan. Tüm reklamları keser ve Weebly oluşturucu ile kendi alanınızı (ücretsiz bir alan dahil) kullanmanızı sağlar. Daha da iyisi, bu bir e-ticaret sitesi yapmanıza izin veren ilk plan. Elbette sadece 10 ürün elde edersiniz, ancak aynı zamanda SquareSpace ile temel bir mağazanın maliyetinin üçte birinden daha azdır (bunun hakkında daha fazla bilgi için SquareSpace incelememizi okuyun).

Planın adı Starter, bu konuda bilmeniz gereken her şey. Yeni başlayan biri için iyi bir plan. Biraz daha fazla güç için, Pro planı çok daha iyi. E-ticaret için artırılmış ürün limiti ile Weebly’deki neredeyse tüm site özelliklerinin kilidini açarsınız.

Plan, siteniz için video arka planları, gömülebilir HD video ve ses, 100’e kadar kayıtlı üye ve 25 ürün içeriyor. Ayda sadece birkaç dolar daha fazla, size Starter’dan çok daha fazla özellik sunar ve diziden bir tane seçerken kullanmanız gerekir.

Weebly E-ticaret Planları

İş planları çok daha pahalıdır ve web sitesi oluşturucularla çok gördüğümüz bir trendi takip eder. Orta zemin planının fiyatının neredeyse iki katı ve azalan getiriler gösteriyor. Yine de, bu planı sizin için değerleştirebilecek birkaç önemli özellik var.

Bir çevrimiçi mağaza çalıştırmayı planlıyorsanız, özellikle buna değer. Ürün sınırları tamamen iptal edilir ve sizden sıfır işlem ücreti alınır. Ürün incelemeleri, gönderim ve vergi hesaplayıcı ve envanter yönetimi araçları gibi ek e-ticaret özelliklerine sahip olursunuz. Çoğu için ideal bir plan değildir, ancak bir çevrimiçi mağaza işletiyorsanız önemlidir.

E-ticaret noktaları, uygulama mağazasından da özel olarak yararlanabilir. Printful gibi inklüzyonlar özellikle yararlıdır ve herhangi bir envanter stoklamadan gömlek, çanta ve daha fazlasını satmanıza izin verir. Sadece uygulamayı yükleyin, tasarımınızı yükleyin ve Printful her siparişi yerine getirecektir.

Weebly, web oluşturucu alanı Wix ve SquareSpace’teki diğer iki titans ile iyi esnaf yapıyor. Wix seçimini sunarken her ikisinden de daha ucuz. Planlar genel olarak dengeli olmasa da, Weebly’nin fiyat noktasıyla tartışmak zor.

tasarlamak & Araçlar

“Sürükle ve bırak”, web oluşturucular söz konusu olduğunda keyfi bir terimdir. Elbette, neredeyse tüm tasarımcılar web sitenizle doğrudan etkileşim kurmanıza izin verir, ancak çok azı bunu tasarım için birincil motor olarak kullanır. Öte yandan Weebly, bu yaklaşımı tamamen benimser..

Sitenizde yaptığınız her şey, kelimenin tam anlamıyla araç çubuğundan web sayfanıza ilaç olabilir. Eklediğiniz öğeler, ekranın sol tarafındaki araç çubuğunda kategoriye bölünerek görüntülenir. Örneğin, “slayt gösterisi” kutusunu ekranınızdaki bir noktaya sürükleyebilirsiniz ve yeterince slayt gösterisi görünecektir..

Weebly editörü

Ancak, bunun sayfaya özel olduğuna dikkat edilmelidir. Evrensel öğeler mevcut olsa da, seçeneklerin çoğu tamamen hangi sayfayı düzenlemekte olduğunuza bağlıdır. Örneğin, yalnızca özel bir blog sayfasına blog gönderisi ekleyebilirsiniz. Temanıza bağlı olarak istisnalar vardır, ancak kural çoğu senaryoda geçerlidir. Aşağıdaki “kullanım kolaylığı” bölümündeki deneyimi nasıl etkilediği hakkında daha fazla konuşacağız.

weebly blog kenar çubuğu

Temalardan bahsetmişken, Weebly ile sitenizi oluşturmanın şablonu budur. Her ne kadar büyük olmasa da, seçim için iyi bir seçim var, her biri tasarımcının nasıl görünmesini istediğini göstermek için dolgu maddeleri ile uyuyor.

Ancak bir sorun var. Sınırlı seçim, aralarından seçim yapabileceğiniz sadece birkaç pratik tema olduğu anlamına gelir. Herhangi bir site hala bu tasarımlardan biriyle amacına ulaşabilirken, çoğu kullanışlıdan daha gösterişli görünüyor. Temaların hiçbiri kötü görünmüyor, aslında oldukça iyi görünüyorlar, ancak basit bir görünüm bulamayabilirsiniz..

Bununla birlikte, tasarıma temiz ve şık bir yaklaşımla ilgili iseniz, muhtemelen hoşunuza giden bir şey bulacaksınız. Weebly kesinlikle büyük pazarlar ve çok sayıda benzersiz öğe tutmayı amaçlayan tasarımlar gibi temiz, yayılmış bu pazara kesinlikle çekici geliyor.

tuhaf temalar

Bir tema bulduktan ve zevkinize göre özelleştirmek için araç çubuğunu kullandıktan sonra, sitenizin evrensel öğelerini değiştirmek için üst menüyü kullanabilirsiniz. Derleme sekmesi, kullanıcı arayüzünün ana parçası olan sürükle ve bırak arayüzüne eriştiğiniz yerdir. Ardından sayfalar, tema, uygulamalar ve ayarlar düğmeleri.

tuhaf araç çubuğu

Sayfalar bunu yapar, sayfalarınızı yönetir. Yenilerini ekleyebilir, sıralamayı değiştirebilir ve yeniden adlandırabilirsiniz, ancak burada çok fazla şey yok. Tema biraz daha ilginç, yüklediğinizin evrensel parametrelerini değiştirmeye izin veriyor. Her biri için farklıdır, ancak görebileceğiniz bazı genel özellikler arama çubuğu etkinleştirme, yapışkan başlık ve yazı tipi seçenekleridir.

weebly sayfa editörü

Uygulamalar bölümü üst menünün en iyi parçasıdır. Burası, sitenize yeni eklemeler yükleyebileceğiniz ve güzel bir sayfadan faydalı bir şeye götürebileceğiniz yerdir. Yukarıdaki özellikler bölümünde belirtildiği gibi, liste oldukça geniştir, bu nedenle ihtiyacınız olan bir şeyi bulmak çok zor olmayacaktır.

weebly uygulama mağazası

Son olarak, ayarlar sayfası göz alıcı değil, yine de özelliklerle dolu. Sık kullanılan simgenizi değiştirmek, site şifresi eklemek ve bir SSL sertifikası etkinleştirmek gibi şeyler yapabilirsiniz. Bize yapışmış bir bölüm SEO bölümü oldu. Ayarlar sayfasından anahtar kelimelerinizi ve site açıklamanızı belirleyebilir, hatta yönlendirmeleri işleyebilirsiniz.

weebly seo ayarları

Çevrimiçi mağazaların oluşturucuda birkaç farklı seçeneği vardır. Kabul edilen ödeme yöntemlerinizi ayarlayabilir, temel mağaza bilgileri ekleyebilir ve gönderim bedellerini ayarlayıp seçebilirsiniz. Şaşırtıcı bir şekilde, buradaki en güçlü araçlar ürün eklemektir.

Her ürün için yerleşik SEO ile fiziksel ürünleri, dijital indirmeleri ve hizmetleri listeleyebilirsiniz. İş planları, otomatik envanter takibi, manuel vergi muafiyetleri, stok ve stok dışı rozetleri ve satış rozetleri de dahil olmak üzere ürünler için birkaç ekstra özelliğe sahiptir..

Weebly tasarımı biraz farklı ele alıyor, ancak yine de iyi çalışıyor. Kaputun altında, kullanıcı arayüzünün ne kadar temiz göründüğü göz önüne alındığında oldukça başarılı olan birkaç seçenek bulacaksınız. Hazır temalarda daha fazla seçim görmek isterken, Weebly’yi cezalandırmak zor, her şeyin ne kadar harika olduğunu düşünmek çok zor.

Kullanım kolaylığı

Yukarıdaki bölümde belirtildiği gibi, Weebly tipik web sitesi oluşturucusuna benzersiz bir yaklaşım benimser. Reklamı yapılan sürükle ve bırak arayüzü gerçekten saf sürükle bırak deneyimidir. Alışmak biraz zaman alsa da, tamamen etkileşimli sistem karmaşık görevleri kolaylaştırmak için uzun bir yol kat ediyor.

Herhangi bir değişiklik için, istediğiniz simgeyi bulup sayfaya sürüklemeniz yeterlidir. Weebly, temanın içindeki öğelerin yerleştirilebileceği farklı alanlarını belirler ve çevresindeki öğeleri bu sayfaya sığacak şekilde otomatik olarak ayarlar. İşleri mükemmel bir şekilde sıralamak için asla endişelenmenize gerek olmadığından, özellikle küçük tasarım deneyimiyle oldukça iyi çalışıyor..

weebly ızgara çizgileri

Web sayfası bir bulmaca gibidir ve onu oluşturan parçaları seçersiniz. Bir ton öğe ekleyerek sayfayı kırmaya çalışsak bile, bunu yapmak zordu. Editör her şeyi otomatik olarak en mantıklı şekilde taşıdı ve bombalanan görünüm hala kötüyken, Weebly’nin inşaatçısı elinden gelenin en iyisini yaptı.

garip tasarım

Tasarımlar da tamamen sayfaya özgüdür. Biraz sınırlayıcı, elbette, ancak kullanım kolaylığı için uzun bir yol kat ediyor. Belirli bir öğenin sayfaya sürüklenmesinin temayı bozduğu bir durum asla olmaz. Blog oluşturma araçlarınız yalnızca blog sayfanızda ve başlık araçlarınız yalnızca ana sayfanızda görünür.

Sayfalardan bahsetmişken, Weebly bunları da oldukça iyi idare ediyor. Diğer birçok web oluşturucusuna benzer, yeni sayfalar eklemenize, görünürlük gibi birkaç parametreyi değiştirmenize ve bunları bir hiyerarşiye yerleştirmenize izin verir..

Sitenize yeni uygulamalar yüklemek hiç olmadığı kadar kolay. Sayfalar için aynı üst çubukta, uygulama mağazasını bulacaksınız. Yapmanız gereken tek şey onu açmak, istediğiniz uygulamayı bulmak ve yüklemek için “ekle” yi tıklamak. Tamamlandığında, sitenize koymak için aynı sürükleyip bırakma arayüzünü kullanabilirsiniz.

weebly uygulama ekle

Weebly’nin yaklaşımı biraz alışılmadık, yani başka bir inşaatçıdan geliyorsanız bir öğrenme eğrisi var. Bununla birlikte, onunla biraz zaman geçirdikten sonra, çok daha sezgisel. Harika görünen bir şey tasarlamayı her zamankinden daha kolay hale getirerek sitenizin her yönüyle doğrudan etkileşime girersiniz.

Destek

Diğer birçok web geliştiricisinde olduğu gibi, Wix de bir yardım merkezi aracılığıyla desteğiyle ilgilenir. Bu makale koleksiyonu, karşılaşacağınız hemen hemen her sorunla ilgilenecek ve hizmetin geri kalanının oluşturulduğu destek temeli olarak hizmet edecektir. Ancak, Wix gibi rakiplerin aksine, Weebly size insan desteği için açık bir iletişim yolu sunuyor.

Yine de yardım merkezinden başlayalım. Sitenizi başlatmadan e-ticaretle uğraşmaya kadar uzanan, temiz bir şekilde düzenlenmiş bir konu kütüphanesi. Bu altı konu, her birinde gerçek et ve patatesleri bulacağınız alt konulara ayrılmıştır. Hiyerarşiyi her zaman atlatabilir ve sadece arama çubuğunu da kullanabilirsiniz.

weebly yardım merkezi

Makalelerin kendisi oldukça iyi. Weebly, adım adım talimatlar ve diğer alanlarda küçük karışıklıklar ile neredeyse her öğretici için büyük ekran görüntüleri sağlar. Ancak, iyileştirilmesi gereken yerler var.

Makaleler yetkin bir şekilde yazılırken, taranması biraz zor olabilir. Talimatlar adım adımdır, ancak sayılarla etiketlenmez, yani her eylem başka bir harfe karışabilir. Ayrıca, daha karmaşık konular için bir video sağlamak, her yazılı parçanın içeriğini artırmada uzun bir yol kat edecektir..

weebly destek makalesi

Yardım merkezinin dışında, DIY desteği için başka bir yol var. Weebly neyse ki işiniz, tasarımınız hakkında soru gönderebileceğiniz veya hatta genel geri bildirim sağlayabileceğiniz bir topluluk forumu sağlar. Gözlemimiz sırasında, bir yönetici genellikle herhangi bir göreve bir saat içinde cevap verdi.

Weebly forumları

Bununla birlikte, bu yollardan hiçbiri sizin için işe yaramıyorsa, desteğe başvurmak bir tık uzakta. Doğrudan yardım merkezinden bir Weebly temsilcisine e-posta gönderebilir, çağrı yapabilir veya sohbet edebilirsiniz. Birçok web oluşturucusunda ve web barındırıcısında olduğu gibi, Weebly desteklemeye gitmeden önce sizi bir makaleye yönlendirmeye çalışacaktır, ancak aksi takdirde harika bir sistemde sadece küçük bir engeldir.

Burada destekle ilgili en çekici kısım seçenekler. Weebly, her biri sürekli yüksek kalitede isteyebileceğiniz her caddeyi size veriyor. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda harika seçenekle bir destek tüneli gibi değil, bir destek merkezi gibi hissediyor.

Karar

Weebly, Penn State köklerinden çok yol kat etti. Çekirdek aynı kalırken, bir dizi yeni tema ve güncellenmiş bir kullanıcı arayüzü platformu büyük ölçüde elden geçirdi. Tasarımcı, çok zor olmadan size bol miktarda güç veriyor ve ucuz fiyat noktası, sadece küçük bir madeni para için güzel bir siteye sahip olabileceğiniz anlamına geliyor..

Yine de başka seçenekler de var, bu yüzden diğer web oluşturucu incelemelerimize göz attığınızdan emin olun. Her sağlayıcının özelliklerine giriyoruz, böylece her kaydolduğunuzda neler aldığınızı biliyorsunuz. Ayrıca, siteniz hazır olduğunda en iyi web barındırma sağlayıcılarından bir seçim yaptık.

Web barındırma rotasına giderseniz, WordPress sitenizi oluşturmak için en iyi platformlardan biridir. Kullanmaya ilişkin üç kılavuzumuza göz atmayı unutmayın. 

  • WordPress’i kullanmaya yeni başlayanlar kılavuzu
  • WordPress kullanımı için ara kılavuz
  • WordPress kullanımı için gelişmiş rehber

Weebly hakkında ne düşünüyorsun? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin ve her zamanki gibi okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me