TorGuard İncelemesi – Kullanımı Zor, Ama Güvenli – 2020 Güncellendi

TorGuard İncelemesi

TorGuard, nasıl kullanılacağını anlayabiliyorsanız sizi koruyacak güvenlik odaklı bir VPN’dir. Her ne kadar çok doğru olsa da, eski UI’sini kullanmak en iyi ihtimalle bir angaryadır ve TorGuard incelememizin tamamını okuyabileceğiniz için stressiz bir kullanıcı deneyimi arayan kişilere önermiyoruz..


best-VPN-yorum

TorGuard, son testlerimizde nazikçe ele aldığımız sanal bir özel ağdır. Önceki TorGuard incelememizde, özelleştirilebilirliğini, hızlı hızını ve uygun fiyat noktasını övdü, tüm bunları tarihli ve karmaşık arayüzüne göre tarttık. Özelleştirilebilirliği ve hızı hala sağlam olmasına rağmen, arayüz artık yaşını her zamankinden daha fazla gösteriyor. 

VyprVPN’den (Özel İnternet Erişimi incelememizde ve VyprVPN incelememizde görebileceğiniz gibi kullanılabilirlik için eleştirdiğimiz iki VPN) güncellemelerle TorGuard geride kalıyor. 

TorGuard’ın kullanımı zordur ve gelişmiş seçenekleri kullanılabilirlikle güzel bir şekilde dengeleyen CyberGhost gibi hizmetlerle karşılaştırıldığında, en iyi ihtimalle bir subpar seçeneğine benziyor. 

Bu güncellenmiş TorGuard incelemesinde, en iyi VPN listemizde hala bir yeri hak edip etmediğini göreceğiz. Daha önce yaptığımız gibi, TorGuard’ı özellikler, fiyatlandırma, kullanıcı dostu olma, hız, güvenlik, gizlilik, akış performansı, sunucu konumları ve müşteri desteğini, kararımızı vermeden önce değerlendireceğiz.

torguard-slider1

torguard-slider2

torguard-slider3

torguard-slider4

torguard-slider5

Önceki

Sonraki

Güçlü & Zayıf Yönler

TorGuard için alternatifler

Özellikleri

TorGuard’ın güçlü yanlarından biri, aşağıdaki “kullanıcı dostu” bölümünde görebileceğiniz gibi, erişilebilirlik maliyetiyle gelen esnekliktir. Yine de, sunumları ne kadar tarihli olursa olsun, uygulamada paketlenmiş özelliklerin reddedilmesi söz konusu değildir.. 

Bir öldürme anahtarı da dahil olmak üzere temel bilgiler, başlangıçta otomatik olarak başlatma ve başlatıldığında otomatik olarak bağlanma seçenekleri dikkate alınır. Her ne kadar bu özelliklerden bahsetmemiz gerekmiyor olsa da – onları “gerekli” olarak görüyoruz – sonuçta bazı hizmetler bunlardan kurtuluyor (örnek için CactusVPN incelememizi okuyun). 

Yine de, özellikler departmanındaki TorGuard hakkında etkileyici olan bu değil. Temel bilgilere ek olarak, şifrenizi değiştirme, özel komut dosyaları ekleme ve gizli proxy ayarlama gibi birçok özelleştirme seçeneği de sunulur. Bu özelliklerle, teknisyenler TorGuard’ı kendi haline getirebilir, ancak bu sadece teknisyenler için ayrılmıştır. 

AirVPN gibi TorGuard’a erişilemez (bu hizmet hakkında daha fazla bilgi için AirVPN incelememizi okuyun). Arayüz tarihli, ancak bundan daha fazla, özellikler çoğu insan için karmaşık ve alakasız. Bağlantı yaptıktan sonra çalıştırılacak özel komut dosyaları ekleme fikri, ne yaptıklarını bilenlere çekici gelse de, tamamen gerekli veya pratik değildir. 

Örneğin, TorGuard’ın şimdi sunduğu seçeneklerin çamaşır listesi yerine, daha iyi DNS kullanımı için bu ürünleri takas ederiz. Ayarlara sahip olmak iyidir, ancak kaç tanesinin alakasız olduğunu veya yalnızca ileri düzey kullanıcılar için olduğunu görünce TorGuard biraz yağ kesebilir ve süreçte ilgili özelliklere yer açabilir.. 

Bununla birlikte, TorGuard’ın uygulama öldürme de dahil olmak üzere bazı yararlı eklemeleri var. Ayarlarda, kill anahtarına uyacak belirli uygulamaları belirtebilirsiniz; bu, uzak sunucuya bağlantınız kesilirse sonlandırılacağı anlamına gelir. Örneğin, torrent uygulamanızı korurken web’e göz atmak istiyorsanız, uygulamayı uygulama öldürme listesine ekleyebilirsiniz..

torguard-review-app-öldürmek

Bölünmüş tünellemelere benzer olsa da, uygulama öldürme aynı şey değildir. Ne yazık ki, TorGuard’ın VPN tüneli üzerinden biraz trafik göndermenize izin verirken diğer trafik normal bağlantınızı kullanırken bölünmüş tünelleme işlevselliği yoktur. Backblaze gibi bir çevrimiçi yedekleme hizmeti kullanıyorsanız, bölünmüş tünelleme önemlidir (Backblaze incelememizi okuyun).

TorGuard Özelliklerine Genel Bakış

TorGuard Logosuwww.torguard.net

Aylık $ 500’dan başlayan fiyatlarla

Genel

Ödeme metodları
PayPal, Kredi kartı

Kripto para birimini kabul eder

Eşzamanlı bağlantılar
5

Bölünmüş tünellemeyi destekler

Sınırsız bant genişliği

Ücretsiz deneme sürümü mevcut

Geri ödeme süresi
7 gün

Dünya çapında sunucu miktarı
3000+

Masaüstü İşletim Sistemleri
Windows, MacOS, Linux

Mobil İşletim Sistemleri
Android, iOS

Tarayıcı uzantıları
Chrome, Firefox

Yönlendiricilere kurulabilir

Yayın Akışı

Netflix ABD’ye erişebilir

BBC iPlayer’a erişebilir

Hulu’ya erişebilir

Amazon Prime Video’ya erişebilir

Güvenlik

Şifreleme türleri
128-AES, 256-AES

VPN protokolleri mevcut
OpenVPN, OpenConnect

Cihaz başlangıcında etkin

Torruma izin verir

Kayıt tutmama politikası

Geçti DNS sızıntı testi

Killswitch mevcut

Kötü amaçlı yazılım / reklam engelleyici dahil

Destek

Canlı sohbet
çalışma saatleri

E-posta desteği
24/7

Telefon desteği
çalışma saatleri

Kullanıcı forumu

Bilgi tabanı

Fiyatlandırma

TorGuard, mevcut en önde gelen VPN’lerden daha ucuzdur, ancak sınırlı zaman aralığı, NordVPN’nin çok yıllı teklifleriyle rekabet edemeyeceği anlamına gelir (NordVPN incelememizi okuyun). Ayrıca, “yedi günlük ücretsiz deneme” olduğunu iddia ediyor ve bu doğru değil. Bu bölümde daha sonra ele alacağız.

Aylık plan sağlam, diğer önde gelen hizmetlerden yaklaşık 2 ila 3 $ daha ucuz. Örneğin, CyberGhost’un maliyeti aylık 12,99 $ ‘dır (yine de, CyberGhost incelememizde görebileceğiniz gibi, iki eşzamanlı bağlantıyla birlikte gelir). Astrill’in astronomik olarak yüksek aylık oranından çok uzaktır (Astrill incelememizi okuyun), ancak hala gördüğümüz en iyi fiyat değil. 

Örneğin Windscribe, aylık fiyatı sadece birkaç dolara indirerek istediğiniz konumlara göre kendi planınızı oluşturmanıza olanak tanır (Windscribe incelememizi okuyun). TorGuard ile olduğu gibi tüm konumları istiyorsanız, fiyat hala 1 $ daha ucuz. 

Çoğu durumda, aylık oran kötüdür. Aylık maliyeti sadece birkaç dolara indirdiğinden, her zaman mümkün olan en uzun süre gitmenizi öneririz. Ancak TorGuard ile bu mümkün değil. Bir yıla kadar teklif verir, bu da aylık ücreti yaklaşık 5 $ ‘a getirir. 

Ucuz olmasına rağmen, CyberGhost veya NordVPN ile üç yıllık bir abonelik satın alarak daha eşzamanlı bağlantılar alırken aylık ücretinizi yaklaşık 3 $ ‘a düşürebilirsiniz.. 

Daha fazla bağlantı istiyorsanız, TorGuard bunları 1 dolara satıyor. Ayrıca, her biri ayda 7,99 $ için çeşitli konumlarda akış IP adresleri sunmaktadır. NordVPN, CyberGhost, ExpressVPN, Windscribe ve sayısız diğerleri gibi hizmetlerin temel plandaki akış IP adreslerini içerdiği düşünüldüğünde, biraz daha ucuz aylık ücret çekici görünmüyor. 

Ödeme konusunda, TorGuard, PayPal, kredi kartları ve bitcoin dahil olmak üzere normal paketi, diğer birçok kripto para birimi ile birlikte kabul eder.

TorGuard Ücretsiz “Deneme”

TorGuard’ın web sitesine yapıştırılmış, “yedi günlük ücretsiz deneme” için rozetler bulacaksınız, ancak bu biraz yanıltıcı: bu rozetleri tıkladığınızda, reklamı yapmanıza olanak tanıyan, aksi halde reklam yapılmayan “yeni başlangıç” planı için bir sayfaya yönlendirilirsiniz TorGuard için geçerli VPN aboneliğinizde. Yeni kullanıcılar için deneme yok, bu yüzden tüketicileri bu rozetlerle bahçe yoluna çıkmış gibi hissettikleri için suçlamıyoruz. Aynı şekilde hissediyoruz.

“Yeni bir başlangıç”, TorGuard’ı denemek için ücretsiz bir hafta alacağınız (“deneme”) anlamına gelir ve daha sonra eski planınızı ve e-posta kanıtınızı iptal ederseniz, bir ay daha TorGuard’ı ücretsiz olarak alırsınız. Bu yeni bir yaklaşım, ancak ücretsiz bir ay TorGuard kazanmanın ödül veya ceza olduğundan emin değiliz.

Henüz bir VPN aboneliğiniz yoksa, TorGuard’ın yedi günlük para iade garantisi vardır. Yine de kartınızı kayda almanız gerekecek ve check-out yaptığınızda yine de ücretlendirileceksiniz.. 

Geri ödeme almak için ilk hafta iptal edebilirsiniz, ancak bu en iyi ihtimalle cansızdır. Çoğu hizmet, geri ödeme almak için bir ay sunar – sadece bir örnek için VPNArea incelememizi okuyun – TorGuard’ın geri ödeme süresini etkileyici hale getirir. Bu, TorGuard’ın “deneme” kelimesini liberal kullanımı ve süreçte açıkça web sitesinde yer almasıyla kelimeleri küçümsediği gerçeğini görmezden geliyor..

Kullanıcı dostu

TorGuard’ın ödeme işlemi, web sitesi biraz zorlayıcı olsa bile kolayca gerçekleştirilebilir. İş e-postası ve bir proxy de dahil olmak üzere birden fazla hizmet vardır (bu hizmetler hakkında daha fazla bilgi için en güvenli e-posta sağlayıcılarımızı ve VPN ile proxy ve Tor kılavuzlarını okuyun). Nerede olursanız olun, doğrudan VPN kasasına gitmek için her zaman “şimdi katıl” düğmesini tıklayabilirsiniz.. 

Ödeme sayfası basittir, bir faturalandırma döngüsü, özel IP adresleri ve herhangi bir gerçek zamanlı IP adresi seçmenizi ister. “Ücretsiz deneme” iddiasına rağmen, TorGuard ödeme sayfasında her ay ne ödeyeceğinizi ve kaydolurken ne zaman ödeneceğini açıkça belirtir. Para iade garantisi açıklığa kavuşturulamamıştır. 

torguard-review-çıkış

Son olarak, ödeme bilgilerinizi girmeniz gerekir. Kredi kartıyla ödeme yapıyorsanız, fatura bilgilerini girmeniz gerekir, ancak yinelenen ödemeleri kapatma seçeneği de vardır. Faturalandırma bilgileri için faturalandırma bilgisi gerekli olsa da, diğer VPN’lerin gizlilik merkezli daha fazla ödeme işlemi kullandıklarını gördük (bununla ilgili daha fazla bilgi için Mullvad incelememizi okuyun).  

Ödemeyi onayladıktan sonra, TorGuard’ın desteklediği tüm platformlar için kurulum talimatlarını içeren bir indirme sayfasına yönlendirileceksiniz ve her adımla birlikte resimler. 

En çekici sayfa olmasa da – yazı tipi web sitesinin geri kalanıyla eşleşmiyor ve görüntüler ekranda açılıp kapanıyor – ödeme yapıldıktan hemen sonra bir kurulum sayfası görmeyi seviyoruz. 

torguard-review-kurulum sayfalık

TorGuard Windows Uygulaması

TorGuard uygulamasını bir Windows 10 makinesine yükledik ve kurulum sorunsuz bir şekilde devam etmesine rağmen, uygulamayı açarken bir engelle karşılaştık. Yükledikten sonra, sizi tünel protokolünüzü, şifrenizi, sunucunuzu ve daha fazlasını gösteren bir kullanıcı arayüzüne önyükleyecek TorGuard uygulamasını hemen başlatabilirsiniz.. 

Bir sunucu da varsayılan olarak seçilir, ancak değiştirmenizi öneririz. Örneğin, TorGuard bir Chicago veri merkezine sahip olmasına ve Missouri’nin St. Louis kentinde test etmemize rağmen bizi Dallas, Texas, lokasyonuyla kurdu.. 

torguard-review-windows-uygulama

Tüm sunucu seçeneklerini hemen tıkladığımız büyük bir “bağlan” düğmesi izler. Yine de bağlantı kuramadık. TorGuard bizi bir giriş sayfasına götürdü, ancak bağlanmaya çalışmadan ve süreçte internet bağlantımızı engellemeden önce değil. Çok ayrıntılı bir şekilde, ayrıntılı kurulum sayfasında hesabınıza giriş yaptığınızdan söz edilmiyor. 

Bu küçük bir sorundur, ancak sadece hızlı bir düzeltme gerektirir. Sizi hemen bir giriş sayfasına önyüklemek uygulamanın başlatılmasını kolaylaştıracaktır. Ayrıca, giriş yapmanın tek yolu “bağlan” düğmesine basmaktır çünkü uygulamada bir giriş düğmesi yoktur. 

Giriş yaptıktan sonra hemen bağlanırsınız. Bağlandığında, TorGuard bağlantı sürenizi, protokolünüzü, şifrenizi, hızınızı, IP adresinizi ve daha fazlasını görüntüler. “Doğrulandı” yı tıklayarak IP adresinizi doğrulamanızı sağlar. Bunu yaptığınızda TorGuard’ın IP adresi denetleyicisine sahip bir tarayıcı açılır. 

torguard-review-bağlı

Yine de bağlıyken başka bir şey yapamazsınız. Oturumunuz sırasında “bağlantıyı kes” düğmesi hariç her şey kilitlenir. Nedenini anlayabiliyoruz – birçok ayarın yapılandırılması yeniden bağlanmayı gerektiriyor – ancak yine de sinir bozucu. Sadece sunucu ekranına bakmak için bağlantı kesme işlemi hızla sinir bozucu hale gelir. 

Bağlantısı kesilen sayfaya dönünce, ayarları açmadan yapılandırabileceğiniz birkaç şey vardır. Ne yaptığını bilmeyenler için, her şeyi olduğu gibi bırakmak en iyisidir. 

Ancak, etrafta gezinmek konusunda rahatsanız, UDP ve TCP arasındaki taşıma protokolünüzü değiştirebilir, kullanmak istediğiniz şifreyi ve bağlantı noktasını seçebilirsiniz. TorGuard’ı başlattığınızda otomatik bağlanmak için bir onay kutusunu da işaretleyebilirsiniz. 

“Diğer ayarlar” düğmesiyle erişilen ayarlar, ana ekranda görünenlerle aynıdır. TorGuard’ın yabancı otlara girme sorunu yoktur, gelişmiş DNS ayarlarını yapılandırmanıza, minimum TLS sürümünüzle (SSL ve TLS kılavuzumuzda bunun hakkında daha fazla bilgi edinin) OpenVPN kurmanıza ve çalıştırmak için giriş komut dosyalarına izin verir. 

torguard-review-ayarları

Ne yaptıklarını bilen tekneler için bir oyun alanı olmasına rağmen, TorGuard yeni gelenler için çılgınca erişilemez. Özel İnternet Erişimi’ni test etmek de dahil olmak üzere form ve işlevselliklerin daha önce birçok kez toplandığını gördük, bu nedenle TorGuard’ın uymaması için hiçbir neden yok. 

Çok sayıda seçenek var ve bu iyi bir şey, ancak seçeneklerin daha düşünceli bir şekilde düzenlenmesi gerekiyor. Örneğin, ayarlar ekranı otomatik olarak dördüncü satır olan “proxy” sekmesine açılır. 

Ayrıca, uygulamayı sistem tepsisinde gizlemek gibi basit ayarlar daha gelişmiş ayarlarla karıştırılır. Bu ayarların birçoğu bir tür gelişmiş ekran için kolayca ayrılabilir.

TorGuard Chrome Uzantısı

Aboneliğinizle birlikte TorGuard bir Chrome ve Firefox uzantısı sunuyor. Yine de Chromium tabanlı bir tarayıcı olan Opera’ya yüklemeyi denedik ve gayet iyi geçti (Opera incelememizi okuyun). Diğer VPN uzantılarına benzer görünse de – bir örnek için PureVPN incelememizi okuyun – aynı değil.

torguard-review-tarayıcı uzantısı

Uzantı, VPN’yi tarayıcınızdan kontrol etmenin ayrı bir yolu değil, bir SSL / TLS proxy’sidir. Bu doğal olarak kötü bir şey olmasa da, TorGuard kelimenin tam anlamıyla Chrome Web Mağazası’ndaki “TorGuard VPN uzantısı” adını veriyor. Bu bir VPN değil, tıpkı para iade garantisi ücretsiz bir deneme değil. 

Belirsiz isimlendirmeye rağmen, uzantı proxy’den daha fazla özellik için olsa da, yüklemeye değer. Uzantıyla, reklamları engelleyebilir, konumunuzu coğrafi olarak taklit edebilir ve proxy’den hariç tutulan URL’leri ayarlayabilirsiniz. Sahte bir çift sekmeli bağlantı için VPN ile birlikte de kullanabilirsiniz.

hız

Tüm sorunları için, TorGuard hızlıdır ve en hızlı VPN kılavuzumuzun en üstünde imrenilen bir yer kazanır. Ancak, bu kılavuzda belirttiğimiz gibi, ortalamalara baktığınızda hızlıdır. Bireysel sunuculara bakarken, TorGuard o kadar etkileyici değil. Bazı yerler gayet iyi, bazıları ise dipsiz. 

Bireysel sonuçlarımıza ulaşmadan önce bunu nasıl test ettik: Korumasız bağlantımızı speedtest.net üzerinden yürüttük, ardından önerilen konumdan başlayıp coğrafi olarak daha ileriye doğru hareket eden beş konumu şifreli bir konumla denedik. Tüm testlerimiz tünel protokolü olarak TCP’li OpenVPN kullanılarak yapıldı. Şifreyi varsayılan olarak AES-256-GCM’de de bıraktık. 

Konum: Ping (ms) İndir (Mbps) Yükleme (Mbps)
Korunmasız (St. Louis)884,2822,01
Dallas (önerilir)4863,5117.7
Chicago4264.212
Londra2793.120.64
Tokyo29622.4818.89
Sidney44511.6814.51

Yukarıda görebileceğiniz gibi, incelediğimiz en hızlı VPN’in aksine ExpressVPN’in (ExpressVPN incelememizi okuyun) aksine, konumlar arasında sağlam bir tutarsızlık var. Chicago’daki konum genel olarak daha hızlı olmasına rağmen, indirme ve yükleme hızımızın çoğunu koruyarak Dallas’ta önerilen konum hızlıydı. 

Londra konumu kullanılamazdı ve indirme hızımızı orijinal hızımızın yüzde beşinden daha azına indirdi. Sydney de benzer sorunlar gösterdi. Londra’dan daha yüksek bir indirme hızına sahip olmasına rağmen, gecikme süresi çok daha yüksekti, bu da TorGuard’ı yurtdışına atlarken oyun için en iyi VPN listemiz için uygun hale getirmedi. Eve yakın duruyorsanız, yine de sağlam bir seçimdir. 

TorGuard hızlı bir performans olabilir, ancak yanlış sunucuyu seçerseniz kullanılamaz. Benzer bir soruna sahip başka hizmetler görmüş olsak da – örneğin NordVPN – bunu bu ölçekte hiç görmedik. Doğru yeri bulmak için avlanmanız gerekecek.   

Güvenlik

TorGuard’ın birçok güvenlik seçeneği vardır, ancak bu doğal olarak onu daha güvenli hale getirmez. Bununla birlikte, pazarın geri kalanıyla aynı doğrultuda. Kutudan çıktığı gibi, aktarım protokolü olarak TCP ve varsayılan şifre olarak AES-256-GCM ile OpenVPN kullanır. AES hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, şifreleme açıklamamızı okuyun.. 

VPN güvenliği söz konusu olduğunda, bu özelliklerin en iyi paketi. TorGuard size şifreyi değiştirme ve hatta bir tane kullanma seçeneği sunmasına rağmen, güvenlik uğruna değil. Aksine, hızınızı artırmak için şifrenizi değiştirebilirsiniz. Bunun VPN protokolü dökümümüzde neden fark yarattığını öğrenebilirsiniz. 

VPN protokollerine gelince, TorGuard OpenVPN, L2TP, IPSec, PPTP, stunnel, OpenConnect ve standart bir HTTP veya HTTPS proxy’sini destekler. Ancak, uygulamada bu seçeneklerin tümünü bulamazsınız. Bunun yerine, OpenVPN veya OpenConnect arasında seçim yapabilir ve stunnel’i etkinleştirebilirsiniz. 

L2TP, IPSec ve PPTP manuel olarak yapılandırılmalıdır, bu çok önemli değildir, çünkü bu protokoller gerçekten sadece niş uygulamalar ve bazen de mobil cihazlar için uygundur. Proxy bağlantıları, yerel uygulama tarafından değil, tarayıcı uzantısı aracılığıyla yapılır. Kısacası, TorGuard’ın seçenekleri var, ancak her şeyi olduğu gibi bırakmak en iyisidir. 

Uygulamadaki güvenlik açısından TorGuard’ı DNS sızıntıları, IP sızıntıları ve WebRTC için test ettik. Birden fazla konumda bile tüm hesaplarda temiz çıktı.

Gizlilik

TorGuard gizlilik hakkında çok fazla konuşmuyor, bu şaşırtıcı. Aynı “günlük yok” şarkısını gördük ve birden çok sağlayıcıdan gelen dansları gördük, çünkü sadece söylemedikleri şeyi yaptıklarında yakalanmalarını sağladık (birkaç örnek için IPVanish incelememizi ve BufferedVPN incelememizi okuyun). TorGuard’ın web sitesinde bu tür iddialar yok. 

Bunun yerine, gizlilik politikasındaki tek bir kalın satır VPN hizmetine ayrılmıştır: “TorGuard Sanal Özel Ağı (VPN) veya Proxy hizmetlerinden veri toplamaz veya günlüğe kaydetmez.” Ancak bu, sağladığınız kişisel bilgilerin kaybolduğu anlamına gelmez.  

Kredi kartıyla ödeme yaparsanız TorGuard, gerekli bir kötülük olarak yazmanız için affedilecek fatura bilgilerinizi girmenizi gerektirir. Öyle görünüyor ki, bilgiler, bu nedenle, girmiş olduğumuz ada veya fatura adresine kayıtlı olmayan bir sanal kredi kartıyla ödeme yaptığımızı görünce toplanıyor.. 

Cesur “günlük yok” iddiasının altında, TorGuard’ın bu kişisel bilgileri özel olarak sakladığını ancak “yasalarca yapılması gerekiyorsa” bu bilgiyi paylaşacağını belirten daha küçük bir metin bölümü bulunmaktadır. PayPal ile ödeme yapıyorsanız, fatura bilgileriniz yine de PayPal aracılığıyla saklanır ve çoğu kripto para birimi borsalarında da fatura bilgileri gerekir. 

Bunların hepsi TorGuard’ın ABD’de yerleşik olmasıyla daha da ilgilidir. Ancak TorGuard, bu bilgilerin silinmesini isteyebileceğinizi ancak işlem sırasında hesabınızı silip silemeyeceğini netleştirmediğini söylüyor. 

TorGuard çok gölgeli bir şey gibi görünmüyor, ancak gizlilik politikasında açıklık olmaması dikkat etmeye değer.

Akış Performansı

TorGuard, testimiz sırasında Netflix’e girmeyi başardı, ancak Netflix için en iyi VPN listemizde hala bir noktayı kaçırdı. Netflix’in çoğu VPN için önemli bir satış noktası olduğu düşünüldüğünde, bunun üstesinden gelebilmesi çok şaşırtıcı değil. 

Test ettiğimiz diğer akış hizmetlerine gelince – kaç tane sunucu denediğimiz önemli değil, Amazon Prime Video, Hulu ve BBC iPlayer – TorGuard başarısız oldu. Belki de özel yayın IP’leri bu platformlara girmeye yardımcı olabilir, ancak yeterince sorunla ilgili sorunlarımıza devam ettik. 

torguard-review-hulu

Netflix’e erişimi sevmemize rağmen, en önemli platform değil. Netflix birçok ülkede mevcuttur ve kolayca erişilebilirken, Amazon’un konuma bağlı olarak çılgınca farklı bir kütüphanesi vardır ve Hulu ve iPlayer belirli bölgelerle sınırlıdır: sırasıyla ABD ve İngiltere. 

Coğrafi blokları kırmakla ilgileniyorsanız, Amazon Prime Video için en iyi VPN’imizi, Hulu için en iyi VPN’i ve BBC iPlayer için en iyi VPN’i kontrol ettiğinizden emin olun..

Sunucu Konumları

TorGuard’ın 55 ülkede 68 konuma yayılmış 3000’den fazla sunucusu var. Ağ büyük olmasına rağmen – NordVPN’in beğenisine rakip olmakla birlikte, uygulamada sadece 68 veri merkezi seçeneği sunar. Yukarıdaki “fiyatlandırma” bölümünde belirtildiği gibi, listeyi, akış platformlarına erişim kazanmanıza yardımcı olacak konut IP adresleriyle genişletebilirsiniz..

torguard-review-sunucu yerleri

Konumların yayılması sağlam, çoğu ABD ve Avrupa’ya odaklanmış durumda. Ancak, bir avuç Asya-Pasifik bölgesindeki dokuz lokasyon ve Afrika ve Orta Doğu’ya yayılmış altı lokasyon da dahil olmak üzere diğer bölgelerde. 

Ortadoğu, VPN’lerle genellikle yetersiz hizmet verilen bir yer, bu nedenle yalnızca bir avuç yer olmasına rağmen, TorGuard’ın bu alanı temsil ettiğini görmekten mutluluk duyuyoruz. 

TorGuard’ın HideMyAss kadar çok yeri yok, ancak HideMyAss incelememizde okuyabileceğiniz kadar az VPN var. Yine de forma ve seçeneklerden memnunuz. Buna rağmen, bu bölümün hepsi olumlu değil. 

Özel bir IP adresi için fazladan harcama yapıldığını biliyoruz, ancak gerçek zamanlı aktarım konumları için ücretlendirme uygun değildir. Bir VPN’nin ana kullanımlarından biri akıştır – bu konuda daha fazla bilgi için akış kılavuzu için en iyi VPN’imizi okuyun – ve diğer hizmetlerin çoğu ücretsiz akış konumlarını içerir. TorGuard sadece onlar için değil, tek bir konum için neredeyse aylık ücret alıyor.

Müşteri servisi

Uygulamadaki kullanılabilirlik sorunları müşteri hizmetleri için bize pek umut vermese de, TorGuard destek bulmayı kolaylaştırıyor. Web sitesinin etrafında, ekranın sağ alt köşesindeki küçük bir kabarcık yardıma ihtiyacınız olup olmadığını soracaktır. Tıklandığında canlı bir sohbet açılacaktır. Ulaştığımızda, bir temsilci birkaç dakika içinde bize geri döndü. 

Yine de çoğu problem kendi başınıza çözülebilir. Web sitesinin IP adresinizi gösteren mavi çubuğunda da bir “destek” düğmesi vardır ve üzerine tıklamak sizi destek merkezine götürecektir. Burada, iletişim bağlantılarını, topluluk forumunu, SSS’yi ve bilgi tabanının tamamını bulabilirsiniz.. 

torguard-review-destek-göbek

Her şeyi şok etmek kolaydır, bu da uygulamayı bir süre kullandıktan sonra tempoda güzel bir değişikliktir. Ayrıca, destek merkezi içeriklerle doludur, öğreticiler, açıklamalar ve daha fazlasını sağlar. 

Yine de birçok iletişim seçeneği var. Canlı sohbet, TorGuard’a sahip olmanın en uygun yoludur, ancak bilgi derinliği sınırlıdır. Daha karmaşık bir sorunla ilgili yardıma ihtiyacınız olursa, TorGuard’ı 24 saat arayabilir veya e-postayla gönderebilirsiniz. 

Karar

TorGuard en iyi “sadece iyi” olarak özetlenen bir hizmettir. İyi bir sunucu seçebildiğiniz sürece fiyat iyidir ve fiyat kötü değildir. Bununla birlikte, bununla birlikte, tarihli kullanılabilirliği görmezden gelmek zordur. Aynı fiyat için, aynı şeyi yapan başka seçenekler var, ancak daha iyi. 

Bazı benzersiz özelliklere sahiptir ve eğer bunlar sizin için ilginç geliyorsa, o zaman çekilmeye değer. Ancak, yalnızca bazı akış sitelerinin engellemesini kaldırmak veya çevrimiçi gizliliğinizi korumak istiyorsanız, VPN incelemelerimizde başka bir seçenek aramak daha iyidir. 

TorGuard hakkında ne düşünüyorsun? “Ücretsiz deneme sürümü” nden yararlanmayı planlıyor musunuz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin ve her zamanki gibi okuduğunuz için teşekkürler.

TorGuard SSS

 • TorGuard Nedir?

  TorGuard, iş VPN’leri, e-posta ve proxy hizmetleri de sunan sanal bir özel ağ hizmetidir. VPN hizmeti sınırsız bant genişliği ve 50’den fazla ülkede 3.000’den fazla sunucuya erişim içerir.

 • TorGuard Tabanlı?

  TorGuard, Orlando, Florida merkezli VPNetworks LLC’ye aittir..

 • TorGuard Kurulumu

  TorGuard, Windows 10 ve macOS bilgisayarlar, iOS ve Android mobil cihazlar da dahil olmak üzere çeşitli cihazlara yüklenebilir. Bu platformların her biri için öğreticiler ödeme sonrasında verilir.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map