Surfshark İncelemesi – Güncellendi 2020

Surfshark İnceleme

Surfshark, bazı egzotik özelliklerle çok fazla umut vaat ettiği, ancak bazı önemli cephelerde acı çektiği için ilginç bir sağlayıcıdır. Bununla birlikte, Surfshark incelememizde okuyabileceğiniz gibi, bu Netflix kilidi açan, bölünmüş tünel açma ve kötü amaçlı yazılımları engelleyen VPN hakkında çok şey var..


Surfshark-kaydırma-resmi-1

Surfshark-kaydırma-resmi-2

Surfshark-kaydırma-resmi-3

Surfshark-kaydırma-görüntü-4

Surfshark-kaydırma-görüntü-5

Önceki

Sonraki

VPN sahnesine yeni gelen Surfshark, kendisi için bir isim yapmak için zaman kaybetmedi. İki yıldan kısa bir sürede Surfshark, 60’ın üzerinde ülkede 1.000’den fazla sunucudan oluşan bir ağ kurdu. Bu Surfshark incelemesi için sanal özel ağı her açıdan inceledik, özellikleri, kullanıcı arayüzü, hız, güvenlik, gizlilik ve daha fazlası için derecelendirdik..

VPN hizmeti oldukça yakın zamanda 2018’de İngiliz Virgin Adaları’nda kuruldu. Aşamalı veri gizliliği yasalarıyla BVI, VPN’lerin mağaza kurması için popüler bir yerdir; En iyi VPN seçimimiz ExpressVPN de burada bulunuyor (daha fazla bilgi için ExpressVPN incelememize bakın).

Surfshark sıkıca korunan, kolayca hesaplanabilen bir VPN’dir. Özellikle her aboneliğin sınırsız eşzamanlı bağlantısı olmasını ve bölünmüş tünellemenin herhangi bir kullanıcının anlaması kolay olacak şekilde sunulmasını seviyoruz. Ayrıca, VPN Netflix ve tüm büyük akış hizmetlerinde çalışır. Bununla birlikte, birkaç alanda iyileştirme için yer var.

Güçlü & Zayıf Yönler

Surfshark için alternatifler

Özellikleri

Surfshark’ın özellik seti, bir VPN’de aradığımız birçok kutuyu kontrol eder. VPN bağlantısı herhangi bir nedenle düşerse internetinizi kesen bir kill anahtarı vardır. VPN’i önyükleme yaparken başlayacak, güvenilir WiFi ağlarına ad verecek ve kullanıcı anahtarları aracılığıyla özel bağlantınızı koruyacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Surfshark, VPN tarafından “beyaz liste” olarak tanımlansa da, bölünmüş tünele izin verir. Yine de aynı prensip, VPN dışındaki güvenilir sitelere bağlanarak göz atmayı hızlandırır. Beyaz liste yalnızca Windows ve Android’de kullanılabilir, ancak diğer kullanıcılar buna tarayıcı uzantıları aracılığıyla erişebilir (bölünmüş tünellemeli başka bir hizmet hakkında bilgi edinmek için StrongVPN incelememizi okuyun).

Surfshark, daha yerleşik rakipleri tarafından tutulmasını engelleyen birkaç özelliğe sahiptir. Bunlardan birincisi, kötü amaçlı yazılımları, pop-up reklamları, izleyicileri ve şüpheli kimlik avı web sitelerini engelleyen reklam engelleyici CleanWeb’dir. Yakalama oranı yüzde 100 olmasa bile, VPN’in harika bir yan etkisi.

Surfshark-çok atlamalı

Surfshark, çift VPN özelliği olan MultiHop ile gerçekten ayırt ediyor. IP adresiniz ve meraklı gözler arasında ekstra koruyucu katmanlar koyarak bağlantınızı birden fazla sunucu üzerinden yönlendirmenizi sağlar. Şimdiye kadar, bu bağlantıların yalnızca 13’ü var – çoğunlukla iyi hizmet verilen ülkelerle sınırlı – ancak genişlemesini görmek istediğimiz ilgi çekici bir özellik.

Son olarak, genellikle VPN’leri engelleyen kısıtlayıcı ülkelerde çevrimiçi olmanıza izin verdiğinizi iddia eden yeni bir özellik olan NoBorders var. Toplamda çalışıp çalışmadığını görmek için totaliter bir ülkeye gidemedik, ancak üçüncü tarafların trafiği bir VPN üzerinden yönlendirip yönlendirmediğinizi, muhtemelen Shadowsocks protokolünü kullanıp kullanmadığını söylemenin daha zor olduğunu varsayıyoruz..

Ayrıcalıklı özellikler

Surfshark kısa süre önce, düzenli planınızın üstünde ayda 0,99 $ karşılığında bir paket halinde satan birkaç premium gizlilik özelliği ekledi. Bu özelliklerden biri, Bing API’ye dayanan Surfshark’ın reklamsız sıfır günlük arama motoru BlindSearch..

Birlikte verilen diğer özellik, Norton LifeLock ile bir gün rekabet etmeyi amaçlayan yeni bir kimlik hırsızlığı koruma hizmeti olan HackLock’tur.. 

Surfshark-Hacklock

Surfshark’ın özellik setinden oldukça etkilendik. Temel VPN işlevlerinden oluşan eksiksiz bir paketi bazı ilginç eklemelerle birleştirir. 

Bir reklam engelleyiciye (CyberGhost incelememize bakın) veya birden çok sunucu üzerinden bağlanan (NordVPN incelememize bakın) neredeyse hiç VPN olmasa da, tüm bu özellikleri erişilebilir ve uygun fiyatlı bir şekilde bir araya getirme konusunda harika bir iş çıkarıyor.

Surfshark Özelliklerine Genel Bakış

Sörf logosusurfshark.com

Aylık 199 $ ‘dan başlayan fiyatlarla

Genel

Ödeme metodları
PayPal, Kredi kartı, Google Pay, Amazon Pay

Kripto para birimini kabul eder

Eşzamanlı bağlantılar
Sınırsız

Bölünmüş tünellemeyi destekler

Sınırsız bant genişliği

Ücretsiz deneme sürümü mevcut
7 gün

Geri ödeme süresi
30 gün

Dünya çapında sunucu miktarı
63 ülkede 1.040 sunucu

Masaüstü İşletim Sistemleri
Windows, MacOS, Linux

Mobil İşletim Sistemleri
Android, iOS

Tarayıcı uzantıları
Chrome, Firefox

Yönlendiricilere kurulabilir

Yayın Akışı

Netflix ABD’ye erişebilir

BBC iPlayer’a erişebilir

Hulu’ya erişebilir

Amazon Prime Video’ya erişebilir

Güvenlik

Şifreleme türleri
256 AES

VPN protokolleri mevcut
OpenVPN, IKEv2, Gölgeler

Cihaz başlangıcında etkin

Torruma izin verir

Kayıt tutmama politikası

Geçti DNS sızıntı testi

Killswitch mevcut

Kötü amaçlı yazılım / reklam engelleyici dahil

Destek

Canlı sohbet
24/7

E-posta desteği
24/7

Telefon desteği

Kullanıcı forumu

Bilgi tabanı

Fiyatlandırma

Surfshark, tüm özelliklerini, bant genişliği sınırlarını ve kayıtlı cihazlarınız için sınırsız eşzamanlı bağlantıları içeren tek bir plana sahiptir. Bir planın fiyatı, ne kadar sürdüğüne bağlı olarak değişir ve daha uzun abonelikler para tasarrufu sağlar. Ücretsiz bir plan yoktur, bu nedenle ücretsiz bir VPN arıyorsanız, bunun yerine en iyi ücretsiz VPN hizmetleri listemize gidin.

Fiyatlar aylık ve yıllık seviyelerde ortada olsa da, Surfshark’ın iki yıllık planı piyasadaki en düşük fiyattır. Bir aylık bir abonelikten daha fazla tasarruf etmek istiyorsanız Ivacy incelememize göz atın..

Surfshark, uygulamayı indirerek erişebileceğiniz her mobil platformda uygulamasının yedi günlük ücretsiz deneme sürümünü sunar. Diğer abonelikler için ücretsiz deneme yok, ancak her abonelik seviyesi 30 günlük para iade garantisi ile geliyor. Surfshark’ın “güvenlik paketi” özellikleri grubu HackLock ve BlindSearch, hangi katmanda olursanız olun ayda 0,99 dolar ekler.

Surfshark iyi bir ödeme yöntemi sunar. Kredi veya banka kartlarını, PayPal, Google Pay veya Amazon Pay kullanabilirsiniz. İzlenemez bir kripto para birimi kullanmayı tercih ederseniz, Surfshark bitcoin, ethereum ve dalgalanmayı kabul eder.

Kullanım kolaylığı

Surfshark’ın ana kontrol paneli, sunucu konumları listesiyle açılır. Bu menüyü gizlemeyi seçebilirsiniz, ancak bu düğme oldukça küçüktür ve liste ilk kez VPN kullanıcısı için biraz yön değiştirebilir.

Surfshark-pano, -not bağlı

Menüyü yok saymayı seçebilir ve otomatik olarak en hızlı bağlantıyı bulan “hızlı bağlantı” düğmesini kullanabilirsiniz. Bunun her zaman size fiziksel olarak en yakın olan sunucu olmadığını unutmayın. Bizim için Surfshark biraz daha hızlı bir tane daha hızlı buldu. VPN’nin ağını incelediğini bilmek güzel ve Surfshark’ın büyük sunucu listesinin bir hile daha fazlası olduğunu kanıtlıyor.

Surfshark-pano, -not bağlı

Sunucu listesini kullanmak çok karmaşık değil. Farklı türdeki sunucuları seçmenize yardımcı olan üç sekme vardır: değişken IP’ler için “konumlar”, statik IP’ler için “statik” ve birden çok sunucu üzerinden ekstra güvenli bağlantılar için “MultiHop”.

Surfshark-statik-IP'leri

Herhangi bir sunucuyu kolayca dönmesi için “favori” yapabilirsiniz. Belirli bir konumu aramak için yıldırım hızında arama çubuğunu da kullanabilirsiniz. Bu özellik, TunnelBear incelememiz için kendimizi bir dünya haritasına sürükledikten sonra özellikle hoş geldiniz..

Tercihler

Diğer tüm özellikler altı sekme halinde gruplandırılmış “tercihler” panelinde yer alır. “Genel” sekmesi kill anahtarını yönetir ve VPN’nin ne zaman otomatik olarak açılacağını veya kapanacağını kontrol etmenizi sağlar.

Surfshark-genel-kontroller

“Ağlar” sekmesi, güvenilir WiFi ağlarını adlandırmanıza ve bunlar arasında geçiş yapmanıza olanak tanır. “Özellikler” sekmesi, CleanWeb kötü amaçlı yazılımını ve reklam engelleyicisini açıp kapatmanızı sağlar. HackLock ve BlindSearch için ekstra ödeme yaptıysanız, bu özellikleri buradan da kontrol edersiniz.

Surfshark-network-kontroller

“Hesap” sekmesi, bir tarayıcı penceresi açmadan hesabınızın temel özelliklerini yönetmenize olanak tanır. “Güncellemeler”, yalnızca kararlı sürümler isteyip istemediğiniz, güncellemeleri ne zaman kontrol edeceğiniz ve güncellemeleri ne sıklıkla indireceğiniz dahil olmak üzere Surfshark güncellemelerini nasıl alacağınız konusunda çeşitli seçenekler sunar.

Surfshark-ileri-kontroller

Son olarak, “gelişmiş” sekmesi, kilitlenme raporlarının gönderilip gönderilmeyeceğini ve taramayı kısıtlayan güvenlik duvarlarını atlatmanıza yardımcı olması amacıyla NoBorders kullanılıp kullanılmayacağını seçmenizi sağlar. Protokolünüzü değiştirme seçeneği de var – ancak garip bir şekilde, yalnızca bir protokolü destekleyen bir platformda olsanız bile bu hala orada.

Bu ekran görüntülerinin Surfshark’ın macOS sürümünden geldiğine dikkat edin. Windows sürümü, seçenekleri kullanıcı arayüzünün sol tarafındaki büyük panellerde daha görünür bir şekilde düzenler. Eğer elinizde varsa beyaz listeyi burada bulabilirsiniz.

Surfshark’ın kullanıcı arayüzü, alıştıktan sonra genel olarak arkadaş canlısıdır. Daha gelişmiş VPN kullanıcıları, kontrol miktarından hayal kırıklığına uğrayabilir, ancak ne olduğu çok iyi organize edilmiştir. Daha sonraki sürümlerde, sekmelerin daha net bir şekilde organize edildiğini görmek isteriz, çünkü belirli bir özelliğin hangi kategoriye girdiği her zaman açık değildir ve bazılarını bulmayı zorlaştırır.

hız

Korumasız sunucumuza olabildiğince yakın bir Surfshark sunucusundan başlayarak Surfshark’ın tarama hızı üzerindeki etkilerini test etmek için speedtest.net’i kullandık. Tablo sonuçlarımızı özetler.

Sunucu Konumu: Ping (ms) İndirme (Mbps) Yükleme (Mbps)
Amerika Birleşik Devletleri (korumasız)1915.332.35
Amerika Birleşik Devletleri (korumalı)6811.312.20
İzlanda2395.831.99
ispanya1825.152.32
Hindistan3195.861.90
Güney Afrika3325,882.39

Ayrıca Surfshark’ın MultiHop sunucularının üçünü de test ettik. Bu sonuçlar, karşılaştırma için korumasız ABD bağlantısı eklendiğinde aşağıdaki tabloda verilmiştir..

Sunucu Konumu: Ping (ms) İndirme (Mbps) Yükleme (Mbps)
Amerika Birleşik Devletleri (korumasız)1915.332.35
Kanada – Amerika Birleşik Devletleri10210.602.21
Amerika Birleşik Devletleri-Hollanda1687.772.21
Singapur – Hong Kong2518.362.16

Surfshark, benzer konumlara göz atarken korumasız indirme hızının yaklaşık yüzde 75’ini korudu. Bu harika bir performans ve mesafeyle azalmasına rağmen VPN hiçbir zaman optimum hızın yaklaşık yüzde 33’ünün altına düşmedi. Bu, hız etkisi için VPN paketinin ortasına yerleştirir.

Hız testi sırasında MultiHop bağlantıları çok iyi çıktı. Gecikme daha uzun sürdü, bu beklenen bir durumdu, ancak bazı durumlarda indirme hızları etkilenmedi ve hatta geliştirildi. Bunun nedeni, Surfshark’ın yalnızca daha güvenilir konumlardaki sunucular üzerinden MultiHop bağlantılarına sahip olmasıdır. Ne olursa olsun, testimiz akışınıza ekstra güvenlik eklemenin çok hızlı olmayacağını gösteriyor.

Eve yakın bir yere bağlanıyorsanız, Surfshark’ın gecikme süresi oyun için kabul edilebilir düzeyde düşüktür. Bununla birlikte, daha fazla puan kazandıran, test ettiğimiz her bağlantının akış için önerilen 5Mbps eşiğini geçmesidir. Genel olarak, video için oyunlardan daha iyidir. Karşılaştırma için oyun için en iyi VPN’ler ve akış için en iyi VPN’ler listemize bakın.

Güvenlik

Surfshark üç protokolü destekler: OpenVPN, IKEv2 ve Shadowsocks. Protokollerin VPN güvenliğini nasıl etkilediği hakkında daha fazla bilgi için VPN protokolü dökümümüzü inceleyin. OpenVPN, birçok VPN için popüler bir seçim olan güvenilir bir açık kaynak protokolüdür. IKEv2 en hızlı protokoldür ve kopmuş bağlantıları geri yükleme konusunda harikadır ve bu da mobil cihazlar için ideal bir seçimdir.

Shadowsocks, özellikle Çin’de olmak üzere kısıtlayıcı güvenlik duvarlarını aşmak için özel olarak tasarlanmış bir proxy’dir. Gerçekten hepsi için iyi, bu yüzden aksi takdirde kullanmanızı önermiyoruz. Şifreleme için Surfshark, oldukça emin bir bahis olan AES-256’ya güveniyor. Surfshark’ı Kasım 2019’da en son incelediğimizden beri, mobil cihazlarda genellikle daha iyi performans gösteren alternatif bir şifre olan ChaCha eklendi.

Surfshark torrent için yeterince güvenlidir ve Shadowsocks kullanımı ile Çin’in Büyük Güvenlik Duvarı’na bile dayanabilir. Nasıl yığıldığını öğrenmek için torrent için en iyi VPN listemize bakın.

IP adresi, DNS ve WebRTC sızıntılarını kontrol etmek için Surfshark testlerini yaptıktan sonra herhangi bir sorun bulamadık. Yine de bu bir sürpriz değil. Surfshark burada sağlam seçimler yaptı ve yeni bir şifreleme seçeneği eklemesi harika. Yolda daha fazla protokol görmek güzel olabilir, ancak görebildiğimiz tek dezavantaj.

Gizlilik

Surfshark, gizlilik politikasının her bölümünün başında vurgulanan özetleri yararlı bir şekilde içerir. Bu, gizlilik vaatlerinin özünü almayı kolaylaştırır: VPN, tarama verilerinizin hiçbirini kaydetmez.

Surfshark - Kayıt tutmama politikası

Hesabınızı ve fatura bilgilerinizi kaydeder ve gizlilik politikası nasıl devre dışı bırakılacağına ilişkin bilgiler içermekle birlikte, pazarlama amacıyla Google Analytics’i de kullanır. Surfshark, reklam yöneticileri, ödeme işlemcileri ve destek yüklenicileri de dahil olmak üzere, yayınlanmasına yardımcı olan üçüncü taraflarla veri paylaşır.

Surfshark - Google-Analytics

Şirketin gizlilik cephesinde büyük satış noktası, merkezi şu anda dünyanın en iyi çevrimiçi gizlilik yasalarından bazılarına sahip olan İngiliz Virgin Adaları’nda olmasıdır. Daha sonra bir yasanın geçirilme tehlikesi her zaman vardır, ancak şimdilik Surfshark’ın oturması için harika bir yer.

Surfshark’ın kullanıcı verilerini toplayıp yakalamadığını kontrol ettik ve şirketin tarayıcı uzantılarını Alman firması Cure53 tarafından bağımsız olarak denetlendiğini öğrendik. Denetim sadece iki küçük zayıflık buldu ve veri kaydı örneği yoktu. Denetim, uzantıların dışında görünmüyordu, ancak yine de bizi temkinli bir şekilde iyimser yapıyor.

Ayrıca Surfshark’ın ideallerini tehlikeye atmasını isteyebilecek bir ana şirketi yok. Buna karşı tek gerçek sayı, kendini tanıtmak için bağımsız kimliklerden tasarruf etmesidir. Aksi takdirde, bu gizliliğinizi garanti edecek bir VPN’dir.

Akış Performansı

Şu anda Surfshark, Netflix, Hulu, Amazon Prime Video ve BBC iPlayer dahil olmak üzere herhangi bir akış hizmetine tam olarak erişebiliyor. Ancak, bir işlem gerçekleştirilmeden önce ülkenizdeki birkaç sunucu arasında geçiş yapmanız gerekebilir. ABD sunucusuyla Netflix’teki ilk iki denememiz engellendi, ancak üçüncüsü sorunsuz bir şekilde çalıştı.

Girdikten sonra performans, Surfshark’ın nispeten güçlü hız testlerinin sonuçlarıyla eşleşir. Yine de sizin için yeterince hızlı değilse, Netflix için diğer en iyi VPN’lerimizden birini deneyin.

Sunucu Konumları

Surfshark’ın erişebileceği sunucu sayısı burada ve orada dalgalandı, ancak yazma sırasında 63 ülkede 1.040 sunucusu var. Bu, kemerinin altında iki yıldan az bir VPN için etkileyicidir, ancak coğrafi çeşitlilikle miktardan daha fazla ilgileniyoruz.

Surfshark-sunucu-yerleri

Neyse ki, Surfshark da bu konuda umut verici görünüyor. Sunucularının yarısından fazlası (63 üzerinden 36) Avrupa’da bulunmasına rağmen, aynı zamanda Güney Amerika’da, biri Orta Amerika’da, üçü Afrika’da, üçü Orta Doğu’da, ikisi Orta Asya’da ve dörtü Güneydoğu’da hizmet vermektedir. Asya.

Surfshark’ın Kasım 2019’da en son incelediğimizden beri yetersiz hizmet verilen yerlere (Libya, Nijerya, Azerbaycan, Kazakistan, Endonezya ve Tayland dahil) birkaç sunucu eklediğini belirtmek gerekir. Yeni eklemelerin hızı, yakında daha fazla IP adresi eklenmesini umut ediyor.

Şimdilik, Surfshark’ın sunucu konumu seçeneklerini umut verici olarak değerlendiriyoruz, ancak henüz orada değil. Mümkün olan en geniş coğrafi sunucu aralığını istiyorsanız, HideMyAss sektör lideridir. Bunun neden hem iyi hem de kötü bir şey olduğunu öğrenmek için HideMyAss incelememize atlayabilirsiniz..

Müşteri servisi

Masaüstü VPN içinden doğrudan Surfshark’ın yardım sayfasına ulaşmanın bir yolu olmadığını gördüğümüz için üzgünüz. Bu küçük bir şey, ama süreci daha dostça hale getirmek için uzun bir yol kat ediyor.

Surfshark ile ilgili yardım almak bilgi tabanıyla başlar. Surfshark VPN incelememizi en son yaptığımızda, yine de çok yeniydi ve tüm kendi kendine destek bölümünde sadece dokuz makaleye sahip olduğumuz için bunu yaptık. Bilgi bankası sadece birkaç ay içinde çok daha fazla büyüdüğü için eleştiriyi açıkça alıyor..

Surfshark - Bilgi Tabanı

“Yardım” ı tıkladıktan hemen sonra, doğrudan temel kurulum kılavuzlarına yönlendiren sekiz düğme bulacaksınız. SSS, ardından üç makale kategorisi için düğmeler izler: öğreticiler, genel ve faturalandırma. Her bölüm iyi bir makale yelpazesi içerir. Ne yazık ki, hala bir forum yok.

Surfshark’ın 24 saatlik canlı sohbet yardımı Zendesk tarafından yönetiliyor. Bir soru sorduk ve neredeyse anında nazik ve yardımcı bir cevap aldık. ABD West Coast çalışma saatlerinde sırada ilk olmak harika bir duyguydu ve Surfshark bunu üçüncü bir taraf aracılığıyla elde etse bile, şikayet etmeyeceğiz.

Surfshark - Canlı sohbet

Ardından, bilet teslim sistemini farklı bir soru ile test ettik. Bir dakika içinde otomatik bir onay e-postası aldık. Gerçek cevap yaklaşık 10 saat sürdü ve ayrıntılı ve eyleme geçirilebilir tavsiyelerle doluydu. Sonuçta, Surfshark ile müşteri hizmetleri harika bir deneyim, ancak bir forum eksikliği hala sokuyor.

Karar

Surfshark’ın ilk iki yılındaki görevi, VPN’lerin kalabalık alanının dikkatiniz için bir kez daha jostling’e ihtiyaç duyması durumunda. Başarılı olup olmadığını söylemek için henüz çok erken, ancak ihtiyaç duyduğu tüm adımları atıyor: hızlı büyümek, özellikler ve fiyat konusunda mevcut hizmetlerle rekabet etmek ve diğer birkaç VPN’nin sunduğu özellikleri tanıtmak.

Diğer VPN’lerin çoklu sunucu bağlantıları, bölünmüş tünelleme ve reklam engelleyicileri var, ancak Surfshark hepsini ilginç ve kompakt bir pakette bir araya getiriyor. Özellikle tüm abonelikler için sınırsız cihaz garantisi ile özel, güvenli ve çarpıcı bir şekilde uygun fiyatlı. Surfshark’ın yetersiz kaldığı yerlerde, hızlı bir şekilde iyileşme kapasitesi gösteriliyor.

Yorumlarda ne düşündüğünüzü bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map