StrongVPN İncelemesi

StrongVPN bazı olağandışı özelliklere sahip güçlü bir hizmettir, ancak diğer sağlayıcılarla ortak özellikler sunarak bunu dengeler. Genel izlenim iyi olabilir, ama sadece çok yumuşak bir hizmettir. Ayrıntılar için tam incelememizi okuyun.


best-VPN-yorum

StrongVPN en iyi VPN sağlayıcılarımızdan bir mil içinde gelmeyecek. Bu yanlış bir şey yaptığı için değil. Bir hizmetin yardım etmek yerine acı çekecek kadar stok olabileceğini kanıtlar. Satın almak yapabileceğiniz en kötü seçim olmasa da, daha iyi olanı yapan birçok sanal özel ağ var.

Bu StrongVPN incelemesinde, hizmetteki iyi ve kötü arasındaki garip denge ve bunun nasıl iyi hissettiren bir sağlayıcıya yol açacağı hakkında konuşacağız. Kararımızı vermeden önce özellikler, fiyatlandırma, kullanım kolaylığı, hız, güvenlik, gizlilik, akış performansı, sunucu konumları ve müşteri hizmetleri hakkında konuşacağız.

Para için çok daha iyi yapabilirsiniz, ancak StrongVPN’in VPN.Express gibi diğer hizmetlerin şüpheli uygulamaları yoktur (VPN.Express incelememizi okuyun). Bu kötü bir hizmet değil, bu yüzden hayran olduğunuzu fark ederseniz çok fazla vazgeçmeyeceksiniz.

strongvpn-review-arayüzü

strongvpn-review-killswitch

strongvpn-review-bilgi bankası

strongvpn-review-kurulum-kılavuzları

strongvpn-review-sunucu-navigasyon

Önceki

Sonraki

StrongVPN için alternatifler

Güçlülükler ve zayıflıklar

Özellikleri

StrongVPN’in bir VPN için “sahip olması gereken” olarak değerlendirdiğimiz özelliklerin ötesinde özellikleri yoktur. Tek güçlü nokta, VPN başarısız olursa internet bağlantınızı kesen bir killswitch’tir. Yine de evrenseldir, yani Astrill’lerle yalnızca sizin gibi bazı uygulamaları engelleyecek şekilde ayarlayamazsınız (Astrill incelememizi okuyun).

strongvpn-review-killswitch

Başlangıçta bağlanmak, VPN düşerse otomatik olarak yeniden bağlanmak ve uygulamayı Windows ile başlatmak da dahil olmak üzere başka çeşitli özellikler de vardır, ancak genel olarak arayüz kısır.

Normalde kullanım kolaylığı için bir ters olsa da, özelliklerin eksikliği burada tembel görünüyor. “Kullanıcı dostu olma” bölümünde göreceğimiz gibi, kullanıcı arayüzü üzerinden yönlendirmek söz konusu olduğunda StrongVPN güçlü değildir. Uygulamanın kullanımı zor olacaksa, en azından zorluğa değecek özelliklerin olmasını isteriz.

Eksik olanlara gelince, liste uzundur. Bununla birlikte, en korkunç ihmaller bölünmüş tünelleme, bir hız testi ve port yönlendirme.

Tek alışılmadık özellik, OpenVPN kullanırken paketleri karıştırma yeteneğidir. “Güvenlik” bölümünde bunun hakkında daha fazla konuşacağız, ancak aslında VPN kullanırken daha da güvenli olmanıza izin veriyor. Bu yaygın değildir, ancak birden çok sağlayıcının böyle bir özelliği uyguladığını gördük.

StrongVPN Özelliklerine Genel Bakış

StrongVPN Logosustrongvpn.com

Aylık $ 583 başlayan fiyatlarla

Genel

Ödeme metodları
PayPal, Kredi kartı, AliPay

Kripto para birimini kabul eder

Eşzamanlı bağlantılar
12

Bölünmüş tünellemeyi destekler

Sınırsız bant genişliği

Ücretsiz deneme sürümü mevcut

Geri ödeme süresi
30 gün

Dünya çapında sunucu miktarı
20 ülkede 650

Masaüstü İşletim Sistemleri
Windows, MacOS, Linux

Mobil İşletim Sistemleri
Android, iOS

Tarayıcı uzantıları

Yönlendiricilere kurulabilir

Yayın Akışı

Netflix ABD’ye erişebilir

BBC iPlayer’a erişebilir

Hulu’ya erişebilir

Amazon Prime Video’ya erişebilir

Güvenlik

Şifreleme türleri
256 AES

VPN protokolleri mevcut
IPSec, OpenVPN, L2TP, SSTP, IKEv2

Cihaz başlangıcında etkin

Torruma izin verir

Kayıt tutmama politikası

Geçti DNS sızıntı testi

Killswitch mevcut

Kötü amaçlı yazılım / reklam engelleyici dahil

Destek

Canlı sohbet
24/7

E-posta desteği
24/7

Telefon desteği

Kullanıcı forumu

Bilgi tabanı

Fiyatlandırma

Fiyatlandırma söz konusu olduğunda StrongVPN yumuşaktır. ProtonVPN’in sıraya düşmesi gibi yol ortası seçenekleriyle VPN’lerden beklediğimiz aylık yaklaşık 10 $ ‘dır (ProtonVPN incelememizi okuyun). Bu hizmet gibi, StrongVPN de en pahalı seçenek değil – bunun için Hide.me incelememizi okuyun – ancak başka bir sağlayıcıyla paranız için daha fazlasını elde edebilirsiniz.

Bununla birlikte, daha iyi sağlayıcılarla karşılaştırıldığında bile StongVPN’in fiyatlandırması etkili değildir. Bir yıl için 70 $, NordVPN ile karşılaştırıldığında kötü değil (NordVPN incelememizi okuyun), ancak Özel İnternet Erişimi’nden (PIA incelememizi okuyun) aynı fiyata iki kat daha fazla süre alabilirsiniz. Bu sağlayıcıların her ikisi de StrongVPN’in maalesef sunmadığı çok yıllı abonelikler sunuyor.

VPN fiyatlandırmasında en yaygın görülen şey olmasa da, çok yıllı planlar her zaman aradığımız bir şeydir. Bir kullanıcının iki veya daha fazla yıl abone olmasına izin vererek ve büyük bir indirim uygulayarak VPN’ler hizmetlerinin himayesini teşvik edebilir. Bu bir kazan-kazan durumu, bu yüzden StrongVPN’in ihmali harika görünmüyor.

Ücretsiz bir deneme ya da plan da yok. Ücretsiz VPN’ler kötü olsa da – örnekler için en kötü ücretsiz VPN kılavuzumuzu okuyun – kullanıcının kredi kartını kayıt altına almadan nasıl çalıştığını görmesini sağlayan ücretsiz VPN hizmetleri vardır. Windscribe, ücretsiz VPN’lerin nasıl çalışması gerektiğine mükemmel bir örnektir (Windscribe incelememizi okuyun).

Ücretsiz denemenin olmaması, StrongVPN’in testimize dayanarak onurlandırılan 30 günlük para iade garantisiyle bir şekilde açıklanmaktadır. Apple’ın App Store’dan satın almayla ilgili bazı terimler var, ancak politika aksi halde açıktır.

Hemen hemen her konuda standart olmasına rağmen, eşzamanlı bağlantı sayısı başka bir şey değildir. StrongVPN, gördüğümüz en yüksek abonelik olan 12 bağlantı sunar. Yönlendiricilere de yüklenebilir, böylece bu sınırı artırabilirsiniz.

Ödeme yöntemlerine gelince, StrongVPN mülayim olmaya geri dönüyor. PayPal, kredi kartları ve AliPay’i kabul eder. Kripto para bağımlıları bitcoinlerini başka bir yere göndermek zorunda kalacaklar.

Kullanım kolaylığı

Bir VPN kasası gördüyseniz, sinir bozucu bir kasası olan AirVPN dışında hepsini gördünüz (AirVPN incelememizi okuyun). “Başlayın” ı tıkladıktan sonra tek yapmanız gereken bir plan seçmek, e-postanızı girmek ve bir ödeme yöntemi seçmek.

strongvpn-review-kaydolma

Size bir e-posta onayı gönderilecek olsa da, e-posta adresinizi doğrulamanız gerekmez, bu nedenle bir yazıcı hesabı adil bir oyundur. E-postanız giriş bilgileriniz olacak ve sizin için rastgele bir şifre oluşturulacaktır. Rastgele bir harf, sayı ve sembol paketi olduğunu unutmayın, bu yüzden depolamak için en iyi şifre yöneticisini kullanmak isteyeceksiniz.

Aynı sayfada, Windows, macOS, iOS ve Android için yükleyicileri bulacaksınız. StrongVPN, her platform için kurulum kılavuzlarına eşlik eder, ancak kurulum kolaydır. Bunun tek istisnası, Android’de L2TP kullanmak istiyorsanız. Bu durumda, kılavuzlar yararlı olacaktır.

strongvpn-review-kurulum-kılavuzları

Yükleyici tarihli ise iyidir. Kurulum tamamlandıktan sonra, arayüzü açabilir ve StrongVPN’in size verdiği kimlik bilgilerini kullanarak giriş yapabilirsiniz. Cihaz belirteçleriyle kimlik doğrulamasını tercih ediyoruz, çünkü kullanıcı için daha kolaydır ve aynı düzeyde güvenlik sağlar, ancak giriş yapmak geri adım atmaz. Jeton tabanlı yaklaşımın hayranıysanız, ExpressVPN incelememizi okuyun.

Bir kez bittiğinde, arzulanan çok şey bırakan arayüze önyükleme yapacaksınız. StrongVPN IP adresinizi, bağlandığınız zamanı ve bağlandığınız yerin küçük bir haritasını gösterir. Parlak odalarda gözlerinizi zorlayabilen parlak renklerle koyu bir arka plan kullanmayı seçti. “Gece modu” görünümüne karşı olmamakla birlikte, varsayılan olmamalı.

strongvpn-review-arayüzü

Bağlantı zor olsa da. Büyük, yeşil “bağlan” düğmesi sizi güvende tutar, StrongVPN konumunuz için en iyi sunucuyu seçer. Bir sıkıntı, en iyi sunucunun nereye bağlanacağını görememenizdir..

Aynı zamanda şok edici bir şekilde hızlı hissediyor. İlk bağlantımız üç saniyeden az sürdü. Ayarlara girdiğimizde, StrongVPN’in varsayılan olarak OpenVPN’den daha hızlı olması gereken IKEv2’ye ayarlandığını gördük. Daha sonraki bir bölümde bunun güvenliğinizi nasıl değiştirdiği hakkında daha fazla konuşacağız.

Konumunuzu seçmek istiyorsanız, “mevcut en iyi konum” düğmesini tıklayın. Konumları seçebilirsiniz, ancak belirli sunucuları seçemezsiniz, bu kötü bir şey değildir. StrongVPN’in yoğun listesinin kaydırılması zor olmamalı, ancak fare tekerleğini döndürürken meydana gelen garip bir gecikme olması gerektiğinden daha zor hissettiriyor.

strongvpn-review-sunucu-navigasyon

Yine de, bir konum arayabilir veya ülkeye veya şehre göre sıralayabilirsiniz. Bir konum seçtikten sonra, “kaydet” i tıklayın. Yeni konum, uygulamayı kapatıp yeniden açsanız bile görünen varsayılan seçenek olacaktır.

Sağ üst köşedeki dişli çark simgesini tıklayarak StrongVPN ayarlarını değiştirebilirsiniz. Her ortama girmeyeceğiz – ne yaptığınızı bilmedikçe onlarla uğraşmamalısınız – ama belirtmek istediğimiz bir sıkıntı var.

Sekmelerden biri “tanılama” olarak etiketlenir ve yeterince sorun gidermek için bağlantınızın bir günlüğünü gösterir. Buna benzer bir özellik görmekten hoşlanmamıza rağmen, günlüğü dışa aktarmanın bir yolu yoktur. Her şeyi seçmeniz, kopyalamanız ve ayrı bir belgeye yapıştırmanız gerekecek.

hız

Evinize yakın olduğunuzda StrongVPN en hızlı VPN sağlayıcılarından biridir. Bununla birlikte, uluslararası düzeyde vasat performans, kilometrenizin değişeceği anlamına gelir. Bazı konumların diğerlerinden daha iyi optimize edildiği açıktır, bu da tünel açma için çok fazla seçenek olduğunda asla iyi bir şey değildir.

Konum: Ping (ms) İndir (Mbps) Yükleme (Mbps)
Korunmasız (St. Louis)8175,4910.66
Atlanta (önerilir)45149,979.03
Londra105144,037.75
Varşova, Polonya16084.383.7
Tel Aviv, İsrail17524.412.31
Hong Kong222137,353.13

Şaşırtıcı bir şekilde, StrongVPN’in önerilen sunucusu, örneklediğimiz yerlerdeki en iyi performans sergiledi. Çoğu durumda, önerilen sunucu yaklaşır, ancak daha hızlı seçenekler vardır. Gecikme süresindeki ilk sıçrama yüksek olmasına rağmen, indirme hızı korumasız puanımıza yakın kaldı.

Garip adam, hızımızı yok eden İsrail’in Tel Aviv’deki sunucusudur. Testler sırasında, Hong Kong’daki sunucunun benzer şekilde çalışmasını bekledik – genellikle hızda bir gradyan var – bu yüzden yapmadığında şaşırdık. Hong Kong’un güçlü performansı bu konumun kanıtıdır, ancak StrongVPN’in ağının değil.

Tutarsızlık burada anahtar. İyi ve kötü performansı karıştırmak asla iyi bir şey değildir. Bir sunucuyu çivilemeye çalışırken sinir bozucu anlara dönüşür.

Bunlardan biri test sırasında düşük kalan gecikmedir. Ping’deki ilk sıçrama nedeniyle hala oyun için en iyi VPN’mizin bir ihmali olsa da, StrongVPN’in sonuçları kötü değil.

Güvenlik

StrongVPN’in şaşırtıcı sayıda güvenlik seçeneği vardır. Varsayılan olarak, bağlantınız IKEv2 VPN protokolü kullanılarak IPSec ile güvence altına alınmıştır. VPN güvenliği söz konusu olduğunda, AES 256 bit şifrelemeli OpenVPN’in neredeyse her zaman daha iyi olduğunu düşünmek garip bir seçimdir.

Bununla birlikte, seçim aydınlatıcıdır. IKEv2, WiFi ve hücresel ağlar arasında kolayca geçiş yapabilir, bu da mobil cihazlar için mükemmel bir seçimdir (iPhone için en iyi VPN’imize ve Android için en iyi VPN kılavuzlarımıza bakın). Yine de masaüstü için mükemmel bir seçim değil, bu nedenle protokolünüzü en kısa zamanda değiştirmenizi öneririz..

IKEv2, OpenVPN, SSTP ve L2TP arasında seçim yapabilirsiniz. OpenVPN ilk tercihiniz olmalıdır, çünkü bağlantınızı güvence altına almak için AES 256-bit sağlar (şifreleme açıklamamızı okuyun). OpenVPN’de StrongVPN, taşıma protokolünüzü – UDP veya TCP olarak – değiştirmenize ve tünellemekte olduğunuz bağlantı noktasını seçmenize olanak tanır.

Birçok kullanıcı için geçerli olmasa da, taşıma protokolünüzü ve bağlantı noktanızı değiştirmek güvenlik duvarlarını atlamanıza yardımcı olabilir. StrongVPN web sitesinde L2TP ve IKEv2’nin kolayca engellendiğine dikkat çekiyor ve alternatif olarak OpenVPN’de TCP 443 veya UDP 53’ü öneriyor.

Ayrıca paketlerinizi OpenVPN’de karıştırma seçeneği de vardır. Bu özellik genellikle VyprVPN’in Chameleon protokolü (VyprVPN incelememizi okuyun) gibi özel protokollerde görülür. Sıkı sansür içeren bir ülkeden tünel veriyorsanız, derin paket denetimini etkili bir şekilde atlayarak paketlerinizi karıştırmak iyi bir fikirdir.

Uygulamada, bu güvenlik önlemleri işe yarar. İpleak.org kullanarak DNS sızıntılarını test ettik ve StrongVPN minimum yönlendirmelerle temiz çıktı. IP adresimizden veya WebRTC bilgilerimizden de sızmadı.

Gizlilik

StrongVPN günlük tutmayan bir VPN sağlayıcısıdır. Mullvad kadar gizlilik merkezli olmasa da (Mullvad incelememizi okuyun), StrongVPN’in açık gizlilik politikası ve tutarlı sicili bize umut veriyor. Bununla birlikte, ABD dışında faaliyet gösteriyor, bu nedenle hükümet gözetimi ile ilgili olanlar muhtemelen netleşmeli.

Gizlilik politikasında bununla ilgili herhangi bir kemik yoktur: “StrongVPN hizmetlerinin herhangi bir trafiğini toplamaz veya günlüğe kaydetmez.”

Kaydolduğunuzda, StrongVPN’in bariz nedenlerle kaydettiği bir e-posta adresi ve ödeme yöntemi koymanız gerekir. Bunun dışında senin hakkında hiçbir şey bilmiyor.

Bunun tek istisnası, kredi kartıyla ödeme yapmanızdır. Bu durumda, StrongVPN’in tam adınıza ve fatura adresinize de ihtiyacı vardır ve e-postanızla olabildiğince yazıcı bilgilerini kullanamazsınız. Fatura bilgilerinizin Tamponlanmış VPN’de olduğu gibi VPN kullanımınıza bağlı olup olmadığı belli değil
(Arabelleğe Alınmış VPN incelememizi okuyun), ancak gizlilikle ilgili kişilerin kredi kartı kullanmaması gerektiği açıktır.

StrongVPN, AB müşterilerinin Genel Veri Koruma Yönetmeliği’ne uymalarını istemeleri halinde bu bilgileri sağlamalı, değiştirmeli veya silmelidir.

Bütün bunlar bir tuz tanesi ile alınmalıdır. StrongVPN, ABD merkezli olup, veri toplama işleminin üzerinde olmadığını kanıtlamıştır. Radardan uzak durmanız gerekiyorsa, iyi gizlilik yasalarına sahip bir ülkede bulunan bir hizmet kullanmanızı öneririz. Çin kılavuzu için en iyi VPN hizmetlerimiz başlamak için güzel bir yer.

Testler sırasında da ilginç bir şey bulduk. StrongVPN’in ağındaki sunucuların bazıları, IPVanish’te küçük bir hisseye sahip olan bir içerik dağıtım ağı olan StackPath’e kaydedildi (IPVanish incelememizi okuyun).

Çok fazla nokta bağlayamasak da, IPVanish geçmişte kullanıcı bilgilerini kaydederken yakalandı.

Bununla birlikte, StackPath bir CDN’dir, bu nedenle bazı sunucuların kaydedileceği mantıklıdır. İki sağlayıcının bağlı olduğunu iddia etmiyoruz – büyük olasılıkla bağlı değiller – ancak not edilmelidir.

Akış Performansı

StrongVPN, akış platformlarıyla iyi performans gösterir. Netflix, BBC iPlayer ve Hulu’nun engellerini yıktı, ancak yine de Amazon Prime Video tarafından engellendi. Diğer sorunlar nedeniyle akış için en iyi VPN kılavuzumuz için bir yarışmacı olmasa da, erişim reddedilemez.

Harika olan, StrongVPN’in sadece bu platformlara erişmesinin yanı sıra birden çok sunucuda da olmasıdır. Örneklememiz, farklı bir sunucu kullansanız bile her zaman akış yapabileceğinizi gösterir.

Bununla birlikte, StrongVPN mükemmel değil ve bu yüzden Netflix için en iyi VPN’imizi veya BBC iPlayer için en iyi VPN’imizi yapmadı. Yalnızca akış performansına dayalı olsaydı, StrongVPN sadece bir yarışmacı olmakla kalmaz, aynı zamanda bir öncü olurdu.

Sunucu Konumları

Sunucu konumlarına gelince, StrongVPN’den çok şey beklemeyin. Birçok yol ortası sağlayıcısı gibi, ağı da çoğunlukla ABD ve Avrupa ile sınırlıdır ve birkaç konum Asya’nın daha serbest bölgelerinde dağılmıştır. Toplamda yaklaşık 650 sunucu var, ancak bunlar sadece 20 ülkeyi kapsıyor.

Afrika, Orta Doğu ve Asya’nın çoğu gibi kör bir noktadır. Orta Doğu’da İsrail var ve hepsi bu. Singapur, Japonya, Güney Kore, Filipinler ve Hong Kong’da Asya’da Asya daha iyidir. Bu sıkı bir gruplama ve Asya’nın geri kalanına dokunulmamış.

Bunların hiçbiri sürpriz değil – StrongVPN beklentilerimizle aynı doğrultuda – ancak yayılma HideMyAss gibi sunucu konumlarında sektör lideri bir hizmete kıyasla harika görünmüyor (HideMyAss incelememizi okuyun).

Müşteri servisi

StrongVPN’in desteği temel bilgileri kapsar, ancak konuştuğumuz temsilciler davet etmekten başka bir şey hissetmez.

Kendi kendine yardım için üç bölüme ayrılmış bir bilgi tabanı vardır: “kurulum kılavuzları”, “sorun giderme” ve “SSS”. Belirtildiği gibi, kurulum kılavuzları temeldir, ancak VPN’yi manuel olarak kurmak istiyorsanız bölümü kontrol etmek istersiniz..

Bilgi bankasındaki diğer makaleler dağılmıştır. Bilgi tabanı, kullanıcıların gelecekte yaşayabileceği sorunları hesaba katmak yerine, yaşıyor, sorunları ortaya çıktıkça ele alıyor gibi hissediyor. Sorun giderme bölümünde sorunların çözümü için birkaç makale olmasına rağmen, çoğu SSS için daha uygun olur.

strongvpn-review-bilgi bankası

SSS bölümü çoğunlukla diğer alanlardan faturalandırma yanıtları ve yinelemelerdir. Burada, “Windows bilgisayarlar için StrongVPN nasıl kullanılır?” Gibi soruların cevaplarını bulacaksınız. ve “sunucuları nasıl değiştiririm?”

Doğrudan destek canlı sohbet ve e-postadan oluşur. Ulaştığımızda, StrongVPN’in geri dönmesi birkaç gün sürdü, bu kötü değil, ama daha iyi olabilir. Temsilci, bizi web sitesinde başka bir alana yönlendirerek sorumuzu yanıtladı. Bu asla iyi bir şey değil.

Canlı sohbet de aynı şeyi yaptı. Gün boyunca kullanılabilir olmasına rağmen, bir temsilciye bağlanmak birkaç dakikadan fazla sürer. Ayrıca, ajanlar ürün hakkında bilgi sahibi değildir ve mümkün olan en az miktarda bilgi sağlama ile aynı tuzağa düşer..

Karar

StrongVPN hakkında etkileyici bir şey yok. Çok yanlış bir şey yapmasa da, öne çıkamaması büyük bir sorumluluktur. Fiyatlar, vasat müşteri hizmetleri ve cansız özellik seti gibi diğer tüm sağlayıcılarla eşittir. Evin yakınında tünel açarken kullanılan tek kalite yüksek hızdır.

Bununla birlikte, güzel bir güvenlik özellikleri kümesi ve günlüksiz bir politika var, bu nedenle StrongVPN’e meraklıysanız, çok daha kötü yapabilirsiniz. Bununla birlikte, çoğu kullanıcı için diğer VPN incelemelerimizi okumanızı öneririz..

StrongVPN hakkında ne düşünüyorsun? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin ve her zamanki gibi okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me