Norton Secure VPN İncelemesi – Güncellendi 2020

Norton Secure VPN İncelemesi

Norton Secure VPN, Symantec’in daha geniş Norton ailesinin bir parçasıdır. Bu iyi bir VPN, ancak sınırlı özelleştirilebilirlik ve hatalarla ilgili bazı küçük sorunlar ile birlikte geliyor. Toplam acemiler hoşuna gidebilir, ancak daha deneyimli kullanıcılar muhtemelen beğenmeyecektir. Nedenini öğrenmek için Norton VPN incelememizin tamamını okuyun.


best-VPN-yorum

Norton’un arkasındaki şirket olan Symantec uzun zamandır PC güvenlik oyunundaydı ve karanlık günlerden beri şişirildi ve 90’lı yıllarda kaldırılması zor oldu. Norton Security incelememizin de gösterdiği gibi, şirket, doğru bir şekilde gerçekleştiğinde çok iyi şeyler söylüyoruz. Aynı şey VPN ürünü Norton Secure VPN, eski adıyla Norton Wifi Privacy için de geçerli..

Norton Secure VPN’yi kendi yararlarına göre değerlendiriyoruz, bu da artıları ve eksileri bulmak için tam bir inceleme yapmak anlamına geliyor. Hız ve güvenlik açısından test edeceğiz ve gizlilik korumasını kontrol edeceğiz. Kararımızı vermeden önce akış performansına, müşteri desteğine, kullanım kolaylığına ve sunucu sayısına da bakacağız.

Norton Secure VPN basitlik için tasarlanmıştır, ancak bu sınırlı özelleştirme ile birlikte gelir. Bunun iyi olup olmadığı size bağlıdır. Hızlıdır ve Netflix’e girer, ancak buggy istemcisi, sınırlı ülke seçenekleri ve endişe verici bir gizlilik politikası da dahil olmak üzere tartışmalar vardır.

En iyi VPN’i arıyorsanız, ExpressVPN incelememizde gösterildiği gibi ExpressVPN daha iyi olabilir.

Norton-Hesabı-Alan

Norton-Sohbet-Destek-A

Norton İstemcisiVerileri Bağlı

Norton İstemcisiVerileri Splash

Norton Yerinde-Splash

Önceki

Sonraki

Güçlü & Zayıf Yönler

Özellikleri

Norton Secure VPN, şifreleme protokollerini seçmek veya VPN deneyimlerini özelleştirmek isteyenler için bir hizmet değildir. Aradığınız şey buysa, NordVPN’i düşünün. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek için NordVPN incelememizi okuyun.

Norton İstemcisiVerileri Bağlama

Norton Secure VPN, özellikler söz konusu olduğunda ve tasarım gereği göründüğü için sunacak çok şey yoktur. İOS, Android, Windows ve macOS için istemciler var, ancak Linux istemcisi yok.

VPN protokolü ve şifreleme seçenekleri de hareketsizdir. Norton Secure VPN, web sitesinde veya istemcisinde VPN bağlantıları için hangi protokolü kullandığını netleştirmez. Bu protokolü özelleştiremez veya bağlantınızdaki şifreleme düzeyini seçemezsiniz..

Norton Secure VPN ile öne çıkan tek özellik bir reklam izleyicidir. Norton’a göre, web’e göz atarken hedeflenen reklamları engelleyen bir gizlilik özelliğidir. Bir sunucuya bağlandığınızda varsayılan olarak etkindir, ancak istemcideki bir anahtarla kapatabilirsiniz.

Norton İstemcisiVerileri Ayarlar

Otomatik bağlantı ve otomatik sunucu seçimi de varsayılan olarak etkindir. Yine, VPN deneyiminin sorunsuz hale getirilmesine yardımcı olmak için tasarlanmış gibi görünüyor. Norton Secure VPN etkileşimi önler.

Bu kadar sınırlı bir özellik seti, KeepSolid VPN Lite incelememizin gösterdiği gibi Norton Secure VPN’yi KeepSolid VPN Lite ile aynı lige koyar. Bu sağlayıcı gibi Norton Secure VPN, genel olarak oldukça basit bir hizmet sunarak basitlik amacıyla özellikleri hariç tuttu.

Kafelerinin WiFi’sine bağlandıklarında kendilerini korumak isteyen VPN kullanıcıları için sorun değil. Uzman kullanıcılar veya killswitch gibi tipik VPN özellikleri bekleyen herkes için, özellikle VPN incelemelerimizde listelenen çoğu hizmet çok daha fazlasını sunduğunda, rahatsız edici olacaktır..

Özetlemek gerekirse, Norton Secure VPN, bir reklam izleme engelleyicisinin ötesinde gelişmiş özellikler sunmaz. Windscribe (Windscribe incelememizi okuyun) gibi hizmetler standart olarak reklam engelleme sunar, bu nedenle öne çıkan bir özellik değildir.

Norton Secure VPN olabildiğince basit. VPN kitaplığımız, daha fazlasını sunan bir hizmete ihtiyacınız varsa aramaya başlamak için iyi bir yer olabilir. Windows kullanıyorsanız, Windows için en iyi VPN kılavuzumuza da göz atabilirsiniz..

Norton Secure VPN Özelliklerine Genel Bakış

Fiyatlandırma

Norton Secure VPN özelliklerde hafif olmasına rağmen, maliyette de eşit derecede hafiftir. En ucuz haddeleme aylık paketi için ayda 4,99 $, CyberGhost gibi üst raf rakiplerinin bazılarının fiyatının neredeyse yarısı (CyberGhost incelememizi okuyun).

Norton Secure VPN için fiyat paketleri iki kritere göre belirlenir: kullanmak istediğiniz cihaz sayısı ve yıllık veya aylık ödeme yapmak isteyip istemediğiniz.

Norton Secure VPN, abonelerine yıllık paketlerine 60 günlük bir geri ödeme politikası sunar, ancak bu garanti, aylık olarak satın alanlara uzatılmaz..

Fiyatlandırma ucuzdur ve bunun nedeni Norton Secure VPN’nin özellik kümesi ve daha pahalı Norton ürünleri için bir giriş noktası olarak kullanılmasıdır. Ayda 10 doların altında bir fiyata 10 cihaza yükleyebilmek etkileyici ve muhtemelen GooseVPN tarafından sayıca yenilebilir (GooseVPN incelememizi okuyun).

Birçok cihaza izin veren bir VPN arıyorsanız, Norton Secure VPN, birden fazla cihaz için en iyi VPN listemizdeki servislerle kıyaslanabilir.

Kullanım kolaylığı

Daha önce de belirtildiği gibi Norton, Norton Secure VPN ile basit bir yaklaşım benimsedi. Karmaşık olmak için tasarlanmamıştır, bunun yerine çok sayıda seçenekle ilgilenmeyen insanlar için bir tak ve kullan çözümü.

Norton-Ödeme Ekran

Norton Secure VPN’ye kaydolmak kolaydır. Paketinizi seçer ve bir Norton hesabı oluşturmanız gereken ödeme sürecinden geçersiniz.

Kaydolabilmeniz için kişisel olarak tanımlayıcı özellikler olan adınızı ve cep telefonu numaranızı teslim etmek zorundasınız. Gizlilik odaklı kişilere bunun yerine TorGuard gibi bir hizmet daha iyi sunulacaktır (TorGuard incelememizi okuyun.)

Kaydolduktan ve ödeme yaptıktan sonra, müşteriyi nasıl indireceğinize ilişkin talimatları içeren ve doğrudan bir bağlantı içeren bir e-posta alırsınız. Kurulum basit. İstemcinin hazır olması sadece birkaç tıklama alır.

Norton İstemcisiVerileri Girişi

Giriş yapmak çok kolay. Tek ihtiyacınız olan e-postanız ve şifreniz. Giriş yaptıktan sonra müşteri sizi otomatik olarak seçtiği bir sunucuya bağlar.

Norton İstemcisi

İstemcide üç ana alan vardır. “Güvenli VPN” bölümü, mevcut IP adresinizi ve küçük bir haritanın yanında konumunuzu gösterir ve VPN’ye hızlı bir şekilde bağlanmanıza veya bağlantısını kesmenize olanak tanıyan bir düğme sağlar. Kullanıcıları şaşırtmayı amaçlamayan basit, temiz bir arayüz.

Norton İstemcisiVerileri Sunucular

“Sanal konum” alanı, bağlanabileceğiniz VPN sunucularına sahip ülkelerin bir listesini verir. Bir ulus seçebilirsiniz, ancak onu bir şehre daraltamazsınız. Arayüz yine mevcut seçili bölgeniz üstte olacak şekilde oldukça temiz ve basittir. Bir sunucu seçildiğinde, istemciye bağlantı kurmaya çalışması istenir.

Norton İstemcisiVerileri Çöktü

Bu yeterince kolay görünüyor, ancak test yoluyla müşteri buggy olduğunu kanıtladı. Bir bağlantıyı iptal etmeyi seçtiğimizde sunucu bağlantıları her zaman durmadı ve çok fazla sunucu değişikliği istemcinin çökmesine neden oldu, bizi kapatmamıza ve yeniden başlatmamıza zorladı.

Norton-Client-Reklamlar

Üçüncü alan, reklam izleme engelleyiciyi etkinleştirme veya devre dışı bırakma seçeneği sunan ve Norton Secure VPN’nin zaman içinde kaç reklam izleyiciyi engellediğini listeleyen “reklam izleme” bölümüdür. Tam özellikli bir reklam engelleyici arıyorsanız, bunun yerine en iyi pop-up engelleyicilere göz atmak isteyebilirsiniz.

Daha önce de belirtildiği gibi, bir “ayarlar” alanının önünde pek bir şey yoktur. Müşterinin sağ üst tarafında, hesabınız için seçenekler ve müşteri için kısa bir ayarlar menüsü bulunur.

İstemci yalnızca iki farklı ayarı değiştirmenize izin verir. Varsayılan olarak, istemci istemci yüklendiğinde sizi otomatik olarak bir VPN sunucusuna bağlayacak ve PC’nizi başlattığınızda istemciyi başlatacaktır. Bunları ayarlar menüsünden devre dışı bırakabilirsiniz.

Her şey Norton Secure VPN ile basitliğe geri dönüyor. Otomatik başlatma ve otomatik bağlanma gibi seçeneklerin otomatik olarak etkinleştirilmesiyle Norton, kurulduktan sonra kullanıcıdan çok az girdi gerektiren bir hizmet tasarladı. Bunların dışında, ülkeye göre bir sunucu seçmenin ötesinde, çok az seçenek vardır.

hız

Norton, VPN hizmetinin başarılı olmasını istiyorsa sadeliğe güvenemez. Hız da aynı derecede önemlidir. Bu nedenle, özellikle en hızlı VPN hizmetleri listemizdeki girişlerle karşılaştırıldığında Norton Secure VPN’nin ne kadar hızlı olduğuna bakın.

Sonuçları İngiltere’deki korunmasız konumumuzla karşılaştırarak, dünyanın dört bir yanındaki sunucularda hız testleri gerçekleştirdik. Sonuçlar aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

Konumlar: Ping (ms) İndir (Mbps) Yükleme (Mbps)
Korunmasız (İngiltere)1435,815.35
Belçika2134.385.08
İtalya3334.315,07
İsrail8023.925.04
İsrail10619,374.64
Hong Kong4014.751.70

Norton Secure VPN, özellikle Avrupa’da hız testlerimizde iyi sonuç verdi.

İtalya ve Belçika’daki karşılaştırılabilir Avrupa sunucu konumları, korumasız bağlantıyla neredeyse aynı hızlarda performans gösterdi ve indirme hızlarında saniyede yaklaşık 1 megabit kayıp oldu. Gecikme, yükleme hızları gibi orijinal bağlantıya da yakındı.

Test ettiğimiz sunuculara olan mesafe arttıkça hızlarımız düştü. İsrail’in indirme hızı 24 Mbps’ye düştü, ancak yükleme hızı orijinaline yakın kaldı. 80 milisaniyede gecikme süresi de göz önüne alındığında makul oldu.

Yakındaki veya aynı kıtadaki sunucuları kullanıyorsanız, Norton Secure VPN, oyun kısa listemiz için en iyi VPN’imizdekilere kıyasla içerik akışı veya oyun oynamak için iyi bir seçenek olabilir.

Bir ABD sunucusu testlerimiz, mesafeye göre etkileyici bir gecikme gösterdi. 106 ms’de, ABD sunucu bağlantısından akış veya oyun oynamak kabul edilebilir ve Mullvad ile aynı ligde (Mullvad incelememizi okuyun.) İndirme ve yükleme hızları da hızlıydı.

Test ettiğimiz tek yavaş sunucu Hong Kong’daydı. 401 ms gecikme süresine ve 5 Mbps’den düşük bir indirme hızına sahipti. İngiltere’den yaklaşık 6.000 mil uzakta, bu şaşırtıcı değil. Asya’ya daha yakınsanız daha iyi hızlar elde edebilirsiniz.

Norton torrent’i engeller, bu nedenle hızlar harika olsa da Norton Secure VPN, torrent için en iyi VPN için bir yarışmacı değildir. Hızlı bir VPN arıyorsanız, Norton Secure VPN’den daha kötüsünü yapabilirsiniz. Ne demek istediğimizi görmek için BoxPN incelememizi okuyun.

Güvenlik

Norton bağlantınız için “banka düzeyinde şifreleme” sunduğunu iddia etse de, Norton web sitesinde bunu yapmak için kullandığı VPN protokolleri veya şifreleme hakkında bilgi yoktur..

Norton İstemcisiVerileri Dosyalar

Windows istemci dosyalarına baktığımızda, Norton Secure VPN’nin OpenVPN kullandığını tespit ettik. Bağlantı güvenliğinizi özelleştiremezsiniz, bu nedenle kullanabileceğiniz tek protokol olarak görünür. VPN protokolümüzün açıkladığı gibi, hız ve güvenlik avantajları sayesinde OpenVPN çoğu kullanıcı için en iyi seçeneklerden biridir.

Norton-Sohbet-Destek-C

Norton sohbet desteğiyle yapılan bir konuşma, Norton Secure VPN’nin Windows ve Android için AES 256 bit şifreleme ve OpenVPN kullandığını, ancak gizemli bir şekilde macOS protokolünün güvenlik nedeniyle açıklanamayacağını doğruladı.

Bağırsak hissimiz, destek temsilcisinin bilgileri henüz bilmediğidir. Bu incelemenin ilerleyen bölümlerinde müşteri hizmetlerinin kalitesini daha ayrıntılı bir şekilde tartışacağız.

Norton Secure VPN’nin kullanım sırasında ne kadar güvenli olduğunu görmek için WebRTC, IP ve DNS sızıntılarını kontrol ettik. Hiçbir sorun yoktu. Norton Secure VPN ile killswitch veya split tunneling gibi gelişmiş güvenlik özellikleri yoktur, bu nedenle en güvenli VPN kısa listemizi yapmayacaktır..

Norton Secure VPN ile elde edilenden daha gelişmiş güvenlik özelliklerine ve daha fazla özelleştirmeye sahip bir VPN arıyorsanız, AirVPN’e bir göz atın (AirVPN incelememizi okuyun).

Gizlilik

Gizlilik veya güvenlik konusunda endişeleriniz varsa, özellikle ABD Beş Göz istihbarat ağının ana bileşeni olduğu için ABD tabanlı VPN şirketlerinden kaçınmanız önerilir. Devlet gözetiminin hayranı değilseniz, Seyşel Adaları gibi en iyi gizlilik yasalarına sahip ülkelerde barındırılan VPN hizmetlerini arayın.

Norton’un arkasındaki şirket olan Symantec, Kaliforniya’da bulunuyor, bu yüzden gizlilik açısından aslanın inindesiniz. Bununla birlikte, Symantec, Norton Secure VPN’nin günlük tutmayacağını, ancak tanımınıza bağlı olduğunu söylüyor.

Gizlilik politikası, işletim sisteminiz ve cihaz adı gibi cihaz bilgilerini ve veri kullanımınızı günlüğe kaydettiğini söylüyor. Bununla birlikte, bağlandığınızda kullanıcı IP adreslerinin kaydedilmediğini, yani kullanıcıların tanımlanamayacağı anlamına gelir.

Symantec, hizmetini önemli veri kullanımıyla kötüye kullanan herkesi izlemek için “otomatik kural tabanlı trafik yönetiminin” bir parçası olarak gerçek zamanlı analiz gerçekleştirir. Symantec’in bu bilgileri günlüğe kaydetmese de her zaman yapılabilecek “hedef web sitelerini veya IP adreslerini” izleyebileceğini söylüyor.

Politika, kullandığınız hizmetlerin, ziyaret ettiğiniz web sitelerinin ve bağlantınızla yaptığınız hiçbir şeyin günlüğe kaydedilmediğini söylüyor.

Gizlilik açısından Symantec, kullanıcılar için karışık bir çanta sunmaktadır. Bilgileri kaydetmeyen veya günlüğe kaydetmeyen bir hizmetin reklamını yapar, ancak teknik olarak günlüğe kaydedilmemiş olsalar bile sistemlerinin gerçek zamanlı olarak ziyaret ettiğiniz hizmetleri ve web sitelerini izlemesinden endişe duyar.

Symantec’in ABD’de de bulunduğu göz önüne alındığında, gizlilikleri hakkında gerçekten endişe duyanlar için tavsiye edemeyiz.

Akış Performansı

Norton Secure VPN, akış dostu bir hizmet olarak tanıtılmaz, ancak akış, VPN’ler için en büyük çekimlerden biridir, bu nedenle çevrimiçi içerik akışı yapmak istediğinizde bir hizmetin ne kadar iyi performans gösterdiğini görmeye değer.

Norton-Netflix-Destek

Bu amaçla, Norton Secure VPN’nin BBC iPlayer ve Netflix gibi hizmetlerde akış potansiyelini test ettik. Birleşik Krallık’taki tabanımızdan ABD de dahil olmak üzere coğrafi olarak engellenen Netflix konumlarına girmeyi başardık ve Norton Secure VPN’yi kullanıcılar için güçlü bir seçenek haline getirdik, özellikle Netflix için en iyi VPN kısa listemizdeki VPN’lerle karşılaştırıldığında.

İngiltere sunucusunu kullanan BBC iPlayer’ın benzer testleri de işe yaradı. Hata yoktu ve akış hızlıydı ve arabelleğe alınmadı.

Hız testlerimizin gösterdiği gibi, Norton Secure VPN çok yüksek hızlara ve düşük gecikmeye sahiptir. Coğrafi engellemeyi atlatma kolaylığı ve akış kalitesi Norton Secure VPN’i akış dökümü için en iyi VPN’imizdeki VPN’lere iyi bir alternatif haline getirir.

Sunucu Konumları

Norton Secure VPN ağında kaç sunucunun olduğu belirsizdir, çünkü Symantec bu bilgileri sunmaz. Bununla birlikte, istemcide 29 ülke listelenmiştir.

Symantec’in bilgiyi herkese açık hale getirmemesi hayal kırıklığı yaratıyor. Örneğin, ABD’de yüzlerce, ancak İsrail’de sadece bir tane olabilir. Sadece bilmiyoruz ve canlı sohbet yoluyla bu bilgilere katılmaya istekli değillerdi.

Norton Secure VPN tarafından barındırılan çok fazla ülke de yok. Çoğu Avrupa ve Kuzey Amerika’da yerleşiktir ve Asya ve Okyanusya’da birkaç sunucu bulunmaktadır. Güney Afrika’da bulunan Afrika ve Brezilya’da bulunan Güney Amerika için her biri için yalnızca bir sunucu var.

Nasıl döndürürseniz döndürün, ExpressVPN veya CyberGhost karşılaştırmamızın açıkladığı gibi, özellikle ExpressVPN veya CyberGhost ile karşılaştırıldığında, aralarında binlerce sunucunun bulunduğu büyük bir coğrafi kapsam değildir..

Müşteri servisi

Norton markası ve Symantec’in sahip olduğu soyağacı ile Symantec’in müşteri hizmetlerinden büyük şeyler bekliyorduk. 7/24 canlı sohbet ve telefon desteği de dahil olmak üzere birkaç farklı yöntemle yardım alabilirsiniz..

Norton-Site Destek

Norton topluluğuyla ilgili sorular sormak isterseniz, kullanıcıların soru ve geri bildirim göndermesi için bir forum mevcuttur. Ayrıca temel sorular ve SSS içeren bir bilgi bankası da var.

Symantec’in müşteri desteğini test etmek için, Norton Secure VPN’nin kullandığı VPN protokolleri, hangi şifreleme düzeyi ve kaç sunucu kullanılabilir olduğu da dahil olmak üzere, ürünün web sitesinde hemen net olmayan şeyler hakkında canlı sohbeti kullanarak birkaç soru sormaya karar verdik. vardır.

Norton-Sohbet-Destek-B

Yanıt için birkaç dakika bekledik, ancak cevap aldık. Bize kaç sunucunun kullanıldığını söylemeseler de, bize şifreleme ve protokoller hakkında bilgi verdiler. Yanıtlar hızlıydı, ancak macOS protokolleri hakkındaki sorumuza cevap vermiyorlardı.

Destek temsilcimiz ne hakkında konuştuklarını bilmiyor olabilir, bu da onların cevaplarını açıklayabilir.

Genel olarak, müşteri hizmetleri gayet iyi. 7/24 açık olması hoş bir dokunuş ve temel sorular için destek forumu ve canlı sohbet tarafından iyi bir şekilde sunuluyor. Bununla birlikte, bilgi tabanı temel.

Karar

İncelediğimiz çoğu VPN’den farklı olarak Norton, ad tanıma özelliğine sahip bir markadır – büyükanneniz bile bunu duymuş olabilir. Norton Secure VPN, kime hedeflendiğini ve nedenini düşündüğünüzde kötü bir VPN değil.

Kullanıcıları Norton’un daha iyi ve daha yüksek fiyatlı güvenlik paketlerinden birine yükseltmeye teşvik etmek için tasarlanmış temel bir hizmettir. Çok basit ve bazıları buna çıplak kemikler diyebilir, ancak aynı zamanda gördüğümüz daha hızlı VPN’lerden biridir. İşlevseldir, çalışır ve yeni başlayanlar için, bir sunucu seçmek de dahil olmak üzere neredeyse her şeyi sizin için yapar.

Gelişmiş kullanıcılar Norton Secure VPN’den memnun olmayacak çünkü VPN deneyimini özelleştirmek için neredeyse hiç seçenek yok. Yine de, bu, gördüğümüz en ucuz aylık paketlerden biri ile fiyata yansıyor.

Bununla birlikte, flamalar mutlu olacak: Norton Secure VPN, Netflix ve BBC iPlayer’ı sorunsuz veya yavaşlama olmadan yayınladı. BBC iPlayer için en iyi VPN’lerimizde bir yarışmacı olacaktır. Torrenting hizmet tarafından engellendi, bu nedenle bir korsansanız başka bir yere bakmanız gerekecek.

Norton Secure VPN, ExpressVPN veya NordVPN kadar iyi bir hizmet değildir, ancak ucuz, fırfırsız bir VPN istiyorsanız, sizin için olabilir. Bunun ABD tabanlı bir VPN sağlayıcısı olduğunun farkında olun, bu nedenle Sam Amca’dan gizlemek, “günlük kaydı olmayan VPN” olarak bildirilse bile zor olacaktır.

Paylaşmak için Norton Secure VPN hakkında kendi düşünceleriniz mi var? Lütfen yorumlarınızı aşağıya bırakın ve bu incelemeyi okumak için zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz..

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me