Final Cut Pro X İnceleme – Mac için Harika Editör – Güncellendi 2020

Final Cut Pro X İncelemesi

Final Cut Pro X, büyük bütçeli filmleri ve YouTube videolarını düzenlemek için kullanılan güçlü bir araçtır. Dezavantajı, kullanımı zor ve sadece Mac’te mevcut olmasıdır, ancak doğru kişi için bu Final Cut incelemesinde okuyabileceğiniz gibi bu kesinlikle doğru araçtır..


video editörü yorumlar

Final Cut Pro X, profesyoneller tarafından film yapmak için kullanılan, sınıfının en iyisi, yalnızca Mac için bir video düzenleme yazılımıdır. Büyük bütçe kredileri arasında Sosyal Ağ, Wolverine ve Coen kardeşlerin Yaşlı Erkekler için Ülke Yok. 

Ayrıca amatör içerik oluşturucular arasında popülerdir ve 2.5 milyondan fazla kullanıcı onunla çalışmıştır. Bu Final Cut Pro X incelemesinde, yüksek fiyatını haklı çıkarmaya yetecek kadar öne çıkıp çıkmayacağını göreceğiz.

Özetlemek gerekirse, Final Cut Pro’yu kullanmaktan zevk aldık, ancak her şeyi anlamanın zor olduğunu gördük. Öğrenmek zaman alıyor, ancak bunun nedeni çok fazla teklif var. Videoyla çalışma konusunda ciddi olan herkese profesyonel veya başka bir şekilde öneriyoruz.

Büyük filmler için kullanıyorsanız, fazladan depolama alanına ihtiyacınız olabilir, bu nedenle en iyi bulut depolama alanımıza ve büyük dosya kılavuzları için en iyi bulut depolama alanımıza göz atın..

En iyi video düzenleme yazılımını bulmaya çalışan ve fiyat konusunda endişelenmeyenler için Final Cut Pro X mükemmel bir seçimdir. Video düzenlemeye yeni başlıyorsanız, daha basit ve daha ucuz bir şey daha iyi bir seçim olabilir.

Güçlü & Zayıf Yönler

Final Cut Pro X için alternatifler

Özellikleri

Final Cut Pro X, filmlerinizi daha da iyi hale getirmek için tüm temel özellikleri ve çok sayıda ekstra özellik sunan zengin özelliklere sahip bir araçtır.

Çoğu video düzenleme aracının, birkaç ayrı parçanın ayarlandığı bir zaman çizelgesi alanı vardır. Final Cut Pro X’in yaklaşımı biraz farklı. Zaman çizelgesi alanı, video klipleri istediğiniz yere sürüklemenizi ve diğer öğelerin üstüne veya altına yerleştirmenizi sağlayan geniş, boş bir alandır. Diğer araçlara alışkınsanız, hemen tanımazsınız, ancak bir kez alıştıktan sonra mantıklıdır.

Nihai-kesme 3dtext

Temel düzenleme ve kesme işlemlerini yapmak kolaydır ve kitaplığınıza eklediğiniz klipleri kolayca kaydırabilirsiniz. Filmlerinize de ekleyebileceğiniz birçok ekstra var..

Nihai-kesme başlıkları

Çok sayıda başlık var. Bunları zaman çizelgesine sürükleyebilir ve belirli bir klibe bağlayarak arka planlarını otomatik olarak şeffaf hale getirebilirsiniz. Görüntünün üzerinde metin yakınlaştırma gibi çeşitli 3D efektler de vardır. Tüm başlık efektleri seçeneklerle doludur, böylece bunları kapsamlı bir şekilde özelleştirebilirsiniz.

Nihai-kesme jeneratörler

Final Cut Pro X, tam olarak nasıl istediğinizi ayarlamak için kontrollere sahip geniş bir görsel efekt yelpazesi içerir. Bunların kullanımı basittir. Bunları sadece zaman çizelgesindeki ilgili klibin üzerine sürüklerseniz hemen uygulanır. Filminize stilize bir tahıldan eski moda bir film efektine kadar her şey olabilen özel bir görünüm verebilirsiniz..

Nihai kesilmiş-video-etkileri

Filmlerinizin göründükleri kadar iyi ses çıkarmasını istiyorsunuz ve Final Cut Pro X’in aralarından seçim yapabileceğiniz birçok ses efekti var. Bunlar, profesyonel ayarlardan, her ikisinin de kullanımları olan daha eğlenceli, yeni efektlere kadar değişir. Örneğin, araba radyosu ve su altı bozulmaları var.

Nihai-kesme ses

Geçiş söz konusu olduğunda benzer bir seçim seviyeniz vardır. Her zamanki solmalar ve bulanıklıklar, karmaşık geometrik efektler ve açılış perdeleri ve kapılar gibi animasyonlar var. İstediğiniz kadar ince veya küstah olabilirsiniz, ancak bir filmde bir şey gördüyseniz, burada benzer bir şey bulma şansınız yüksektir.

Final Cut Pro Efektleri

Çok sayıda efekt içeren bir araç istiyorsanız Final Cut Pro X kesinlikle sizi bekliyor. Çok çeşitli efektlere sahip başka bir video düzenleyici için Corel VideoStudio Ultimate incelememizi okuyun.

Chroma anahtarlama da dahildir. Efektler menüsünde “anahtarlama” yı arayın ve iki klibin bağlı olduğu zaman çizelgenize sürükleyin; otomatik olarak anahtar rengin ne olması gerektiğini tahmin eder. Bizim için harika bir iş çıkardı, ancak seçimini geçersiz kılmayı tercih edip seçebilirsin.

Benzer klipleri “seçmelere” gruplamanızı sağlar. Bunlara bakabilir ve hangisinin en iyi olduğunu görebilirsiniz. Belirli bir video klip üzerinde birden çok efekt denemek veya farklı çekimler denemek ve sesinize nasıl uyduğunu görmek istiyorsanız bu çok yararlı olabilir.

“Kişi bul” özelliği, medya içe aktarma da dahil olmak üzere belirli kişileri bulmak için kliplerinizde arama yapabilir. Sıralanacak çok fazla klibiniz varsa bu yararlıdır. Bir davetsiz misafirinizin olduğundan şüphelenirseniz, güvenlik görüntülerini kullanarak aramayı daha da kolaylaştırabilir.

Final Cut Pro X Özelliklerine Genel Bakış

Son Kesim Pro X Logowww.apple.com

29999 dolar

İşletim sistemi

pencereler

Mac

Linux

Özellikleri

4K Düzenleme

Action Cam Araçları
Eklentiler mevcut

Chroma Key (yeşil ekran)

360 derece Video Düzenleme

Çoklu Kamera Düzenleme

YouTube’a aktar

Facebook’a aktar

Vimeo’ya Aktar

Cihaz Optimizasyonu
elma

DVD’ye yaz

Blu-ray’e yazma

Fiyatlandırma

Final Cut Pro X, piyasadaki en pahalı araçlardan biridir. Film ve TV şovları oluşturmak için kullanıldı, bu yüzden açıkça birçoklarının ödeme yapmaktan mutluluk duyacağı profesyonel bir araçtır. Profesyonel olarak kullanıyorsanız, masraf olarak talep edebilirsiniz. En iyi muhasebe yazılımı orada size yardımcı olabilir.

Ucuz olmadığı için ne elde ettiğinizi bilmek istersiniz. Neyse ki, test etmek isterseniz Final Cut Pro X 30 günlük ücretsiz deneme sürümüyle geliyor.

Düzenlemeye başlamak ve para harcamak istemiyorsanız, muhtemelen Mac’inizle birlikte gelen Hitfilm Express’i veya Apple’ın kendi iMovie’sini deneyebilirsiniz. Başka bir ücretsiz araç için Wondershare Filmora9 incelememizi okuyun.

Final Cut Pro X pahalı bir araçtır, ancak kötü bir değer değildir ve tüm özelliklerinden yararlanırsanız buna değecektir. Burada iyi bir puan alır.

Kullanım kolaylığı

Final Cut Pro X’in ücretsiz deneme sürümünü indirmek için e-postanızı ve birkaç ayrıntıyı girip yükleyicisini indireceksiniz. İstenmeyen posta almak için kutunun seçimini kaldırdıktan sonra, “gönder” düğmesini tıkladığımızda kendisinin yeniden seçildiğini görünce şaşırdık, bu yüzden buna dikkat edin. 3GB indirme yazılımı daha fazla karışıklık olmadan kurdu.

Uygulamanın içinde, Final Cut Pro X büyük bir uygulama içi yardım referansı içerir, böylece anlayamadığınız her şey hakkında hızlı bir şekilde rehberlik alabilirsiniz. Ayrıca iş akışınızı hızlandırmanıza yardımcı olacak kullanışlı klavye kısayolları listesi de vardır.

Nihai-kesme kısayollar

Varsayılan olarak, farenizi klip simgelerinin veya tüm zaman çizelgesi penceresinin üzerine getirdiğinizde Final Cut Pro X videonuzdaki seçilen noktayı taşır. Çalışırken ileri ve geri ses çalmanın bir kakofonisini alırken, bu durumun arayüzü can sıkıcı hale getirdiğini gördük. Yine de “gözden geçirme” düğmesini tıklayarak kapatabilirsiniz..

İlk başta, neredeyse her şeyi nasıl yapacağımızı araştırmamız gerekiyordu. İMovie’nin sezgiselliğine ve sadeliğine alışkınsanız, Final Cut Pro X şok edici bir şey olacaktır. Genellikle, destek malzemesine bakmadan önce yapamayacağımız bir şey bulana kadar araçlarla oynarız, ancak Final Cut ile nispeten temel şeyleri bulmakta zorlandık.

Bunun tersi, bir şeyleri yaptığımızda, tipik olarak ekstra karmaşıklıktan fayda sağladığını ve daha az sezgisel çalışma yollarının filmlerde neler olduğu üzerinde daha fazla kontrole izin verdiğidir.. 

Ayrıca, aracın genel olarak hassas olduğunu ve deneyimli kullanıcıların işleri tam olarak istedikleri şekilde yapabilmelerini sağlayacak şekilde tasarlandığını hissettik. Yeni başlayanlar bir öğrenme eğrisi beklemelerine rağmen, kontrol düşkünleri ve profesyoneller şüphesiz bunu takdir edecekler.

Öğrenirken şeyleri nasıl yapacağınızı takip etmeniz gerekiyorsa, neden birkaç ipucu yazabilmeniz için en iyi not alma uygulamalarına göz atmıyorsunuz?.

Final Cut Pro Yardımı

Yardıma ihtiyacınız varsa, bunu almanın birkaç yolu vardır. Uygulama içi yardım kapsamlı, ancak yavaştır, çünkü internetten sayfa yükler. Belirli bir şeyi aramak istiyorsanız, Apple’ın genel destek sayfasını kullanmanız gerekir. 

Yazılım için özel bir sayfaya sahip olmak, belki de sadece endeks ve SSS’ye kalıcı olarak görülebilen bağlantılar içeren bir sayfaya sahip olmak ve sadece Final Cut Pro X’i aramak için bir işlev olması güzel olurdu.

Ayrıca Apple’ın destek topluluklarına ve doğrudan desteğe erişebilirsiniz. Topluluk forumu çok meşgul, çoğu soru cevap alıyor, ancak anlatabildiğimiz kadarıyla tatmin edici bir çözüm elde etmiyor.

Genel olarak iyi olan şey var, ancak pahalı bir araç için bundan daha fazlasını görmeyi tercih ediyoruz, özellikle hemen hemen tüm rakiplerinin özel yardım sayfaları olduğu için.

Kullanım kolaylığı, Final Cut Pro X’in en güçlü noktası değildir, ancak profesyonel bir araçta bu beklenmelidir. Karmaşıklığı genellikle gücünün bir yan etkisidir ve hiçbir zaman zayıf tasarım veya olması gerektiği gibi çalışmadığı için sorun yaşamadık.

İçe aktarma biçimleri:
VideoApple Animasyon Codec’i, Apple Ara Kodekleri, Apple ProRes, Apple ProRes RAW ve RAW HQ, AVCHD, AVC-ULTRA, Canon Cinema RAW Light, DV (DVCAM, DVCPRO, DVCPRO50), DVCPRO HD, H.264, HDV, HEVC, iFrame , Motion JPEG, MPEG IMX (D-10), QuickTime, REDCODE RAW (R3D), Sıkıştırılmamış 8 bit 4: 2: 2, Sıkıştırılmamış 10 bit 4: 2: 2, XAVC, XDCAM HD / EX / HD422, XF -AVC
SesAAC, AIFF, MWF, CAF, MP3, MP4, RF64, WAV
görüntüBMP, GIF, HEIF, JPEG, PNG, PSD, RAW, TGA, TIFF
kaplar3GP, AVI, MOV, MP4, MTS / M2TS, MXF
Dışa aktarma biçimleri:
VideoMOV, MXF, Apple ProRes, AVC-Sınıf İçi 50/100/200, DV (DVCAM, DVCPRO, DVCPRO50), H.264, HDV, MPEG IMX, Sıkıştırılmamış 10 bit 4: 2: 2, XDCAM HD / EX / HD422, Apple Animasyon Codec Bileşeni, AVC-Intra, QuickTime
Cihazlar ve hedeflerYouTube, Vimeo, Facebook, Apple Cihazları, DVD, Blu Ray

Final Cut Pro X, çok çeşitli video, ses ve görüntü formatlarıyla çalışmanıza olanak tanır. Varsayılan dışa aktarma menüsü DVD, Blu Ray, sosyal medya platformları ve Apple cihazları için dosyalar oluşturmanıza olanak tanır. Ayrıca, Vimeo ve YouTube gibi akış hizmetleri için videolar da üretebilirsiniz. Herhangi bir nedenle erişemiyorsanız YouTube kılavuzunun engellemesini nasıl kaldıracağımızı okuyun.

Beklediğiniz gibi, diğer Apple projeleriyle iyi entegre olur. İTunes ve Garage Band klasörleri otomatik olarak medya kütüphanemize eklendi ve dışa aktarma seçenekleri Apple dostu biçimlere ve cihazlara göre ağırlıklandırıldı.

Apple cihazları için video dışa aktarmayı denedik ve başarılı olduğu söylendi. İTunes otomatik olarak açıldıktan sonra videomuzu inceledik, ancak bulamadık. Doğrudan dosya sistemine daha fazla şans verdik.

Birçok kaynaktan video ekleyebilirsiniz, ancak kitaplığınız dolmaya başladığında daha fazla alana ihtiyacınız olabilir. Video için en iyi bulut depolama alanımız başlamak için iyi bir yer.

Final Cut Pro X, Apple kurallarını sıkılaştırdığı için 32 bit’ten 64 bit’e geçişten etkilenecek dosyaları tanımlamaya ve ayarlamaya yardımcı olan bir dönüştürme özelliği de içeriyor. Dönüştürülecek çok videonuz varsa, en iyi video dönüştürücüsündeki rehberimizi beğenebilirsiniz.

Verim

Final Cut Pro X bir Mac ürünüdür ve baktığımız diğer video düzenleme araçlarıyla kullandığımızdan farklı bir sistemde test edilmiştir. Mac Mini’miz test bilgisayarımızdan çok daha eskidir, bu yüzden bu rakamlara bakarken unutmayın. Aynı klipleri kullandık.

Bu testlerden birkaçını yapmış olsak da, ilk kez dışa aktarma ekranına sabitlenmiş ve önceden değiştirilmesi gereken dışa aktarma ayarlarının nasıl değiştirileceğini araştırmamız gerekiyordu. Kliplerimizi 60 fps’de nasıl dışa aktaracağımızı bulamadık, öyle yapmadı.

Ayarlar: F1 ClipMusic ClipRöportaj ClipAverage
720p 30 fps23.0927.9020.0323.67
720p 60fpsN / AN / AN / AN / A
1080p 30 fps38.9937.0630.5535.53
1080p 60 fpsN / AN / AN / AN / A

İhracat kalitesi mükemmeldi. Final Cut Pro X, varsayılan olarak devam etmekte olan herhangi bir işi göstermez, ancak dosyalarınızı bu formatlar için kullandığınız oynatıcıda açmaya çalışır. Bu, çoğu zaman iyi çalıştı, ancak iTunes, çıkış filmimizi avlarken bizi şaşırttı. 

HitFilm incelememizde daha fazla okuyabileceğiniz HitFilm tarafından da yararlı olan bir özellik ve videonuz oluşturulurken çalışmaya devam edebilirsiniz. Büyük filmler oluşturuyorsanız bu özellikle iyidir, bu yüzden bittiklerinde saatlerce beklemek zorunda kalmazsınız. 

Öte yandan, dışa aktarma işleminin ne kadar süreceği hakkında herhangi bir geri bildirim almazsınız, bu da çevrimiçi bir makale için zamanlamaya çalışan bir kronometre ile oturuyorsanız ideal değildir..

Ayrıca performansı izlemek için birkaç kullanışlı özellik içerir. Ayarlarda, çerçeveler çeşitli durumlarda düşürülürse uyarı almayı seçebilir ve herhangi bir sorunu ortaya çıktığı anda düzeltmenize izin verir.

Nihai-kesme tercihleri

Yaşlanan Mac Mini’de Final Cut Pro X’i test etmekten endişeliydik, ancak ne kadar iyi performans gösterdiğini memnuniyetle şaşırdık. Kullanırken, bol miktarda efekt uygularken ve kalabalık bir zaman çizelgesinde bile gerçek bir gecikme veya performans düşüşü görmedik. Gördüğümüz en uzun gecikmeler, çevrimiçi yardım sayfalarını yakalarken oldu.

Genel olarak, Final Cut Pro X burada iyi bir performans sergiliyor ve test donanımımızda sağlam bir performans sergiliyor ve şüphesiz daha güncel bir makinede daha da iyi.

Araçlar

Final Cut Pro X, temel düzenleme araçlarını zaman çizelgesinin sol üst menüsünden sunar. “Bıçak” aracı klipsleri kesmenizi sağlar. 

“Kırpma” aracı kayma düzenleme için kullanılır ve kliplerin başlangıç ​​ve bitiş noktalarını ayarlamanıza olanak tanır. Her iki tarafındaki klipsler durup başladığında bunları değiştirmeden ayarlayabilirsiniz, böylece zamanlamayı doğru elde edebilirsiniz. Gerçekten hassas olmak istiyorsanız, bunları tek bir kare ile ayarlamak için virgül ve nokta durdurma tuşlarını kullanabilirsiniz. Ayrıca, işlevini büyük olasılıkla çözebileceğiniz “yakınlaştırma”, “seçme” ve “konum” araçları da vardır..

Kesmek veya diğerlerinden ayırmak istediğiniz klip parçalarını seçmenize olanak tanıyan bir “aralık seçimi” aracı vardır. İlk başta kendimizi bunu yaparken bulduk, ancak Final Cut Pro X’i kullanmanın temellerini anladıktan sonra, filminizin çalışmak istediğiniz alanlarını hızlı bir şekilde vurgulamak çok kolay.

Filminizin doğru görünmesini sağlamak için kapsamlı renk derecelendirme araçları dahildir. Renkleri, renk, ton ve doygunluk eğrilerinin yanı sıra zaman içinde renkleri ayarlamak için anahtar kareler vardır. Çekimler arasındaki renkleri eşleştirebilirsiniz.

Genel olarak, Final Cut Pro X size ihtiyacınız olanı yapmanız için araçlar sunar ve yapamayacağı pek bir şey bulamazsınız. Bazen kılavuzu kontrol etmeniz gerekebilir, ancak burada iyi puan alıyor.

Karar

Ücretsiz bir eşdeğeri olan bir platformda bir araç beklediğiniz gibi, Final Cut Pro X’in satın almaya değer olması iyi olmalı ve öyle. Kapsamlı özellik seti, film düzenleme konusunda ciddi olan herkese uygun olacaktır. Almak en kolay araç değil, ancak ihtiyacınız olan her şeyi yapabileceğinizden emin olmak için tasarlanmıştır..

Deneyim de büyük ölçüde hata ücretsizdir. Final Cut Pro X, testimiz sırasında bir kez çökmedi. Yine de güvenli tarafta olmak istiyorsanız, video rehberini otomatik olarak nasıl yedekleyeceğimize göz atın.

Final Cut Pro’yu kullandıysanız ve bunun hakkında söyleyeceğiniz bir şey varsa, yorumlarda bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me