DaVinci Resolve Review – Profesyoneller için Profesyonel Araçlar – Updated2020

DaVinci Resolve İncelemesi

DaVinci Resolve, şaşırtıcı bir şekilde dabblers için ücretsiz bir katmana sahip, ağır hizmet tipi, profesyonel bir video editörüdür. Bu tam DaVinci Resolve incelemesinde açıkladığımız gibi, güçlü ve çok yönlü bir araçtır, ancak bu canavarı evcilleştirmek biraz zaman alacaktır.


video editörü yorumlar

DaVinci Resolve, Avustralya şirketi Blackmagic Design’dan profesyonel olarak odaklanmış bir video editörüdür. Program zengin özelliklere sahiptir ve hem uzmanlar hem de yaratıcı içerik oluşturucular için mükemmel bir seçimdir..

Pazarlama materyallerinin çoğu, profesyonel iş istasyonlarına sahip insanlara bağlanıyor. Bu çok düğmeli devlerle çalışmaya alışkınsanız, DaVinci Resolve sizin için video düzenleyici olabilir. Blackmagic, yazılımın yanı sıra film endüstrisi donanımını da üretiyor ve DaVinci Resolve, üretim kalitesinde video çalışması için mükemmel bir araçtır.

Birçok üst film ve TV şovunda kullanılmıştır. Yıldız Savaşları: Son Jedi, hayalet ve Deadpool 2. Nasıl izleyeceğimizi okuyun Game of Thrones kredi listesindeki başka bir şov için makale.

Profesyonellere konuşulmasına rağmen, ücretsiz bir sürümü var, bu yüzden en iyi filmleri yapmak için kullanılan aynı araçla çalışmak istiyorsanız yapabilirsiniz. DaVinci Resolve’in büyük hayranlarıyız ve en iyi video düzenleme yazılımı için son kılavuzumuza ekledik.

Güçlü & Zayıf Yönler

DaVinci Resolve için alternatifler

Özellikleri

DaVinci Resolve’de altta yedi düğme bulunur ve farklı görevlere odaklanan alanlar arasında hareket etmenizi sağlar. Bunlar arasında bir medya alanı, düzenleme, kesme ve renk düzeltmeye odaklanan ekranlar ve çıktınızı oluşturmak için bir alan bulunmaktadır. Görsel efektler ve ses için Fusion ve Fairlight olmak üzere iki alan vardır..

Fusion ve Fairlight farklı uygulamalardı, bu nedenle bu alanlarda çok sayıda alt özellik ve kontrol var. Karmaşık görünüyorlar ve her şeyin nasıl kullanılacağını bulmak zaman alacak.

Resolve’nin ücretsiz ve ücretli sürümleri, kliplerinizi bağlamak için her türlü solma ve mendille birlikte çok sayıda geçişe sahiptir. Tüm romantik efekt kategorileri için, CyberLink PowerDirector incelememize göz atın..

Fusion alanı özel efektlerle doludur ve bunlar daha az gelişmiş araçlarda elde ettiğiniz hızlı ve kolay sürükle ve bırak stilinden daha ileri gider. Çoğunun birkaç ayarı vardır ve farklı şekillerde birleştirilebilir.Ne kadar ayrıntılı olduğuna bir örnek olarak, 40 farklı varsayılan mercek parlaması efektine sahipsiniz ve hepsi tam olarak ne yaptıklarını ayarlamanız için birkaç kaydırıcı veriyor. Chroma anahtarlama gibi gelişmiş görsel efektler de dahil edilmiştir ve işinize muhteşem anlar eklemenize izin verir.

DaVinci Resolve ile Renk Düzeltme

Renk düzeltme ve derecelendirme araçları kapsamlıdır. Birçok araç, bir ruh hali oluşturmak için kliplere sürükleyebileceğiniz hızlı efektler sunar, ancak DaVinci Resolve, işleri kendiniz ayarlamak için size çeşitli kontroller sunar. 

Videonuzda farklı renk ayarlarına sahip bir alan da çizebilirsiniz, bu nedenle bölünmüş ekran efektleri veya farklı renk derecelendirme istiyorsanız bunları yapabilirsiniz ve hayal gücünüzün isyan etmesine izin verecek kapsamınız vardır..

En iyi serbest-video-editör-gidermek

Ses düzenleme özellikleri söz konusu olduğunda görev çağrısının ötesine geçer. FairlightFX eklentileri, seslerinizi gürültü azaltma dahil her türlü şekilde analiz edebilir ve kontrol edebilir. Ayrıca 500’den fazla ses içeren bir foley kütüphanesine erişebilirsiniz.

Böyle bir yankı, bir kompresör, bir flanger ve hemen hemen isteyebileceğiniz her şey gibi birçok efekt var.. 

DaVinci Resolve, 360 derecelik çekimler ve multicam gibi çeşitli video işlerini gerçekleştirebilir. Ayrıca aksiyon kameraları için özelliklere sahiptir. Windows, Mac için kullanılabilir ve Linux’u destekleyen birkaç video editöründen biridir.

DaVinci Resolve Özelliklerine Genel Bakış

DaVinci Resolve Logosuwww.blackmagicdesign.com

29900 TL’den başlayan fiyatlarla

İşletim sistemi

pencereler

Mac

Linux

Özellikleri

4K Düzenleme

Action Cam Araçları

Chroma Key (yeşil ekran)

360 derece Video Düzenleme

Çoklu Kamera Düzenleme

YouTube’a aktar

Facebook’a aktar

Vimeo’ya Aktar

Cihaz Optimizasyonu

DVD’ye yaz

Blu-ray’e yazma

Fiyatlandırma

DaVinci Resolve ücretsiz bir sürümü ve 299 $ maliyeti olan tam bir sürümü var, bu da onu daha pahalı araçlardan biri haline getiriyor. Üstün kaliteli bir araçtır, bu yüzden profesyonel ürünlerde kullanıyorsanız paraya değer. Bu fiyat aralığında, Adobe Premiere Pro CC ve Final Cut Pro X gibi ağır ağırlıklarla rekabet ediyor.

Pro sürümü, beklediğiniz gibi tonlarca ekstra özellik içeriyor. Çok kullanıcılı işbirliği, daha gelişmiş 3D araçlar, çok çeşitli eklentiler, efektler ve yapay zeka destekli Neural Engine’den yararlanmak istiyorsanız, yükseltilmiş sürüme ihtiyacınız olacak.

Her iki DaVinci Resolve sürümü de kontrol edilmeye değer. Hiçbir şey elde edemediğiniz için, en iyi ücretsiz video düzenleyici kılavuzumuzda bir yer kazandı

Kullanım kolaylığı

DaVinci Resolve’de kavramak için çok şey var. Kullanıcı arayüzü zaman zaman her türlü düğme ve grafikle birlikte bir bilim laboratuvarına benziyor. Karmaşık görünse de, kaygan ve iyi tasarlanmış, profesyonel bir his veriyor. 

Alttaki düğmelerle hangi genel alanın üzerinde çalışılacağını seçebilirsiniz. Medya kitaplığınızı düzenlemeye, yayınlamaya veya yönetmeye odaklanabilirsiniz.

Video ile çalışmak muhtemelen sürücü alanınızı hızlı bir şekilde yiyecektir, bu nedenle kendinize biraz solunum odası vermek için video rehberi için en iyi bulut depolama alanımıza göz atın..

DaVinci Resolve’i Öğrenme ve Optimize Etme

DaVinci Resolve’den en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, referans kılavuzunun yardım menüsüne bakın. Şaşırtıcı derecede büyük olan bu belge yaklaşık 3.000 sayfaya kadar çıkıyor. Henüz tam olarak bitirmedik, ancak sorularınızın çoğuna burada cevap bulabileceğinizden şüpheleniyoruz.

davinci çözümleme-kısayollar

Ayrıca kullanışlı bir kısayol listesi de vardır. Bunlar yazılımı çok daha hızlı kullanmanıza yardımcı olabilir, bu yüzden iş akışınızla en alakalı olan kısayolları inceleyin.

Blackmagic Design’ın web sitesinde, DaVinci Resolve’nin bazı temel özelliklerini ve bazı gelişmiş özelliklerini öğretmenize yardımcı olabilecek birkaç video var. Bunları sitede izleyebilir veya indirebilirsiniz. YouTube’da ayrıca avlanırsanız çok sayıda video var.

Web sitesinde birkaç eğitim kitabı bulunmaktadır. Sitedeki “indir” düğmesine tıklamanın size kitapları PDF formatında ücretsiz olarak verdiğini, Amazon düğmesinin de kitapların fiziksel sürümünü satın almanızı sağladığını unutmayın. Ücretsiz sürümleri 49,99 ABD doları ödemek yerine tercih ederiz, ancak profesyoneller onlar için ödeme yapmaktan mutluluk duyabilir.

Şu anda mevcut olan kitaplar yazılımın önceki sürümü içindir, ancak bilgilerin çoğu hala alakalı olmalıdır. Yeni sürümlere de dikkat edin.

Blackmagic Destek ile Yanıt Bulma

Ayrıca, soruları hızlı bir şekilde cevaplayan yetenekli insanlarla dolu mükemmel bir forum da var. Sorgunuz varsa, muhtemelen size yardımcı olmak isteyen birini bulacaksınız. 

İlginç bir şekilde, forumda gerçek adınızı kullanmanız gerekir, bu yüzden gizlilik endişeleriniz varsa bunun farkında olun. Kimliğinizi çevrimiçi olarak nasıl koruyacağınızı açıklayan çevrimiçi gizlilik kılavuzumuzu da okumak isteyebilirsiniz..

Sorularınız için Blackmagic ile doğrudan iletişim formu aracılığıyla iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca, dünyanın her yerindeki ofisler için çeşitli numaralar sunan Blackmagic’in sayfasında telefon desteği de mevcut. 

Desteklenen güncel biçimler listesini bulamadığımız için Blackmagic’in desteğini kendimiz denedik. 24 saat içinde bize geri döndüler ve bir sonraki bölümde neler öğrendiğimizi görebilirsiniz..

DaVinci Resolve size bol miktarda yardım ve destek sağlar, ancak aracın öğrenmesi zaman alır. Hızlı ve kullanımı kolay bir araç istiyorsanız, HitFilm incelememize bakmak isteyebilirsiniz.

Zaman ayırmaya istekli olanlar için, DaVinci Resolve çabalarınızı ödüllendirecek ve ekibi bununla başa çıkmanıza yardımcı olacak çok şey yaptı.

Dosya Biçimleri / Çözünürlük Desteği

DaVinci Resolve, 4K ile başa çıkabilir ve 8K düzenlemeyi de destekler, bu nedenle etli bir PC’niz varsa ultra yüksek çözünürlükte filmler oluşturabilirsiniz.

Çok çeşitli formatları destekler. Aşağıda bir özet listeledik, ancak tüm ayrıntıları istiyorsanız, bu desteklenen biçimlere ve kodek listesine bir göz atın. Bu liste son sürüm içindir, daha yeni bir güncelleme bulamadık. İşletim sistemleri arasında, Linux sahipleri için MP4 gibi birkaç önemli eksikliğin olduğu bazı farklılıklar olduğunu unutmayın..

İçe aktarma biçimleri:
VideoArriRaw (ARI / MXF), AVC HD, AVC Intra HD, AVCHD, AVI, CINE, CinemaDNG, Cinema RAW Light, Cinema RAW, Cineon, DNG, DPX (DPX / CDX), easyDCP (DCP / MXF), JPEG, JPEG 2000, MPEG 2 (MTS / M2TS), MP4, MXF OP-Atom, MXF OP1A, Nikon RAW, OpenEXR, Quicktime (MOV / MP4), KIRMIZI, TIFF, VRV
SesBağımsız Sıkıştırılmamış PCM (WAV / AIFF), Bağımsız IEEE Şamandıra, Gömülü Ses (MOV / MXF / R3D), MPEG 1 ve 2 (MP3), MP4, OP-1A: Gömülü Ses, OP Atom: İlişkili Ses, AAC, WAVE
Dışa aktarma biçimleri:
Video AVI, Cineon, DPX, easyDCP, JPEG 2000, MP4, MXF OP-Atom, MXF OP1A, Açık EXR, Quicktime, TIFF
SesMP4, Gömülü Ses, OP Atom: İlişkili Ses, AAC, WAVE

Final Cut Pro X yüklüyse, DaVinci Resolve ile daha geniş bir QuickTime dosyaları yelpazesi kullanabilirsiniz. Standart video ve sosyal medya çıktılarına ek olarak, Final Cut Pro ve Premiere XML için de çıktı üretebilir. Ancak diske yazmıyor.

Çoğu kişi kendilerini yiyecek ve içecek olarak görür, ancak DaVinci Resolve’in kullanamayacağı bir dosyanız varsa, medyanızı kullanılabilir bir şeye dönüştürmeye yardımcı olması için en iyi video dönüştürücüye göz atın.

Verim

DaVinci Resolve’nin sistem gereksinimlerini web sitesinde bulamadık, ancak neyse ki yükleyicisine dahil edildi.

Programı çalıştırmak için Windows 10, macOS 10.14.6 veya CentOS 7.3’e ihtiyacınız olacak. Linux sahipleri ve Fusion kullanan herkes için en az 16 GB bellek gerekir. 32 GB çok fazla RAM olduğundan, işletim sistemleri için bir video düzenleyici arayan Linux sahiplerinin kullanmak istedikleri takdirde bir yükseltmeye yatırım yapmaları gerekebilir.

Kafa karıştırıcı bir şekilde, GPU gereksinimleri, GPU’nuz için gereken NVIDIA, AMD veya Intel sürücülerine ihtiyacınız olduğunu belirtir..

Intel i5-7600 işlemci, 16GB RAM ve 6GB GeForce GTX 1060 ile her zamanki test videolarımızı test sistemimizde oluşturmaya çalıştık.

AyarlarF1 KlipMüzik Klip: Röportaj Klip: Ortalama:
720p 30 fps28.3831.0217.5825.66
720p 60fpsN / AN / AN / AN / A
1080p 30 fps59.361.05.8031,4752.21
1080p 60 fpsN / AN / AN / AN / A

DaVinci Resolve, kaynak kliplerimizi Adobe Premiere Pro CC gibi bazı araçların yapabileceği 60FPS’ye yükseltmedi. Ayrıca, Resolve uygulamasının videoda daha az eylem olduğunda daha hızlı oluşturulduğunu fark ettik. Oluşturma sırasında yeniden adlandırılan videoların adlarını karıştırdığı küçük bir hata da var.

Hızları dikkate değerdir, ancak 30FPS’de oluşturmak için kullandığımız en hızlı aracı denemek istiyorsanız, Corel Videostudio Ultimate incelememize göz atın..

DaVinci Resolve de kullandığımız en hızlı araç olmasa da genellikle duyarlı. Herhangi bir kilitlenme olmadı, ancak işinizi kaybetmediğinizden emin olmak istiyorsanız, video kılavuzunu otomatik olarak nasıl yedekleyeceğimizi okuyun.

Araçlar

DaVinci Resolve, aynı şirketin özel efekt platformu Fusion’ı içeriyor. Eskiden ayrı yazılımlar, etkileyici ve ikna edici efektler yaratmak için ekstra bir yol kat etmek isteyen profesyonellere yönelik başka bir yüksek kaliteli tekliftir..

Kafesleri içe aktarmanıza ve muhteşem parçacık efektleri uygulamanıza ve ayrıca sis ve sis gibi hacimsel efektler eklemenize izin veren gelişmiş 3D özellikleri içerir. Bu alanla ilgileniyorsanız, en iyi 3D grafik yazılımı makalemize göz atın.

davinci çözümleme-Fairlight

Fairlight ayrı bir yazılım parçası olarak başlayan başka bir entegre araçtır. Benzer şekilde kapsamlıdır ve ses işlemek için her türlü seçeneği sunar. Binlerce klibi içeren dahili bir ses kütüphanesine sahiptir. Otomatik iletişim kutusu değiştirme, ses normalizasyonu ve 3D ses özellikleri.

Bu özel araçlar DaVinci Resolve’nin yeteneklerine çok şey katıyor ve çoğu video düzenleme yazılımından çok daha ileri gidiyor.

Karar

DaVinci Resolve, profesyonellere hitap eden özelliklerle dolu en kaliteli bir editördür. Derinlik ve karmaşıklık sunar ve video düzenleme konusunda ciddi olan herkese uyacak.

Çoğu zaman, diğer araçlarda doğrudan olan şeyleri yapmak için daha çok çalışmak zorunda olduğumuzu bulduk, ancak DaVinci Resolve, vizyonunuza göre bir şeyler yapmanıza izin verecek şeyler üzerinde ayrıntılı bir kontrol sağlıyor. En iyi şekilde nasıl yararlanacağınızı öğrenmek zaman alacaktır, ancak bu zamanı uygulamaya hazırsanız, sonuçlar kesinlikle gelecek.

Neredeyse her şeyi yapar ve fiyatı ve yüksek öğrenme eğrisi dışında gerçek bir zayıflığı yoktur. Ücretsiz sürümü, satın almadan önce de deneyebileceğiniz anlamına gelir. Adobe Premiere CC incelememiz ve Final Cut Pro X incelememizde okuyabileceğiniz bu kategorideki en iyi araçlardan biri ve bu kategorideki en iyi iki editör için değerli bir alternatif olarak değerlendiriyoruz..

DaVinci Resolve’u denediyseniz ve bunun hakkında söyleyecek bir şeyiniz varsa, lütfen yorumlarda bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map