Ako formátovať externý pevný disk jednoduchým spôsobom v roku 2020

Ak narazíte na problémy s pevným diskom, formátovanie je jedným z prvých krokov, ktoré by ste mali podniknúť na jeho odstránenie. Formátovanie vám umožňuje prepísať všetky údaje na pevnom disku, resetovať štruktúru súboru a spôsob interakcie disku s operačným systémom. Môže sa tiež použiť na prípravu pevného disku na použitie s iným operačným systémom. 


V tejto príručke, ako formátovať externý pevný disk, vám pomôžeme zabezpečiť, aby váš prenosný disk fungoval so všetkým. Ukážeme vám, ako naformátovať pevný disk v systéme Windows a MacOS, a vysvetlíme kľúčové nastavenia každého OS. 

Predtým, ako sa k tomu dostanete, je však dôležité pochopiť, čo je formátovanie pevného disku. Poďme hovoriť o formátovaní pevného disku, súborových systémoch a o tom, ako formátovanie nemusí nevyhnutne vymazať všetky údaje z pevného disku ako prvé.

Čo je formátovanie pevného disku?

Väčšina ľudí spája formátovanie pevného disku s vymazaním pevného disku. Aj keď je to do istej miery pravda, nie je to jediný účel procesu. Namiesto toho sa formátovanie používa na to, aby sa pevný disk dostal do stavu, v ktorom ho môže používať počítač, čo vyžaduje vymazanie všetkých napísaných údajov z jednotky.. 

what-is-hard-drive-formátovania

Údaje sa nevymažú úplne, ale neskôr sa ich dotkneme viac. Väčšina externých pevných diskov je pripravená na použitie v počítači, ale vo výnimočných prípadoch je potrebné pevný disk naformátovať. V skutočnosti je to jeden z našich odporúčaných krokov na riešenie problémov v našom spôsobe riešenia externého pevného disku, ktorý sa nezobrazuje. 

Ak sa vyskytnú chyby, mimo formátovania na počiatočné použitie bude pravdepodobne potrebné preformátovať pevný disk. Rovnakým spôsobom môže nová inštalácia vášho operačného systému vyriešiť väčšinu problémov, preformátovanie pevného disku je kritickým krokom pri riešení problémov. Uistite sa, že vaše dáta sú vopred zálohované pomocou online zálohovacej služby, ako je napríklad Backblaze, vopred (prečítajte si našu spätnú kontrolu).. 

Pred začatím procesu formátovania je však dôležité prejsť na to, s čím budete pevný disk formátovať: súborovým systémom.

Systémy súborov

Systém súborov je to, čo operačné systémy používajú na ukladanie údajov na úložné zariadenie. Bohužiaľ neexistuje de facto systém súborov, ktorý všetky pevné disky používajú. Ten, ktorý používate, do veľkej miery závisí od jednotky a operačného systému, ktorý používate. Z tohto dôvodu prejdeme najbežnejšie používané systémy súborov, takže budete vedieť, čo je čo.

 • NTFS: NTFS je to, čo systém Windows štandardne používa. Rovnako ako väčšina súborových systémov je obmedzená, keď sa presťahujete mimo Windows. Môžete čítať a zapisovať na platformách Windows, ale používatelia počítačov Mac OS a Linux budú môcť čítať iba údaje z jednotky vo formáte NTFS.. 
 • exFAT: ExFAT nie je exkluzívny pre žiadny OS. Windows a MacOS môžu doň čítať a zapisovať údaje. Aj keď to nie je také bežné ako NTFS, často nájdete pevné disky a externé pevné disky naformátované na ExFAT hneď po vybalení, pretože podpora viacerých platforiem a nedostatok obmedzení veľkosti súboru z neho robia ideálnu voľbu pre plug-and-play setup. 
 • FAT32: FAT32 je starší, škaredejší bratranec ExFAT. Rovnako ako tento súborový systém funguje v systémoch Linux, Windows a MacOS av minulých rokoch išlo o de facto voľbu pre jednotky flash. Nemôže však ukladať súbory väčšie ako 4 GB, a preto sa v posledných rokoch nezvýhodnil. 
 • HFS Plus: Podobne ako NTFS je predvolený systém súborov pre Windows, HFS Plus je predvolený systém súborov pre MacOS. Je obmedzená na počítačoch so systémom Windows, ale používatelia Apple budú môcť bez problémov čítať a zapisovať na disky vo formáte HFS Plus.

Dúfame, že je teraz jasné, prečo je dôležité porozumieť súborovým systémom. Ak ste si rezervovali sprievodcu bočným zaťažením, napríklad nášho sprievodcu bočným zaťažením Kodi, pravdepodobne ste videli odporúčania na formátovanie na formát ExFAT alebo FAT32. Je to preto, že tieto súborové systémy fungujú na rôznych platformách, zatiaľ čo NTFS a HFS Plus nie.

Ak nechcete odstrániť všetky údaje z disku, musíte použiť súborový systém, ktorý ste dostali s pevným diskom. Prípadne môžete údaje na disku uložiť do služby cloudového úložiska, ako je napríklad Sync.com, naformátovať jednotku a vložiť na ňu údaje (prečítajte si našu recenziu na Sync.com)..

Ako formátovať externý pevný disk

Teraz, keď už nie sme na ceste k formátovaniu a základom systému súborov, je čas ukázať vám, ako formátovať externý pevný disk. Ukážeme vám, ako to urobiť na Windows a MacOS pomocou Samsung T5, ktorý je jedným z najlepších externých pevných diskov, ako môžete vidieť v našej recenzii Samsung T5.. 

Vybrali sme T5, pretože je naformátovaný na ExFAT po vybalení z krabice, čo znamená, že okamžite spolupracuje s Windows a MacOS.. 

Ako formátovať externý pevný disk v systéme Windows

Formátovanie pevného disku v systéme Windows je jednoduchá záležitosť, najmä ak necháte všetko predvolené. Ak však chcete zmeniť nastavenia, musíte poznať podrobnosti každého z nich.

windows-formátovania, Sprievodca

Predtým, ako sa k nim dostanete, musíte nájsť pevný disk, ktorý chcete naformátovať, podľa týchto krokov.

 

 1. Otvorte program Prieskumník
 2. Prejdite na „môj počítač“
 3. Pravým tlačidlom myši kliknite na jednotku, ktorú chcete naformátovať
 4. Kliknite na „formát“ 

Systém Windows potom otvorí sprievodcu formátovaním. Prejdeme cez každé nastavenie sprievodcu, aby ste vedeli, ktoré nastavenia musíte zmeniť. 

 • kapacita: Toto ukazuje kapacitu jednotky. K dispozícii je rozbaľovacia ponuka, ale celá kapacita jednotky je zvyčajne jedinou možnosťou, pokiaľ nemáte nastavené oddiely. Ak to znie ako blábol, nechajte nastavenie na predvolenú možnosť. 
 • Systém súborov: Toto je systém súborov, do ktorého chcete jednotku naformátovať. K dispozícii je predvolený systém súborov – zvyčajne NTFS pre interné jednotky a ExFAT pre externé disky – preto je najlepšie to nechať. Ak chcete zmeniť systém súborov, môžete tak urobiť tu. Je však dôležité si uvedomiť, že interné jednotky možno formátovať iba na NTFS. 
 • Veľkosť alokačnej jednotky: Veľkosť alokačnej jednotky je veľkosť každého úložného bloku na jednotke. Takmer vo všetkých prípadoch je najlepšou voľbou ponechať predvolené nastavenie, ale ak sa pokúšate optimalizovať disk, môžete si prečítať matematiku za ním..
 • Označenie zväzku: To je to, čo chcete pomenovať po naformátovaní. Ak nie je pomenovaný, systém Windows mu automaticky priradí meno. 
 • Rýchly formát: Políčko rýchleho formátovania je v predvolenom nastavení prepnuté. To znamená, že systém Windows odstráni štruktúru súboru z disku, hoci údaje sú stále prístupné, ak používate forenzné nástroje pevného disku. Uskutočnenie plného formátu trvá dlhšie, prepíšu však vaše údaje a vyhľadajú chybné sektory.

Aj keď sme prešli nastaveniami, najlepšie by ste mali nechať ich predvolené hodnoty. Akonáhle je všetko nastavené, všetko, čo musíte urobiť, je kliknúť na „štart“ a čakať, až sa vyplní indikátor priebehu.

Ako formátovať externý pevný disk v systéme MacOS

Formátovanie a riešenie problémov týkajúcich sa pevných diskov všeobecne je v systéme MacOS jednoduché. Na rozdiel od systému Windows vám systém MacOS poskytuje nástroje na formátovanie, rozdelenie, obnovenie a opravu pevného disku z jednej obrazovky, ktorú nájdete vo svojich pomocných programoch..

MacOS-disk-utility

Ak chcete nájsť obrazovku, postupujte podľa týchto krokov.

 

 1. Otvorte Finder
 2. Postupujte podľa cesty / aplikácií / pomocných programov a kliknite na položku „Disk Utility“
 3. Nájdite disk v ponuke na ľavej strane a kliknite naň
 4. Na hlavnej obrazovke kliknite na kartu „vymazať“
 5. Vyberte systém súborov, ktorý chcete použiť, a pomenujte jednotku

Potom ste hotoví. Systém MacOS vám nedáva toľko kontroly ako systém Windows, ale ako sme vysvetlili, veľká časť tohto ovládacieho prvku nie je relevantná. Proces formátovania je jednoduchý a spoločnosť Apple zachádza až po krok za krokom nad možnosti. 

Jedinou vecou, ​​ktorú možno budete musieť venovať pozornosť, sú bezpečnostné možnosti. V predvolenom nastavení systém MacOS formátuje vašu jednotku rovnakým spôsobom ako rýchly formát v systéme Windows, čo znamená, že štruktúra súboru je vymazaná, ale binárne údaje sú stále k dispozícii. Údaje môžete úplne vymazať pomocou bezpečnostných možností. 

Ako úplne vymazať externý pevný disk

Ako je uvedené v tejto príručke, formátovanie pevného disku z neho nevymaže všetky údaje. Binárne údaje je potrebné zapisovať na disk vždy, takže namiesto ich odstránenia váš operačný systém odstráni štruktúru súborov, čo znamená, že k údajom na disku nemáte prístup..

how-to-úplne-erase-an-externý pevný disk

Všetky údaje a zámery sú vymazané. Na disk môžete zapisovať nové údaje a váš operačný systém ukáže, že je k dispozícii všetok priestor. Ak však disponujete pevným diskom, niekto má k údajom stále prístup pomocou forenzného nástroja. Tieto nástroje v podstate umožňujú ľuďom obísť štruktúru OS a súbory spojiť pomocou binárnych údajov. 

Ako sme už povedali, pevný disk musí byť vždy vyplnený binárnymi údajmi. Jediným spôsobom, ako úplne vymazať svoje údaje, je prepísať to, čo existuje, novými binárnymi údajmi. Hoci vstavané pomocné programy v systémoch Windows a MacOS v niektorých častiach pomáhajú, hacker by mohol obrátiť proces na nájdenie údajov na jednotke.. 

Existuje niekoľko možností na úplné odstránenie údajov. Ak sa jednotky zbavíte, klasickým riešením je niekoľkokrát poklepaním kladivom rozbiť disky pred recykláciou. Ak však potrebujete rýchlo odstrániť údaje a napriek tomu chcete, aby jednotka fungovala, budete potrebovať samostatný nástroj. 

Jedným z najbežnejších je Darik’s Boot and Nuke. Je to projekt s otvoreným zdrojom, ktorý prepisuje údaje na vašom disku pomocou náhodných procesov, aby sa zabezpečilo, že nebude možné ich obnoviť. Môžete spustiť systém DBAN namiesto svojho operačného systému a začať tento proces, čo je ideálne, ak počítač recyklujete alebo predávate.

Záverečné myšlienky

Dúfame, že sme vysvetlili rozdiely medzi formátovaním a vymazaním externého pevného disku. Formátovanie sa nevyužíva iba na zbavenie údajov na disku. Používa sa tiež na vytvorenie jednotky kompatibilnej s iným operačným systémom. Napríklad kniha Western Digital My Book je naformátovaná na systém súborov NTFS, môžete ju však preformátovať na formát ExFAT na použitie v systéme MacOS (prečítajte si našu recenziu spoločnosti Western Digital My Book). 

Ak chcete pridať do svojho repertoáru externého pevného disku, prečítajte si naše recenzie na externý pevný disk. Nájdete tu naše obľúbené prenosné disky vrátane prenosného SSD disku SanDisk Extreme (prečítajte si našu recenziu prenosného disku SanDisk Extreme). 

Prečo potrebujete formátovať disk? Máte ďalšie otázky týkajúce sa tohto procesu? Dajte nám vedieť v komentároch a ako vždy ďakujeme za prečítanie. 

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map