Vivaldi İncelemesi – Opera Chrome ile Buluşuyor – Güncellendi 2020

Vivaldi İnceleme

Vivaldi, Opera’yı gün içinde geliştiren aynı ekipten geliyor ve gösteriyor. Kullanımı kolay ve hızlı, ancak Chrome’dan alışkın olduğunuz bazı şık özelliklere de sahip. Buna harika bir gizlilik politikası eklediğinizde bir kazananınız olur. Ayrıntılar için Vivaldi incelememize göz atın.


En İyi Tarayıcı İncelemeleri

Vivaldi, Opera’nın kurucu ortağı ve eski CEO’su tarafından yaratıldı ve 2016 yılında piyasaya sürüldü. Uzman kullanıcılar için tasarlanmıştır ve arayüz üzerinde etkileyici bir kontrol seviyesi sağlar. Vivaldi de hızlıdır ve birkaç harika özelliğe sahiptir. Ayrıca, güvenlik ve gizlilik için en iyi notları alır. Diğer tarayıcılarla nasıl karşılaştırıldığını görmek için bu Vivaldi incelemesini okumaya devam edin.

Vivaldi, Windows 7 ve üstü, Mac OS X 10.10 ve üstü ve tüm büyük Linux dağıtımları ile uyumludur. Ne yazık ki, Vivaldi henüz iOS için mevcut değil, ancak Android 5.0 ve sonraki sürümleri için beta sürümü Eylül 2019’da piyasaya sürüldü.

Test için Windows 10 çalıştıran bir dizüstü bilgisayar ve Android 7.1.2 yüklü bir Samsung Galaxy S8 + kullandık. Hala beta aşamasında olduğu için, Android için Vivaldi hızlı bir şekilde değişecek ve bu inceleme için 2.7.1624.219 sürümünü test ettik.

Güçlü & Zayıf Yönler

Vivaldi için alternatifler

Özellikleri

Vivaldi Chromium’a dayandığından, arayüzde değişiklik yapanlar (çoğu Google Chrome incelememizi okuyun) hariç çoğu Google Chrome uzantılarıyla uyumludur. Bu, reklam engelleyicilerden VPN’lere kadar aklınıza gelebilecek hemen hemen her şeye kadar çok çeşitli uzantılara erişebileceğiniz anlamına gelir.

Tarayıcıda, metin notları oluşturmanıza ve bunları belirli bir web sitesine veya bağlantıya bağlamanıza ve bunlara dosya veya ekran görüntüleri eklemenize olanak tanıyan yerleşik bir notlar işlevi vardır..

Vivaldi-Notlar

Tarayıcıda, uzunluktan bağımsız olarak bir seçimi veya tam sayfayı yakalamanızı sağlayan bir ekran yakalama aracı vardır. Görüntüyü .jpg, .png olarak kaydedebilir veya panonuza kopyalayabilirsiniz..

Vivaldi-ScreenCapture

Vivaldi’nin ön plana çıktığı yer kontrol miktarıdır, tarayıcının görünümünü ve hissini aşmanızı sağlar. Yazı tiplerini, temaları ve renkleri istediğiniz gibi değiştirebilir, sekmeler ve düğmeler gibi arabirim öğelerini ekranın herhangi bir bölümüne taşıyabilirsiniz. Günün saatine bağlı olarak temayı otomatik olarak ayarlayan bir program bile ayarlayabilirsiniz.

Vivaldi-ThemeSettings

Ancak özelleştirme burada bitmiyor. Vivaldi, klavyeniz ve fare kısayollarınız üzerinde kontrol sahibi olmanızı sağlar ve herhangi bir eylemi istediğiniz düğme veya fare hareketiyle eşleştirmenizi sağlar.

Vivaldi-KeyboardSettings

Ayrıca, metni temiz bir şekilde sunmak için alakasız içeriğin bir web sayfasını kesen bir okuyucu görünümü ile birlikte gelir. Görünümü, metin boyutu, satır aralığı ve yazı tipleri de dahil olmak üzere ihtiyaçlarınıza göre özelleştirebilirsiniz..

Vivaldi-Okuyucu

Tarayıcıyı kullandığınız göreve bağlı olarak farklı yapılandırmalar oluşturmanıza olanak tanıyan birden fazla profil de ayarlayabilirsiniz. Değiştirebileceğiniz şey sayısı göz önüne alındığında bu kullanışlı olabilir. Paylaşılan bilgisayarlar için de kullanışlıdır, çünkü arayüzü cihazı kullanan diğer insanlardan farklı şekilde ayarlamak isteyebilirsiniz.

Vivaldi Senkronizasyonu

Bir hesaba kaydolarak yer işaretlerinizi, ayarlarınızı ve geçmişinizi cihazlar arasında senkronize edebilirsiniz. Bu, yalnızca mobil ve masaüstü bilgisayar arasında sorunsuz bir deneyim sağlamakla kalmaz, aynı zamanda Vivaldi’yi yeni bir bilgisayara her kurduğunuzda mevcut çok sayıda ayarı ayarlama zahmetinden kurtarır..

Vivaldi-SyncSettings

Bir Vivaldi hesabına sahip olmak ayrıca bir Vivaldi e-posta adresine ve web posta arayüzüne erişmenizi sağlar. Çevrimiçi bir posta istemcisinden bekleyebileceğiniz temel özellikleri sağlar, ancak görünüm ve his, on yıl önce yapılan bir şey için kolayca geçerek tarihli. Daha iyi alternatifler için en iyi e-posta barındırma hizmetleri listemize bir göz atın.

Vivaldi-WebMail

Vivaldi, hesabınızla da bir blog oluşturmanıza izin verir. Temel olsa da, onunla çok süslü bir şey yapmaya çalışmamanız koşuluyla, iyi bir bloglama çerçevesi. Bununla birlikte, bloglama konusunda ciddiyseniz, muhtemelen özel bir çözüm bulmak isteyeceksiniz ve en iyi web barındırma sağlayıcıları listemiz bu konuda yardımcı olabilir.

Vivaldi ayrıca etkin olmayan sekmelerin ses çalmasını engellemenizi sağlar. Aynı anda çok sayıda sekme açarken paha biçilmez bir özelliktir, bu da avlamak ve susturmak zorunda olduğunuz gizemli sese yol açabilir. Benzer bir notta, tarayıcıyı animasyonlu görüntüleri sonsuz bir şekilde döngüye almak yerine yalnızca bir kez (veya hiç) oynatmaya zorlayabilirsiniz.

Mobil Cihazlardaki Özellikler

Android’de Vivaldi, özellikler söz konusu olduğunda masaüstünden çok daha seyrek. Ancak, tarayıcının bu sürümü hala beta aşamasında olduğundan, bu tamamen şaşırtıcı değil, bu yüzden gelecekte bu cephede gelecek daha fazlası var.

Bazı nedenlerden dolayı, Vivaldi, Android sürümüne istediğiniz arama motorunu ekleme seçeneğini eklemedi. Bunun yerine, sizi yedi seçenekle sınırlar: Bing, Google, DuckDuckGo, Startpage.com, Ecosia, Wikipedia ve Qwant. 

Bu seçenekler muhtemelen çoğu insan için yeterli olsa da, YouTube gibi (masaüstü için Vivaldi ile yapabileceğiniz gibi) ekleyebilmek büyük bir avantaj olacaktır..

Vivaldi Mobil Arama Motorları

Vivaldi’nin Android sürümü, genellikle cihazın ekran görüntüleri için standart kısayolunu kullanmakla sınırlı olduğunuz için, mobil cihazlar için alışılmadık bir ekran görüntüsü yakalama aracıyla birlikte gelir. Yakalama aracı masaüstünde olduğu kadar esnek değildir, ancak uzunluktan veya yalnızca görüntülenen bölümden bağımsız olarak tüm web sitesinin fotoğrafını çekebilirsiniz..

Vivaldi Mobil Yakalama Aracı

Kullanım kolaylığı

Vivaldi’nin varsayılan görünümü, sekmelerin, adres çubuğunun, gezinme denetimlerinin ve ekranın üstünde bulunan yer imlerinin bulunduğu çoğu tarayıcıya benzer. Sizi ziyaret ettiğiniz bir önceki alana geri götüren bir geri sarma düğmesi eklenmesi.

Adres çubuğunun yanında, son arama geçmişiniz için bir açılır menü var. Ayrı bir arama çubuğu, arama motorları arasında hızlı bir şekilde geçiş yapmanızı sağlar, ancak yine de varsayılan arama sağlayıcınızı kullanarak arama yapmak için ana adres çubuğunu kullanabilirsiniz.

Vivaldi-BrowserTopArea

Sağ alt köşede, ekran yakalama aracı için görüntüleri kapatma, gri tonlama gibi filtreler uygulama ve yakınlaştırma için kaydırma çubuğu bulunur..

Vivaldi Sekmesi Yönetimi

Vivaldi sekme yönetimi üzerinde çok fazla kontrol sunar. Birden çok sekme seçerek sekmeleri, sekme çubuğuna değerli emlak tasarrufu sağlayan bir “yığın” a koyabilirsiniz. Yığına girdikten sonra sekmeler “döşenebilir”, yani tarayıcı penceresi sekmeler arasında bölünür ve aynı anda birkaç web sayfasıyla çalışmanıza olanak tanır.

Vivaldi-TiledTabs

Sol tarafa hareket eden ve kapatılmasını önleyen bir sekmeyi sabitleyebilir ve sabitlenmiş olanlarınızı açık tutarken tüm sekmeleri kapatmanıza izin verebilirsiniz. Açtığınız ancak bakmadığınız sekmeler okunmamış olarak işaretlenir ve sekmenin üzerine geldiğinizde sekmenin bir önizlemesi gösterilir. Ayrıca, etkin sekmenin genişliğini değiştirerek çok sayıda sekme açıkken minimum boyutta kalmaya zorlayabilirsiniz.

Ctrl + sekmesine basarak, liste formunda veya önizlemelerde yapılandırılabilen sekme döngüsünü açabilirsiniz. Bu yeterli bir genel bakış yoksa, ekranın sol tarafında açık ve yakın zamanda kapatılan sekmelerin bir listesini sunan bir düğme bulunur..

Vivaldi-TabCycler

Ekranın sol tarafındaki aynı çubukta, indirme yöneticinizi, notlarınızı, geçmişinizi ve yer işaretlerinizi açmak için düğmeler de bulunur. Yeni bir sekme açmadan hızlı ve kolay erişim sağlamak için herhangi bir web sitesini buraya sabitleyebilirsiniz.

Vivaldi-Sabitlenmiş-Web sitesi

Mobil Cihazlarda Kullanım Kolaylığı

Vivaldi’nin Android sürümü, masaüstündeki ağabeyi gibi görünüyor ve hissediyor. Orijinalin arayüzüyle ilgili çok az şikayetimiz olduğu için bu mükemmel. Başlangıçta, en sevdiğiniz ve en çok kullandığınız web sitelerini her yeni sekme açtığınızda hemen erişilebilecek karolar şeklinde düzenlemenizi sağlayan özelleştirilebilir bir hızlı arama menüsü sunulur..

Vivaldi Mobil Hızlı Arama

Dört ayrı sekme menüsü vardır; her biri normal sekmeler, özel sekmeler, diğer cihazlarda açık sekmeler ve yakın zamanda kapattığınız sekmeler. Vivaldi’nin Android sürümünde, daha geleneksel menüye ek olarak ekranın üstünde bir sekme çubuğu olan mobil tarayıcılar için alışılmadık bir şey var.. 

Sekmelere daha hızlı erişim için ekstra mülkü kolayca yedekleyebileceğiniz için bu özellikle büyük telefonlar için güzel.

Vivaldi Mobil Sekme Menüsü

Ayrıca, sağ üst köşedeki kısayola tıklayarak özel ve normal sekmeleriniz arasında hızlıca geçiş yaparak menüde gezinme zahmetinden tasarruf edebilirsiniz.

Verim

Vivaldi, testlerimizde kolayca Chrome, Mozilla Firefox, Opera ve Microsoft Edge’den daha iyi performans gösteren hızlı bir tarayıcıdır. Düşük ve yüksek yüklerde de Chrome veya Opera’dan yaklaşık yüzde 20 daha az RAM kullanırken bunu yapar. Bununla birlikte, yüksek yükte hala Firefox’tan biraz daha fazla kullanıyor (bunun için daha fazla bilgi için Firefox incelememizi okuyun).

Android’de, Vivaldi’nin bu sürümü spektrumun daha yavaş ucunda olduğundan ve Chrome veya Firefox gibi büyük tarayıcıların çoğu daha hızlı olduğu için haberler o kadar iyi değil. Bununla birlikte, Android için Vivaldi hala beta aşamasında olduğu için, resmi bir lansmana yaklaştıkça bu gelişmeyi görmeyi umuyoruz.

Ayrıca, kullanmadığınız birçok sekmeyi açık tutma eğilimindeyseniz kaynak tüketimini düşüren etkin olmayan sekmeleri hazırda bekletme seçeneğiniz de vardır. Bununla birlikte, sınırlı bağlantıları olan kullanıcılar için ideal olmayabilir, çünkü hazırda bekletilen sekmeleri açmak onları sıfırdan yeniden yükler.

Güvenlik

Birçok tarayıcı gibi Vivaldi, sizi bilinen kötü amaçlı yazılımlardan ve kimlik avı web sitelerinden korumak için Google Güvenli Tarama’yı kullanır. Bu tartışmasız en etkili güvenlik veritabanıdır, ancak hizmetin göz atma etkinliğinizin Google’a gönderilmesini gerektirdiği için gizlilikle yapılan bir ödünleşmedir. Vivaldi size hizmeti kapatma seçeneği sunar, böylece sizin için neyin daha önemli olduğuna karar verebilirsiniz.

Güncelleme sıklığı tarayıcı güvenliğinin çok önemli bir parçasıdır ve tarayıcı Chromium’a dayalı olduğunda iki katına çıkar. Neyse ki, Vivaldi kabaca haftada bir kez güncellenir, bu da mükemmeldir. Chromium her iki ila üç haftada bir güncelleme aldığı için, potansiyel güvenlik kusurları Vivaldi tarafından hızlı bir şekilde yamalanabilir.

Tarayıcı, güvenli olmayan bir HTTP bağlantısı üzerinden bir web sitesine eriştiğinizde de sizi uyarır. Bir uyarı işareti ve adres çubuğunun yanında “güvenli değil” yazan bir metin içerdiğinden uyarının fark edilmesi kolaydır.

Vivaldi-HTTPSwarning

Gizlilik

Vivaldi’nin sizden topladığı tek veri temel kullanım bilgisidir. Bu, çalıştırdığınız tarayıcının sürümünü, CPU mimarinizi, ekran çözünürlüğünü ve rastgele bir kimliği içerir. Veriler, son sekiz bit kaldırılarak anonimleştirilen IP adresinizle birlikte 24 saatte bir gönderilir.

Vivaldi’nin gizlilik politikası basit ve anlaşılması kolaydır, bu da Chrome veya Opera hakkında söyleyebileceğinizden daha fazladır (Opera incelememizi okuyun).

Vivaldi ve Çerezler

Vivaldi çerezleri engellemenize izin verir, ancak ayar çıplak kemiklidir, çünkü yalnızca tüm çerezleri engelleme veya hiçbirini engelleme arasında seçim yapabilirsiniz. Firefox gibi diğer tarayıcılar, şifreleme, izleyici ve çerez gibi ayrı kategorilere ayrılır ve bu da neyi engelleyeceğiniz konusunda daha fazla kontrol sahibi olmanızı sağlar.

Vivaldi-CookieSettings

Bununla birlikte, Vivaldi, tümü Google’a kullanıcı verileri göndermeyi içeren güvenli tarama, otomatik doldurma ve arama önerileri de dahil olmak üzere çeşitli Google özelliklerini kullanıyor. Bununla birlikte, kapatılması kolaydır, bu nedenle gizlilikten ödün vermek istemezseniz,.

Vivaldi-ThirdPartySettings

Vivaldi gizlilik için mükemmel olsa da, anonim tarama kılavuzumuza göre genel olarak anonimliğinizi geliştirmek için atabileceğiniz birkaç adım vardır..

Karar

Vivaldi, birkaç dezavantajı olan harika bir tarayıcıdır. Etkileyici özelleştirme ve Chrome’un geniş uzantı kütüphanesine erişim sağlarken, diğer tarayıcılara kıyasla RAM tüketiminde de hızlı ve hafiftir. Notlar, sekme istifleme ve döşeme ve web sitelerini kalıcı olarak kenar çubuğuna sabitleme yeteneği gibi oldukça kullanışlı birkaç özellik içerir.

Güvenlik ve gizlilik söz konusu olduğunda, Vivaldi tekrar en yüksek notu alır. Sık sık güncellenir ve kötü amaçlı web sitelerini engelleyen iyi bir iş çıkarır. Ayrıca, kullanıcı olarak sizinle ilgili çok az veri toplar ve gizliliğinizi en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız hangi üçüncü taraf hizmetlerini devre dışı bırakmanız gerektiğine ilişkin net bir genel bakış sunar.

Tarayıcı için tek dezavantaj bir iOS sürümü olmamasıdır. Geliştiriciler bunun üzerinde çalıştıkları bir şey olduğunu belirttiler, ancak Apple’ın platformdaki tarayıcılar için katı gereksinimleri nedeniyle, yayınlanması biraz zaman alacak.

Vivaldi hakkında ne düşünüyorsun? Şaşırtıcı esneklik ve mükemmel performansın onu piyasadaki en iyi web tarayıcısı haline getirdiğini kabul ediyor musunuz? Yoksa cihazlar arasında senkronizasyon ihtiyacı Vivaldi ile ilgili diğer tüm harika şeylerden daha ağır basan bir iOS kullanıcısı mısınız? Aşağıdaki yorumlarda ne düşündüğünüzü bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me