Tenta İncelemesi – Güvenli Bir Tarayıcı – Güncellendi 2020

Tenta İnceleme

Tenta, ağırlıklı olarak güvenliğe odaklanan nispeten yeni bir tarayıcıdır. Son derece güvenli olmasına rağmen, hız düşer ve gelişmiş özellikler ödeme yapana kadar kilitlenir. Bununla birlikte, doğru kişi için Tenta incelememizin tamamını okuyabileceğiniz gibi harika bir tarayıcı olduğunu söyledi..


En İyi Tarayıcı İncelemeleri

2016 yılında piyasaya sürülen Tenta, tarayıcı sahnesine nispeten yeni bir ektir. Odak noktası, kullanıcılara kapsamlı gizlilik ve güvenlik sağlamaktır ve bunu da iyi yapar. Bu Tenta incelemesinde, size diğer tarayıcılarla karşılaştırıldığında nasıl bir genel bakış sunacağız.

Tenta’nın tarama hızları vasat olsa da, dahili VPN ve yenilikçi arayüz performansta eksik olanı telafi ediyor. Ne yazık ki, verilerinizi cihazlar arasında senkronize etmenin bir yolu yoktur ve daha gelişmiş VPN özellikleri ücretli bir aboneliğin arkasında kilitlenir.

Tenta yalnızca Android 5.5 ve sonraki sürümlerde kullanılabilir, ancak Windows ve iOS sürümleri çalışmalarda ve 2019’da piyasaya sürülmesi bekleniyor. Bu inceleme için test için Android 8.1 çalıştıran bir Nexus 5x kullandık.

Güçlü & Zayıf Yönler

Tenta için alternatifler

Özellikleri

Tenta’nın en büyük özelliği, yerleşik bir VPN ile gelmesidir. Her kıtaya yayılmış ve Güney Kore, Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Afrika da dahil olmak üzere 17 ülkede bulunan 22 sunucudan bağlanabilirsiniz. ABD’de ve Avrupa’da da birkaç kişi var. Ayrıca, ücretsiz bir VPN için mükemmel olan bant genişliği sınırları veya kullanıcı sınırları koymaz.

Tenta-VPNServers

Maalesef, ücretli Pro sürümüne geçmediğiniz sürece yalnızca size en hızlı bağlantıyı sunan sunucuya erişiminiz olur. Bu, Netflix gibi hizmetlerde yer kısıtlamalarını aşmak için VPN kullanmak istiyorsanız, yeni sürüme geçmeden erişebileceğiniz içeriklerle sınırlı kalacağınız anlamına gelir. Bu, VPN’nizden istediğiniz bir şeyse, Netflix için en iyi VPN makalemizi okuyun.

Normal kullanıcılar için VPN yalnızca tarayıcıdan gelen trafiği korur, bu nedenle Tenta’yı cihaz genelinde bir VPN olarak kullanmak istiyorsanız Pro’ya yükseltmeniz gerekir. Aylık 1 ABD doları fiyat etiketi iyi olsa da, birden fazla cihazda koruma için en iyi VPN sağlayıcılarına yönelik kılavuzumuza göz atmanızı öneririz..

Tenta, VPN ile bağlantı kesilirse internet trafiğinizi otomatik olarak durdurarak güvenliğinizi ve anonimliğinizi koruyan bir özellik olan bir öldürme anahtarından yoksundur. VPN’i diğer tüm kullanıcılar gibi kapatabilirsiniz.

Tenta Medya Kasası

Tenta’nın bir başka harika özelliği de medya kasası. Orada, sadece medyayı değil, her türlü dosyayı indirip saklayabilirsiniz. Kasada saklanan her şey özel anahtarınızla şifrelenir, yani ne olursa olsun ona yalnızca siz erişebilirsiniz. Kasa, indirmelerinizi otomatik olarak dosya türüne göre düzenlenmiş klasörlere ayırır, ancak özel klasörler de oluşturabilirsiniz.

Tenta-MediaVault

Üzerinde video bulunan bir sayfa açtığınızda, Tenta bunu otomatik olarak tanır ve adres çubuğunun yanında bir indirme düğmesi görüntüler, böylece çevrimiçi videoları medya kasanıza veya yerel depolama alanınıza indirmenizi kolaylaştırır. Ne yazık ki, Google, Google Play Store’daki uygulamalarda bu kısıtlamayı zorunlu kıldığı için bu özellik YouTube için devre dışı bırakıldı.

Tenta-VideoDownload

Yerleşik bir reklam engelleyici var, bu harika çünkü Tenta hala yeni bir tarayıcı, yani Mozilla Firefox veya Google Chrome gibi üçüncü taraflar tarafından oluşturulan reklam engelleme uzantılarına güvenemez (Google Chrome incelememizi okuyun).

Tenta ayrıca, tek bir site veya alanla ilgili tüm geçmişi anında silmenizi sağlayan alışılmadık bir özellik olan “nuke geçmişi” düğmesi ile birlikte gelir. Kendinizi tarayıcınızda izini istemediğiniz bir web sitesinde bulursanız, nuke düğmesini tıklamanız yeterlidir ve kaybolur..

Adres çubuğundaki QR sembolüne dokunarak erişebileceğiniz yerleşik bir QR kod okuyucu da var.

Kullanım kolaylığı

Tenta göz atmalarınızı bölgelere ayırır. Her bölgede, tarayıcı çapında değil, bölgeye göre ayarlanabilen bir grup sekme ve ayar bulunur. VPN sunucunuzu (Pro’nuz varsa) ve DNS sağlayıcınızı seçebilir, izlemiyor’u açabilir, reklam engelleyiciyi açıp kapatabilir, varsayılan arama motorunu seçebilir ve tarayıcıya çıkışta sekmeleri kapatıp kapatmayacağını söyleyebilirsiniz.

Bu, tarayıcının nasıl davranmasını istediğiniz üzerinde çok fazla kontrol sağlar ve amaçlanan kullanımlarına bağlı olarak farklı anonimlik ve gizlilik düzeylerine sahip bölgeler oluşturmanıza olanak tanır.

Tenta-ZoneSettings

Adres çubuğu, ekranın üst kısmında QR okuyucu, uzantı menüsü ve hangi VPN sunucusuna bağlı olduğunuzu gösteren bir bayrakla birlikte bulunur. Bayrağa dokunmak, bölge genelindeki ayarlara ve VPN’yi açma veya kapatma seçeneğine erişmenizi sağlar.

Tenta-VPNOnOff

Ekranın sol üst tarafındaki bölgeler düğmesini tıklarsanız, tüm bölgelerinizin bir listesi ve her birinde bulunan sekmeler sunulur. Menünün altında, PIN kodunuzu ayarlayabileceğiniz, tarayıcı maskelemesini açabileceğiniz, tarayıcıyı sıfırlayabileceğiniz ve hesap bilgilerinizi görebileceğiniz global ayarlara erişebilirsiniz..

Tenta-GlobalSettings

Ekranın alt kısmında gezinme denetimlerini, kullandığınız bölgedeki sekmelerin bir listesini ve hızlı erişim menüsünü bulabilirsiniz. Bu menüde geçmişinize, yer işaretlerinize ve medya kasasına kolay erişim, paylaşım, yenileme, nuke geçmişi, masaüstü modunu açma ve yeni bir sekme açma düğmeleri.

Tenta-QuickAccess

Verim

Tenta’nın en büyük dezavantajlarından biri hızıdır. Her ne kadar Tor Browser (Tor Tarayıcı incelememizi okuyun) kadar kötü olmasa da, hız hala vasat ve Chrome ve Firefox’tan daha yavaş (Firefox incelememizi okuyun).

Tarayıcı ayrıca cihazınızın RAM’inden biraz kullanır ve yerel olarak depolanan önbellek hızla büyüyebilir.

Güvenlik

Tarayıcıda birçok mükemmel güvenlik özelliği vardır. Belirtildiği gibi, sizi reklam olarak maskeleyen kötü amaçlı komut dosyalarından koruyabilen reklam engelleme yerleşiktir. HTTPS Everywhere de önceden kurulmuştur. Tarayıcıyı bir web sitesi sunan herhangi bir web sitesi için HTTPS bağlantısı kullanmaya zorlar.

Tenta-SecurityExtensions

Web sitesi HTTPS sunmuyorsa HTTPS Everywhere ile bile gerçekleşebilecek güvenli olmayan bir bağlantıya devam ederseniz, uyarı açıkça görünür bir turuncu ünlem işaretinden oluşur..

Tenta-HTTPSWarning

Tenta aynı zamanda şifreli bir tarayıcıdır. Yükleme klasörünü bile görmek için Android cihazınıza kök erişiminiz olması gerekir ve bunu yaparsanız verilerin şifrelenmiş olduğunu fark edersiniz, bu da cihazınıza erişimi olan bir kişinin PIN’iniz olmadan tarama verilerinize erişmesini imkansız hale getirir..

Daha fazla güvenlik için, PIN Tenta’nın sunucularında depolanmaz ve şirkete sızıntı veya saldırıyla karşılaşmasını önler. Cihazınızda bir parmak izi sensörü varsa, bunu bir parmak izi taramasıyla değiştirebilirsiniz. 

Başka bir akıllı güvenlik özelliği, tarayıcıyı kullanırken ekran görüntülerini devre dışı bırakan “maske tarayıcısı” seçeneğidir.

Tenta-MaskBrowserSetting

Tarayıcı başlangıçta VPN için OpenVPN kullandı, ancak yavaş hız ile ilgili şikayetlerden sonra şirket “MimicVPN” adlı kendi protokolünü geliştirdi. Daha iyi bir hız sağlar ve düzenli trafiği taklit ederek sizi izleyen herkesin bir VPN kullandığınızı saptamasını imkansız hale getirir. VPN protokolleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, VPN protokolü dökümümüzü okuyun.

Verileriniz mükemmel olan AES 256 bit şifreleme kullanılarak şifrelenir. Bunun nasıl çalıştığını ve neden iyi bir şifreleme şifresi olduğunu bilmek istiyorsanız, şifreleme açıklamamıza göz atın.

Gizlilik

Gerçek tarama geçmişinizde hiçbir günlük yok. Tenta’nın topladığı tek veri, toplam kullanıcı sayısı ve trafik düzeyleri gibi istatistikler de dahil olmak üzere toplam kullanım bilgileridir, ancak tek tek kullanıcılara bağlı olmayan veya sizi tanımlamak için kullanılabilecek hiçbir şey yoktur.

DNS sağlayıcıları arasında seçim yapmanızı sağlayarak hız veya gizliliğe öncelik vermenizi sağlayarak gizliliğiniz üzerinde başka bir denetim düzeyi sağlar.

Tenta-DNSChoices

Şirketin gizlilik bildirimi açık ve özlüdür ve ne topladığını, söz konusu verilerle neler yaptığını ve neleri toplamadığını ortaya koyar. Tenta yasa uygulayıcı tarafından desteklense bile, özel anahtarınızla şifrelenmiş olduğu için kişisel verilerinizi devredemez, yani şirketin şifresini çözmesi ve tersine çevirmesi imkansızdır..

Buna ek olarak, Tenta kodunun çoğu kamuya açık olarak yayınlandı ve uzmanların bunu geçmesine ve şirketin gizlilik ve güvenlikle ilgili iddialarını doğrulamasına izin verdi. Opera’nın tarayıcı VPN’iyle karşılaştırıldığında (Opera incelememizi okuyun), Tenta’nın çok daha üstü gibi görünüyor.

Karar

Tenta, yerleşik tarayıcı VPN, reklam engelleyici ve sizi koruyan diğer birçok özellik nedeniyle gizlilik ve güvenlikle ilgilenenler için harika bir tarayıcıdır. Hız düşüklüğü bir dezavantajdır, ancak tarayıcının kullanım kolaylığına önemli ölçüde zarar verecek kadar kötü değildir. Bölgeler özelliği sekmelere ve tarama ayarlarına yenilikçi bir yaklaşımdır ve tarayıcı temiz ve kullanımı kolaydır.

Tarayıcı ile ilgili en büyük sorun, yalnızca Android’de mevcut olması, yani cihazlarınız arasında hiçbir şeyi senkronize edemeyeceğiniz, ancak umarım Windows ve iOS sürümlerinin piyasaya sürülmesiyle çözüleceği umuluyor..

Tenta hakkında ne düşünüyorsun? Fantastik gizlilik ve güvenlik ve yenilikçi tasarım vasat hız ve cihazlar arası senkronizasyon eksikliğini telafi ediyor mu? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map