Safari İncelemesi – Apple’ın Standart Tarayıcısı – Güncellendi 2020

Safari İncelemesi

Safari, Apple’ın hem Mac hem de iOS için yerleşik tarayıcısıdır ve standart tarayıcıların yanı sıra yaklaşık olarak yapar. Bu tam Safari incelemesinde okuyabileceğiniz için çoğunlukla daha iyi bir alternatif indirmek için kullanmanızı öneririz.


En İyi Tarayıcı İncelemeleri

Safari, Apple’ın tescilli tarayıcısıdır ve 2003’te piyasaya sürülmesinden bu yana tüm şirket cihazlarında web’e erişmek için varsayılan seçenek olarak hizmet vermiştir. Bu Safari tarayıcı incelemesi, tarayıcıya sadık kalmanız veya daha iyiyseniz, size bir fikir verecektir. Chrome veya Firefox gibi başka bir şey indirme (Firefox incelememizi okuyun).

Safari web tarayıcısı uzun zamandır var, ancak hala dahil edilen özelliklerin belirgin bir eksikliği var. Temeller elbette orada, ama hepsi bu. Arayüz de tıknazdır ve tarayıcıyı kullanmak için biraz acı verir. Bununla birlikte, performansı mükemmel ve Apple’ın diğer teknoloji devlerine kıyasla gizlilik konusunda şaşırtıcı derecede temiz bir geçmişi var.

Ne yazık ki, Safari yalnızca macOS ve iOS’ta kullanılabilir. Tarayıcının Windows uyumlu bir sürümü vardı, ancak 2012’de kullanımdan kaldırıldı. Test için OS X 10.13.6 (High Sierra) çalıştıran bir MacBook ve iOS 12.3 çalıştıran bir iPhone kullandık.

Güçlü & Zayıf Yönler

Safari için alternatifler

Özellikleri

Doğrudan tarayıcı üzerinden senkronize etmek yerine, Safari verileri OS X ve iOS’ta bulunan normal iCloud senkronizasyonuna dahil edilir. Ancak maalesef, tarama geçmişinizi ve yer işaretlerinizi yalnızca bu özellik ile senkronize edebilirsiniz. 

Diğer tarayıcıların çoğu, ayarlarınız ve şu anda açık sekmeler gibi ek öğeleri senkronize etmenize olanak tanır. Apple’ın KeyChain yazılımı aracılığıyla yapıldığından parolalar Safari’nin kendisinde saklanmaz veya senkronize edilmez.

Mac’teki özellikler

Mac’teki Safari özellikleri söz konusu olduğunda bahsedecek çok şey yok. Aynı şey diğer birçok tarayıcı için de söylenebilse de, genellikle ek işlevselliklerle dolu zengin uzantı kütüphaneleri sunarak bunu telafi ederler. Safari için bazı eklentiler olmasına rağmen, seçim inanılmaz derecede sınırlıdır, bu da özelliklerde seyrek bir tarayıcı için büyük bir dezavantajdır.

Safari-Uzantıları

İstediğiniz arama motorunu eklemenize izin vermek yerine Google, Bing, Yahoo ve DuckDuckGo ile sınırlısınız. Seçim kesinlikle daha kötü olsa da, bu anlamsız bir sınırlama.

Safari, arayüzün görünümü üzerinde çok az kontrol sunduğu için özelleştirmeye baktığınızda daha da kötüleşir. Kullanıcıların yazılımı üzerindeki kontrol düzeyini sınırlamak, Apple’ın tüm ürünlerini ve yazılımlarını nasıl tasarladığının ve bunu daha açık bir yaklaşıma tercih edip etmeyeceğinizin oldukça öznel olduğu için bu çok şaşırtıcı değil..

Özellikle geliştiriciler için çok kullanışlı bir özellik, tarayıcıda iOS’u taklit etme seçeneğidir. Bu aslında Mac’inizi bir iOS cihazı olarak gizler ve mobil cihazlarda çok daha iyi çalışan veya mobil cihazlara özel olan web sitelerine veya hizmetlere erişmenizi sağlar.

İOS’taki özellikler

Safari, iOS sürümü söz konusu olduğunda özellikler açısından biraz daha iyi. İlk olarak, bir web sitesine çevrimdışı erişime ihtiyacınız varsa veya daha sonra bir makaleyi hatırlamak istiyorsanız, siteyi okuma listenize kaydedebilirsiniz.

Ayrıca herhangi bir web sitesinden bir PDF oluşturabilirsiniz ve dönüşüm aslında şaşırtıcı derecede iyi, bu özelliği de sunan Brave’den (Brave incelememizi okuyun) çok daha fazla.

Safari-iOSPDFConversion

Bir web sitesinin masaüstü sürümünü isteme seçeneği vardır, ancak Opera (Opera incelememizi okuyun) gibi diğer mobil tarayıcılardan farklı olarak, ayar kalıcı değildir. Bu, masaüstü sitelerini standart mobil sitelere tercih ederseniz, ziyaret ettiğiniz her sayfa için bu isteği tıklamanız gerektiği anlamına gelir..

Maalesef Mac’teki dört arama motoruyla sınırlısınız: Google, Yahoo, Bing ve DuckDuckGo. Yukarıda belirttiğimiz gibi, bunlar korkunç seçenekler değil, ancak bu gün ve yaşta istediğiniz herhangi bir arama motorunu ekleyebilmelisiniz.

Safari-iOSSearchEngines

Ayrıca, reklamlar, pop-up’lar, HTTP bağlantıları ve belirli CSS gibi çeşitli web sitesi öğelerini engelleyen uzantılar olan içerik engelleyicileri de yükleyebilirsiniz. Bu harika çünkü iOS’ta Chrome (Chrome incelememizi okuyun) gibi diğer birçok tarayıcı, platformda reklam engelleyicileri veya diğer güvenlik uzantılarını yüklemenin bir yolu yok.

Safari-iOSContentBlockers

Kullanım kolaylığı

Safari’nin arayüzü iyi, ancak kullanıcı arayüzünü tıkayan çok az özelliğe sahip olmasına rağmen, hem Mac hem de iOS’ta kullanmak biraz zor ve hantal geliyor.

Mac’te Kullanım Kolaylığı

Temel UI’nin kendisi oldukça standarttır, üstte adres çubuğu ve gezinme denetimleri ve ardından altındaki sekmeler bulunur. Sekme çubuğu yalnızca bir sekmeniz açık olduğunda gizli kalır. Sekme çubuğunu yanlışlıkla devre dışı bırakıp bırakmadığınızı veya tüm sekmelerinizi kapatıp kapatmadığınızı bilmediğiniz için, kafa karıştırıcı ve gereksiz bulduk.

Safari-TabScrolling

Mac’te sekme yönetimi basit ancak sağlam olduğu için hiçbir şekilde kötü değil. Çok sayıda sekme açtıktan sonra Safari, sınırsız şekilde küçültmek yerine sekmeler arasında gezinmenizi sağlar. Ayrıca, her sekmeyi daha büyük bir kutucuk olarak sunan sekmeye genel bakış da vardır, bu da aradığınızı bulmayı daha da kolaylaştırır. Ayrıca, ayrı ayrı sekmeleri de kapatabilir ve sabitleyebilirsiniz.

Safari-TabOverview

İOS’ta Kullanım Kolaylığı

Safari’nin iOS’taki kullanıcı arayüzü, Mac’ten daha seyrek. Adres çubuğu ekranın üst kısmında bulunur ve altta gezinme denetimlerini, sekme menüsünü, paylaşım menüsünü ve okuma listesine kısayolları bulabilirsiniz. Daha karışık bir şekilde, paylaş menüsü PDF dönüştürme ve masaüstü modu gibi başka özellikler de içeriyor.

Safari-iOSShareMenu

Sekme menüsü ile başa çıkmak oldukça sinir bozucu. Açık sekmelerinizi net bir şekilde göstermek yerine, bir deste desteden ilham alıyor gibi görünüyor ve onları açılı bir şekilde gösteriyor. Bu, sekmelerinizin üst kısmını menüden yalnızca en son sekmeniz dışında görebileceğiniz anlamına gelir ve bu da belirli bir web sitesini bulmayı oldukça zorlaştırır.

Safari-iOSTabMenu

Ayrıca, tüm ayarlar tarayıcının dışında bulunur. Bunlara erişmek için iPhone veya iPad’inizin ayarlar uygulamasına gitmeniz gerekir. Bu, Apple’ın iOS uygulamaları için teşvik etmek istediği kasıtlı bir standarttır, ancak çoğu tarayıcı hala tarayıcının içindeki ayarları korur ve bu da onlara daha hızlı erişim sağlar.

Safari-iOSSettings

Verim

Safari’nin performansı tüm hesaplarda mükemmel. Aslında iOS’ta inanılmaz derecede hızlı, diğer tarayıcıların çoğundan daha hızlı. Mac’te ise Chrome, Firefox ve Vivaldi gibi şeylerin gerisinde biraz daha yavaş (Vivaldi incelememizi okuyun).

Hız hala iyi, ancak en hızlıları arasında değil. RAM tüketimi de özellikle Chrome’a ​​ve Chromium tabanlı diğer tarayıcılara kıyasla düşüktür (Chromium incelememizi okuyun).

Güvenlik

Diğer birçok tarayıcı gibi Safari de kötü amaçlı web sitelerini engellemek, kullanıcıları kötü amaçlı yazılımlardan ve kimlik avı düzenlerinden korumak için Google Güvenli Tarama’yı kullanır. JavaScript engellemeyi de açabilirsiniz ve varsayılan olarak bir açılır pencere engelleyici etkindir. Yine de, olabildiğince iyi korunmanızı sağlamak için en iyi pop-up engelleyicilerimize göz atmak istersiniz..

Safari-SecuritySettings

Reklam engelleyici dahil değildir, ancak uygulama mağazasında birkaç seçenek vardır. Ne yazık ki, daha önce de belirttiğimiz gibi, Safari uzantıları seçimi diğer büyük tarayıcılardan çok daha seyrek, yani bir reklam engelleyici seçerken normalden daha sınırlı olduğunuz anlamına geliyor.

HTTPS üzerinden bağlanırken URL’nin yanında bir asma kilit simgesi olmasına rağmen, kullanıcılara bağlantılarının güvenli olmadığını bildiren yokluğundan başka hiçbir şey yoktur. Bu, idealden daha azdır, çünkü kullanıcılar asma kilit olmadığı gerçeğini kolayca gözden geçirebilir ve bu da güvenlik açıklarından habersiz kalır.

Safari-HTTPSPadlock

Yeni sürümler genellikle OS X güncellemelerine bağlı olduğundan Safari’nin güncelleme sıklığı da korkunç. Safari, ortalama olarak her ay sadece bir tane aldığından, küçük güvenlik yamaları bile nadirdir, bu da çok yavaştır. Bu, kullanıcıları, tarayıcının yararlanabilecekleri zayıf noktalarını keşfetmek için bolca zamanı olan siber suçlulara maruz bırakır..

Bütün bunlar Safari’nin en güvenli web tarayıcıları arasında olmadığı anlamına gelir, bu nedenle güvenlikle ilgileniyorsanız, bunun yerine Puffin gibi bir şey yapmanızı öneririz (Puffin incelememizi okuyun).

Gizlilik

Safari, kullanıcıların ayarlarla çerezleri ve izleyicileri engellemelerine olanak tanır, ancak bu basit bir “açma / kapama” anahtarıdır. İdeal olarak, tarayıcılar farklı türde çerezler ve izleyiciler için ayrı ayarlar sağlayarak kullanıcıların işlem üzerinde daha fazla kontrole sahip olmalarını sağlar.

Safari-PrivacySettings

Diğer teknoloji devleriyle karşılaştırıldığında, Apple büyük gizlilik skandalları açısından nispeten zarar görmedi. Hatta 2015 yılında FBI’a şifreli telefonların kilidini açmayı reddettiğinde bu iyi bir PR puan almayı başardı..

Bununla birlikte, gizlilik politikası idealden uzaktır. Uzun ve kıvrımlı, her paragrafın hangi ürün için geçerli olduğu konusunda belirsiz. Apple’ın Apple hesabınız üzerinden adınız, IP adresiniz, fiziksel adresiniz ve daha fazlası gibi bol miktarda bilgi topladığı açık olsa da, bunun Safari ile ilgili olması gerekmez.

Arama sorguları Apple tarafından da toplanabilir, ancak şirket nadiren bir ad veya belirli bir kullanıcıyla ilişkilendirildiğini iddia eder. Apple, bilgilerinizi neredeyse her şeyi kapsayacak kadar belirsiz olan birçok farklı nedenden dolayı üçüncü taraflarla paylaşma hakkını da saklı tutar..

Apple kesinlikle Chrome’un beğenileri kadar kötü olmasa da, gizlilik politikasındaki tüm sorunlar göz önüne alındığında Safari’yi kullanırsanız anonim tarama kılavuzumuzu okumak isteyeceksiniz..

Karar

Birçoğu için, özelliklerin eksikliği ve tıknaz bir kullanıcı deneyimi, Safari’yi, Microsoft’un Edge’i gibi vasat yerleşik tarayıcıların kampına yerleştiriyor (Edge incelememizi okuyun). Yine de, Safari’nin performansı en azından birinci sınıf olduğu için Apple bu konuda Microsoft’tan daha iyi..

Safari’nin güvenliği ve gizliliği kesinlikle korkunç olmasa da, özellikle de harika değiller. Reklam engelleyicilerin ve özellikle subpar gizlilik bildiriminin küçük seçimi, bu kategorilerdeki büyük sorunlardır.

Üstte, Safari, düşük iOS kullanımı ile birlikte hem iOS hem de masaüstünde mükemmel hızlarla mükemmel bir performans sergileyen bir alan olan performansta harika bir skor elde etti..

Safari hakkında ne düşünüyorsun? Kullanıcı deneyiminin hantal olduğunu ve eklentilerin sınırlı kullanılabilirliği göz önüne alındığında özellik ve özelleştirme eksikliğinin tarayıcıya ciddi zarar verdiğini kabul ediyor musunuz?? 

Öte yandan, belki de Apple’ın tasarım konusundaki minimalist ve kontrollü yaklaşımının hayranısınız ve başka bir şekilde olmayacaksınız. Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin! Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map