Opera İncelemesi – Dahili Tarayıcı VPN – Güncellendi 2020

Opera İncelemesi

Opera uzun zamandır var ve yıllar boyunca küçük ama sadık bir hayran kitlesi kurdu. Birkaç yıl, yerleşik bir VPN’e sahip olan ilk tarayıcı olduğu için manşetlerde bulundu, ancak son zamanlarda sahiplik değişikliği, güvenliğini ve gizliliğini yeni bir ışığa çıkardı. Ayrıntılar için Opera incelememizin tamamını okuyun.


En İyi Tarayıcı İncelemeleri

Opera tarayıcısı yirmi yılı aşkın bir süredir ortalıkta. Her zaman bir underdog olmasına rağmen, tarayıcı pazarındaki büyük değişikliklere rağmen kullanıcı tabanı o zamanın çoğunda sabit kaldı. Bu Opera incelemesinde, geçişi yapmaya değip değmeyeceğine karar vermenize yardımcı olması için diğer tarayıcılarla nasıl karşılaştırılacağını açıklayacağız.

Opera, güçlü özelleştirme seçeneklerine sahip, özellik dolu bir tarayıcıdır. Chromium üzerinde oluşturulduğundan, en iyi VPN seçimlerimizden bazıları da dahil olmak üzere Google Chrome’un uzantı kütüphanesinin çoğundan yararlanabilir.

Bununla birlikte, sahiplik ve mimarideki değişiklikler gizlilikle ilgili endişelere yol açtı ve tarayıcı kaynağa aç. Ayrıca Google Chrome veya Mozilla Firefox gibi rakiplerden daha yavaş ama büyük bir farkla değil.

Opera, Windows 7 ve üstü, macOS X 10.10 ve üstü ve Ubuntu 16.04 ve üstü için bir masaüstü sürümüne sahiptir. Mobil cihazlarda iki uygulama vardır: Dokunmatik ve Mini. Her ikisi de iOS 11 ve sonraki sürümleri ve Android 5.1 ve sonraki sürümleri için kullanılabilir. Bu inceleme için tarayıcıyı bir Windows 10 dizüstü bilgisayarda ve iOS 12.3 çalıştıran bir iPhone’da test ettik.

Güçlü & Zayıf Yönler

Opera için alternatifler

Özellikleri

Opera, basit ve yönetilebilir bir arayüzü korurken birçok harika özellik sunar. Facebook Messenger ve WhatsApp gibi mesajlaşma uygulamaları için, bunlara erişmek için karmaşık web arayüzlerini veya üçüncü taraf uzantılarını kullanmanıza engel olan yerleşik destek var.

Opera-MessagingApps

Tarayıcıyı kurmak, olabildiğince basittir. İlk kez kuruyorsanız, Opera varsayılan tarayıcınızı otomatik olarak algılar ve yer işaretlerinizi, tarayıcı geçmişinizi ve kayıtlı şifrelerinizi içe aktarır. Opera hesabına kaydolduğunuzda ayarlarınızı, yer işaretlerinizi, şifrelerinizi ve geçmişinizi cihazlar arasında senkronize edebilirsiniz..

Ayrıca, “akışım” ı kullanan cihazlar arasında makaleler, videolar, resimler ve kişisel notlar dahil şifreli bağlantılar ve içerikler gönderebilirsiniz. Web sayfalarını ve YouTube videolarını göndermek için adres çubuğunun yanında bir düğme var. Diğer her şey metni, bağlantıyı veya resmi seçmek, sağ tıklamak ve “akışıma gönder” i seçmek kadar kolaydır.

Opera Uzantıları

Tarayıcı ile birlikte gelen işlevlerin yanı sıra, Opera iyi bir uzantı kütüphanesine sahiptir. Daha da önemlisi, Chromium’u temel aldığı için birçok Chrome uzantısıyla uyumludur (Chrome incelememizi okuyun). Bu, Chrome’un devasa üçüncü taraf işlevler kütüphanesi aracılığıyla Opera’ya aklınıza gelebilecek hemen hemen her özelliği ekleyebileceğiniz anlamına gelir.

Reklam engelleyiciler muhtemelen en çok kullanılan uzantı türüdür, ancak bu özellik Opera’ya zaten dahil edilmiştir. Tarayıcıyı kurarken ayarlarda manuel olarak açmanız yeterlidir.

Opera-NewsReader

Ayrıca, kaynakları seçtiğiniz kaynaklardan çeken bir haber okuyucu da vardır. Birçok yayın ve haber web sitesinden seçim yapmanızı sağlar ve haberleri ve makaleleri temiz ve sindirilebilir bir şekilde sunar.

Opera Tarayıcı VPN

Yerleşik VPN güzel bir ektir, ancak belirli bir ülkeyi seçmenize izin vermemesi sınırlıdır. Bunun yerine, Amerika, Avrupa veya Asya’da görünme arasında seçim yapmanıza izin verir.

Bu, HTTPS’nin ötesinde bir tünel protokolü veya şifreleme eksikliği ile birleştiğinde, gizlilik için veya Netflix gibi hizmetler üzerindeki bölgesel kısıtlamaları atlatmak için özellikle yararlı olmadığı anlamına gelir. Daha iyi alternatifler için coğrafi engelleme kılavuzumuza göz atın.

Opera-VPN

Firefox gibi (Firefox incelememizi okuyun), Opera’da ekranınızın veya sayfanın bir bölümünün ekran görüntüsünü yakalamanızı sağlayan, ancak uzunluğundan bağımsız olarak tüm web sayfasının büyük bir yakalamasını oluşturma yeteneğinden yoksun bir anlık görüntü aracı vardır..

Opera-Anlık

Son olarak, para birimi, ölçü birimleri veya saat dilimleri içeren bir metin seçtiğinizde Opera bunları sizin için otomatik olarak dönüştürür ve dönüşümü seçiminizin üzerindeki küçük bir açılır menüde görüntüler. Bu küçük bir özellik olmasına rağmen, sık sık kullanışlı olur ve diğer tarayıcılar tarafından benimsenmesini görmek istediğimiz bir şeydir.

Opera-Dönüşüm

Opera Mini ve Dokunmatik

Opera’nın tarayıcısının iki mobil sürümü var: Dokunma ve Mini. Touch’ın pek çok özelliği yok. Uygulamayı ilk açtığınızda etkinleştirmeniz gereken yerleşik bir reklam engelleyicinin yanı sıra çerez ve izleyici koruması da vardır. Ayarlarda “masaüstü sitesi” seçeneğini değiştirirseniz, tarayıcı size varsayılan mobil site yerine web sitelerinin masaüstü sürümünü sunar..

Mini ile, görüntüleri düşürerek ve gereksiz içerikleri sıyırarak veri kullanımını azaltmayı ve yavaş bağlantılarda hızları artırmayı amaçlayan “turbo” ve “mini” modları vardır. Mini, bu modlardan birindeyken ne kadar veri kaydettiğinizi bile kaydeder..

Opera-SavingsEnabled

Kullanım kolaylığı

Opera’da pişirilen tüm özelliklere rağmen, masaüstü ve mobil cihazlarda kolayca gezinilebilen net ve yönetilebilir bir arayüz sunar.

Windows üzerinde Opera

Arayüzün tasarımının çoğu sekmeler, arama ve adres çubuğu ve ekranın üst kısmındaki yer imleriyle standarttır.

Anlık görüntü düğmesi, en son indirmeler için açılır menü ve tarayıcının görünümünü temalar ile özelleştirmenizi, açık ve koyu modları kullanmanızı ve arayüz öğelerini açmanızı sağlayan bir “kolay kurulum” menüsü ile birlikte sağ üstte kapatır. Menü ayrıca tarama geçmişinizi temizlemenizi ve indirme konumunuzu değiştirmenizi sağlar.

Opera-EasySetup

Ekranın sol kenarında, entegre mesajlaşma uygulamalarına ve haber okuyucusuna, ayrıca tarama geçmişinize, indirmelerinize ve uzantılarınıza erişmenizi sağlayan özelleştirilebilir bir kısayol çubuğu bulunur.

Sekmeler açıkça ayrılmıştır ve yatay kaydırma olmasa da, açık ve yakın zamanda kapatılan sekmelerinizin başlıklarını gösteren bir açılır menü vardır. Sekme önizlemeleri, açıldığında içeriğini görmek için bir sekmenin üzerine gelmenizi sağlayan akıllı bir özelliktir, bu da birçoğunuz açıksa hangi sekmenin hangisinin olduğunu belirlemenizi kolaylaştırır.

Opera-TabDropdown

Sekmelerinizde gezinmenize yardımcı olmak için yeterli değilse, belirli kelimeler veya kelime öbekleri aramak için kenar çubuğunda anlık arama işlevini de açabilirsiniz. Web’de arama yapmak için hızlı aramayı da kullanabilirsiniz, ancak yalnızca normal arama çubuğunu kullanmaya kıyasla yararlı değildir. Sevdiğimiz bir diğer işlevsellik, etkin sekmeyi tıklatarak sayfanın en üstüne kaydırma yeteneğidir..

Opera-InstantSearch

Bir video izlerken Opera, videoyu web sayfasından ayırmanıza ve yeniden boyutlandırmanıza ve istediğiniz yere taşımanıza olanak tanır. Ardından, hangi sekmeye baktığınıza veya başka bir pencereye geçip geçmediğinize bakılmaksızın video yerinde kalır.

Opera-DetachedVideo

İOS’ta Opera

Opera Mini, diğer mobil tarayıcılardan çok farklı olmayan basit bir arayüze sahiptir. Adres ve arama çubuğu üstte, gezinme denetimleri, sekme menüsü ve altta bulunan ayarlarla bulunur. Sekmeler, diğer cihazlardaki açık sekmelerin yanı sıra normal ve özel sekmeler halinde gruplanır.

Opera-MobileTabs

Dokunmatik, Mini’ye kıyasla hantal. Ekranın altında düğmeler vermek yerine, sekmelerinizi ve gezinme kontrollerinizi basılı tutmanız gereken bir düğmenin arkasına gizler. Bu düğmelere anında erişememek oldukça sinir bozucu.

Verim

Opera hızlı bir tarayıcıdır. Masaüstündeki testlerimiz Chrome ve Firefox’un hemen arkasına, ancak Edge hızının çok ötesine geçti (Microsoft Edge incelememizi okuyun).

Mobil tarayıcıdaki Mini sürümü son hızda öldü, ancak Touch varyantının mobil cihazlarda hız söz konusu olduğunda kabaca aynı yerde olan Chrome, Firefox ve Safari ile benzer puanları vardı..

Opera aynı zamanda kaynağa açtır ve RAM tüketimi Chrome ile karşılaştırılabilir, bu onun için kötü şöhretli.

Güvenlik

Çoğu tarayıcı gibi Opera da güvenli olmayan bağlantılarda web sitelerine erişirken size bir uyarı verir. Bununla birlikte, sizi kötü amaçlı web sitelerinden korumak kadar iyi değildir, çünkü bu hizmetler için Google Güvenli Tarama’yı kullanmaz, bunun yerine aynı düzeyde koruma sağlamayan kötü amaçlı yazılım ve kimlik avı web siteleri için Yandex ve PhishTank’ı tercih eder..

Opera-HTTPWarning

Ayrıca, Opera yaklaşık dört ila altı haftada bir güncellenir, bu da yaklaşık iki ila üç haftada bir güncelleme alan temel Chromium’un yaklaşık yarısı kadardır. Bu, Chromium’da keşfedilen ve giderilen güvenlik sorunlarının birkaç hafta boyunca Opera’da kalabileceği anlamına gelir.

Gizlilik

2016 yılında Opera bir grup Çinli şirkete ve yatırımcıya satıldı. Çin hükümetinin teknoloji şirketlerini yazılımlarına arka kapı açmaya zorlama isteğini içeren skandallar göz önüne alındığında, bu tarayıcının gizliliğine büyük bir darbe oldu.

Gizlilik politikasına göre Opera, adları, IP adresleri ve arama terimleri dahil olmak üzere kullanıcılarına veri toplar. Ayrıca, bu verileri üçüncü taraf uygulamalarıyla paylaşma hakkını saklı tutar, ancak ayrıntı vermez.

Teoride, tarayıcıya bir VPN dahil etmek gizliliğini geliştirmelidir, ancak VPN hizmetini çalıştıran şirket olan SurfEasy, VPN’yi kullanırken tarama geçmişi, IP adresi ve bant genişliği kullanımı da dahil olmak üzere kullanıcılardan alabileceği her şeyi toplar. Şirket ayrıca Five Eyes casusluk programının bir parçası olan Kanada’da bulunuyor..

Bununla birlikte, ayarlardaki belirli özellikleri devre dışı bırakarak bazı veri toplamayı kapatabilirsiniz, ancak bunun ne kadar bir etkisinin olduğu açık değildir. Genel olarak çevrimiçi gizliliğinizi nasıl artıracağınıza dair işaretçiler için anonim tarama kılavuzumuza göz atın.

Opera-PrivacySettings

Karar

Opera, hareket halindeyken birçok harika özelliğe sahip sağlam ancak kusurlu bir tarayıcıdır. Otomatik birim dönüştürme, sekme önizlemeleri, videoları ayırma ve entegre mesajlaşma uygulamaları gibi şeyler, düğmeler ve arayüz öğeleriyle sizi aşırı hızlandırmadan rakiplerinizden ayırır.

Bununla birlikte, tarayıcı ciddi gizlilik endişeleriyle birlikte gelir ve sizi Chrome ve Firefox gibi diğer tarayıcılarda olduğu gibi siber suçlulardan korumanız da işe yaramaz. Ayrıca, çok fazla sekmeniz olmasına bakılmaksızın, büyük miktarda RAM tüketen Chrome kadar kaynağa aç.

Opera hakkında ne düşünüyorsun? Zekice özellikler ve kaygan sunumlar, gizlilik ve güvenlik ile ilgili sorunları dengelemek için yeterli mi? Aşağıdaki yorumlarda ne düşündüğünüzü bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map