Microsoft Edge İnceleme – Geliştirilmiş Tarayıcı – Güncelleme 2020

Microsoft Edge İncelemesi

Microsoft Edge kısa süre önce tam bir revizyondan geçti ve gördüğümüz şeyleri sevdiğimizi söylemeliyiz. Oldukça hızlı kalırken, eskisinden daha iyi bir işlevselliğe sahiptir. Yine de gizlilik sorunları devam ediyor. Ayrıntılar için Microsoft Edge incelememizin tamamını okuyun.


Slider1

slider2

slider3

slider4

Slider5

Önceki

Sonraki

Öldü, çok yaşa. Eski Edge uzun zamandır kimsenin en iyi tarayıcılar listesine girememiş olsa da, Microsoft, performansını artıran, daha hoş bir kullanıcı deneyimi yaratan ve Chrome’un kütüphanesinin kapısını açarak Chromium’a dayandırarak web tarayıcısını tamamen yeniledi. uzantılar.

Şirketin tarayıcı pazarındaki son baskısı hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu Microsoft Edge incelemesini okumaya devam edin.

Microsoft’un web tarayıcıları ile olan geçmişi, en azından söylemek gerekirse çalkantılı bir geçmiş. Orijinal tarayıcısı – Internet Explorer – bir zamanlar baskın olmasına rağmen, 2000’lerin ortalarında Google Chrome’un tacını kaybetti. O zaman Microsoft, zorlayıcı tarayıcısına ilgiyi canlandırmak için umutlarını Chromium çerçevesine sabitlemeye karar verdi.. 

Windows 7, Windows 8 / 8.1, Windows 10 ve macOS için Microsoft Edge’i indirebilirsiniz. Ayrıca, tarayıcı hem Android 4.4 hem de üstü, iOS 10.0 ve üstü ile uyumludur. Bu inceleme için, test için Windows 10 çalıştıran bir Acer dizüstü bilgisayar ve iOS 12.3 çalıştıran bir iPhone kullandık.

Güçlü & Zayıf Yönler

Microsoft Edge için alternatifler

Özellikleri

Yeni Edge tarayıcısının Chromium çerçevesine (Chromium incelememizi okuyun) taşınmasından elde ettiği en büyük avantaj, artık Chrome’un geniş uzantı kütüphanesiyle uyumlu olmasıdır. Microsoft ayrıca özel Edge eklentileri için kendi mağazasını işletse de, on binlerce uzantı içeren Chrome web mağazası tarafından gölgelenmiştir..

Kenar-Uzatma-Uyarı

Tüm uzantılar Edge ile çalışmayacak olsa da, çoğu istisna, doğrudan kullanıcı arayüzünü değiştiren uzantılardır. Bu, şifre yöneticisi uzantıları, reklam engelleyiciler ve güvenlik uzantıları gibi paha biçilmez web uygulamalarının tarayıcı için kullanılabilir olduğu ve potansiyel yeni özellikler listesini büyük ölçüde genişlettiği anlamına gelir.

Kenar-ver-Uzantıları

Edge ayrıca Chrome’unkine benzer bir senkronizasyon özelliği ile birlikte gelir. Şu anda, Microsoft hesabınızı kullanarak sık kullanılanlarınızı, ayarlarınızı, form içeriğinizi ve şifrelerinizi senkronize edebilirsiniz. Henüz uygulanmamış olmasına rağmen, Microsoft ayrıca bu senkronize edilebilir öğeler listesine geçmiş, şu anda açık sekmeler, uzantılar ve koleksiyonlar eklemeyi planlamaktadır..

Kenar-Sync

Chrome’a ​​bir başka benzerlik de içerik menüsü seçenekleridir. Seçtiğiniz arama motorunda bir metin veya ters görsel araması yapmak için herhangi bir metni ve daha da önemlisi görüntüleri seçip sağ tıklayıp “web’de ara” seçeneğini belirleyebilirsiniz. Varsayılan olarak bu Bing’dir, ancak Google, Yahoo veya DuckDuckGo olarak değiştirebilirsiniz..

Kenar-Arama-Motorları

Çoğu tarayıcı gibi, Edge de okumayı kolaylaştırmak için bir web sayfasındaki metin dışındaki her şeyi ortaya çıkaran “sürükleyici okuyucu” adı verilen bir okuma moduna sahiptir.. 

Vurgulanan metni alan bir “yüksek sesle oku” özelliği de vardır ve tahmin ederseniz sesli bir şekilde okur. Bu, İngilizce metin için oldukça iyi çalışıyor, ancak diğer diller için çok fazla değil (bize biraz konuşma-metin yazılımı hatırlatır).

Kenar-sürükleyici-Okuyucu

Mobil Özellikler

Microsoft sadece masaüstü için değil, aynı zamanda Android ve iOS cihazlar için de yeni bir Edge oluşturmadı. Mobil cihazlarda, masaüstü sürümü hakkında konuştuğumuzda ele almadığımız pek çok özellik olmasa da, göze çarpan birkaç istisna var.

Birincisi “NewsGuard” özelliğidir. Bu, haber yayınlarını analiz eden ve algılanan güvenilirliğe göre derecelendiren bir veritabanıdır. Bir haber sitesini her ziyaret ettiğinizde, adres çubuğunda küçük bir simge görünür.

Kenar-Newsguard-Güvenilir

Genel olarak güvenilir olduğu bilinen yayınların (The New York Times veya BBC News gibi), “bu web sitesi genellikle temel doğruluk ve hesap verebilirlik standartlarını korur” diyen yeşil bir kalkanı olacaktır. 

Bu arada, InfoWars gibi diğer haber sitelerinde de “dikkatli olun: bu web sitesi genellikle temel doğruluk ve hesap verebilirlik standartlarını koruyamaz” yazan kırmızı bir kalkan olacaktır.

Kenar-Newsguard-Güvenilir Değil

Bir başka harika mobil özellik de “hareketli video” ayarı. Bu, Chrome veya Mozilla Firefox gibi diğer tarayıcılarda görmek istediğimiz bir şeydir ve farklı bir web sayfasına geçerken izlemeye devam edebilmeniz için bir videoyu bir tür “resim içinde resim” çerçevesine taşımanıza izin verir. veya sekme.

Kenardan Yüzer-Video

Microsoft Edge, mobil cihazda yerleşik olan kendi çeviri motoruyla (Bing Translator) birlikte gelir. Web sitelerini sık sık okuyamayacağınız dillerde ziyaret ediyorsanız harikadır. Ancak, Google Çeviri ile karşılaştırıldığında hizmet biraz kısalıyor. 

Bing Translator şu anda 69 dili işleyebilirken, Google Translate önyükleme için 103 kadar ve daha iyi doğruluk içerir. Bu özellik masaüstünde de mevcuttur, ancak Microsoft mağazasından manuel olarak eklemeniz gerekir.

Kenar-Okuma-List

Son olarak, Mobil cihazlar için Edge, daha sonra okumak üzere web siteleri ve makaleler ekleyebileceğiniz bir okuma listesi ile birlikte gelir. Bu, kaydedilmiş sayfaya çevrimdışı erişim elde etmeniz için bir yer işaretini kaydetmekten farklıdır; bu, mobil verilerinde büyük harflere sahip kullanıcılar veya alım yapmadan bir yere gidiyorsanız harika.

Kullanım kolaylığı

Yeni Edge tarayıcı, Chrome veya diğer Chromium türevli web tarayıcılarını kullanan herkese şüphesiz aşina olacak kaygan ve kullanımı kolay bir tasarıma sahiptir..

Kenar-giriş-Import

Edge’i ilk kez yüklediğinizde, tarayıcıyı kurmanıza yardımcı olacak bir tanıtımdan geçirilirsiniz. İlk olarak, yer işaretlerini Chrome veya Internet Explorer’dan içe aktarabilirsiniz, ancak başka tarayıcılardan içe aktarmak istiyorsanız, önce yer işaretlerinizi bir HTML dosyasına dışa aktarmanız ve oradan içe aktarmanız gerekir. Bunun nasıl yapılacağına dair bir örnek için Firefox yer işaretlerinin nasıl yedekleneceğine ilişkin kılavuzumuza göz atın.

Kenar-giriş-Sync

Ardından, senkronizasyon işlemini ayarlamanız ve size uygun bir “sekme stili” seçmeniz istenir. Bu “sekme stili” temel olarak yeni bir sekme açtığınızda göreceğiniz şeydir. “Odaklı”, “ilham verici”, “bilgilendirici” ve “özel” arasında seçim yapabilirsiniz.

Kenar-giriş-Tab-Stil

Temel olarak ana sayfanızda kişiselleştirilmiş bir haber akışı isteyip istemediğinize ve Microsoft duvar kağıdınız olarak “günün görüntüsünü” etkinleştirmeye veya devre dışı bırakmaya bağlı olduğu için büyük bir fark yoktur. Haber beslemesi için, bulunduğunuz yerle ilgili günün başlıklarını gösteren bir ülke seçebilirsiniz.

Kenar-Haber-Yem

Yeni sekme sayfasının yanı sıra, pek çok özelleştirme mevcut değildir. Açık ve koyu bir tema arasında geçiş yapabilir, ek yazı tiplerini indirip yükleyebilirsiniz, ancak bunların her ikisi de bugünlerde çoğu web tarayıcısında yaygın olarak bulunan özelliklerdir.

Kenar-özelleştir-Yeni-Sekme

Mobil Cihazlarda Kullanım Kolaylığı

Mobil cihazlarda, Microsoft Edge uygulaması tipik bir tarayıcı düzenine sahiptir. Gezinme denetimleri, sekme menüsü, paylaş düğmesi ve başlat menüsü gibi temel denetimleriniz ekranın alt kısmında ve adres çubuğunun üst kısmında bulunur.

Kenar-Mobile App

Başlat menüsü sık kullanılanlarınızı, geçmişinizi, okuma listenizi ve ayarlarınızı, ayrıca arama, yüksek sesle okuma özelliği ve masaüstü modu gibi daha gelişmiş kontrolleri içerir. Bu menüyü uygun gördüğünüz şekilde yeniden düzenleyebilirsiniz; bu, mobil tarayıcılarda sık görmediğiniz hoş bir dokunuş.

Kenar-Mobile-özelleştir-Menüsü

Verim

Kuşkusuz performans eski Edge’in en büyük zayıflığıydı ve Edge’in Chromium çerçevesine geçerek en fazla kazanacağı alan.

Yeni Edge, hem masaüstü hem de mobil cihazlarda Chrome ile kabaca aynı hızlara ulaştığından kesinlikle işe yaradı, hatta ikincisinden biraz daha iyi performans gösterdi. Vivaldi veya Firefox gibi diğer tarayıcılar hala daha hızlı olmasına rağmen, bu özellikle acı çeken yavaş olan eski Edge’e kıyasla mükemmel kabul edilebilir bir sonuçtur..

Yüksek RAM kullanımı genellikle Chromium tabanlı tarayıcıların tuzaklarından biridir, ancak testlerimizde Edge yaklaşık yüzde 30 daha az bellek kullanırken Chrome ile aynı işi yapmayı başardı.

Bu testleri nasıl gerçekleştirdiğimizi veya hangi web tarayıcısının en hızlı olduğunu merak ediyorsanız, daha fazla bilgi için en hızlı tarayıcılar listemizi okuyabilirsiniz..

Güvenlik

Edge artık Google Chrome ile birçok benzerlik paylaşmasına rağmen, güvenlik Edge’in en çok farklı olduğu yerdir. Kötü niyetli web sitelerine karşı korumak için Google’ın güvenli taramasını kullanmak yerine, Edge bunun yerine Google’ın sisteminden sizi kötü amaçlı yazılımlara ve kimlik avı düzenlerine karşı koruma açısından geride bırakan Microsoft Defender SmartScreen sistemini kullanır.

Bir web sitesine HTTPS yerine normal HTTP üzerinden erişirken, Edge bir simge ve metin biçiminde “güvenli değil” şeklinde net bir uyarı sağlar. Bu, kullanıcıların ortadaki adam saldırıları nedeniyle potansiyel olarak risk altında olduklarını görmelerini kolaylaştırdığı için iyidir. Tüm bunların gerektirdiği hakkında daha fazla bilgi için, HTTP ve HTTPS’nin dökümüne bakın.

Kenar-HTTP Uyarı

Çoğu tarayıcı gibi, yeni Edge de şifrelerinizi saklayan temel bir şifre yöneticisi içerir. Bunlar, sistem kimlik bilgileriniz kullanılarak korunur, bu da iyi bir ana şifre oluşturmanıza engel olduğu için iyidir, ancak tüm cihazınız için bir şifre ayarlamadıysanız da sizi savunmasız bırakır.

Kenar-Şifreler

Güçlü şifre oluşturma da dahil olmak üzere daha ayrıntılı şifre kullanımı için en iyi şifre yöneticileri listemize göz atmanızı öneririz. Doğrudan kazananımıza geçmeyi tercih ederseniz Dashlane incelememizi okuyabilirsiniz.

Edge’in yeni sürümü hala oldukça genç, bu yüzden tam olarak ne sıklıkta güncelleneceğini söylemek zor. Bununla birlikte, beta sürümü altı haftada bir güncelleme alıyor, bu da istediğimizden daha az sıklıkta, çünkü siber suçlular her zaman yeni boşluklar ve istismar edilecek hatalar bulmak için çalışıyor.

Varsayılan olarak hiçbir reklam engelleyici olmamasına rağmen, Chrome web mağazasından kolayca reklam indirebilirsiniz. uBlock Origin bizim favorimizdir, ancak tam bir özet için en iyi reklam engelleyiciler listemize göz atabilirsiniz. Reklamları doğrudan kapı dışından engellemese de, Edge pop-up’ları engeller, çünkü bu kötü amaçlı yazılımlar için en yaygın vektörlerden biridir.

Kenar-Popup-Blocker

Varsayılan tarayıcınızı seçerken güvenlik sizin için büyük bir endişe kaynağıysa, en güvenli web tarayıcı sıralamamızı mutlaka okuyun.

Gizlilik

Gizlilik, yeni Edge’in açık ara en büyük zayıflığıdır. Bu bağlamda Chrome kadar kötü olmasa da, hala arzulanan bir çok şey bırakıyor.

Microsoft’un gizlilik politikası bir karışıklıktır, çünkü belirli ürünlerin ne hakkında konuşulduğu genellikle belirsizdir. Reklamverenlere kişisel veri sattığından bahsetmiyoruz, bu da bunun Microsoft’un uğraştığı bir uygulama olduğu izlenimini veriyor.

Bununla birlikte, Edge’in kendisinde birçok bilgi toplamayı devre dışı bırakabilirsiniz. Ancak, Windows kullanıyorsanız, Microsoft muhtemelen bu verilerin çoğunu yine de sizin için topluyor.

Kenar-Koruma-Modları

SmartScreen, kişiselleştirme ve navigasyon tahmini gibi hizmetleri kapatırsanız, güvenlik ve kullanım kolaylığı pahasına Edge’i en azından biraz özel hale getirmek mümkündür. Bununla birlikte, özellikle gizlilikle ilgileniyorsanız, anonim tarama kılavuzumuza bir okuma verdiğinizden emin olun..

Kenar-Hizmetler

İzleme önleme açısından, Edge üç mod sunar: “temel”, “dengeli” ve “katı”. Ayrıca, engellenen izleyicilerin bir listesini görebilir ve birlikte gitmeyi seçtiğiniz engelleme kuralına ilişkin özel istisnalar ayarlayabilirsiniz..

Kenar-İzleme-İstisnalar

Ayrıca tarayıcıyı her kapatışınızda, tarama geçmişiniz, çerezleriniz veya şifreleriniz gibi Edge’in belirli verileri silmesini de sağlayabilirsiniz..

Kenar-Wipe-Data

Edge, tüm izinlerin ve web siteleri tarafından bunlara nasıl erişildiğinin bir listesini sağladığı için izinleri yönetmek de aynı derecede kolaydır.

Karar

Bu yeni Edge incelememizi sonlandırıyor. Tarayıcı, Chrome web mağazası sayesinde kesinlikle eski Edge’den büyük bir adım. Ayrıca, performansı ve kullanım kolaylığı, kullanıcılarla yeni çekiş kazandırabilecek faktörler var. 

Bununla birlikte, gizlilik hala harika değildir, bu nedenle bu konuda endişe duyan kullanıcılar Vivaldi, Brave veya Tenta gibi daha iyi alternatifleri kontrol etmek isteyebilir.

Yeni Edge Chromium’a dayandığından – ve dolayısıyla hem Google Chrome’a ​​hem de Google Chrome’a ​​çok benzediğinden – değerli bir bağlam elde etmek için Firefox ile Chrome ve Chromium ile Chrome makalelerimizi inceleyebilirsiniz. Edge için daha doğrudan bir karşılaştırma yapmak istiyorsanız, Microsoft Edge ve Chrome makalemizi okuyun..

İncelememiz hakkında ne düşündünüz? Edge’in yeni sürümünün öncülünde büyük bir gelişme olduğunu mu düşünüyorsunuz, yoksa Chrome uzantılarıyla daha az ilgileniyor ve gizliliğinizle daha fazla ilgileniyor musunuz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map