Martı Tarayıcı İnceleme – Sunucu Tarafı Tarama – Güncellendi 2020

Martı Tarayıcı İnceleme

Puffin tarayıcısı, sunucu tarafını daha güvenli hale getiren ilginç bir kümes hayvanıdır, ancak bazen biraz yavaştır. Aynı zamanda paraya mal olur, gerçekten bir rara avis yapar. Bu Puffin tarayıcı incelemesinde tam fikrimizi okuyun.


En İyi Tarayıcı İncelemeleri

Puffin, 2010 yılında web sitelerini sunucu tarafı oluşturarak kullanıcıların web’de gezinme yaklaşımını yeniden düşünmeyi amaçlayan CloudMosa tarafından başlatılan bir web tarayıcısıdır. Bu, hem güvenlik hem de gizliliğe yarar sağlayan göz atma konusunda ilginç bir yaklaşım olsa da, masaüstü ve mobil sürümler arasında kalite açısından büyük bir boşluk var. Bu Puffin incelemesi, diğer tarayıcılarla nasıl karşılaştırıldığını size söyleyecektir.

Puffin masaüstü sürümü, ayda 2 $ veya yılda 12 $ çalıştıracak ücretli bir abonelik gerektirir, ancak bir aylık ücretsiz denemeye kaydolabilirsiniz. Mobil cihazlarda, ücretsiz bir sürüm ve bir pro sürümü (bölgenize bağlı olarak yaklaşık 5 ABD dolarıdır), temel fark, eski reklamların desteklediği ve yerleşik bir reklam engelleyicisinin bulunmamasıdır..

Puffin, Windows 7 ve 10, macOS X 10.12 ve üstü, Android 4.1 ve üstü ile uyumludur. Tarayıcı ayrıca iOS 8.0 ve sonraki sürümlerde de mevcut, ancak bu sürüm Ekim 2019’da kullanımdan kaldırılacak. Bu inceleme için, Windows 10 çalıştıran bir dizüstü bilgisayar ve Android 8.1 yüklü bir Nexus 5X kullandık.

Güçlü & Zayıf Yönler

Puffin Browser için alternatifler

Özellikleri

Puffin’in en dikkat çekici özelliği, web sitesinin bulutta çalışıp oluşturmasıdır. Bu mükemmel güvenlik ve gizlilik sağlarken, bu incelemede daha sonra ele alacağımız masaüstü cihazlardaki performans üzerinde de gözle görülür bir etkiye sahiptir..

Puffin Chromium’un Blink motorunda çalışırken (Chromium incelememizi okuyun), tarayıcı herhangi bir Chrome uzantısıyla uyumlu değildir veya kendine ait bir özelliği yoktur. Firefox (Firefox incelememizi okuyun) veya Chrome’un kendisi, uzantılarla ekleyebileceğiniz ek özelliklerden büyük ölçüde yararlandığından, günümüz çağında bir tarayıcı için büyük bir dezavantajdır..

Cihazlar arasında senkronizasyon yapmanın bir yolu da yoktur; bu, hem mobil hem de masaüstü sürümlerine sahip bir tarayıcıdan bekleyebileceğiniz bir şeydir. Puffin yerleşik bir reklam engelleyici ile birlikte gelir, ancak yalnızca mobil uygulamanın ücretli profesyonel sürümü veya bir abonelik gerektiren masaüstü sürümü ile kullanılabilir.

Masaüstündeki Özellikler

Puffin’in masaüstü varyantı, modern web tarayıcılarında standart olan birçok ortak özelliğe sahip değil. Yalnızca dört varsayılan arama motoru arasında seçim yapabilirsiniz – Google, Bing, NAVER ve Yandex – sekmeleri sessize almanın veya otomatik doldurma ayarlarınızı temizlemek dışında yönetmenin bir yolu yoktur.

Puffin-Arama Motorları

Puffin üzerinden bir dosya indirdiğinizde, dosyayı doğrudan buluta kaydetme seçeneğiniz vardır. Bu özellik Dropbox, Google Drive ve OneDrive’ı destekler ve indirme varsayılanını bunlardan herhangi birine ayarlayabilir veya her indirdiğinizde birini seçebilirsiniz.

Puffin-SaveToCloudDesktop

Mobil Cihazlardaki Özellikler

Puffin, mobil özellikleri ile çok daha iyi fiyatlara ulaşıyor. Açıldığında, sanal bir joystick ve tarayıcının kullanıcı arayüzüne yerleştirilmiş dört eşlenebilir düğme içeren yerleşik bir gamepad var. Ekrana en son dokunduğunuz yerde sanal bir imleç görüntüleyen imleç modunu da açabilirsiniz..

Puffin-Gamepad

Mobile Puffin ayrıca, web’de bulunan genellikle korkunç oyuncuları atlatabilecek bir video oynatıcı olan bir tiyatro moduna sahiptir. Oynatıcı temel ancak işlevseldir ve izlerken ses seviyesini kolayca ayarlamanıza ve videoda yukarı / aşağı veya sağa / sola kaydırarak kaydırma yapmanıza olanak tanır. 

Çoğu mobil tarayıcı gibi, bir masaüstü modu ile birlikte gelir. Bir web sitesinin mobil sürümünü asla almamayı tercih ederseniz, masaüstü modunu varsayılan olarak ayarlayabilirsiniz; bu, tarayıcı her kapatıldığında bunu açmanızı önler.

Puffin-WebsitePreference

Puffin’in mobil varyantı ayrıca yerel depolamaya veya SD karta kaydetmek için ek seçeneklerle doğrudan buluta kaydetme seçeneği de sunar. Ayrıca masaüstündeki varsayılan dört arama motoruyla da sınırlısınız..

Puffin-DownloadToCloudMobile

Kullanım kolaylığı

Puffin’in çalışma şekli nedeniyle, bazı web siteleri onu bir proxy sunucu olarak tanımlayacak ve bu da sizi bazı sitelerden kilitli bırakabilir. Çin, İran, Katar ve BAE dahil olmak üzere birçok ülke Puffin’i açıkça engelliyor. İngiltere’deki çoğu İSS, kötü yaş sınırlaması nedeniyle kısmen engelliyor, ancak ISS’nize başvurarak bunu devre dışı bırakabilirsiniz..

Puffin-ChineseWebsite

Masaüstünde Kullanım Kolaylığı

Blink motorunda Opera (örneğin Opera incelememizi okuyun) gibi başka tarayıcılar kullandıysanız Puffin’in masaüstü arayüzü size tanıdık gelse de, biraz da işlevsellikten yoksundur. Sekmeleri gruplandırmanın bir yolu yoktur ve aynı anda birden fazla sekme seçemezsiniz. Ayrıca, sekmeleri sabitleyemezsiniz veya geri düğmesini sağ tıkladığınızda bir geçmiş açılır menüsü yoktur.

Puffin-BasicDesktopUI

Tarayıcının görünümünü özelleştirmek için neredeyse sıfır seçenek de vardır. Masaüstünde martı temaları yüklemenize bile izin vermez. Üçüncü taraf uzantıların eksikliğiyle birleştiğinde, bu, tarayıcının görünümüne oldukça fazla bağlı kaldığınız anlamına gelir. Yalnızca dili ve ana sayfa düğmesinin gösterilip gösterilmeyeceğini değiştirebilirsiniz.

Puffin-Özelleştirme

Mobil Cihazlarda Kullanım Kolaylığı

Mobil sürümün kullanımı PC için Puffin’den çok daha kolaydır. Geri düğmesi, adres çubuğu, sekme menüsü ve ekranın üst kısmı boyunca soldan sağa dizilmiş genel menü ile oldukça standart bir arayüze sahiptir..

Puffin-BasicMobileUI

Genel menüyü açmak veri tasarruflarınızı görmenizi sağlar ve ayarlara, yer işaretlerine, indirmelere ve geçmişe erişmenizi sağlar. Kaynakları özelleştiremeseniz de burada hızlı aramayı ve bir haber okuyucusunu bulabilirsiniz.

Puffin-GeneralMenuandSpeedDial

Masaüstü versiyonundan farklı olarak, Puffin size mobil cihazlardan seçim yapabileceğiniz iki tema sunuyor: tarayıcının nasıl göründüğü ve hissettiği konusunda en azından bir miktar kontrol imkanı.

Puffin-Temalar

Tarayıcının mobil cihazlarda kullanım kolaylığı olan tek aksaklık seçme aracıdır. Metni seçmeye çalışmak, özellikle sadece birkaç kelime veya harf istiyorsanız, oldukça titiz olabilir. Ayrıca, tarayıcı parmağınızı ekranda tutmaya yavaş tepki verir.

Verim

Bu, Puffin’in masaüstü ve mobil sürümleri arasında önemli bir farkın olduğu başka bir kategoridir. Mobil cihazlarda, Puffin inanılmaz derecede hızlı – gözden geçirdiğimiz diğer tarayıcılardan daha hızlı. Ancak, yalnızca Edge (Edge incelememizi okuyun) ve Internet Explorer daha kötü performans göstererek masaüstünde acı verici bir şekilde yavaşlıyor.

Masaüstü sürümünün performansıyla ilgili başka bir sorun, düğmeler veya bağlantılar gibi web sitesi içeriğiyle etkileşimde bulunduğunuzda gecikme eğilimidir. Bu, özellikle tıklamalarınız veya imleç hareketleriniz arasındaki gecikme ile web sitesinin tepkisi çok belirgin olduğunda, daha yavaş bağlantılarda yaygındır.

Puffin ayrıca size önemli miktarda veri tasarrufu sağlar. Web sitesini sıkıştırarak ve gereksiz içerik ve şişkinliği çıkararak, normalde olduğundan çok daha az bant genişliği kullanırsınız. Ayrıca, bu sıkıştırmayı yalnızca mobil ağ bağlantılarına mı yoksa WiFi’ye mi uygulayacağınızı seçebilirsiniz. 

Veri tasarrufu, görüntü küçültmeyi içerir. Veri tasarrufu modunda görüntünün tam kalitesini görmek istediğinizde, genel menüdeki “Görüntüyü hassaslaştır” düğmesini tıklayabilirsiniz. Ancak, bu özellik masaüstünde kullanılamaz.

Puffin-DATASAVINGS

RAM tüketimi de oldukça düşüktür. Bulut üzerindeki Puffin sunucuları ağır kaldırma işlemlerinin çoğunu yaptığı için bu çok şaşırtıcı değil. Bilgisayarınızdaki kaynak tüketimini sınırlama söz konusu olduğunda, tarayıcı Chrome’un yaptığı kaynakların yüzde 25’inden azını kullandığı için bu özellik kesinlikle işe yarar (Google Chrome incelememizi okuyun).

Güvenlik

Puffin’in bulut tabanlı göz atma yaklaşımı, kötü amaçlı yazılımlardan ve diğer kötü amaçlı içeriklerden benzersiz bir güvenlik ve koruma sağlar. Cihazınıza gerçekten hiçbir şey yüklenmediği için, cihazınıza bulaşan bir şey riski yoktur.

Ancak güvenli olmayan bir HTTP bağlantısı kullanıyorsanız trafiğiniz hala savunmasızdır. Çünkü Puffin’in sunucusundan çıktıktan sonra üçüncü taraflar yine de trafiğinizi alabilir ve analiz edebilir. Ne yazık ki, Puffin bu olduğunda kullanıcıları bilgilendirmek için çok az şey yapar. 

Adres çubuğunda yeşil asma kilit bulunmaması dışında bir uyarı yoktur. Ayrıca, web sitesinin güvenlik sertifikalarının ayrıntılarını görmek için asma kilidi tıklayamazsınız.

Puffin-HTTPSPadlock

Her zaman olduğu gibi, yerleşik bir reklam engelleyici güvenlik için başka bir artıdır, kullanıcıları kendilerinden ve reklamlarda gizlenmiş komut dosyalarından ve izleyicilerden korur. Bu, özellikle bu ihtiyacı karşılayacak üçüncü taraf uzantılarının bulunmadığı Puffin gibi bir tarayıcı için önemlidir.

Gizlilik

Puffin trafiğinizi şifrelediği ve kendi sunucuları üzerinden yönlendirdiği için, tüm cihaz yerine sadece tarayıcınız için olsa da bir VPN gibi çalışmalıdır. Bununla birlikte, Puffin IP bilgilerinizi iletişim kurduğunuz siteye yönlendirdiğinden, sörf yaparken anonimlik istiyorsanız yine de en iyi VPN sağlayıcılarından birini kullanmanız gerekir..

Tüm VPN’lerde olduğu gibi, sağlayıcının verilerinizi işlemesine güvenebilmeniz gerekir. Teoride, CloudMosa tüm taramalarınız sunucularında gerçekleştiğinden, her türlü veriyi toplayabilir, ancak bu herhangi bir VPN veya proxy için geçerlidir.

Bununla birlikte, CloudMosa’nın gizlilik politikası, kaynak adresleri (IP adresiniz), hedef adresleri ve URL’leri içeren günlükleri tuttuğunu belirtir. Bu günlükler, CloudMosa’nın her 100 günde bir temizlediği toplu raporlar oluşturulmasına yardımcı olur. Raporlar değişirken, CloudMosa kullanıcıları tek tek tanımlayabilecek hiçbir şey olmadığını ve raporların yalnızca dahili analiz için tasarlandığını iddia ediyor.

Karar

Web’e göz atarken birincil endişeniz güvenliğiniz ve gizliliğinizse, tarayıcının kendi sunucularında web siteleri oluşturma konusundaki yenilikçi yaklaşımı sizi hem gözetleme hem de kötü niyetli içerikten koruduğu için Puffin mükemmel bir seçimdir. Sadece bir mobil tarayıcı arıyorsanız, Android’de tüm kategorilerde iyi performans gösterdiği için Puffin ile gerçekten yanlış gidemezsiniz. 

Bununla birlikte, Puffin’in masaüstü sürümü, hem korkunç performans hem de özellik eksikliğiyle mücadele ettiği için Aşil topuğudur. Bu özellikle üzücüdür, çünkü tarayıcının bu kısmı, biri ücretsiz, diğeri bir kerelik ücret karşılığında iki sürümünün olduğu mobil cihazların aksine ücretli bir abonelik gerektirir..

Puffin hakkında ne düşünüyorsun? Birinci sınıf güvenlik ve gizlilik buna değer mi, yoksa masaüstündeki özelliklerin kötü performansı ve kıtlığı sizi geri çevirecek kadar mı? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Her zamanki gibi, okuduğun için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me