Internet Explorer İncelemesi – Güncellendi 2020

Internet Explorer İncelemesi

Bilmiyorsanız, Internet Explorer hala etraftadır ve çoğunlukla 90’lardan beri ne kadar ilerlediğimizin bir kanıtıdır. Bu Internet Explorer incelemesinde okuyabileceğiniz gibi, kullanmak acı verici, bakmak bir karmaşa ve birçok siteye erişemiyor.


En İyi Tarayıcı İncelemeleri

Internet Explorer 1995’te piyasaya sürüldü ve uzun bir süre, en azından kullanıcı sayısında web tarayıcılarının kralıydı. Google Chrome’un 2008’deki yükselişi onu hâkim durumundan çıkardı ve o zamandan beri 2015’te Microsoft Edge ile değiştirildi (Edge incelememizi okuyun). Bu Internet Explorer incelemesi, tarayıcının artılarını ve eksilerini açıklayacaktır.

Tarayıcı modası geçmiş bir karışıklıktır ve ciddi bir özellik eksikliği, eski ve çirkin bir arayüz ve düşük performans ile kullanabileceğiniz en kötü web tarayıcılarından biridir. Internet Explorer’ın tek tarafı, bazı eski web sitelerinin ve intranet sistemlerinin hala bunun için özel olarak inşa edilmiş olmasıdır, yani bazen kullanmak zorunda kalırsınız.

Internet Explorer 11 olarak bilinen tarayıcının en son ve son yinelemesi yalnızca Windows 7 ve sonraki sürümlerde kullanılabilir. Ayrıca Windows 10, 8.1 ve 8 için tarayıcının tek sürümüdür. MacOS için Internet Explorer eskiden vardı, ancak Apple’ın Safari’nin başlatılmasından sonra 2003 yılında kullanımdan kaldırıldı. Bu inceleme için, testimizi yapmak üzere Windows 10 çalıştıran bir dizüstü bilgisayar kullandık.

Güçlü & Zayıf Yönler

Internet Explorer için alternatifler

Özellikleri

Internet Explorer, artık web tarayıcıları için standart kabul edilen özelliklerin çoğundan yoksundur. Arama çubuğunuza Google ve birkaç arama sağlayıcı daha ekleyebilmenize rağmen, varsayılan arama motoru Bing’e kilitlidir. 

Diğer eksik özellikler, temaları ve sekmeleri sessize alma yeteneğini içerir. Temel bir otomatik doldurma olmasına rağmen, ödeme yöntemlerini kaydedemez ve şifreler dışındaki herhangi bir şey yönetilemez veya düzenlenemez, yalnızca temizlenir.

IE-Doldur

Internet Explorer’ın eklentileri vardır, ancak seçim Chrome ve Mozilla Firefox’lara kıyasla zayıftır (Firefox incelememizi okuyun). Neyse ki, Adblock Plus’ın bir sürümü var, ancak tarayıcının genişletilebilirliğinden istediğiniz minimum minimum. Tarayıcı Chromium’a dayanmadığından (Chromium incelememizi okuyun), Chrome’un uzantı kitaplığını kullanamaz.

IE-InternetExplorerAddons

Tarayıcı Bing Translate ile birlikte gelir ve bağlam menüsünde sağa tıklayarak ve çevir seçeneğini seçerek web sayfalarını 45’ten fazla dile çevirmenizi sağlar. Her şeyden daha iyi olmasına rağmen, Bing Translate, çeviri sırasında daha fazla dil ve daha fazla doğruluk sunan Google Translate kadar iyi bir yere sahip değil.

Internet Explorer diğer Microsoft ürünleriyle iyi entegre olur. Web sitelerini otomatik olarak bir Excel sayfası veya OneNote sayfası oluşturarak kaydeden Excel veya OneNote’a aktarabilirsiniz. Tablolar gibi çok fazla veriyi yerel dosyalara kopyalamanız gerekiyorsa yararlı bir araçtır, ancak bunu uzantısı olan diğer tarayıcılarda yapabilirsiniz.

IE-ImportToExcel

Kullanım kolaylığı

Internet Explorer’ın arayüzünün temel yapısı, üstte adres ve arama çubukları ve altındaki sekmeler ve yer imleri bulunan diğer tarayıcılara benzer, ancak çok fazla menü ve düğme var. Arayüz eski gibi geliyor ve gezinme deneyimi üzerinde kontrol eksikliği var, birden fazla sekmeyi sabitleme veya seçme gibi basit şeyler var.

IE-BasicInterface

Metin boyutu ve rengi için temel ayarlar dışında, tarayıcının görünümünü özelleştirmenin bir yolu yoktur. Vivaldi gibi modern tarayıcılar (Vivaldi incelememizi okuyun), tarayıcının nasıl göründüğünün ve hissettiğinin hemen hemen her yönünü değiştirmenize izin verdiği için, Internet Explorer’ın özelleştirme seçenekleri çok yetersiz görünüyor.

Ayarlar menüsü de eski bir kalıntı gibi hissediyor ve aradığınız seçeneği bulmak için gezinmek genellikle sıkıcı ve zordur çünkü küçük değişiklikler yapmak sık sık gelişmiş kategorilerde gizlenmiş uzun kontrol listelerine göz atmanızı gerektirir.

IE-InternetOptions

Uyumluluk cephesinde, birçok web sitesi Internet Explorer için test yapmaz, bu nedenle tarama yaparken hızlı bir şekilde sorun yaşarsınız ve bu zamanla daha da kötüleşir. Bunun nedeni, Internet Explorer’ın az sayıda kullanıcısı olması ve birçok modern web standardını desteklememesidir, bu da web sitelerini optimize etmeyi web geliştiricileri için acı verici bir görev haline getirir.

Öte yandan, bazı eski web siteleri hala Internet Explorer’da yerleşik olan ActiveX gibi eski çerçeveleri kullanıyor. Buna ek olarak, şirketler tarafından dahili olarak kullanılan intranet web siteleri ve uygulamaları bazen tarayıcı için yapılır.

Verim

Internet Explorer yavaştır, Tor Tarayıcı dışında (Tor Tarayıcı incelememizi okuyun) test ettiğimiz diğer tüm tarayıcılardan çok daha yavaş olan yeni tarayıcısı Edge ile benzer hızlara ulaşır. RAM kullanımı da yüksektir, tarayıcı çok daha yavaş olmasına rağmen Chrome kadar sistem kaynaklarınızı tüketir.

Internet Explorer, CPU ve RAM kullanımını, ayrıca boya süresini, kare hızını ve ağ isteklerinin sayısını ölçmek için her sekmeyi getirebileceğiniz bir performans panosuna sahiptir. Ne yazık ki, yalnızca ayrı sekmelerde çalışır, bu nedenle tüm açık sekmelerinizin performansını karşılaştırmak veya en fazla kaynağı tüketen web sitesini bulmak istiyorsanız verimsizdir.

IE-PerformanceDashboard

Güvenlik

Internet Explorer’ın güvenliğiyle ilgili en büyük sorun, artık etkin geliştirme veya Microsoft için bir öncelikte olmamasıdır. Tarayıcı hala destek almasına rağmen, yalnızca yaklaşık bir kez bir güvenlik güncellemesi alır; bu, diğer web tarayıcılarına göre en güvenli olan makalemizde ele aldığımız gibi, diğer tarayıcılara göre nadirdir.

Çoğu tarayıcının aksine, güvenli olmayan bir bağlantı üzerinden bir web sitesine eriştiğinizde sizi uyarmaz. HTTPS ile bağlandığınızda adres çubuğunun yanında bir asma kilit var, ancak eksikliğini kaçırmak kolaydır ve güvenli olmayan bir bağlantı üzerinden kişisel veya önemli bilgileri üçüncü taraf tarafından toplanmasına neden olabileceğinden habersiz bırakabilirsiniz. -parties.

IE-HTTPSPadlock

Her biri çoğunlukla çeşitli komut dosyalarını engellemeye veya siz çalıştırmadan önce sizden izin istemeye odaklanan üç güvenlik düzeyi vardır. Gelişmiş ayarlar, bireysel güvenlik önlemlerini seçmenize olanak tanır, ancak bunlar kıvrıktır ve web sitesi ayarlarını ve izinlerini yönetmeyi bir acı haline getirir.

IE-AdvancedSecurity

Kullanıcıları kötü amaçlı yazılım veya kimlik avı düzenleri gibi kötü amaçlı içeriklerden korumak için Internet Explorer, Microsoft Defender SmartScreen’i kullanır. Kullanıcıları, kötü niyetli davranışlar için bilinen bir web sitesini açmak üzereyken uyarır ve Google’ın Güvenli Tarama’nın diğer birçok tarayıcı için yaptığı gibi aynı amaca hizmet eder. Bununla birlikte, Defender SmartScreen Güvenli Tarama’dan daha hızlı.

Gizlilik

Gizliliğe gelince, Internet Explorer asgari olanı yapar, ancak çok daha fazlasını yapmaz. Ayar korumasını ayarlarda açabilir ve tüm tarayıcıların sahip olduğu standart özel pencereler için başka bir ad olan “inPrivate gözatma” yı kullanabilirsiniz. Tarayıcıyı çıkışta tarama geçmişi, çerezler vb. Dahil tüm verileri otomatik olarak silecek şekilde ayarlayabilirsiniz, ancak bu hoş bir dokunuş..

IE-TrackingProtectionSettings

Internet Explorer için gizlilik politikası uzun ve karmaşıktır ve en ilgili bilgiler sonuna kadar gizlenir, bu da sizden toplanan verilerin çoğu zaman Microsoft ile kalacak olsa da, belirli bir şekilde verilebileceğini açıklar. verileriniz şirket tarafından her zaman deneyiminizi kişiselleştirmek ve “geliştirmek” için kullanılır.

Gizliliğinizi korumak konusunda ciddiyseniz, farklı bir tarayıcı kullanmalı ve çevrimiçi durumdayken kendinizi meraklı gözlerden nasıl koruyacağınıza dair yararlı ipuçları ve püf noktaları içeren anonim tarama kılavuzumuzu okumalısınız..

Karar

Açıkçası, Internet Explorer korkunç bir tarayıcıdır. 2000’li yılların sonlarında Chrome’un yükselişinden önce bile rekabetin çok gerisindeydi (Chrome incelememizi okuyun) ve daha da iyi olmadı. Kötü performans, özellik eksikliği ve eski bir tasarım, piyasadaki en az kullanışlı tarayıcılardan birine katkıda bulunur. Microsoft’un güvenlik şefi bile insanlara artık kullanmamalarını söyledi.

Edge’in 2015 yılında Microsoft’un birincil tarayıcısı olarak ele geçirilmiş olması yardımcı olmadı ve bir nedenden dolayı Windows bilgisayarınız ile yerleşik bir tarayıcı kullanmanız gerektiğini düşünüyorsanız, bunu kullanmalısınız.

Internet Explorer hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu incelemede, birçok kusurunu telafi eden, kullanmadığımız zorlayıcı bir neden var mı? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map