Chromium Review – Chrome’dan daha mı iyi? – Nisan 2020’de güncellendi

Chromium İncelemesi

Google’ın açık geliştirme platformu Chromium, bugün Google Chrome olarak bilinen devi inşa eden şeydir. Bu Chromium incelemesinde, temel bilgilere geri döneceğiz ve çekirdek tarayıcının gerçekten ne kadar iyi olduğunu göreceğiz.


En İyi Tarayıcı İncelemeleri

Chromium, 2008 yılında Google Chrome ile birlikte kullanıma sunuldu. Chrome ve Opera, Vivaldi ve Brave gibi diğer bazı tarayıcıların temelini oluşturan açık kaynaklı bir yazılımdır (Opera incelememizi okuyun). Bu Chromium incelemesi, pazardaki diğer tarayıcılarla nasıl karşılaştırıldığını size bildirir.

Chromium normal bir tarayıcı olarak kullanılabilse de, öncelikle geliştiricilerin Chrome’un yaklaşan sürümlerini test etmelerine veya Chromium’un temel yapısını kullanarak kendi web tarayıcılarını oluşturmalarına izin vermek için vardır.. 

Chromium, Google Chrome için yapılmış geniş uzantı kütüphanesini kullanabilen hızlı bir tarayıcıdır, ancak yüksek RAM tüketimi, otomatik güncelleme eksikliği ve gizlilik endişeleri.

Masaüstünde, Chromium Windows 7 ve üstü, macOS X 10.10 ve üstü ve Linux’ta kullanılabilir. Mobil cihazlarda uyumluluk daha sınırlıdır, çünkü tarayıcı yalnızca Android 4.4 ve sonraki sürümlerde mevcuttur ve iOS’ta hiç yoktur. Bu incelemedeki testlerimiz için, Windows 8.1 dizüstü bilgisayar ve Android 8.1 çalıştıran bir Nexus 5X kullandık.

Güçlü & Zayıf Yönler

Chromium için alternatifler

Özellikleri

Çoğunlukla Chromium’un özellikleri Chrome’la aynıdır (Chrome incelememizi okuyun). Yine de birkaç istisna vardır. Ayarlarınızı, geçmişinizi, yer işaretlerinizi ve depolanan girişlerinizi senkronize etmek için mobil ve masaüstünde Google hesabınızda oturum açabilirsiniz. Chrome ile aynı hesap altyapısını kullandığından, tüm veriler her iki tarayıcıda da senkronize edilir.

Google-Sync

Bu, Android ile masaüstü cihazlarınız arasında her şeyi senkronize edebileceğiniz ve Google’ın bulutundaki her şeyi yedekleyebileceğiniz anlamına gelir. Nelerin yedeklendiği üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak istiyorsanız, Google Chrome’u nasıl yedekleyeceğinizle ilgili kılavuzumuzu okuyun, çünkü Chromium için aynı adımları uygulayabilirsiniz.

Chromium ayrıca yer işaretlerinizi standart bir .html dosyası olarak içe ve dışa aktarmanıza olanak tanır. Bu, Chrome’da olduğu gibi çalışır, böylece daha fazla ayrıntı için Chrome yer işaretlerini nasıl dışa ve içe aktaracağımızla ilgili kılavuzumuzu takip edebilirsiniz..

Masaüstündeki Chromium Özellikleri

Chromium, Chrome ile aynı uzantı kitaplığına sahiptir. Çok sayıda uzantı, reklam engelleyicilerinden sosyal medya platformlarıyla daha derin entegrasyona kadar tarayıcıda kaçırdığınız hemen hemen her özelliği ekleyebileceğiniz anlamına gelir. Bir tarayıcıda yapılabiliyorsa, Chromium için muhtemelen bunu yapan bir uzantı var.

Herhangi bir web sitesini yabancı bir dilde yalnızca iki tıklama ile çevirmenize olanak tanıyan Google Çeviri için yerleşik destek var.

Google Çeviri

Chromium ve Chrome’a ​​gelince, Chromium’da ikincisinin bazı özellikleri eksik. .Aac, .h264 ve .mp3 gibi medya dosyaları için lisanslı codec bileşenleri yoktur, bu nedenle Netflix akışını gerçekleştirmek için tarayıcıyı kullanmak istiyorsanız, bunları ayrı olarak manuel olarak yüklemeniz gerekir. Adobe Flash için de destek yok, bu da 10 yıl önce olduğu kadar büyük bir anlaşma değil, ama bir sorun olabilir.

Tersine çevrildiğinde, Chromium, Google Web Mağazası’ndan gelmeyen ve Chrome’u kullanırken aksi halde kilitli olduğunuz uzantıları kullanmanıza izin verir.

Google’ın seçtiği metnin bağlam menüsü seçeneği çoğu web tarayıcısında standart hale gelmesine rağmen, Chromium ayrıca bir resme sağ tıklayarak ve “resim için Google’da ara” seçeneğini belirleyerek anında bir geriye doğru arama yapma seçeneği sunar.

Bağlam-Menüsü

Mobil Cihazlarda Chromium Özellikleri

Chromium’da mobil cihazlara özgü özelliklerin pek bir yolu yoktur. Web sitelerinin size mobil sürümlerini sunmasını durdurmak için masaüstü modunu açabilirsiniz ve manuel olarak kapatmaya karar verene kadar açık kalır.

Masaüstü Modu

İnternet’e bağlı olup olmadığınıza bakılmaksızın daha sonra okuyabilmek için tarayıcı indirme web sitelerini de yapabilirsiniz. İOS’ta Chrome’un ayrı “okuma listesini” kullanmak yerine indirmelerinizin geri kalanında depolanırlar.

Mobil Yüklemeler

Kullanım kolaylığı

Chromium, gezinmesi ve anlaşılması kolay şık bir arayüze sahiptir. İlk bakışta, iki tarayıcı yüzeyde aynı göründüğü için Chrome ile Chrome arasındaki farkı söylemek zor olurdu.

Masaüstünde Kullanım Kolaylığı

Chromium’un kullanım kolaylığına karşı en büyük darbe, kurulum ve güncelleme işlemidir. Tarayıcı herkese açık kullanım için tasarlanmadığından Google, yapılarını paketlemek ve yürütülebilir dosyalar olarak yayınlamak için üçüncü tarafları kullanır; Güncellemenin en kolay yolu, yüklemeyi kaldırıp tekrar indirmektir.

Sekmeler, gezinme denetimleri, omnibar – birleştirilmiş arama ve adres çubuğu için Google’ın adı – ve yer işaretleri ekranın üst kısmında bulunur. Sekme yönetimi temeldir, çünkü sekmeleri gruplayamazsınız ve imleci üzerine getirdiğinizde önizleme yoktur. 

Ayrıca, birçoğu açık olduğunda çok fazla büzülmelerini önleyecek yatay kaydırma da yoktur. Bununla birlikte, sekmelerin kapatılmasını önlemek için sabitleyebilirsiniz.

Masaüstü UI

Mobil Cihazlarda Kullanım Kolaylığı

Tıpkı masaüstünde olduğu gibi Chromium’u mobil cihazlara yüklemek bir acıdır. Tarayıcıyı Google Play Store’da bulamıyorsunuz, bu yüzden yüklemenin tek yolu .apk dosyasını manuel olarak indirmektir..

Tarayıcıyı yükledikten sonra, kullanımı çok kolay ve düzen diğer tarayıcılara çok benzediğinden, alışmak kolaydır. 

Omnibar, sekme menüsü ve ayarlar ekranın üst kısmında bulunur ve gezinme denetimleri, yer işaretleri, geçmiş ve indirmeler ayarlar menüsünde bulunur.

Mobil UI

Verim

Chromium, mobil ve masaüstünde hızlı bir tarayıcıdır. Masaüstü sürümü normal Chrome’dan bile daha hızlı ve kabaca Vivaldi’ye eşdeğer (Vivaldi incelememizi okuyun). Bu arada, Android sürümü zaten Firefox’tan daha yavaş olan Chrome’dan biraz daha yavaş (Firefox incelememizi okuyun).

Chromium ayrıca biraz RAM tüketir, bu da şaşırtıcı değildir, çünkü Chrome dahil Chromium tabanlı diğer tarayıcılar aynı sorundan muzdariptir. Çok sayıda sekmeyi aynı anda açık tutmak istiyorsanız veya sınırlı RAM’e sahip bir makine kullanıyorsanız, bu hızla sorun olabilir.

Tarayıcı öncelikle geliştirme ve test etme amaçlı olduğundan, kararlılık sorunları da vardır. Herhangi bir zamanda en son sürüm, yaygın kamu kullanımı için tasarlanmadığı için bir dizi hata ve performans sorunu içerebilir..

Krom-Stabilitesi Uyarı

Güvenlik

Chromium’un güvenliğindeki en büyük zayıflık, otomatik güncelleme eksikliğidir. Dikkatli olmadıkça ve tarayıcıyı düzenli aralıklarla manuel olarak güncellediğiniz sürece (ki bu hantal bir durumdur), Google tarafından yamalandıktan sonra bilinen güvenlik kusurlarına maruz kalma riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Güvenli olmayan bir HTTP bağlantısı üzerinden bir web sitesine eriştiğinizde tarayıcı bir uyarı görüntüler ve uyarı üçgeni ve “güvenli değil” yazan bir metin içerdiğinden bu uyarıyı net ve kolayca görebilirsiniz.

HTTPS Uyarı

Google’ın güvenli tarama özelliği varsayılan olarak etkindir, bu da sizi kötü amaçlı yazılım veya kimlik avı düzenleri taşıdığı bilinen web sitelerine karşı korumak için en iyi sistem olduğu için güvenlik açısından harikadır. Yine de, her zaman olduğu gibi, gizlilikle yapılan bir ödünleşmedir, çünkü hizmet tarama verilerinizi analiz için Google’a gönderir.

Gizlilik

Genellikle Chromium’un açık kaynak olduğu için Google’a veri göndermediği varsayılır. Bununla birlikte, kaynak kodunun boyutu ve güncellemelerin sıklığı, bunu doğrulamayı zorlaştırdı ve çelişkili raporlar var. Tarama gizliliğinizle ilgileniyorsanız, Chromium’un sizinle aynı Chrome’da olduğu gibi veri topladığını varsaymalısınız..

Chromium, hangi hizmet veya üründen hangi verilerin toplandığını gizlemek için kasıtlı olarak belirsiz görünen Chrome ile aynı gizlilik bildirimine girer. Ancak açık olan, Google’dan toplanan verilerin, kaynağından bağımsız olarak, reklamlarınızı kişiselleştirmek için kullanılacağıdır.

Ayrıca, arama tahmini, otomatik tamamlama ve güvenli göz atma gibi veri toplanmasını gerektiren çeşitli Google hizmetleri varsayılan olarak açıktır; bu, tarayıcının gizliliğine başka bir grevdir.

Google geçmişinizi nasıl sileceğinizle ilgili kılavuzumuzu izleyerek Google’ın sizinle ilgili topladığı bazı bilgileri silebilirsiniz.

Google-Hizmetler

Bununla birlikte, geri aramaların tarayıcısını Google’a ve hizmetlerine bağlayan Chromium’un “unogogled” sürümünü indirmek mümkündür. Tarama işleminizi olabildiğince gizli tutmayla ilgili daha fazla ipucu için anonim tarama kılavuzumuza göz atın.

Karar

Tıpkı Chrome gibi Chromium, gizlilikle ilgili önemli endişeleri olan sağlam bir tarayıcıdır. Buna ek olarak, otomatik güncellemelerin olmaması, tarayıcının en son sürümün yeterince gerisinde kalmasına izin verdikten sonra kendilerini siber saldırılara karşı tehlikeli olarak bulabilecek daha az uyanık kullanıcılar için potansiyel bir güvenlik sorunudur..

Chrome’dan çok daha iyi sonuç veremediği için, hızdaki hafif bir artış dışında, Chromium’u kullanmak için zorlayıcı bir neden yok. Chrome, ek özellikler, daha iyi güvenlik ve daha iyi kararlılık ile birlikte gelir.

Chromium hakkında ne düşünüyorsun? Otomatik güncellemelerin olmamasına rağmen, Chrome tarayıcısında kullanmak için biraz daha yüksek hızlar var mı? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map