Cesur Tarayıcı İncelemesi – Güvenli Sörf – Güncel 2020

Cesur Tarayıcı İncelemesi

Cesur tarayıcı pazara nispeten yeni bir giriş ve sadece harika olduğunu söylemeliyiz. Güvenli, hızlı ve hatta onu kullandığınız için ödüllendirmenin yeni bir yolu var. Tam cesur incelememizde okuyabileceğiniz gibi bazı dezavantajları var, ancak önemli bir şey yok.


En İyi Tarayıcı İncelemeleri

Brave Ocak 2016’da piyasaya sürüldü. Chromium’a dayanarak, özelliklerden veya performanstan ödün vermeden güvenliği ve gizliliği vurgular. Bu cesur inceleme, bu hedeflere ulaşırsa size bir fikir verecektir.

Tarayıcı etkileyici bir özellik listesi sunar ve performansı büyük hızlar ve düşük RAM tüketimi ile birinci sınıftır. Anonim tarayıcı rehberimizde Brave’den bahsettik ve iyi bir nedenden dolayı. Yerleşik bir reklam engelleyici, çerezleri ve izleyicileri ve parmak izlerini engelleyen “kalkanlar” ve hatta bir Tor modu da dahil olmak üzere birçok kullanışlı güvenlik ve gizlilik özelliği vardır..

Brave, Windows 7 ve sonraki sürümleri ve macOS X 10.10 ve sonraki sürümleri ile Linux’un Ubuntu, Debian, openSUSE ve Fedora dağıtımları için masaüstünde kullanılabilir. Mobil cihazlarda tarayıcı için en az Android 4.1 veya iOS 12.0 gerekir. Test için Windows 10 çalıştıran bir dizüstü bilgisayar ve iOS 12.3 yüklü bir iPhone kullandık.

Güçlü & Zayıf Yönler

Brave Browser için alternatifler

Özellikleri

Brave’nin mobil ve masaüstü sürümleri, üçüncü taraf bir uzantı yükleme sorununu ortadan kaldıran yerleşik bir reklam engelleyiciyi içerir. Ayrıca, yer işaretlerinizi birbirleriyle paylaşmaları için cihazlarınız arasında bir “senkronizasyon zinciri” de ayarlayabilirsiniz.. 

Sizi çoğu tarayıcı gibi bir hesap oluşturmaya zorlamak yerine, Brave bunu metin ve QR formunda bulunan bir kerelik doğrulama kodları aracılığıyla gerçekleştirir. Ne yazık ki, “senkronizasyon zinciri” yer imleriyle sınırlıdır.

Cesur-SyncChain

“Cesur ödüller” muhtemelen Brave’deki en ilginç özelliktir. Reklamın çevrimiçi çalışma şeklini değiştirmek şirketin inisiyatifidir ve düşündürücü bir fikirdir. Brave’da kayıtlı içerik oluşturucuları bahşiş etmek için kullanılabilecek Temel Dikkat Jetonları adı verilen Ethereum tabanlı bir kripto para birimi ile oluşturulan gelirin yüzde 70’ini reklamları görüntülemeyi seçen kullanıcılara ödeme yapar.. 

Ayrıca, ziyaret ettiğiniz web sitelerine otomatik bağışlar ayarlayabilir, saatte kaç reklam görmek istediğinizi belirtebilir ve ziyaret olarak kaç sayfa süresinin sayılacağını özelleştirebilirsiniz..

Kullanıcılar tercih ettikleri için, reklamlar yerel veriler kullanılarak özelleştirilir ve üçüncü taraf izleyici ihtiyacını ortadan kaldırır ve reklam alanındaki gizliliğinizi artırır. Sistem varsayılan olarak devre dışıdır, bu nedenle fikri beğenmezseniz, katılmak zorunda değilsiniz.

Masaüstündeki Özellikler

Brave Chromium’a dayandığından (Chromium incelememizi okuyun), geniş uzantı kütüphanesinden yararlanabilir. Hepsi çalışmaz, ancak genellikle uzantı arayüzle hiçbir şey yapmadığı sürece çalışır. Bu, tarayıcının yapabileceklerini katlanarak artırır, çünkü uzantılar aracılığıyla bir dizi özellik ekleyebilirsiniz.

Tarayıcıda yerleşik uzantılar da vardır. WebTorrent, tarayıcının torrentleri bağımsız bir istemci kullanmadan indirmesini sağlar. Yalnızca torrentleri ara sıra indirirseniz kullanışlıdır, ancak daha sık indiriciler uTorrent gibi bir şeyi tercih eder, çünkü WebTorrent’in işlevselliği basittir, yalnızca bir torrent başlatmanıza ve durdurmanıza izin verir.

Cesur-WebTorrent

Diğer yerleşik uzantılar Google Hangouts ve IPFS Tamamlayıcı’dır. 

Hangouts uzantısı, platformdan sekmeler arasında bildirim almanıza ve diğer cihazlarda konuşmalarınıza devam etmenize olanak tanır. 

IPFS Companion, büyük dosyaların indirilmesini daha merkezi olmayan hale getirmek için tasarlanmış eşler arası veri protokolü olan InterPlanetary Dosya Sistemi üzerinden içerik yüklemenize olanak tanır.

Cesur-BuiltInExtensions

Brave’nin güzel ama sıra dışı bir özelliği, diğer web sitelerine yerleştirilmiş sosyal medya içeriğini engelleme yeteneğidir. Bu, Google ve Facebook giriş düğmeleri için ayrı ayrı ayarların yanı sıra Facebook, Twitter ve LinkedIn’den gömülü yayınları içerir. Tarayıcıyı iş için ayarlıyorsanız ve dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırmak istiyorsanız bu özellikle iyidir.

Cesur-SocialMediaBlock

Ayrıca, “damıtma sayfası” adı verilen ve metin dışındaki tüm içeriği kesip temiz ve okunabilir bir şekilde sunan bir okuma modu işlevi de vardır..

Cesur-DistilledPage

Mobil Cihazlardaki Özellikler

Brave’nin mobil sürümünde harika bir özellik, herhangi bir web sitesini bir .pdf dosyasına dönüştürme yeteneğidir. Çoğu web sayfası .pdf biçimine zayıf bir şekilde çevrilse de, dönüştürmeden önce “okuyucu moduna” geçmek dönüşümü önemli ölçüde geliştirir. Bir imza ekleme de dahil olmak üzere tarayıcıda .pdf dosyasının temel düzenlemesini bile yapabilirsiniz.

Cesur-PDF

Ayrıca web sitelerinin size mobil cihazlar için optimize edilmiş sürümü vermesini engelleyen bir masaüstü modu da vardır. 

Masaüstünde istediğiniz herhangi bir arama motorunu ekleyebilirsiniz, ancak mobil cihazlarda Google, Bing, DuckDuckGo, Qwant ve StartPage ile sınırlısınız, ancak bu kötü bir seçim değil.

Cesur-Arama Motorları

Kullanım kolaylığı

Masaüstü ve mobil cihazlarda Brave, anlaşılması ve gezinmesi kolay kaygan ve duyarlı bir arayüze sahiptir. Her şey mantıklı bir şekilde yerleştirildi ve hiçbir şey çok tanıdık değil, ancak Brave bazı yeniliklerde, özellikle de mobil cihazlarda hala sıkılıyor.

Masaüstünde Kullanım Kolaylığı

Masaüstü arayüzü hakkında çok sıradışı bir şey yok ve Chrome veya Opera (Opera incelememizi okuyun) gibi Chromium tabanlı tarayıcılar kullanan herkes Brave’yi tanıdık bulacak. 

Sekmeler üstte, ardından bir taraftaki gezinme denetimleri ve diğer taraftaki ayarlar, profiliniz, Cesur ödüller ve kalkanlar (güvenlik bölümünde olanlar için daha fazla) düğmeleriyle çevrili adres çubuğu geliyor. Sekme kaydırma özelliği yoktur ve sekmeleri sabitleyebilmenize rağmen bunları gruplara ayıramazsınız.

Çok sayıda Chrome temasını (Chrome incelememizi okuyun) kullanabileceğiniz gibi, tarayıcının renk düzenini açık ve koyu arasında değiştirebileceğiniz veya işletim sisteminizle aynı hale getirebileceğiniz için tarayıcının nasıl göründüğünün ve hissettiğin bölümlerini özelleştirebilirsiniz..

Cesur-CustomizationSettings

Mobil Cihazlarda Kullanım Kolaylığı

Mobil cihazlarda, yer işaretleriniz, geçmişiniz ve ayarlarınız adres çubuğunun yanındaki sol üst menüdedir. Diğer mobil tarayıcılarla karşılaştırıldığında, yer işaretlerini yönetmek, düzenlemek ve silmek ve onlar için klasör oluşturmak kolaydır.

Cesur-MobileBookmarks

“Kalkanlar” menüsü adres çubuğunun diğer tarafındadır ve reklamlar, izleyiciler ve engellenen komut dosyaları ve güvenlik ayarlarını açma ve kapatma da dahil olmak üzere masaüstünde olduğu gibi aynı bilgileri verir.

Cesur-MobileShields

Adres çubuğunun altında görüntülenen ve diğer mobil tarayıcılarda eksik olan mükemmel bir özellik olan bir sekme çubuğunu etkinleştirebilirsiniz. Bu, gezinmek için sekme menüsüne girmeniz gerekmediği anlamına gelir, bu harika. Sekme çubuğunu yalnızca cihazınız yatay moddayken görüntülenecek şekilde de ayarlayabilirsiniz. Ayrıca, normal sekme menüsü düğmesini birkaç saniye basılı tutarak tüm sekmeleri kapatabilirsiniz.

Cesur-TabBar

Verim

Brave hızlı bir tarayıcıdır. Masaüstünde Chrome ve Mozilla Firefox’tan daha yüksek hızlara ulaşıyor, ancak Vivaldi’den daha yavaş (Vivaldi incelememizi okuyun). Öte yandan, mobilde Brave, rakiplerinden herhangi biri kadar hızlıdır ve iOS’ta Firefox’tan sadece biraz daha yavaş çalışır (Firefox incelememizi okuyun).

Tarayıcı bu hızları çoğu tarayıcıdan çok daha düşük RAM tüketimi ile başarıyor, bu da etkileyici çünkü Chromium tabanlı tarayıcılar kaynağa aç olduğu için rezil.

Güvenlik

Tarayıcıda bir sürü harika güvenlik özelliği var. Adres çubuğunun sağında bulunan “kalkanlar” menüsü, açık sayfada engellenen veya izin verilen her şeyin büyük bir özetini sunar ve ayrıca izleme koruması, HTTPS bağlantılarını zorlama ve komut dosyalarını engelleme gibi temel güvenlik ayarlarınızı kontrol etmenizi sağlar. çerezler ve cihaz tanıma.

Cesur-ShieldsMenu

Varsayılan olarak, tarayıcı web sitelerini güvenli bağlantılar kullanmaya zorlamak için HTTPS Everywhere kullanır ve kapatırsanız veya protokolü sunmayan bir web sitesine girerseniz, bir simge ve metin içeren bir uyarı ve ” güvenli değil.”

Cesur-HTTPSWarning

Yerleşik reklam engelleyici de güvenlik için mükemmeldir, çünkü kabataslak reklamlar genellikle kötü amaçlı yazılımlar veya izleyiciler için araçlar olabilir. Telefonunuzda kaybolması veya çalınması durumunda verilerinizi güvende tutan, kaydedilmiş girişlerinizi mobil cihazlarda da korumak için bir şifre ayarlayabilirsiniz..

Cesur-LoginPasscode

Chromium her iki haftada bir güncellense de, Brave yalnızca her üç ila dört haftada bir güncelleme alır. Bu kötü değil, ama daha iyi olabilir, çünkü güncelleme olmadan bu kadar uzun süre devam etmek siber suçlulara tarayıcıyı tehlikeye atmak için daha fazla fırsat verir.

Tarayıcı ayrıca, ziyaret ettiğiniz URL’leri potansiyel kötü amaçlı yazılım veya kimlik avı şemaları için tarayan Google Güvenli Tarama ile birlikte gelir. Bununla birlikte, aşağıda ele alacağımız gibi, gizlilikle yapılan bir ödünleşmedir.

Gizlilik

Brave, Google’a veri gönderen Chromium’a dayanmasına rağmen, geliştiriciler “UnGoogled Chromium” projesine benzer şekilde bu işlevden sıyrıldı.

Bununla birlikte, Brave’de verilerinizi toplayan hizmetler vardır, ancak çoğu aramalar için tahmin hizmeti ve web sayfalarını yükleme gibi varsayılan olarak kapalıdır. Belirtildiği gibi, tarayıcı varsayılan olarak etkin olan ve tarama verilerinizin bir kısmını analiz için Google’a gönderen Google Güvenli Tarama’yı kullanır.

Teorik olarak bu bilgiler anonimleştirilmiştir, ancak Google’ın ziyaret ettiğiniz web sitelerini belirlemek için birden fazla talebi çapraz referans göstermesi tamamen mümkündür. Böylece, korumanın gizlilik kaybına değip değmeyeceğine karar vermelisiniz..

Cesur-PrivacySettings

Tarayıcı, nadir görülen Tor’u destekler. Bununla birlikte, Tor Tarayıcı’nın aksine (Tor Tarayıcı incelememizi okuyun), bağlı olduğunuz Tor rölesindeki her düğümün nerede olduğunu görmenize veya bağlantı üzerinde aynı düzeyde kontrol sahibi olmanıza izin vermez. Yine de, bu güzel bir ekstra ve Brave, Tor Browser’ın diğer birçok yönden atmasını sağladı.

Cesur-Tor

Brave sizi izleyicilerden korur ve varsayılan olarak üçüncü taraf çerezlerini ve parmak izlerini engeller ve kullanışlı “kalkanlar” menüsü bu korumaları açıp kapatmanızı ve ne kadar yaptıklarını izlemenizi kolaylaştırır.

Şirketin gizlilik bildirimi açık ve özlüdür. Brave’nin, güvenli tarama ve devre dışı bırakılabilecek tahmin hizmetleri hariç, verilerinizi asla toplayamayacağını söylüyor. Brave Rewards programı aracılığıyla reklam kişiselleştirmesi bile, analiz sonuçlarını Brave’ye veya reklamverene göndermeden cihazınızda yerel olarak yapılır.

Karar

Brave, kapsamlı özellikleri ve kullanımı kolay arayüzü mükemmel performans, sağlam güvenlik ve gizlilik kontrolleri ile birleştiren mükemmel bir tarayıcıdır. Yavaş güncelleme sıklığının yanı sıra, önemli bir dezavantaj yok ve cesurca herkese cesurca tavsiye ediyoruz.

Cesur hakkında ne düşünüyorsun? Tarayıcı için önemli dezavantajları kaçırdık mı? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin! Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map