Recenzia KeePass – aktualizovaná 2020

Recenzia KeePass

KeePass je solídny správca hesiel, pokiaľ ide o bezpečnosť, ale táto voľba otvoreného zdroja trpí rovnakým problémom, aký mnohí robia: je ťažké ho používať. Prečítajte si našu úplnú recenziu KeePass, kde nájdete všetky podrobnosti a zistite, či je to pre vás.


KeePass-Slider1

KeePass-slider2

KeePass-slider3

KeePass-slider4

KeePass-slider5

predchádzajúca

Ďalšie

KeePass je správca hesiel s otvoreným zdrojovým kódom, ktorý má takmer dve desaťročia. Získal si miesto v našom top návode na správu hesiel, ktorý sa nachádza na konci jeho nekonečného prispôsobovania a bezplatnej cenovky. To znamená, že KeePass predstavuje viac ako niekoľko prekážok pre technofóbov, čo z neho robí ťažký výpredaj pre tých, ktorí sú na trhu, pre ľahko použiteľného správcu hesiel.. 

V tejto recenzii KeePassu podrobne popíšeme naše skúsenosti s populárnym nástrojom a porovnáme ho s ostatnými správcami hesiel. Okrem toho, ako vidíme, ako sa hromadí, sa tiež dotkneme jeho funkcií, zabezpečenia, užívateľskej prívetivosti, ceny a podpory, a to ešte predtým, ako vydáme verdikt. 

Pokiaľ ide o ochranu vašich hesiel, KeePass je kompetentný nástroj, vybavený mnohými šifrovacími algoritmami a funkciami odvodenia kľúčov. Bez doplnkov vytvorených komunitou však nemožno poprieť ťažkopádnosť použiteľnosti a nedostatok funkčnosti.

silné stránky & slabé stránky

Alternatívy pre KeePass

Vlastnosti

Samotný KeePass je ľahkým spôsobom funkcií. V porovnaní s inými správcami hesiel, ako je napríklad Dashlane, KeePass neposkytuje kompletnú sadu zabezpečenia. Avšak vzhľadom na to, že softvér je otvorený zdroj, môžete svoju inštaláciu rozšíriť o komunitné doplnky. To znamená, že ak ste ochotní sa vysporiadať s niektorými pokročilými konfiguráciami.

Správy s doplnkami

Začnime s doplnkami. KeePass poskytuje na svojej webovej stránke oblasť pre doplnky, ktoré vytvorila komunita. Niektoré z pridaných položiek sú malé, napríklad program na stiahnutie favicon, zatiaľ čo iné menia spôsob fungovania softvéru. Napríklad existuje niekoľko doplnkov na synchronizáciu so službami úložiska v cloude, ako je Disk Google.

Proces inštalácie doplnkov nie je náročný (ak ste už niekedy nainštalovali režim videohry, budete v poriadku). Pre mnohých používateľov sa však postupné funkcie ukážu ako príliš zložité. Okrem toho, podobne ako mnoho úprav v komunite, môžu nastať problémy s kompatibilitou, ak máte súčasne načítaných viac nástrojov.

Napriek tomu je ťažké zdiskreditovať šírku funkčnosti KeePassu. Pokiaľ ste ochotní prejsť procesom sťahovania rôznych doplnkov, ktoré chcete používať, a ich prípadného odstraňovania problémov, môžete si ich prispôsobiť podľa svojich predstáv. Ako technici to môžeme prekonať.

Použitie núdzového listu

Pri vytváraní databázy sa zobrazí výzva na vytlačenie a uloženie núdzového listu, ktorý je podobný 1Password (prečítajte si našu 1Password review). To znamená, že hárok, ktorý ste dostali, nie je tak robustný ako 1Password. Namiesto toho poskytuje KeePass umiestnenie jednotky vášho trezora a dve vstupné polia: jedno pre vaše hlavné heslo a druhé pre vaše umiestnenie zálohy.

Aj keď si vážime jemnú pripomienku, je to zvláštne vzhľadom na to, ako inak je KeePass bez pomoci. Napokon si svoje hlavné heslo môžete ľahko zapísať na samostatný kus papiera. Nesťažujeme sa na začlenenie, ale je to čudné.

Prenosná inštalácia

Oficiálne podporuje KeePass iba Windows a prenosný inštalátor (viac o tom za minútu). Komunita ho však preniesla na takmer každú platformu.

Zahŕňa to množstvo inštalačných programov pre systémy iOS, MacOS, Mac OS X a Android, ako aj inštalátory pre Sailfish OS, Palm OS, BlackBerry a Chrome OS. Ak si chcete vytvoriť vlastný inštalátor, môžete si tiež stiahnuť zdrojový kód KeePass.

Aj keď milujeme podporu platformy, najzaujímavejším nástrojom je KeePass Portable. S ním si môžete vziať svoje databázy kamkoľvek idete. Prenosné aplikácie môžu bežať bez akejkoľvek ďalšej inštalácie, čo znamená, že môžete ukladať KeePass napríklad na USB kľúč a nahrať ho kamkoľvek.

Prehľad funkcií KeePass

Logo KeePasskeepass.info

zadarmo

zabezpečenia

2FA

šifrovanie
AES-256

Zero-znalosti

2FA kľúče

Bezpečnostná analýza

Synchronizácia viacerých zariadení

Zálohovanie a obnova

Mobilné aplikácie
spoločenstvo

Menič hesiel

Generátor hesiel

Rozšírenie prehliadača

Autofill

Automatické dopĺňanie formulára

Používateľské rozhranie prehliadača

UI pre stolné počítače

e-mail

Live chat

telefón

Centrum pomoci

Diskusia

24/7 podpora

viac

Bezplatný plán

stanovenie ceny

KeePass je bezplatný správca hesiel s otvoreným zdrojovým kódom, ktorý získal miesto v našej najlepšej bezplatnej príručke na správu hesiel. Nezískal však najlepšie miesto. Aj keď ho porazili Bitwarden a LastPass (prečítajte si naše recenzie LastPass a Bitwarden), KeePass stále stojí za to pozrieť sa, ak máte na trhu bezplatný nástroj na správu hesiel. Nie je to však najlepšia voľba pre všetkých.

V nasledujúcej časti si povieme viac o tom, ako ľahké používanie KeePassu bráni tomu, aby sa stalo všetko, čo by mohlo. Tu sa držme ceny. KeePass je zadarmo navždy, bez prémiových aktualizácií alebo akýchkoľvek nezmyslov. Jediný spôsob, ako vývojový tím zarába peniaze, sú dary, ktoré ste nikdy priamo nežiadali. 

Darovať môžete tromi spôsobmi: prostredníctvom služby PayPal, bankovým prevodom alebo prostredníctvom služby Flattr. Posledná možnosť je podobná ako Patreon, aj keď s oveľa menšou kontroverziou. Flattr vám umožňuje mesačne prispievať na online tvorcov, ktorých podporujete. Bez ohľadu na spôsob, ktorý si vyberiete, KeePass prijíma dary v amerických dolároch a eurách.

Užívateľská prívetivosť

Ak ste si už stiahli softvér s otvoreným zdrojom, web KeePass by mal byť okamžite známy. Vzhľad je datovaný, nič sa netvrdí, ale našťastie web nie je príliš obťažný. Ponuka na ľavej strane vás nasmeruje na súbory na stiahnutie, kde nájdete všetky neoficiálne porty KeePass, ako aj inštalátory pre Windows a prenosný balík.. 

KeePass-k stiahnutiu

Inštalácia je bezbolestná, ale KeePass vás požiada o výber komponentov, ktoré chcete nainštalovať. Základné súbory zodpovedajú za 3,7 MB inštalácie 14,9 MB. K dispozícii je 8 MB komponent, ktorý sa jednoducho nazýva „optimalizácia výkonu KeePassu“. 

Inštaláciou môžete prefúknuť kliknutím na tlačidlo „Ďalej“ – to je to, čo sme urobili – ale bolo by pekné vidieť popis alebo niečo podobné pre nejasne pomenované komponenty. 

KeePass môžete spustiť hneď po dokončení inštalácie, ale držanie ruky tam končí. KeePass vás vyhodí do rozhrania s malým náznakom, kam ísť. Je pravda, že každý, kto má dôstojný prehľad o softvéri, môže zistiť, čo je, ale bez ohľadu na to sa začiatočné príručky stali štandardom správcov hesiel.. 

KeePass-startup

Vytvorenie databázy KeePass

V niektorých ohľadoch vás KeePass tlačí správnym smerom obmedzením vašich možností. Na hornom paneli s nástrojmi sú iba dve ikony, ktoré nie sú sivé. Kliknutím na ikonu „nový“ môžete vytvoriť databázu. Rovnako ako šifrovací softvér, aj KeePass pracuje na vytvorení šifrovaných súborov na vašom počítači, ktoré môžete pomocou softvéru dešifrovať. 

Pri vytváraní databázy budete musieť predvolene nastaviť hlavné heslo. Existujú však tri možnosti overenia a môžete použiť ľubovoľnú kombináciu týchto možností. Tieto tri možnosti zahŕňajú súbor kľúčov, údaje o používateľských kontách systému Windows a hlavné heslo, ktoré vám KeePass povie o sile. 

KeePass vytvoriť databázu,

Po nastavení metód overenia môžete nakonfigurovať nastavenia databázy. To je miesto, kde KeePass začína byť mätúci pre bežných používateľov. 

Okrem pomenovania a pridania popisu pre svoju databázu si môžete vybrať šifrovací algoritmus, funkciu odvodenia kľúča (s počtom iterácií) a metódu kompresie údajov. Našťastie sú predvolené nastavenia v poriadku, takže ak je niečo mätúce, môžete jednoducho kliknúť na tlačidlo „OK“. 

KeePass-database-nastavenia

Pridávanie hesiel do KeePass

KeePass vo vašom trezore automaticky vytvorí niekoľko skupín, medzi ktoré patria internet, sieť, Windows, e-mail a všeobecné záznamy. Pridanie nového záznamu je spočiatku jednoduché a pomocou tlačidla v hornom menu. Akonáhle sa však dostanete na obrazovku „Pridať vstup“, veci sa rýchlo zmiasť. 

Existuje celý rad možností. V predvolenom nastavení KeePass zadá vaše predvolené prihlasovacie údaje pre otvorený trezor a vygeneruje heslo. Potom musíte zadať názov záznamu a príslušnú adresu URL, ako aj všetky poznámky, ktoré máte. 

Prvá karta je jednoduchá, ale ostatné sú ohromujúce. Značky môžete zmeniť, pridať adresu URL na prepísanie, nastaviť vlastné farby vstupu a zadať údaje doplnku. Stačí vymenovať niekoľko možností. 

KeePass-new-entry

KeePass sa v mnohých ohľadoch cíti ako rámec. Je to softvér navrhnutý tak, aby vám poskytoval možnosti, čo je skvelé pre tých, ktorým nevadí trochu čítania a datovaný vzhľad. Tí, ktorí hľadajú efektívny zážitok, s KeePassom ho však nenájdu. Iné možnosti, napríklad LastPass a Bitwarden, sa ľahšie používajú a sú stále bezplatné. Prečítajte si naše porovnanie KeePass verzus LastPass.

zabezpečenia

Samotný KeePass je správca hesiel, ktorý je lokálny. Z tohto dôvodu sa problém s overovaním odstráni, podobne ako v Správcovi hesiel Steganos. Pri používaní doplnkov však existujú určité bezpečnostné obavy, najmä tie, ktoré sa zaoberajú synchronizáciou v cloude. 

Najprv si povedzme šifrovanie. V KeePass 2.x máte na výber medzi dvoma šifrovacími algoritmami: AES a ChaCha20. Nájdete tu aj doplnky, ktoré podporujú ďalšie algoritmy, vrátane Twofish, Serpent a GOST. V predvolenom nastavení ste chránený systémom AES-256, ktorý vám odporúčame dodržiavať (viac informácií nájdete v našom popise šifrovania).. 

Vaše hlavné heslo sa používa na vygenerovanie kľúča, ktorý šifruje vašu databázu pomocou zvoleného algoritmu. KeePass tiež používa funkciu odvodenia kľúča plus soľ na ochranu pred slovníkovými útokmi. V KeePass 1.x môžete použiť iba AES-KDF, ale v KeePass 2.x môžete použiť AES-KDF alebo Argon2.. 

Okrem pridania moderných šifrovacích algoritmov má KeePass 2.x oproti originálnej verzii softvéru jeden jedinečný bezpečnostný rozdiel. Pri kontrole integrity údajov používa KeePass 2.x hash kryptextu HMAC-SHA-256, zatiaľ čo KeePass 1.x používa hash SHA-256 holého textu. 

Obavy o bezpečnosť doplnkov

Ako spoločnosť KeePass poukazuje na svoju stránku doplnkov pre inštalácie 2.x, škodlivý doplnok sa môže vpichnúť sám, ak má prístup na zápis do adresára KeePass. Bohužiaľ s tým nič KeePass nemôže robiť. 

Môžete sa však chrániť tým, že nainštalujete KeePass ako správca. Týmto sa zabezpečí, že adresár bude chránený proti zápisu pre bežných používateľov. Pokiaľ nespúšťate softvér ako správca, škodlivý doplnok nemôže zapisovať nové údaje do adresára. 

Je to však trochu najhorší scenár. Pokiaľ ide o synchronizáciu súborov databázy s doplnkami, všetko sa stáva zložitejším. K šifrovaniu stále dochádza lokálne, ako to rieši aplikácia KeePass. Doplnok však môže zmeniť, ako sa tento proces stane, takže ak nájdete útržkovitý doplnok, je najlepšie zostať mimo neho. Nehovoriac o synchronizácii hesiel s Diskom Google.

podpora

KeePass neposkytuje žiadnu priamu podporu, ale ponúka husté centrum pomoci plné podrobností o softvéri. Existujú aj komunitné fóra, ktoré sú našťastie aktívne. To znamená, že ak narazíte na problémy, ste nútení spoliehať sa na dostupné prostriedky svojpomoci a komunitu na vyriešenie vášho problému.. 

Centrum pomoci je husté s informáciami, takmer k chybe. KeePass pokrýva všetko od základného nastavenia po pokročilú výmenu XML. Nájsť cestu okolo centra pomoci je zložité, pretože neexistuje vyhľadávací panel ani usporiadaný adresár. Ak potrebujete pomoc, budete pravdepodobne musieť kliknúť na viacero sekcií a nájsť, čo hľadáte. 

KeePass-help-centrum

Je ťažké zaviniť KeePass, pretože vývojový tím poskytuje veľa učebných zdrojov za nízku cenu zadarmo. Je však nepopierateľné, že správcovia platených a bezplatných hesiel ponúkajú stručnejšie prostriedky na svojpomoc. Témy centra pomoci sa na väčšine miest čítajú skôr ako technická dokumentácia než články o podpore. 

Fóra, ktoré sú vysoko aktívne, sú hostené prostredníctvom SourceForge. Okolo 15:00 v piatok je jedno vlákno so 150 zobrazeniami z dnešného dňa a päť vlákien z predchádzajúceho dňa. Ak hľadáte podporu, fóra sú najlepšou voľbou. Komunita nie je aktívna, ale témy môžete ľahko filtrovať aj pomocou vyhľadávacieho panela. 

KeePass-fór

Verdikt

Nástroj na správu hesiel KeePass je vysoko flexibilný, aj keď je jasne zameraný na technikov. Tí, ktorí hľadajú zefektívnenie voľného času, sa lepšie držia niečoho ako LastPass alebo Bitwarden. Tieto nástroje však neposkytujú úroveň prispôsobenia, ktorú robí KeePass. 

Čo si myslíte o KeePass? Chystáte sa ho stiahnuť a dať mu šancu? Dajte nám vedieť o svojich skúsenostiach v nižšie uvedených komentároch a ako vždy ďakujeme za prečítanie.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map