Final Cut Pro X Review – vynikajúci editor pre Mac – aktualizovaný 2020

Final Cut Pro X Recenzia

Final Cut Pro X je výkonný nástroj, ktorý sa používa na úpravu veľkých rozpočtov aj videí na YouTube. Nevýhodou je, že je ťažké ju používať a je k dispozícii iba v počítačoch Mac, ale pre správnu osobu je to určite ten správny nástroj, ako to môžete prečítať v tejto recenzii Final Cut..


recenzie editora videa

Final Cut Pro X je špičkový softvér na úpravu videa, ktorý používa iba Mac, používaný profesionálmi na vytváranie filmov. K jej veľkým rozpočtovým kreditom patria Sociálna sieť, Wolverine a Coenova bratia Žiadna krajina pre starých mužov. 

Je obľúbená aj u amatérskych tvorcov, s ktorými pracovalo viac ako 2,5 milióna používateľov. V tejto recenzii Final Cut Pro X uvidíme, či vyniká dostatočne na to, aby zdôvodnila svoju vysokú cenu.

Aby sme to zhrnuli, užívali sme si aplikáciu Final Cut Pro, ale bolo pre nás ťažké zistiť všetko. Učiť sa nejaký čas trvá, ale je to preto, že je toho veľa. Odporúčame to každému, profesionálnemu alebo inému, kto má vážne problémy s prácou s videom.

Ak ho používate pre veľké filmy, možno budete potrebovať ďalší úložný priestor, takže si pozrite naše najlepšie cloudové úložisko a najlepšie cloudové úložisko pre sprievodcov veľkých súborov..

Pre tých, ktorí sa snažia nájsť najlepší softvér na úpravu videa a ktorí sa nestarajú o cenu, je Final Cut Pro X vynikajúcou voľbou. Ak práve začínate s úpravami videa, lepšou voľbou môže byť niečo jednoduchšie a lacnejšie.

silné stránky & slabé stránky

Alternatívy pre Final Cut Pro X

Vlastnosti

Final Cut Pro X je nástroj bohatý na funkcie, ktorý ponúka všetky základné informácie a veľa doplnkov na vylepšenie vašich filmov.

Väčšina nástrojov na úpravu videa má oblasť časovej osi s niekoľkými odlišnými stopami. Prístup Final Cut Pro X je trochu odlišný. Oblasť časovej osi je veľké a prázdne miesto, ktoré vám umožňuje presúvať videoklipy na požadované miesto a umiestňovať ich nad alebo pod iné prvky. Ak ste zvyknutí na iné nástroje, nie sú to okamžite známe, ale akonáhle sa s nimi zoznámite, má zmysel.

Finálny-cut-3dtext

Základné úpravy a vystrihovanie je jednoduché a ľahko sa môžete posúvať cez klipy, ktoré pridáte do svojej knižnice. K svojim filmom môžete pridať aj množstvo doplnkov.

Finálny rezaného tituly

Existuje obrovský výber titulov. Môžete ich pretiahnuť na časovú os a prepojiť ich s konkrétnym klipom, čím sa ich pozadie automaticky stane priehľadným. Existuje tiež niekoľko 3D efektov, ako napríklad priblíženie textu nad obrázkom. Všetky efekty titulkov sú plné možností, takže ich môžete značne prispôsobiť.

Finálny rezané generátory

Final Cut Pro X obsahuje veľký výber vizuálnych efektov, ktoré majú ovládacie prvky na ich presné nastavenie, ako ich chcete. Sú jednoduché na používanie. Stačí ich pretiahnuť cez zodpovedajúci klip na časovej osi a okamžite sa použijú. Vášmu filmu môžete ľahko dať špecifický vzhľad, ktorý môže byť čokoľvek od štylizovaného zrna až po staromódny filmový efekt.

Finálny-cut-video-efekty

Chcete, aby vaše filmy zneli tak dobre, ako vyzerajú, a Final Cut Pro X má na výber veľa zvukových efektov. Tieto možnosti siahajú od profesionálnych úprav až po zábavnejšie, nové efekty, ktoré majú svoje využitie. Napríklad dochádza k skresleniu autorádia a pod vodou.

Finálny-cut-audio

Pokiaľ ide o prechody, máte podobnú úroveň výberu. Existujú zvyčajné slabnutie a rozostrenie, zložité geometrické efekty a animácie, ako napríklad otváranie závesov a dverí. Môžete byť tak jemní alebo drzí, ako sa vám páči, ale ak ste vo filme videli niečo urobiť, je tu veľká šanca, že tu nájdete niečo podobné.

Final Cut Pro Effects

Ak chcete nástroj s množstvom efektov, Final Cut Pro X vás určite prikryl. Pre iného editora videa s veľkým výberom efektov si prečítajte našu recenziu aplikácie Corel VideoStudio Ultimate.

Zahrnuté je aj chromovanie kľúčov. V ponuke efektov vyhľadajte výraz „keying“ a presuňte ho na časovú os, kde sú pripojené dve klipy, a automaticky uhádne, aká by mala byť farba kľúča. Urobilo to skvelú prácu, aj keď si môžete vybrať, či chcete prepísať jeho výber.

Umožňuje zoskupiť podobné klipy do „konkurzov“. Môžete si ich prezrieť a zistiť, ktorá funguje najlepšie. To môže byť veľmi užitočné, ak chcete vyskúšať viac efektov na konkrétny videoklip, alebo vyskúšať rôzne zábery a zistiť, ako sa hodia k vášmu zvukovému záznamu.

Funkcia „nájsť ľudí“ môže pomocou vašich klipov vyhľadávať určitých ľudí, a to aj pri importe médií. Je to užitočné, ak máte k dispozícii množstvo klipov. Ak máte podozrenie, že ste mali votrelca, mohlo by to dokonca uľahčiť vyhľadávanie prostredníctvom bezpečnostných záberov.

Prehľad funkcií funkcie Final Cut Pro X

Logo Final Cut Pro Xwww.apple.com

29999 dolárov

Operačný systém

windows

gumák

linux

Vlastnosti

4K Úpravy

Akčné kamery
Dostupné doplnky

Kľúč Chroma (zelená obrazovka)

Úpravy videa v rozsahu 360 stupňov

Multicam editácia

Exportovať na YouTube

Exportovať na Facebook

Export do Vimeo

Optimalizácia zariadenia
jablko

Napaľovanie na DVD

Napaľovanie na Blu-ray

stanovenie ceny

Za 299,99 dolárov je Final Cut Pro X jedným z drahších nástrojov na trhu. Používa sa na vytváranie filmov a televíznych relácií, takže je to jednoznačne profesionálny nástroj, za ktorý mnohí radi zaplatia. Ak ho používate profesionálne, môžete si ho uplatniť ako náklad. Najlepšie účtovný softvér vám môže pomôcť tam.

Pretože to nie je lacné, budete chcieť vedieť, čo získate. Našťastie, Final Cut Pro X prichádza s 30-dňovou bezplatnou skúšobnou verziou, ak ju chcete vyskúšať.

Ak chcete začať s úpravami a nechcete míňať žiadne peniaze, môžete vyskúšať Hitfilm Express alebo vlastný iMovie spoločnosti Apple, ktorý pravdepodobne prišiel s vaším počítačom Mac. Prečítajte si recenziu na Wondershare Filmora9, kde nájdete ďalší bezplatný nástroj.

Final Cut Pro X je drahý nástroj, ale nie je to zlá hodnota a bude to stáť za to, ak využijete všetky jeho funkcie. Získava tu slušné skóre.

Jednoduchosť použitia

Ak chcete stiahnuť skúšobnú verziu Final Cut Pro X bezplatne, zadajte svoj e-mail a niekoľko ďalších podrobností, potom si stiahnite jeho inštalátor. Po zrušení začiarknutia políčka na prijímanie nevyžiadanej pošty sme boli prekvapení, keď sme klikli na tlačidlo „odoslať“ a zistili, že sa znova vyberie, takže na to dajte pozor. Stiahnutie 3 GB nainštalovalo softvér bez ďalších problémov.

V samotnej aplikácii obsahuje Final Cut Pro X veľkú referenciu pomocníka v aplikácii, takže môžete rýchlo získať usmernenie o všetkom, na čo si nemôžete prísť. K dispozícii je tiež užitočný zoznam klávesových skratiek, ktoré vám pomôžu zrýchliť váš pracovný postup.

Finálny rezaného skratky

V predvolenom nastavení Final Cut Pro X posúva vybratý bod vo videu, keď posuniete myš nad ikony klipov alebo celé okno časovej osi. Zistili sme, že vďaka tomu môžete skúmať rozhranie nepríjemné, pretože pri práci získate kakofóniu prehrávania zvuku dopredu a dozadu. Môžete ho však vypnúť kliknutím na tlačidlo „skimming“.

Najprv sme museli hľadať, ako robiť takmer všetko. Ak ste zvyknutí na intuitivitu a jednoduchosť iMovie, Final Cut Pro X príde ako šok. Zvyčajne si pohrávame s nástrojmi, kým nenájdeme niečo, čo nedokážeme, predtým, ako sa pozrieme na podporný materiál, ale s Final Cut sme zistili, že je ťažké zistiť relatívne základné veci..

Druhou stránkou je to, že keď sme robili veci, zvyčajne to ťažilo z mimoriadnej komplexnosti a menej intuitívne spôsoby práce umožnili väčšiu kontrolu nad tým, čo sa vo filmoch odohralo.. 

Tiež sme cítili, že tento nástroj bol vo všeobecnosti presný a navrhnutý tak, aby skúsení používatelia mohli robiť veci presne tak, ako chcú. Kontrolní nadšenci a odborníci to určite ocenia, hoci začiatočníci by mali očakávať krivku učenia.

Ak potrebujete sledovať, ako robiť veci počas výučby, prečo nevyskúšať tie najlepšie aplikácie na zapisovanie poznámok, aby ste si mohli napísať niekoľko rád.

Pomocník Final Cut Pro

Ak potrebujete pomoc, existuje niekoľko spôsobov, ako ju získať. Pomoc v aplikácii je komplexná, ale pomalá, pretože načíta stránky z internetu. Ak chcete hľadať niečo konkrétne, musíte použiť stránku všeobecnej podpory spoločnosti Apple. 

Bolo by pekné mať vyhradenú stránku pre softvér, pravdepodobne stránku s trvalo viditeľnými odkazmi na jej index a časté otázky, spolu s funkciou vyhľadávania iba Final Cut Pro X.

Máte tiež prístup k podporným komunitám spoločnosti Apple a priamej podpore. Jeho komunitné fórum je veľmi zaneprázdnené a väčšina otázok dostáva odpovede, ale nie všetky dostávajú uspokojivé riešenie z toho, čo sme mohli povedať.

Čo je všeobecne dobré, ale v prípade drahého nástroja by sme radi videli viac než toto, najmä preto, že všetci jeho konkurenti majú špeciálne stránky pomoci..

Ľahké použitie nie je najsilnejšou stránkou Final Cut Pro X, ale dá sa to očakávať od profesionálneho nástroja. Jeho zložitosť je často vedľajším účinkom jej sily a v žiadnom momente sme nemali problémy v dôsledku zlej konštrukcie alebo vecí, ktoré nefungujú tak, ako by mali..

Importovať formáty:
videoAnimačný kodek Apple, prechodný kodek Apple, Apple ProRes, Apple ProRes RAW a RAW HQ, AVCHD, AVC-ULTRA, kino RAW Light, DV (DVCAM, DVCPRO, DVCPRO50), DVCPRO HD, H.264, HDV, HEVC, iFrame , Motion JPEG, MPEG IMX (D-10), QuickTime, REDCODE RAW (R3D), nekomprimovaný 8-bit 4: 2: 2, nekomprimovaný 10-bit 4: 2: 2, XAVC, XDCAM HD / EX / HD422, XF -AVC
audioAAC, AIFF, MWF, CAF, MP3, MP4, RF64, WAV
obrazBMP, GIF, HEIF, JPEG, PNG, PSD, RAW, TGA, TIFF
kontajnery3GP, AVI, MOV, MP4, MTS / M2TS, MXF
Exportovať formáty:
videoMOV, MXF, Apple ProRes, AVC-Intra trieda 50/100/200, DV (DVCAM, DVCPRO, DVCPRO50), H.264, HDV, MPEG IMX, nekomprimovaný 10-bit 4: 2: 2, XDCAM HD / EX / HD422, kodek Apple Animation Codec, AVC-Intra, QuickTime
Zariadenia a cieleYouTube, Vimeo, Facebook, Zariadenia Apple, DVD, Blu Ray

Final Cut Pro X vám umožní pracovať so širokou škálou video, audio a obrazových formátov. Jeho predvolená exportná ponuka vám umožňuje vytvárať súbory pre DVD, Blu Ray, platformy sociálnych médií a zariadenia Apple. Môžete tiež vytvárať videá na streamovanie služieb, ako sú Vimeo a YouTube. Prečítajte si náš návod na odblokovanie príručky YouTube, ak k nemu nemáte prístup z nejakého dôvodu.

Ako ste očakávali, integruje sa dobre s inými projektmi spoločnosti Apple. Do našej mediálnej knižnice boli automaticky pridané priečinky pre iTunes a Garage Band a možnosti exportu sú vyvážené smerom k formátom a zariadeniam kompatibilným s Apple.

Pokúsili sme sa exportovať video pre zariadenia Apple a bolo nám povedané, že bolo úspešné. Po automatickom otvorení iTunes sme vyhľadali naše video, ale nenašli sme ho. Mali sme viac šťastia pri vývoze do systému súborov priamo.

Môžete pridať video z mnohých zdrojov, ale keď sa knižnica začína zaplňovať, možno budete potrebovať viac miesta. Naše najlepšie cloudové úložisko pre video článok je dobré miesto, kde začať.

Final Cut Pro X tiež obsahuje funkciu prevodu, ktorá pomáha identifikovať a upravovať súbory, ktoré budú ovplyvnené posunom z 32 bitov na 64 bitov, pretože spoločnosť Apple sprísňuje svoje pravidlá. Ak máte veľa videí na konverziu, môže sa vám páčiť náš sprievodca najlepším konvertorom videa.

výkon

Final Cut Pro X je produkt Mac a bol testovaný na inom systéme, ako sme používali s ostatnými nástrojmi na úpravu videa, na ktoré sme sa zamerali. Náš Mac Mini je omnoho starší ako naše testovacie PC, takže pri pohľade na tieto čísla majte na pamäti. Použili sme rovnaké klipy.

Aj keď sme vykonali niekoľko týchto testov, bolo to prvýkrát, čo sme museli hľadať, ako zmeniť nastavenia exportu, ktoré sú stanovené na samotnej obrazovke exportu a je potrebné ich vopred zmeniť. Nedokázali sme prísť na to, ako exportovať naše klipy rýchlosťou 60 snímok / s, takže sme to neurobili.

Nastavenia: F1 ClipMusic ClipInterview ClipA Bever
720p 30 snímok / s23.0927.9020.0323.67
720p 60fpsN / AN / AN / AN / A
1080p 30fps38.9937,0630.5535,53
1080p 60fpsN / AN / AN / AN / A

Kvalita exportu bola vynikajúca. Final Cut Pro X v predvolenom nastavení neukazuje žiadne prebiehajúce práce, ale snaží sa otvoriť súbory v ľubovoľnom prehrávači, ktorý pre tieto formáty používate. Väčšinu času to fungovalo dobre, aj keď nás iTunes pri hľadaní nášho výstupného filmu zaneprázdňovali. 

Počas vykresľovania videa môžete pokračovať v práci, čo je užitočné a funkciu, ktorú používa aj spoločnosť HitFilm, o ktorej si môžete prečítať viac v našej recenzii HitFilm. To je obzvlášť dobré, ak vykresľujete veľké filmy, takže nemusíte čakať hodiny, kým sa dokončí. 

Na druhej strane nedostanete žiadnu spätnú väzbu o tom, ako dlho bude proces exportu trvať, čo nie je ideálne, ak tam sedíte so stopkami, ktoré sa ho snažia načasovať na online článok..

Obsahuje tiež niekoľko užitočných funkcií na monitorovanie výkonu. V nastaveniach si môžete vybrať, či chcete dostávať upozornenia, ak sa snímky v rôznych situáciách vynechajú, čo vám umožní vyriešiť problémy hneď, ako sa objavia.

Finálny rezaného preferencie

Boli sme znepokojení testovaním Final Cut Pro X na starnúcom Mac Mini, ale boli sme príjemne prekvapení, ako dobre to funguje. Pri používaní sme nezaznamenali žiadne skutočné oneskorenia ani pokles výkonu, a to ani pri použití veľkého množstva efektov a preplneného časového plánu. Najdlhšie oneskorenia, ktoré sme videli, boli pri schmatnutí stránok online pomoci.

Celkovo tu Final Cut Pro X dosahuje dobré skóre, má solídny výkon na našom testovacom hardvéri a nepochybne je ešte lepší na modernejších počítačoch..

náradie

Program Final Cut Pro X má k dispozícii základné nástroje na úpravu z ponuky vľavo hore na časovej osi. Nástroj „čepeľ“ vám umožňuje orezávať klipy. 

Nástroj „orezanie“ sa používa na úpravu vkĺznutí a umožňuje vám upraviť začiatočný a koncový bod klipov. Môžete ich upraviť bez zmeny, keď sa klipy na oboch stranách zastavia a začnú, čo vám umožní správne načasovanie. Ak chcete získať presné informácie, môžete použiť tlačidlá čiarka a bodka. K dispozícii sú tiež nástroje „priblíženie“, „výber“ a „určenie polohy“, ktorých funkciu pravdepodobne poznáte.

K dispozícii je nástroj na výber rozsahu, ktorý vám umožní vybrať kúsky klipov, ktoré chcete vystrihnúť alebo oddeliť od zvyšku. Zistili sme, že to robíme najskôr náhodou, ale keď zistíte základy používania Final Cut Pro X, je veľmi ľahké rýchlo zvýrazniť oblasti filmu, s ktorými chcete pracovať..

Zahrnuté sú komplexné nástroje na klasifikáciu farieb, ktoré pomáhajú zaistiť, aby váš film vyzeral správne. K dispozícii je keyframe na úpravu farieb v priebehu času, ako aj farebné, odtieňové a saturačné krivky. Medzi zábermi môžete porovnávať farby.

Program Final Cut Pro X vám celkovo poskytuje nástroje na to, čo potrebujete, a nenájdete toho veľa, čo by ste nerobili. Možno budete musieť niekedy skontrolovať príručku, ale skóre je dobré.

Verdikt

Ako by ste očakávali od nástroja na platforme, ktorý má ekvivalent zadarmo, Final Cut Pro X musí byť dobré kúpiť, a je to tak. Jeho komplexná sada funkcií sa hodí každému, kto má vážne problémy s úpravou filmu. Nie je to najjednoduchší nástroj na vyzdvihnutie, ale bol navrhnutý tak, aby zabezpečil, že môžete urobiť všetko, čo potrebujete.

Táto skúsenosť je tiež väčšinou bez chýb. Final Cut Pro X sa počas nášho testovania nestratil ani raz. Ak však chcete byť na bezpečnej strane, prečítajte si nášho sprievodcu automatickým zálohovaním videa.

Ak ste použili program Final Cut Pro a máte k tomu čo povedať, dajte nám vedieť v komentároch. Vďaka za prečítanie.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me