Recenzia Safari

Safari je vstavaný prehliadač spoločnosti Apple pre Mac aj iOS a samozrejme, rovnako ako akýkoľvek štandardný prehliadač. Odporúčame vám ho používať väčšinou na stiahnutie lepšej alternatívy, ako si môžete prečítať v tejto úplnej recenzii Safari.


Najlepšie recenzie prehliadača

Safari je proprietárny prehliadač spoločnosti Apple a od svojho vydania v roku 2003 slúži ako predvolená možnosť prístupu na web na všetkých zariadeniach spoločnosti. Toto preskúmanie prehľadávača Safari vám poskytne predstavu o tom, či má zmysel držať sa v prehliadači alebo či ste na tom lepšie. sťahovanie niečoho iného, ​​napríklad Chrome alebo Firefox (prečítajte si našu recenziu v prehliadači Firefox).

Webový prehliadač Safari už existuje už dlhý čas, stále však obsahuje výrazný nedostatok zahrnutých funkcií. Samozrejme, sú tu základy, ale to je o tom. Rozhranie je tiež neohrabané, čo robí prehliadaču trochu bolesti. Jeho výkon je však vynikajúci a spoločnosť Apple má prekvapivo čisté výsledky v oblasti ochrany osobných údajov v porovnaní s inými technologickými gigantmi.

Safari je, žiaľ, k dispozícii iba v systémoch Mac a iOS. Verzia prehľadávača kompatibilná s Windows existovala, ale v roku 2012 bola ukončená. Na testovanie sme použili MacBook so systémom OS X 10.13.6 (High Sierra) a iPhone so systémom iOS 12.3..

silné stránky & slabé stránky

Alternatívy pre Safari

Vlastnosti

Namiesto synchronizácie priamo prostredníctvom prehliadača sú údaje zo Safari zahrnuté do bežnej synchronizácie iCloud dostupnej v OS X a iOS. Bohužiaľ však môžete pomocou tejto funkcie synchronizovať iba svoju históriu prehliadania a záložky. 

Väčšina ostatných prehliadačov umožňuje synchronizáciu ďalších prvkov, ako sú vaše nastavenia a aktuálne otvorené karty. Heslá sa neukladajú ani nesynchronizujú so samotným Safari, pretože sa to robí pomocou softvéru Apple KeyChain.

Funkcie pre Mac

Čo sa týka funkcií Safari na počítačoch Mac, nie je o čom hovoriť. Aj keď to isté možno povedať o mnohých iných prehľadávačoch, spravidla to nahradia tým, že ponúkajú bohaté knižnice rozšírení plné ďalších funkcií. Aj keď sú niektoré doplnky dostupné pre Safari, výber je neuveriteľne obmedzený, čo je pre prehliadač obrovskou nevýhodou, takže jeho vlastnosti sú riedke..

Safari Extensions

Namiesto toho, aby ste vám umožnili pridať ľubovoľný vyhľadávací nástroj, ste obmedzení na Google, Bing, Yahoo a DuckDuckGo. Aj keď výber by určite mohol byť horší, je to zbytočné obmedzenie.

Keď sa pozriete na prispôsobenie, je to ešte horšie, pretože Safari ponúka veľmi malú kontrolu nad tým, ako rozhranie vyzerá. To nie je prekvapujúce, pretože obmedzenie úrovne kontroly používateľov nad jeho softvérom je základnou súčasťou toho, ako spoločnosť Apple navrhuje všetky svoje produkty a softvér, a či uprednostňujete otvorenejší prístup alebo nie, je vysoko subjektívne..

Jednou z veľmi užitočných funkcií, najmä pre vývojárov, je možnosť emulácie systému iOS v prehliadači. Toto v podstate maskuje váš Mac ako zariadenie so systémom iOS a umožňuje vám prístup k webovým stránkam alebo službám, ktoré buď fungujú oveľa lepšie na mobilných zariadeniach alebo sú exkluzívne pre mobilné zariadenia.

Funkcie pre iOS

Pokiaľ ide o jeho verziu pre iOS, Safari má o niečo lepšie vlastnosti. Najprv, ak potrebujete prístup na web v režime offline alebo si jednoducho chcete nejaký článok zapamätať, môžete ho uložiť do svojho zoznamu na čítanie..

Môžete tiež vytvoriť PDF z ľubovoľného daného webu a konverzia je skutočne prekvapivo dobrá, ďaleko presahuje konverziu Brave (prečítajte si našu Brave recenziu), ktorá tiež ponúka túto funkciu..

Safari-iOSPDFConversion

Existuje možnosť požiadať o webovú verziu webovej stránky, ale na rozdiel od iných mobilných prehliadačov, ako je napríklad Opera (prečítajte si našu prehliadku Opera), nastavenie nie je trvalé. To znamená, že ak uprednostňujete webové stránky pre stolné počítače pred štandardnými webmi pre mobilné zariadenia, musíte kliknúť na túto žiadosť pre každú navštívenú stránku.

Bohužiaľ ste obmedzení na rovnaké štyri vyhľadávacie nástroje ako na počítačoch Mac: Google, Yahoo, Bing a DuckDuckGo. Ako sme už uviedli, tieto možnosti nie sú hrozné, ale v tomto dni a veku by ste mali mať možnosť pridať ľubovoľný vyhľadávací nástroj, ktorý si želáte..

Safari iOSSearchEngines

Môžete tiež nainštalovať blokovače obsahu, čo sú rozšírenia, ktoré blokujú rôzne prvky webových stránok, ako sú reklamy, kontextové okná, pripojenia HTTP a konkrétne CSS. Je to skvelé, pretože mnoho ďalších prehliadačov v systéme iOS, ako je napríklad Chrome (prečítajte si našu recenziu v prehliadači Chrome), nemá žiadny spôsob, ako na platformu inštalovať blokátory reklám alebo iné rozšírenia zabezpečenia..

Safari iOSContentBlockers

Jednoduchosť použitia

Rozhranie Safari je slušné, ale napriek tomu, že má veľmi málo funkcií, ktoré upchávajú používateľské rozhranie, stále sa cíti trochu neohrabane a ťažkopádne na použitie, a to v počítačoch Mac aj iOS..

Jednoduché použitie v počítačoch Mac

Samotné základné používateľské rozhranie je pomerne štandardné, s panelom s adresou a ovládacími prvkami navigácie navrchu a za nimi nasledujú karty. Panel kariet zostáva skrytý vždy, keď máte otvorenú iba jednu kartu. Zistili sme, že je to mätúce a zbytočné, pretože často neviete, či ste panel kariet zakázali náhodou alebo či ste zatvorili všetky svoje karty, jednu uložte.

Safari-TabScrolling

V žiadnom prípade to nie je všetko zlé, pretože správa kariet v systéme Mac je jednoduchá, ale spoľahlivá. Akonáhle otvoríte veľa kariet, Safari vám umožní prechádzať nimi skôr, ako ich nekonečne minimalizovať. K dispozícii je tiež prehľad kariet, ktorý predstavuje každú kartu ako väčšiu dlaždicu, čo uľahčuje vyhľadanie tej, ktorú hľadáte. Môžete tiež stlmiť a pripnúť jednotlivé karty.

Safari-TabOverview

Jednoduché použitie na iOS

Používateľské rozhranie Safari v systéme iOS je ešte zriedkavejšie ako v počítačoch Mac. Panel s adresou sa nachádza v hornej časti obrazovky a v dolnej časti nájdete ovládacie prvky navigácie, ponuku kariet, ponuku zdieľania a odkazy na zoznam čítaní. Skôr mätúce ponuka zdieľania obsahuje aj niektoré ďalšie funkcie, napríklad konverziu PDF a režim pracovnej plochy.

Safari-iOSShareMenu

Ponuka záložiek je dosť nepríjemná. Zdá sa, že namiesto toho, aby sa vaše otvorené karty zobrazovali zreteľne, inšpiroval sa balíček kariet a ukázal ich pod uhlom. To znamená, že z ponuky môžete vidieť iba hornú časť kariet, s výnimkou vašej najnovšej karty, čo výrazne sťažuje vyhľadanie konkrétnej webovej stránky..

Safari-iOSTabMenu

Okrem toho sú všetky nastavenia umiestnené mimo prehľadávača. Ak ich chcete získať, musíte prejsť do aplikácie nastavení vášho iPhone alebo iPad. Toto je zámerný štandard, ktorý chce spoločnosť Apple podporovať pre aplikácie pre iOS, ale väčšina prehliadačov si stále zachováva nastavenia v samotnom prehliadači, čo umožňuje ich rýchlejší prístup..

Safari iOSSettings

výkon

Výkon Safari je vynikajúci vo všetkých účtoch. Je to neuveriteľne rýchle na iOS, v skutočnosti rýchlejšie ako väčšina iných prehliadačov. V počítačoch Mac je to však trochu pomalšie a zaostáva za prehliadačmi Chrome, Firefox a Vivaldi (prečítajte si našu recenziu spoločnosti Vivaldi).

Rýchlosť je stále dobrá, nie však medzi najrýchlejší. Spotreba pamäte RAM je tiež nízka, najmä v porovnaní s prehliadačom Chrome a inými prehliadačmi založenými na prehliadači Chromium (prečítajte si našu recenziu prehliadača Chromium)..

zabezpečenia

Rovnako ako mnoho iných prehliadačov, aj Safari používa Bezpečné prehliadanie Google na blokovanie škodlivých webových stránok, ktoré chránia používateľov pred škodlivým softvérom a phishingovými schémami. Môžete tiež zapnúť blokovanie JavaScriptu a blokovanie automaticky otváraných okien je v predvolenom nastavení povolené. Napriek tomu budete chcieť vyskúšať naše najlepšie blokátory automaticky otváraných okien, aby ste sa uistili, že ste tak chránení, ako sa len dá..

Safari SecuritySettings

Neobsahuje žiadny blokovač reklám, ale v obchode s aplikáciami je niekoľko možností. Bohužiaľ, ako sme už uviedli, výber rozšírení Safari je omnoho riedší ako iné hlavné prehliadače, čo znamená, že pri výbere blokovača reklám ste obmedzenejší ako obvykle..

Aj keď sa pri pripájaní cez protokol HTTPS vedľa adresy URL zobrazuje symbol zámku, neexistuje nič, okrem jeho neprítomnosti, ktoré by používateľov dalo vedieť, že ich pripojenie nie je zabezpečené. To je menej ako ideálne, pretože používatelia môžu ľahko prehliadnuť skutočnosť, že nie sú k dispozícii žiadne visiace zámky, takže si neuvedomujú svoju zraniteľnosť.

Safari-HTTPSPadlock

Frekvencia aktualizácií Safari je tiež hrozná, pretože nové vydania sa zvyčajne týkajú aktualizácií OS X. Dokonca aj malé bezpečnostné záplaty sú zriedkavé, pretože Safari dostáva v priemere iba raz za dva mesiace, čo je hrozne pomalé. Používatelia sú tak vystavení kybernetickým zločincom, ktorí majú dostatok času na odhalenie slabých stránok prehliadača, ktoré môžu využiť.

To všetko znamená, že Safari nepatrí medzi najbezpečnejšie webové prehliadače, takže ak máte obavy o bezpečnosť, odporúčame vám radšej ísť o niečo ako Puffin (prečítajte si našu recenziu v Puffine)..

súkromia

Safari umožňuje používateľom blokovať súbory cookie a sledovače prostredníctvom nastavení, je to však jednoduchý prepínač „zapnúť / vypnúť“. Prehliadače v ideálnom prípade umožňujú používateľom väčšiu kontrolu nad procesom poskytovaním samostatných nastavení pre rôzne druhy súborov cookie a sledovačov.

Safari PrivacySettings

V porovnaní s ostatnými technologickými gigantmi Apple zostal relatívne nezranený, pokiaľ ide o veľké škandály v oblasti súkromia. V roku 2015 sa mu dokonca podarilo dosiahnuť nejaké dobré PR v roku 2015, keď odmietla poskytnúť FBI prostriedky na odblokovanie šifrovaných telefónov..

Jej politika ochrany osobných údajov však zďaleka nie je ideálna. Je to dlhé a spletité, ako aj vágne, pokiaľ ide o produkt, na ktorý sa každý odsek vzťahuje. Aj keď je zrejmé, že spoločnosť Apple zhromažďuje prostredníctvom vášho účtu Apple veľa informácií – napríklad vaše meno, adresu IP, fyzickú adresu a ďalšie – nemusí to nevyhnutne súvisieť s prehliadačom Safari..

Vyhľadávacie dopyty môže zhromažďovať aj spoločnosť Apple, ale spoločnosť tvrdí, že sú zriedka spojené s menom alebo konkrétnym používateľom. Spoločnosť Apple si tiež vyhradzuje právo zdieľať vaše informácie s tretími stranami z rôznych dôvodov, z ktorých väčšina je dosť vágna na to, aby pokryla takmer všetko.

Aj keď spoločnosť Apple určite nie je taká zlá ako prehliadač Chrome, napriek tomu budete chcieť prečítať nášho sprievodcu anonymným prehliadaním, ak používate Safari, vzhľadom na všetky problémy s pravidlami ochrany osobných údajov.

Verdikt

Pre mnohých je nedostatok funkcií a neohrabaná používateľská skúsenosť Safari v tábore priemerných vstavaných prehliadačov spolu s obľúbením od spoločnosti Microsoft Edge (prečítajte si našu recenziu o Edge). V tomto ohľade je však spoločnosť Apple lepšia ako spoločnosť Microsoft, pretože výkon spoločnosti Safari je prinajmenšom špičkový.

Aj keď bezpečnosť a súkromie spoločnosti Safari určite nie sú hrozné, nie sú ani mimoriadne dobré. Malý výber ad-blokátorov a najmä čiastkové vyhlásenie o ochrane osobných údajov sú veľkými problémami v týchto kategóriách.

Na druhej strane Safari zaznamenala vynikajúci výkon, čo je oblasť, v ktorej vyniká všade okolo s veľkými rýchlosťami na iOS aj stolných počítačoch, spolu s nízkym využitím RAM..

Čo si myslíš o Safari? Súhlasíte s tým, že užívateľská skúsenosť je ťažkopádna a že nedostatok funkcií a prispôsobenie vážne poškodzuje prehliadač, vzhľadom na obmedzenú dostupnosť doplnkov? 

Na druhej strane, možno ste fanúšikom minimalistického a kontrolovaného prístupu spoločnosti Apple k dizajnu a nemali by ste to inak. Dajte nám vedieť v komentároch nižšie! Ďakujem za čítanie.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me