Recenzia prehliadača Tor – uzly a siete – aktualizovaná 2020

Tor Browser Review

Tor Browser je takmer neslávne známy ako spôsob prístupu k temnej sieti, ale čo sa stane, keď to posúdite ako obyčajný prehliadač? Získate recenziu, ktorá ukazuje, že má veľkú bezpečnosť, ale má nejaké vážne problémy s použiteľnosťou, ako si môžete prečítať v našej úplnej recenzii Tor.


Najlepšie recenzie prehliadača

Tor Browser bol spustený v roku 2002 projektom Tor Project ako prehliadač so zabudovanou podporou siete Tor. Je založený na prehliadači Mozilla Firefox, ale prichádza s niekoľkými ďalšími predbalenými funkciami ochrany osobných údajov a zabezpečenia. Táto recenzia Tor vysvetlí výhody a nevýhody zvýšeného súkromia a pomôže vám rozhodnúť sa, či je pre vás cibuľový prehliadač vhodný.

Ako sme si všimli v článku o VPN v porovnaní s proxy verziou Tor, Tor nie je dokonalý, pokiaľ ide o ochranu osobných údajov, ale ponúka predvolenú úroveň anonymity, ktorú nezískate z iných prehliadačov bez použitia prehliadača. virtuálna súkromná sieť. To znamená, že z tohto dôvodu má významný vplyv na výkon.

Napriek solídnym bezpečnostným funkciám v prehľadávači existujú v sieti Tor vlastné chyby v zabezpečení, o ktorých by ste mali vedieť pred inštaláciou. Prehliadač sa zameriava aj na funkcie, ale kompatibilita s doplnkami Firefoxu to čiastočne kompenzuje.

Tor je k dispozícii pre Windows XP a novšie, MacOS a Linux. K dispozícii je tiež mobilná verzia, ktorá je kompatibilná s Androidom 4.1 a novším, ale pre iOS nič. Na túto kontrolu sme na testovanie použili laptop so systémom Windows 10 a Nexus 5X so systémom Android 8.1.

Čo je Tor?

Tor je sieť uzlov, ktorá chráni vaše súkromie pred každým, kto vás sleduje. Pretože smeruje vašu návštevnosť z prehliadania cez tri uzly pred cieľom, niekto špehujúci na vás musí súčasne sledovať vaše pripojenie alebo vstupný uzol a prístupový uzol alebo cieľový web, aby odhalil vašu totožnosť a polohu..

Uzly sú udržiavané dobrovoľníkmi. Údaje sú medzi jednotlivými uzlami šifrované, aby nikto nevidel, z čoho pozostáva vaša prevádzka alebo kam prechádza nasledujúci uzol. Komunikácia cez nezabezpečené pripojenia (iné ako HTTPS) sa nebude šifrovať medzi výstupným uzlom a cieľovým serverom, čo znamená, že pri používaní webových stránok, ktoré neponúkajú protokol HTTPS, musíte byť opatrní..

Pokiaľ ide o to, ako používať Tor, môžete využívať sieť s väčšinou prehliadačov, aj keď to zvyčajne vyžaduje rozšírenie alebo aplikáciu tretích strán známú ako smerovač cibule. S Tor je táto funkcia zabudovaná a vždy zapnutá.

silné stránky & slabé stránky

Alternatívy pre Tor Browser

Vlastnosti

Mimo funkcií ochrany osobných údajov je hlavným dôvodom použitia Tor prístup k „cibuľovým službám“, čo sú webové stránky, na ktoré je možné sa dostať iba prostredníctvom .onion adresy. Môžete to urobiť aj v iných prehliadačoch. Opäť by ste na to museli použiť ďalší softvér, ale Tor ho má zabudovaný.

Tor-OnionAddress

Toto je časť Toru, ktorá sa často nazýva temný web, pretože fyzické umiestnenie servera, ktoré je prístupné iba cez adresu .onion, je skryté pred zvedavými očami..

Funkcie na pracovnej ploche

Pretože je založený na prehliadači Firefox, prehliadač môže využívať väčšinu doplnkov na trhu Firefox. Aj keď to nie je také komplexné ako ekvivalent prehliadača Google Chrome (prečítajte si našu recenziu v prehliadači Chrome), stále je k dispozícii veľa doplnkov, takže môžete pridať takmer akúkoľvek funkciu, na ktorú si dokážete myslieť..

K dispozícii je tiež režim čítačky, ktorý oddeľuje stránku, ktorú čítate, čokoľvek, čo nesúvisí s hlavným textom, a dá vám praktický odhad času, ktorý bude potrebný na prečítanie.

Tor-Reader

Tor vám umožňuje prispôsobiť primeranú časť rozhrania, ale nie toľko, ako to robí Vivaldi (prečítajte si našu recenziu Vivaldi). Môžete ľubovoľne meniť písma a farby a máte prístup k tisícom motívov vytvorených pre Firefox. Okrem toho môžete rozhranie reorganizovať presunutím tlačidiel na ľubovoľné miesto na obrazovke.

Funkcie v mobile

Tor v systéme Android ponúka rovnakú anonymitu ako verzia pre počítače. Máte menšiu kontrolu, pretože nevidíte podrobnosti o okruhu Tor, čo sú uzly, ktoré používate na skrytie svojej premávky, a nemôžete ľahko vytvoriť nový okruh, ako môžete na pracovnej ploche..

Na mobilnom telefóne nie je veľa ďalších funkcií. Môžete zapnúť režim pracovnej plochy, aby ste sa vyhli mobilným verziám webových stránok. Môže sa vytvoriť hosťovská relácia, ktorá nebude mať prístup k vašim záložkám, uloženým prihláseniam atď. A bude odstránená spolu s údajmi z prehliadača po ukončení aplikácie.

Tor-GuestSession

Jednoduchosť použitia

Pokiaľ ide o jeho rozhranie, Tor sa cíti v podstate identický s Firefoxom (prečítajte si našu recenziu Firefoxu), medzi nimi je len pár rozdielov. To však nie je zlá vec, pretože rozhranie je elegantné a ľahko sa s ním dá navigovať v stolnom aj mobilnom zariadení.

Najväčším problémom z hľadiska jednoduchého použitia je to, že veľa webových stránok blokuje pripojenia prostredníctvom servera Tor z dôvodu bezpečnostných problémov v sieti. Patria sem webové stránky ako Yelp, FIFA a mnoho ďalších.

Navyše, pretože cieľová webová stránka si myslí, že vaša požiadavka prichádza z výstupného uzla, ktorý je s najväčšou pravdepodobnosťou v inej krajine, akákoľvek lokalizácia jazyka bude často predvolená na jazyk, ktorý nehovoríte, čo si vyžaduje, aby ste ulovili manuálne ovládacie prvky jazyka. na lokalizovaných webových stránkach.

Jednoduché použitie na pracovnej ploche

Rozhranie na pracovnej ploche je štandardné rozhranie, ktoré ste zvykli vidieť vo väčšine webových prehliadačov. Karty používajú horizontálne posúvanie ako minimalizáciu, keď dosiahnete určitý počet otvorených kariet a môžu sa pripnúť, aby sa zabránilo ich náhodnému zatvoreniu. V pravom hornom rohu je rozbaľovací zoznam otvorených kariet a kliknutím pravým tlačidlom myši na kartu môžete zatvoriť všetky karty napravo od nej..

Keď zadáte adresu alebo vyhľadávací dopyt, všetky vaše alternatívne vyhľadávacie nástroje sa zobrazia ako malé tlačidlá, čo uľahčuje vyhľadávanie pomocou ľubovoľného vyhľadávacieho nástroja, nielen predvoleného..

Tor-Vyhľadávací

Napravo od panela s adresou sa nachádzajú nastavenia, rozbaľovacia ponuka na prevzatie, bezpečnostné tlačidlo, ktoré vám povie, ktorú úroveň zabezpečenia ste povolili, a tlačidlo Tor, kde môžete vytvoriť novú totožnosť, resetovanie údajov prehliadania.

Jednoduché použitie v mobile

Tor dodržiava štandardné rozloženie pre prehliadače v systéme Android. Panel s adresou, ponuka kariet a nastavenia sa nachádzajú v hornej časti obrazovky. Ovládacie prvky navigácie sú umiestnené v hornej časti ponuky nastavení a svoju totožnosť môžete resetovať v rozbaľovacej ponuke Rýchle nastavenia systému Android.

Tor-MobileUI

výkon

Výkon je najväčšou slabinou Tor. Nemalo by byť žiadnym prekvapením, že smerovanie vašej prevádzky cez tri ďalšie zastávky spomaľuje prehliadač. Aj keď rýchlosť kolíše značne, v našich rýchlostných testoch je všeobecne oveľa nižšia ako v ktoromkoľvek inom prehľadávači vrátane Microsoft Edge, ktorý je najpomalším z hlavných prehliadačov (prečítajte si našu recenziu Microsoft Edge)..

Tor tiež používa veľa pamäte RAM, dokonca prekonáva prehliadač Chrome z hľadiska spotreby zdrojov. Využitie šírky pásma je tiež vysoké, čo môže byť pre používateľov problematické pri meraných alebo obmedzených dátových pripojeniach.

Na konci dňa sú problémy s výkonom Tor v podstate neoddeliteľnou súčasťou siete Tor, takže sa musíte rozhodnúť, či anonymita, ktorú získate, stojí za kompromis..

súkromia

Ochrana osobných údajov je dôvodom Tor. Vaša prevádzka prehliadania je šifrovaná a smerovaná cez tri samostatné uzly, známe ako „obvod Tor“ medzi vami a webovými stránkami. Na pracovnej ploche môžete zistiť, v ktorej krajine sa nachádza každý uzol, a vytvoriť nový okruh kliknutím na tlačidlo v ponuke nastavení, ale na mobilných zariadeniach nemáte takú úroveň kontroly.

To znamená, že pretože Tor nešifruje prenos medzi výstupným uzlom a cieľovým serverom, ktokoľvek spravuje výstupný uzol, má možnosť sledovať obsah odoslaných údajov. Nebudú vás však môcť identifikovať, pretože k vašej IP adrese má prístup iba prvý uzol.

Aj keď väčšina výstupných uzlov je bezpečná, ukázalo sa, že kybernetickí zločinci spravujú malé percento, aby ukradli prihlasovacie informácie alebo vložili malware. Je známe, že spravodajské služby a orgány činné v trestnom konaní prevádzkujú výstupné uzly na účely monitorovania, ale to im nedovolí, aby vás identifikovali, pokiaľ nespúšťajú vstupný uzol alebo nesledujú pripojenie..

Tor sa pokúša strážiť svoje výstupné uzly označením podozrivej aktivity, nie je však jasné, ako efektívne to robí.

K dispozícii je tiež tlačidlo na vytvorenie novej identity. Týmto sa okamžite vymažú všetky údaje prehliadania, čo robí prehliadač automaticky pri ukončení relácie. Tor v predvolenom nastavení nezhromažďuje údaje o používateľoch, ale môžete povoliť možnosť odoslať údaje o využití a výskume spoločnosti Mozilla, ktorá má dobré výsledky pri spracovaní zhromažďovania údajov..

Tor-MozillaDataCollection

Aj keď si v nastaveniach môžete zvoliť svoj vyhľadávací nástroj, predvolená možnosť je DuckDuckGo, čo je najlepšia voľba, ak chcete, aby vaše vyhľadávania zostali súkromné..

Keď maximalizujete okno prehľadávača, upozornenie vás upozorní, že to môže ostatným umožniť, aby videli, aká je veľkosť obrazovky. Aj keď je to menšia funkcia, kladivo kladie dôraz na to, že Tor má súkromie.

Tor-MaxWindowWarning

zabezpečenia

Pretože program Tor je založený na prehliadači Firefox, môžete povoliť blokovanie známych webových stránok škodlivého softvéru alebo phishingu. To znamená, že pretože Firefox na to používa bezpečné prehliadanie Google a Tor sa týka iba ochrany osobných údajov, táto funkcia je v predvolenom nastavení vypnutá.

Tor-SafeBrowsing

Prehliadač má tiež nainštalované rozšírenia NoScript a HTTPS Everywhere. Bývalý blokuje spúšťanie skriptov na nedôveryhodných doménach. Ten núti webové stránky používať HTTPS, keď je to možné. Ak zelený zámok vedľa panela s adresou zmizne, znamená to, že neexistuje spôsob, ako sa pripojiť na web pomocou protokolu HTTPS a používa sa nezabezpečené pripojenie..

Tor-HTTPSPadlock

To je obzvlášť dôležité vedieť, keď používate Tor v porovnaní s inými prehliadačmi. Ako už bolo spomenuté, pretože údaje odoslané prostredníctvom nezabezpečeného pripojenia nie sú šifrované medzi výstupným uzlom a cieľovým miestom, umožňuje komukoľvek, ktorý spravuje výstupný uzol, úplný prístup k prenášaným údajom, čo znamená, že si môžu na koniec vložiť malware..

Pokiaľ nenavštevujete výlučne webové stránky, ktoré povoľujú HTTPS, mali by ste spustiť antivírusový program, keď používate Tor na ochranu pred škodlivými výstupnými uzlami, takže vám odporúčame vyskúšať si náš zoznam najlepších antivírusových programov..

Ďalším riešením je použitie VPN (pozrite si náš zoznam najlepších poskytovateľov VPN) s Torom, pretože vaše dáta zostanú šifrované v poslednej časti transakcie, ale to už robí pomalý prehliadač ešte pomalším.

Okrem toho môžete nastaviť Tor na jeden z troch bezpečnostných režimov: „štandardný“, „bezpečnejší“ a „najbezpečnejší“. Čím prísnejšie ho nastavíte, tým viac funkcií webových stránok, ktoré môžu potenciálne prenášať malware, bude deaktivovaných.

Verdikt

Ak hľadáte anonymitu bez použitia VPN, neexistuje žiadny prehliadač, ktorý by to robil lepšie ako Tor. Táto anonymita je však na úkor výkonu v podobe pomalej rýchlosti a vysokej spotreby pamäte RAM a šírky pásma, ako aj vážnych bezpečnostných problémov, keď prehliadate nezabezpečené pripojenie..

Kompatibilita s doplnkami prehliadača Firefox, aj keď je to ľahké, je kompenzáciou tohto problému a prehliadač je elegantný a ľahko použiteľný. Bohužiaľ, existuje veľa webových stránok a služieb, ktoré blokujú program Tor, takže ho pravdepodobne nebudete môcť použiť na všetky svoje potreby prehliadania..

Čo si myslíte o prehliadači Tor? Stojí ďalšia vrstva anonymity za strašné nedostatky vo výkone a bezpečnosti? Dajte nám vedieť v komentároch nižšie. Ďakujem za čítanie.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map