Recenzia prehliadača Google Chrome – aktualizovaná 2020

Recenzia prehliadača Google Chrome

Google Chrome je fantastický prehliadač, ktorý bol skutočnou revolúciou, keď vyšla. Existujú však nejaké vážne problémy s ochranou súkromia a jej raňajky sa ukladajú do pamäte RAM. Podrobnosti nájdete v našej úplnej recenzii prehliadača Google Chrome.


Najlepšie recenzie prehliadača

Google Chrome je z dobrého dôvodu najpopulárnejší webový prehliadač na trhu. Poskytuje ľahko použiteľné a čisté rozhranie, spoľahlivé pripojenie medzi zariadeniami a rozsiahlu knižnicu rozšírení. To znamená, že je to zdrojovo náročné a má skvrnité výsledky, pokiaľ ide o súkromie. Táto recenzia prehliadača Google Chrome vás prevedie jeho funkciami a nedostatkami.

Prehliadač Google Chrome funguje takmer na všetkom, s verziami pre počítače kompatibilnými s Windows 7, 8, 8.1 a 10, MacOS OS X 10.10 a novšími, ako aj s distribúciami Linuxu Ubuntu, Debian, openSUSE a Fedora. K dispozícii sú aj mobilné verzie pre systémy iOS a Android. Na túto recenziu sme použili prenosný počítač so systémom Windows 10 a iPhone so systémom iOS 12.3.

silné stránky & slabé stránky

Vlastnosti

Prehliadač Google Chrome vás v predvolenom nastavení ne bombarduje funkciami. Namiesto toho sa rozhodol pre čisté a jednoduché používateľské rozhranie, ktoré pozostáva iba z kombinovaného vyhľadávacieho a adresného riadku, ktorý sa nazýva omnibar, ovládacie prvky navigácie a malý priestor pre vaše rozšírenia..

Táto knižnica rozšírení je jednou z najväčších silných stránok prehliadača, pretože žiadny konkurent neponúka rovnaké množstvo funkcií tretích strán. Či už chcete vstavané poznámky, ďalšie lišty záložiek, automatické obnovenie alebo inú pokročilú funkciu, pravdepodobne existuje rozšírenie, ktoré vyhovuje vašim potrebám.

Prehliadač má tiež pôsobivé vzájomné prepojenie medzi zariadeniami. Pokiaľ synchronizujete s účtom Google, vaše preferencie, záložky a história vyhľadávania s vami prichádzajú po inštalácii prehliadača na nový počítač alebo zariadenie. Z tohto dôvodu je nastavenie prehliadača rýchle a ľahké.

Google Chrome Sync

Takmer všetko, čo v prehliadači Google Chrome robíte, je možné zálohovať do cloudu Google priamo na karty, ktoré necháte otvorené, a poskytuje vám solídny súbor možností na výber toho, čo chcete synchronizovať. Ak chcete tieto nastavenia doladiť, prečítajte si nášho sprievodcu zálohovaním prehliadača Google Chrome.

Prenos záložiek do iných prehliadačov je rovnako bezbolestný, pretože jednoducho zadáte správcu záložiek a exportujete ich ako súbor HTML. Viac informácií o tomto postupe nájdete v našom sprievodcovi o tom, ako exportovať a importovať záložky prehliadača Google Chrome.

Nie je prekvapením, že prehliadač Google Chrome je tiež dobre integrovaný s ostatnými službami spoločnosti Google. Skratky k aplikáciám, ako sú Dokumenty Google a Gmail, sa nachádzajú v ponuke „aplikácie“ na paneli so záložkami. Táto integrácia sa rozširuje na službu Google Translate, ktorá vám umožňuje prekladať akúkoľvek stránku do iného jazyka jediným kliknutím.

Prehliadač Google Chrome je tiež dodávaný so vstavanou čítačkou .pdf, ktorá je pekná, aj keď je ľahká na funkcie v porovnaní so špecializovanou čítačkou, ako je napríklad Adobe Acrobat, ktorá nemá podporu napríklad dynamickým súborom PDF a virtuálnym podpisom..

Doplnkové funkcie prehliadača Google Chrome

Menšou funkciou, ktorú možno ľahko prehliadnuť, sú užitočné možnosti kontextového menu, ktoré poskytuje prehliadač Google Chrome. Zahŕňajú možnosť googlinga zvýrazneného textu, ktorý ponúkajú aj iné prehliadače, ako je Mozilla Firefox, ako aj možnosť spätného vyhľadávania obrázkov, čo vám ušetrí čas stiahnutia a opätovného načítania obrázka..

Google Chrome-ContextMenus

Prehliadač Google Chrome podporuje aj viacerých používateľov. K jednotlivým inštanciám prehliadača patrí aj samostatný odkaz. Je to užitočné pre zdieľané počítače alebo pre tých, ktorí potrebujú samostatné inštancie prehliadača na pracovné a osobné použitie.

Funkcie prehliadača Chrome pre mobil

Vo svojej mobilnej verzii si prehliadač Google Chrome zachováva svoje jednoduché a intuitívne používateľské rozhranie. Pokiaľ ide o funkcie špecifické pre mobilné zariadenia, nie je o čom veľa hovoriť, ale tlačidlo „Vyžiadať web pre stolné počítače“ je vhodné na prácu s webmi, ktoré majú horšie mobilné verzie. Núti ich myslieť si, že ste na stolnom zariadení, vďaka čomu vám namiesto mobilnej stránky odosielajú verziu pre počítač.

Prehliadač Google Chrome v mobilnom telefóne je tiež dodávaný so zoznamom čítaní, ktorý vám umožňuje pridať ľubovoľnú adresu URL na neskoršie čítanie. Webové stránky pridané do zoznamu sú potom k dispozícii v režime offline, čo je skvelý spôsob, ako usporiadať čítacie materiály pre lety alebo iné situácie, v ktorých možno nemáte prístup na internet..

Google Chrome-ReadingList

Pri paneli s adresou je tiež tlačidlo zdieľania, ktoré vám umožňuje zdieľať webové stránky takmer akýmkoľvek spôsobom.

Jednoduchosť použitia

Vďaka čistému a jednoduchému rozhraniu je prehliadač Google Chrome hračkou pre stolné aj mobilné zariadenia.

Chrome na pracovnej ploche

Vo svojich verziách pre stolné počítače sa prehliadač Google Chrome ľahko naviguje. Všetko, čo potrebujete prehľadávať, je komprimované do elegantného panela úloh v hornej časti obrazovky, kde nájdete omnibar, svoje záložky a ovládacie prvky navigácie..

Google Chrome-BasicDesktopUI

Karty sú oddelené jasnou zmenou farby a otváranie mnohých kariet súčasne spôsobuje, že sa vodorovne upravujú. Aj keď máte desiatky otvorených kariet, ľahko sa dozviete, čo je každá karta, vďaka jasne zobrazeným faviconom, ktoré zostávajú viditeľné. 

Vyššie uvedené možnosti kontextového menu „Vyhľadať Google pre vyhľadávanie“ a „Vyhľadať Google pre obrázok“ ďalej zjednodušujú používanie, ako aj štandardnú možnosť „prilepiť a ísť / vyhľadať“ pri vkladaní textu do omnibaru..

Chrome v mobile

Mobilné verzie prehliadača Google Chrome sa tiež zameriavajú na jednoduchosť ich dizajnu, čo ich robí rovnako jednoduchými ako ich ekvivalenty pre stolné počítače. Omnibar je umiestnený hore a ovládacie prvky navigácie, ponuka kariet a nastavenia sú umiestnené v dolnej časti obrazovky.

Google Chrome-MobileTabs

Po otvorení ponuky kariet v mobile sa vám zobrazia tri čisté prehľady pre bežné karty, karty inkognito a najnovšie karty na všetkých vašich zariadeniach. To vám uľahčí vytiahnutie karty, ktorú ste mali otvorenú na stolnom zariadení na mobilnom telefóne, ak to budete potrebovať.

výkon

Pokiaľ ide o výkon, prehliadač Google Chrome je zmiešaná taška. Zostáva jedným z najrýchlejších webových prehliadačov na trhu. Naše testy ho predstihujú pred Mozilla Firefox, Opera a Microsoft Edge (prečítajte si našu recenziu Microsoft Edge). Na mobilných zariadeniach je to však pomalšie ako Mozilla Firefox a Safari, aj keď rozdiel je malý.

Verzia prehliadača pre stolné počítače je však náročná na zdroje, avšak konzumuje omnoho viac pamäte RAM ako ktorákoľvek z jej konkurentov. To sa môže rýchlo stať problémom, ak potrebujete ponechať súčasne otvorených veľa kariet alebo okien a počítače s nízkym množstvom pamäte RAM sa budú snažiť poskytnúť prehliadaču Google Chrome zdroje, ktoré potrebuje..

zabezpečenia

Prehliadač Google Chrome odvádza dobrú prácu a chráni svojich používateľov pred potenciálne nebezpečnými webovými stránkami. Ako sme v článku preukázali, ktorý webový prehliadač je najbezpečnejší. Kedysi bol jediným prehliadačom, ktorý využíval karanténu, čo znamená, že jednotlivé karty boli rozdelené do samostatných procesov, čo obmedzovalo ich prístup k sebe a k vášmu operačnému systému..

Ak navštevujete web s neplatným bezpečnostným certifikátom alebo nad štandardným protokolom HTTP, na rozdiel od bezpečnejších protokolov HTTPS, prehliadač Google Chrome vedľa omnibaru upozorní, aby vás informoval, že web môže byť nebezpečný. Väčšie upozornenie, ktoré vyplní okno prehliadača, zablokuje webové stránky so známymi malwarovými alebo phishingovými schémami pomocou služby „bezpečného prehliadania“ spoločnosti Google..

Google Chrome-NotSecure

Prehliadač Google Chrome okrem toho v predvolenom nastavení blokuje kontextové okná, ako aj reklamy, o ktorých je známe, že nesú malvér, čím chránia používateľov, ktorí majú radi klikanie, pred otvorením reklám, ktoré infikujú ich zariadenie..

Ďalším dôležitým aspektom zabezpečenia prehliadača sú aktualizácie. Pretože chyby v kóde sú počítačovými zločincami rýchlo zneužívané, vývojári musia neustále tlačiť aktualizácie zabezpečenia prehliadača a nabádať používateľov, aby sa aktualizovali čo najskôr. Prehliadač Google Chrome to robí dobre, pretože sa aktualizuje každých niekoľko dní a prehliadač kontroluje novú aktualizáciu každých päť hodín.

Heslá uložené lokálne v prehliadači sú chránené pomocou zabezpečenia systému, napríklad používateľského mena a hesla systému Windows alebo ekvivalentu na iných zariadeniach. Ak sa rozhodnete synchronizovať tieto heslá, budú šifrované pomocou vášho účtu Google alebo si môžete vytvoriť prístupové heslo pre synchronizáciu, ktoré spoločnosti Google tiež zabráni v prístupe k vašim synchronizovaným údajom..

Napriek tomu radšej používajte jedného z našich najlepších správcov hesiel.

súkromia

S prehliadačom Google Chrome je spojené obavy týkajúce sa ochrany osobných údajov, pretože jeho hlavná činnosť sa točí okolo reklamy. Hoci spoločnosť Google vaše údaje nepredáva priamo, používa ich na prispôsobenie reklám. Aj keď by sa to mohlo považovať za výhodu a spoločnosť Google chce, aby ste si mysleli, že je to tak, ak máte obavy o súkromie, môžete ísť s iným prehliadačom, ako je napríklad Mozilla Firefox.

Teoreticky môžete obmedziť údaje, ktoré o vás zhromažďuje Google Chrome, deaktivovaním niekoľkých funkcií. Vypnutie výrazu „automatické dopĺňanie vyhľadávaní a adries URL“ a „zobrazovanie návrhov na podobné stránky, keď sa stránka nedá nájsť“, ich pri zadávaní nezabráni vyhľadávaniu výrazov a deaktivácia zdanlivo pomenovaného „vylepšiť vyhľadávanie a prehliadanie“ ju zastaví od zdieľať svoju históriu prehliadania s Google.

Nastavenia prehliadača Google Chrome-Sync

Všetky tieto funkcie sú však v predvolenom nastavení zapnuté a ich vypnutie má vplyv na relevantnosť návrhov vyhľadávania a webových stránok, ktoré dostanete. Okrem ich vypínania existuje niekoľko trikov mimo nastavení prehliadača, ktoré môžete použiť na zlepšenie ochrany osobných údajov, ako je uvedené v našom sprievodcovi anonymným prehliadaním..

Je tu tiež otázka, do akej miery tieto funkcie deaktivujú, ako sme zistili minulý rok, že napriek vypnutiu histórie polohy mnoho aplikácií Google stále malo prístup k údajom o polohe s časovou pečiatkou.

Našťastie máte možnosť manuálne odstrániť niektoré informácie, ktoré o vás spoločnosť Google zhromažďuje, na stránke „Moja aktivita“, ako je to podrobne uvedené v našom sprievodcovi o tom, ako odstrániť svoju históriu Google..

Nastavenia prehliadača Google Chrome-Cookie

Prehliadač Google Chrome vám okrem problému ochrany osobných údajov spoločnosti Google ako spoločnosti ponúka aj rozsiahly výber nastavení ochrany osobných údajov. Môžete obmedzovať sledovače a súbory cookie všeobecne alebo na základe jednotlivých webových stránok, a tiež môžete prehliadaču povedať, aby odoslal žiadosť „Nesledovať“ na všetky webové stránky, ale je to účinné iba vtedy, ak to webové stránky ignorujú..

Vo všeobecnosti vám odporúčame použiť jednu z našich najlepších sietí VPN pre prehliadač Chrome. Google v posledných rokoch rozhodne prešiel zlou cestou a my nevieme, kde vaše údaje skončí. Príklady si môžete prečítať v našom mesačnom stĺpci Stav cloudu.

Verdikt

Ak ste ochotní prehliadnuť svoje problémy s ochranou súkromia a využívaním pamäte RAM, prehliadač Google Chrome je vynikajúci prehliadač. Jeho elegantný a jednoduchý dizajn uľahčuje použitie a vďaka svojej rozsiahlej knižnici rozšírení môžete z prehliadača pridať takmer akúkoľvek funkcionalitu, ktorú by ste mohli hľadať.

Vďaka krížovému pripojeniu medzi zariadeniami je jednoduché nastavenie a použitie na stolnom aj mobilnom zariadení a pre každý hlavný operačný systém je k dispozícii aplikácia Google Chrome..

Používatelia, ktorí sa obťažujú množstvom osobných údajov, ktoré má spoločnosť Google o nich rád, by však mohli zvážiť prehliadač, ktorý nemá motív zisku, aby zhromažďoval svoje informácie, ako napríklad Mozilla Firefox alebo Vivaldi. Tí, ktorí majú staré počítače s nízkou RAM, budú tiež chcieť hľadať inde, pretože prehliadač Google Chrome rýchlo hladí zdroje.

Čo si myslíte o prehliadači Google Chrome? Je elegantné a ľahko použiteľné rozhranie a pôsobivá knižnica rozšírení dosť na to, aby ste ignorovali do očí bijúce problémy s súkromím? Dajte nám vedieť v komentároch nižšie. Ďakujem za čítanie.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map