Recenzia prehliadača Chromium – lepšia ako prehliadač Chrome? – Aktualizované apríl 2020

Recenzia prehliadača Chromium

Otvorená vývojová platforma spoločnosti Google, Chromium, je to, čo postavilo monštrá známe ako Google Chrome dnes. V tomto prehľade prehliadača Chromium sa vrátime k základným informáciám a uvidíme, aký dobrý je hlavný prehliadač.


Najlepšie recenzie prehliadača

Chromium bolo spustené v roku 2008 spolu s prehliadačom Google Chrome. Je to softvér s otvoreným zdrojom, ktorý slúži ako základ pre prehliadač Chrome a niekoľko ďalších prehliadačov, ako sú Opera, Vivaldi a Brave (prečítajte si našu recenziu v opere). Táto recenzia prehliadača Chromium vám dá vedieť, ako sa porovnáva s inými prehliadačmi na trhu.

Hoci prehliadač Chromium možno použiť ako bežný prehliadač, existuje predovšetkým v tom, že vývojárom umožňuje testovať nadchádzajúce verzie prehliadača Chrome alebo zostavovať vlastný webový prehliadač pomocou základnej štruktúry prehliadača Chromium. 

Chromium je rýchly prehliadač, ktorý môže využívať rozsiahlu knižnicu rozšírení vytvorených pre prehliadač Google Chrome, trpí však vysokou spotrebou pamäte RAM, nedostatkom automatických aktualizácií a ochranou osobných údajov..

Na pracovnej ploche je prehliadač Chromium k dispozícii pre systémy Windows 7 a novšie verzie, MacOS X 10.10 a novšie verzie a pre systémy Linux. Kompatibilita v mobilných zariadeniach je obmedzenejšia, pretože prehliadač je k dispozícii iba v systéme Android 4.4 a novších verziách a vôbec nie v systéme iOS. Na testovanie v tejto recenzii sme použili prenosný počítač so systémom Windows 10 a Nexus 5X so systémom Android 8.1.

silné stránky & slabé stránky

Alternatívy pre chróm

Vlastnosti

Funkcie prehliadača Chromium sú väčšinou zhodné s funkciami prehliadača Chrome (prečítajte si našu recenziu v prehliadači Chrome). Existuje však niekoľko výnimiek. Na mobilný a stolný počítač sa môžete prihlásiť do svojho účtu Google a synchronizovať nastavenia, históriu, záložky a uložené prihlasovacie údaje. Keďže používa rovnakú infraštruktúru účtu ako prehliadač Chrome, všetky tieto údaje sa synchronizujú v oboch prehľadávačoch.

Google-Sync

To znamená, že môžete synchronizovať všetko medzi Androidom a stolnými zariadeniami, ako aj všetko zálohovať v cloude Google. Ak chcete mať väčšiu kontrolu nad tým, čo sa zálohuje, prečítajte si nášho sprievodcu zálohovaním prehliadača Google Chrome, pretože v prehliadači Chromium môžete postupovať podľa rovnakých krokov..

Chromium vám tiež umožňuje importovať a exportovať záložky ako štandardný súbor .html. Funguje to rovnako ako v prehliadači Chrome, takže môžete sledovať ďalšie informácie o tom, ako exportovať a importovať záložky prehliadača Chrome.

Funkcie prehliadača Chromium na pracovnej ploche

Chromium má rovnakú knižnicu rozšírení ako Chrome. Obrovský počet rozšírení znamená, že môžete do prehliadača pridať takmer všetky funkcie, ktoré vám chýbajú, od blokátorov reklamy až po hlbšiu integráciu s platformami sociálnych médií. Ak je to možné v prehliadači, pravdepodobne existuje rozšírenie pre prehliadač Chromium.

Zabudovaná podpora pre službu Google Translate, ktorá vám umožňuje prekladať akýkoľvek web do cudzieho jazyka iba dvoma kliknutiami.

Google, Prekladač

Pokiaľ ide o prehliadač Chromium verzus Chrome, v prehliadači Chromium chýbajú niektoré jeho funkcie. Neexistujú licencované kodeky pre mediálne súbory, napríklad .aac, .h264 a .mp3, takže ak chcete v prehliadači streamovať sieť Netflix pomocou prehliadača, musíte ich nainštalovať ručne. Neexistuje ani podpora pre Adobe Flash, čo nie je také veľké riešenie, aké by bolo pred 10 rokmi, ale môže to byť problém.

Na druhej strane vám prehliadač Chromium umožňuje používať rozšírenia, ktoré nepochádzajú z Internetového obchodu Google, na ktoré ste inak pri používaní prehliadača Chrome zamknutí..

Aj keď sa voľba kontextového menu pre vybraný text Google stala štandardnou vo väčšine webových prehliadačov, prehliadač Chromium vám tiež poskytuje možnosť okamžitého spätného vyhľadávania na obrázku kliknutím pravým tlačidlom myši a výberom možnosti „vyhľadať obrázok Google“.

Obsahové menu

Funkcie prehliadača Chromium pre mobil

V prehliadači Chromium nie je veľa prekážok týkajúcich sa konkrétnych funkcií pre mobilné zariadenia. Môžete zapnúť režim pre stolné počítače, aby ste zabránili webovým serverom zobrazovať ich mobilné verzie. Bude sa prepínať, kým sa nerozhodnete ručne ich vypnúť.

Desktop-Mode

Webové stránky na sťahovanie môžete tiež nastaviť tak, aby ste si ich mohli prečítať neskôr, bez ohľadu na to, či ste pripojení na internet. Ukladajú sa s ostatnými stiahnutými súbormi a nepoužívajú samostatný „zoznam čitateľov“ prehliadača Chrome pre iOS.

Mobile-k stiahnutiu

Jednoduchosť použitia

Chromium má elegantné rozhranie, ktoré sa ľahko naviguje a je zrozumiteľné. Na prvý pohľad by bolo ťažké určiť rozdiel medzi týmto prehliadačom a prehliadačom Chrome, pretože tieto dva prehliadače vyzerajú na povrchu rovnako.

Jednoduché použitie na pracovnej ploche

Najväčší zásah do ľahkého používania prehliadača Chromium je proces inštalácie a aktualizácie. Pretože prehliadač nie je určený na verejné použitie, spoločnosť Google používa na zostavenie svojich verzií tretie strany a vydáva ich ako spustiteľné súbory, čo môže spôsobovať zavádzanie a inštaláciu prehliadača mätúce. Najjednoduchší spôsob aktualizácie je odinštalovanie a opätovné stiahnutie.

Karty, ovládacie prvky navigácie, omnibar – názov spoločnosti Google pre kombinovaný panel vyhľadávania a adresy – a záložky sa nachádzajú v hornej časti obrazovky. Správa kariet je základná, pretože nemôžete karty zoskupiť a pri umiestnení kurzora nad nimi nie sú žiadne ukážky. 

Neexistuje tiež žiadne horizontálne posúvanie, ktoré by im zabránilo prílišnému zmenšovaniu, keď je ich veľa otvorených. To znamená, že karty môžete pripnúť, aby ste zabránili ich zatvoreniu.

Desktop-UI

Jednoduché použitie v mobile

Inštalácia prehliadača Chromium na mobil je rovnako ako na pracovnej ploche bolesťou. Prehliadač v obchode Google Play nenájdete, takže jediný spôsob, ako ho nainštalovať, je manuálne stiahnutie súboru .apk.

Po nainštalovaní prehliadača je hračka a jeho rozloženie je podobné ako v iných prehliadačoch.. 

Ponuka Omnibar, karta a nastavenia sú umiestnené v hornej časti obrazovky a ovládacie prvky navigácie, záložky, história a súbory na stiahnutie sú v ponuke nastavení..

mobile UI

výkon

Chromium je rýchly prehliadač na mobilných a stolných počítačoch. Verzia pre stolné počítače je dokonca rýchlejšia ako bežný prehliadač Chrome a zhruba zodpovedá verzii Vivaldi (prečítajte si našu recenziu spoločnosti Vivaldi). Medzitým je verzia systému Android trochu pomalšia ako prehliadač Chrome, ktorý je už pomalší ako prehliadač Firefox (prečítajte si našu recenziu prehliadača Firefox).

Chromium tiež spotrebuje dosť pamäte RAM, čo nie je prekvapujúce, pretože rovnaké prehliadače majú aj iné prehliadače založené na prehliadači Chromium vrátane prehliadača Chrome. Ak chcete zachovať otvorené množstvo kariet súčasne alebo ak používate počítač s obmedzenou pamäťou RAM, môže sa to rýchlo stať problémom.

Pretože prehliadač je primárne určený na vývoj a testovanie, trpí tiež problémami so stabilitou. Najnovšie vydanie v ktoromkoľvek danom čase môže obsahovať množstvo chýb a problémov s výkonom, pretože nie je určené na široké verejné použitie..

Chróm-Stability-Varovanie

zabezpečenia

Najväčšou slabinou zabezpečenia prehliadača Chromium je nedostatok automatických aktualizácií. Pokiaľ nie ste bdelí a ručne aktualizujete prehliadač v pravidelných intervaloch, čo je ťažkopádne, riskujete, že zostanete vystavení známym bezpečnostným chybám dlho potom, ako boli opravené spoločnosťou Google..

Prehliadač zobrazí varovanie, keď pristupujete na web prostredníctvom nezabezpečeného pripojenia HTTP. Varovanie je jasné a ľahko viditeľné, pretože obsahuje výstražný trojuholník a text s textom „nie je zabezpečené“.

HTTPS-Varovanie

Bezpečné prehliadanie Google je v predvolenom nastavení povolené, čo je skvelé pre bezpečnosť, pretože je to najlepší systém na ochranu pred webmi, o ktorých je známe, že obsahujú programy škodlivého softvéru alebo phishingu. Ako vždy je to kompromis s ochranou súkromia, pretože služba odosiela vaše údaje prehliadača spoločnosti Google na analýzu.

súkromia

Často sa predpokladá, že vzhľadom na to, že prehliadač Chromium je otvorený zdroj, neposiela údaje spoločnosti Google. Vzhľadom na veľkosť zdrojového kódu a frekvenciu aktualizácií je však ťažké potvrdiť, že existujú protichodné správy. Ak sa obávate o súkromie vášho prehliadania, mali by ste predpokladať, že prehliadač Chromium zhromažďuje toľko údajov o vás ako prehliadač Chrome..

Na prehliadač Chrome sa vzťahuje rovnaké vyhlásenie o ochrane osobných údajov ako prehliadač Chrome, ktorý sa javí ako úmyselne nejasný, aby zamlčal, aké údaje sa zbierajú z ktorej služby alebo produktu. Je však jasné, že údaje zhromaždené spoločnosťou Google, bez ohľadu na jej zdroj, sa použijú na prispôsobenie vašich reklám.

Okrem toho je v predvolenom nastavení aktivovaných niekoľko služieb Google, ktoré vyžadujú zhromažďovanie údajov, napríklad predpovedanie vyhľadávania, automatické dokončovanie a bezpečné prehliadanie, čo je ďalší zásah do ochrany osobných údajov prehliadača..

Niektoré informácie, ktoré o vás Google zhromaždil, môžete odstrániť pomocou nášho sprievodcu o tom, ako vymazať svoju históriu Google.

Google-Services

To znamená, že si môžete stiahnuť verziu „Chytium“ bez uší, ktorá odstraňuje prehliadač spätných volaní spoločnosti Google a jej službám. Viac tipov na to, ako udržiavať vaše prehliadanie v čo najväčšej miere v súkromí, nájdete v našej anonymnej príručke prehliadača.

Verdikt

Rovnako ako prehliadač Chrome, aj prehliadač Chromium je solídny prehliadač so závažnými problémami týkajúcimi sa ochrany osobných údajov. Okrem toho je nedostatok automatických aktualizácií potenciálnym bezpečnostným problémom pre menej ostražitých používateľov, ktorí sa môžu ocitnúť nebezpečne vystavení kybernetickým útokom, keď prehliadaču nechajú dosť ďaleko za posledným vydaním..

Pretože to nemôže robiť omnoho lepšie ako Chrome, okrem mierneho zvýšenia rýchlosti neexistuje žiadny presvedčivý dôvod na používanie prehliadača Chromium. Prehliadač Chrome obsahuje ďalšie funkcie, vyššiu bezpečnosť a lepšiu stabilitu.

Čo si myslíte o prehliadači Chromium? Sú o niečo rýchlejších rýchlosť, aby ste ich mohli používať v prehliadači Chrome, napriek nedostatku automatických aktualizácií? Dajte nám vedieť v komentároch nižšie. Ďakujem za čítanie.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map